Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
omg nPb πρωτη φορα συμφωνώ μαζι σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
omg nPb πρωτη φορα συμφωνώ μαζι σου :P

τις άλλες φορές διαφωνούσες ολικά μαζί μου; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Μήπως να το διαθέσουμε και ως Πανεπιστημιακό σύγγραμμα Γενικής Βιολογίας; Πλάκα μας κάνεις;
Εχεις διαβάσει κάποιο πανεπιστημιακό σύγγραμα Γενικής Βιολογίας ή λες ο,τι σου κατέβει;
Σε πληροφορώ ότι τα περισσότερα συγγράματα ΓΕΝΙΚΗΣ (το τονίζω) Βιολογίας (π.χ. των Campell και Reece ή των Purves, Orians et al) ΤΟ ΠΟΛΥ να αποκλίνουν από την ύλη του σχολικού βιβλίου κατά 5-6 σελίδες για κάθε φαινόμενο. Η μόνη τους διαφορά είναι ότι θίγουν πολλούς περισσότερους κλάδους της βιολογίας πέρα από τη γενετική κλπ. Εδώ να σημειώσω (επειδή θα πεταχτούν οι της Ιατρικής) ότι το βιβλίο του Alberts ΔΕΝ είναι βιβλίο ΓΕΝΙΚΗΣ βιολογίας
Αλλά αν θεωρείς τώρα ότι στο Ελληνικό σχολείο διδάσκουν δύσκολα πράγματα, μπορώ να σου παραθέσω ύλη από 2-3 δεκαετίες πίσω και να πάθεις πλάκα.
Οσον αφορά τη Βιολογία, πριν απο 3 δεκαετίες πίσω δε ξέρω καν αν η θεωρία του σχολικού βιβλίου ήταν γνωστή. Π.χ. η PCR αρχισε να εφαρμοζεται ευρεως απο το 85, το πρόγραμμα του ανθρωπίνου γονιδιώματος ολοκληρώθηκε το 2001 κ.α.
Αρνούμαι να πιστέψω πως , τουλάχιστον στη βιολογία, το επίπεδο δυσκολίας των θεμάτων παλαιότερων ετών ήταν πιο πάνω. Και στην πράξη, έχω δει θέματα παλαιότερων ετών πολύ χαμηλότερου επιπέδου από τα σημερινά (θέματα σκέτης θεωρίας).
Πολλοί εξ' αυτών είχαν και αγροτικές δουλειές παράλληλα με το διάβασμα του λυκείου.
Καλα ντε, δεν είπαμε και για το '60

Επιμένω ότι όσα διδασκόμαστε στη βιολογία κατεύθυνσης είναι αρκετά σύγχρονα και εξειδικευμένα.
Στη φυσική κατεύθυνσης, από την άλλη, μαθαίνουμε πολύ βασικές και θεμελιώδεις έννοιες μηχανικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
τις άλλες φορές διαφωνούσες ολικά μαζί μου; :P

Προσπάθησα να κάνω ενα δεύτερο δίδυμο transient - aggressive αλλα μαλλον δεν βγήκε. Σου έχω στείλει ενα μειλ απο την πρωτη δεν ξερω αν το είδες. Πρεπει να σοβαρεβουμε με το διάβασμα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
αχχχ παιδιά, εμένα αυτό το πρωινό ξύπνημα είναι που με σκοτώνει... :( δεν έχω θέμα με το διάβασμα, αλλά με κουράζει πολύ να ξυπνάω στις 7 κάθε μέρα... αν δεν είχα σχολείο ή αν πηγαίναμε πιο αργά τέλος πάντων δεν θα είχα κανένα πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ivilinia_new

Νεοφερμένος

Η ivilinia_new αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Καλησπερα! Πραγματικα χωρις το σχολειο το διαβασμα ειναι χιλιες φορες πιο ποιοτικο και ξεκουραστο, πχ τωρα τα χριστουγεννα, πολυ πιο ανετα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ πάντως στο σχολείο έριχνα έναν υπνάκο 1-2 πρώτες ώρες και μετά διάβαζα για το φροντ :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Καλησπερα! Πραγματικα χωρις το σχολειο το διαβασμα ειναι χιλιες φορες πιο ποιοτικο και ξεκουραστο, πχ τωρα τα χριστουγεννα, πολυ πιο ανετα!
Μπα μην το λες εγω περιμενω να αρχισουν τα σχολεια για να συντονιστω ολοκληροτικα και να ξαναδιαβαζω οπως διαβαζα γιατι τωρα αποσυντονιστηκα λιγο.Το λεω αυτο οτι καλυτερα διαβαζεις με το σχοελιο γιατι ξερεις οτι εχεις ενα συγκεκριμενο προγραμμα καθε μερα ενω στις γιορτες σταματουν και τα φροντιστηρια καποιες μερες αποσυντονιζομαστε και εμεις λιγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Και μένα μ' άρεσε καλύτερα με το σχολείο. Πιέζομαι πιο πολύ. Τώρα παραξεκουράστηκα. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Συμφωνώ. Και το σχολειο καλο κανει. Σημερα ξυπνησα στις 1 παρά 10. Δεν μου κακοπεσε καθόλου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εεε, όχι, ενταξει, μια χαρά ηταν οι διακοπουλες :P εγώ καλα τα πήγα με το διάβασμα και ξεκουραστηκα κιόλας, δεν έχω παράπονο. Διαβάζω καλύτερα όταν δεν έχω σχολείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemis1996

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Παιδιά στη βιολογία κατεύθυνσης στο 5ο κεφάλαιο που είναι όλο παραδείγματα το μάθατε όλο απ'έξω ή μόνο τους ορισμούς, τους νόμους και κάτι άλλα σημαντικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Παιδιά στη βιολογία κατεύθυνσης στο 5ο κεφάλαιο που είναι όλο παραδείγματα το μάθατε όλο απ'έξω ή μόνο τους ορισμούς, τους νόμους και κάτι άλλα σημαντικά?

