[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο αποστήθιση όσο να ξέρεις τι λέει η εισαγωγή! Τα λόγια του Σωκράτη αν δεν τα μάθεις αυτολεξί μάθε τα καλά σε πλάγιο λόγο.Εγώ το πάω σιγά σιγά τον Σωκράτη μέχρι την 39 θα κάνω και επανάληψη την Δευτέρα,Ιστορία σιγά σιγά μία σελίδα την μέρα,λατινικά επανάληψη και προχωράω στην γραμματική,λίγο άγνωστο και βγαίνουν.Θέλουν σιγά σιγά με σύστημα :)
Ούτε εγώ τα έμαθα τα πρώτα λόγια στη σελίδα 34 αλλά μας είπαν οτι τα υπόλοιπα είναι καλό να τα μαθαίνουμε αυτολεξί..Δηλαδή είναι αρκετό να τα αποδώσεις με δικά σου λόγια; με την αποστήθιση δεν έχω θέμα αλλά και πάλι πληροφοριάκα.
Ιστορία κ γω το πολύ να διαβάσω δύο σελίδες την ημέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ούτε εγώ τα έμαθα τα πρώτα λόγια στη σελίδα 34 αλλά μας είπαν οτι τα υπόλοιπα είναι καλό να τα μαθαίνουμε αυτολεξί..Δηλαδή είναι αρκετό να τα αποδώσεις με δικά σου λόγια; με την αποστήθιση δεν έχω θέμα αλλά και πάλι πληροφοριάκα.
Ιστορία κ γω το πολύ να διαβάσω δύο σελίδες την ημέρα.

Κοίταξε προσωπικά το παλεύω παπαγαλία αλλά αν δω πως μπορώ να αποδώσω μία λέξη ή δύο το πολύ σε κάθε παράγραφο ή φράση με κάτι ακριβώς συνώνυμο προσωπικά το κάνω!! Π.χ. Κολιγοι-δουλοι , κατατμηση-χωρισμος κλπ.Αλλά θεωρώ πως δεν ενδείκνυται να γίνεται συνήθειο γιατί μετά θα τα λες όλα με δικά σου λόγια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Κοίταξε προσωπικά το παλεύω παπαγαλία αλλά αν δω πως μπορώ να αποδώσω μία λέξη ή δύο το πολύ σε κάθε παράγραφο ή φράση με κάτι ακριβώς συνώνυμο προσωπικά το κάνω!! Π.χ. Κολιγοι-δουλοι , κατατμηση-χωρισμος κλπ.Αλλά θεωρώ πως δεν ενδείκνυται να γίνεται συνήθειο γιατί μετά θα τα λες όλα με δικά σου λόγια..

Ε ναι λογικό για αυτό ειδικά φέτος προσπαθώ να τα βγάζω παπαγαλία..Δε δυσκολεύομαι ιδιαίτερα.Αλλα δε ξέρω.Δηλαδή σκέφτομαι πως θα θυμάμαι ολόκληρο βιβλίο :confused: μου φαίνεται περίεργοο.. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ε ναι λογικό για αυτό ειδικά φέτος προσπαθώ να τα βγάζω παπαγαλία..Δε δυσκολεύομαι ιδιαίτερα.Αλλα δε ξέρω.Δηλαδή σκέφτομαι πως θα θυμάμαι ολόκληρο βιβλίο :confused: μου φαίνεται περίεργοο.. :Ρ

Ελα μωρε λιγο λιγο,συνεχεις επαναληψεις και απο Γεναρη ΜΟΝΟ επαναληψεις!! Πιστευω ετσι βγαινει για να μην λες ετσι λεμε να το κανουμε εμεις δεν ξερω πως λειτουργει τοσο στην πραξη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ελα μωρε λιγο λιγο,συνεχεις επαναληψεις και απο Γεναρη ΜΟΝΟ επαναληψεις!! Πιστευω ετσι βγαινει για να μην λες ετσι λεμε να το κανουμε εμεις δεν ξερω πως λειτουργει τοσο στην πραξη :P

Να μου πεις τόσοι τα βγάλανε.. :P όντως μέχρι το Δεκέμβρη εγώ πιστεύω θα χω βγάλει την ύλη και μετά στο φρο θα γράφουμε μόνο διαγωνίσματα κ θα κάνουμε επαναλήψεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Κοίταξε προσωπικά το παλεύω παπαγαλία αλλά αν δω πως μπορώ να αποδώσω μία λέξη ή δύο το πολύ σε κάθε παράγραφο ή φράση με κάτι ακριβώς συνώνυμο προσωπικά το κάνω!! Π.χ. Κολιγοι-δουλοι , κατατμηση-χωρισμος κλπ.Αλλά θεωρώ πως δεν ενδείκνυται να γίνεται συνήθειο γιατί μετά θα τα λες όλα με δικά σου λόγια..
Μην το βλεπεις αυτο οταν το μαθαινεις,στις επαναληψεις θα σου βγαινει απο μονο του να το λες ετσι οπως ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Μην το βλεπεις αυτο οταν το μαθαινεις,στις επαναληψεις θα σου βγαινει απο μονο του να το λες ετσι οπως ειναι

Να σου πω οτι ακομα και τωρα που ειναι αρχη μου βγαινει ετσι οπως ειναι; :P ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
Να σου πω οτι ακομα και τωρα που ειναι αρχη μου βγαινει ετσι οπως ειναι; :P ;)
Δεν αφιερώνεις όμως αρκετή ώρα, για να μάθεις μια παράγραφο αυτολεξεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Δεν αφιερώνεις όμως αρκετή ώρα, για να μάθεις μια παράγραφο αυτολεξεί;

