Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Θα σου προτεινα να διαβασεις και τα 2 σχολια βιβλιου της 12 των πολιτκων(τελεια και αυταρκεια) Ειναι βασικες εννοιες των πολιτικων και θα μπορουσαν να σε βοηθησουν σε σχετικες ερωτησεις στην αναπτυξη! Τωρα αν δεν σου βγαινει η ωρα να τα μαθεις απ'εξω απλα καντα μια αναγνωση να παρεις μια ιδεα

γιατί, είναι αναγκαίο ούτως ή άλλως να διατυπωθούν κατά λέξη τα σχόλια του βιβλίου? μη μου λέτε τέτοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
τα σχόλια του βιβλίου? ε, ναι, καλό θα ήταν να τα ξέρεις αυτολεξεί. σχόλια από βοηθήματα με δικά σου λόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos-V-

Νεοφερμένος

Ο Nikos-V- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
γιατί, είναι αναγκαίο ούτως ή άλλως να διατυπωθούν κατά λέξη τα σχόλια του βιβλίου? μη μου λέτε τέτοια...

Κοιτα..Δεν νομιζω να υπαρχει κανεις που να παιρνει το βιβλιο και να διορθωνει λεξη-λεξη. Οταν λεω απ'εξω εννοω να θυμασαι οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες αναφερονται στα σχολια αυτα καθως ειναι μεσα στο σχολικο βιβλιο και δεν μπορουν να θεωρηθουν λαθος σε καμια περιπτωση,οποτε αντικειμενικοποιειται καπως η βαθμολογηση. Για παραδειγμα σε περιπτωση που πεσει αυτη η ενοτητα και συμπεριλαβεις το σχολιο ειναι καποιες σιγουρες μοναδες. Ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
τα σχόλια του βιβλίου? ε, ναι, καλό θα ήταν να τα ξέρεις αυτολεξεί. σχόλια από βοηθήματα με δικά σου λόγια.

Μα καλά συγγνώμη, έχει ζητηθεί ποτέ αυτούσιο σχόλιο βιβλίου (τύπου "χρόνος" στον πρωταγόρα) και μάλιστα μόνο του, που να μην μπορεί να ενταχθεί ως οργανικό κομμάτι μιας γενικότερης απάντησης σε ερώτηση? Εγώ γνώριζα τόσο καιρό πως οι απαντήσεις στα ερμηνευτικά προκύπτουν από μια κριτική σύνθεση πληροφοριών, τόσο παρμένες από απαραίτητα στοιχεία (πχ το εκπαιδευτικό σύστημα της αρχαίας αθήνας στην 20η των πολιτικών) που μπορεί να αναφέρονται στο σχολικό ή άλλα βοηθήματα, όσο και από προσωπικά συμπεράσματα του μαθητή. Ακόμα και το 11 που είχε πέσει η 12η της πολιτείας και ζητούνταν κάποιοι ορισμοί (παιδεία, κλπ), το αντίστοιχο σχόλιο του βιβλίου ήταν ένα μικρό κομμάτι της απάντησης και μόνο. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί επιδιώκεται το αυτολεξεί.
υγ: σκέφτομαι τελικά να μην συμπεριλάβω καν τα ηθικά στην επανάληψη μου, δεν πιστεύω να είναι τόσο μαλάκες να τα ξαναβάλουν την αμέσως επόμενη χρονιά. Αν έπεφτε αμάρτημα στη λογοτεχνία, θα το συζητούσα πολύ ευχαρίστως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
κοίταξε να δεις, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, κανένας δεν θα τσεκάρει αν έγραψες αυτούσια τα σχόλια του βιβλίου. κι εννοείται πως, αν πρέπει να τα εντάξεις σε απάντηση, τα γράφεις πιο ελεύθερα. αλλά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, τα μαθαίνεις απ' έξω. έτσι μας έλεγαν πέρυσι, τι να σε πω τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos-V-

