[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Αν είναι σίγουρα καλή καθηγήτρια, δηλαδή πεπειραμένη στην προετοιμασία μαθητών για τις Πανελλήνιες, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Και Σεπτέμβρη να ξεκινήσεις, αν είναι κατάλληλα καταρτισμένη και αν εσύ έχεις όρεξη για διάβασμα, να είσαι σίγουρος ότι θα βγάλεις άψογα την ύλη. Προσπαθώ να πω ότι δεν έχει σημασία το ΠΟΤΕ αρχίζεις τα μαθήματα αλλά έχει σημασία η ποιότητα του μαθήματος και η όρεξη για προσωπικό διάβασμα. :)

Γιατί όμως τρίωρα; Υπερβολικό μου φαίνεται.
θα κανουμε τριωρα απο τις 16 αυγουστου,εχρι να ανοιξουν τα σχολεια προκριμενου να αναπληρωσουμε οσο το δυνατον περισσοτερο το χαμενο χρονο

χάρη σου κανε, να κάνεις κι εσύ λίγο καλοκαίρι.
Δεν είναι τόσο τρομερή η ύλη της Γ λυκείου, σε μερικά μαθήματα ειδικά είναι πιο εύκολη από την αντίστοιχη της β λυκείου(χημ κατ, φυσική κατ)
θεωρητικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Δεν αξίζει. Καλύτερα είναι να συνεχίσεις κανονικά το πρόγραμμα σου, όταν ξεκινήσετε. Μη φορτωθείς με τρίωρα γιατί είναι χάσιμο χρόνου. Αφιέρωσε παραπάνω χρόνο για επανάληψη. Η ύλη στη θεωρητική βγαίνει άνετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Δεν αξίζει. Καλύτερα είναι να συνεχίσεις κανονικά το πρόγραμμα σου, όταν ξεκινήσετε. Μη φορτωθείς με τρίωρα γιατί είναι χάσιμο χρόνου. Αφιέρωσε παραπάνω χρόνο για επανάληψη. Η ύλη στη θεωρητική βγαίνει άνετα.

τωρα που θα εχω κενο μεχρι τις 15 αυγουστου, εφτιαξα ενα δικο μ προγραμμα...
θα κανω επναληψη τη γραμματικη και το συντακτικο των αρχαιων
θα κανω επαναληψη τη γραμματικη στα λατινικα
θα προχωρησω λιγο μονος μου την υλη στην ιστορια[εχουμε κανει τα πρωτα 2 μαθηματα]
θα διαβασω λιγο εισαγωγη απο το γνωστο
και τελος θα κανω οσο το δυνατον περισσοτερα αγνωστα και αρκετες εκθεσεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Εμείς τελειώνουμε την επόμενη Τετάρτη και έχουμε τελειώσει:
Αρχαία:εισαγωγη τις 11 πρωτες σελιδες και μέχρι 5η ενότητα Πρωταγόρα
Ιστορία μέχρι πριν το κίνημα στο Γουδι,
Λατινικα:21,23 και όλη τη γραμματικήκαι το περισσοτερο συντακτικό,
Έκθεση:συλλογισμους και θανατική ποινή
Λογοτεχνία:Κρητικό , Το αμαρτημα της μητρός μου,Μελαγχολία ποιητού...,Μόνο γιατι μάγαπησες και μπήκαμε Εγγονόπουλο,
Μαθηματικά μέχρι παραγώγους
Έχω πεθάνει :hypno:

Πας πολύ καλά, αλλά πραγματικά πες μου πότε προλάβατε να κάνετε τόσα κείμενα μέσα στα θερινά, και μάλιστα όχι οποιαδήποτε, αλλά τον Κρητικό και το Αμάρτημα, που χαρακτηρίζονται από την έκταση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
χάρη σου κανε, να κάνεις κι εσύ λίγο καλοκαίρι.
Δεν είναι τόσο τρομερή η ύλη της Γ λυκείου, σε μερικά μαθήματα ειδικά είναι πιο εύκολη από την αντίστοιχη της β λυκείου(χημ κατ, φυσική κατ)

