[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

crusader

Νεοφερμένος

Ο crusader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Για το σύγγραμα του στεργίου δε γνωρίζω,οπότε δε μπορώ να σε συμβουλέψω.

Όσον αφορά τα δύο άλλα βοηθήματα που προαναφέρθηκαν αν έχεις έναν «καπάτσο»καθηγητή με αρκετά χρόνια εμπειρία στη Γ' Λυκείου να δουλέψεις το βιβλίο του Μπάρλα ειδάλλως το βιβλίο του Παπαδάκη.

Αν θέλεις ένα βοήθημα όπως ζήτησες για τη φυσική,που να σε βοηθά προτείνοντας σου ασκήσεις προς λύση και έχοντας ένα αξιόλογο αριθμό λυμένων ασκήσεων,τότε προτείνω του παπαδάκη,διότι εκτός από τα παραπάνω επιπλέον έχει αναλυτικά στις τελευταίες σελίδες λυμένες τις ασκήσεις σε αντίθεση με τον μπάρλα που δίνει μόνο το αποτέλεσμα.Γενικά,του μπάρλα το βοήθημα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Eυχαριστώ...Από μαθηματικά να πάρω στεργίου,μπάρλα ή παπαδάκη?

Μην ανυσηχεις δεν θελω ημμυ εμπ πες μου αν ξερεις αν ανηκω σε ειδικη κατηγορια επειδη εχω συνδρομο μαρφαν πες ρε μην φοβασαι δεν σου τρωω την θεση;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Δεν ξέρω ρε φίλε...Ψάξτο λίγο στις ειδικές κατηγορίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
εγω λυνω μονος μ μπαρλα και οποτε χρειαζομαι καποια βοηθεια ρωταω τον καθηγητη στο φροντ...εγω αυτο σ προτεινω...αρκετα απαιτητικο και αξιζει να δουλευεις σε αυτο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Άντε φίλε γιώργο το βρήκα...Το είχα δημοσιεύσει και παλιότερα εδώ:ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ

Όσοι εμπίπτουν στην ειδική αυτή κατηγορία εγγράφονται σε σχολή ή τμήμα ΑΕΙ ή ΤΕΙ πέρα από τον αριθμό εισακτέων και μέχρι τη συμπλήρωση των θέσεων που αντιστοιχούν σε ποσοστό 3% του αριθμού εισακτέων.
Αν σε μια σχολή ο αριθμός των αιτήσεων είναι μεγαλύτερος του αριθμού των θέσεων, η επιλογή γίνεται με βάση το βαθμό του απολυτηρίου, ανεξαρτήτως από το αν για την απόκτηση του οι μαθητές αυτοί εξετάστηκαν στα αντίστοιχα μαθήματα σε εθνικό επίπεδο ή σε επίπεδο σχολικής μονάδας.
Στην ειδική αυτή κατηγορία υπάγονται οι τυφλοί, οι κωφάλαλοι, οι πάσχοντες από μεσογειακή, δρεπανοκυτταρική ή μικροδρεπανοκυτταρική αναιμία, οι πάσχοντες από συγγενή υδροκεφαλία με μόνιμη τεχνητή παροχέτευση του εγκεφαλονωτιαίου υγρού (shunt), συνοδευομένη και από άλλες διαμαρτίες, όπως αραχνοειδής κύστη με φαινόμενα επιληπτικής κρίσης, καθώς επίσης οι πάσχοντες από μυϊκή δυστροφία Duchenne, από βαριά αγγειακή δυσπλασία του εγκεφαλικού στελέχους, από κακοήθεις νεοπλασίες (λευχαιμίες, ΛΕΜΦΩΜΑΤΑ(εδώ είμαι εγώ), συμπαγείς όγκους), από το σύνδρομο του Bund Chiari, από τη νόσο του Fabry, από βαριά ινοκυστική νόσο (παγκρέατος, πνευμόνων), από σκλήρυνση κατά πλάκας, από βαριά μυασθένεια θεραπευτικώς αντιμετωπιζόμενη με φαρμακευτική αγωγή, οι νεφροπαθείς που υποβάλλονται σε αιμοκάθαρση, οι πάσχοντες από συγγενική αιμορραγική διάθεση-αιμορροφιλίες και οι υποβαλλόμενοι σε θεραπεία με παράγοντες πήξεως, οι υποβληθέντες σε μεταμόσχευση μυελού των οστών ή μεταμόσχευση κερατοειδούς χιτώνος, καρδιάς, ήπατος, πνευμόνων, νεφρού, παγκρέατος, οι πάσχοντες από ινσουλινοεξαρτώμενο νεανικό διαβήτη τύπου Ι, οι πάσχοντες από σύνδρομο Evans, οι πολυμεταγγιζόμενοι πάσχοντες από μεσογειακή αναιμία και οι έχοντες κινητικά προβλήματα οφειλόμενα σε αναπηρία άνω του 67%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Απορω πως δεν εχουν το συνδρομο μαρφαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Απορω πως δεν εχουν το συνδρομο μαρφαν.

