[Πανελλήνιες 2016] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.

Πολύ ωραία τα λες kleop απλώς έχω την αίσθηση ότι στη Φυσική έχουν αφαιρεθεί:

  • Ηλεκτρικές ταλαντώσεις
  • Ηλεκτρομαγνητικά κύματα
  • Ανάκλαση - Διάθλαση

*Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Ναι εχεις δικιο.Απλως ανεφερα τις εμπειριες μου γενικα.Δηλαδη αφαιρεσαν αυτα τα κομματια και προσθεσαν τα ρευστα.Ενταξει τι να πω;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Καλα ρα παιδια ηρεμηστε και λιγο :P Τωρα αρχισε το καλοκαιρι... Κοιταχτε να περασουμε καλα και μετα αρχιζουμε και το διαβασμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Αγαπογάτη,22-25 όλοι ξεκινάμε φροντιστήρια,οπότε τον αύγουστο αρχίζει το καλοκαίρι μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
To Ποντιακό μπροστά σε αυτό που έβαλαν φαντάζει ευκολάκι :look:
Πίστεψέ με, το ποντιακό δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στη φυσική δεν είναι αναγκαίο και το ρευστό? (έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον)
Πολλά είναι τα αναγκαία. Λογικά, κάποιος που τελειώνει το Λύκειο και θέλει να σπουδάσει Θετικές, Τεχνολογικές, Ιατρικές, Παιδαγωγικές Επιστήμες (και όχι μόνο αυτές) θα πρέπει να έχει έρθει (έστω και στοιχειωδώς) σε επαφή με τα παρακάτω κεφάλαια Φυσικής:
[Τα ΠΡΑΣΙΝΑ είναι στην ύλη του Λυκείου - τα ΚΟΚΚΙΝΑ δεν είναι]
ΜΗΧΑΝΙΚΗ: Ευθύγραμμες κινήσεις - Στατική υλικού σημείου - Νόμοι Newton - Έργο και ενέργεια - Σύνθεση κινήσεων - Κυκλική και καμπυλόγραμμη κίνηση - Ορμή και κρούση - Μηχανική στερεού σώματος - Συστήματα αναφοράς - Βαρυτικό πεδίο - Υδροστατική - Αεροστατική - Δυναμική ρευστών - Μοριακά φαινόμενα.
ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ: Θερμική διαστολή - Θερμιδομετρία - Νόμοι ιδανικών αερίων - Μετατροπές φάσης - Κινητική θεωρία της θερμότητας - Θερμοδυναμική - Διάδοση θερμότητας - Στοιχεία μετεωρολογίας.
ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΣ: Ηλεκτρικό πεδίο - Συνεχές ηλεκτρικό ρεύμα - Μαγνητισμός - Ηλεκτρικό ρεύμα και μαγνητικό πεδίο - Ηλεκτρομαγνητική επαγωγή - Εναλλασσόμενο ρεύμα - Ηλεκτρικά όργανα και μηχανές - Αγωγιμότητα στερεών και υγρών - Αγωγιμότητα αερίων και κενού - Ημιαγωγοί - Ψηφιακά ηλεκτρονικά - Αρχές τηλεπικοινωνιών.
ΚΥΜΑΤΙΚΗ: Μηχανικές ταλαντώσεις - Μηχανικά κύματα - Ηχητικά κύματα - Ηλεκτρικές ταλαντώσεις - Ηλεκτρομαγνητικά κύματα - Ανάκλαση και διάθλαση φωτός - Φωτομετρία και οπτικά όργανα - Φασματοσκοπία - Φωτεινές πηγές - Κυματικά οπτικά φαινόμενα - Θεωρία σχετικότητας.
ΝΕΩΤΕΡΗ ΦΥΣΙΚΗ: Κβαντική Φυσική - Ατομικά πρότυπα - Ακτίνες Χ - Ατομικός πυρήνας - Ραδιενέργεια - Πυρηνικές αντιδράσεις - Στοιχειώδη σωματίδια.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Τελικά περισσότερα είναι αυτά που δεν κάνουμε παρά αυτά που κάνουμε :P . Αν συγκεντρώσουμε όμως τα αντικείμενα που θα έπρεπε να διδάσκονται από κάθε μάθημα για να είναι προετοιμασμένοι οι μαθητές για όλες τις σχολές της κατεύθυνσής τους μάλλον δεν θα επαρκούσε το σχολικό έτος ακόμα κι αν καταργούσαμε τα μαθήματα γενικής παιδείας.
