[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

marina.

Νεοφερμένος

Η marina. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! έχω κολλήσει σε αυτήν την άσκηση για αυτό θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;
Λοιπόν στην απλή αρμονική ταλάντωση ενός σώματος, κάποια χρονική στιγμή το σώμα έχει ταχύτητα και επιτάχυνση . Εκείνη τη στιγμή το σώμα:
α. κινείται επιταχυνόμενο προς τη θέση ισορροπίας (χ=0) της ταλάντωσης
β. κινείται επιβραδυνόμενο προς την αρνητική ακραία θέση (χ= -Α) της ταλάντωσης
γ. κινείται επιβραδυνόμενο προς τη θετική ακραία θέση (χ= +Α) της ταλάντωσης
δ. κινείται επιταχυνόμενο προς την αρνητική ακραία θέση (χ= -Α) της ταλάντωσης
Και τέλος
. Ο δευτερολεπτοδείκτης ενός ρολογιού έχει περίοδο σε ώρες (h):
α. 1h β. 60h γ. 1/60h δ. 12h
παρακαλώ απαντήστε μου σύντομα!!!!!!
Στην 1η άσκηση μήπως λείπει κάποιος χαρακτηρισμός ταχύτητας κ επιτάχυνσης; (θετική, αρνητική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Ετσι οπως ειναι, ειναι το α,γ,δ και γ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marina.

Νεοφερμένος

Η marina. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Σε όλες τις παραπάνω θέσεις το σώμα έχει υ και α, απλώς σε μερικές η υ ή/και η α είναι αρνητικές. Γι' αυτό ρώτησα αν διευκρινίζεται το πρόσημο. Όπως είπε και ο Solmyr παραπάνω, δεν βρίσκεται σε ακραία θέση για μην έχει υ, ούτε στη Θ.Ι. για να μην έχει α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καλημέρα και καλό καλοκαίρι.
Έχω επιλέξει τη θεωρητική κατεύθυνση και, όπως οι περισσότεροι, έχω αρχίσει προετοιμασία από τέλη Ιουνίου
μέχρι στο τέλος της άλλης εβδομάδας. Οσον αφορά στην ύλη:
Αρχαία: Εισαγωγή (Σωκράτης, Πλάτων, Πρωταγόρας) και ενότητες 1,4 Πρωταγόρας
Λατινικά: 21, 23
Λογοτεχνία: Κρητικός
Ιστορία: όλο το 1
Αν και νομίζω πως πάμε καλά έχω κάποιες αμφιβολίες: Μήπως κάναμε τσάμπα τον Κρητικό;
Στο Γνωστό οι ενότητες 2,3 του Πρωταγόρας είναι στην ύλη; Στο φροντιστήριο είπαν ότι δεν είναι αλλά φίλοι από άλλα φροντιστήρια
Τα έχουν κάνει. (Πρώτη φορά γράφω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Καλημέρα και καλό καλοκαίρι.
Έχω επιλέξει τη θεωρητική κατεύθυνση και, όπως οι περισσότεροι, έχω αρχίσει προετοιμασία από τέλη Ιουνίου
μέχρι στο τέλος της άλλης εβδομάδας. Οσον αφορά στην ύλη:
Αρχαία: Εισαγωγή (Σωκράτης, Πλάτων, Πρωταγόρας) και ενότητες 1,4 Πρωταγόρας
Λατινικά: 21, 23
Λογοτεχνία: Κρητικός
Ιστορία: όλο το 1
Αν και νομίζω πως πάμε καλά έχω κάποιες αμφιβολίες: Μήπως κάναμε τσάμπα τον Κρητικό;
Στο Γνωστό οι ενότητες 2,3 του Πρωταγόρας είναι στην ύλη; Στο φροντιστήριο είπαν ότι δεν είναι αλλά φίλοι από άλλα φροντιστήρια
Τα έχουν κάνει. (Πρώτη φορά γράφω)

μια χαρα εισαι μην αγχωνεσαι.Τωρα σχετικα με κρητικο δν πιστευω να πεσει το 2014 ειναι υπερβολη .(εκτοσ τωρα αν τ βγαλουν απο την υλη) ΟΙ Ενοτηες 2.3 απο πρωταγορα ηταν μεσα τωρα δεν ξερω αν εχει ανακοινωθει η υλη για 2014
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theoGfilis

Νεοφερμένος

Ο theoGfilis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Oι ενότητες 2-3 είναι, φυσικά, στην ύλη.

Ιστορία είστε πάρα πολύ καλά. Όσον αφορά τον "Κρητικό", δεν τον κάνετε τσάμπα. Η φετινή επιλογή της επιτροπής είναι μια ξεκάθαρη ένδειξη πως δεν χωρούν "sos" στις Πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
μια χαρα εισαι μην αγχωνεσαι.Τωρα σχετικα με κρητικο δν πιστευω να πεσει το 2014 ειναι υπερβολη .(εκτοσ τωρα αν τ βγαλουν απο την υλη) ΟΙ Ενοτηες 2.3 απο πρωταγορα ηταν μεσα τωρα δεν ξερω αν εχει ανακοινωθει η υλη για 2014

Oι ενότητες 2-3 είναι, φυσικά, στην ύλη.