Δεν το εννοείς έτσι;Ειδικά για το δεύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Εμείς τελειώνουμε την επόμενη Τετάρτη και έχουμε τελειώσει:
Αρχαία:εισαγωγη τις 11 πρωτες σελιδες και μέχρι 5η ενότητα Πρωταγόρα
Ιστορία μέχρι πριν το κίνημα στο Γουδι,
Λατινικα:21,23 και όλη τη γραμματικήκαι το περισσοτερο συντακτικό,
Έκθεση:συλλογισμους και θανατική ποινή
Λογοτεχνία:Κρητικό , Το αμαρτημα της μητρός μου,Μελαγχολία ποιητού...,Μόνο γιατι μάγαπησες και μπήκαμε Εγγονόπουλο,
Μαθηματικά μέχρι παραγώγους
Έχω πεθάνει :hypno:
Στην λογοτεχνια εχετε βγαλει ενα πολυ μεγαλο κομματι της υλης. Μηπως θα επρεπε να ειχατε δωσει λιγη περισσοτερη προσοχη;
Ποτε ξεκινησες τα θερινα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δεν το εννοείς έτσι;Ειδικά για το δεύτερο.

Ο Gregory θεωρει πως οι νόμοι των αερίων και το μαγνητικό πεδίο είναι πιο δύσκολα από το στερεό...
Και πως η Θερμοχημεία είναι πιο δύσκολη από το Οξέα-Βάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Ο Gregory θεωρει πως οι νόμοι των αερίων και το μαγνητικό πεδίο είναι πιο δύσκολα από το στερεό...
Και πως η Θερμοχημεία είναι πιο δύσκολη από το Οξέα-Βάσεις...

Για το δεύτερο δεν μπορώ να απαντήσω.Δεν έχω κάνει καθόλου χημεία κατ της γ'.
Πάντως τη θερμοχημεία από φέτος δεν τη λες και εύκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Για τη χημεία ισχύει. Για τη φυσική ούτε γι' αστείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ναι ρε παιδί μου, ήθελε κρίση θερμοχημεία και όχι αφόρητη παπαγαλία ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Παιδιά, το στερεό είναι της πλάκας σε σχέση με τον ηλεκτρομαγνητισμό της Β κατ.

Αλλά νταξει, τι να πείτε κι εσείς, έτσι σας έχουν μάθει στο φροντιστήριο. Κι εμένα στο φροντιστήριο μου λεγαν πως το στερεό είναι δύσκολο, λολζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Ναι ρε παιδί μου, ήθελε κρίση θερμοχημεία και όχι αφόρητη παπαγαλία ... :P

Ίσως αυτό να την έκανε δύσκολη.Είχε καμιά 100αριά νόμους και ορισμούς και σε σχέση με τα υπόλοιπα κεφάλαια το 2ο ήταν σαφώς το δυσκολότερο.Δύσκολο απαραίτητα όχι.Αλλά εύκολο δεν το έλεγες κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Κάποια στιγμή πρέπει όλοι να καταλάβουν πως η απόκτηση συνδυαστικής και κριτικής σκέψης είναι κάτι αρκετά πιο δύσκολο από την παπαγαλία.
Το να σου κόβει δεν είναι το ίδιο με το να μπορείς να σκέφτεσαι συνδυαστικά και κριτικά.

Κάποια στιγμή πρέπει όλοι να καταλάβουν πως η απόκτηση συνδυαστικής και κριτικής σκέψης είναι κάτι αρκετά πιο δύσκολο από την παπαγαλία.
Το να σου κόβει δεν είναι το ίδιο με το να μπορείς να σκέφτεσαι συνδυαστικά και κριτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Είπα ότι το 2ο κεφάλαιο της θερμοχημείας ήταν πιο δύσκολο σε σχέση με τα υπόλοιπα και αυτό γιατί τα υπόλοιπα δεν είχαν σχεδόν τίποτα.Ούτε ιδιαίτερη παπαγαλία ούτε απαιτούσαν κριτική και συνδυαστική σκέψη.Τουλάχιστον στα πλαίσια του σχολείου και αυτά που κάναμε.
Και επειδή είχε και μπόλικη θεωρία και μεγάλη σχετικά ποικιλία ασκήσεων,εύκολο επαναλαμβάνω δεν το λες!

