Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Σύλλογος φροντιστηρίων. Κάθε χρόνο βγάζει προτεινόμενα θέματα τα οποία τα φροντιστήρια δίνουν στους μαθητές τους. Πολλοί μαθητές-κυρίως τελειόφοιτοι- περιμένουν τα θέματα αυτά γιατί είναι εφ' όλης της ύλης (πανελλαδικά εξεταζόμενης) και μπορούν να δουν το στάδιο το οποίο βρίσκονται, να διορθωθούν και να βελτιωθούν. Καλή συνέχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Όσοι είστε θεωρητική βοηθήστε λίγο σε κάτι γιατί έχω μπερδευτεί. Άλλα μας λένε στο φροντιστήριο ,άλλα στο σχολείο.
Στην Ιστορία στις πηγές πρέπει να χρησιμοποιούμε και να γράφουμε όλα όσα λέει το παράθεμα ή μόνο όσα χρειάζονται στο ερώτημα; Μπορώ να γράφω φράσεις αυτούσιες από τη πηγή;
Ανά μάθημα κάνετε και πηγή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Αυτή η άποψη είναι λανθασμένη.
Η Βιολογία γενικής έχει ασκήσεις και ερωτήσεις κρίσεως.
Οι ασκήσεις και οι ερωτήσεις κρίσεως απαιτούν κατανόηση της ύλης.
Η αποστήθιση από μόνη της δεν εξασφαλίζει την κατανόηση.
Άρα το να μάθεις τα πάντα απ' έξω (και μόνο αυτό) δεν αρκεί για να γράψεις 20, γιατί θα χάσεις από τις ασκήσεις. Ίσως να πάρεις ένα 15 ή ένα 16.
Η βιολογία είναι το μόνο μάθημα στη θετική, που θέλει και παπαγαλία. Θα συμφωνήσω όμως με τον προλαλήσαντα, δε θέλει μόνο παπαγαλία, διότι έχει και ασκήσεις.
Δεν έκανα φροντιστήριο. Μέχρι και τον Ιανουάριο διάβαζα, κατανοούσα και έλυνα ασκήσεις. Μετά συνέχισα να διαβάζω όπως πριν, αλλά άρχισα και την παπαγαλία από την αρχή. Κάθε μέρα μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία και λίγη παπαγαλία βιολογίας. Έτσι τα είχα σχετικά πρόσφατα το Μάιο. Ως αποτέλεσμα της μεθόδου είχα ένα 99/100. Καθόλου άσχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δεν έκανα φροντιστήριο. Μέχρι και τον Ιανουάριο διάβαζα, κατανοούσα και έλυνα ασκήσεις. Μετά συνέχισα να διαβάζω όπως πριν, αλλά άρχισα και την παπαγαλία από την αρχή. Κάθε μέρα μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία και λίγη παπαγαλία βιολογίας. Έτσι τα είχα σχετικά πρόσφατα το Μάιο. Ως αποτέλεσμα της μεθόδου είχα ένα 99/100. Καθόλου άσχημα.
Ναι, κοίτα, δεν έπεφταν και ποτέ δύσκολα θέματα στη βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nenoula

Δραστήριο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Όσοι είστε θεωρητική βοηθήστε λίγο σε κάτι γιατί έχω μπερδευτεί. Άλλα μας λένε στο φροντιστήριο ,άλλα στο σχολείο.
Στην Ιστορία στις πηγές πρέπει να χρησιμοποιούμε και να γράφουμε όλα όσα λέει το παράθεμα ή μόνο όσα χρειάζονται στο ερώτημα; Μπορώ να γράφω φράσεις αυτούσιες από τη πηγή;
Ανά μάθημα κάνετε και πηγή;

Πρώτον,απο τις πηγές θα χρησιμοποιείς οτ σου χρειάζεται για να απαντήσεις στην ερώτηση γτ αμα είναι κτ περιττό/άκυρο σε σχέση με την ερώτηση μπορεί να σου κόψουν μονάδες. Δεύτερον,ναι μπορεις να γράφεις ορισμένες φράσεις αυτούσιες απ την πηγή αλλά μόνο αυτές π δν μπορείς να αλλάξεις γτ δν υπάρχει για παράδειγμα κτ συνώνυμο. Όμως,να προσπαθείς να χρησιμοποιείς και δικιές σου. Τρίτον,κάνουμε όλες τις πήγες απ τ βιβλίο αλλα και άλλες π μας δίνει το φρο και καλύπτουν όλα τα μαθήματα ναι...:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Πρώτον,απο τις πηγές θα χρησιμοποιείς οτ σου χρειάζεται για να απαντήσεις στην ερώτηση γτ αμα είναι κτ περιττό/άκυρο σε σχέση με την ερώτηση μπορεί να σου κόψουν μονάδες. Δεύτερον,ναι μπορεις να γράφεις ορισμένες φράσεις αυτούσιες απ την πηγή αλλά μόνο αυτές π δν μπορείς να αλλάξεις γτ δν υπάρχει για παράδειγμα κτ συνώνυμο. Όμως,να προσπαθείς να χρησιμοποιείς και δικιές σου. Τρίτον,κάνουμε όλες τις πήγες απ τ βιβλίο αλλα και άλλες π μας δίνει το φρο και καλύπτουν όλα τα μαθήματα ναι...:);)

