[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Δηλαδη θες να μου πεις οτι 3 ωρες διαβασμα τη μερα δεν ειναι αρκετες? Για τη τεχνολογικη που ημουν εγω φτανουν και περισσευουν....
Δεν ειπα οτι ολοι πρεπει να διαβασουν τοσο....Ο καθενας εχει το προγραμμα του και αυτο ακολουθει...
Οχι να λεμε ομως οτι για να βγαλεις ενα καλο βαθμο χρειαζονται αναγκαστικα και 5 ωρες τη μερα...Αυτα ακουν τα παιδια και αγχωνονται....Kαι χρονος για βολτα υπαρχει, και χρονος για καφε και για υπολογιστη...
Μην τρελαθουμε τελειως...

φυσικα υπαρχει χρονος για ολα αυτα που λες,αλλα αυτο μεχρι αυτο που λες για διαβασμα 3 ωρες απεχει αρκετα.εγω περσι τον αυγουστο οταν ξεκινησαμε διαβαζα περιπου 3.5 ωρες,ενω τον χειμωνα απο τις 1400 μεχρι και τις 1815 και μετα απο 2240 μεχρι και 0030-0100 δευτερα,τεταρτη,πεμπτη και τριτες απο 0510 εως 0715 και μετα 2240 εως 0000 .παρασκευη μεχρι τον γεναρη διαβαζα 1- 1,5 ωρα(μετα το κοψα),σαββατα οταν εγραφα κυριακη πρωι διαβαζα ολο το απογευμα μεχρι 0000,αλλιως κανα 2ωρο το πρωι.κυριακες περιπου κανα 3ωρο,αλλα καθε εβδομαδα εγραφα διαγωνισμα.φυσικα ολα αυτα φαινονται υπερβολικα,αλλα ποτε δεν εκατσα μεχριτις 0400 αλλα ουτε και εμεινα ξυπνιος οπως λενε οτι εκαναν συμμαθητες.και κομπιουτερ εμπαινα καθε μερα και παναθα εβλεπα και βολτα πηγαινα.παντως να ξερετε οτι τα clubing θα πρεπει να το περιορισετε ,ενω μετα το μαρτη που θα κοψετε το σχολειο δε θα χρειαζεται να ξενυχτατε.τελευται συμβουλη,καθε μερα να διαβαζετε περιπου τις ιδιες ωρες,μην κανετε ακροτητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ξαναλεω οτι εξαρταται απο το παιδι πιο πολυ και απο το προγραμμα που εχει βγαλει....Εγω ας πουμε ποτε δεν εκανα κατι επιπλεον....
Εκανα μονο τις ασκησεις που μου εβαζαν στα φροντιστηρια.....Δεν ειχα αγορασει κανενα βοηθημα, γιατι το θεωρουσα ανουσιο, αφου αμα ηθελα να βρω παραπανω ασκησεις το ιντερνετ ηταν γεματο....Και οι ασκησεις για το φροντιστηριο καθε μερα δε μου επαιρναν πανω απο 3 ωρες...Για μενα αυτα που εκανα ηταν υπεραρκετα για να βγαλω καλα την υλη...Για καποιους αλλους μπορει να μην ειναι...Μπορει να θελουν περισσοτερα η και λιγοτερα....
Αυτο που θελω να πω, ειναι να μην επηρεαζοσαστε απο το τι λεει ο καθενας και να κοιταξετε τον εαυτο σας....Εσεις αυτα που μαθαινει ο αλλος σε 5 ωρες μπορει να τα μαθαινετε σε 3..Δε μετραει η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα του διαβασματος...Δεν σημαινει οτι επειδη διαβαζετε λιγοτερο, ειστε πιο πισω στην υλη ή οτι ο αλλος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να γραψει απο οτι εσεις....Αυτο που καταλαβα εγω φετος, ειναι οτι στις πανελληνιες παιζει μεγαλο ρολο και ο παραγοντας τυχη αλλα και το αγχος....Οποτε ηρεμια και καλη δυναμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Είμαι στη θεωρητική και μου παίρνει ώρες να μάθω παπαγαλία ιστορία και εισαγωγή :worry:.Είναι πολλές και έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι έπρεπε να είχα πάει θετική :hmm:.Δεν ξέρω αν θα κουραστώ, αλλά έχω συνηθίσει σε κουραστικά προγράμματα.Έχω και 19 ώρες τη βδομάδα μάθημα στο φροντ :ermm:

η πρωτη φορα ειναι δυσκολη μεσα στην χρονια θα τα διαβασεις και θα ξαναδιαβασεις που θα βαρεθεις στο τελος
απο ενα σημειο και μετα θα δεις πωσ το ζητημα ειναι η δικη σου προσπαθεια και οχι τοσο τα φεροντιστηρια ,χρειαζονται κι αυτα (κυριως για προγραμματισμο στο διαβασμα).εγω εκανα πολυ λιγες ωρες φροντιστηριο και τελευταιο μηνα δεν πηγαινα στα μαθηματα μονο διαγωνισματα και εγραψα εναν αξιοπρεπη βαθμο 17.323.
δεν νομιζω οτι χρειαζεται να τρως τοσες ωρες στο φροντιστηριο αφιερωσε περισσοτερο χρονο στο προσωπικο σου διαβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ιωαννα d.

Νεοφερμένος

Η ιωαννα d. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
γεια σας κ απο μενα παιδια!
εγω ειμαι θετικη κατευθυνση και το διαβασμα που ριχνω ειναι μαλλον μετριο.. καθημερινες κανα 2ωρακι κ σαββατοκυριακο στρωνομαι ενα 6ωρο. Με την υλη μεχρι στιγμης δεν νιωθω ανασφαλεια, εκτος απο μιγαδικους, που νομιζω οτι δε το χω και πολυ.
Γραφουν κι αλλοι αρχες σεπτεμβρη διαγωνισματα ή μονη μου θα καλοπερναω? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
φαντασου οτι καποιοι ακομη δεν εχουν ξεκινησει προετοιμασια!

Μην προσπαθείς να καθησυχάσεις τους άλλους και τον εαυτό σου (αν δίνεις) με αυτό το επιχείρημα. Μπορεί κάποιοι να μην έχουν ξεκινήσει ακόμα την προετοιμασία, σκέψου όμως πως ορισμένοι έχουν αρχίσει την ύλη της γ' από τον ιανουάριο ή ακόμα και από τον σεπτέμβρη!!! Πράγμα που σημαίνει πως είναι πιο μπροστά. Οι πανελλήνιες είναι διαγωνισμός και όσο πιο νωρίς ξεκινήσεις, τόσο περισσότερο χρόνο έχεις για διάβασμα και επαναλήψεις.

Αυτό δεν σημαίνει πως κάποιος που ξεκινάει τώρα την προετοιμασία θα αποτύχει, ούτε επίσης πως κάποιος που ξεκίνησε από τον ιανουάριο είναι σίγουρο πως θα πετύχει, ωστόσο μειώνει τις πιθανότητες αποτυχίας και έχει αβανταζ σε σχέση με τους άλλους!!

P.S. Χώστε πλιν, αυτή είναι η σκληρή αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Μην προσπαθείς να καθησυχάσεις τους άλλους και τον εαυτό σου (αν δίνεις) με αυτό το επιχείρημα. Μπορεί κάποιοι να μην έχουν ξεκινήσει ακόμα την προετοιμασία, σκέψου όμως πως ορισμένοι έχουν αρχίσει την ύλη της γ' από τον ιανουάριο ή ακόμα και από τον σεπτέμβρη!!! Πράγμα που σημαίνει πως είναι πιο μπροστά. Οι πανελλήνιες είναι διαγωνισμός και όσο πιο νωρίς ξεκινήσεις, τόσο περισσότερο χρόνο έχεις για διάβασμα και επαναλήψεις.

Αυτό δεν σημαίνει πως κάποιος που ξεκινάει τώρα την προετοιμασία θα αποτύχει, ούτε επίσης πως κάποιος που ξεκίνησε από τον ιανουάριο είναι σίγουρο πως θα πετύχει, ωστόσο μειώνει τις πιθανότητες αποτυχίας και έχει αβανταζ σε σχέση με τους άλλους!!