Νεοφερμένος

Ο Nikos-V- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μα καλά συγγνώμη, έχει ζητηθεί ποτέ αυτούσιο σχόλιο βιβλίου (τύπου "χρόνος" στον πρωταγόρα) και μάλιστα μόνο του, που να μην μπορεί να ενταχθεί ως οργανικό κομμάτι μιας γενικότερης απάντησης σε ερώτηση? Εγώ γνώριζα τόσο καιρό πως οι απαντήσεις στα ερμηνευτικά προκύπτουν από μια κριτική σύνθεση πληροφοριών, τόσο παρμένες από απαραίτητα στοιχεία (πχ το εκπαιδευτικό σύστημα της αρχαίας αθήνας στην 20η των πολιτικών) που μπορεί να αναφέρονται στο σχολικό ή άλλα βοηθήματα, όσο και από προσωπικά συμπεράσματα του μαθητή. Ακόμα και το 11 που είχε πέσει η 12η της πολιτείας και ζητούνταν κάποιοι ορισμοί (παιδεία, κλπ), το αντίστοιχο σχόλιο του βιβλίου ήταν ένα μικρό κομμάτι της απάντησης και μόνο. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί επιδιώκεται το αυτολεξεί.
υγ: σκέφτομαι τελικά να μην συμπεριλάβω καν τα ηθικά στην επανάληψη μου, δεν πιστεύω να είναι τόσο μαλάκες να τα ξαναβάλουν την αμέσως επόμενη χρονιά. Αν έπεφτε αμάρτημα στη λογοτεχνία, θα το συζητούσα πολύ ευχαρίστως :P

Δεν σου το ζητανε ποτε μονο του σε καμια περιπτωση γιατι πολυ απλα τα σχολια του βιβλιου δεν ειναι αρκετα για να αναπτυχθει μια απαντηση με επαρκη εκταση. Οσον αφορα την πολιτεια ζητανε πολυ συχνα να αναπτυχθει καποιος ορος του κειμενου( π.χ. ανδριαντας η φυσις) Αν συνθεσεις μια απαντηση με βαση τις γνωσεις σου και γραψεις και το σχολιο-αν οχι αυτολεξει,οσο πιο κοντα γινεται- αφηνεις ελαχιστο περιθωριο στον βαθμολογητη να σου αφαιρεσει το παραμικρο απο τη βαθμολογια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Η περιγραφή του σπηλαίου παίζει να μου πήρε και δίωρο να τη μάθω. Βασικά τι λέω, ακόμα δεν τη ξέρω :P

Και φυσικά μπορούν να ξαναπέσουν ηθικά, είδαμε τι έγινε με τον κρητικό... :worry:

και πάλι επιμένω ρε σεις, κρητικός έπεσε πρόπερσι, ηθικά πέρυσι...Γιατί να ξαναβάλουν ηθικά? Έχει πέσει ποτέ δυο συνεχόμενες χρονιές το ίδιο βιβλίο ενός συγγραφέα? Είναι σα να μου λέτε ότι πέρυσι θα έμπαιναν τα θεματά μας κρητικός. Ε, αν είναι δυνατόν. Πολιτικά να το δεχτώ σος, πολιτεία επίσης, πρωταγόρας ντεμί δεδομένου ότι τον έβαλε αφενός οεφε και αφετέρου τον περιμένουμε τόσα χρόνια όπως και τον δαρείο, αλλά δε μπαίνει. Άμα πέσουν ηθικά στη τελική, τρελός αυτοσχεδιασμούλης :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Μπορει να μου πει κανεις ποιες αποδειξεις και ποιους ορισμους εχουμε μεσα στην υλη στα Μαθηματικα γιατι εχω μπερδευτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
και πάλι επιμένω ρε σεις, κρητικός έπεσε πρόπερσι, ηθικά πέρυσι...Γιατί να ξαναβάλουν ηθικά? Έχει πέσει ποτέ δυο συνεχόμενες χρονιές το ίδιο βιβλίο ενός συγγραφέα? Είναι σα να μου λέτε ότι πέρυσι θα έμπαιναν τα θεματά μας κρητικός. Ε, αν είναι δυνατόν. Πολιτικά να το δεχτώ σος, πολιτεία επίσης, πρωταγόρας ντεμί δεδομένου ότι τον έβαλε αφενός οεφε και αφετέρου τον περιμένουμε τόσα χρόνια όπως και τον δαρείο, αλλά δε μπαίνει. Άμα πέσουν ηθικά στη τελική, τρελός αυτοσχεδιασμούλης :clapup:

