Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Λατινικά αν θες τη γνώμη μου κάτσε μάθε τέλεια τον πλάγιο λόγο, γερουνδιακή έλξη, σκοπό, τα ουσιαστικά, τα επίθετα (εννοώ γένη, παραθετικά και κλίση), τα ρήματα - κυρίως τα ανώμαλα - και τα ευκολάκια που όμως θέλουν προσοχή: απαγόρευση, σύνταξη του debeo, υποθετικό λόγο (και πλάγιο που τα μαθαίνεις παπαγαλία) και β‘ όρο σύγκρισης. Δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι.

Αρχαία εγώ θα διάβαζα αρχικούς χρόνους από τα ανώμαλα ρήματα, υποθετικούς λόγους, πλάγιο λόγο, και κανένα συντακτικό.
Λατινικά αυτά είχα σκοπό κυρίως να κάνω.Απλά πρέπει να βάλω ένα πρόγραμμα.Αρχαία έλεγα να κάνω τίποτα από απλή γραμματική:ουσιαστικά,ρήματα,αντωνυμίες,επίθετα.Γενικά θέλω να την ξεσκονίσω τη γραμματική γιατί φοβάμαι μήπως χάσω μονάδες από λεπτομέρειες..Από το συντακτικό πλάγιο λόγο και ανάλυση μετοχών θα κάνω μια επανάληψη.Τα άλλα τα θυμάμαι καλά.
Φοβάμαι όμως πως δε θα μπορέσω να οργανωθώ.Όταν μάθω οριστικό πρόγραμμα από το φροντιστήριο θα γράψω κάθε μέρα τι θα διαβάσω για να μην πελαγώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Λατινικά αυτά είχα σκοπό κυρίως να κάνω.Απλά πρέπει να βάλω ένα πρόγραμμα.Αρχαία έλεγα να κάνω τίποτα από απλή γραμματική:ουσιαστικά,ρήματα,αντωνυμίες,επίθετα.Γενικά θέλω να την ξεσκονίσω τη γραμματική γιατί φοβάμαι μήπως χάσω μονάδες από λεπτομέρειες..Από το συντακτικό πλάγιο λόγο και ανάλυση μετοχών θα κάνω μια επανάληψη.Τα άλλα τα θυμάμαι καλά.
Φοβάμαι όμως πως δε θα μπορέσω να οργανωθώ.Όταν μάθω οριστικό πρόγραμμα από το φροντιστήριο θα γράψω κάθε μέρα τι θα διαβάσω για να μην πελαγώσω.

τα ανωμαλα ΑΧ και τα σε -μι κανε οπωσδηποτε!! Και ενα φρεσκαρισμα τις αντωνυμιες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
τα ανωμαλα ΑΧ και τα σε -μι κανε οπωσδηποτε!! Και ενα φρεσκαρισμα τις αντωνυμιες!!
Τα -μι είναι αυτά που φοβάμαι περισσότερο.Σκέφτομαι να τα μαθαίνω γράφοντας τα για να μου μείνουν καλύτερα και να μην κάνω λάθη σε τόνους και πνεύματα.Ανάλογα το χρόνο που θα έχω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Μια και βλέπω ότι έχετε μαζευτεί τώρα όλοι οι θεωρητικούρες :P, μπορώ να σας κάνω 2 γρήγορες ερωτήσεις για την έκθεση?

1α. Άμα πέσει άρθρο, ο τίτλος πρέπει να είναι ντε και καλά flashy?
β. Δεν μπορώ δηλαδή να βάλω μια απλή ονοματική πρόταση που να συνοψίζει το περιεχόμενο του άρθρου?
Γιατί, εντάξει, δεν δίνω και για σχολή δημοσιογραφίας.

2α. Συνώνυμο/αντώνυμο δεν βάζουμε γενικό, αλλά ως προς τη συγκεκριμένη σημασία που έχει η ζητούμενη λέξη στο κείμενο, σωστά?
β. Επιτρέπεται να βάλω και δεύτερο συνώνυμο, για να είμαι σίγουρος, ή απαγορεύεται εντελώς?

ΤΥ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Μια και βλέπω ότι έχετε μαζευτεί τώρα όλοι οι θεωρητικούρες :P, μπορώ να σας κάνω 2 γρήγορες ερωτήσεις για την έκθεση?

1α. Άμα πέσει άρθρο, ο τίτλος πρέπει να είναι ντε και καλά flashy?
β. Δεν μπορώ δηλαδή να βάλω μια απλή ονοματική πρόταση που να συνοψίζει το περιεχόμενο του άρθρου?
Γιατί, εντάξει, δεν δίνω και για σχολή δημοσιογραφίας.

2α. Συνώνυμο/αντώνυμο δεν βάζουμε γενικό, αλλά ως προς τη συγκεκριμένη σημασία που έχει η ζητούμενη λέξη στο κείμενο, σωστά?
β. Επιτρέπεται να βάλω και δεύτερο συνώνυμο, για να είμαι σίγουρος, ή απαγορεύεται εντελώς?

