[Πανελλήνιες 2015] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Καλησπερα και απο μενα και καλη μας επιτυχια! Πραγματικα ανυπομονουσα χρονια τωρα για την στιγμη που θα δωσω Παγκυπριες! :clapup:
Μια απορια εχω παιδια, στην Ελλαδα οι περισσοτεροι απο εσας ξεκινατε προετοιμασια απο το καλοκαιρι;
Εδω στην Κυπρο αποτι βλεπω η προετοιμασια μας για τις Παγκυπριες εξαιτασεις ειναι εντελως διαφορετικη σε σχεση με εσας μιας και το νωριτερο να ξεκινησουμε προετοιμασια ειναι τελη του Αυγουστου. Βεβαια αν θελω καθομαι και διαβαζω και εγω απο το καλοκαιρι αλλα στην Κυπρο αυτο φαινεται υπερβολικα παραλογο :worry:

Οι παγκυπριες με τις πανελλήνιες ειναι διαφορετικές μεταξύ τους σε παρα πολλα σημεια. ..και ναι, ισως ειναι υπερβολή να ξεκινας απο το καλοκαιρι, αλλα εφοσον εχει επικρατήσει αυτό το "συστημα" εδω δεν μπορούμε να κάνουμε τιποτα αλλο απο το να το ακολουθήσουμε...γιατι ας μην ξεχναμε οτι δυστυχώς οι εξετασεις αυτες έχουν καθαρα ανταγωνιστικο χαρακτήρα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πώς λέτε να τα βγάλετε πέρα με τις ζέστες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Πώς λέτε να τα βγάλετε πέρα με τις ζέστες;

οι ζεστες ειναι οι καλυτερες. Να διαβαζεις λατινικα/ιστορια/ αρχαια κλπ ή ακομη καλυτερα να γραφεις διαγωνισμα στις 3 το μεσημερι με τον ιδρωτα να ρεει. Αξεχαστες στιγμες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Εσείς που δωσατε πανελληνιες, το καλοκαίρι αυτο φτανει για να καλυφθούν τα κενα σε γραμματικη αρχαίων και λατινικών? ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Εσείς που δωσατε πανελληνιες, το καλοκαίρι αυτο φτανει για να καλυφθούν τα κενα σε γραμματικη αρχαίων και λατινικών? ?

Ειναι εφικτο μονο που θα ειναι πολυ μα πολυ δυσκολο. Αν μιλαμε για μικρα κενα οκ, αλλα αν υστερεις πολυ σε γραμματικη και συντακτικο καλυτερα να καλυψεις τα κενα αυτα γιατι αλλιως θα σου φανουν παλουκια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Και ο αγωνας μας ξεκιναει και επισημα πλεον. Αντε να δουμε..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
αχ βρε παιδιά βλέπω πανελλήνιες 2015 θερινη προετοιμασία και θυμάμαι τέτοια μέρα που καθόμουν στο σαλόνι με το λάπτοπ και έβλεπα πανελληνιες 2014. ΠΩΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΤΣΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ????Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω πως τελειώσαμε τις πανελλήνιες και δεν θα ξανακάνουμε ποτέ μάθημα στο σχολείο με τους καθηγητές, τους φίλους, τις πλάκες τους, το άγχος για τις εξετάσεις. ΤΕΛΟΣ ΟΛΑ ΤΕΛΟΣ. Γι'αυτό σασ συμβουλεύω εσάς που θα δώσετε να αξιοποιήσετε όσο το δυνατόν καλύτερα τον χρόνο σας, γιατι οι ώρες περνούν και κάποια πράγματα όπως θα δείτε ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ.
ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Ειναι εφικτο μονο που θα ειναι πολυ μα πολυ δυσκολο. Αν μιλαμε για μικρα κενα οκ, αλλα αν υστερεις πολυ σε γραμματικη και συντακτικο καλυτερα να καλυψεις τα κενα αυτα γιατι αλλιως θα σου φανουν παλουκια!

Και γω θέλω να καλύψω κενά. Με λατινικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα και με αρχαία στη γραμματική είμαι εντάξει, στο συντακτικό υπάρχει ένα θέμα:/ και εκεί είναι το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
αχ βρε παιδιά βλέπω πανελλήνιες 2015 θερινη προετοιμασία και θυμάμαι τέτοια μέρα που καθόμουν στο σαλόνι με το λάπτοπ και έβλεπα πανελληνιες 2014. ΠΩΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΤΣΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ????Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω πως τελειώσαμε τις πανελλήνιες και δεν θα ξανακάνουμε ποτέ μάθημα στο σχολείο με τους καθηγητές, τους φίλους, τις πλάκες τους, το άγχος για τις εξετάσεις. ΤΕΛΟΣ ΟΛΑ ΤΕΛΟΣ. Γι'αυτό σασ συμβουλεύω εσάς που θα δώσετε να αξιοποιήσετε όσο το δυνατόν καλύτερα τον χρόνο σας, γιατι οι ώρες περνούν και κάποια πράγματα όπως θα δείτε ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ.
ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ!!!!!!:)