Αν θέλουμε οι μαθητές να εντάσσονται πιο ομαλά στο πανεπιστήμιο μπορούμε να καθιερώσουμε κάποιο προπαρασκευαστικό έτος (ελπίζω να λέγεται έτσι :P) ή να ενισχυθεί ο θεσμός των φροντιστηρίων στο πανεπιστήμιο (εννοείται με δαπάνη του πανεπιστημίου) ώστε να καλυφθούν τα κενά. Τα μαθήματα γενικής παιδείας θεωρώ ότι πρέπει να ενισχυθούν και να δίνεται η δέουσα προσοχή σε αυτά, μιας και τώρα όντως σπαταλώνται ανούσια διδακτικές ώρες σε αυτά. Αρκετά από αυτά όπως η ιστορία, η βιολογία, η φυσική, τα μαθηματικά, η κοινωνιολογία είναι πολύ ενδιαφέροντα. Εσείς δεν τα βρίσκετε ενδιαφέροντα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τελικά περισσότερα είναι αυτά που δεν κάνουμε παρά αυτά που κάνουμε :P . Αν συγκεντρώσουμε όμως τα αντικείμενα που θα έπρεπε να διδάσκονται από κάθε μάθημα για να είναι προετοιμασμένοι οι μαθητές για όλες τις σχολές της κατεύθυνσής τους μάλλον δεν θα επαρκούσε το σχολικό έτος ακόμα κι αν καταργούσαμε τα μαθήματα γενικής παιδείας.
Έχουμε κάνει σχετική μελέτη. Αν χρωμάτιζα τον πίνακα για πριν το 1980, τα κόκκινα θα ήταν ελάχιστα. Για την εποχή των δεσμών (1980-2000), τα πράσινα θα ήταν αρκετά περισσότερα από τα κόκκινα. Πριν 2-3 χρόνια, κάποια όχι λίγα σημερινά κόκκινα ήταν πράσινα. Πολύ απλά, η ύλη της Φυσικής στο λύκειο είναι φθίνουσα συνάρτηση του χρόνου. Ο λόγος; Το ποια μαθήματα θα διδάσκονται στη μέση εκπαίδευση, ποια θα είναι η ύλη τους και πόσες οι ώρες διδασκαλίας τους, καθορίζεται κυρίως από την ισχύ των συντεχνιών. Οι φυσικοί πάντα ήταν και είναι αδύναμη ομάδα χωρίς προσβάσεις στην εξουσία. Οι βιολόγοι είναι αρκετά ισχυροί και διαρκώς καταφέρνουν να παίρνουν τα πάνω τους. Οι πληροφορικοί κάποτε είχαν μεγάλη δύναμη, αλλά τώρα μάλλον την έχασαν και τους έβαλαν στη γωνία. Ο προηγούμενος υπουργός παιδείας κ. Αρβανιτόπουλος (καθηγητής Παντείου), μέσα σε μια νύχτα διπλασίασε τις ώρες κοινωνιολογικών, πολιτικών, νομικών κλπ μαθημάτων, ώστε να βολέψει τη συντεχνία του.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι πρέπει από το καλοκαίρι να κάνουμε μια μικρή υπερβολή στο διάβασμα? Δηλαδή μας βάζουν στο φροντ ν ασκήσεις εμείς να κάνουμε ν+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Μη χαλάτε λεφτά για μαθήματα απο τώρα έχοντας την πεποίθηση ότι υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να γράψετε καλύτερα.Για εκείνους που θα ακολουθήσουν την κατεύθυνση διοίκηση και οικονομίας θα τους πρότεινα να αρχίσουν Αοθ και αεεπ γιατί ειμαι μαθήματα που μπορείς να γράψεις ένα καλό βαθμό.Τα υπόλοιπα αρχίστε τα απο Σεπτέμβρη.Απολαυστε το καλοκαίρι τώρα γιατί μετά ερχετε μεγάλο λούκι.Συμβουλη δικη μου.Εγω αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω δεν θα πήγαινα καθόλου φροντιστήριο στην γ λυκείου.Καλο κουράγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
αν θέλετε να γράψω ένα κειμενάκι με συμβουλές για πανελλήνιες και σχετικά με την προετοιμασία με τα φροντιστήρια και τα βοηθήματα για θετική κατεύθυνση πατήστε like σε αυτό το post
αν υπάρχει ενδιαφέρον θα το γράψω, πέρσι ήμουν ακριβώς στο ίδιο σημείο και θα ήθελα κάποιος να μου δώσει αυτές τις συμβουλές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
formio4 Δώσε μας τις συμβουλές σου!! :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
παιδιά σίγουρα δεν μετράνε οι προφορικοί βαθμοί σε αυτούς που ξαναδίνουν με νέο συστημα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Θανάση άρχισες προετιμασια η την επόμενη εβδομάδα;

