Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Geosmi

Νεοφερμένος

Ο Geosmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Στο ΑΕΠΠ, μάθημα το οποίο επιδέχεται μεγάλη δυσκολία στις ασκήσεις, θα δούμε ασκήσεις επιπέδου ΟΕΦΕ, ίσως και δυσκολότερες, και θεωρία εύκολη έως αστεία.

Συμφωνώ απόλυτα... Απλά δεν ξέρω πως θα τα προλάβουμε πάλι όλα μαζι καθώς οι ασκήσεις του ΟΕΦΕ θέλουν κάμποσες σελίδες η κάθε μια... Σε συνδιασμό με το άγχος βλέπω να τρώμε την ίδια παπαρα με τα μαθηματικά :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι ειναι μονο με υποτακτικη υπερσυντελικου..
Υποτακτικη παρακειμενου νομιζω παει εφ'οσον το ρημα εξαρτησης ειναι αρκτικου χρονου (es)

στις αιτιολογικές εισαγόμενες με cum, ισχύει η κλασσική ακολουθία των χρόνων, δηλαδή, από ιστορικό χρόνο παρατατικός για σύγχρονο, υπερσυντέλικος για προτερόχρονο κλπ, από αρκτικό χρόνο παρακείμενος για προτερόχρονο, ενεστώτας για σύγχρονο κλπ
ή λέω μαλακίες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis83

Νεοφερμένος

Ο antonis83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
στις αιτιολογικές εισαγόμενες με cum, ισχύει η κλασσική ακολουθία των χρόνων, δηλαδή, από ιστορικό χρόνο παρατατικός για σύγχρονο, υπερσυντέλικος για προτερόχρονο κλπ, από αρκτικό χρόνο παρακείμενος για προτερόχρονο, ενεστώτας για σύγχρονο κλπ
ή λέω μαλακίες?

Οχι μια χαρα τα λες,ετσι ειναι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Στα λατινικά ελπίζω να πέσουν από τα πρώτα κείμενα μετάφραση, τα ξέρω πιο καλά σε αντίθεση με τα τελευταία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Τα θεματα στη φυσική γενικής ήταν δύσκολα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι ειναι μονο με υποτακτικη υπερσυντελικου..
Υποτακτικη παρακειμενου νομιζω παει εφ'οσον το ρημα εξαρτησης ειναι αρκτικου χρονου (es)
Ναι έχεις δίκιο. Ξέχασα εντελώς την ακολουθία των χρόνων :redface:
Άρα: "Homo es impudens cum ego ancillae tuae crediderim te domi non esse" (cum+υποτακτική παρακειμένου, λόγω εξάρτησης από αρκτικό χρόνο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PhysicsSteve

Νεοφερμένος

Ο PhysicsSteve αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Την τσάκισαν τη θετική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikmil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Τα θεματα στη φυσική γενικής ήταν δύσκολα;

Εγώ το έδωσα.Ενα σ-λ έχω χάσει μόνο.Όπως κάθε χρόνο,ήταν εύκολα μέχρι το 18,αλλά και για το 20 δεν ήθελε και μεγάλη προσπάθεια.Πάντως ήταν πιο βατά από τα υπόλοιπα μαθήματα γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν στο Α.Ε.Π.Π πέσουν δύσκολα ή εύκολα θέματα, ελπίζω όμως να είναι λίγο "έξυπνα" τα ερωτήματα του πρώτου θέματος.
Του '13 ήταν πραγματικά υπέροχα, ελπίζω να δούμε αντίστοιχα.
Γενικά είναι ένα εύκολο μάθημα που βασίζεται στην λογική και όχι στην αποστήθιση μεθοδολογιών και παπαγαλία.
Ο καθένας μπορεί να πάρει έναν ικανοποιητικό βαθμό, αρκεί να ξέρει τα βασικά βέβαια.

Καλή επιτυχία σε όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Αύριο θα πέσει γέλιο 1ο θέμα και δεύτερο στο αεεπ θα το δείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackowl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackowl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Στα λατινικά ελπίζω να πέσουν από τα πρώτα κείμενα μετάφραση, τα ξέρω πιο καλά σε αντίθεση με τα τελευταία.

Μακάρι, αλλά λένε όλοι τα τελευταία ειδικά το 46 παίζεται πολύ... θα δείξει. Καλή επιτυχία σ' όλους τους θεωρητικούς! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Για τους θεωρητικής!
Φέτος ο ΟΕΦΕ έβαλε τα εξής:
1)Manius Curius...fuisse.( 36)
2)Sulla,occupata...noluit.(40)
3)Quin,homo inepte...inauditum.(41)
Ενώ πέρσι στις Πανελλήνιες τα εξής:
1)Tam prope..fuisse.(26)
2)Bello Latino...absinerent.(31)
3)Tum interrogavit...faciant.(46)
-Εσείς πως θα συμπεριφερθείτε σε αυτά τα κείμενα? Εγώ σε πρώτη ανάγνωση δε τα διάβασα.

