[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Διαβάζουμε άρθρα και δοκίμια και τσουπ! Γράφουμε 100 έκθεση.
Όχι.
Ας μη ξεχνάμε ότι πολλοί δημοσιογράφοι (στρατευμένοι και μη) γράφουν άρθρα με νοηματικά κενά και γραμματικοσυντακτικά λάθη.
Εξάσκηση στη λογική χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Δεν πρέπει να πάρεις με κακό μάτι την Έκθεση, γιατί στην πορεία θα την παρατήσεις.
Ό,τι κι αν κάνεις να το κάνεις με κέφι και μεράκι.
Αν εξασκείσαι αρκετά θα τα καταφέρεις μια χαρά! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Οκ σε ευχαριστω. Παντως ειναι τραγικο να σε περιοριζουν ετσι σε ενα τετοιο μαθημα αλλα τελοσπαντων.

Σε τι σε περιοριζουν?Ηθελες να γραψεις λογοτεχνικο βιβλιο?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vern

Νεοφερμένος

Ο Vern αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Σε τι σε περιοριζουν?Ηθελες να γραψεις λογοτεχνικο βιβλιο?:P

:P Εννοω οτι το εχουν κανει αρεκτα τυποποιημενο το μαθημα και ενω υπαρχουν παιδια που γραφουν πολυ ωραια με λογοτεχνικο υφος,τους σφαζουν στη βαθμολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria-happy4ever

Νεοφερμένος

Η ria-happy4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
. Πιστευετε οτι βοηθαει να δαιβαζω εξωσχολικα βιβλια για να καλλιεργησω τον λογο μου;

μπορείς να διαβάσεις διάφορα δοκίμια, όχι κατ'ανάγκη κατευθείαν στα σκληρά (βλέπε παπανούτσος). πάρε κάτι πιο light πχ διβάνη ή δήμου whatever. εγώ αυτό που έκανα ήταν σε ότι διάβαζα να υπογραμμίζω τις λέξεις που δεν ήξερα ή μου άρεσαν και μετά να τις χρησιμοποιώ σε εκθέσεις ή ανάπτυξη και σιγά σιγά να τις ενσωματώνω στο λεξιλόγιο μου. γενικά πιστεύω ότι αν έχεις ένα ισχυρό λεξιλόγιο και κοινό νου μπορείς να κινηθείς σχεδόν σε οποιοδήποτε θέμα σου τύχει. δεν έχει τόσο σημασία το τι λες , όσο το πως το λες (μπουραντάς ? :p )
anyway δική μου βαθμολογία στην έκθεση 18.1 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
στα λατινκα δεν σας δυσκολευει λιγο η αναλυση των προτασεων; μου ειναι δυσκολο να τα μαθω ολα αυτα απεξω..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
στα λατινκα δεν σας δυσκολευει λιγο η αναλυση των προτασεων; μου ειναι δυσκολο να τα μαθω ολα αυτα απεξω..:/:
για συντακτικο του κειμενου μιλας ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
στα λατινκα δεν σας δυσκολευει λιγο η αναλυση των προτασεων; μου ειναι δυσκολο να τα μαθω ολα αυτα απεξω..:/:

Ε δε θα τα μάθεις απ' έξω. Μόνο το κομμάτι στη δικαιολόγηση έγκλισης και εισαγωγής θα μάθεις. Τα άλλα βγαίνουν πχ αν είναι υποτακτική ενεστώτα ή παρατατικού (βλέπεις πολύ απλά το ρήμα, και να ξέρεις ακολουθία χρόνων απ' έξω, ακόμα καλύτερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
για συντακτικο του κειμενου μιλας ετσι;

ναι....

Ε δε θα τα μάθεις απ' έξω. Μόνο το κομμάτι στη δικαιολόγηση έγκλισης και εισαγωγής θα μάθεις. Τα άλλα βγαίνουν πχ αν είναι υποτακτική ενεστώτα ή παρατατικού (βλέπεις πολύ απλά το ρήμα, και να ξέρεις ακολουθία χρόνων απ' έξω, ακόμα καλύτερα)

απλως ειμαι στο μαθημα 23 τωρα και εχει πολλα στοιχεια στην αναλυση προτασεων και μπερδευομαι...μολις εκανα και την ακολουθια των χρονων και για αυτο ισως μου φαινονται δυσκολα..

