Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

katerinabc5

Νεοφερμένος

Η katerinabc5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αχ όλα πήγαιναν τόσο καλά μέχρι τα κώλοθέματα της βιολογίας κατ, που ήταν δύσκολα, ασαφή και χωρίς να καλύπτουν την ύλη. Ελπίζω να μπουν νορμάλ θέματα μαθηματικά μπας και ανεβεί το ηθικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Παιδιά υπάρχει περίπτωση να μην κατλάβουμε ποια θεωρία ζητάει αύριο και να χάσουμε και από εκεί? Για Μαθηματικά Κατ. μιλάω...

Αυριο δινουμε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akatanomasty

Νεοφερμένος

Η Akatanomasty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Πολύ φοβάμαι πως η λογοτεχνία απέδειξε οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΟΣ
(πάντως σε νιώθω, κι εγώ έχω πελαγώσει):eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Πολύ φοβάμαι πως η λογοτεχνία απέδειξε οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΟΣ
(πάντως σε νιώθω, κι εγώ έχω πελαγώσει):eek:
ας γίνει μια διευκρίνιση, οκ, δεν ήταν σος ο κρητικός, αλλά τα κομμάτια που μπήκαν δεν είχαν ξαναμπεί αφενός (πράγμα που επέτρεπε κάλλιστα να μπουν) και αφετέρου οι ερωτήσεις κινούνταν σε πλήρως νορμάλ πλαίσια. Τώρα από εισαγωγή, ε, δε νομίζω να βάλουν, πχ για τη δίκη του σωκράτη (καθώς αποτελεί ιστορική πληροφορία άκαιρη με το φιλοσοφικό περιεχόμενο οποιουδήποτε κειμένου -πολιτείας/πρωταγόρα-), ούτε την 3η και 4η σελίδα εισαγωγής του πρωταγόρα, που ουσιαστικά αναμασούν το διδαγμένο κείμενο, ούτε επίσης τις 2 πρώτες παραγράφους του βίου του αριστοτέλη ή τις πρώτες παραγράφους του βίου του πλάτωνα, μη σου πω και τα ταξίδια του ακόμη...
Τέτοιου είδους εισαγωγικές ερωτήσεις, πάνω στα προαναφερθέντα κομμάτια, δεν έχουν μπει ΠΟΤΕ σε ΤΙΠΟΤΑ (πανελλήνιες, επαναληπτικές, εσπερινών, οεφε) από το 2000 και έπειτα. Δεν νομίζω τέτοια γκαντεμιά δηλαδή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella_r

Νεοφερμένος

Η stella_r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
παντως καθως λοιτουσα τα παλαιοτερα θεματα, ειδα πως εχει μπει ερωτηση που ζητουσε να δωθει η περιγραφη του Προδικου και Ιππια κατα τον Πλατωνα.. Που ειναι στα ψιλα γραμματα και δεν δινεται ιδιαιτερη σημασια στο μερος αυτο.. οποτε , μαλλον ολα εχουν πιθανοτητες απο τη εισαγωγη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
παντως καθως λοιτουσα τα παλαιοτερα θεματα, ειδα πως εχει μπει ερωτηση που ζητουσε να δωθει η περιγραφη του Προδικου και Ιππια κατα τον Πλατωνα.. Που ειναι στα ψιλα γραμματα και δεν δινεται ιδιαιτερη σημασια στο μερος αυτο.. οποτε , μαλλον ολα εχουν πιθανοτητες απο τη εισαγωγη..
ναι φυσικά έχει πιθανότητες αυτό, εγώ πιο πάνω μίλησα για τις σελίδες 50-51 εκ της εισαγωγής του πρωταγόρα, οι οποίες είναι στην ουσία μια περίληψη του κειμένου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos-V-

Νεοφερμένος

Ο Nikos-V- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
παντως καθως λοιτουσα τα παλαιοτερα θεματα, ειδα πως εχει μπει ερωτηση που ζητουσε να δωθει η περιγραφη του Προδικου και Ιππια κατα τον Πλατωνα.. Που ειναι στα ψιλα γραμματα και δεν δινεται ιδιαιτερη σημασια στο μερος αυτο.. οποτε , μαλλον ολα εχουν πιθανοτητες απο τη εισαγωγη..

