[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Στην βιολογια επισης δεν χρειαζεται η αποστηθιση της ιστοριας ή της εισαγωγης του γνωστου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondask

Νεοφερμένος

Η kondask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
βασικά ο καθένας πρέπει να επιλέξει αυτό που τον ευχαριστεί περισσότερο..
έχουν φρικάρει λίγο πολύ όλοι με τα φετινά θέματα στα μαθηματικά γεν αλλά ποιος μου λέει εμένα ότι του χρόνου
δεν βάλουν δύσκολα στην βιολογία ή στην φυσική γεν; που στο κάτω κάτω οι πιθανότητες λένε ότι εκεί θα βάλουν
δύσκολα και όχι ξανά στα μαθηματικά γεν...
πάντως καλό είναι ο καθένας να διαλέξει αυτό που του ταιριάζει πιο πολύ :) <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Ότι θα έφτανε ο καιρός που θα μπορούσα πλέον να γράφω ως άμεσα ενδιαφερόμενη σε αυτό το θέμα δεν το είχα σκεφτεί ομολογώ.
Πώς περνάνε τα χρόνια ρε παιδιά..:(
Τέλος πάντων, κι εγώ αρχίζω 1η Ιουλίου με Γνωστό, Άγνωστο, Λογοτεχνία, Λατινικά, Έκθεση, Ιστορία, Βιολογία και επιπλέον Αγγλικά ίσως και Γερμανικά.
Μόνο που έχουμε ενδοιασμούς με τα υπόλοιπα παιδιά του τμήματος: πόσες ώρες δηλαδή χρειάζεται Βιολογία και Ιστορία τη βδομάδα; Γιατί λέμε για δυο ή μια αλλά δεν έχουμε εμπειρία από τέτοια και δε θέλουμε να την πατήσουμε.. Όστις θεωρητικός βούλεται ας μου απαντήσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ComUsr

Νεοφερμένος

Ο ComUsr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους,
Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τον τροπο διαβασματος που θα εχω.,επειδη εχω αγχωθει τωρα τελευταια σχετικα με τα καλοκαιρινα.Μπορειτε να μου πειτε τις επαναληψεισ που θα κανω? Για παραδειγμα το μαθημα της φυσικης εχω μαθημα τεταρτη κ παρασκευη (πρωινες ωρες). Σαββατο,κυριακη κ δευτερα δεν εχω κανενα μαθημα κ φυσικα κανω κ αλλα μαθηματα τισ αλλες μερες δυο μαθηματα καθε μερα εκτοσ απο τις μερες που ειπα.:confused::hmm::hmm:

Επισήμανση: Τα μηνύματα 344, 471, 494 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ότι θα έφτανε ο καιρός που θα μπορούσα πλέον να γράφω ως άμεσα ενδιαφερόμενη σε αυτό το θέμα δεν το είχα σκεφτεί ομολογώ.
Πώς περνάνε τα χρόνια ρε παιδιά..:(
Τέλος πάντων, κι εγώ αρχίζω 1η Ιουλίου με Γνωστό, Άγνωστο, Λογοτεχνία, Λατινικά, Έκθεση, Ιστορία, Βιολογία και επιπλέον Αγγλικά ίσως και Γερμανικά.
Μόνο που έχουμε ενδοιασμούς με τα υπόλοιπα παιδιά του τμήματος: πόσες ώρες δηλαδή χρειάζεται Βιολογία και Ιστορία τη βδομάδα; Γιατί λέμε για δυο ή μια αλλά δεν έχουμε εμπειρία από τέτοια και δε θέλουμε να την πατήσουμε.. Όστις θεωρητικός βούλεται ας μου απαντήσει :P

δεν είμαι θεωρητική, όμως αν μιλάς για βιολογία γενικής μία ώρα σου είναι αρκετή.
Η καθηγήτρια που θα μου κάνει βιολογία κατεύθυνσης, μου είπε πως στη γενική παιδεία πολλοί ξεκινούν και από το Νοέμβριο ιδιαίτερα η φροντιστήριο, και η ύλη βγαίνει άνετα.
Θεωρώ ωστόσο βλακεία να αφήσεις το μάθημα γενικής που είναι έυκολο για την τελευταία στιγμή...
εγώ θα βγάλω ύλη το καλοκαίρι ώστε να είμαι μετά πιο χαλαρά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
δεν είμαι θεωρητική, όμως αν μιλάς για βιολογία γενικής μία ώρα σου είναι αρκετή.
Η καθηγήτρια που θα μου κάνει βιολογία κατεύθυνσης, μου είπε πως στη γενική παιδεία πολλοί ξεκινούν και από το Νοέμβριο ιδιαίτερα η φροντιστήριο, και η ύλη βγαίνει άνετα.
Θεωρώ ωστόσο βλακεία να αφήσεις το μάθημα γενικής που είναι έυκολο για την τελευταία στιγμή...
εγώ θα βγάλω ύλη το καλοκαίρι ώστε να είμαι μετά πιο χαλαρά;)

