Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Οποιος λεει οτι το ΑΟΔΕ ειναι ευκολο και σιγουρο 20, τον προκαλω να κατσει να το διαβασει... Αν καταφερει να βγαλει ακρη, να ερθει να μας το πει και εμας, γιατι ενα χρονο περυσι ποτε δε καταλαβα τι εννοουσε ετσι οπως τα ελεγε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Είμαι στο 2ο κεφάλαιο ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤ και μου φαίνονται αρκετά δύσκολα (θεωρία+ασκήσεις). Ίσως επειδή δεν έχω κατανοήσει πλήρως την θεωρία και δεν έχω μπει στην λογική των ασκήσεων. Έπαθα ένα σοκ. :P
Έχω το βοήθημα της ελληνοεκδοτικής, αλλά δεν μου αρέσει καθόλου και έχει λίγες ασκήσεις.
Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα βοήθημα κατάλληλο για αρχή, δηλαδή που να έχει εύκολες-μέτριες ασκήσεις. Προς το παρόν δεν με ενδιαφέρουν τα παλούκια θέματα, αλλά το να μπω στο σκεπτικό και μετά έρχονται και αυτά. Επίσης, αν γίνεται να έχει τι ακριβώς πρέπει να γράψουμε σε κάθε απάντηση ως αιτιολόγηση και αν είχε και ανάλυση της θεωρίας (όχι copy-paste το σχολικό) δεν θα με χαλούσε.

Σκέφτομαι αυτό: https://savalas.gr/viologia-g-lukeiou-thetikis-kai-texnologikis-kateythunsis/ Τι λέτε????

:warn::warn:

της ελληνοεκδοτικης ειναι αθλιο!! νοτα λαζαρακη εκδοσεις πουκαμισα ωραιο βοηθημα...επισης σαλαμαστρακης μεταιχμιο εξισου καλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ναι... το διαπίστωσα, αλλά ίσως είναι καλό για το τέλος με δύσκολα θέματα κλπ, για τώρα δεν βοηθάει καθόλου.
Ευχαριστώ πολύ, θα ήθελα και άλλες προτάσεις-γνώμες. Της λαζαράκη έχει αυτά που αναφέρω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Ναι... το διαπίστωσα, αλλά ίσως είναι καλό για το τέλος με δύσκολα θέματα κλπ, για τώρα δεν βοηθάει καθόλου.
Ευχαριστώ πολύ, θα ήθελα και άλλες προτάσεις-γνώμες. Της λαζαράκη έχει αυτά που αναφέρω?

εχει αρκετα λυμμενα με τη θεωρια που πρεπει να γραφεις και την θεωρια την εξηγει περαιτερω...βεβαια απο κει και περα καποια πραγματα που δεν καταλαβαινεις και εχεις απορια ρωτα τους καθηηγητες σου ενα βιβλιο δεν μπορει να εχει τα παντα...

Ναι... το διαπίστωσα, αλλά ίσως είναι καλό για το τέλος με δύσκολα θέματα κλπ, για τώρα δεν βοηθάει καθόλου.
Ευχαριστώ πολύ, θα ήθελα και άλλες προτάσεις-γνώμες. Της λαζαράκη έχει αυτά που αναφέρω?

ελληνοεκδοτικη του παπασταμου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Είμαι στο 2ο κεφάλαιο ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤ και μου φαίνονται αρκετά δύσκολα (θεωρία+ασκήσεις). Ίσως επειδή δεν έχω κατανοήσει πλήρως την θεωρία και δεν έχω μπει στην λογική των ασκήσεων. Έπαθα ένα σοκ. :P
Έχω το βοήθημα της ελληνοεκδοτικής, αλλά δεν μου αρέσει καθόλου και έχει λίγες ασκήσεις.
Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα βοήθημα κατάλληλο για αρχή, δηλαδή που να έχει εύκολες-μέτριες ασκήσεις. Προς το παρόν δεν με ενδιαφέρουν τα παλούκια θέματα, αλλά το να μπω στο σκεπτικό και μετά έρχονται και αυτά. Επίσης, αν γίνεται να έχει τι ακριβώς πρέπει να γράψουμε σε κάθε απάντηση ως αιτιολόγηση και αν είχε και ανάλυση της θεωρίας (όχι copy-paste το σχολικό) δεν θα με χαλούσε.

Σκέφτομαι αυτό: https://savalas.gr/viologia-g-lukeiou-thetikis-kai-texnologikis-kateythunsis/ Τι λέτε????