Αυτο ειναι καλη ερωτηση για εισαγωγη..εχει πεσει μαλιστα 2-3 φορες αν δεν κανω λαθος..Αυτα που λεει η χριστινα ειναι οσα περιγραφουν απλα τα γεγονοτα και ειναι σαν περιληψη του μεταφρασμενου κειμενου.Οποτε συμφωνω οτι τετοια κομματια δεν ειναι πολυ πιθανο να μπουν διοτι οι ερωτησεις θα ηταν ετσι διατυπωμενες που δεν θα ηξερε κανεις τι ακριβως να απαντησει! Ωστοσο ολα τα υπολοιπα μπορουν να μπουν.Στην εισαγωγη δεν νομιζω οτι μπορει κανεις να βγαλει σος και αντισος εκτος απο οτι επεσε περσι,αλλα στο παρελθον νομιζω εχει μπει ιδια ερωτηση 2 φορες συνεχομενα..οποτε και αυτο εχει καποιο ρισκο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lovermusic

Νεοφερμένος

Ο Lovermusic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Ένα παιδί πάνω στο πανικό έγραψε το όνομα του έξω απο το τετράδιο και την άλλη μέρα είπε ο διευθυντής να προσεχουμε για να μην βρούμε κανα μπελα. Άμα απλά πηγαίνει σε άλλουςη διορθωτές τι μπελα εννοούσε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Απλα μας ελεγε ενας επιτηρητης να μη βαζουμε αστερακια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλα μας ελεγε ενας επιτηρητης να μη βαζουμε αστερακια

Εντάξει μην κάνεις το γραπτό σου έναστρο ουρανό. :P Αν ξεχάσεις να γράψεις κάτι, μπορείς κάλλιστα να βάλεις υποσημείωση. Απλά μην το παρακάνεις. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι, άμα βάλουν 20η πολιτικά, μπορούν να τη συνδυάσουν με μεταφρασμένο, ή αρκεί από μόνη της?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Υ/Γ Και να πεις ότι δε διάβαζα;Είχα κάνει πάνω από 15 φορές επανάληψη. Και γενικότερα αγαπώ τη βιολογία και διαβάζω και εξωσχολικά γι' αυτήν... Νοιώθω απογοητευμένη και μισώ το σύστημα των πανελληνίων που μου στερεί τη δυνατότητα να πάω να σπουδάσω στη μόνη σχολή που θέλω. Δε θέλω πια ούτε να πάω να δώσω μαθηματικά.

Eπειδή πριν χρόνια ήμουν στη θέση σου με χειρότερο σύστημα εξετάσεων, θα σου έλεγα να τα αφήσεις ΟΛΑ πίσω και να στοχεύσεις στα επόμενα. Ότι έγινε, έγινε. Πάει η βιολογία. Στη ζωή πάντα θα έχουμε και αποτυχίες...ακόμη και εκεί που αφιερώνουμε χρόνο ασχολίας, επειδή μας αρέσει. Η καταστροφή έρχεται αν αφήνουμε τις αποτυχίες μας, να επηρεάζουν την ψυχοσύνθεσή μας και τη ζωή μας. Έτσι κανείς, δεν θα έκανε τίποτα στη ζωή του. Εσύ μπορεί να μην πας καλά σε κάποιο μάθημα τώρα, με βάση όσο περίμενες, και κάποιος άλλος να έχει σοβαρό πρόβλημα από το οποίο διαλύεται ο βιοπορισμός του.