P.S. Χώστε πλιν, αυτή είναι η σκληρή αλήθεια.
Λάθος έτσι θα βαρεθείς να διαβάζεις τα ίδια πράγματα και θα πέσεις. 2 μήνες επαναλήψεις είναι υπεραρκετοί ώστε να βρίσκεσαι στο peak της απόδοσης όταν δίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Λάθος έτσι θα βαρεθείς να διαβάζεις τα ίδια πράγματα και θα πέσεις. 2 μήνες επαναλήψεις είναι υπεραρκετοί ώστε να βρίσκεσαι στο peak της απόδοσης όταν δίνεις.

Αυτό διαφέρει από άτομο σε άτομο+ ότι θα νιώθεις περισσότερη αυτοπεποίηθηση και σιγουριά έχοντας βγάλει την ύλη 1,2,3 φορές. Αν και δεν λέω αν είναι σωστό ή όχι, αλλά ότι έχεις να ανταγωνιστείς αυτά τα άτομα, που δεν είναι 1-2.

Όταν βαρεθείς/σιχαθείς, τότε είναι που τα μαθαίνεις όλα τέλεια.

P.S. Αυτή είναι τουλάχιστον η γνώμη μου πάνω στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Ξαναλεω οτι εξαρταται απο το παιδι πιο πολυ και απο το προγραμμα που εχει βγαλει....Εγω ας πουμε ποτε δεν εκανα κατι επιπλεον....
Εκανα μονο τις ασκησεις που μου εβαζαν στα φροντιστηρια.....Δεν ειχα αγορασει κανενα βοηθημα, γιατι το θεωρουσα ανουσιο, αφου αμα ηθελα να βρω παραπανω ασκησεις το ιντερνετ ηταν γεματο....Και οι ασκησεις για το φροντιστηριο καθε μερα δε μου επαιρναν πανω απο 3 ωρες...Για μενα αυτα που εκανα ηταν υπεραρκετα για να βγαλω καλα την υλη...Για καποιους αλλους μπορει να μην ειναι...Μπορει να θελουν περισσοτερα η και λιγοτερα....
Αυτο που θελω να πω, ειναι να μην επηρεαζοσαστε απο το τι λεει ο καθενας και να κοιταξετε τον εαυτο σας....Εσεις αυτα που μαθαινει ο αλλος σε 5 ωρες μπορει να τα μαθαινετε σε 3..Δε μετραει η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα του διαβασματος...Δεν σημαινει οτι επειδη διαβαζετε λιγοτερο, ειστε πιο πισω στην υλη ή οτι ο αλλος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να γραψει απο οτι εσεις....Αυτο που καταλαβα εγω φετος, ειναι οτι στις πανελληνιες παιζει μεγαλο ρολο και ο παραγοντας τυχη αλλα και το αγχος....Οποτε ηρεμια και καλη δυναμη
συμφωνω απολυτως με αυτα που λες.εγω οπως λεει καποιος και πιο πανω αρκετες φορες ενιωθα τυψεις που δεν εκανα κατι παραπανω,κυριως τα χριστουγεννα.αρκετες φορες ομως διαβαζα απο μονος μου το κατι παραπανω,οχι απο πλευρας ασκησεων,οσο απο πλευρας κατανοησης και θεωριας.πιστευω πως ειναι πολυ σημαντικο ο καθενας να καταλαβαινει τι ειναι σημαντικο και σε τι χρειαζεται κατι παραπανω και να μην περιμενει τους φροντιστες να του το πουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
συμφωνω απολυτως με αυτα που λες.εγω οπως λεει καποιος και πιο πανω αρκετες φορες ενιωθα τυψεις που δεν εκανα κατι παραπανω,κυριως τα χριστουγεννα.αρκετες φορες ομως διαβαζα απο μονος μου το κατι παραπανω,οχι απο πλευρας ασκησεων,οσο απο πλευρας κατανοησης και θεωριας.πιστευω πως ειναι πολυ σημαντικο ο καθενας να καταλαβαινει τι ειναι σημαντικο και σε τι χρειαζεται κατι παραπανω και να μην περιμενει τους φροντιστες να του το πουν
Ετσι...Αυτο λεω τοσην ωρα και με κραζουν που λεω οτι δε χρειαζεται να ξεσκιζεσαι στο διαβασμα για να γραψεις καλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
εγω νιωθω οτι δεν διαβαζω.θελω να διαβαζω πολλες ωρες αλλιως νιωθω τυψεις και αγχωνομα.ο καθενας με τις περιεργιες του


:) Μην έχεις άγχος, σημασία έχει να κατανοείς όσα διαβάζεις και να είσαι συγκεντρωμένος .:D Η ποιότητα μετράει και όχι η ποσότητα !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kira.