Πραγματικά, είναι τόσο περίεργο που δεν θα ξανακάνουμε μάθημα ούτε στο φροντιστήριο, ούτε στο σχολείο.. Όταν μοιράζεσαι μια δύσκολη εμπειρία με άλλα παιδιά, το πόσο δένεσαι μαζί τους δεν περιγράφεται. Σε σημείο που όταν τελειώσεις, να σου λείπουν όλα, οι πλάκες, ο χαβαλές, οι καθηγητές σου. Είναι ωραία τάξη η τρίτη. Απλά τώρα πρέπει να δεχτούμε ότι τα καλύτερα έρχονται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Και γω θέλω να καλύψω κενά. Με λατινικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα και με αρχαία στη γραμματική είμαι εντάξει, στο συντακτικό υπάρχει ένα θέμα:/ και εκεί είναι το πρόβλημα.

τοτε σου χρειαζεται εξασκηση στο αγνωστο. καλυψε τα κενα που εχεις και κανε οσο πιο πολλα αγνωστα κειμενα μπορεις, μονο ετσι θα δεις βελτιωση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
τοτε σου χρειαζεται εξασκηση στο αγνωστο. καλυψε τα κενα που εχεις και κανε οσο πιο πολλα αγνωστα κειμενα μπορεις, μονο ετσι θα δεις βελτιωση :)

Ισχύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Łęśóźąć

Νεοφερμένος

Η Łęśóźąć αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλή χρονία για τα παιδία του '97 και επιτυχίες στις πανελλήνιες :D
Θα αναφερθώ στα παιδιά της θεωρητικής, ούσα και εγώ μαθήτρια της θεωρητικής. Λοιπόν, δική μου γνώμη, την οποία εφάρμοσα και με βοήθησε πολύ, είναι να μάθετε της μεταφράσης των λατινικών και γιατί όχι και το συντακτικό :) . Αυτό έχω να πω και ξανά πολλές επιτυχίες, κουράγιο και δύναμη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Αυριο ξεκιναω με λογοτεχνια και λατινικα! Οσο και να σας φανει περιεργο, ανυπομονω να ξεκινησω την υλη της γ' λυκειου! Αντε και καλη μας αρχη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Charis97

Νεοφερμένος

Ο Charis97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπερα σας,
φετος δινω και εγω παννεληνιες και ειμαι αναμεσα στην Θετικη και την Τεχνολογικη κατευθυνση.
Εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι να κανω!
Αναμεσα στα μαθηματα της τεχνολογικης και της θετικης ποια μαθηματα ειναι πιο ζορικα;
Επειδη κοιταω την υλη της βιολογιας κατευθ' και μ φαινεται παλουκι(προσωπικη αποψη), με την χημεια παντως δεν εχω προβλημα!
Εχουμε εδω μεσα κανεναν της θετικης να μας πει την γνωμη του;
Και κατι ακομη,ανεξαρτητως φροντιστηριων,ιδιαιτερων,σε ατομικο επιπεδο η υλη στην θετικη βγαινει σχετικα γρηγορα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Καλησπερα σας,
φετος δινω και εγω παννεληνιες και ειμαι αναμεσα στην Θετικη και την Τεχνολογικη κατευθυνση.
Εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι να κανω!
Αναμεσα στα μαθηματα της τεχνολογικης και της θετικης ποια μαθηματα ειναι πιο ζορικα;
Επειδη κοιταω την υλη της βιολογιας κατευθ' και μ φαινεται παλουκι(προσωπικη αποψη), με την χημεια παντως δεν εχω προβλημα!
Εχουμε εδω μεσα κανεναν της θετικης να μας πει την γνωμη του;
Και κατι ακομη,ανεξαρτητως φροντιστηριων,ιδιαιτερων,σε ατομικο επιπεδο η υλη στην θετικη βγαινει σχετικα γρηγορα;

Προφανώς η θετική είναι πιο δύσκολη. Καμια σχέση το ΑΟΔΕ και το ΑΕΠΠ με χημεία και βιολογία κατεύθυνσης. Αν είσαι σίγουρος ότι δεν θες ιατρικές σχολές,πήγαινε τεχνολογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Aύριο ξεκινάω γ λυκείου.
Μια βδομάδα τώρα (από 1 4ώρο-6ώρο την ημέρα στο σύνολο).
Μετά κοντά στις 20 Αυγούστου πάλι πάλι καλοκαιρινά για 2 βδομάδες.
Άντε να περάσει ο χειμώνας είναι το θέμα και μετά αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Η Θετική κατεύθυνση δίνει πρόσβαση στο 2ο πεδίο (Θετικών Επιστημών), 3ο πεδίο (Επιστημών Υγείας) και στο 4ο πεδίο (Τεχνολογικών Επιστημών). Η Τεχνολογική δίνει πρόσβαση μόνο στο 2ο και 4ο επιστημονικό πεδίο (αποκλείονται οι Επιστήμες Υγείας).
Προφανώς, αν ενδιαφέρεσαι για σχολές όπως Ιατρική, Οδοντριατρική, Φυσικοθεραπεία κτλπ, η Θετική αποτελεί μονόδρομο. Από την άλλη, για σχολές όπως το Χημικό και Βιολογικό του 2ου πεδίου ή οι Χημικοί Μηχανικοί του 4ου, είναι καλύτερο επιδιώξεις την Θετική. Η Τεχνολογική σου δίνει μεν πρόσβαση στις σχολές, δεν σου προσφέρει όμως τις γνώσεις που θα απαιτήσει αργότερα η σχολή.

