Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Εγώ τις τελευταίες μέρες τους αγγίζω.Να δω τί θα θυμάμαι. :P
Μακάρι να βάλουν δικανικό λόγο.Τους φιλοσοφικούς και τους ιστορικούς δεν τους μπορώ.

Αν βάλουν ιστορικό-στρατιωτικό δε θα ξέρω ποιος παλεύει με ποιον, θα μπλέξω τα μπούτια μου με τις παρατάξεις, ο τάδε είπε να σωπάσουν, ο άλλος αφού δείπνησε -σημαντική πληροφορία που για κάποιο λόγο τη συναντώ παντού :P - έκανε επίθεση στους Ροδίους και στο τέλος κάτι υποπτεύθηκε .. και μπούρδες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
'Εβγαλα ρήματα, αντωνυμίες και σήμερα θα κάνω τα μισά ουσιαστικά αν όχι όλα.:)
Εύκολα βγήκαν απλά έδωσα σημασία στα πνεύματα και στους τόνους γιατί από αυτά φοβάμαι ότι θα χάσω (ελεεινή :P)

Στην Έκθεση αν μας ζητήσουν τις συνέπειες ενός φαίνομένου και αυτές είναι ατομικές,κοινωνικές κι στην οικογένεια αλλά με παρακλάδια στο καθένα μπορώ να χρησιμοποιήσω μια παράγραφο για το καθένα που να συμπεριλβάνει πχ όλες τις ατομικές ή πρέπει να γράψω κάθε ατομική σε δική της παράγραφο;

χαχα καθολου ελεεινη, αυτοι ειναι ελεεινοι και τρισαθλιοι που θα μας κοψουν μοναδα απο τονο (γιατι φυσικα ολα τα υπολοιπα θα ειναι ολοσωστα) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Τις ασκησεις στην εκθεση τις βγάζω σε μια ώρα περίπου άρα θα αφιερωσω τον υπόλοιπο χρόνο για την εκθεση.
Δεν μαθαίνω απ'εξω σχεδιάγραμμα τα αλλά προσπαθώ να θυμάμαι κάποιους προλογους που ταιριάζουν πάνω κάτω σε αρκετά θέματα γιατι εκεί κολλάω, στο πώς θα ξεκινήσω :P διαβάζω σημειώσεις που μας εχει δώσει ο καθηγητής αλλά δεν μαθαίνω κατι απ'εξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
χαχα καθολου ελεεινη, αυτοι ειναι ελεεινοι και τρισαθλιοι που θα μας κοψουν μοναδα απο τονο (γιατι φυσικα ολα τα υπολοιπα θα ειναι ολοσωστα) :P
Μακάρι να μην χάσω ολόκληρη ανάλυση μετοχής ή πλάγιο λόγο από τόνο.

Αν βάλουν ιστορικό-στρατιωτικό δε θα ξέρω ποιος παλεύει με ποιον, θα μπλέξω τα μπούτια μου με τις παρατάξεις, ο τάδε είπε να σωπάσουν, ο άλλος αφού δείπνησε -σημαντική πληροφορία που για κάποιο λόγο τη συναντώ παντού :P - έκανε επίθεση στους Ροδίους και στο τέλος κάτι υποπτεύθηκε .. και μπούρδες..
Χαχαχα. Για αυτο αγαπάω Δημοσθένη - Ισοκράτη- Λυσια. :P

Τις ασκησεις στην εκθεση τις βγάζω σε μια ώρα περίπου άρα θα αφιερωσω τον υπόλοιπο χρόνο για την εκθεση.
Δεν μαθαίνω απ'εξω σχεδιάγραμμα τα αλλά προσπαθώ να θυμάμαι κάποιους προλογους που ταιριάζουν πάνω κάτω σε αρκετά θέματα γιατι εκεί κολλάω, στο πώς θα ξεκινήσω :P διαβάζω σημειώσεις που μας εχει δώσει ο καθηγητής αλλά δεν μαθαίνω κατι απ'εξω

Κ γω στον πρόλογο κολλάω. Ειναι μεχρι να πάρω μπρος :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