:warn::warn:

Και εγώ θα πω της Λαζαράκη του Πουκαμισά. Εκτός από το ότι έχει ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ εικονογράφηση και σου φτιάχνει τη διάθεση όταν το ανοίγεις :redface: είναι και ότι πιο πλήρες υπάρχει από βοήθημα στη βιολογία! :)

Το 2ο είναι λίγο παλούκι, ειδικά το τελευταίο κομμάτι με το οπερόνιο αλλά είναι και καρασοσαρα μάθε το τώρα καλά με όλες τις λεπτομέρειες του και δεν θα χάσεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Και εγώ θα πω της Λαζαράκη του Πουκαμισά. Εκτός από το ότι έχει ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ εικονογράφηση και σου φτιάχνει τη διάθεση όταν το ανοίγεις :redface: είναι και ότι πιο πλήρες υπάρχει από βοήθημα στη βιολογία! :)

Το 2ο είναι λίγο παλούκι, ειδικά το τελευταίο κομμάτι με το οπερόνιο αλλά είναι και καρασοσαρα μάθε το τώρα καλά με όλες τις λεπτομέρειες του και δεν θα χάσεις ;)

και γω αυτο δουλευω ειναι πολυ ωραιο βοηθημα οντως...sos δεν υπαρχουν στην βιολογια τουλαχιστον μπορουν να πεσουν τα παντα...το οπερονιο δυσκολα δεν συνδυαζεται με πολλα πραγματα σαν ασκηση ...θεωρια μπορει αλλα ασκηση χλωμο το βλεπω...αν το 2ο σου φαινεται παλουκι περιμενε να δεις το 8ο :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Παίδες για βιολογία γενικής έχετε να προτείνετε τπτ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
και γω αυτο δουλευω ειναι πολυ ωραιο βοηθημα οντως...sos δεν υπαρχουν στην βιολογια τουλαχιστον μπορουν να πεσουν τα παντα...το οπερονιο δυσκολα δεν συνδυαζεται με πολλα πραγματα σαν ασκηση ...θεωρια μπορει αλλα ασκηση χλωμο το βλεπω...αν το 2ο σου φαινεται παλουκι περιμενε να δεις το 8ο :Ρ

Το έχω δει το 8ο πέρυσι έδωσα και μου άρεσε :P

Εμείς πάντως ξεψαχνίζοντας όλα τα βοηθήματα που είχε η καθηγήτρια μου βγάλαμε πάρα πολλά συνδυαστικά θέματα στο οπερόνιο. Σοσ δεν υπάρχουν, σωστά, αλλά άμα δεν ξέρεις καλά το 2ο δεν πας πουθενά γιατί είναι βασικό και για τα επόμενα και δεν παίζει να μην ζητηθεί τίποτα απολύτως από το 2ο. Υπό αυτή την έννοια το λέω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Το έχω δει το 8ο πέρυσι έδωσα και μου άρεσε :P

Εμείς πάντως ξεψαχνίζοντας όλα τα βοηθήματα που είχε η καθηγήτρια μου βγάλαμε πάρα πολλά συνδυαστικά θέματα στο οπερόνιο. Σοσ δεν υπάρχουν, σωστά, αλλά άμα δεν ξέρεις καλά το 2ο δεν πας πουθενά γιατί είναι βασικό και για τα επόμενα και δεν παίζει να μην ζητηθεί τίποτα απολύτως από το 2ο. Υπό αυτή την έννοια το λέω ;)

Εννοείται υπάρχουν άπειρα συνδυαστικα που ούτε καν τα φαντάζεσαι !!! Και μας περσυ μας έβαζε ο καθηγτης μου κατι συνδυαστικα 8ο άλλο πράμα! Ελπίζω να μην μπει φέτος :Ρ ποτε δεν το εμαθα τελεια και ελπίζω να το τελειοποιησω φέτος!

Τωρα είδα το άλλο ωραίο σχόλιο ! Το 18,5 στη βιολογία και στη χημεια δεν γράφεται τόσο ευκολα φίλε ειδικα οταν έχεις τα μπα@@@@ τα μαθηματικα να σε κηνυγανε...στη θετικη δεν ξες τι να πρωτοδιάβασεις! Καλα κάνουν και γυρνάνε στις δέσμες!! Γιατι να δίνουμε μαθηματικα εμείς που θελουμε ιατρικη ;! Μας ειναι άχρηστα !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Τωρα είδα το άλλο ωραίο σχόλιο ! Το 18,5 στη βιολογία και στη χημεια δεν γράφεται τόσο ευκολα φίλε ειδικα οταν έχεις τα μπα@@@@ τα μαθηματικα να σε κηνυγανε...στη θετικη δεν ξες τι να πρωτοδιάβασεις! Καλα κάνουν και γυρνάνε στις δέσμες!! Γιατι να δίνουμε μαθηματικα εμείς που θελουμε ιατρικη ;! Μας ειναι άχρηστα !!!!

