[Πανελλήνιες 2015] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Αυτή η εισαγωγή των Αρχαίων δε παλεύεται :P τη διαβάζω, τη ξαναδιαβάζω, πάντα όλο και κάτι θα ξεχνάω :kill:

Η Βιολογία (γενικής) πολύ πιο ωραία, απλή, ενδιαφέρουσα, κατανοητή, "νοικοκυρεμένη" :P (μέχρι στιγμής)
Ποσες σελιδες σας εβαλαν εισαγωγη πρωτο μαθημα εσας? ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menaskfpzm

Νεοφερμένος

Ο menaskfpzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Εγω με φυσικη κατευθυνσης επαθα ενα...μικρο...σοκ ας πουμε! Μακραν το πιο απαισιο μαθημα ,κατα την αποψη μου παντα.

αυτες οι ταλαντωσεις και οι τυποι τους :knife::knife:

απο οτι εχω καταλαβει μεχρι τωρα η φυσική της Α λυκειου είναι το παν, χωρις αυτη δεν παμε πουθενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
αυτες οι ταλαντωσεις και οι τυποι τους :knife::knife:

απο οτι εχω καταλαβει μεχρι τωρα η φυσική της Α λυκειου είναι το παν, χωρις αυτη δεν παμε πουθενα...
Ναι ισχύει ότι πρέπει να μην έχετε κενά από τη φυσική της Α λυκείου υπάρχει και το στερεό μετά τελευταίο κεφάλαιο που είναι και το πιο συνηθισμένο 4ο θέμα που απαιτεί και αυτό γνώσεις Α λυκείου+ό,τι καινούρια θεωρία έχει από μόνο του.Γενικά η φυσική της Γ λυκείου έχει ΠΑΡΑ πολλούς τύπους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ποσες σελιδες σας εβαλαν εισαγωγη πρωτο μαθημα εσας? ?

2 σελίδες (τη φιλοσοφική σημασία του διαλόγου, σελ.56-57 στο σχολικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Για τα αρχαία κατεύθυνσης που λέει στην εξεταστέα ύλη:
σ. 49-52 (Α. Η διάρθρωση του διαλόγου και τα πρόσωπα: «Εισαγωγή…» έως και «Η απάντηση του Πρωταγόρα…»)
Για το υπογραμμισμένο εννοεί μέχρι το τέλος της σελίδας 52 ("....τους νόμους και την υπακοή σ'αυτούς.), έτσι;

Επίσης, φοβήθηκα λίγο για την εισαγωγή της πολιτείας :P Ελπίζω να μην παραλείψω κανένα κομματάκι :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Για τα αρχαία κατεύθυνσης που λέει στην εξεταστέα ύλη:
σ. 49-52 (Α. Η διάρθρωση του διαλόγου και τα πρόσωπα: «Εισαγωγή…» έως και «Η απάντηση του Πρωταγόρα…»)
Για το υπογραμμισμένο εννοεί μέχρι το τέλος της σελίδας 52 ("....τους νόμους και την υπακοή σ'αυτούς.), έτσι;

Επίσης, φοβήθηκα λίγο για την εισαγωγή της πολιτείας :P Ελπίζω να μην παραλείψω κανένα κομματάκι :hehe:

Ουτε καν, μεχρι τη σελ. 50 εκει που λεει: "...να διδαξουν στους νεους την αρετη;".
(βαριομουν φρικτα να παω να βγαλω το βιβλιο απο την κουτα για να σου απαντησω αλλα το εκανα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ουτε καν, μεχρι τη σελ. 50 εκει που λεει: "...να διδαξουν στους νεους την αρετη;".
(βαριομουν φρικτα να παω να βγαλω το βιβλιο απο την κουτα για να σου απαντησω αλλα το εκανα :P )
Ναι αλλά γράφει σελ. 49-52 και όχι σελ. 49-50.

:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ναι αλλά γράφει σελ. 49-52 και όχι σελ. 49-50.

:worry:
Όλο το είχαμε. Η 52 συγκεκριμένα μου είχε βγάλει την πίστη. Και στο σχολείο μας την έβαλε να τη διαβάσουμε.Απλά, είναι δύσκολο να πέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TimeLady

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ναι ισχύει ότι πρέπει να μην έχετε κενά από τη φυσική της Α λυκείου υπάρχει και το στερεό μετά τελευταίο κεφάλαιο που είναι και το πιο συνηθισμένο 4ο θέμα που απαιτεί και αυτό γνώσεις Α λυκείου+ό,τι καινούρια θεωρία έχει από μόνο του.Γενικά η φυσική της Γ λυκείου έχει ΠΑΡΑ πολλούς τύπους

ωχ...εγω που ειχα ψιλοπαρατησει τη φυσικη στην Α μαλλον θα τα βρω σκουρα...αλλα μεσα στη χρονια εκανα μερικα μαθηματα στερεο και ΟΝΤΩΣ εχει πολλους τυπους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
ωχ...εγω που ειχα ψιλοπαρατησει τη φυσικη στην Α μαλλον θα τα βρω σκουρα...αλλα μεσα στη χρονια εκανα μερικα μαθηματα στερεο και ΟΝΤΩΣ εχει πολλους τυπους...
Ναι μπορεί να ζοριστείς...Αν έχεις χρόνο πάντως κοίτα τα μία από το βιβλίο της α λυκείου,γιατί και εγώ δεν είχα δόσει καθόλου και ποτέ βάση στον ηλεκτρισμό και έκανα προσευχές να μν πέσει καμιά ηλεκτρική ταλάντωση(και doppler) και ευτυχώς δεν έπεσαν ούτε σαν β θέμα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
αυτες οι ταλαντωσεις και οι τυποι τους :knife::knife:

απο οτι εχω καταλαβει μεχρι τωρα η φυσική της Α λυκειου είναι το παν, χωρις αυτη δεν παμε πουθενα...