Εμείς έχουμε κάνει ελάχιστες. Θα αρχίσω να τις κάνω μόνη μου. Σε ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
PS: Οποιος θελει αποκλειστικα 2ο , 4ο πεδιο και επελεξε μαθηματικα γενικης αντι για φυσικη γεν , ειναι απλα τραγικος.
Η φυσική γενικής δεν ανοίγει πεδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσοι είστε θεωρητική βοηθήστε λίγο σε κάτι γιατί έχω μπερδευτεί. Άλλα μας λένε στο φροντιστήριο ,άλλα στο σχολείο.
Στην Ιστορία στις πηγές πρέπει να χρησιμοποιούμε και να γράφουμε όλα όσα λέει το παράθεμα ή μόνο όσα χρειάζονται στο ερώτημα; Μπορώ να γράφω φράσεις αυτούσιες από τη πηγή;
Ανά μάθημα κάνετε και πηγή;

Και εγώ τα ίδια άκουγα και τελικά είδα τι πράγματι ισχύει.
1) Σε καμία περίπτωση δε μεταφέρεις αυτούσια φράσεις της πηγής.
2)Αξιοποίηση της πηγής στο ΕΠΑΚΡΟ. Το 95% που περιέχει μια πηγή το αξιοποιείς. Το υπόλοιπο 5% συνήθως είναι αυτά που ήδη αναφέρονται στο βιβλίο, οπότε γράφεις αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Και εγώ τα ίδια άκουγα και τελικά είδα τι πράγματι ισχύει.
1) Σε καμία περίπτωση δε μεταφέρεις αυτούσια φράσεις της πηγής.
2)Αξιοποίηση της πηγής στο ΕΠΑΚΡΟ. Το 95% που περιέχει μια πηγή το αξιοποιείς. Το υπόλοιπο 5% συνήθως είναι αυτά που ήδη αναφέρονται στο βιβλίο, οπότε γράφεις αυτά.

Δηλαδή και πράγματα ασύνδετα με το βιβλίο να τα αναφέρω ως πρόσθετες πληροφορίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή και πράγματα ασύνδετα με το βιβλίο να τα αναφέρω ως πρόσθετες πληροφορίες;
Συνήθως έχουν έστω και μια ασήμαντη συνεκτικότητα. Εγώ πέρσι στην αρχή έβαζα μονο ο,τι ζητούσε η ερώτηση και αναρωτιόμουν γιατί μου κόβουν. Μόλις μου είπαν τη μέθοδο την εφάρμοσα και τελικά ήταν η σωστή. Προσοχή όμως: πρεπει να τα συνδυάζεις και με τον σωστό τρόπο. Αν βάλεις αυτά που ζητάει η εκφώνηση ωραία και καλά και μετά πετάξεις τα άσχετα στο άκυρο θα σου κόψουν. Θέλει μαστοριά να τα σερβίρεις με ωραίο τρόπο ώστε και τα πιο άκυρα να μοιάζουν σχετικά. Πάρε περισσότερες γνώμες, ρώτα άλλα παιδιά να δεις τι τους έχουν πει στα δικά τους φροντιστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Πότε θα ανακοινωθεί το πρόγραμμα των Πανελληνίων ρε παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Συνήθως έχουν έστω και μια ασήμαντη συνεκτικότητα. Εγώ πέρσι στην αρχή έβαζα μονο ο,τι ζητούσε η ερώτηση και αναρωτιόμουν γιατί μου κόβουν. Μόλις μου είπαν τη μέθοδο την εφάρμοσα και τελικά ήταν η σωστή. Προσοχή όμως: πρεπει να τα συνδυάζεις και με τον σωστό τρόπο. Αν βάλεις αυτά που ζητάει η εκφώνηση ωραία και καλά και μετά πετάξεις τα άσχετα στο άκυρο θα σου κόψουν. Θέλει μαστοριά να τα σερβίρεις με ωραίο τρόπο ώστε και τα πιο άκυρα να μοιάζουν σχετικά. Πάρε περισσότερες γνώμες, ρώτα άλλα παιδιά να δεις τι τους έχουν πει στα δικά τους φροντιστήρια.
Στο να τα συνδέσω δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.Απλά φοβάμαι μήπως είναι περιττά.
Όλοι μου λένε διαφορετικά πράγματα.Έχω ρωτήσει.