Μεγάλη κουβέντα λες. Αλλά ναι, η θετική έχει υπερβολικό φόρτο εργασίας. Εγώ θα πρότεινα αντί για βιο κατ και χημ κατ να χαμε 1 μάθημα βιοχημείας να τελειώναμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Μεγάλη κουβέντα λες. Αλλά ναι, η θετική έχει υπερβολικό φόρτο εργασίας. Εγώ θα πρότεινα αντί για βιο κατ και χημ κατ να χαμε 1 μάθημα βιοχημείας να τελειώναμε :)

Μεγάλη κουβέντα λεω γιατι τα μαθηματικα χαντακώνουν κόσμο και κοσμάκι! Βασικα τα μαθηματικα δεν φταίνε αλλα οι καθυστερημένοι οι μαθηματικοί που διαλέγουν τα θεματα...δηλαδη ειναι δυνατός το φετινό β3 ηταν σε βιβλιο του ξένου για τον ΑΣΕΠ ! Καλα θα κάνουν να σοβαρευτούν λιγο και να βάζουν θεματα που ανταποκρίνονται στο επίπεδο που μπορούν να φτάσουν οι μαθητές σε 9 μήνες...σε 9 μήνες δεν μπορείς να ξεπερασεις τον μαθηματικό σου που και ο ίδιος δυσκολεύεται σε μερικα σημεία με τέτοια θεματα !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κλασικοι μεμψιμοιροι ΟΛΟΙ οι παραπανω σταματηστε να γκρινιαζεται και λυστε λιγο να νιωσετε , με αυτην την νοοτροπια δεν πας πουθενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
κλασικοι μεμψιμοιροι ΟΛΟΙ οι παραπανω σταματηστε να γκρινιαζεται και λυστε λιγο να νιωσετε , με αυτην την νοοτροπια δεν πας πουθενα

Επειδη δεν ξες τι εχει κανει ο άλλος καλύτερα να μη μιλάς! Δίνω 2η φορα πανελληνιες φέτος λόγω των μαθηματικών! Το τι έλυσα εγω όλη την χρονια περσυ το ξερω μόνο εγω! Εχω κάθε δικαίωμα να μιλάω έτσι γιατι μου στέρησαν σχολή ! Ευχομαι να μη σου τύχει. ! Οταν θα βάλουν παλουκια κ πάλι φέτος μην βγεις να διαμαρτυρηθεις όμως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
προσωπικα δεν φοβαμαι τοσο ενα δυσκολο θεμα αλλα εναν μαλακα ασχετο διορθωτη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
προσωπικα δεν φοβαμαι τοσο ενα δυσκολο θεμα αλλα εναν μαλακα ασχετο διορθωτη ;)

Eιναι εντελως μαλακια να αγχωνεσαι για τους διορθωτες... Επισης σκεψου οτι ενας μαλακας ασχετος διορθωτης δε σε χαντακωνει απαραιτητα... Μπορει να σε ανεβασει κιολας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Πολλά συμβαίνουν,καλά κάνει και ανησυχεί.
Εγώ,π.χ.,είχα ~23 μονάδες διαφορά έκθεση και 16 βιολογία γενικής. Ένας γνωστός είχε απόκλιση 15+ μονάδων μαθ. κατ.
Πως σκατά τα καταφέρνουν σε μη θεωρητικά μαθήματα,απορία το'χω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Εγώ πάλι παραξενεύτηκα φέτος γιατί οι βαθμολογίες των διορθωτών ήταν σχεδόν οι ίδιες! Και λέω, τι στο καλό... Τόσο σύγκλιση απόψεων... Π.χ Μαθ Κατ και οι 2 80 ενώ Χημ Κατ και οι 2 100.
Μα τόσο πια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Πολλά συμβαίνουν,καλά κάνει και ανησυχεί.
Εγώ,π.χ.,είχα ~23 μονάδες διαφορά έκθεση και 16 βιολογία γενικής. Ένας γνωστός είχε απόκλιση 15+ μονάδων μαθ. κατ.
Πως σκατά τα καταφέρνουν σε μη θεωρητικά μαθήματα,απορία το'χω.

Δεν αξιζει να ανησυχει για τους βαθμολογητες... Ας κοιταξει αυτος να γραψει, και ολα θα παρουν το δρομο τους...
Και ξαναλεω, ενας αν οχι ασχετος, απροσεχτος βαθμολογητης δεν σε ριχνει απαραιτητα αλλα σε ανεβαζει κιολας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Δεν αξιζει να ανησυχει για τους βαθμολογητες... Ας κοιταξει αυτος να γραψει, και ολα θα παρουν το δρομο τους...
Και ξαναλεω, ενας αν οχι ασχετος, απροσεχτος βαθμολογητης δεν σε ριχνει απαραιτητα αλλα σε ανεβαζει κιολας....

Ναι, αλλά αν είσαι ο dr.tasos και λύσεις τα θέματα με αντισυμβατικές λύσεις, πιο πιθανό είναι να σε κόψει. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, αλλά αν είσαι ο dr.tasos και λύσεις τα θέματα με αντισυμβατικές λύσεις, πιο πιθανό είναι να σε κόψει. :(

με ειδες να λυνω ποτε θεμα με αντισυμβατικο τροπο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top