novemberrain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Παιδιά είμαι η μόνη που τις τελευταίες μέρες έχω βγει εκτός προγράμματος/βγάζω νέο πρόγραμμα και δεν το τηρώ/νιώθω πιο αδιάβαστη από ποτέ? Τι στο καλό...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Παιδιά είμαι η μόνη που τις τελευταίες μέρες έχω βγει εκτός προγράμματος/βγάζω νέο πρόγραμμα και δεν το τηρώ/νιώθω πιο αδιάβαστη από ποτέ? Τι στο καλό...:worry:
Όχι, μην ανησυχείς..Δεν είσαι η μόνη!Προσπαθώ να συγκεντρωθώ για να διαβάσω άλλα μου είναι πραγματικά αδύνατον!Νιώθω τον καιρό να πλησιάζει και οι μέρες φεύγουν χωρίς να έχω κάνει τις επαναλήψεις που ήθελα..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Η σημερινή μέρα ήταν η χειρότερη όλης της χρονιάς.Το πολύ να διάβασα μια ώρα.Νύσταζα,βαριόμουν,δεν άντεχα άλλο.Αυτό το λεγόμενο <<διάβασμα ασκήσεων>> είναι ότι χειρότερο.Ευτυχώς θα πάω να δω τον τελικό το βράδυ να ξεσκάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν είσαι έτοιμος να τα παρατήσεις, θυμήσου γιατί ξεκίνησες να προσπαθείς..
...αυτό από εμένα

Καλή επιτυχία παίδες! :D Όχι άγχος, όχι πολύ πήξιμο μέχρι αργά γιατί ο,τι έγινε έγινε εδώ που φτάσατε και έχετε ανάγκη από ύπνο. Συγκροτημένοη σκέψη και αισιοδοξία και όλα είναι δυνατά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ekate7

Νεοφερμένος

Ο ekate7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Η σημερινή μέρα ήταν η χειρότερη όλης της χρονιάς.Το πολύ να διάβασα μια ώρα.Νύσταζα,βαριόμουν,δεν άντεχα άλλο.Αυτό το λεγόμενο <<διάβασμα ασκήσεων>> είναι ότι χειρότερο.Ευτυχώς θα πάω να δω τον τελικό το βράδυ να ξεσκάσω.
Και εγω σημερα απλως δεν αντεχα!! απο αυριο σε εντατικους ρυθμους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αν βάλουν ιστορικό-στρατιωτικό δε θα ξέρω ποιος παλεύει με ποιον, θα μπλέξω τα μπούτια μου με τις παρατάξεις, ο τάδε είπε να σωπάσουν, ο άλλος αφού δείπνησε -σημαντική πληροφορία που για κάποιο λόγο τη συναντώ παντού :P - έκανε επίθεση στους Ροδίους και στο τέλος κάτι υποπτεύθηκε .. και μπούρδες..
Όντως είναι σημαντική πληροφορία, γιατί αναδεικνύει τα αποθέματα ενέργειας των στρατιωτών. Άλλο είναι να κάθεσαι σαν βλάκας κάτω από τον ήλιο παραταγμένος, χωρίς να έχεις φάει τίποτα, και άλλο να έχεις φάει από πριν και μετά να πας για μάχη. Στην πρώτη περίπτωση, θες δε θες, θα πεθάνεις στην πείνα και δε θα έχεις τις ίδιες αντοχές με αυτούς που προνόησαν και δείπνησαν προηγουμένως.

Όσο για το λεξιλόγιο του αγνώστου, να βλέπετε τη ρίζα της λέξης και τα συμφραζόμενα. Εδώ καλά-καλά στα ελληνικά δεν ξέρουμε όλες τις λέξεις... Όταν δεν μπορείς να αποδώσεις κατά λέξη τη μετάφραση γράψε το νόημα, παρά να αφήσεις την περίοδο αμετάφραστη ;)

Αν είναι πολύ εξεζητημένο το λεξιλόγιο, λογικά θα το δίνει, οπότε μη φοβού :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
2012-20-mai-panellhnies-goneis-agxos.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOAND

Νεοφερμένος

Ο PAOAND αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
το πιο σπαστικο φανταζομαι ειναι να εισαι στην ταξη 1 ωρα πιο νωρις (μας ειπαν να ειμαστε 1 ωρα ποιο νωρις) και να περιμενεις τα θεματα. και εκει που θα εχει καταφερεις να χαλαροσεις σκαει μυτη ο καθηγητης με τα θεματα και τα μοιραζουν.

παντως την μια ωρα που θα ειμαστε μες την ταξη μας ειπαν να χαλαρωσουμε να μην σκεφτομαστε τις πανελληνιες και να συζηταμε για οτιδιποτε αλλο εκτος απο μαθηματα. με την παρεα μου εχουμε κανονισει να λεμε ανεκδοτα με νεκρα μωρα :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
το πιο σπαστικο φανταζομαι ειναι να εισαι στην ταξη 1 ωρα πιο νωρις (μας ειπαν να ειμαστε 1 ωρα ποιο νωρις) και να περιμενεις τα θεματα. και εκει που θα εχει καταφερεις να χαλαροσεις σκαει μυτη ο καθηγητης με τα θεματα και τα μοιραζουν.