Νεοφερμένος

Η Kira. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γειά σας.

Είμαι θετική κατεύθυνση και στοχεύω Ιατρική.
Ξεκίνησα Μαθηματικά Κατεύθυνσης και Φυσική Κατεύθυνσης μια βδομάδα ύστερα από το τέλος των εξετάσεων ενώ Χημεία Κατεύθυνσης πρόσφατα. Βιολογία Κατεύθυνσης σχεδιάζω να βγάλω την ύλη μόνη μου, δίχως βοήθεια φροντιστηρίου. Έκθεση αρχίζω από τις 20 Ιουλίου.

Αναλυτικότερα :

* Μαθηματικά Κατ. (έναρξη μαθημάτων φροντιστηρίου στις 20/6, 3 ώρες τη βδομάδα) : Τέλος 2ου Κεφαλαίου στις 5/7. Τωρινή ενασχόληση : Επαναληπτικές Ασκήσεις, Θέματα Πανελληνίων πάνω στους μιγαδικούς.
* Φυσική Κατ. (έναρξη μαθημάτων φροντιστηρίου στις 24/6, 2 ώρες τη βδομάδα) : Απλή Αρμονική Ταλάντωση, Απλός Αρμονικός Ταλαντωτής, Κατακόρυφο ελατήριο και Α.Α.Τ, Ελατήριο σε κεκλιμένο επίπεδο (έγιναν προς το παρόν).
* Χημεία Κατεύθυνσης (έναρξη μαθημάτων φροντιστηρίου στις 18/7, 1 ώρα τη βδομάδα) : Τροχιακό - κβαντικοί αριθμοί (έως Σελ. 4 σύμφωνα με τη Θεωρία του Σχολικού).

Extra στόχοι πέρα βασικών υποχρεώσεων για διάστημα 7/7 έως 14/7 :

1. Ουσιαστική επανάληψη στους μιγαδικούς (Μ.Κ)
2. Εξάσκηση στις ασκήσεις Α.Α.Τ γενικότερα (Φ.Κ)
3. Συνεχόμενες αναγνώσεις για κατανόηση σε βάθος (Β.Κ)
4. Άρθρα εφημερίδων (Έκθεση) -προαιρετικά στον ελεύθερο χρόνο-

Μάθημα επιλογής σκέφτομαι ή Βιολογία ή Φυσική Γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Γαμώτο, όλοι ιατρική θέλουν????????????????? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
στο φροντιστήριό μου μόνο 3 είμαστε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γαμώτο, όλοι ιατρική θέλουν????????????????? :P

Ετσι πάει χρόνια τώρα και όσοι δε περνάνε πάνε στα βιολογικά και επειδή δε τους αρέσει γίνονται καθηγητές και βγάζουν το κόμπλεξ στα παιδιά:worry::mad:. Χαρακτηριστική είναι η φράση που λένε "αν πας σε ένα γιατρό θα σου πει αυτό ενω.....".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ετσι πάει χρόνια τώρα και όσοι δε περνάνε πάνε στα βιολογικά και επειδή δε τους αρέσει γίνονται καθηγητές και βγάζουν το κόμπλεξ στα παιδιά:worry::mad:. Χαρακτηριστική είναι η φράση που λένε "αν πας σε ένα γιατρό θα σου πει αυτό ενω.....".
Ποιος γινεται καθηγητης απο Βιολογια σημερα? Παλια τουλαχιστον υπηρχε και το ΑΣΕΠ...Τωρα οποιος παει Βιολογια με προοπτικη να μπει στο δημοσιο(βασικα οποιος παει οπουδηποτε με προοπικη να πει στο δημοσιο) καλυτερα να μην σπουδασει καν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ετσι πάει χρόνια τώρα και όσοι δε περνάνε πάνε στα βιολογικά και επειδή δε τους αρέσει γίνονται καθηγητές και βγάζουν το κόμπλεξ στα παιδιά:worry::mad:. Χαρακτηριστική είναι η φράση που λένε "αν πας σε ένα γιατρό θα σου πει αυτό ενω.....".
αυτό ακριβώς, γνωρίζεις πολύ καλά την κατάσταση:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leonidas1995

