Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Θελω να γραψω πολυ καλα αλλα 15.000 περιπου χρειαζομαι σιγουρα για τη φυσικοθεραπεια μου :$ Μετα απο 2 χρονια παλι σε αυτο κατεληξα ! Φυσικα θελω τοσα μηπως ανεβουν οι βασεις (ισως και παραπανω) και πιο πολλα αν δε θελω να πατραρω :-P και θελω Αθηνα ή Σαλονικα :-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Θελω να γραψω πολυ καλα αλλα 15.000 περιπου χρειαζομαι σιγουρα για τη φυσικοθεραπεια μου :$ Μετα απο 2 χρονια παλι σε αυτο κατεληξα ! Φυσικα θελω τοσα μηπως ανεβουν οι βασεις (ισως και παραπανω) και πιο πολλα αν δε θελω να πατραρω :-P και θελω Αθηνα ή Σαλονικα :-P
Για ποιο λόγο θες φυσικοθεραπεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Για ποιο λόγο θες φυσικοθεραπεία;

Μου αρεσει τοσο πολυ να εχεις τη δυνατοτητα να θεραπευσεις το ανθρωπινο σωμα με κινησεις (φυσικα πολλες φορες και με μηχανηματα) χεριων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Εαν δίνει κανείς αοθ μπορεί να απαντησει σωστο ή λαθοσ στην παρακάτω πρόταση??
Λοιπόν
Όταν η τιμή μειωθεί και αυξηθούν απεριόριστα οι πωλήσεις, η ζήτηση είναι άπειρα ελαστική
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
ΓΙΑ την ασκηση κανείς στο αοθ????:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Άγγελε νομίζω πως είναι σωστή η πρόταση. Είμαι αρκετά βέβαιος δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Άγγελε νομίζω πως είναι σωστή η πρόταση. Είμαι αρκετά βέβαιος δηλαδή.

εντάξει σε ευχαριστω πολύ. και εσυ τεχνολογικη είσαι???:D

Άγγελε νομίζω πως είναι σωστή η πρόταση. Είμαι αρκετά βέβαιος δηλαδή.

να σε ρωτήσω φίλε Γιώργο και κάτι άλλο στο αοθ σε μία ασκηση???:hmm:
Λοιπόν εάν Έστω ότι η συνάρτηση ζήτησης ενός αγαθού δίνεται από τη σχέση: QD =12 P-1
και η συνάρτηση προσφοράς δίνεται από την σχέση QS = 2 + 2P
α) Να βρεθεί η τιμή και η ποσότητα ισορροπίας.
β) Να παρουσιάσετε διαγραμματικά την αγορά του αγαθού.
γ) Τι θα πρέπει να κάνουν οι επιχειρήσεις με την προσφορά του αγαθού αν θέλουν να αυξήσουν τα έσοδά τους;.
στο γ ερωτημα θέλω να με βοηθήσεισ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Παρακαλώ! Θεωρητική είμαι :)

Ξέρεις ότι: Έσοδα = Τιμή x Ποσότητα
Από τη στιγμή που σε ρωτάει τι πρέπει να γίνει με την προσφορά, χωρίς να μπλέκει την τιμή, αναφέρεται στην ποσότητα. Όπως θα διαπιστώσεις από το διάγραμμα του ερωτήματος β, με σταθερή την τιμή πρέπει να αυξηθεί η ποσότητα για να αυξηθούν τα έσοδα, άρα η καμπύλη προσφοράς να μετατοπιστεί προς τα δεξιά, δηλαδή να αυξηθεί η προσφορά.

Αυτό καταλαβαίνω εγώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Όταν η τιμή μειωθεί και αυξηθούν απεριόριστα οι πωλήσεις, η ζήτηση είναι άπειρα ελαστική:)

Η τιμή αποτελεί προσδιοριστικό παράγοντα της ζητούμενης ποσότητας και όχι της ζήτησης.
Απεριόριστη αύξηση των πωλήσεων σημαίνει ότι η προσφορά γίνεται πλήρως ελαστική.
Κανένα από τα δύο τους δεν αποτελεί προσδιοριστικό παράγοντα της ζήτησης, επομένως θα απαντούσα Λάθος.

Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να στείλεις κατευθείαν μήνυμα στον geokam για πιο υπεύθυνη απάντηση (κι αν τελικά είναι Σωστό, χτύπα ένα μηνυματάκι, να ξέρουμε:P).

Edit: Δεν πρόσεξα ότι υπήρχα και αυτή η σελίδα
@Γιώργος:
Σύμφωνα με το βιβλίο, άπειρα ελαστική χαρακτηρίζεται η ζήτηση στην οποία, για μια συγκεκριμένη (και άρα σταθερή) τιμή, οι καταναλωτές ζητούν οποιαδήποτε ποσότητα μπορούν να βρουν. Με πιο σκεπτικό είναι σωστή η πρόταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
@Γιώργος:
Σύμφωνα με το βιβλίο, άπειρα ελαστική χαρακτηρίζεται η ζήτηση στην οποία, για μια συγκεκριμένη (και άρα σταθερή) τιμή, οι καταναλωτές ζητούν οποιαδήποτε ποσότητα μπορούν να βρουν. Με πιο σκεπτικό είναι σωστή η πρόταση?

