Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ivilinia_new

Νεοφερμένος

Η ivilinia_new αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
παιδια εχω σε pdf μερικα απο τα θεματα του ΟΕΦΕ και τις λυσεις τους, έχω:

-Φυσικη κατευθυνσης
-μαθηματικα κατευθυνσης
-προγραμματισμο
-ΑΟΔΕ


Οποιος θελει μου λεει τα μαθηματα που θελει , μου λεει mail και τα στελνω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
παιδια εχω σε pdf μερικα απο τα θεματα του ΟΕΦΕ και τις λυσεις τους, έχω:

-Φυσικη κατευθυνσης
-μαθηματικα κατευθυνσης
-προγραμματισμο
-ΑΟΔΕ


Οποιος θελει μου λεει τα μαθηματα που θελει , μου λεει mail και τα στελνω :D

Θα ήθελα κυρίως μαθηματικά κατεύθυνσης,αλλά αν μπορείς στείλε και φυσική και ΑΕΠΠ...Σου έστειλα σε μήνυμα το e-mail μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Σήμερα έχει διάβασμα θεωρίας, έκθεση, μαθηματικα, αεππ...
Αχ, χθες έμαθα ότι μάλλον θα δίνουμε πανελλήνιες σε άλλο σχολείο κ όχι στο δικό μας.. Δεν έχω μάθει ακόμα γιατί αλλά..δεν θέλω να αλλάξω χωρο, θέλω να είμαι στο σχολείο μου :( τέλος πάντων...
Καλό μήνα σε όλους μας παιδιά, ας κάνουμε ο,τι μπορούμε τώρα γιατί δεν έμεινε πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ρε παιδια στη Βιολογία γενικής του 2002 στο θέμα 2, το ερώτημα 2 αυτό με τα τροπικά δάση είναι εκτός ύλης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Σήμερα έχει διάβασμα θεωρίας, έκθεση, μαθηματικα, αεππ...
Αχ, χθες έμαθα ότι μάλλον θα δίνουμε πανελλήνιες σε άλλο σχολείο κ όχι στο δικό μας.. Δεν έχω μάθει ακόμα γιατί αλλά..δεν θέλω να αλλάξω χωρο, θέλω να είμαι στο σχολείο μου :( τέλος πάντων...
Καλό μήνα σε όλους μας παιδιά, ας κάνουμε ο,τι μπορούμε τώρα γιατί δεν έμεινε πολυ!

Ολοι θα δωσουμε σε αλλο σχολειο η μονο εσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Ναι το χ είναι μικρότερο του 2 όμως η g είναι αύξουσα στο (ξ,2) και φθίνουσα πριν το ξ.Αν το ξ είναι τόσο κοντά στο 2 ακόμα και από την τιμή που τείνει το όριο τότε η g θα αλλάζει μονοτονία στο (χ,2) οπότε πως ξέρουμε ότι g(x)>-2;