Νεοφερμένος

Ο leonidas1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Φρεντος αν επιτρεπεται ποσα μορια εβγαλες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Γειά σας.

Είμαι θετική κατεύθυνση και στοχεύω Ιατρική.
Ξεκίνησα Μαθηματικά Κατεύθυνσης και Φυσική Κατεύθυνσης μια βδομάδα ύστερα από το τέλος των εξετάσεων ενώ Χημεία Κατεύθυνσης πρόσφατα. Βιολογία Κατεύθυνσης σχεδιάζω να βγάλω την ύλη μόνη μου, δίχως βοήθεια φροντιστηρίου. Έκθεση αρχίζω από τις 20 Ιουλίου.

Αναλυτικότερα :

* Μαθηματικά Κατ. (έναρξη μαθημάτων φροντιστηρίου στις 20/6, 3 ώρες τη βδομάδα) : Τέλος 2ου Κεφαλαίου στις 5/7. Τωρινή ενασχόληση : Επαναληπτικές Ασκήσεις, Θέματα Πανελληνίων πάνω στους μιγαδικούς.
* Φυσική Κατ. (έναρξη μαθημάτων φροντιστηρίου στις 24/6, 2 ώρες τη βδομάδα) : Απλή Αρμονική Ταλάντωση, Απλός Αρμονικός Ταλαντωτής, Κατακόρυφο ελατήριο και Α.Α.Τ, Ελατήριο σε κεκλιμένο επίπεδο (έγιναν προς το παρόν).
* Χημεία Κατεύθυνσης (έναρξη μαθημάτων φροντιστηρίου στις 18/7, 1 ώρα τη βδομάδα) : Τροχιακό - κβαντικοί αριθμοί (έως Σελ. 4 σύμφωνα με τη Θεωρία του Σχολικού).

Extra στόχοι πέρα βασικών υποχρεώσεων για διάστημα 7/7 έως 14/7 :

1. Ουσιαστική επανάληψη στους μιγαδικούς (Μ.Κ)
2. Εξάσκηση στις ασκήσεις Α.Α.Τ γενικότερα (Φ.Κ)
3. Συνεχόμενες αναγνώσεις για κατανόηση σε βάθος (Β.Κ)
4. Άρθρα εφημερίδων (Έκθεση) -προαιρετικά στον ελεύθερο χρόνο-

Μάθημα επιλογής σκέφτομαι ή Βιολογία ή Φυσική Γενικής.

Εφόσον σκέφτεσαι για ιατρική γιατί σκοπεύεις να βγάλεις μόνη σου τη βιολογία ;
Πολλά από αυτά ίσως σου χρειαστούν αργότερα και επιπλέον χρειάζεσαι τη καθοδήγηση κάποιου καθηγητή για τα κρυφά σημεία και τις διάφορες παγίδες.Δεν είναι θέμα μόνο παπαγαλίας όπως πολλοί πιστεύουν.Είναι και θέμα κρίσης.

Ξέρω αρκετές περιπτώσεις παιδιών που είχαν το σκεπτικό να ασχοληθούν μόνοι τους και κατά τον Γενάρη ζητούσαν να γραφτούν φροντιστήριο διότι δεν την πάλευαν.

Ξανά σκέψου το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Φρεντος αν επιτρεπεται ποσα μορια εβγαλες?

Eβγαλα 17990 στο 2ο-4ο και 18500 στο 5ο...Γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Eβγαλα 17990 στο 2ο-4ο και 18500 στο 5ο...Γιατι?

Με φρέντο παρέα στο διάβασμα :P? Η συνταγή της επιτυχιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top