[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

kondask

Νεοφερμένος

Η kondask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γεια σας... <3

και εγώ θα δώσω πανελλήνιες από του χρόνου...
όντως σε κάποιες περιοχές είναι διαφορετικό το θερινό πρόγραμμα...
εμείς εδώ κρήτη ξεκινάμε 10-15 ιουλίου κ τελειώνουμε τέλη αυγούστου..
από ότι διάβασα πολλές είναι οι ώρες που κάνετε το καλοκαίρι...
έχω και έναν φίλο που θα κάνει 22 ώρες... και έχω φρικάρει...
ελπίζω να μην με πάνε πίσω οι 11 ώρες μου..
είμαι τεχνολογική κατεύθυνση και θα πάρω μαθηματικά γεν...
βέβαια είναι αυτό που είπατε να διαλέγουμε ότι διαβάζεται πιο ευχάριστα..
εγώ θέλω να γίνω μαθηματικός οπότε απλά τα λατρεύω τα μαθηματικά <3
καλή τύχη σε όλους μας... και καλό κουράγιοοοοοοο <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
καλό κουράγιο σε όλους μας kondask! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
γεια σας... <3

και εγώ θα δώσω πανελλήνιες από του χρόνου...
όντως σε κάποιες περιοχές είναι διαφορετικό το θερινό πρόγραμμα...
εμείς εδώ κρήτη ξεκινάμε 10-15 ιουλίου κ τελειώνουμε τέλη αυγούστου..
από ότι διάβασα πολλές είναι οι ώρες που κάνετε το καλοκαίρι...
έχω και έναν φίλο που θα κάνει 22 ώρες... και έχω φρικάρει...
ελπίζω να μην με πάνε πίσω οι 11 ώρες μου..
είμαι τεχνολογική κατεύθυνση και θα πάρω μαθηματικά γεν...
βέβαια είναι αυτό που είπατε να διαλέγουμε ότι διαβάζεται πιο ευχάριστα..
εγώ θέλω να γίνω μαθηματικός οπότε απλά τα λατρεύω τα μαθηματικά <3
καλή τύχη σε όλους μας... και καλό κουράγιοοοοοοο <3
εσενα να σε πανε πισω οι 11 ωρες δυσκολο,αυτον οι 22 πιθανο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
γεια σας... <3

και εγώ θα δώσω πανελλήνιες από του χρόνου...
όντως σε κάποιες περιοχές είναι διαφορετικό το θερινό πρόγραμμα...
εμείς εδώ κρήτη ξεκινάμε 10-15 ιουλίου κ τελειώνουμε τέλη αυγούστου..
από ότι διάβασα πολλές είναι οι ώρες που κάνετε το καλοκαίρι...
έχω και έναν φίλο που θα κάνει 22 ώρες... και έχω φρικάρει...
ελπίζω να μην με πάνε πίσω οι 11 ώρες μου..

22;;;; :worry: Θα κουραστεί πολύ σύντομα, δε θα έχει πολύ χρόνο για προσωπικό διάβασμα, επαναλήψεις και λίιιιγο ξεκούραση. Άνθρωποι είμαστε όχι μηχανές.
Σημασία δεν έχει πόσες ώρες κάνετε φροντιστήρια αλλά η ποιότητα του προσωπικού διαβάσματος. Τα φροντιστήρια από μόνα τους δε θα μας βάλουν στη σχολή που θέλουμε, γιατί αυτό είναι δική μας υπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,421 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι πιτσεύω το φροντιστήριο να βρίσκεται κοντά στην ύλη με το σχολείο. Θυμάμαι όταν πήγαινα σχολείο κάναμε ιστορία 1ο κεφάλαιο και στο φροντιστήριο 2ο κεφάλαιο. Αρχαία κάναμε σχολείο εισαγωγή πρωταγόρα και στο φροντιστήριο εισαγωγή πολιτείας. Απο την μια καλό είναι γιατί με το σχολείο τα ξανακάνεις επανάληψη, απο την άλλη πολλοί (όπως εγώ) τα μπερδεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos Serres