παντως την μια ωρα που θα ειμαστε μες την ταξη μας ειπαν να χαλαρωσουμε να μην σκεφτομαστε τις πανελληνιες και να συζηταμε για οτιδιποτε αλλο εκτος απο μαθηματα. με την παρεα μου εχουμε κανονισει να λεμε ανεκδοτα με νεκρα μωρα :Ρ

Πραγματικά δε καταλαβαίνω τί ειναι αστείο σε ένα νεκρό μωρό. Κ μόνο που τα διαβάζω ανατριχιάζω. Ειναι διεστραμμένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
με την παρεα μου εχουμε κανονισει να λεμε ανεκδοτα με νεκρα μωρα :Ρ

μηπως εισαι ο πρωην μου; :laugh: :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανέκδοτα μς νεκρά μωρά; :confused: Μαλάκα μου μερικοί είναι για το Δρομοκαϊτειο εδώ μέσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mitsocc

Νεοφερμένος

Ο Mitsocc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδια στα μαθηματικα κατευθυνσης οσον αφορα τα μεγιστα και τα ελαχιστα αν μας ρωτησουν στην θεωρια ποτε θα χρησιμοποιουμε το αποσπασμα του βιβλιου που λεει: Μια συναρτηση f με πεδιο ορισμου Α λεμε οτι:
παρουσιαζει στο χ0 Ε Α (ολικο) μεγιστο το f(x0) οταν f(x)<f(x0) για καθε χ Ε Α
Παρουσιαζει στο χ0 Ε Α (ολικο) μεγιστο το f(x0) οταν f(x)<f(x0) για καθε χ Ε Α
και ποτε θα χρησιμοποιουμε το αποσπασμα που λεει οτι:
Μια συναρτηση f με πεδιο ορισμου Α θα λεμε οτι παρουσιαζει στο x0 E A τοπικο μεγιστο οταν υπαρχει δ>0 τετοιο ωστε f(x)<f(x0) για καθε χ Ε(τομη)(χ0-δ,χ0+δ)
Το χ0 λεγεται θεση η σημειο τοπικου μεγιστου ενω το f(x0) τοπικο μεγιστο της f
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Φέτος με εχώ σιχαθει. Μόλις έφαγα την τεταρτη σοκολάτα για σήμερα. Και ετσι για να ζηλέψετε, εγω το εκανα το μπανακι μου για φετος. Πάρτε εδω μια φώτο, απο εμενα και τις φίλες μας που πήγαμε παραλία το προηγούμενο σκ. :D
Είμαι η ξανθιά με το πράσινο! :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Τι ονομάζουμε μέγιστο, ελάχιστο συνάρτησης;
Μια συναρτηση f με πεδιο ορισμου Α λεμε οτι:
παρουσιαζει στο χ0 Ε Α (ολικο) μεγιστο το f(x0) οταν f(x)<f(x0) για καθε χ Ε Α
Παρουσιαζει στο χ0 Ε Α (ολικο) μεγιστο το f(x0) οταν f(x)<f(x0) για καθε χ Ε Α

Πότε λέμε ότι μια συνάρτηση f,με πεδίο ορισμού το Α, παρουσιάζει στο χοεΑ τοπικό μέγιστο;
Μια συναρτηση f με πεδιο ορισμου Α θα λεμε οτι παρουσιαζει στο x0 E A τοπικο μεγιστο οταν υπαρχει δ>0 τετοιο ωστε f(x)<f(x0) για καθε χ Ε(τομη)(χ0-δ,χ0+δ)
Το χ0 λεγεται θεση η σημειο τοπικου μεγιστου ενω το f(x0) τοπικο μεγιστο της f

Έχω τη θεωρία συγκεντρωμένη σε 21 σελίδες και αυτές τις ερωτήσεις δίνει πάνω από αυτούς τους ορισμούς..

Τώρα που μιλάμε για μαθ.κατ., ο ορισμός εμβαδού που χωρίζουμε το διάστημα σε ν ισομήκη υποδιαστήματα,κτλ και οι αποδείξεις από τα εμβαδά στα ολοκληρώματα είναι εντός ύλης; Θα μπορούσαν δηλαδή να ζητηθουν στο α θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Φέτος με εχώ σιχαθει. Μόλις έφαγα την τεταρτη σοκολάτα για σήμερα. Και ετσι για να ζηλέψετε, εγω το εκανα το μπανακι μου για φετος. Πάρτε εδω μια φώτο, απο εμενα και τις φίλες μας που πήγαμε παραλία το προηγούμενο σκ. :D
Είμαι η ξανθιά με το πράσινο! :)


Χαχαχα μα τι ωραία που βγήκα σε αυτη τη φωτο βρε Αμαλία μου. Τελικά μου πηγαίνει το ροζ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Δεν ξερω τίποτα. Δε γράφω τίποτα. Officially πλέον.
:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top