Ιστορία είστε πάρα πολύ καλά. Όσον αφορά τον "Κρητικό", δεν τον κάνετε τσάμπα. Η φετινή επιλογή της επιτροπής είναι μια ξεκάθαρη ένδειξη πως δεν χωρούν "sos" στις Πανελλήνιες.

Ευχαριστώ ρε παιδιά. Αμα βγει ο Κρητικός τελικά ... :wall:
Θα το πω και αυτό για τον Πρωταγόρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Αν και νομίζω πως πάμε καλά έχω κάποιες αμφιβολίες: Μήπως κάναμε τσάμπα τον Κρητικό;
Στο Γνωστό οι ενότητες 2,3 του Πρωταγόρας είναι στην ύλη; Στο φροντιστήριο είπαν ότι δεν είναι αλλά φίλοι από άλλα φροντιστήρια
Τα έχουν κάνει. (Πρώτη φορά γράφω)

Οι ενότητες αυτές φυσικά και είναι στην ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelina96

Νεοφερμένος

Η evangelina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ούτε εγώ έχω αρχίσει,μην αγχώνεσαι:P





Γιατί δεν το περνάς σε ένα στικάκι και βρίσκεις ένα φωτοτυπείο να στο τυπώσουν?:)

Ναι καλη ιδεα. Ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

γιατί το πρώτο είναι το α; :confused:
δεν θα χρειαζόταν κάποιο άλλο στοιχείο για να βγάλουμε συμπεράσματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
γιατί το πρώτο είναι το α; :confused:
δεν θα χρειαζόταν κάποιο άλλο στοιχείο για να βγάλουμε συμπεράσματα;

γιατι δεν λεει τα διανυσματα να ειναι ομορροπα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Το πρώτο είναι α, γ και δ ενώ το δεύτερο γ.

γιατι δεν λεει τα διανυσματα να ειναι ομορροπα?
Μάλλον όχι :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marina.

Νεοφερμένος

Η marina. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ρε παιδιά για το πρώτο μιλάω εγώ τόση ώρα. Το πρώτο είναι α και γ ενώ το δεύτερο γ.
Το θέμα είναι ότι παντού έχει ταχύτητα και επιτάχυνση, όχι μόνο σε α και γ. :hmm:Όντως, χρειάζεται και άλλο δεδομένο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι παντού έχει ταχύτητα και επιτάχυνση, όχι μόνο σε α και γ. :hmm:Όντως, χρειάζεται και άλλο δεδομένο!
Έκανα επεξεργασία, α,γ και δ το πρώτο. Μόνο το β αποκλείεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina.

Νεοφερμένος

Η marina. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Καλημέρα και καλό καλοκαίρι.
Έχω επιλέξει τη θεωρητική κατεύθυνση και, όπως οι περισσότεροι, έχω αρχίσει προετοιμασία από τέλη Ιουνίου
μέχρι στο τέλος της άλλης εβδομάδας. Οσον αφορά στην ύλη:
Αρχαία: Εισαγωγή (Σωκράτης, Πλάτων, Πρωταγόρας) και ενότητες 1,4 Πρωταγόρας
Λατινικά: 21, 23
Λογοτεχνία: Κρητικός
Ιστορία: όλο το 1
Αν και νομίζω πως πάμε καλά έχω κάποιες αμφιβολίες: Μήπως κάναμε τσάμπα τον Κρητικό;
Στο Γνωστό οι ενότητες 2,3 του Πρωταγόρας είναι στην ύλη; Στο φροντιστήριο είπαν ότι δεν είναι αλλά φίλοι από άλλα φροντιστήρια
Τα έχουν κάνει. (Πρώτη φορά γράφω)
Μια χαρα εισαι! Εγω τετοια εποχη δεν ειχα ξεκινησει ακομη! Και δεν τον κανατε τσαμπα τον Κρητικο(καμια φορα δεν ξερεις τι γινεται,αν και για πεζο κατι μου λεει φετος). Και οι ενοτητες 2 και 3 του Πρωταγορα φυσικα και ειναι σττην υλη(μην τις υποτιματε). Αν επιλεξουν να αφαιρεσουν κατι απο την υλη θα αφαιρεσουν ολο τον Πρωταγορα και οχι μονο δυο ενοτητες! Καλη επιτυχια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

arrow25

Νεοφερμένος

Ο arrow25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Mαθηματικά γενικής παιδείας πόσες ώρες κάνετε την εβδομάδα και τι ύλη έχετε καλύψει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shanks7

Νεοφερμένος

Ο Shanks7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Mαθηματικά γενικής παιδείας πόσες ώρες κάνετε την εβδομάδα και τι ύλη έχετε καλύψει;
μια ωρα/παραγωγους συνθετων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Mαθηματικά γενικής παιδείας πόσες ώρες κάνετε την εβδομάδα και τι ύλη έχετε καλύψει;

κάνουμε 2 ώρες τη βδομάδα(1,5 για την ακριβεια) και τελειωσαμε μεχρι το 1.3.Δεν ξέρω αν είναι καλά:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top