Νεοφερμένος

Ο Tasos Serres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας,,,μπορώ να πω οτι ξεκαθαρίζει σιγα-σιγα το τοπίο αν και υπάρχει χρόνος μέχρι το Σεπτέμβρη που θα ξεκινήσει το μάθημα επιλογής...!
Να είστε καλά...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
εγώ θέλω να γίνω μαθηματικός οπότε απλά τα λατρεύω τα μαθηματικά <3

something is so wrong with you.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hliass_1989

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hliass_1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Εγω νομιζω πως ειναι καλυτερα να φορτισετε τις μπαταριες σας και να προετοιμαστειτε ψυχολογικα για το διαστημα που ακολουθει,το οποιο δεν ειναι αμελητεο, αλλα προκειται για 300 μερες αφοσιωσης κ πειθαρχειας..δυνατο τεστ χαρακτηρα!οσοι,ωστοσο, κανετε θερινα δωστε βαση στη βαθια κατανοηση αυτων που διαβαζετε και οχι σε π@σαλειμα κ ημιμαθεια..

Παραλληλες χαλαρες επαναληψεις σε υλη προηγουμενων ετων για ενδεχομενη καλυψη κενων θα ταν ιδανικη μαλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
εγω που ημουν θετικη και εδωσα και αοθ εκανα συνολικα την εβδομαδα 21 ωρες
ΜΑΘ.ΚΑΤ. 5(μετα τον μαρτη που δεν πηγαιναμε σχολειο 6.5)
ΜΑΘ.ΓΕΝ. 2
ΕΚΘΕΣΗ 2(καμια φορα καναμε κανενα παραπανω για να τζεπωσει η καθηγητρια)
ΦΥΣΙΚΗ 4
ΧΗΜΕΙΑ 3
ΒΙΟΛΟΓ. 2
ΑΟΘ 2
Ολα αυτα απο 1 αυγουστου η αληθεια ειναι οτι το αοθ μου ετρωγε το βραδυ της παρασκευης ,ενω εκανα αμαν μεχρι να καταφερω να βγαλω προγραμμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγω νομιζω πως ειναι καλυτερα να φορτισετε τις μπαταριες σας και να προετοιμαστειτε ψυχολογικα για το διαστημα που ακολουθει,το οποιο δεν ειναι αμελητεο, αλλα προκειται για 300 μερες αφοσιωσης κ πειθαρχειας..δυνατο τεστ χαρακτηρα!οσοι,ωστοσο, κανετε θερινα δωστε βαση στη βαθια κατανοηση αυτων που διαβαζετε και οχι σε π@σαλειμα κ ημιμαθεια..

Παραλληλες χαλαρες επαναληψεις σε υλη προηγουμενων ετων για ενδεχομενη καλυψη κενων θα ταν ιδανικη μαλλον

aaaawwww indeed :redface:
Τι ωραία που τα λες ηλία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Περίεργο, εμείς, τους παλιούς καλούς καιρούς που ήμουν μαθήτρια, είχαμε ξεκινήσει Αύγουστο και μάλιστα θυμάμαι πως είχαμε αρχίσει με το μάθημα της λογοτεχνίας και πιο συγκεκριμένα με το ποίημα του Καρυωτάκη "Μικρή Ασυμφωνία εις Α Μείζον" που τελικά βγήκε εκτός ύλης. Απλά fail!
Παιδιά χαλαρά με το διάβασμα και καλό είναι να εστιάσετε όσο μπορείτε μόνοι στο να διαβάζετε ύλη που δεν πρόκειται ν' αλλάξει, όπως αρχαία άγνωστο, λατινικά γραμματική και έκθεση (για θεωρητική)! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Θα έπαιρνα Φυσική αλλά είμαι στη θεωρητική και δεν ανοίγει πεδίο, η Βιολογία μου αρέσει πολύ αλλά δεν ενδιαφέρομαι για παραϊατρικά, οπότε μάλλον Μαθηματικά.:confused:


Αφου εισαι θεωρητικη εγω θα προτεινα Βιολογια....Εκτος αμα θες να παρεις και ΑΟΘ για να ανοιξεις και 5ο....
Τα μαθηματικα ειναι επικινδυνα για τη θεωρητικη, ειδικα αν βαλουν θεματα οπως φετος που χρειαζοταν να εχεις και γνωσεις κατευθυνσης.....Βεβαια με το σωστο διαβασμα και αν εχεις και κλιση για τα μαθηματικα δεν θα εχεις προβλημα....
Αν δεν ενδιαφερεσαι για 5ο παντως παρε βιολογια....Ειναι το πιο ευκολα μαθημα επιλογης για τη θεωρητικη