Οι εξετάσεις είναι ένα άθλημα, όπου εξετάζεται η νοητική ικανότητα να δίνεις λύσεις σε μικρό χρόνο, υπό συνθήκες ψυχολογικής πίεσης. Καλή επιτυχία στον πόλεμο που σε περιμένει και μη σε επηρεάζει η μάχη από την οποία δεν κρίνεται τίποτα. :) Για το δικό σου καλό και την ψυχική ηρεμία, να είσαι προετοιμασμένη για όλα και μην "ωραιοποιείς-εξιδανικεύεις" καταστάσεις. Η ζωή είναι γεμάτη ανατροπές και εκπλήξεις. Κάνε "παιχνίδι", να ξεκουράζεσαι καλά και φυσικά, αναπτέρωσε ηθικό για τα επόμενα. :clapup: :clapup: Η ψυχραιμία και η θετική ψυχολογία είναι το ήμισυ της επιτυχίας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Εντάξει μην κάνεις το γραπτό σου έναστρο ουρανό. :P Αν ξεχάσεις να γράψεις κάτι, μπορείς κάλλιστα να βάλεις υποσημείωση. Απλά μην το παρακάνεις. ^^
Ε 3 αστερακια εβαλα αλλα δεν μου το ειχε πει κανεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Συνήθως... :whistle: Είδαμε Σ/Λ στην έκθεση, αντιστοίχηση στο ΑΟΔΕ,δεν θα ήταν απίθανο να βάλουν μιγαδικους στο τέταρτο θέμα. Το έχουν ξανακάνει νομίζω, είχαν βάλει ολοκληρώματα με μιγαδικους αν δεν κάνω λάθος. Ο καθηγητής μου το θεωρούσε πιθανό πέρσι, φέτος νομίζω ειναι ακόμα πιο πιθανό :P
ΑΕΠΠ θα μπορούσαν να βάλουν κάτι δύσκολο...

Δεν ξέρω αν έχει μπει σε επαναληπτικές ή πριν το '6, αλλά από το '6 και μετά που έχω ρίξει μια ματιά δεν μπλέκουν τους μιγαδικούς με λογισμό.
Το '6 πάντως, πέσαν ως Γ θέμα.
Θα ήταν ενδιαφέρον πάντως να τα μπλέξουν αλλά αυτό σε κάποιους που δεν "πολύ πάνε" τους μιγαδικούς θα είναι μεγάλο τραύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Κοιτάζοντας τα θέματα από το 2008, παρατήρησα ότι με εξαίρεση το '11 και το '13, Πολιτεία και Πολιτικά αντίστοιχα, τις υπόλοιπες χρονιές μπήκαν Ηθικά! Επίσης το '9 και το '14 μπήκαν ολόιδιες ενότητες και κάπως πανομοιότυπες ερωτήσεις! Μία ακόμη παρατήρηση είναι ότι το 13 μπήκαν οι 3 από τις 4 αμετάφραστες ενότητες το πολιτικών. δηλώνει κάτι αυτό, τι πιθανότητες πιστεύετε ότι έχουν να πέσουν ή μη?
-Φέτος τι αναμένεται(ε)? Εγώ εστιάζω πάντως στη Πολιτεία και δευτερευόντως στα Πολιτικά! Μπορεί και να μη κοιτάξω τίποτε από Ηθικά- ναι δε το πήρα το μάθημα μου με το Κρητικό, πράγματι-!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Mαθηματικα θεωρω πως θα βαλουν την αποδειξη με τη διακρινουσα απο μιγαδικους ή αυτη των τοπικων ακροτατων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι, άμα βάλουν 20η πολιτικά, μπορούν να τη συνδυάσουν με μεταφρασμένο, ή αρκεί από μόνη της?

πέρυσι που μπήκε επαναληπτικές συνδυάστηκε με την ενότητα 18 από τα πολιτικά!
Αλλά μπορεί να συνδυαστεί και με την 7 του Πρωταγόρα γιατί μιλάει για το εκπαιδευτικό σύστημα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
πέρυσι που μπήκε επαναληπτικές συνδυάστηκε με την ενότητα 18 από τα πολιτικά!
Αλλά μπορεί να συνδυαστεί και με την 7 του Πρωταγόρα γιατί μιλάει για το εκπαιδευτικό σύστημα! :)

Αλλά φυσικά μπορεί να σταθεί και μόνη της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top