δεν αποκλείεται και συνδυασμός. αριστοτέλης μεν, ηθικά με πολιτικά δε. αλλά μην κάνετε τέτοιες προβλέψεις βρε σεις... και πέρυσι λέγαμε ότι ο πλάτωνας είναι σος, ότι σίγουρα θα έπεφτε πρωταγόρας ή πολιτεία. και τι έπεσε? αριστοτέλης. πάλι. και ενότητες που έχουν ήδη ξαναπέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
και πάλι επιμένω ρε σεις, κρητικός έπεσε πρόπερσι, ηθικά πέρυσι...Γιατί να ξαναβάλουν ηθικά? Έχει πέσει ποτέ δυο συνεχόμενες χρονιές το ίδιο βιβλίο ενός συγγραφέα? Είναι σα να μου λέτε ότι πέρυσι θα έμπαιναν τα θεματά μας κρητικός. Ε, αν είναι δυνατόν. Πολιτικά να το δεχτώ σος, πολιτεία επίσης, πρωταγόρας ντεμί δεδομένου ότι τον έβαλε αφενός οεφε και αφετέρου τον περιμένουμε τόσα χρόνια όπως και τον δαρείο, αλλά δε μπαίνει. Άμα πέσουν ηθικά στη τελική, τρελός αυτοσχεδιασμούλης :clapup:
Στον ΟΕΦΕ φέτος έπεσαν Ηθικά Νικομάχεια οι ενότητες 5 και 9. Το 2012 είχαν ξαναπέσει Ηθικά Νικομάχεια στον ΟΕΦΕ, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την επιτροπή να τα επιλέξει (διαφορετικές ενότητες βέβαια) και πάλι :P

Γενικά, από το 2008 μέχρι το 2014, τα Ηθικά μπαίνουν κάθε χρόνο, εκτός από τις χρονιές 2011 και 2013. Η επιτροπή μπορεί να βάλει ό,τι γουστάρει κι εμείς οφείλουμε να είμαστε προετοιμασμένοι (εύκολο στα λόγια... :P).

Πάντως, μην περιφρονείτε τα σχόλια του βιβλίου. Η ερώτηση που δυσκόλεψε τους μαθητές στη λογοτεχνία (με το φως) αποτελούσε υποσελίδια σημείωση. Το σχολικό βιβλίο είναι υλικό αναφοράς για κάθε μαθητή, είτε μένει στην Αθήνα, είτε μένει στο Καστελόριζο. Πρώτα θα ανατρέξουν για να "βγάλουν" ερωτήσεις στο βιβλίο και μετά σε κάτι πιο εξεζητημένο. Οι περισσότερες ερωτήσεις είναι κατανόηση του κειμένου και μία ελαφρά φαντασία :P Μην ξεχνάτε, ότι κάθε απάντηση τεκμηριωμένη είναι αποδεκτή :D Αν έχεις την ικανότητα του λέγειν, μπορείς να πείσεις τον άλλον ακόμη κι ότι πετάει ο γάιδαρος :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos-V-

Νεοφερμένος

Ο Nikos-V- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Στον ΟΕΦΕ φέτος έπεσαν Ηθικά Νικομάχεια οι ενότητες 5 και 9. Το 2012 είχαν ξαναπέσει Ηθικά Νικομάχεια στον ΟΕΦΕ, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την επιτροπή να τα επιλέξει (διαφορετικές ενότητες βέβαια) και πάλι :P

Γενικά, από το 2008 μέχρι το 2014, τα Ηθικά μπαίνουν κάθε χρόνο, εκτός από τις χρονιές 2011 και 2013. Η επιτροπή μπορεί να βάλει ό,τι γουστάρει κι εμείς οφείλουμε να είμαστε προετοιμασμένοι (εύκολο στα λόγια... :P).