Αυτή την καραμέλα με τη στατιστική κόψτε την. :) Λες και εμείς που κάναμε το πασάλειμα που προβλέπει το σχολικό βιβλίο την κατανοήσαμε σε βάθος και έχουμε εξασφαλίσει 10άρια στα σχετικά μαθηματα στο πανεπιστήμιο. :confused:

Εγώ ορίζω ως ενδιαφέρον ένα μάθημα που μιλάει για κάτι που συμβαίνει στη φύση, για κάτι που μπορώ να φανταστώ (πχ φαινόμενο του θερμοκηπίου, διάθλαση φωτός). Το ότι θα λύσω μια εξίσωση και θα βγάλω ένα ξερό αποτέλεσμα δεν με ευχαριστεί και τόσο σαν διαδικασια.

Σαφώς και είναι υποκειμενικό, το παιδί ζήτησε γνώμες και εγώ λέω τη δικιά μου. Δε νομίζω να μπορεί να αμφισβητησει κανείς όμως ότι τα μαθηματικά είναι πιο απρόβλεπτα απο τα άλλα δύο μαθήματα, χωρίς αυτό να τα κάνει εύκολα.

Μην νομιζεις οτι η στατιστικη ειναι κατι το τραγικο....Απλα αυτα που μαθαινεις τωρα ειναι οι βασεις, και αμα τα εχεις κατανοησει εισαι μια χαρα.....Επισης τα μαθηματικα γενικης δεν ειναι μονο εξισωσεις οπως τα κατευθυνσης που οντως δεν εχουν ενδιαφερον....Στα γενικης υπαρχουν προβληματα που συναντας και στην πραγματικοτητα, οπως π.χ προβληματα στατιστικης...Θα συμφωνησω οτι ειναι πιο απροβλεπτα και πιο δυσκολα απο τα αλλα μαθηματα....Αλλα δεν ειναι και τραγικα δυσκολα, ουτε χρειαζονται τοσο πολυ διαβασμα οσο τα αλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,421 μηνύματα.
Τα μαθηματικα ειναι επικινδυνα για τη θεωρητικη, ειδικα αν βαλουν θεματα οπως φετος που χρειαζοταν να εχεις και γνωσεις κατευθυνσης.....

Τα μαθηματικά γενικής δε χρειάζονται γνώσεις κατεύθυνσης. Λάθος είναι αυτό. Απλά τα παιδιά που είναι θετική/τεχνολογική τους φαίνονται πιο εύκολα γιατί έχουν μεγαλύτερη επαφή με τα μαθηματικά απο ενα παιδί της θεωρητικής. Ότι διδάσκεσαι στα μαθηματικά γενικής, αυτά δίνεις και στο τέλος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Τα μαθηματικά γενικής δε χρειάζονται γνώσεις κατεύθυνσης. Λάθος είναι αυτό. Απλά τα παιδιά που είναι θετική/τεχνολογική τους φαίνονται πιο εύκολα γιατί έχουν μεγαλύτερη επαφή με τα μαθηματικά απο ενα παιδί της θεωρητικής. Ότι διδάσκεσαι στα μαθηματικά γενικής, αυτά δίνεις και στο τέλος. :)

Ναι εχεις δικιο. Δεν το διατυπωσα σωστα.... Εννοουσα οτι για παραδειγμα στο φετινο Δ πιο ευκολα θα σκεφτοταν ενας θετικοτεχνολογικος να βρει μονοτονια και να βαλει ln στο 2ο η 3ο ερωτημα, δεν θυμαμαι ποιο ηταν , απο οτι ενας απο τη θεωρητικη....Συν οτι αμα εισαι τεχνολογικη η θετικη εχεις μια παραπανω εξοικειωση με τα μαθηματικα....Παντως αμα καποιος ειναι θεωρητικη και δεν ενδιαφερεται για 5ο η δεν εχει κλιση στα μαθηματικα καλυτερα να τα αποφυγει...Αποψη μου παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tróndur í Gøtu