Με ειχε προβληματισει και μενα ακριβως το ιδιο.Φανταζομαι λογω ορισμου του οριου το χ ειναι "πιο κοντα" στο 2 απο οτι το ξ.Οταν λεμε οριο με χ->α,το χ το εχουμε περιορισει σε μια ΠΑΡΑ πολυ στενη περιοχη του α,σχεδον πανω του.Το ξ τρεχει στο (0,2) αλλα δεν μπωρει να πλησιασει το 2 τοσο.Δεν ειναι αυστηρο αυτο που γραφω,ειναι αυτο που καταλαβαινω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
χθες έμαθα ότι μάλλον θα δίνουμε πανελλήνιες σε άλλο σχολείο κ όχι στο δικό μας.. Δεν έχω μάθει ακόμα γιατί αλλά..
Το διότι είναι πολύ απλό. Συγχωνεύουν για τις εξετάσεις 2 ή 3 γειτονικά σχολεία και έτσι κάνουν οικονομία σε επιτροπές κλπ που θα πληρώσουν. Μη σε στεναχωρεί η αλλαγή του χώρου. Και στο σχολείο σου να ήσουν, μόνο ο διευθυντής σου και ένας ακόμα καθηγητής θα σου ήταν γνωστοί και το ίδιο θα συμβαίνει και στο άλλο σχολείο. Καλή επιτυχία όπου και αν δώσεις.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Στα μαθηματικα κατ., πρέπει να μάθουμε και αυτά που λέει για την αντίστροφη συνάρτηση στη σελίδα 153; Επίσης, οι αποδείξεις στη σελίδα 171 είναι εντός ύλης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Με ειχε προβληματισει και μενα ακριβως το ιδιο.Φανταζομαι λογω ορισμου του οριου το χ ειναι "πιο κοντα" στο 2 απο οτι το ξ.Οταν λεμε οριο με χ->α,το χ το εχουμε περιορισει σε μια ΠΑΡΑ πολυ στενη περιοχη του α,σχεδον πανω του.Το ξ τρεχει στο (0,2) αλλα δεν μπωρει να πλησιασει το 2 τοσο.Δεν ειναι αυστηρο αυτο που γραφω,ειναι αυτο που καταλαβαινω.
Και εγώ αυτό φαντάζομαι αλλά θα ήθελα να δω μια αυστηρή απόδειξη αν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Ναι το χ είναι μικρότερο του 2 όμως η g είναι αύξουσα στο (ξ,2) και φθίνουσα πριν το ξ.Αν το ξ είναι τόσο κοντά στο 2 ακόμα και από την τιμή που τείνει το όριο τότε η g θα αλλάζει μονοτονία στο (χ,2) οπότε πως ξέρουμε ότι g(x)>-2;

Παρότι δεν είμαι μαθηματικός, θα κάνω μια προσπάθεια, προσεγγίζοντάς το κάπως έτσι:


Έτσω ότι ισχύει αυτό που λες, δηλαδή ότι το ξ βρίσκεται πιο κοντά στο 2 απ΄ ότι το χ στο όριό μου. Δηλαδή, αφού το χ μου τείνει στο 2 από τα αριστερά, τότε και το ξ θα τείνει στο 2 από τα αριστερά. Άρα, αφού g συνεχής στο ξ, g(ξ)=lim(x-->ξ)g(x)=lim(ξ-->2-)g(ξ)=g(2), αφού g συνεχής στο 2. Δηλαδή g(ξ)=g(2)=g(ρ)=-2. Βρήκαμε σε προηγούμενο ερώτημα ότι g'(ξ)=0, και επειδή η g' είναι γνησίως αύξουσα, μηδενίζει μόνο στο ξ, ενώ δεξιά του ξ είναι θετική και αριστερά του αρνητική. Δηλαδή, η g είναι γνησίως φθίνουσα για τιμές μικρότερες του ξ και γνησίως αύξουσα για τιμές μεγαλύτερες του ξ. Επομένως, η g έχει στο χ μοναδικό ολικό ελάχιστο, το -2. Δηλαδή, για κάθε χ διάφορο του ξ η g παίρνει τιμές μεγαλύτερες του -2. Απέδειξα, όμως, πρίν ότι τόσο στο 2 όσο και στο ρ παίρνει την τιμή -2, άρα αναγκαστικά ισχύει ρ=2=ξ. Αν ίσχυε αυτό, τότε εξαρχής δεν είχα δικαίωμα να χρησιμοποιήσω το θεώρημα Rolle, αφού το [ρ,2] δεν είναι διάστημα.

Πιστεύω πως, εφόσον έχω βρει το ξ από το θεώρημα Rolle, εννοείται ότι ξ μικρότερο 2 και μικρότερο από κάθε χ που τείνει στο 2 από τα αριστερά(δηλαδή κάθε χ που είναι σχεδόν 2).