Ε δε θα τα μάθεις απ' έξω. Μόνο το κομμάτι στη δικαιολόγηση έγκλισης και εισαγωγής θα μάθεις. Τα άλλα βγαίνουν πχ αν είναι υποτακτική ενεστώτα ή παρατατικού (βλέπεις πολύ απλά το ρήμα, και να ξέρεις ακολουθία χρόνων απ' έξω, ακόμα καλύτερα)

α να κανω αλλη μια ερωτηση;; κοιταξα προ ολιγου τα θεματα των πανελληνιων στα λατινικα..στην αναλυση των προτασεων που ζηταγε χρειαζοταν να γραψει κανεις και τον τροπο εισαγωγης τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
α να κανω αλλη μια ερωτηση;; κοιταξα προ ολιγου τα θεματα των πανελληνιων στα λατινικα..στην αναλυση των προτασεων που ζηταγε χρειαζοταν να γραψει κανεις και τον τροπο εισαγωγης τους;
ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Η έκθεση ήταν ανέκαθεν το χειρότερό μου μάθημα. Χαίρομαι όμως που στις Πανελλαδικές εξετάζεται ο δοκιμιακός λόγος, διότι σε σύγκριση π.χ. με ένα εμετικό «…έτσι, με πλήρη συναίσθηση της ιστορικής τους ευθύνης, οι λαοί της Ευρώπης θα μπορούν πια να πορευτούν αδελφωμένοι προς ένα καλύτερο αύριο, ένα αύριο θεμελιωμένο πάνω σε κοινά ιδανικά και οράματα μιας Ευρωπαϊκής Ένωσης που θα αγκαλιάσει σαν στοργική μητέρα όλους τους ανθρώπους και θα προστατέψει το περιβάλλον, για ένα λαμπρό παρόν και συνάμα ένα πολλά υποσχόμενο μέλλον…»:down::mpliaks::sick:, προτιμώ το «…με τον τρόπο αυτό, οι ευρωπαϊκοί λαοί θα μπορέσουν να πραγματώσουν το ανθρωπιστικό και οικολογικό ιδανικό, στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Ένωσης, επιτυγχάνοντας σημαντικές βελτιώσεις στις παρούσες συνθήκες, αλλά και προσβλέποντας σε περαιτέρω βελτίωσή τους στο μέλλον»:whatever: - and cut.
Εμένα πάντως το πρόβλημά μου δεν είναι τόσο ο φορμαλισμός της διατύπωσης, όσο οι περιορισμοί που επιβάλλονται από το ίδιο το θέμα. We get it, people!!! Ρατσισμός κακooό, οικολογία καλοοό, τεχνολογία κακooό, παράδοση καλοοό, ηλεκτρονικά παιχνίδια κακooό, εθελοντισμός καλοοό… Θα πιάσω δηλαδή τώρα εγώ, που λατρεύω οτιδήποτε σχετικό με τεχνολογία, να γράφω αρεστές παπάρες: υπολογιστής κακοοός, κάνει εμένα ξεχνάω γλώσσα, κάνει εμένα άπλυτο ζόμπι:hypno:, κάνει εμένα ανεγκέφαλο υποχείριο σκοτεινών συμφερόντωωων… Ολέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.

α γιατι στις απαντησεις που κοιταξα δεν αναφεροταν ο τροπος εισαγωγης,αλλα μονο εκφορας

δεν χρειαζεται..κοιταξα τις απαντησεις πολλων φροντιστηριων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Δεν πρέπει να πάρεις με κακό μάτι την Έκθεση, γιατί στην πορεία θα την παρατήσεις.
Ό,τι κι αν κάνεις να το κάνεις με κέφι και μεράκι.
Αν εξασκείσαι αρκετά θα τα καταφέρεις μια χαρά! ;)


Άντε πάλι η έκθεση! Δυστυχώς επαφίεται στην κρίση του εκάστοτε βαθμολογητή η αξιολόγησή μιας έκθεσης, γεγονός που καθιστά τουλάχιστον καταφανή την υποκειμενικότητά της. Είτε έχεις μεράκι, είτε είσαι οπλισμένος με λογικά επιχειρήματα και ο λόγος σου είναι καλλιεπής, αν δεν αρέσει στο διορθωτή το γραπτό σου -για τους χ, ψ, ω λόγους στους οποίους περιλαμβάνονται ο πονοκέφαλος, η συννεφιά και η κλιμακτήριος- την πάτησες. Deal with it!:P
Οπότε ναι, κάντε ό,τι μπορείτε, αλλά να κρατάτε μικρό καλάθι στο τέλος.

Ναι, με πόνεσε πολύ η Έκθεση την Παρασκευή.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
:P Εννοω οτι το εχουν κανει αρεκτα τυποποιημενο το μαθημα και ενω υπαρχουν παιδια που γραφουν πολυ ωραια με λογοτεχνικο υφος,τους σφαζουν στη βαθμολογια.
Κι εγώ με τέτοιο ύφος έγραψα φέτος, χωρίς υπερβολές. Παρομοίως και στη Λογοτεχνία. Δε με «έσφαξαν», νομίζω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Κι εγώ με τέτοιο, τα αποτελέσματα ήταν μια χαρά, 18 έκθεση 19 λογοτεχνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wicked member