Τους ορισμούς και τους νομούς. Τα παραδείγματα δεν νομίζω οτι υπαρχει λόγος να τα μάθεις απέξω. Δεν χρειάζεται να πάψουμε περεταιρω εγκεφαλικά κύτταρα και να αποστηθισουμε και τα παραδείγματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εγώ τώρα ξεκινάω επανάληψη το δεύτερο μισό του πρώτου κεφαλαίου στη βιολογία γενικής. Το έχουμε για διαγωνισμα στο σχολείο. Όλα βγαίνουν στο άνετο εκτός από το AIDS ..Το χω πάρει από την αρχή με κακό μάτι. Ούτε μια φορά δε το χω βγάλει καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Εγώ τώρα ξεκινάω επανάληψη το δεύτερο μισό του πρώτου κεφαλαίου στη βιολογία γενικής. Το έχουμε για διαγωνισμα στο σχολείο. Όλα βγαίνουν στο άνετο εκτός από το AIDS ..Το χω πάρει από την αρχή με κακό μάτι. Ούτε μια φορά δε το χω βγάλει καλά.

Εγω και τις δυο τις βιολογία δεν τις αποστηθιζω. Κάθομαι και τις διαβάζω πολλες φορες ανάγνωση. Ε στο τέλος τα λέω πανω κάτω όπως τα χει το βιβλίο. Πόσες φορες τα χεις βγάλει τα 1 και 2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Ρε guys, για πείτε λίγο. Επειδή έχω φρικάρει αυτή τη στιγμή, ας πει κάποιος που να πηγαίνει φροντιστήριο έκθεση, είτε θεωρητικάριος, είτε θετικοτεχνολογικός, τελικά ποιοι ακριβώς είναι οι θεματικοί κύκλοι της Γ τάξης. Έχω ολοκληρώσει αρκετούς και νόμιζα ότι μου μένουν μόνο κάποιοι ακόμα, για να τελειώσω και να πιάσω επαναλήψεις. Και σήμερα ψάχνοντας κάτι άλλο, πέφτω πάνω σ' αυτό :worry:. Συγνώμη δηλαδή, αλλά σοβαρά τώρα, είναι τα μουσεία, η κατάθλιψη και το κάπνισμα μέσα στην ύλη, μη χέσω? Παιδιά λίγο help, τα νεύρα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Τα μουσεία εμείς τα κάναμε στη θεματική ενότητα που ήταν και η παράδοση. Τωρα για το κάπνισμα και τη κατάθλιψη δεν έχουμε αναφέρει κάτι. Απο τα θεματα που έχουμε διδαχθεί στις λυκειακες τάξεις βγαίνουν 1002 θεματικοι κύκλοι. Πάντως οτι θέλουν μπορούν να βάλουν. Αλλα για το κάπνισμα και την κατάθλιψη δεν έχω ακούσει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Εγώ φέτος έχω βγάλει Παιδεία-Εκπαίδευση-Εκπαιδευτικό Πρόβλημα, Οικογένεια-Διαζύγια-κρίση θεσμού, Διαφήμιση-Καταναλωτισμός, ΕΕ-Παγκοσμιοποίηση-Οικονομική κρίση, Ανθρώπινα δικαιώματα-δικαιώματα παιδιών-trafficking, Βία-Εγκληματικότητα-Τρομοκρατία-Δίκαιο Πυγμής-Νόμοι-Βία ποινών-Θανατική Ποινή. Νόμιζα ότι μου μένουν μόνο πόλεμος-ειρήνη, δημοκρατία, πατριωτισμός-εθνικισμός, διακρίσεις-ρατσισμός-θέση γυναίκας, επιστήμη-Η/Υ-κλωνοποίηση-ευθανασία, οικολογία, τέχνη και πάπαλα. Όχι? Εσείς εκτός από αυτούς δηλαδή, ποιους άλλους κάνετε φέτος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Οριστε. Εμένα η καθηγήτρια μου, μου εχει δώσει φυλλάδια με τους 31 αυτούς θεματικους κύκλους. Αλλα όπως σου είπα, ας πούμε στην παράδοση προσεγγίζονται επιδερμικα και τα μουσεία. Μη δίνεις σημασία στα τικ.
image.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Οριστε. Εμένα η καθηγήτρια μου, μου εχει δώσει φυλλάδια με τους 31 αυτούς θεματικους κύκλους. Αλλα όπως σου είπα, ας πούμε στην παράδοση προσεγγίζονται επιδερμικα και τα μουσεία. Μη δίνεις σημασία στα τικ.
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου. Διαβάζω μόνος μου, δεν πάω φροντιστήριο και πέρσι άλλαξα και πόλη και σχολείο. Τώρα στις γιορτές ξεσκίστηκα στο διάβασμα και είμαι βιδωμένος που αρχίζει πάλι το σχολείο, γιατί δεν θα προχωράω όσο γρήγορα θέλω την ύλη. Βλέποντας την εικόνα που ανέβασες είδα ότι στους θεματικούς κύκλους δυστυχώς μου έχουν ξεφύγει κάποια. Θα το διορθώσω όμως άμεσα. Και πάλι σ' ευχαριστώ, πραγματικά με βοήθησες πολύ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top