Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
άσχετο , αλλα εγώ όταν εδινα πανελλήνιες ,κι επειδή είχα δώσει για Proficiency στην α λυκειου , για να κουλάρω έλεγα μεσα μου "Ηρέμησε , πανελλήνιες δίνεις όχι Proficiency " lοοol:D:P:clapup:
Και αμα το σκεφτεις οι πανελληνιες ειναι τζάμπα , δεν σε αναγκάζει κανείς να κανεις φροντιστήριο λολ επισης οι πανελληνιεσ ειναι της ψοροκοσταινας ενω το προφισιενσυ των ενδοξων ηπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VirginiaOnAir

Νεοφερμένος

Η VirginiaOnAir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
άσχετο , αλλα εγώ όταν εδινα πανελλήνιες ,κι επειδή είχα δώσει για Proficiency στην α λυκειου , για να κουλάρω έλεγα μεσα μου "Ηρέμησε , πανελλήνιες δίνεις όχι Proficiency " lοοol:D:P:clapup:
Και αμα το σκεφτεις οι πανελληνιες ειναι τζάμπα , δεν σε αναγκάζει κανείς να κανεις φροντιστήριο λολ επισης οι πανελληνιεσ ειναι της ψοροκοσταινας ενω το προφισιενσυ των ενδοξων ηπα

Είναι μια αποτελεσματική τακτική να έχεις στο μυαλό σου κάτι που σε άγχωνε περισσότερο κι έτσι να μην αγχώνεσαι τόσο για τις Πανελλήνιες! ;)

Καλή δύναμη σε όσα παιδιά δίνουν! Να θυμάστε πάντα ότι όταν τελειώσουν όλα αυτά θα πρέπει να νιώθετε καλά με τον εαυτό σας! Να μην μετανιώνετε για ό,τι κάνατε ή δεν κάνατε...Μην έχετε τύψεις αν πού και πού μπλοκάρετε και δεν μπορείτε να διαβάσετε...ή εάν τα διαλείμματά σας άρχισαν να γίνονται πιο συχνά....Πιθανόν εκείνες τις ώρες η αποχή από το διάβασμα να είναι μονόδρομος! Αντίστοιχα όσοι προχωράτε δυναμικά με το διάβασμα και αψηφάτε την όποια κούραση, συνεχίστε έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
παιδια πειτε καμια συμβουλη για το πως να ξαναβρουμε το κεφι μας για διαβασμα... εγω δεν αντεχω αλλο... διαβαζω αλλα οχι με την ιδια ορεξη... Β Α Ρ Ι Ε Μ Α Ι !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
παιδια πειτε καμια συμβουλη για το πως να ξαναβρουμε το κεφι μας για διαβασμα... εγω δεν αντεχω αλλο... διαβαζω αλλα οχι με την ιδια ορεξη... Β Α Ρ Ι Ε Μ Α Ι !!!!

Λύσε δύσκολα θέματα που σε ιντριγκάρουν.
Άκου μουσική.
Πιες βότκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ivilinia_new

Νεοφερμένος

Η ivilinia_new αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
και γω ψιλοσιχάθηκα τα παντα, ειδικα αυτο το αοδε! Παπαγαλία... Γιατί, να γράφω εκθεσεις? Δεν μπορω σας λεω δε μπορωωωω αντε να τελειωνουμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a.tsikaderis

Νεοφερμένος

Ο a.tsikaderis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι δε μου αρέσει να δίνω συμβουλές στα παιδιά που δίνουν τώρα Πανελλαδικές για το πως να διαβάζουν, πως να οργανώνουν το χρόνο τους κλπ. γιατί ο καθένας μας είναι πολύ διαφορετικός και αντιμετωπίζει με τον δικό του ξεχωριστό τρόπο κάθε φάση της ζωής του.
Αυτό που έχω μόνο να σας πω είναι να τα βρείτε με τον εαυτό σας. Φαίνεται εύκολο...όλοι μας θεωρούμε ότι τα έχουμε καλά με τον εαυτό μας. Άλλωστε γιατί να είμαστε μαλωμένοι με τον ίδιο μας τον εαυτό;;; Αλλά δεν είναι.
Θα μου πείτε όμως...τι εννοείς να τα βρεις με τον εαυτό σου;
Εννοώ ότι κάθε υποψήφιος πρέπει να συνειδητοποιήσει τι στόχους έχει, ποιες είναι οι αντοχές και οι δυνάμεις του και πως μπορεί να τις αξιοποιήσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για να πετύχει αυτό που επιθυμεί. Με λίγα λόγια να ''ισορροπήσει''.
Προσωπική εμπειρία...έβαλα ως στόχο στο τέλος της χρονιάς, αμέσως μετά το τελευταίο μάθημα, να νιώθω ότι τα έδωσα όλα, ότι πάλεψα όσο πιο δυνατά μπορούσα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είχα διακυμάνσεις τόσο ψυχολογικές όσο και στην επίδοση),ότι ξεπέρασα τον εαυτό μου!
Τελειώνοντας δεν ήθελα με τίποτα να γυρίσω και να πω <<Μπορούσα περισσότερα αλλά βαριόμουνα/κουράστηκα/και χίλιες δυο άλλες δικαιολογίες>>! Αυτό και μόνο αυτό σκεφτόμουν μέσα στη χρονιά...και πιστέψτε με ότι ο καθένας από εμάς αν βάλει έναν στόχο και δώσει όλο του το είναι στο τέλος θα τα καταφέρει...τίποτα δεν είναι άπιαστο!
Ψυχραιμία,αυτοπεποίθηση και καθαρό μυαλό!
Τα φιλιά μου στον Mendel και στους Bronsted και Lowry εσείς της θετικής!Να περνάτε καλά και να διαβάζετε! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Λύσε δύσκολα θέματα που σε ιντριγκάρουν.
Άκου μουσική.
Πιες βότκα.