Ωραία γιατί για παραπάνω δεν είμαι διατεθειμένη..Το budget έχει ανέβει αρκετά και κάθε ώρα μετράει.. Σε ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos Serres

Νεοφερμένος

Ο Tasos Serres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω....τα μαθηματικά είναι μαθηματικά και δεν ξέρεις ποτέ τι προεκτάσεις μπορούν να πάρουν...
Από την άλλη η Βιολογία θα έλεγα πως είναι μετρημένα κουκιά και μπορείς να προβλέψεις σε μεγάλο βαθμό τι δυσκολία της..!
Μετά τα όσα έχω ακούσει και τις απόψεις όλων των παιδιών νομίζω πως η Βιολογία είναι μια έξυπνη και ασφαλής λύση ειδικά για θετική-θεωρητική κατεύθυνση..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Μα γι αυτό παίρνουν βιολογία ΓΠ. Δεν μπορούν να βάλουν παλουκάρες. (πιστοποιημένο από βιολόγο αυτό)
η Βιολογία θα έλεγα πως είναι μετρημένα κουκιά και μπορείς να προβλέψεις σε μεγάλο βαθμό τι δυσκολία της..!
η βιολογία γενικής είναι εύκολη και πιο standard από τα μαθηματικά γενικής
Μέγα λάθος. Όλα τα μαθήματα μπορούν να δυσκολέψουν.
Ιδίως στη Βιολογία Γενικής, η διαγραμματική παρουσίαση των διάφορων φαινομένων, που συχνά επιλέγεται, μπορεί να δυσκολέψει.
Οι λεπτομέρειες και κάποια λεπτά σημεία της θεωρίας, η κατανόηση των οποίων ξεφεύγει από την παπαγαλία και την επιφανειακή προσέγγιση, μπορεί να αποτελέσουν ολόκληρη βάση για μία άσκηση.
Ας θυμήσω ότι η Βιολογία Γενικής εξετάζεται και στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας. Αυτό σημαίνει οτι σε επίπεδο πανελλήνιου διαγωνισμού σίγουρα έχουν υπάρξει δύσκολα θέματα από την ύλη της Γενικής. Το οτι επιλέγεται, δηλαδή, η συγκεκριμένη ύλη για πανελλήνιο διαγωνισμό είναι ενδεικτικό.
Ας θυμήσω επίσης και οτι η Βιολογία Γενικής τις χρονιές 2011-2012 δεν εμφάνισε ιδιαίτερα ποσοστά επιτυχίας

Όλα τα παραπάνω δε τα λέω για να αγχώσω κάποιον. Συνήθως όμως, αυτή η απαξίωση της βιολογίας, λόγω της υποτιθέμενης ευκολία της, φέρει ανεπιθύμητα αποτελέσματα.

----

Πίσω στο θέμα!
Αρχίζω την επόμενη εβδομάδα με 14 ώρες την εβδομάδα.
Πιστεύετε οτι είναι πολλές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mandy96

Νεοφερμένος

Η mandy96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια, εμεις στο φροντιστηριο μας ξεκινησαμε σημερα και τελειωνουμε στις 18/7 συνολικα 5 εβδομαδες δλδ! Εχω 20 ωρες την εβδομαδα και ειμαι θετικη κατευθυνση. εχω παρει μαθημα επιλογης τα μαθηματικα γτ μου αρεσουν περισσοτερο απο τη βιολογια αλλα εχω καποιους ενδοιασμους επειδη φετος εβαλαν πολυ δυσκολα και σαν μαθημα πιστευω πως απαιτει περισσοτερο χρονο απο τη βιολογια... Τεσπα τωρα που μπηκαμε στο χορο θα χορεψουμε..καλη επιτυχια σε ολους μας σε αυτο το δυσκολο αγωνα...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaterinakiGLIKA

Νεοφερμένος

Η KaterinakiGLIKA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια, εμεις στο φροντιστηριο μας ξεκινησαμε σημερα και τελειωνουμε στις 18/7 συνολικα 5 εβδομαδες δλδ! Εχω 20 ωρες την εβδομαδα και ειμαι θετικη κατευθυνση. εχω παρει μαθημα επιλογης τα μαθηματικα γτ μου αρεσουν περισσοτερο απο τη βιολογια αλλα εχω καποιους ενδοιασμους επειδη φετος εβαλαν πολυ δυσκολα και σαν μαθημα πιστευω πως απαιτει περισσοτερο χρονο απο τη βιολογια... Τεσπα τωρα που μπηκαμε στο χορο θα χορεψουμε..καλη επιτυχια σε ολους μας σε αυτο το δυσκολο αγωνα...!!!