Συγκεκριμένα, η Τεχνολογική διακρίνεται σε δύο κύκλους:
Ο πρώτος κύκλος είναι αυτός της Πληροφορικής και Υπηρεσιών. Τα μαθήματά του είναι το ΑΟΔΕ (θεωρητικό μάθημα) και η ΑΕΠΠ (προγραμματισμός υπολογιστών). Το ΑΟΔΕ δεν χρειάζεται καμία πρότερη βάση, απλώς συστηματικό διάβασμα. Το ίδιο ισχύει και για την ΑΕΠΠ. Ωστόσο, αν είχες κατανοήσει την ύλη της Πληροφορικής στην Γ' Γυμνασίου, θα έχεις ένα αισθητό πλεονέκτημα.
Ο δεύτερος κύκλος είναι αυτός της Τεχνολογίας και Παραγωγής. Τα μαθήματα του είναι η Ηλεκτρολογία και η Χημεία-Βιοχημεία. Από τα λίγα που έχω δει, η Ηλεκτρολογία θυμίζει τα ηλεκτρικά κυκλώματα της Φυσικής Γυμνασίου-Α' Λυκείου, αλλά είναι σαφώς πιο εμπλουτισμένη. Η Βιοχημεία έχει ένα κοινό κεφάλαιο με τη Χημεία Θετικής. Ο Dias είχε δώσει από αυτόν τον κύκλο Τεχνολογικής και μπορεί να δώσει περισσότερες πληροφορίες.

Η δυσκολία των μαθημάτων είναι κάτι το καθαρά υποκειμενικό. Εγώ, για παράδειγμα, είχα προσπαθήσει (ανεπιτυχώς) να μάθω Visula Basic το καλοκαίρι που τελείωσα Γυμνάσιο. Τα βρήκα σκούρα και την παράτησα. Τα λίγα βασικά που έμαθα από εκεί για τον προγραμματισμό με βοήθησαν να μπω πιο γρήγορα στο νόημα του μαθήματος φέτος και να μου φανεί πολύ εύκολο. Αντιθέτως, μια κοπέλα από την τάξη μου είχε φάει γερό κόλημα με την Χημεία, από την Α' Λυκείου, και φέτος της φάνηκε το πιο εύκολο μάθημα των Πανελληνίων (Θετική κατεύθυνση).
Το τι είναι εύκολο και δύσκολο εξαρτάται από εσένα τον ίδιο. Τι αρέσει σε εσένα και με (ίσως) είχες καλύτερη εμπειρία στο παρελθόν. Καθώς επίσης και τι σχολές σκέφτεσαι να δηλώσεις. Για παράδειγμα, είναι λίγο "χαζό" να περάσεις πανεπιστήμιο Πληροφορικής από Θετική. Καλή και άγια η Χημεία, ίσως σου χρειάστει κάπου... Άλλα όλα τα μαθήματα θα χρειάζονται αλγοριθμική σκέψη, στην οποία συμβάλλει (σε ένα βαθμό η ΑΕΠΠ).
Επομένως, πού σκέφτεσαι να δηλώσεις?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Μολις τελειωσα τις μονοημερες διακοπες με τους φιλους μου και ειμαι πτωμα για αυριο
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗΗΗΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Καλή χρονία για τα παιδία του '97 και επιτυχίες στις πανελλήνιες :D
Θα αναφερθώ στα παιδιά της θεωρητικής, ούσα και εγώ μαθήτρια της θεωρητικής. Λοιπόν, δική μου γνώμη, την οποία εφάρμοσα και με βοήθησε πολύ, είναι να μάθετε της μεταφράσης των λατινικών και γιατί όχι και το συντακτικό :) . Αυτό έχω να πω και ξανά πολλές επιτυχίες, κουράγιο και δύναμη :)

Εννοείς τώρα από το καλοκαίρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Charis97

Νεοφερμένος

Ο Charis97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες...
Βασικα δεν ξερω πραγματικα τι θελω να ακολουθησω αλλα κλεινω περισσοτερο προς τις οικονομικες σχολες...
Τα μαθηματα της τεχνολογικης απο τον πρωτο κυκλο το ΑΟΔΕ κ η ΑΕΠΠ ποσο χρονο διαβασμα θελουν καθημερινα σε σχεση με την χημεια και την βιολογια της θετικης για να γραψεις ενα καλο βαθμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top