το τελευταιο μου εχει απομεινει! θα το δοκιμασω σημερα κι ολας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
:P:P Και εδώ, η meetmeinmontauk μετά από απόπειρα να λύσει ολοκληρώματα με τη μέθοδο SonnY: :P:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afroditi85

Νεοφερμένος

Η afroditi85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
παιδια ποιοι απο εσας θα δωσουν αοθ; που βρισκεστε στην υλη;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
παιδια ποιοι απο εσας θα δωσουν αοθ; που βρισκεστε στην υλη;;;
Εγώ δίνω.Είμαι στην αρχή του 4ου κεφαλαίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tol6

Νεοφερμένος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους σας! Δεν ξερω παιδια αν θα βγω εκτος θεματος... αν και οπως βλεπω συζητατε γενικα θεματα που αφορουν τις πανελληνιες χωρις να εστιαζεται σε κατι συγκεκριμενο. Ειμαι και εγω, οπως και πολλοι ακομη, μαθητης της γ λυκειου και οπως ολα τα παιδια της γ λυκειου ετσι και εγω δινω τον δικο μου αγωνα για να φερω εις περας τους προσωπικους μου στοχους. ή Μηπως οχι? Δεν ξερω γιατι αλλα δεν νιωθω καθολου κουρασμενος απο την αρχη την χρονιας! Βεβαια για να να μην σας λεω λογια του αερα να σας πω πρωτα τι στοχο εχω. Εχω στοχο μια σχολη που τα μορια της, ακομη και στο ανωτερο τμημα, δεν ξεπερνουν τα 15.500! Με 15.000 μορια δηλαδη θεωρω οτι θα ειμαι σε θεση να περασω αν οχι στην πολη που θελω, σε περιπτωση που υπαρχει ανοδος των βασεων, σε καποια αλλη πολη που υπαρχει το αντιστοιχο τμημα!
Πριν ομως βιαστει καπως να βγαλω συμπερασματα δεν εχω επικεντρωθει στον στοχο των 15.000 μοριων. Προφανως και θελω να γραψω πολυ καλυτερα. Οχι τοσο για να ειμαι σιγουρος για την σχολη μου αλλα κυριως για προσωπικους λογους. Για την προσωπικη μου ικανοποιηση. Να αποδειξω οτι πραγματικα αξιζω και οτι παω σε μια θεωρητικα χαμηλη μοριακα σχολη απο επιλογη και οχι γιατι δεν ειχα την επιλογη να παω καπου αλλου!
Καταρχην να σας αναφερω πως ειμαι ειμαι ενας καλος μαθητης! Βεβαια, αν κρινω τουλαχιστον απο το δικο μου σχολειο, ολοι καλοι μαθητες ειναι πλεον! Οι βαθμοι δεν εχουν δικαιη κατανομη! Τελος παντων! Αυτην ειναι μια αλλη ιστορια! Το μονο που μπορω να παραθεσω ειναι οτι στα μαθηματα που με ενδιαφερουν, δηλαδη μαθηματικα κ φυσικη, περσι εγραψα και στα κατευθυνσης και στα γενικης 20. Και φετος συνεχιζω επισης με αρκετα καλους βαθμους στα διαγωνισματα!

