[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Μόνο εγώ ρε παιδιά έχω μείνει τόσο πίσω; :confused:
Μαθηματικά κατ. έχουμε τελειώσει τους μιγαδικούς σχεδόν, και από συναρτήσεις δεν έχουμε κάνει ούτε την αντίστροφη ακόμα...
Φυσική κατ. τελειώσαμε τις Α.Α.Τ.
ΑΕΠΠ τελειώσαμε την δομή ακολουθίας και τους λογικούς τελεστές...
ΑΟΔΕ τελειώσαμε το 1ο κεφάλαιο
ΑΟΘ επίσης
Μαθηματικά γενικής είμαστε στις παραγώγους-εξισώσεις εφαπτομένης
Έκθεση λίγο από δω λίγο από κει
Μια χαρά είσαι. Απλά σκέψου οτι αυτοί που δεν πάνε φροντιστήριο θα τα ξεκινήσουν όλα αυτά απο μέσα Σεπτέμβρη αν δεν γίνουν απεργίες κλπ κλπ κλπ!
Εγώ είμαι : Φυσ.κατ : Ηλεκτρικές ταλαντώσεις
μαθ.κατ : συναρτήσεις "1-1"
μαθ.γενικης : παραγωγος συναρτησης-κανονες παραγωγισης
εκθεση : αξιολογηση επαγωγικου συλλογισμου + θεμα "ανθρωπινα δικαιωματα"
αναπτ. εφαρμ. : εχω τελειωσει δομη επιλογης " εφωλευμενη διαδικασία"
αοδε : μεχρι οικονομική λειτουργία επιχείρησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Πότε θα καταλάβετε πως όσοι είναι 2-3 κεφάλαια μπροστά από τα θερινά σημαίνει είτε πως είναι διάνοιες είτε πως δεν κάνουν καλή και λεπτομερή δουλειά στο φροντιστήριο; (το πρώτο το αποκλείω σχεδόν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
@ transient (Giannis)
Απ' ό,τι καταλαβαίνω, λες ουσιαστικά ότι όποιος είναι μπροστά στην ύλη τα περνάει όλα επιφανειακά στο φροντιστήριο. Δεν υπάρχει όμως τρόπος να το γνωρίζεις αυτό με βεβαιότητα. Γενικεύεις λοιπόν μια δική σου υποκειμενική υπόθεση και την παρουσιάζεις ως θέσφατο. Είναι καλό πιστεύω να μαθαίνουμε ο ένας πού βρίσκεται ο άλλος, για να έχουμε μια εικόνα για το διάβασμά του ο καθένας. Από κει και πέρα όμως, αποφασίζουμε μόνοι μας τι θα κάνουμε, χωρίς αγχωτικές συγκρίσεις (hence η εικόνα). Κάθε μαθητής αποτελεί νομίζω ξεχωριστή περίπτωση, με τα δικά του χαρακτηριστικά και τον δικό του ρυθμό μελέτης. Ψυχραιμία, έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Κάθε κεφάλαιο χρειάζεται το χρόνο του, για να εμπεδωθεί πλήρως, ανεξάρτητα από το νοητικό επίπεδο του μαθητή.
Κι αυτό για διάφορους λόγους. Πρώτον, η θεωρία, προκειμένου να εμπεδωθεί, πρέπει να υποβληθεί σε μία διαδικασία συνεχους αμφισβήτησης απο το μαθητή, που προκύπτει μονο όταν η κατανόησή της είναι πληρης, κάτι που απαιτεί χρονο. Δευτερον, οι ασκησεις θελουν και αυτες το χρονο τους. Οσο σαίνι κι αν είναι κανείς, το να γράφει ολοκληρωμένα τις απαντήσεις του με χαρτι και με μολύβι είναι αναγκαίο και απαιτει παλι πολυ χρονο. Αν βαλουμε μεσα το πληθος των ασκησεων στη Γ λυκειου και την υπαρξη 6 μαθηματων, καταλαβαινεις γιατι ο βομβαρδισμος με υλη ειναι κατι αντιθετο μιας σοβαρης προσπαθειας
Πολλοί δε δίνουν τον απαραίτητο χρόνο σε κάθε ενότητα, λόγω συνεχούς πίεσης φροντιστηρίων, υπό το άγχος να προλάβουν τις επαναληψεις.
Αρκετά φροντιστήρια, λοιπόν, με αυτο το βομβαρδισμο υλης, το μόνο που πετυχαίνουν είναι να αφιερώνουν λίγο χρονο στη καθε ενότητα, να αποδιοργανώνουν το μαθητή και να μην τον βοηθανε να εμπεδώσει την ύλη.

Και εγώ ξαναρωτάω... Όταν έρθουν οι επαναλήψεις, τί ακριβώς θα επαναλάβουν πολλά φροντιστήρια;; Τα ίχνη του πασαλείμματος που έκαναν στα θερινά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Δεν ξέρω πώς βγάζουν την ύλη στα φροντιστήρια, διότι δεν έχω πάει ποτέ. Μαθηματικά, Φυσική και Πληροφορική είναι τα αγαπημένα μου μαθήματα και, αφού τα διαβάζω χωρίς να με κουράζουν, οι Πανελλαδικές δεν με αγχώνουν. Γουστάρω να βγάζω την ύλη όπως βολεύει εμένα και χωρίς κόσμο πάνω απ' το κεφάλι μου. Βλέπω ότι χρειάζομαι 100 ασκήσεις για να εμπεδώσω ένα κεφάλαιο? Τόσες θα λύσω, χωρίς να κοιτάω αν ο δίπλα το βγάζει με 50 ή με 200. Χρειάζομαι 6 ώρες διάβασμα για ένα κεφάλαιο? Τόσες θα διαβάσω, χωρίς να με ενδιαφέρει αν του αλλουνού του βάζουν διπλές ή μισές ώρες. Εντάξει, μια πληροφόρηση θέλω να την έχω, να ελέγχω χοντρικά πού βρίσκομαι, γι' αυτό και βλέπω πού είναι όσοι πάνε φροντιστήριο. Σε γενικές γραμμές πάντως απεχθάνομαι την σύγκριση, γιατί απλά δεν έχει νόημα. Live and let live, man. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelina96