Κι εγώ που έγραφα φέτος ήμουν θετική και διάλεξα μαθηματικά γεν. σαν κι εσένα
Πιστεύω πως χρειάζονται λίγοτερη ώρα από τη βιολογία γιατι βιολογία έχει να μάθεις απέξω
Παρόλα αυτά μην αγχώνεσαι για το αν έπεσαν δύσκολα φέτος του χρόνου θα είναι διαφορετικά και ίσως να έμαθαν από το λάθος τους!
Καλή επιτυχία σου έυχομαι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Είμαι Τεχνολογική και έχω πάρει μάθημα επιλογής την Βιολογία.
Ξεκινάω μαθήματα 1 Ιουλίου και σταματάω το πρώτο 10ήμερο του Αυγούστου.
Καλή δύναμη παιδιά και κουράγιο, ένας χρόνος είναι θα περάσει! :)
Συστηματικό διάβασμα πάνω απ' όλα. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondask

Νεοφερμένος

Η kondask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλή τύχη σε όλους μας <3 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nolan95j

Νεοφερμένος

Ο nolan95j αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Παιδιά αν είναι εύκολο πείτε μου όσοι πάτε θεωρητική τι ακριβώς κάνετε και θα κάνετε στο καλοκαίρι στο φροντ., ας πούμε με ποιό κείμενο στη λογοτεχνία ξεκινάτε κτλ. Θα βοηθήσω μια φίλη μου με το διάβασμα που δν θα πάει φρόντ και θα θελα να ξέρω. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Παιδιά αν είναι εύκολο πείτε μου όσοι πάτε θεωρητική τι ακριβώς κάνετε και θα κάνετε στο καλοκαίρι στο φροντ., ας πούμε με ποιό κείμενο στη λογοτεχνία ξεκινάτε κτλ. Θα βοηθήσω μια φίλη μου με το διάβασμα που δν θα πάει φρόντ και θα θελα να ξέρω. Ευχαριστώ.

Κοίτα στη Λογοτεχνία εμείς έχουμε ξεκινήσει και κοντεύουμε να τελειώσουμε το "Αμάρτημα της μητρός μου" του Γ.Βιζυηνού ... Είναι το μόνο κείμενο που δεν έχει βγει για χρόνια από την ύλη και που έχει πολύ καιρό να πέσει ... Εγώ από αυτό θα σε συμβούλευα να αρχίσεις (δεν είναι και μικρό) ... ;)
Αρχαία εμείς ξεκινάμε την Πέμπτη ---> Πλάτωνα - Πρωταγόρα ... Και στα Λατινικά το 21 ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Κοίτα στη Λογοτεχνία εμείς έχουμε ξεκινήσει και κοντεύουμε να τελειώσουμε το "Αμάρτημα της μητρός μου" του Γ.Βιζυηνού ... Είναι το μόνο κείμενο που δεν έχει βγει για χρόνια από την ύλη και που έχει πολύ καιρό να πέσει ... Εγώ από αυτό θα σε συμβούλευα να αρχίσεις (δεν είναι και μικρό) ... ;)
Αρχαία εμείς ξεκινάμε την Πέμπτη ---> Πλάτωνα - Πρωταγόρα ... Και στα Λατινικά το 21 ! :D

και στα αρχαια μην εισαι σιγουρος για την υλη..ακουγεται οτι θα γινουν πολλες αλλαγες.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
πρωταγόρας δε θα βγει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
και στα αρχαια μην εισαι σιγουρος για την υλη..ακουγεται οτι θα γινουν πολλες αλλαγες.:hmm:

Μην ακούς τίποτε ή μάλλον όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι ! ;)

πρωταγόρας δε θα βγει...

Πες τα βρε Lös Να μη τα λέω εγώ ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nolan95j

Νεοφερμένος

Ο nolan95j αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Έλεγα να ξεκινήσουμε με εγγονόπουλο-αναγνωστάκη π είναι μικρά και εύκολα, επίσης δεν έχουν πέσει παρα μόνο ο εγγονόπουλος το 2010 σε εσπερινά. Λέτε να παίζει να βγούν αυτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
αυτη η αφαιρετικη απολυτη στα λατινικα μου εβγαλε την πιστη.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top