Για να μην σας κουραζω αλλο το προβλημα, αν καποιος μπορει να το θεωρησει προβλημα βεβαια, ειναι οτι δεν διαβαζω ποτε παραπανω απο 3-4ωρες! Σπανια! Αν εξαιρεσουμε ενα επαναληπτικο που γραψαμε προσφατα στην μιση υλη την φυσικης οπου διαβασα για 3 μερες απο 7-10 ωρες (την μερα) σε ολην την χρονια ζητημα ειναι να εχω διαβασει παραπανω απο 3-4 ωρες! Αντιθετα κιολας υπαρχουν μερες που μπορει να μην διαβασω και καθολου, αν και απο τις γιορτες και μεχρι τωρα αυτο δεν συμβαινει, ή να διαβασω, οπως για παραδειγμα σημερα, το πολυ 1-1.5 ωριτσα!
Θεωρω ομως ρε παιδια οτι τα καταλαβαινω. Σιγουρα Αοδε (ειμαι τεχνολογικη!!) χρειαζεται διαβασμα και δεν μπορω να ισχυριστω οτι μπορω να το μαθω χωρις να το διαβασω αλλα φυσικη για παραδειγμα διαβαζω ελαχιστα! Κανω μοναχα τις εργασιες για το φροντ. οι οποιες δεν ειναι επι καθημερινης βασεως αλλα 2-3 φορες την βδομαδα! Το ιδιο ισχυει και στα μαθηματικα! Σιγουρα εκει δινω πολυ μεγαλυτερη προσοχη! Διαβαζω περιπου 2 ωρες την μερα μαθηματικα!
Οσο αναφορα τον προγραμματισμο! Δεν εχω διαβασει απο την αρχη της χρονιας παραπανω απο 4-5 φορες! Βεβαια δεν παω φροντ. στον προγραμματισμο! Ειναι ενα μαθημα που το αντιλαμβανομαι, λογο και της καλης σχεσης μου με τους υπολογιστες, και προτιμησα και για οικονομικους λογους αλλα κ για θεμα χρονου να μην κανω φροντ. πριν τις γιορτες! Τωρα το εχω στο προγραμμα να ξεκινησω γιατι σιγουρα στο σχολειο δεν δινεται η απαιτουμενη βαρυτητα και σιγουρα κατω απο την καθοδηγηση ενος φροντιστη θα μπω στην διαδικασια να το διαβασω γιατι νομιζω οτι αυτο ειναι το προβλημα μου! Θεωρω δηλαδη οτι το αντιλαμβανομαι απλα οσο να ναι στο σχολειο δεν νιωθεις και την πιεση του φροντ. (εχουμε τελειωσει και το 2ό κεφ. για οσους γνωριζουν το μαθημα!)



Τελος παντων! Το ερωτημα μου ειναι αν υπαρχουν και αλλοι μαθητες που νιωθουν φετος μια χαλαροτητα και δεν διακατεχονται απο αγχος και εντονη πιεση! Και για να μην ξεχασω. Να σας αναφερω πως περσι μεχρι τελη Φεβρουαριου το διαβασμα μου, ξερω οτι δεν ειναι και πολυ τιμητικο αυτο, δεν ξεπερνουσε ποτε τα 30 λεπτα! Αλλα γενικοτερα στις επαναληψεις, τουλαχιστον στα μαθηματικα και στην φυσικη, ειχα λυσει οσες ασκησεις επρεπε να ειχα λυσει μεσα στην χρονια και πολλες ακομη που εβρισκα στο ιντερνετ και απο βοηθηματα που ειχα στα χερια μου. Και να σας τονισω πως στο ενα μαθημα της κατευθυνσης ο βαθμος μου ηταν ο μεγαλυτερος, χωρις να εχω διπλα μου καποιον αλλο μαθητη με αναλογο βαθμο :P, στο σχολειο μου!!!!!
Γενικοτερα δηλαδη ειμαι μαθητης που δινει μεγαλη εμφαση στις επαναληψεις. Δηλαδη ενω περσι μπορει μεχρι Φεβρουαριο να διαβαζα το πολυ, πραγματικα, 30 λεπτα... απο Φλεβαρη και μετα ομως... Βασικα απο Αρχες Μαρτιου... μπορει οχι καθημαρινα... αλλα ειχα σιγουρα καθημερινα 2-3 ωρες μεσο ορο διαβασματος!!!!! (μην γελατε.... μπορει καποιοι να θεωρητε, και ισως εχετε δικιο, πολυ λιγο αυτο το διαβασμα για επαναληψεις... αλλα μου ηταν αρκετο! Δηλαδη ενιωθα οτι ειχα κατανοησει αυτα που καναμε στο φροντ.. και πραγματι και στα επαναληπτικα στο φροντ και στο σχολειο εν τελη απεδωσα τα μεγιστα..!)