Πάντως, μην περιφρονείτε τα σχόλια του βιβλίου. Η ερώτηση που δυσκόλεψε τους μαθητές στη λογοτεχνία (με το φως) αποτελούσε υποσελίδια σημείωση. Το σχολικό βιβλίο είναι υλικό αναφοράς για κάθε μαθητή, είτε μένει στην Αθήνα, είτε μένει στο Καστελόριζο. Πρώτα θα ανατρέξουν για να "βγάλουν" ερωτήσεις στο βιβλίο και μετά σε κάτι πιο εξεζητημένο. Οι περισσότερες ερωτήσεις είναι κατανόηση του κειμένου και μία ελαφρά φαντασία :P Μην ξεχνάτε, ότι κάθε απάντηση τεκμηριωμένη είναι αποδεκτή :D Αν έχεις την ικανότητα του λέγειν, μπορείς να πείσεις τον άλλον ακόμη κι ότι πετάει ο γάιδαρος :hehe:

Συμφωνω..Δεν μπορεις να αποκλεισεις ολοκληρη ενοτητα του βιβλιου απλα επειδη επεσε περσι ενα κομματι απο αυτην και αλλο ενα στον οεφε. Τα ηθικα ειναι ισως αυτο που εχει πεσει τις περισσοτερς φορες αλλα δεν τους ενδιαφερει.

Επισης σε ποια υποσημειωση του βιβλιου αναφερεσαι για την ερωτηση με το φως; Εγω εγραψα στιχους με σχηματα λογου γιατι απλα το "4 στοιχεια που να επιβεβαιωνουν την αποψη" μου φανηκε πολυ γενικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Από πολιτικά ποια χρειάζονται προσοχή για φετος ?? (Αν μπορειτε απάντηστε το συντομότερο, καίγομαι )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Από πολιτικά ποια χρειάζονται προσοχή για φετος ?? Αν μπορειτε απάντηστε το συντομότερο, καίγομαι )

14-15-17-19-20, εγώ με αυτά θα ασχοληθώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fadingfeather

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Στο study for exams , στα διαγωνισματα , το 5ο διαγωνισμα εχει αποσυρθει. Μηπως να μας υποψιασει αυτο;:hmm:
Αληθεια, εχει προλαβει κανεις να το κατεβασει;

Στο study for exams κάθε χρόνο με την έναρξη των Πανελληνίων "κατεβάζουν" το τελευταίο διαγώνισμα που είναι εφ' όλης της ύλης. Ήταν πάνω στα Ηθικά (και αρκετά δύσκολο). Όποιος το θέλει μπορώ να το ανεβάσω με τις λύσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niightdreamer97

Νεοφερμένος

Η niightdreamer97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Κάτι γέλια που θα ρίξουμε αυτή τη βδομάδα με Αρχαία,Λατινικά,ιστορία....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Κάτι γέλια που θα ρίξουμε αυτή τη βδομάδα με Αρχαία,Λατινικά,ιστορία....:redface:

Κλάματα θες να πεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis83

Νεοφερμένος

Ο antonis83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Στο study for exams κάθε χρόνο με την έναρξη των Πανελληνίων "κατεβάζουν" το τελευταίο διαγώνισμα που είναι εφ' όλης της ύλης. Ήταν πάνω στα Ηθικά (και αρκετά δύσκολο). Όποιος το θέλει μπορώ να το ανεβάσω με τις λύσεις :)

Ναι αν γινεται το θελουμε το διαγωνισμα,ποτε δεν ξερεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Με τι κουράγιο πας αύριο να δώσεις μαθηματικά κατεύθυνσης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
δεν το πιστεύω ότι δεν έχω βγάλει ακόμα εισαγωγές, δεν το πιστεύω. Ελπίζω μονάχα η πολιτεία και ο πρωταγόρας να βγουν μέχρι τις 12, ώστε από κει και μετά να πιάσω αριστοτέλη (ηθικά θα κοιτάξω μόνο 6-7-8 ) Για γραμματική ή αρχικούς ούτε καν, ό,τι κάτσει πλέον, θέλω να πιστεύω ότι δε θα πέσω κάτω από 30/40 στο άγνωστο, και από 55/60 γνωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Εγω πιστευω ορισμο ασυμπτωτη η κυρτοτητα και αποδειξη κανα ΘΕΤ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top