Μπααααα,μονο ΘΜΚΕ ΚΑΙ ΑΔΜΕ ΚΑΙ ΑΔΕ απο α λυκειου,τα οποια τα δουλευεις πολυ φετος οποτε αποκτας εκ νεου την "οικειοτητα" με τα ενεργειακα θεωρηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
οπως λενε και οι παρακατω στοιχοι θα κανει ξαστερια οταν θα φλεβαριζει.Ετσι και εσεις οταν αρχισετε επαναληψεις απο φεβλαρη θα κανει ξαστερια σαςς το αφιεωρωνω αλλα και εγω μπορει να ξαναδωσω Πότε θα κάμει ξαστεριά,
πότε θα φλεβαρίσει,

να πάρω το ντουφέκι μου,
την έμορφη πατρόνα,

να κατεβώ στον Ομαλό,
στη στράτα του Μουσούρου,

να κάμω μάνες δίχως γιους,
γυναίκες δίχως άντρες,

να κάμω και μωρά παιδιά,
να κλαιν' δίχως μανάδες,

να κλαιν' τη νύχτα για νερό,
και την αυγή για γάλα,

και τ' αποδιαφωτίσματα
τη δόλια τους τη μάνα... οριστε και το τραγουδι https://www.youtube.com/watch?v=nzSjGLAVQpY
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Απ'την εισαγωγη στα Αρχαια η σελ 42 εκει που λεει για τα Εργα,πρεπει να τη ξερουμε απ'εξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menaskfpzm

Νεοφερμένος

Ο menaskfpzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ναι ισχύει ότι πρέπει να μην έχετε κενά από τη φυσική της Α λυκείου υπάρχει και το στερεό μετά τελευταίο κεφάλαιο που είναι και το πιο συνηθισμένο 4ο θέμα που απαιτεί και αυτό γνώσεις Α λυκείου+ό,τι καινούρια θεωρία έχει από μόνο του.Γενικά η φυσική της Γ λυκείου έχει ΠΑΡΑ πολλούς τύπους


ποια άλλα κεφάλαια θεωρούνται ''δυσκολα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
ποια άλλα κεφάλαια θεωρούνται ''δυσκολα"
Κοίτα το δύσκολο είναι υποκειμενικό.Εύκολο θεωρείται το 2ο κεφάλαιο τα κύματα(έπεσε 3ο θέμα) αλλά υπάρχουν και κάποιοι που τα θεωρούν δύσκολα.Το πιο συνηθισμένο 4ο θέμα είναι το στερεό που θεωρείται σχετικά βαρύ κεφάλαιο.Εμένα οι ταλαντώσεις ήταν το αγαπημένο μου αλλά υπάρχουν και εδώ αρκετά δύσκολες ασκήσεις.Επίσης οι κρούσεις θεωρούνται εύκολες(μαζί με το doppler που προσωπικα το σιχαινόμουν).Οπότε για μένα είναι στερεό>ταλαντώσεις>κρούσεις>κύματα σε δυσκολία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
ποια άλλα κεφάλαια θεωρούνται ''δυσκολα"

Το πιο δύσκολο είναι να μην το χάσεις στις πράξεις και βγάλεις ό,τι αποτελέσματα να'ναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Απ'την εισαγωγη στα Αρχαια η σελ 42 εκει που λεει για τα Εργα,πρεπει να τη ξερουμε απ'εξω?
(Σύμφωνα πάντα με την περσινή ύλη, καθώς η δική μας δεν έχει βγει ακόμη)
Το "Ε2. Το έργο του" είναι εκτός ύλης (σελ. 42-44)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
(Σύμφωνα πάντα με την περσινή ύλη, καθώς η δική μας δεν έχει βγει ακόμη)
Το "Ε2. Το έργο του" είναι εκτός ύλης (σελ. 42-44)

Ευχαριστώ :) αρχισες την ιστορία?πως σου φανηκε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Ναι αλλά γράφει σελ. 49-52 και όχι σελ. 49-50.

:worry:

Εμενα η καθηγητρια μου μου ειχε πει οτι επρεπε να την ξερω μονο περιληπτικα... το ιδιο και η καθηγητρια στο σχολειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ευχαριστώ :) αρχισες την ιστορία?πως σου φανηκε?
Δεν έχω αρχίσει τίποτα :P
Προς το παρόν ξεφυλλίζω τα αρχαία κατεύθυνσης (κυρίως κάνω ανάγνωση μερικά χωρία, σκόρπια. Δε μαθαίνω απ' έξω. Βλέπω περί τίνος πρόκειται :P).

Η ιστορία απ' ό,τι είδα είναι τίγκα στις ημερομηνίες, οπότε δεν ασχολήθηκα παραπάνω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top