Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

glykeria_

Νεοφερμένος

Η glykeria_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Θέλω να φρεσκάρω τη γραμματική στα Αρχαία και να κλέβω χρόνο μέσα στη μέρα αλλά δε ξέρω από που να ξεκινήσω.Θα φανεί γελοίο αλλά μπορεί στο συντακτικό (από χαρακτηρισμό απλών λέξεων μέχρι πλάγιο λόγο) να είμαι οκ αλλά γραμματική κολλάει το κεφάλι μου.Όχι σε θέμα καταλήξεων και κλίσης...Έχω πρόβλημα στα πνεύματα και καμιά φορά στους τόνους.Παθαίνω σύγχυση όταν θέλω να γράψω μια λέξη.
Φοβάμαι πως στο τέλος θα κάνω καμια βλακεία στη γραμματική και θα χάσω τσάμπα μονάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Θέλω να φρεσκάρω τη γραμματική στα Αρχαία και να κλέβω χρόνο μέσα στη μέρα αλλά δε ξέρω από που να ξεκινήσω.Θα φανεί γελοίο αλλά μπορεί στο συντακτικό (από χαρακτηρισμό απλών λέξεων μέχρι πλάγιο λόγο) να είμαι οκ αλλά γραμματική κολλάει το κεφάλι μου.Όχι σε θέμα καταλήξεων και κλίσης...Έχω πρόβλημα στα πνεύματα και καμιά φορά στους τόνους.Παθαίνω σύγχυση όταν θέλω να γράψω μια λέξη.
Φοβάμαι πως στο τέλος θα κάνω καμια βλακεία στη γραμματική και θα χάσω τσάμπα μονάδες.

Σε πολλά εξεταστικά κέντρα, αν έχεις λάθος τον τόνο, μπορεί να σου κόψουν και όλη τη λέξη και να στην πάρουν λάθος. Δεν είναι δύσκολος ο τονισμός. Απλοί κανόνες είναι που δε χρειάζονται παπαγαλία αλλά κατανόηση. Οταν διαβάζεις ενα κειμενο, διάβασε το αρκετές φορές και προσπάθησε να καταλάβεις (σύμφωνα με τους κανόνες) γιατί μπήκε ο συγκεκριμένος τόνος. Ετσι, με τον καιρό θα εξοικειωθείς και θα τους βάζεις σωστά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Σε πολλά εξεταστικά κέντρα, αν έχεις λάθος τον τόνο, μπορεί να σου κόψουν και όλη τη λέξη και να στην πάρουν λάθος.
Και σωστά κάνουν. Ή γράφεις σωστά τη λέξη ή οχι. Δεν υπάρχουν ενδιάμεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Σε πολλά εξεταστικά κέντρα, αν έχεις λάθος τον τόνο, μπορεί να σου κόψουν και όλη τη λέξη και να στην πάρουν λάθος. Δεν είναι δύσκολος ο τονισμός. Απλοί κανόνες είναι που δε χρειάζονται παπαγαλία αλλά κατανόηση. Οταν διαβάζεις ενα κειμενο, διάβασε το αρκετές φορές και προσπάθησε να καταλάβεις (σύμφωνα με τους κανόνες) γιατί μπήκε ο συγκεκριμένος τόνος. Ετσι, με τον καιρό θα εξοικειωθείς και θα τους βάζεις σωστά :)
Τους κανόνες τους ξέρω.Τις περισσότερες φορές όμως δεν μπορώ να προσδιορίσω αν η συλλαβή είναι μακρά ή βραχεία όταν πρόκειται για δίφθογγο.Αυτά δηλαδή θέλω να διαβάσω κυρίως ως προς τον τονισμό.
Απλά σπάστηκα σήμερα γιατί έκανα μια ανάλυση μετοχής,την είχα σωστή και έβαλα λάθος τόνο σε μια αντωνυμία.Έχω πάθει το ίδιο πράγμα πάμπολλες φορές με πνεύματα.
Ευχαριστώ για τη συμβουλή.Δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία σ' αυτό στο άγνωστο κείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
πως γινεται να αρχισουν οι ενδοσχολικες πριν τις πανελληνιες?:hmm:

Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ... Πάντως στα δικά μας σχολεία στην περιοχή είπαν ότιθα τελειώσουμε στις 15 (όχι 12) και όσα σχολεία έκαναν καταλήψεις θα τελειώσουν στις 22. Εμείς δεν κάναμε κατάληψη, οπότε θα έχουμε μια ολόκληρη εβδομάδα πριν τις πανελλήνιες :clapup: αλλά αυτό με τις ενδοσχολικές ελπίζω να μην ισχύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ρε παιδιά το πρόγραμμα πότε θα βγει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον τον Απρίλιο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Λογικα 12 τελειωνουμε!! Σαββατο δε νομιζω να δινουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Δε διαφωνώ απλά εσύ είπες "στην τελική οι πανελλήνιες την αξία του μαθητή μετράνε" και το σχολίασα. :P

Κάτι άσχετο: γνωρίζει κανείς από πότε υπάρχουν αυτά τα κριτήρια; Από τότε πχ που θεσμοθετήθηκαν οι πανελλήνιες;

Με το συστημα των δεσμων ξεκινησαν, λιγα χρονια μετα την πτωση της χουντας. Πριν εδινες σε κυκλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Λογικα 12 τελειωνουμε!! Σαββατο δε νομιζω να δινουμε!
Θα δίνουμε 2 μαθήματα τη βδομάδα δηλαδή; Είναι σίγουρο αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σπύρο δεν με απάντησες πριν που σε ρώτησα παίζει να δίνουμε 2 μαθήματα τη βδομάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Ναι μωρέ τον πήρε ο πόνος τώρα για τις πολύτεκνες οικογένειες..
Σπύρο δεν με απάντησες πριν που σε ρώτησα παίζει να δίνουμε 2 μαθήματα τη βδομάδα;

απο οσο ξερω δεν εχει γινει κατι τετοιο απο τον καιρο τουλαχιστον που εχουν αυτην την μορφη οι πανελληνιες(κατευθυνσεις, για πριν δεν γνωριζω)
αν λαβεις υποψιν σου και το γεγονος πως φετος θα αργησουν να ξεκινησουν (για 27 μαη εχω ακουσει) φαινεται μαλλον απιθανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Απλά ρώτησα γιατί λένε κάποιοι πως δεν παίζει να δίνουμε σάββατα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Με αυτη τη λογικη παω!! buffon επισης εχει καταργηθει το να δινουν Σαββατα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
λογικο να μας φαινεται περιεργο αλλα εχει ξαναγινει
https://www.minedu.gov.gr/grafeio-ty...on-main/deltia-typoy-main/8635-05-04-11-.html
μακαρι να ηταν 2 μαθηματα την εβδομαδα αλλα εναρξη 27 μαη + 3,5 εβδομαδες + ενδοσχολικα + ειδικα δυστυχως δεν βγαινει το προγραμμα :(

Με αυτη τη λογικη παω!! buffon επισης εχει καταργηθει το να δινουν Σαββατα!!

α αυτο δεν το εχω ακουσει! μακαρι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Στο σχολείο δεν σας έχουν πει τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
α αυτο δεν το εχω ακουσει! μακαρι!!!

Τι ειναι πιο λογικο;; αν δωσουμε τριτη κ μετα πεμπτη μετα παει δευτερα!! Πεφτει και 9 του Αγιου πνευματος!! Αν κ εμεις δε θα χαμε θεμα!! Τι Σαββατα τι Δευτερες μου λες;;P ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top