Νεοφερμένος

Ο Ορέστης Δαλέκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
είμαι από πειραιά και στο δικό μου φροντηστήριο εχουμε θερινά απο 20/6 έως 25/7.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
α γιατι στις απαντησεις που κοιταξα δεν αναφεροταν ο τροπος εισαγωγης,αλλα μονο εκφορας

δεν χρειαζεται..κοιταξα τις απαντησεις πολλων φροντιστηριων
απλως εμας μας ειπαν να τον βαζουμε γιατι λογω περιεργης διατυπωσης μπορει να τον χασουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
να να κανω αλλη μια ερωτηση;; κοιταξα προ ολιγου τα θεματα των πανελληνιων στα λατινικα..στην αναλυση των προτασεων που ζηταγε χρειαζοταν να γραψει κανεις και τον τροπο εισαγωγης τους;
Αν η διατύπωση δεν είναι ακριβής ως προς τα ζητούμενα, γράφεις τα πάντα, για να είσαι καλυμμένος. Δεν υπάρχει αρνητική βαθμολόγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ctavroulinaaaa

Νεοφερμένος

Η Ctavroulinaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Κι εγώ με τέτοιο ύφος έγραψα φέτος, χωρίς υπερβολές. Παρομοίως και στη Λογοτεχνία. Δε με «έσφαξαν», νομίζω. :P

Εδώ παιδί του σχολείου μας, ανέκαθεν αριστούχος με ετήσιες διακρίσεις στη Μαθηματική Εταιρία και σε διαγωνισμούς Φυσικής, με τρομερή ''πένα' και αξιοζήλευτο λεξιλόγιο βαθμολογήθηκε στην Έκθεση με ένα φτωχότατο 15,2 τη στιγμή που αρίστευσε σε όλα τα υπόλοιπα...Οι εκθέσεις του ήταν πραγματικά παραδειγματικές και δεν επιβραβεύθηκε ποτέ από τους ''πολυαγαπημένους'' βαθμολογητές:mad:. Αντί αυτού πήρε ένα βαθμό ''του σωρού'' τη στιγμή που οι καθηγητές είχαν εκθειάσει άπειρες φορές τα γραπτά του.

Ειλικρινά νομίζω οτι τους δημιουργούν κόμπλεξ κάτι τέτοια γραπτά γι' αυτό και τα αδικούν, κατάφωρα, με συνοπτικές διαδικασίες

Εντέλει, αυτός τα 19.000+ τα συγκέντρωσε αλλά στερήθηκε μια ίσως καλύτερη τύχη που ούτως ή άλλως αξίζε

υ.γ παιδιά που δεν έγραφαν καν για τα δεδομένα του Λυκείου, αλλά έβλεπαν την έκθεση σαν ''Σκέφτομαι και γράφω'' είδαν βαθμούς που ούτε τους ονειρεύονταν...Και μετά σα νέος με όραμα αγωνίζεσαι και αναζητάς τη δικαιοσύνη!!!
Good jock :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Εδώ παιδί του σχολείου μας, ανέκαθεν αριστούχος με ετήσιες διακρίσεις στη Μαθηματική Εταιρία και σε διαγωνισμούς Φυσικής, με τρομερή ''πένα' και αξιοζήλευτο λεξιλόγιο βαθμολογήθηκε στην Έκθεση με ένα φτωχότατο 15,2 τη στιγμή που αρίστευσε σε όλα τα υπόλοιπα...Οι εκθέσεις του ήταν πραγματικά παραδειγματικές και δεν επιβραβεύθηκε ποτέ από τους ''πολυαγαπημένους'' βαθμολογητές:mad:. Αντί αυτού πήρε ένα βαθμό ''του σωρού'' τη στιγμή που οι καθηγητές είχαν εκθειάσει άπειρες φορές τα γραπτά του.

Μα δεν είναι υποτιμητικό το 15,2.Ειδικά φέτος.
Στις πανελλαδικές,ειδικά στο μάθημα της έκθεσης υπάρχει το εξής σημαντικό: Δε σε γνωρίζουν προσωπικά οι βαθμολογητές.
Μπορεί οι καθηγητές που τον επαινούσαν και θαύμαζαν,παράλληλα και να τον συμπαθούσαν σαν παιδί,σαν προσωπικότητα.
Μπορεί να του βαθμολογούσαν τις εκθέσεις με άριστα,για να μην κάνει υστερίες.
Και άλλα 300 ενδεχόμενα.
Αυτός,με τέτοιο αέρα,πήγε και έγραψε περιμένοντας κανενα 18-19.
Ε οχι δα,αυτο δε συμβαίνει πάντα.
Είχαμε και εμείς εναν τέτοιο τυπά,και όταν εγώ η τιποτένια τόλμησα να γράψω καλύτερα απο αυτόν στην έκθεση,εκείνος παραπονιοταν οτι το φροντιστήριο ευθύνεται για το αποτέλεσμά του και μπλα μπλα μπλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top