Μπορεί, όμως, να έχω κάνει κάποιο λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασω[ij]

Νεοφερμένος

Η Βασω[ij] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
παιδια τι επεσε στη φυσικη κατ. 3ο θεμα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gersi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Στο β λες οτι η ελαχιστη αποσταση ειναι αυτη της ευθειας που βρηκες απο την ευθεια η οποια ειναι παραλληλη σε αυτη και εφαπτεται στην παραβολη
Σωστό αυτό, αλλά θέλει απόδειξη. Εγώ σου λέω ότι δεν είναι αυτή η ελάχιστη απόσταση. Τι θα μου πεις για να με διαψεύσεις;
Οι περισσότεροι το έγραψαν έτσι διαισθητικά, χωρίς καμία αιτιολόγηση. Κανονικά ακυρώνεται η λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Σωστό αυτό, αλλά θέλει απόδειξη. Εγώ σου λέω ότι δεν είναι αυτή η ελάχιστη απόσταση. Τι θα μου πεις για να με διαψεύσεις;
Οι περισσότεροι το έγραψαν έτσι διαισθητικά, χωρίς καμία αιτιολόγηση.

Κανονικά θέλει, αλλά πιστεύω πως και χωρίς θα το πάρουν σωστό, αφού δεν εξετάζεσαι στη γεωμετρία. Για παράδειγμα, και η ελάχιστη απόσταση ευθείας-κύκλου, που πέφτει συχνά, κανονικά χρειάζεται απόδειξη, αλλά στο πλαίσιο των εξετάσεων δε νομίζω πως είναι απαραίτητο να τη γράψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Σωστό αυτό, αλλά θέλει απόδειξη. Εγώ σου λέω ότι δεν είναι αυτή η ελάχιστη απόσταση. Τι θα μου πεις για να με διαψεύσεις;
Οι περισσότεροι το έγραψαν έτσι διαισθητικά, χωρίς καμία αιτιολόγηση.

Η για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο, παιρνεις ενα τυχαιο σημειο της παραβολης, υπολογιζεις συναρτησει του σημειου (εστω χ0) την αποσταση του απο την ευθεια,βγαζεις τα απολυτα γιατι Δ<0 αρα θετικο αυτο μεσα στο απολυτο, και θεωρεις συναρτηση d(x) την οποια μελετας ως προσ την μονοτονια. Δυσκολο για Β θεμα και δη για Β2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Κανονικά θέλει, αλλά πιστεύω πως και χωρίς θα το πάρουν σωστό, αφού δεν εξετάζεσαι στη γεωμετρία. Για παράδειγμα, και η ελάχιστη απόσταση ευθείας-κύκλου, που πέφτει συχνά, κανονικά χρειάζεται απόδειξη, αλλά στο πλαίσιο των εξετάσεων δε νομίζω πως είναι απαραίτητο να τη γράψεις...
Ναι, βέβαια υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις , όπως αυτή που παρέθεσε ο Dream Theater και είναι απόλυτα αποδεδειγμένες.
Σαφώς και θα επιλέξεις τη λύση που μπορείς να αποδείξεις παρά εκείνη που δε μπορείς.
Όπως και στον κύκλο προτιμώ πάντα αλγεβρικές λύσεις.
Δυσκολο για Β θεμα και δη για Β2.
Αυτή η άσκηση κυκλοφορούσε όλη τη χρονιά, δηλαδή την είχα δει και σε μεγάλo site.
Δεν νομίζω να ρθε απ τα σύννεφα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ρε παιδια στη Βιολογία γενικής του 2002 στο θέμα 2, το ερώτημα 2 αυτό με τα τροπικά δάση είναι εκτός ύλης;

Δεν ξέρω τώρα ακριβώς τί λέει το θέμα αλλά μάλλον εκτός θα είναι . Τα τροπικά δάση που είναι στη σελίδα 99 είναι εκτός ύλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Ναι, βέβαια υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις , όπως αυτή που παρέθεσε ο Dream Theater και είναι απόλυτα αποδεδειγμένες.
Σαφώς και θα επιλέξεις τη λύση που μπορείς να αποδείξεις παρά εκείνη που δε μπορείς.
Όπως και στον κύκλο προτιμώ πάντα αλγεβρικές λύσεις.