Κοιτα σημερα διαβασα 1 σελιδα και κατι που αποτελειται απο 4 ερωτησεις (το εχω χωρισει ετσι) σχετικα ευκολες αρχη ειναι ακομα!! Μπορω να το πω χωρις να αλλοιωσω το νοημα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
στο γνωστο οι σελ. 40 με 42 ειναι μεσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
Εάν θυμάμαι καλά, είναι εκείνες που αναφέρονται στο βίο του Πλάτωνα; Τότε είναι μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
εγω εχω σκεφτει να βγαλω μεχρι την κυριακη στην εισαγωγη τις σελ. 34-42 και την επομενη εβδομαδα να περασω στην εισαγωγη του πρωταγορα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
εγω εχω σκεφτει να βγαλω μεχρι την κυριακη στην εισαγωγη τις σελ. 34-42 και την επομενη εβδομαδα να περασω στην εισαγωγη του πρωταγορα..
Ναι αλλά μετά ξεκίνα και κάποια σχόλια και μεταφράσεις..Να χεις πρόγραμμα.Δηλαδή να λες σήμερα θα βγαλω δύο σελίδες απο δω και 1 σελίδα ιστορία.(παράδειγμα σου λέω.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Ναι αλλά μετά ξεκίνα και κάποια σχόλια και μεταφράσεις..Να χεις πρόγραμμα.Δηλαδή να λες σήμερα θα βγαλω δύο σελίδες απο δω και 1 σελίδα ιστορία.(παράδειγμα σου λέω.)

ξερεις τι;; εγω τωρα εχω βαλει προγραμμα να δουλεψω περισοοτερο την εκθεση και το αγνωστο...γνωστο θα αρχισω 20 αυγουστου...απλως αρχισα σημερα λιγο διαβασμα για να εχω μια ιδεα και να μου ειναι λιγο πιο ευκολα αργοτερα...μεχρι να αρχισω φροντ. στο γνωστο σκεφτομαι να βγαλω την γενικη εισαγωγη, την εισαγωγη του πρωταγορα και τις μεταφρασεις των κειμενων του πρωταγορα...ουτως η αλλως θα εχω απλετο χρονο αργοτερα
παντως θελει προγραμμα..εχεις δικιο σε αυτο....

ΥΓ 1. τα κειμενα του πρωταγορα αρχιζουν απο ενα μεταφρασμενο κομματι;
ΥΓ 2.ποτε περιπου ανακοινωνεται η υλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
ξερεις τι;; εγω τωρα εχω βαλει προγραμμα να δουλεψω περισοοτερο την εκθεση και το αγνωστο...γνωστο θα αρχισω 20 αυγουστου...απλως αρχισα σημερα λιγο διαβασμα για να εχω μια ιδεα και να μου ειναι λιγο πιο ευκολα αργοτερα...μεχρι να αρχισω φροντ. στο γνωστο σκεφτομαι να βγαλω την γενικη εισαγωγη, την εισαγωγη του πρωταγορα και τις μεταφρασεις των κειμενων του πρωταγορα...ουτως η αλλως θα εχω απλετο χρονο αργοτερα
παντως θελει προγραμμα..εχεις δικιο σε αυτο....

ΥΓ 1. τα κειμενα του πρωταγορα αρχιζουν απο ενα μεταφρασμενο κομματι;
ΥΓ 2.ποτε περιπου ανακοινωνεται η υλη;


Η ύλη λογικά θα βγει μέσα Ιούλη, σύμφωνα με τα δεδομένα του 2012. Και καθόλου να μη ξεκινήσετε γνωστό, βγαίνει άνετα η ύλη και με επαναλήψεις , εδώ έβγαινε όταν είχαμε στην ύλη τη Λάχεση και τον τύραννο στην Πολιτεία ( 2 αρκετά δύσκολα κείμενα στην Πολιτεία ) που είναι εκτός ύλης πλέον :), αν δεν τα ξαναπροσθέσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Παιδια τα μαθηματικα γενικης βγαινουν ευκολα χωρις φροντ;Γιατι προσπαθω να μειωσω το κοστος οσο το δυνατον περισσοτερο και σκεφτομαι ποια μαθηματα να αφαιρεσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εάν θυμάμαι καλά, είναι εκείνες που αναφέρονται στο βίο του Πλάτωνα; Τότε είναι μέσα.

Είναι μέχρι την σελίδα 42 που λέει: 'εποχής'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
Είναι μέχρι την σελίδα 42 που λέει: 'εποχής'
"και άλλοι σημαντικοί φιλόσοφοι της ελληνιστικής εποχής";
Πςς, τι θυμάμαι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
"και άλλοι σημαντικοί φιλόσοφοι της ελληνιστικής εποχής";
Πςς, τι θυμάμαι! :P

Ωπωπωπωπωπω αυτα θα παθω και εγω με βλεπω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
H Βιολογία γενικής βγαίνει χωρίς φροντιστήριο εύκολα :) , αρκεί να οργανώσεις το διάβασμα σου :D , όλη η θεωρία είναι μέσα στις σελίδες του βιβλίου ( που δεν είναι πολλές κοντά στις 50 νομίζω ). Μπορείς να βάζεις πλαγιότιτλους σε κάθε παράγραφο για να σου είναι πιο εύκολη υπόθεση το διάβασμα :) . Έχει και ασκήσεις αλλά δεν είναι δύσκολες :) . Μπορείς να αγοράσεις κάποιο σχολικό βοήθημα ή να ψάξεις και στο διαδίκτυο τα παλιά θέματα και να δεις και τις λύσεις τους ώστε να έχεις πλήρη εικόνα. Σαφώς και να συμβουλευτείς και το
https://www.study4exams.gr/ :) . Για τα υπόλοιπα μαθήματα δε γνωρίζω για να σε βοηθήσω. Καλή προετοιμασία :):D!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top