Οσοι, λιγοι θα ειστε μαλλον, φτασατε ως το τελος σας αξιζει ενα μεγαλο μπραβο για την υπομονη που δειξατε και διαβασατε την εκθεση που εγραψα!
Θα χαρω να ακουσω τις γνωμες σας! Σε καθε περιπτωση καλη δυναμη σε ολους σας και επιτυχια στις εξετασεις.
Και μια συμβουλη που ισως την εχετε ακουσει ηδη αλλα πραγματικα αξιζει να την προσεξετε: Μην κοιτατε τι κανουν οι συμμαθητες σας. Ο καθε μαθητης γνωριζει μεσα του ποσο πραγματικα πρεπει να διαβασει και ποτε πραγματικα τα καταλαβαινει αυτα που διαβαζει!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
:P:P Και εδώ, η meetmeinmontauk μετά από απόπειρα να λύσει ολοκληρώματα με τη μέθοδο SonnY: :P:P

τι ειναι αυτα καλε??? θεωρητικη ειμαι! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Θα αρχισω απο τις 2 τελευταιες σου προτασεις.Το λες και ο ιδιος :"Μην κοιτατε τι κανουν οι συμμαθητες σας. Ο καθε μαθητης γνωριζει μεσα του ποσο πραγματικα πρεπει να διαβασει και ποτε πραγματικα τα καταλαβαινει αυτα που διαβαζει":).
Απο οτι καταλαβαινω προβληματιζεσαι σχετικα με τις ωρες διαβασματος σου. Ο λογος για αυτο ειναι πιθανον το γεγονος οτι επηρεαζεσαι απο αυτα που ακους απο αλλους (διορθωσε με αν κανω λαθος).Ως πρωην μαθητης γ Λυκειου(εδωσα πανελληνιες το 2013,δηλαδη τη χρονια που περασε),θα τονισω αυτο που διαπιστωσες και ο ιδιος.Αφοσιωσου στην προσωπικη σου προσπαθεια και αγνοησε τα λεγομενα των αλλων.Αν αισθανεσαι οτι οι ωρες σε καλυπτουν τοτε που υπαρχει το προβλημα?
Επιπλεον,το οτι θες να περασεις σε μια σχολη με 15.000 μορια δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να υποβαθμιζει τοσο την ποσοτητα οσο και την ποιοητα διαβασματος...Στοχευεις αυτο που θες και πραγματικα μπραβο σου.Δεν θα ηταν ομως ασχημο να γραψεις ακομα καλυτερα!(για σιγουρια και ηθικη ικανοποιηση πανω απο ολα,αν και θα διαπιστωσεις μολις μπεις στην σχολη οτι συντομα δεν θα αναφερεσαι στον βαθμο σου ουτε εσυ ουτε οι συμφοιτητες σου!;P).Αναφερεσαι συνεχεια στα μαθηματικα και φυσικη.Στοχευεις καποια παρεμφερη σχολη?Καλο θα ηταν παντως να μην αγνοεις τα υπολοιπα μαθηματα της κατευθυνσης σου.Αφιερωσε και σε εκεινα χρονο και θα δεις πως θα αυξηθουν οι ωρες διαβασματος,πριν καν το καταλαβεις φιλε μου!
Το σημαντικο αυτη την περιοδο ειναι ΕΣΥ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ απο την προσπαθεια σου.Απο κει και περα διατηρεις ψυχραιμια(ελαττωνεις το αγχος οσο μπορεις) και τα δινεις ολα τις τελευταιες μερες.
Καλη δυναμη και καλη επιτυχια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirginiaOnAir

Νεοφερμένος

Η VirginiaOnAir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Tol6, ίσως είσαι από τους λίγους και τυχερούς που δν χρειάζεται να περάσουν μια χρονιά-κόλαση για να πετύχουν το στόχο τους. Κι αυτό το λέω όχι τόσο γιατί στοχεύεις σε σχολή των 15.500 μορίων αλλά γιατί απ ότι.κατάλαβα εύκολα εμπεδωνεις ότι σου διδάσκεται σε όλα τα μαθήματα. Τα μαθηματικά στη δική σου κατεύθυνση είναι το Α και το Ω, για αυτό καλά κάνεις και τους αφιερωνεις ένα 2ωρο τη μέρα. Απλά και για αυτά και για τη Φυσική να ξέρεις ότι στις Πανελλήνιες μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεως, παρόλο που τώρα είσαι άνετος. Ίσως αυτή τη στιγμή να απευθύνομαι σε έναν άνθρωπο που αυτό που εγώ προσωπικά έπρεπε να λύσω 10 ασκήσεις για να το κάνω βίωμα, εσύ να το πετυχαίνεις με μια μόνο άσκηση και να είμαι υπερβολική, όμως καλό θα ήταν να διαβάσεις κι άλλο Φυσική. Λες ότι δεν έχεις κουραστεί ακόμη κι αυτό σου δίνει τη δυνατότητα να ασχοληθείς με το πολύ ενδιαφέρον, κατά τη γνώμη μου, μάθημα με όρεξη και χωρίς άγχος. Πάντα υπάρχει κτ παραπάνω να μάθεις στη Φυσική...Τώρα για τν προγραμματισμό και το ΑΟΔΕ θα μιλήσω με βάση τις εμπειρίες φίλων. Αν μαθαίνεις εύκολα απέξω πράγματα μη σκας για το ΑΟΔΕ και αν το χεις με τν προγραμματισμό θα πας καλά, κι ας ξεκινήσεις τώρα το φροντιστήριο. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και όταν τελειώσει αυτή η χρονιά να σε βρει ικανοποιημένο και να έχεις πετύχει το στόχο σου !!! (αλήθεια Ποια σχολή θες?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους σας! Δεν ξερω παιδια αν θα βγω εκτος θεματος... αν και οπως βλεπω συζητατε γενικα θεματα που αφορουν τις πανελληνιες χωρις να εστιαζεται σε κατι συγκεκριμενο. Ειμαι και εγω, οπως και πολλοι ακομη, μαθητης της γ λυκειου και οπως ολα τα παιδια της γ λυκειου ετσι και εγω δινω τον δικο μου αγωνα για να φερω εις περας τους προσωπικους μου στοχους. ή Μηπως οχι? Δεν ξερω γιατι αλλα δεν νιωθω καθολου κουρασμενος απο την αρχη την χρονιας! Βεβαια για να να μην σας λεω λογια του αερα να σας πω πρωτα τι στοχο εχω. Εχω στοχο μια σχολη που τα μορια της, ακομη και στο ανωτερο τμημα, δεν ξεπερνουν τα 15.500! Με 15.000 μορια δηλαδη θεωρω οτι θα ειμαι σε θεση να περασω αν οχι στην πολη που θελω, σε περιπτωση που υπαρχει ανοδος των βασεων, σε καποια αλλη πολη που υπαρχει το αντιστοιχο τμημα!
Πριν ομως βιαστει καπως να βγαλω συμπερασματα δεν εχω επικεντρωθει στον στοχο των 15.000 μοριων. Προφανως και θελω να γραψω πολυ καλυτερα. Οχι τοσο για να ειμαι σιγουρος για την σχολη μου αλλα κυριως για προσωπικους λογους. Για την προσωπικη μου ικανοποιηση. Να αποδειξω οτι πραγματικα αξιζω και οτι παω σε μια θεωρητικα χαμηλη μοριακα σχολη απο επιλογη και οχι γιατι δεν ειχα την επιλογη να παω καπου αλλου!
Καταρχην να σας αναφερω πως ειμαι ειμαι ενας καλος μαθητης! Βεβαια, αν κρινω τουλαχιστον απο το δικο μου σχολειο, ολοι καλοι μαθητες ειναι πλεον! Οι βαθμοι δεν εχουν δικαιη κατανομη! Τελος παντων! Αυτην ειναι μια αλλη ιστορια! Το μονο που μπορω να παραθεσω ειναι οτι στα μαθηματα που με ενδιαφερουν, δηλαδη μαθηματικα κ φυσικη, περσι εγραψα και στα κατευθυνσης και στα γενικης 20. Και φετος συνεχιζω επισης με αρκετα καλους βαθμους στα διαγωνισματα!

Για να μην σας κουραζω αλλο το προβλημα, αν καποιος μπορει να το θεωρησει προβλημα βεβαια, ειναι οτι δεν διαβαζω ποτε παραπανω απο 3-4ωρες! Σπανια! Αν εξαιρεσουμε ενα επαναληπτικο που γραψαμε προσφατα στην μιση υλη την φυσικης οπου διαβασα για 3 μερες απο 7-10 ωρες (την μερα) σε ολην την χρονια ζητημα ειναι να εχω διαβασει παραπανω απο 3-4 ωρες! Αντιθετα κιολας υπαρχουν μερες που μπορει να μην διαβασω και καθολου, αν και απο τις γιορτες και μεχρι τωρα αυτο δεν συμβαινει, ή να διαβασω, οπως για παραδειγμα σημερα, το πολυ 1-1.5 ωριτσα!
Θεωρω ομως ρε παιδια οτι τα καταλαβαινω. Σιγουρα Αοδε (ειμαι τεχνολογικη!!) χρειαζεται διαβασμα και δεν μπορω να ισχυριστω οτι μπορω να το μαθω χωρις να το διαβασω αλλα φυσικη για παραδειγμα διαβαζω ελαχιστα! Κανω μοναχα τις εργασιες για το φροντ. οι οποιες δεν ειναι επι καθημερινης βασεως αλλα 2-3 φορες την βδομαδα! Το ιδιο ισχυει και στα μαθηματικα! Σιγουρα εκει δινω πολυ μεγαλυτερη προσοχη! Διαβαζω περιπου 2 ωρες την μερα μαθηματικα!
Οσο αναφορα τον προγραμματισμο! Δεν εχω διαβασει απο την αρχη της χρονιας παραπανω απο 4-5 φορες! Βεβαια δεν παω φροντ. στον προγραμματισμο! Ειναι ενα μαθημα που το αντιλαμβανομαι, λογο και της καλης σχεσης μου με τους υπολογιστες, και προτιμησα και για οικονομικους λογους αλλα κ για θεμα χρονου να μην κανω φροντ. πριν τις γιορτες! Τωρα το εχω στο προγραμμα να ξεκινησω γιατι σιγουρα στο σχολειο δεν δινεται η απαιτουμενη βαρυτητα και σιγουρα κατω απο την καθοδηγηση ενος φροντιστη θα μπω στην διαδικασια να το διαβασω γιατι νομιζω οτι αυτο ειναι το προβλημα μου! Θεωρω δηλαδη οτι το αντιλαμβανομαι απλα οσο να ναι στο σχολειο δεν νιωθεις και την πιεση του φροντ. (εχουμε τελειωσει και το 2ό κεφ. για οσους γνωριζουν το μαθημα!)