Γενικά απορρίπτουν πολλά σύνδρομα και πολλές ασθένειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Με πηγαίο κώδικα φαίνονται αυτά που προτείνει:


Ας επιβεβαιώσει ο Antpal ότι είναι όντως αυτά.

Συγγνώμη για την καθυστέρηση .Οντως αυτά είναι τα βοηθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Oύτε τις καρδιοπάθειες έχουν :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!!!θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάνω φροντιστήριο στην φυσική και μόνος κάνω τα βοηθήματα του μαθιουδακη-πανγιωτακόπουλο και τα βιβλία επανάληψης που ανέφερε ο crusader πιστεύετε τελικά ότι θε μποροέσω να γράψω ένα βαθμό μεταξύ 18-20;(γιατί εχω αχγχωθεί αφού η φυσική είναι ένα δύσκολο μάθημα):hmm:
Παρακαλώ απαντήστε μου σύντομα!!!!!!!:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!!!θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάνω φροντιστήριο στην φυσική και μόνος κάνω τα βοηθήματα του μαθιουδακη-πανγιωτακόπουλο και τα βιβλία επανάληψης που ανέφερε ο crusader πιστεύετε τελικά ότι θε μποροέσω να γράψω ένα βαθμό μεταξύ 18-20;(γιατί εχω αχγχωθεί αφού η φυσική είναι ένα δύσκολο μάθημα):hmm:
Παρακαλώ απαντήστε μου σύντομα!!!!!!!:clapup::clapup:
Η φυσικη δεν ειναι μαθημα παπαγαλιας για να πεις, αμα κανω φροντιστηριο και διαβαζω τοσες ωρες θα γραψω 100....
Σημασια εχει να την κατανοησεις.....Και δεν παιζουν μονο αυτα ρολο στο βαθμο...Παιζουν και οι απροσεξιες εκεινη την ωρα, τα αριθμητικα,οι βαθμολογητες αρκετες φορες κ.τ.λ Οποτε μην στοχευεις απο τωρα σε ενα συγκεκριμενο βαθμο...Δε ξερεις πως θα σου ρθουν τα πραγματα....
Απλα διαβασε και κανε οτι καλυτερο μπορεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,557 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!!!θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάνω φροντιστήριο στην φυσική και μόνος κάνω τα βοηθήματα του μαθιουδακη-πανγιωτακόπουλο και τα βιβλία επανάληψης που ανέφερε ο crusader πιστεύετε τελικά ότι θε μποροέσω να γράψω ένα βαθμό μεταξύ 18-20;(γιατί εχω αχγχωθεί αφού η φυσική είναι ένα δύσκολο μάθημα):hmm:
Παρακαλώ απαντήστε μου σύντομα!!!!!!!:clapup::clapup:
Κοίτα,όσον αφορά την καλή επίδοση στη φυσική,αυτή εξαρτάται αρκετά από τον τρόπο σκέψης και την ικανότητα που διαθέτεις για να διαχειριστείς μια άσκηση (και στον κατάλληλο χρόνο),στοιχεία που διαμορφώνονται από τη συνεχή ενασχόληση,την αγάπη και την υπο/επι-μονή σε αυτό.Τώρα,το συγκεκριμένο βοήθημα είναι από τα καλύτερα και θα σε βοηθήσει αρκετά να αποκτήσεις αυτό το σκεπτικό και φυσικά ένα μεγάλο εύρος γνώσεων και ασκήσεων.Αλλά γενικά το βοήθημα δεν είναι το μαγικό μέσο που εγγυάται πάντα την επιτυχία.Είναι ένα μέσο που θέλει ποιοτική αξιοποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!!!θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάνω φροντιστήριο στην φυσική και μόνος κάνω τα βοηθήματα του μαθιουδακη-πανγιωτακόπουλο και τα βιβλία επανάληψης που ανέφερε ο crusader πιστεύετε τελικά ότι θε μποροέσω να γράψω ένα βαθμό μεταξύ 18-20;(γιατί εχω αχγχωθεί αφού η φυσική είναι ένα δύσκολο μάθημα):hmm:
Παρακαλώ απαντήστε μου σύντομα!!!!!!!:clapup::clapup:
Νομίζω πως η φυσική είναι ένα μάθημα στο οποίο κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα γράψεις, δεν είναι βιολογία. :P Κατανόηση χρειάζεται κυρίως, να λύσεις αρκετές ασκήσεις και σίγουρα τύχη εκείνη την ώρα που θα γράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Είναι 11 Αυγούστου , ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ . Πάω να φάω βανιλια (υποβρύχιο) , αγχώθηκα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Λες και το 18-20 και ειδικά το 20 γράφεται τόσα εύκολα στην φυσική κατ. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ πλανάσαι πλάνην οικτρά ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
καλησπερα παιδια!!
κανω επαναληψη στα λατινικα και εχω μπερδευτει λιγο οσο αφορα το συντακτικο του μαθηματος 21..
η μετατροπη μιας φρασης σε μετοχικη ανηκει στο 1ο ειδος;;
μπορειτε να μου απαριθμησετε λιγο τα ειδη γιατι εχω μπερδευτει;