Αρχικά, δεν είμαι απολύτως βέβαιος. Απλώς σκέφτηκα ότι για να υπάρχουν απεριόριστες πωλήσεις με μείωση της τιμής, σημαίνει πως ζήτηση είναι πλήρως ελαστική. Σκέφτηκα το διάγραμμα με την οριζόντια ζήτηση. Μπορεί να κάνω βέβαια λάθος, οποίος είναι βέβαιος ας πει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Η τιμή αποτελεί προσδιοριστικό παράγοντα της ζητούμενης ποσότητας και όχι της ζήτησης.
Απεριόριστη αύξηση των πωλήσεων σημαίνει ότι η προσφορά γίνεται πλήρως ελαστική.
Κανένα από τα δύο τους δεν αποτελεί προσδιοριστικό παράγοντα της ζήτησης, επομένως θα απαντούσα Λάθος.

Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να στείλεις κατευθείαν μήνυμα στον geokam για πιο υπεύθυνη απάντηση (κι αν τελικά είναι Σωστό, χτύπα ένα μηνυματάκι, να ξέρουμε:P).

Edit: Δεν πρόσεξα ότι υπήρχα και αυτή η σελίδα
@Γιώργος:
Σύμφωνα με το βιβλίο, άπειρα ελαστική χαρακτηρίζεται η ζήτηση στην οποία, για μια συγκεκριμένη (και άρα σταθερή) τιμή, οι καταναλωτές ζητούν οποιαδήποτε ποσότητα μπορούν να βρουν. Με πιο σκεπτικό είναι σωστή η πρόταση?

τελικά:) είναι λάθος η πρόταση αυτή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Bγήκε επίσημη ανακοίνωση ότι τα σχολεία τελειώνουν στις 21 Μαίου; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Ναι, μας το είπαν σήμερα στο σχολείο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ποτε θα βγει προγραμμαα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Λέξη κλειδί: προτίθεται.
Ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι να κάνουν. Ο υπουργός θέλει να διώξει άρδην χιλιάδες εκπαιδευτικούς. Ταυτόχρονα έχει πάρει φωτιά η καρέκλα του, διότι ανησυχεί μην χάσουμε πολύτιμες ώρες προετοιμασίας και επεδιώκει να καλύψει όσα κενά μπορεί, με παράταση του σχολικού έτους.:whistle:

Αχ, το κεφάλι μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Ποτε θα βγει προγραμμαα;;

Δεδομένου ότι πέρισυ ανακοινώθηκε τέλη Φεβρουαρίου λογικά από στιγμή σε στιγμή πρέπει να ανακοινωθεί!Βέβαια οι περσινοί δεν ήξεραν ποτέ ξεκινουσαν οπότε μπορεί γι'αυτό να βγήκε τόσο νωρίς.Μ'αυτούς ποτέ δεν ξέρεις!Τους έχω ικανούς να μας το ανακοινώσουν λίγες μέρες πριν δώσουμε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Τουλάχιστον ας μην καθυστερήσουν παραπάνω, μόνο αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zoo-doc

Νεοφερμένος

Ο Zoo-doc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Δεδομένου ότι πέρισυ ανακοινώθηκε τέλη Φεβρουαρίου λογικά από στιγμή σε στιγμή πρέπει να ανακοινωθεί!Βέβαια οι περσινοί δεν ήξεραν ποτέ ξεκινουσαν οπότε μπορεί γι'αυτό να βγήκε τόσο νωρίς.Μ'αυτούς ποτέ δεν ξέρεις!Τους έχω ικανούς να μας το ανακοινώσουν λίγες μέρες πριν δώσουμε!:P

(Και εγώ σας έχω ικανούς να κάνετε ολόκληρο θέμα και για αυτό!!! ) Το λογικό θα ήταν να ανακοινωθεί το πρόγραμμα λιγες μέρες πρίν...αν το ξέρατε πχ απο σήμερα θα άλλαζε κάτι???? :confused: Για την ημερομηνία έναρξης το καταλαβαίνω,γιατί θέλετε να κατανέμετε τις επαναλήψεις σας,αλλά και για το πρόγραμμα? :hmm: (απλώς ρωτάω!δεν σας ''μαλώνω'' :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
(Και εγώ σας έχω ικανούς να κάνετε ολόκληρο θέμα και για αυτό!!! ) Το λογικό θα ήταν να ανακοινωθεί το πρόγραμμα λιγες μέρες πρίν...αν το ξέρατε πχ απο σήμερα θα άλλαζε κάτι???? :confused: Για την ημερομηνία έναρξης το καταλαβαίνω,γιατί θέλετε να κατανέμετε τις επαναλήψεις σας,αλλά και για το πρόγραμμα? :hmm: (απλώς ρωτάω!δεν σας ''μαλώνω'' :P )
Όταν δίνεις ειδικά μαθήματα είναι σημαντικό να ξέρεις το πρόγραμμα :) Εγώ για παράδειγμα δίνω ειδικά μαθήματα,και θέλω να ξέρω πόσο χρόνο θα έχω για να προετοιμαστώ και επίσης, θέλω να ξέρω αν θα έχουμε τελειώσει τουλάχιστον την πρώτη εβδομάδα του ιουλίου (εεε,έχουμε και διακοπές να κανονίσουμε :P δεν μπορώ να τους ακούω όλους να λένε ότι μετά το τελευταίο μάθημα θα είναι όλη μέρα έξω, μετά θα πάνε διακοπές εκεί,εδώ, και εγώ να έχω 2 μαθήματα ακόμα!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top