Ευχαριστώ πάντως.:)

Πότε θα ανακοινωθεί το πρόγραμμα των Πανελληνίων ρε παιδιά;
Λίγο νωρίς δεν είναι; Γύρω στον Απρίλη δεν ανακοινώνεται;Εξάλλου σκέψου ότι φέτος οι Πανελλήνιες είναι σχετικά αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Βλέπω τα βιβλια και δεν θέλω να τα ακουμπησω. Τον Νοέμβριο πχ καθομουνα αργα το βράδυ αν είχα δουλεια η οποια επρεπε να βγει. Πλέον τα παραταω και πηγαίνω και κοιμάμαι. Καλώς η κακώς, αλλαξα νοοτροπία στο ξενύχτι και πλέον έχω πει αντίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Βάλε πρόγραμμα. Ό,τι κάνεις μέχρι μία ορισμένη ώρα. Από εκεί και έπειτα τα αφήνεις και κοιμάσαι ή κάνεις κάτι άλλο.

Αν δεν ξεκουράζεσαι, δεν θα είσαι σε θέση να γράψεις τον Μάιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Βλέπω τα βιβλια και δεν θέλω να τα ακουμπησω. Τον Νοέμβριο πχ καθομουνα αργα το βράδυ αν είχα δουλεια η οποια επρεπε να βγει. Πλέον τα παραταω και πηγαίνω και κοιμάμαι. Καλώς η κακώς, αλλαξα νοοτροπία στο ξενύχτι και πλέον έχω πει αντίο.
Αν προλαβαίνεις δεν πειράζει.Δε χρειάζεται να ξενυχτάς. Αν όμως δε προλαβαίνεις κέρδισε χρόνο μέσα στη μέρα και το καλοκαίρι είμαι σίγουρη ότι θα αλλάξεις ξανά νοοτροπία για τα ξενύχτια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Αν προλαβαίνεις δεν πειράζει.Δε χρειάζεται να ξενυχτάς. Αν όμως δε προλαβαίνεις κέρδισε χρόνο μέσα στη μέρα και το καλοκαίρι είμαι σίγουρη ότι θα αλλάξεις ξανά νοοτροπία για τα ξενύχτια. :P

Καλα αυτο ειναι το μόνο σίγουρο! Δεν προλαβαίνω αλλα τα παραταω γιατι βλέπω και γω οτι τα χω παίξει. Δες ινστα το βιντεακι μου. Επρεπε κάπου να ξεδωσω. Εμα πια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Καλα αυτο ειναι το μόνο σίγουρο! Δεν προλαβαίνω αλλα τα παραταω γιατι βλέπω και γω οτι τα χω παίξει. Δες ινστα το βιντεακι μου. Επρεπε κάπου να ξεδωσω. Εμα πια. :P
Χαχαχα στο είπα ότι είσαι τρέλα έτσι;

Άκυρο : Εγώ το βιβλίο της Έκθεσης δε το χω χρησιμοποιήσει. Από φωτοτυπίες δουλεύουμε.Βοηθάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Χαχαχα στο είπα ότι είσαι τρέλα έτσι;

Άκυρο : Εγώ το βιβλίο της Έκθεσης δε το χω χρησιμοποιήσει. Από φωτοτυπίες δουλεύουμε.Βοηθάει;

I trully am darling! :P Βασικα και εμείς δουλεύουμε ως επι των πλείστον με υλικό που μου δίνει η καθηγήτρια μου απο διάφορα βοηθήματα. Στο σχολικό απλα κάνουμε ενα επιδερμικό πέρασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ούτε εμείς έχουμε αγγίξει το βιβλίο, δουλεύουμε από βιβλίο του καθηγητή που μας κάνει φροντιστήριο. Αλλά ίσως του ρίξω μια ματιά κάποια στιγμή (όταν πλησιάζει ο καιρός των εξετάσεων μάλλον :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Ούτε εμείς έχουμε αγγίξει το βιβλίο, δουλεύουμε από βιβλίο του καθηγητή που μας κάνει φροντιστήριο. Αλλά ίσως του ρίξω μια ματιά κάποια στιγμή (όταν πλησιάζει ο καιρός των εξετάσεων μάλλον :P)

Να το ξεφυλλίσεις. Το εικονογραφικο του υλικό αξίζει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top