Έχω να προτείνω ένας βοήθημα αοθ για όσους ακολουθήσουν την κατεύθυνση πληροφορικής και οικονομίας.Οσον αφορά το αοθ έχω να προτείνω το βοήθημα του σαβαλλα με τους 4 συγγραφείς λαζανης τζηρος τέντες και ένας άλλος δεν θυμάμαι ειναι τοπ βοήθημα ευαγγέλιο.Ειδικα τα παραδείγματα που έχει ειναι πιο σημαντικά και από της ασκήσεις προς λύση.Όσο αφορά την αεεπ τώρα να πάρετε το βοήθημα του Παναγιώτη τσιωτακη εκδόσεις σαββακας.Στο αοθ προσπαθείτε να διαβαζετε την θεωρία πολυ καλά γιατί θα σας βοηθήσει και στις ασκήσεις αλλα και γιατί αν ξέρετε την θεωρία θα έχετε σίγουρα ένα 25/25 στα Σ/Λ και στα πολλαπλής επιλογής και ένα 20/25 στην ερώτηση ανάπτυξης λέω 20/25 γιατί όλο και κάποιος αλθος εντοπίζεται στην ανάπτυξη.Επισης μην κανεται υπερβολές στο αοθ όσο αφορά τις ασκήσεις και να λύνεται εκείνες που σας βάζει ο φροντιστή αλλα και ένα βοήθημα για έξτρα δικη σας εξασκκσξ δεν θα ήταν άσχημο όπως αυτό που πρότεινα παραπάνω.Τωρα όσον αφορά την αεεπ προσπαθειστε να πιάσετε οσονπερισσοτερες μονάδες μπορείτε απο το πρώτο που πιάνει 40 και το δευτερο επίσης παλεύεται.Τώρα τα αλλα δυο ειναι θέματα ειναι θέμα εξασκισης καιβκατανοησηςβτου μαθήματος γιναυτο χρειάζεται να λύνεται ασκήσεις και να μην έχετε πολλές απορίες.Αυτα.Καλο κουράγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Εγώ αρχίζω 3 Αυγούστου...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Και πολύ καλά κανεις απολαυσε το καλοκαίρι τωρσα γιατί τον Αύγουστο εγω δεν το λογιζω για καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosBusbis

Νεοφερμένος

Ο GiorgosBusbis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ας ριξουμε γκομενακια και ας αφησουμε το διαβασμα απο σεπεμβρη :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisPsyx

Νεοφερμένος

Ο GiannisPsyx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεία σας και από εμένα!!
Εγώ θα πάω θετική και συγκεκριμένα θέλω 3ο πεδίο (επιστήμες Υγείας)
Φροντιστήριο εδώ στην Κρήτη ξεκινάμε 1 Ιουλίου και κλείνουμε 15 Αυγούστου και μετα ξανά από Σεπτέμβριο..
Άντε να δούμε... Καλή μας αρχή!!

Υ.Γ Στόχο έχω για Ιατρική,Φαρμακευτική ή Βιολογία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
περίπου 1.000.000.000.000 ατομα για ιατρικη :)
Μάλλον κάποιοι θα μείνουν παραπονεμένοι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
δηλαδή εσύ το'χεις σίγουρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top