Τελος παντων! Το ερωτημα μου ειναι αν υπαρχουν και αλλοι μαθητες που νιωθουν φετος μια χαλαροτητα και δεν διακατεχονται απο αγχος και εντονη πιεση! Και για να μην ξεχασω. Να σας αναφερω πως περσι μεχρι τελη Φεβρουαριου το διαβασμα μου, ξερω οτι δεν ειναι και πολυ τιμητικο αυτο, δεν ξεπερνουσε ποτε τα 30 λεπτα! Αλλα γενικοτερα στις επαναληψεις, τουλαχιστον στα μαθηματικα και στην φυσικη, ειχα λυσει οσες ασκησεις επρεπε να ειχα λυσει μεσα στην χρονια και πολλες ακομη που εβρισκα στο ιντερνετ και απο βοηθηματα που ειχα στα χερια μου. Και να σας τονισω πως στο ενα μαθημα της κατευθυνσης ο βαθμος μου ηταν ο μεγαλυτερος, χωρις να εχω διπλα μου καποιον αλλο μαθητη με αναλογο βαθμο :P, στο σχολειο μου!!!!!
Γενικοτερα δηλαδη ειμαι μαθητης που δινει μεγαλη εμφαση στις επαναληψεις. Δηλαδη ενω περσι μπορει μεχρι Φεβρουαριο να διαβαζα το πολυ, πραγματικα, 30 λεπτα... απο Φλεβαρη και μετα ομως... Βασικα απο Αρχες Μαρτιου... μπορει οχι καθημαρινα... αλλα ειχα σιγουρα καθημερινα 2-3 ωρες μεσο ορο διαβασματος!!!!! (μην γελατε.... μπορει καποιοι να θεωρητε, και ισως εχετε δικιο, πολυ λιγο αυτο το διαβασμα για επαναληψεις... αλλα μου ηταν αρκετο! Δηλαδη ενιωθα οτι ειχα κατανοησει αυτα που καναμε στο φροντ.. και πραγματι και στα επαναληπτικα στο φροντ και στο σχολειο εν τελη απεδωσα τα μεγιστα..!)

Οσοι, λιγοι θα ειστε μαλλον, φτασατε ως το τελος σας αξιζει ενα μεγαλο μπραβο για την υπομονη που δειξατε και διαβασατε την εκθεση που εγραψα!
Θα χαρω να ακουσω τις γνωμες σας! Σε καθε περιπτωση καλη δυναμη σε ολους σας και επιτυχια στις εξετασεις.
Και μια συμβουλη που ισως την εχετε ακουσει ηδη αλλα πραγματικα αξιζει να την προσεξετε: Μην κοιτατε τι κανουν οι συμμαθητες σας. Ο καθε μαθητης γνωριζει μεσα του ποσο πραγματικα πρεπει να διαβασει και ποτε πραγματικα τα καταλαβαινει αυτα που διαβαζει!!!!
Είσαι μέσα στο μυαλό μου.Θα έγραφα το ίδιο λόγω μιας συζήτησης που είχα με μια φίλη μου το πρωί.Aν και από άλλη κατεύθυνση πρέπει να πω ότι σε νιώθω απόλυτα...Δεν έχω κουραστεί καθόλου (μόνο έχω βαρεθεί την ρουτίνα) ούτε έχω ρίξει εξαντλητικό διάβασμα.Όταν κάθομαι να διαβάσω συγκεντρώμενη δεν μου χρειάζονται πάρα πολλές ώρες για να μάθω αυτό που διαβάζω.Μόνο οι επαναλήψεις μου τρώνε αρκετό χρόνο γιατί προσέχω κάθε λεπτομέρεια.Και όταν οι άλλοι μου λένε ότι "ξεσκίζονται" στο διάβασμα και δεν τους φτάνει και ο χρόνος τότε είναι που αγχώνομαι.Και δεν είναι ότι έχω αφήσει κενά ή ότι φέρνω άσχημους βαθμούς,αντιθέτως.Απλά όλη αυτή η κατάσταση με προβληματίζει γιατί φοβάμαι μην επαναπαυθώ.
Εγώ πιστεύω στον ευατό μου αλλά πραγματικά αγχώνομαι όχι μόνο γιατί εχω υψηλούς στόχους αλλά και γιατί όλοι περιμένουν πολλά από εμένα :/: Δηλαδή όλοι θεωρούν ότι εγώ θα γράψω και μου το λένε.Αλλά αυτό με αγχώνει πάρα πολυ,γιατί σκέφτομαι ότι αν δε βγάλω το βαθμό που περιμένουν όλοι θα σχολιάζουν κακοπροαίρετα θεωρώντας ότι εγώ υποστήριζα ότι "θα διαπρέψω στις Πανελλήνιες"...Και το χω δει να συμβαίνει.Δηλαδή μαθητές που ήταν πολύ καλοί για τον έναν ή για τον άλλον λόγο δεν έγραψαν όσο περίμεναν και μετά όλοι σχολίαζαν αρνητικά.Η οικογένεια μου είναι η μόνη που δεν με πιέζει αλλά και εγώ δε θέλω να τους απογοητεύσω.
Θέλω να βάλω στόχο αφού τελειώνω γρήγορα το μάθημα της ημέρας να κάνω περισσότερες επαναλήψεις αλλά δεν ξέρω αν έχω όση αυτοπειθαρχία χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirginiaOnAir

Νεοφερμένος

Η VirginiaOnAir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Emilouko από αυτά που κατάλαβα δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το μετά, θα τα πας μια χαρά. :) Στην περίπτωση που δεν επαληθευτώ και κάτι στραβώσει, εφόσον η οικογένειά σου σε στηρίζει, να ξέρεις ότι μια χαρά μπορεί και να διαχειριστεί τους δύστροπους συγγενείς. Αυτοί, άντε και μερικοί γείτονες και οικογενειακοί φίλοι είναι που θα ρωτήσουν "πώς πήγε το παιδί". Κι αφού πιστεύεις στον εαυτό σου, αν βρεθεί κάποιος που θα σου σπάσει τα νεύρα, μπορείς να του απαντήσεις άνετα λεκτικά και να τον κάνεις να μετανιώνει γι' αυτό. Καταλαβαίνω ότι δεν θέλεις να απογοητεύσεις οικογένεια και καθηγητές που πιστεύουν σε σένα, όμως να έχεις πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι κάποιοι από αυτούς δεν κάνανε την ίδια προσπάθεια όταν ήταν στην ηλικία σου, αλλά λιγότερη και δεν δικαιούνται να ζητάνε μετά τα ρέστα αν αντί για 19 γράψεις 17 (παράδειγμα φέρνω). Επίσης να ξέρεις ότι τα πιο πειθαρχημένα άτομα είναι αυτά που πάντα προβληματίζονται για το αν κάνουν αρκετά και προσπαθούν πραγματικά να βελτιωθούν. Αυτοί που δεν έχουν αυτοπειθαρχία το δείχνουν σε κάθε τομέα της ζωής τους και, αρκετά συχνά, δεν κάνουν και τίποτα για να αποκτήσουν λίγη.:P

Υ.Γ. Θεωρητική είσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Emilouko από αυτά που κατάλαβα δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το μετά, θα τα πας μια χαρά. :) Στην περίπτωση που δεν επαληθευτώ και κάτι στραβώσει, εφόσον η οικογένειά σου σε στηρίζει, να ξέρεις ότι μια χαρά μπορεί και να διαχειριστεί τους δύστροπους συγγενείς. Αυτοί, άντε και μερικοί γείτονες και οικογενειακοί φίλοι είναι που θα ρωτήσουν "πώς πήγε το παιδί". Κι αφού πιστεύεις στον εαυτό σου, αν βρεθεί κάποιος που θα σου σπάσει τα νεύρα, μπορείς να του απαντήσεις άνετα λεκτικά και να τον κάνεις να μετανιώνει γι' αυτό. Καταλαβαίνω ότι δεν θέλεις να απογοητεύσεις οικογένεια και καθηγητές που πιστεύουν σε σένα, όμως να έχεις πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι κάποιοι από αυτούς δεν κάνανε την ίδια προσπάθεια όταν ήταν στην ηλικία σου, αλλά λιγότερη και δεν δικαιούνται να ζητάνε μετά τα ρέστα αν αντί για 19 γράψεις 17 (παράδειγμα φέρνω). Επίσης να ξέρεις ότι τα πιο πειθαρχημένα άτομα είναι αυτά που πάντα προβληματίζονται για το αν κάνουν αρκετά και προσπαθούν πραγματικά να βελτιωθούν. Αυτοί που δεν έχουν αυτοπειθαρχία το δείχνουν σε κάθε τομέα της ζωής τους και, αρκετά συχνά, δεν κάνουν και τίποτα για να αποκτήσουν λίγη.:P

Υ.Γ. Θεωρητική είσαι?