Μακάρι, αλλά λένε όλοι τα τελευταία ειδικά το 46 παίζεται πολύ... θα δείξει. Καλή επιτυχία σ' όλους τους θεωρητικούς! ;)

Χρόνια λέγεται για το 46. Αλλά θαρρώ έχει να πέσει από το '8 ή το ΄9!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackowl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackowl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Για τους θεωρητικής!
Φέτος ο ΟΕΦΕ έβαλε τα εξής:
1)Manius Curius...fuisse.( 36)
2)Sulla,occupata...noluit.(40)
3)Quin,homo inepte...inauditum.(41)
Ενώ πέρσι στις Πανελλήνιες τα εξής:
1)Tam prope..fuisse.(26)
2)Bello Latino...absinerent.(31)
3)Tum interrogavit...faciant.(46)
-Εσείς πως θα συμπεριφερθείτε σε αυτά τα κείμενα? Εγώ σε πρώτη ανάγνωση δε τα διάβασα.

Εγώ λέω να το διαβάσεις ποτέ δεν ξέρει τι θα πέσει. Παράδειγμα μπορεί να πέσει 1 σειρά για μετάφραση, γιατί να μην την ξέρεις; Τόσα κείμενα διάβασες μην κολλάς στις 2 σείρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Έχω φροντ 1-3..ελεος δε μπορω αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Πλεον εναποθετω τις ελπιδες μου στην τριτη επιλογη μου μετα το βιολογικο και χημικο? Για το φυσικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερινα Κρ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα Κρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Πλεον εναποθετω τις ελπιδες μου στην τριτη επιλογη μου μετα το βιολογικο και χημικο? Για το φυσικο

Keep up the positive thoughts, εν τελει οι βάσεις λογικά θα πέσουν ;D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Guys, δεν μπορούμε να έχουμε την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Από την στιγμή που μειώνονται οι εισακτέοι, κάπως πρέπει να "ισοβαθμιστούν" οι βάσεις. Γιατί ούτε το να εκτοξεύονται στα ύψη είναι καλό.

Τα Συμβούλια πέρυσι αν θυμάμαι καλά πίεζαν την προηγούμενη ηγεσία του ΥΠΑΙΘ, να μειώσει εισακτέους επειδή τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ της χώρας, δεν έχουν πόρους και θέσεις για σπουδές νέων φοιτητών. Ο κακοσχεδιασμένος χάρτης της εκπαίδευσης, για τον οποίο και δεν φταίνε οι μαθητές, έχει οδηγήσει σε μια άνευ λογικής κακή "μοιρασιά" των φοιτητών στα Τμήματα. Υπάρχουν Τμήματα με κενές θέσεις ενώ σε άλλα έχουν πολλαπλάσιους φοιτητές εγεγραμμένους, από όσους θα μπορούσαν να εκπαιδεύσουν σωστά σε μια ιδανική κοινωνία ορθής λογικής, με το υπάρχον πάντα διδακτικό προσωπικό, τις εργαστηριακές υποδομές κλπ. Πείτε μου, πως βρίσκετε να υπάρχουν Τμήματα με 3.000 φοιτητές και 20 μέλη ΔΕΠ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Τα Συμβούλια πέρυσι αν θυμάμαι καλά πίεζαν την προηγούμενη ηγεσία του ΥΠΑΙΘ, να μειώσει εισακτέους επειδή τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ της χώρας, δεν έχουν πόρους και θέσεις για σπουδές νέων φοιτητών. Ο κακοσχεδιασμένος χάρτης της εκπαίδευσης, για τον οποίο και δεν φταίνε οι μαθητές, έχει οδηγήσει σε μια άνευ λογικής κακή "μοιρασιά" των φοιτητών στα Τμήματα. Υπάρχουν Τμήματα με κενές θέσεις ενώ σε άλλα έχουν πολλαπλάσιους φοιτητές εγεγραμμένους, από όσους θα μπορούσαν να εκπαιδεύσουν σωστά σε μια ιδανική κοινωνία ορθής λογικής, με το υπάρχον πάντα διδακτικό προσωπικό, τις εργαστηριακές υποδομές κλπ. Πείτε μου, πως βρίσκετε να υπάρχουν Τμήματα με 3.000 φοιτητές και 20 μέλη ΔΕΠ; :P

Συμφωνώ με αυτά που λες αλλά το θεωρώ υπερβολικό αυτό που λες για τους 3000 φοιτητές ,υπάρχουν πουθενά 3000????:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Συμφωνώ με αυτά που λες αλλά το θεωρώ υπερβολικό αυτό που λες για τους 3000 φοιτητές ,υπάρχουν πουθενά 3000????:eek:

Με 3000 εισακτεους οχι!! Με 3000 εγγεγραμενους φοιτητες πολλα ομως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
3 days ρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top