Νεοφερμένος

Η evangelina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Μηπως ξερεται ποτε ανακοινωνεται η υλη? Please help:)

Επισης εχεται ακουσει τιποτα περι απεργιων το Σεπτεμβρη η ειναι απλα φημες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Γουστάρω να βγάζω την ύλη όπως βολεύει εμένα και χωρίς κόσμο πάνω απ' το κεφάλι μου.
Βρε παιδί μου δε λεω οτι πρεπει να σκοτωνεσαι να διαβαζεις 10 ωρες κάθε μάθημα ούτε οτι είναι ανήθικο να γράφει ο καθένας δω μεσα που βρισκεται στην ύλη ούτε ότι οι πανελλήνιες πρέπει να μας αγχώνουν ούτε οτι πρέπει να ενδιαφέρεσαι για το τι κάνουν οι άλλοι..Για την κατανομή του χρόνου στα κεφάλαια σου μιλάω.

κι εγώ γουστάρω να τελειώσω όλη την ύλη της Βιολογίας σε μια μέρα... αντιλαμβάνονται όμως πως ούτε την ύλη ξερω, ωστε να μπορώ να γνωρίζω εκ των προτέρων πως θα οργανώσω το διάβασμά μου και το χρονοδιάγραμμά μου, ούτε, αν την ήξερα, θα μπορούσα να πω, αφού αυτό το ξέρουν καλύτερα απ' ὀλους οι καθηγητές.

Μηπως ξερεται ποτε ανακοινωνεται η υλη? Please help

Επισης εχεται ακουσει τιποτα περι απεργιων το Σεπτεμβρη η ειναι απλα φημες;


Από 20 Ιουλίου μέχρι 10 Αυγούστου συνήθως ανακοινώνεται η ύλη... Δεν είναι σταθερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Εσάς όλους που και καλά λιώνετε για να βγάλετε την ύλη από τώρα ..θέλω πραγματικά να δω τι θα λέτε τον Μάρτιο όταν πλέον θα έχετε κάψει κάθε εγκεφαλικό σας κύτταρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Εσάς όλους που και καλά λιώνετε για να βγάλετε την ύλη από τώρα ..θέλω πραγματικά να δω τι θα λέτε τον Μάρτιο όταν πλέον θα έχετε κάψει κάθε εγκεφαλικό σας κύτταρο.

Το Μάρτιο θα κάνουν επαναλήψεις ώστε να εμπεδώσουν καλύτερα την ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Και γιατί πρέπει να φτάσει ο Μάρτιος για να εμπεδώσετε την ύλη;; Δηλαδή θα πρέπει να ρθει ο Μάρτιος για να μπορώ να λύσω ασκήσεις υψηλού επιπέδου ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Και γιατί πρέπει να φτάσει ο Μάρτιος για να εμπεδώσετε την ύλη;; Δηλαδή θα πρέπει να ρθει ο Μάρτιος για να μπορώ να λύσω ασκήσεις υψηλού επιπέδου ;;

Όσο πιο πριν ολοκληρώσεις την ύλη τόσο πιο πολλές ασκήσεις υψηλού επιπέδου θα μπορείς να κάνεις απλή λογική

και οι φροντιστές παρα πολλοι δεν ήταν άριστοι στο μάθημα που διδάσκουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Η λογική των φροντιστήριων :)

Η λογική των φροντιστήριων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Βασικά από το Μάρτιο κάνεις συνδυαστικά θέματα πιο πολύ. Εγώ θυμάμαι κάναμε επανάληψη μόνοι μας στο σπίτι σε ένα κομμάτι της ύλης και τα θέματα που κάναμε την ώρα του μαθήματος και είχαμε για homework αφού είχαμε τελειώσει την ύλη πραγματεύονταν όοοολη την ύλη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Σίγουρα τελειώνεις τον Μάρτιο την ύλη..! Αυτό είσαι σαφές..Εγώ μιλούσα για αυτούς που αγωνιούν να τα βγάλουν όλα από τώρα...Εξάλλου δεν είναι τυχαίο που η επανάληψη είναι η μητέρα της γνώσης .Αλλά γιατί τόση αβάσιμη κινδυνολογία για το βγάλσιμο της ύλης ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Να σας πω και γω λιγο ποτε εβγαλα την υλη και ποσο εγραψα
εκθεση:ποτε 15.1
μαθ.γεν :15 γεναρη 20
βιολογια:15 γεναρη 19.4
φυσικη:25 φλεβαρη 14.7
χημεια :10 μαρτιου 18.9
αοθ:25 φεβρουαριου 19
μαθηματικα 25 φλεφαρη 12.5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Φέτος έδινες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Μπράβο παλίκαρε! Εγώ λόγω οικογένειας έχω βγάλει αρκετά κομμάτια της φυσικής κατ ήδη από το γυμνάσιο αλλά αυτό δεν αποτελεί εγγύηση.Επίσης,η γνώμη μου είναι πως ο καθένας βγάζει την ύλη σύμφωνα με το δικό του χρονοδιάγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
προς τι το μπραβο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top