Αυτή η άσκηση κυκλοφορούσε όλη τη χρονιά, δηλαδή την είχα δει και σε μεγάλo site.
Δεν νομίζω να ρθε απ τα σύννεφα...
Προσωπικά, όταν ήμουν υποψήφιος, δεν κοιτούσα θέματα από το διαδίκτυο. Υπάρχουν χιλιάδες ιστοσελίδες με σκόρπιες ασκήσεις, που δε νομίζω πως θα είχε νόημα να δουλεύω ένα-ένα τα θέματα και να μην τελειώνουν ποτέ, με αποτέλεσμα να μην έχω χρόνο να κάνω επανάληψη τα όσα έχω επεξεργαστεί ήδη... Προτιμούσα να <<λιώσω>> Στεργίου και αυτά που κάναμε στο φροντιστήριο, και όντως έπεσαν πράγματα που είχα δει αρκετές φορές(εκτός Β3, στο οποίο, όμως, νομίζω πως πήρα 6 στις 8 μονάδες). Δηλαδή, μπορεί να πέσει θέμα που να ήρθε <<απ΄ τα σύννεφα>>, αυτό δε σημαίνει πως, αν δεν το έχω δει, δεν μπορώ να το λύσω κιόλας. Για ΄μένα η σωστή προετοιμασία δεν είναι του τύπου<<κοιτάω άπειρα δύσκολα θέματα, το καθένα από μια φορά>>, αλλά εμβαθύνω μέχρι ένα σημείο και αυτά που έχω επεξεργαστεί είμαι 100 τοις 100 σίγουρος ότι, αν πέσουν, θα τα λύσω... Βέβαια, ο καθένας έχει την άποψή του ως προς αυτό...

Όσο για το να αιτιολογήσω όσο το δυνατόν πιο αναλυτικά την απάντησή μου έχεις φυσικά δίκιο. Αλλά αφού τόσο οι καθηγητές όσο και τα βοηθήματα προτείνουν σε ασκήσεις με ανισότητες και γεωμετρικές λύσεις σημαίνει πως είναι 100 τοις 100 αποδεκτές, αν και όχι πλήρως αιτιολογημένες. Γι αυτό το λόγο, δε νομίζω πως θα μου έκοβαν μονάδες αν έγραφα αυτό με την εφαπτομένη, αφού ομολογώ πως αυτό μου ήρθε ως πρώτη σκέψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Γι αυτό το λόγο, δε νομίζω πως θα μου έκοβαν μονάδες αν έγραφα αυτό με την εφαπτομένη, αφού ομολογώ πως αυτό μου ήρθε ως πρώτη σκέψη...
Κανόνας: ποτέ δε βασίζεσαι στις διαθέσεις των μαθηματικών :p
Προσωπικά, όταν ήμουν υποψήφιος, δεν κοιτούσα θέματα από το διαδίκτυο. Υπάρχουν χιλιάδες ιστοσελίδες με σκόρπιες ασκήσεις, που δε νομίζω πως θα είχε νόημα να δουλεύω ένα-ένα τα θέματα και να μην τελειώνουν ποτέ, με αποτέλεσμα να μην έχω χρόνο να κάνω επανάληψη τα όσα έχω επεξεργαστεί ήδη...
Έχω την εντύπωση πως το διαδίκτυο μπορεί να βοηθήσει αρκετά αν ξέρεις που και τι θα ψάξεις.
Το ζήτημα είναι απέναντι σε όλο αυτό τον όγκο ασκήσεων να μπορείς να διακρίνεις ποιες πραγματικά αξίζουν και έχουν να δώσουν κάτι.
Ο όγκος των ασκήσεων είναι μεγάλος, παρ όλα αυτά, πολλές επικαλύπτονται μεταξύ τους και επαναλαμβάνονται στα διάφορα site.
Δηλαδή μπορεί να υπάρχει μεγάλος όγκος, όχι όμως και αντίστοιχα μεγάλη ποικιλία ασκήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top