ΤΥ!:)

Περισσοτερο υποκειμενικο μου φαινεται ωστοσο εαν σε κατατοπιζει στο κειμενο δε νομιζω να υπαρξει θεμα!! Εξαλλου η Εκθεση κρινεται στην Υποκειμενικοτητα κατ'εμε!! Συνωνυμο να προτιμησεις να βαλεις ως προς τη συγκεκριμενη σημασια αλλα εαν δε βρεις βαλε ΓΕΝΙΚΑ!! Απο ο,τι γνωριζω αφου ζητανε 1 συνωνυμο 1 θα γραψεις!! Τωρα εαν καποιος ειναι επιεικης ισως σου παρει για σωστο αυτο που ειναι σωστο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Προσωπικά, θα το θέσω απλα. Δεύτερη χρονια ΔΕΝ ξαναδινω. Δε πα να ναι πιο ξεκουραστη η πιο οτι θελει. Εγω αυτα που πέρασα φέτος δεν τα ξαναπερναω. Και οποιος πει σιγα ρε drama queen του κερατα και τι περασες εσυ. Ε λοιπον εγω μονο τα ξερω. Ο καθένας βιώνει την όλη κατασταση με διαφορετικό τροπο και τη προσεγγίζει αλλιώτικα. Και Ακη φυτό, δε μας νοιάζει αν εκλεινες δωδεκαωρο πανω απο την καρέκλα! Σε φιλώ! :D
Και εγώ έτσι έλεγα αλλά προτίμησα να ξαναδώσω παρά να συμβιβαστώ με μια σχολή που δεν με αρέσει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Μια και βλέπω ότι έχετε μαζευτεί τώρα όλοι οι θεωρητικούρες :P, μπορώ να σας κάνω 2 γρήγορες ερωτήσεις για την έκθεση?

1α. Άμα πέσει άρθρο, ο τίτλος πρέπει να είναι ντε και καλά flashy?
β. Δεν μπορώ δηλαδή να βάλω μια απλή ονοματική πρόταση που να συνοψίζει το περιεχόμενο του άρθρου?
Γιατί, εντάξει, δεν δίνω και για σχολή δημοσιογραφίας.

2α. Συνώνυμο/αντώνυμο δεν βάζουμε γενικό, αλλά ως προς τη συγκεκριμένη σημασία που έχει η ζητούμενη λέξη στο κείμενο, σωστά?
β. Επιτρέπεται να βάλω και δεύτερο συνώνυμο, για να είμαι σίγουρος, ή απαγορεύεται εντελώς?

ΤΥ!:)
Μόνο η θεωρητική ξέρει έκθεση; :P
Νομίζω ότι δεν πειράζει αν ο τίτλος δεν είναι και πολύ εντυπωσιακός. Σχετικά με τα συνώνυμα/αντώνυμα, ναι, πρέπει απαραίτητα να έχουν τη σημασία που έχει η λέξη στο κείμενο!! Όχι, δεν γράφεις ποτέ δεύτερο συνώνυμο, ακόμα και σωστό να είναι. Αν είναι λάθος μπορεί να σου κόψουν και τα δύο!

Να ρωτήσω κατι κρίσμο παιδιά. Αμα δεν περασετε στην σχολή της πρώτης σας επιλογής αλλα στην 3η ή 4η θα πατε κανονικα ή θα ξαναδωσετε πανελληνιες του χρόνου;
Αντεχετε ακομη μια τετοια χρονια;

Ρωταω για να δώ την ψυχολογία γενικά γιατι με εχει παρει απο κατω το οτι μπορει να μην περασω στην 1η μου επιλογη. :/:
Και εγώ τώρα τελευταία φοβάμαι μήπως δεν περάσω στην πρώτη μου επιλογή,με έχει πιάσει λίγο το άγχος...Αλλά συμφωνώ με την Μuxu Su,εγώ αυτό το μαρτύριο δεύτερη φορά δεν το περνάω. Η αλήθεια είναι ότι εδώ και 2 χρόνια έχω ως στόχο μια συγκεκριμένη σχολή στην πόλη μου, όλες οι προσπάθειες που κάνω τόσο καιρό έγιναν με στόχο αυτήν τη σχολή. Το μόνο που ξέρω αν δεν περάσω είναι ότι θα απογοητευτώ απίστευτα. Αν μου τη βαρέσει να ξαναδώσω, πιθανόν να μην κάνω φροντιστήρια, ή να κάνω μόνο σε κάποιο μάθημα που δεν έγραψα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, guys!
Τα μόρια έχω απαγορέψει ρητά στον εαυτό μου να τα σκέφτεται. Δεν έχει νόημα. Πάντως, χρειάζομαι πολλά. Πά-ρα πολ-λά.
Άσχετο:
ΓΜΤ!!! Παίζει να είμαι ο μόνος στην Ελλάδα που δεν έχει τελειώσει ακόμα το ΑΟΔΕ?!? Κολλημένος στα εμπόδια επικοινωνίας είμαι!!! ΓΜΤ!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, guys!
Τα μόρια έχω απαγορέψει ρητά στον εαυτό μου να τα σκέφτεται. Δεν έχει νόημα. Πάντως, χρειάζομαι πολλά. Πά-ρα πολ-λά.
Άσχετο:
ΓΜΤ!!! Παίζει να είμαι ο μόνος στην Ελλάδα που δεν έχει τελειώσει ακόμα το ΑΟΔΕ?!? Κολλημένος στα εμπόδια επικοινωνίας είμαι!!! ΓΜΤ!!!:mad:

Χώρισε το σε κομμάτια και διάβαζε ένα κάθε μέρα. Περίπου το 1/3 με το 1/2 της σελίδας κάθε φορά. Μέχρι την Κυριακή του Θωμά θα το έχεις βγάλει την ύλη και σου μένει ένας ολόκληρος μήνας (τζιτζί) για επανάληψη!
Και όχι, υπάρχουν άτομα που όχι μόνο δεν έχουν βγάλει την ύλη, είναι και με αρκετές σελίδες κενό από πριν (κυρίως 2ο κεφάλαιο). Μην απογοητέυεσαι και μην διανοηθείς να το παρατήσεις τώρα, στις 8 σελίδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolos

Νεοφερμένος

Ο lolos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Μια απορία για τα παιδιά της τεχνολογικής...Το αοδε πώς το μαθαίνεται (διαβάζεται) και πόσες μέρες το θυμάστε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Μια απορία για τα παιδιά της τεχνολογικής...Το αοδε πώς το μαθαίνεται (διαβάζεται) και πόσες μέρες το θυμάστε ;

συνέχεια είμαι έτσι με το αοδε :book::book::book: αστο πονεμένη ιστορία!!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Μια απορία για τα παιδιά της τεχνολογικής...Το αοδε πώς το μαθαίνεται (διαβάζεται) και πόσες μέρες το θυμάστε ;

Μεγάλος έρωτας το Α.Ο.Δ.Ε <3 . Θέληση να υπάρχει και μαθαίνεται .. :closed:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Μεγάλος έρωτας το Α.Ο.Δ.Ε <3 . Θέληση να υπάρχει και μαθαίνεται .. :closed:

και αυτό έρωτας???:P:P
φιλε νοτη τι γίνεται???:P:inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
και αυτό έρωτας???:P:P
φιλε νοτη τι γίνεται???:P:inlove::inlove:

Δεν καταλαβαίνω τι μου λες.. :redface: (στείλε μήνυμα) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
keep-calm-and-wait-for-summer-2014-2.png
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, guys!
Τα μόρια έχω απαγορέψει ρητά στον εαυτό μου να τα σκέφτεται. Δεν έχει νόημα. Πάντως, χρειάζομαι πολλά. Πά-ρα πολ-λά.
Άσχετο:
ΓΜΤ!!! Παίζει να είμαι ο μόνος στην Ελλάδα που δεν έχει τελειώσει ακόμα το ΑΟΔΕ?!? Κολλημένος στα εμπόδια επικοινωνίας είμαι!!! ΓΜΤ!!!:mad:
Kαι εγώ εκεί είμαι! Εύκολα είναι τα εμπόδια, απλά όλο λέω να μάθω και τα παρακάτω και συνέχεια το αφήνω για αργότερα. 4 σελίδες μου έχουν μείνει ακόμα... Πίστεψέ με, πολλά παιδιά που κάνουν φροντιστήριο και έχουν τελειώσει την ύλη έχουν απίστευτα κενά. Το χειρότερο μου είναι η παρακίνηση, όλες αυτές τις παυλίτσες τις ξεχνάω!!

Έχω μάθημα 10-12 το βράδυ σήμερα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ahab

Νεοφερμένος

Ο Ahab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Μα δεν εχει νόημα αμα βγαλεις την υλη 2 ή 3 μηνες πριν. Το θέμα ειναι να τα εχεις καταλαβει καλα.
Εγώ είμαι πίσω στην Φυσική και στην Χημεια. Σημερα τέλειωσα Στερεό και στην Χημεία ειμαι ακομα στην υποκατάσταση. Τα αλλα έχουν βγει.

Ουυφ... Θελω να τελειωσω με τις ασκησεις των Μαθηματικών τώρα, να σηκωθώ απο το γραφείο, να παρω το βοηθηματακι της Βιολογιας Κατεύθυνσης και να αραξω στο κρεββατι να διαβασω χαλαρά . :angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Έχω μάθημα 10-12 το βράδυ σήμερα :(
Ντώ-ωχ! Καλό κουράγιο! Εγώ μόλις τελείωσα και κλαίω για ύπνο... Καλή συνέχεια στους νυχτερινούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ahab

Νεοφερμένος

Ο Ahab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Τα πεδια πρεπει να τα δηλωσουμε πριν τις εξετασεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Τα πεδια πρεπει να τα δηλωσουμε πριν τις εξετασεις;

Τι κατευθυνση εισαι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top