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Με έκανες να νιώσω καλύτερα.
Ναι, θεωρητική ειμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirginiaOnAir

Νεοφερμένος

Η VirginiaOnAir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Παρακαλώ:) Τη σκοπιά των Πανελληνίων από θεωρητική την είδα λιγότερο από όλες, αποκλειστικά μέσω φίλων, οι οποίοι ήταν από μέτριοι έως εξαιρετικοί μαθητές...Δεν μπορώ να πω ότι τους καταλάβαινα πάντα:P Αλλά έχετε μια Ιστορία κατεύθυνσης...φρίκη! Οι επαναλήψεις που κάνεις θα σε βοηθήσουν πολύ πιστεύω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tol6

Νεοφερμένος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
[FONT=&quot]Καλησπερα ξανα απο εμενα! Θα απαντησω λιγο σε προηγουμενα ποστ που ηταν απαντηση προς το δικο μου αρχικο!!! Δεν προβληματιζομαι τοσο για το διαβασμα μου. Ξερω, και απο περσι, οτι οταν νιωθω ανεπαρκεια απο μονος μου εντινω το διαβασμα μου (από Φλεβαρη και μερα που πιανουν οι επαναληψεις!!! Χεχε!!! Εχει τρεξιμο!). Για παραδειγμα αυτην την περιοδο που βλεπω οτι το ΑΟΔΕ πρεπει να το βγαλω εκει που το διαβαζα μια φορα την βδομαδα… και αν πολλες φορες... εχω αρχισει και το διαβαζω καθημερινα απο 1 ωριτσα τουλαχιστον! Δεν ειναι θεμα παντως προβληματισμου! Δηλαδη δεν προβληματιζομαι τοσο που δεν διαβαζω. Αλλωστε δεν τιθεται θεμα οτι δεν μπορω να διαβασω όταν το κρινω αναγκαιο. ΠΧ τις πρηγουμενες 2 βδομαδες που εγραφα επαναληπτικα αφιερωνα μεχρι της 11 το βραδυ ολες μου τις διαθεσιμες ωρες. (εχω 2-3 ωρες φροντ την μερα!) Διαβαζα δηλαδη 5 ωρες σιγουρα![/FONT]
[FONT=&quot]Η αληθεια ειναι οτι αυτο που με απασχολει ειναι αυτο που λεει ο johny4life παραπανω! Οχι οτι με απασχολει τι κανουν οι αλλοι. Αλλωστε αυτο που ειπα το ακολουθω και ο ιδιος. Απλα ρε παιδια εχω αποδοση στα γραπτα μου και δεν νιωθω ανεπαρκεια σε καποια βασικα πραγματα που αντιθετα καποιοι συμμαθητες μου, που παροτι όπως ισχυριζονται διαβαζουν πολύ περισσοτερο από ότι εγω, δεν τα καταλαβαινουν και πολύ καλα. Εχω αποδοση σε σχεση με τους συμμαθητες μου και στο σχολειο και στο φροντ (στα διαγωνισματα). Ακομη και στον προγραμματισμο που δεν τον διαβαζω εγραψα τον μεγαλυτερο βαθμο στο σχολειο μου. Δηλαδη πολλες φορες σκεφτομαι μηπως εγω δεν διαβαζω οσο θα επρεπε κ για αυτο δεν κλεινω τις ωρες που διαβαζουν οι αλλοι. (ακουω κατι για 5-6 ωρες την μερα... καθε μερα... και εγω ο καημενος δεν ξερω τι να πω!) Αλλα ξανα λεω απο την αλλη και στο φροντ και στο σχολειο οι βαθμοι μου ειναι καλυτεροι απο τα υπολοιπα παιδια που υποτιθεται σκοτωνονται στο διαβασμα (Δεν αμφιβαλω ότι διαβαζω.. για να μην παρεξηγηθω!)! (Να σας τονισω οτι δεν γραφω σε ολα αριστα! Εχω γραψει και σχετικα χαμηλους βαθμους. Απλα ειναι παντα καλυτεροι οι βαθμοι μου από αυτους των αλλων παιδιων!)[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Και κατι ασχετο……οι τεχνολογικαριοι και θετικαριοι εχετε να μου προτεινετε καποιο βοηθημα στα μαθηματικα για επαναληπτικες συνδιαστικες ασκησεις? Εχω ηδη στα χερια μου τα βοηθηματα των Στεργιων-Νακη , του Κατσαρου καθως και του Παπαδακη πανω στο οποιο και δουλευω κυριως! Επισης από επαναληπτικα εχω του Παπαδακη την επαναληψη! Θελω ένα βιβλιο που να εχει να μου προσφερει κατι και όχι απλα για μια συντομη επαναληψη των βασικων εννοιων![/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top