Δεν έχει να κάνει με το τι μας είπαν στο φροντιστήριο Gregory.Τίποτα δε μας είπαν.Βλέπουμε και μόνοι μας από αυτά(τα λίγα έστω) που έχουμε κάνει.Ο όγκος των δεδομένων και η λεπτομέρεια που πρέπει να θυμάσαι το κάνουν πολύ πιο δύσκολο.Και αυτό αν σκεφτείς παράλληλα ότι και να μη γράψεις τίποτα στις εξετάσεις στη β' Λυκείου σκασίλα σου.Υποτίθεται όμως ότι προετοιμάζεσαι για πανελλήνιες και εκεί σε νοιάζει.Και πολύ μάλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Λοιπόν, τελείωσα τα θερινά και τώρα έχω ελεύθερο τον Αύγουστο.
Τί προτείνετε;

α) να μην διαβάσω τίποτα τον Αύγουστο γιατί πρέπει να είμαι ξεκούραστος το Σεπτέμβρη.
β) να διαβάζω λίγο κάθε μέρα (1-2 ασκήσεις) για να κρατήσω κάποια επαφή.
γ) να διαβάζω με κανονικούς ρυθμούς.

Τείνω προς το α... Ακούω απόψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kira.

Νεοφερμένος

Η Kira. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
transient, Πρώτα από όλα, τι ύλη έχεις καταφέρει να βγάλεις μέχρι στιγμής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
βιολογία 1ο-2ο, χημεια την οργανικη και λιιγο απο το πρωτο κεφ., φυσικη κρουσεις μηχανικες-ηλεκτρικες ταλ., μαθηματικα ως και το μέτρο μιγαδικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Λοιπόν, τελείωσα τα θερινά και τώρα έχω ελεύθερο τον Αύγουστο.
Τί προτείνετε;

α) να μην διαβάσω τίποτα τον Αύγουστο γιατί πρέπει να είμαι ξεκούραστος το Σεπτέμβρη.
β) να διαβάζω λίγο κάθε μέρα (1-2 ασκήσεις) για να κρατήσω κάποια επαφή.
γ) να διαβάζω με κανονικούς ρυθμούς.

Τείνω προς το α... Ακούω απόψεις!
Πάντως όχι το γ, εκτός αν πιστεύεις ότι σου είναι πραγματικά απαραίτητο και το αντέχεις. Ε το λογικό είναι το α, αλλά αν σου ε΄χουν βάλει άπειρες ασκήσεις (όπως σε μένα) μάλλον το β για να μην τα βρεις βουνό το Σεπτέμβρη... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Λοιπόν, τελείωσα τα θερινά και τώρα έχω ελεύθερο τον Αύγουστο.
Τί προτείνετε;

α) να μην διαβάσω τίποτα τον Αύγουστο γιατί πρέπει να είμαι ξεκούραστος το Σεπτέμβρη.
β) να διαβάζω λίγο κάθε μέρα (1-2 ασκήσεις) για να κρατήσω κάποια επαφή.
γ) να διαβάζω με κανονικούς ρυθμούς.

Τείνω προς το α... Ακούω απόψεις!
Νομιζω πως θα εκανα το β,με μια ταση προς το α :P
Εγω περισυ δεν ειχα διαβασει τιποτα Ιουνιο-Ιουλιο και μετα διαβαζα ολο τον Αυγουστο..ε,εσυ απλα κανε το αναποδο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Παιδιά, το στερεό είναι της πλάκας σε σχέση με τον ηλεκτρομαγνητισμό της Β κατ.

Αλλά νταξει, τι να πείτε κι εσείς, έτσι σας έχουν μάθει στο φροντιστήριο. Κι εμένα στο φροντιστήριο μου λεγαν πως το στερεό είναι δύσκολο, λολζ.
Ναι κάτι είπες τώρα.

Εμένα το στέρεο σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα που είχαμε στη φυσική με φάνηκε πολύ πιο δύσκολο. Και νταξ δε λέω ότι στη β λυκείου διάβαζα ιδιαίτερα αλλά από αυτά που είχα δει δε συγκρίνεται με το στέρεο. Μη λες ότι είναι της πλάκας και πανεύκολο το στέρεο, είναι χαζό αυτό που κάνεις κατά τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top