το 1ο ειναι μετατροπη μιας φρασης σε μετοχικη
το 2ο ειναι μετατροπη φρασης σε αφαιρετικη απολυτη
το 3ο ειναι οταν διωχνουμε το sum;

ετσι δεν ειναι

μπορειτε να μου εξηγησετε λιγο εκτενεστερα το 1ο ειδος;

ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Τωρα που είπες Λατινικά θυμάμαι χαρακτηριστικά όλη τη θεωρητικη στο τμήμα μου να μιλάει για κατι σουπινο!!! Ισως το μόνο μάθημα που ζηλεύω στη θεωρητικη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
καλησπερα παιδια!!
κανω επαναληψη στα λατινικα και εχω μπερδευτει λιγο οσο αφορα το συντακτικο του μαθηματος 21..
η μετατροπη μιας φρασης σε μετοχικη ανηκει στο 1ο ειδος;;
μπορειτε να μου απαριθμησετε λιγο τα ειδη γιατι εχω μπερδευτει;

το 1ο ειναι μετατροπη μιας φρασης σε μετοχικη
το 2ο ειναι μετατροπη φρασης σε αφαιρετικη απολυτη
το 3ο ειναι οταν διωχνουμε το sum;

ετσι δεν ειναι

μπορειτε να μου εξηγησετε λιγο εκτενεστερα το 1ο ειδος;

ευχαριστω!!
Όταν λες 1ο είδος είναι η άσκηση σύμπτυξης ή δευτερεύουσα πρόταση?
Για την κύρια πρόταση κάνουμε σύνταξη, κοιτάμε αν μας ενδιαφέρει το υποκείμενο ή το αντικείμενο και αν η μετοχή θα είναι συνημένη ή απόλυτη.Σύμφωνα με την ακολουθία χρόνων βρίσκουμε σε ποιο χρόνο θα σχηματίσουμε μετοχή . Μετατρέπουμε τη μετοχή σε αφαιρετική αν είναι απόλυτη και σε όποια πτώση είναι το Υποκείμενο/Αντικείμενο(ανάλογα ποιο μας ενδιαφέρει) αν είναι συνημένη και διώχνουμε το et (αν υπάρχει) στη σήνδεση των προτάσεων.
Ελπίζω να βοήθησα (αν εννοούσες αυτό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Παλόγλου-Ποντικού και Μαθιουδάκη ο καλύτερος συνδυασμός !Αυτά χρησιμοποιώ εγώ.

Τελικά να μείνω με αυτό ή να πάρω Μαθιουδάκη?? :hmm:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crusader

Νεοφερμένος

Ο crusader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Πάρε Μαθιουδάκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top