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου,η βιολογία γενικής είναι εύκολη και πιο standard από τα μαθηματικά γενικής.Για τη φυσική γενικής δεν ξέρω. Πάντως φέτος δικαιώθηκα που επέλεξα βιολογία γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά,
Είμαι και εγώ ένας μαθητής της Γ' λυκείου πλέον και την επόμενη Τρίτη ξεκινούν τα θερινά μαθήματα...Καλή αρχή να έχουμε , καλό αγώνα και υπομονή φυσικά..! Θα ήθελα βοήθεια στην επιλογή μαθήματος γενικής. Είμαι θετική κατεύθυνση και η αλήθεια είναι οτι με ενδιαφέρει αποκλειστικά το 3ο πεδίο οπότε είμαι σε δίλλημα...Βιολογία ή Μαθηματικά Γενικής...;;;; Οι φετινές ανακοινώσεις για τα θέματα των μαθηματικών γεν με έβαλαν σε σκέψεις....

Γειά σας παιδιά,
Είμαι και εγώ ένας μαθητής της Γ' λυκείου πλέον και την επόμενη Τρίτη ξεκινούν τα θερινά μαθήματα...Καλή αρχή να έχουμε , καλό αγώνα και υπομονή φυσικά..! Θα ήθελα βοήθεια στην επιλογή μαθήματος γενικής. Είμαι θετική κατεύθυνση και η αλήθεια είναι οτι με ενδιαφέρει αποκλειστικά το 3ο πεδίο οπότε είμαι σε δίλλημα...Βιολογία ή Μαθηματικά Γενικής...;;;; Οι φετινές ανακοινώσεις για τα θέματα των μαθηματικών γεν με έβαλαν σε σκέψεις....

Προτείνω μαθηματικά. Μη φοβάσαι που φέτος έβαλαν δύσκολα. Αν πάλι δε θες μαθηματικά, σκέψου σοβαρά το ενδεχόμενο να πάρεις φυσική. Είναι πολύ εύκολη και αν πάρεις βιολογία θα έχεις πολλή και ΧΑΖΗ αποστήθιση, οπότε δεν την προτείνω καθόλου σε κάποιον της θετικής. Προτιμότερο είναι να διαβάσεις τέλεια τη βιολογία κατεύθυνσης παρά να προβληματιστείς και για τη Γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Παιδιά με όλα αυτά που έχουν ακουστεί φέτος, ότι δηλαδή τα μαθήματα θα μειωθούν από 6 σε 4, κάνετε όλα τα μαθήματα ή δεν κάνετε καποια;

δεν το βλέπω να εφαρμόζεται...
εγω κάνω όλα τα μαθήματα...

σκέψου οτι αν εφαρμοζόταν δεν θα μπορούσες να πας πολύτεχνιο χωρίς χημεία...
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: δεν θα εφαρμοστει από φέτος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondask

Νεοφερμένος

Η kondask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
το παιδί είναι σε μεγάλο φροντιστήριο που καθορίζει κάποιες συγκεκριμένες ώρες που πρέπει να κάνει...
και δυστυχως δεν μπορεί να φύγει από εκεί γιατί η ώρα είναι κάπου στα 5 ευρώ.. οπότε τον συμφέρει οικονομικά...
τώρα αντοχές δύσκολο να έχει... :/

something is so wrong with you.....

χαχαχαχαχαχα ... είναι μαγεία :D:P χαχαχαχα

αα! κοιτούσα σήμερα να βρω την ύλη των μαθημάτων για τις πανελλήνιες και δεν την βρήκα αλλά διάβασα σε ένα παρεμφερή σάιτ
ότι θα πάμε στα 4 μαθήματα... :Ο αληθεύει;;;;; πείτε μου ότι δεν θα βγάλουν τα γενικής ...... :////////
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Το συστημα για εσας δεν προκειται να αλλαξει η αλλαγη λογικα θα αφορει αυτους που ερχονται α λυκειου φετος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
εγώ πάντως παιδιά για όσους ποντάρουν σε υψιλόβαθμες σχολές έχω καταλήξει οτι η βιολογία είναι η πιο ασφαλής.

αν το υπολογίσεις 1 μονάδα στα 20 είναι για το μάθημα επιλογής 170 ολόκληρα μόρια... η διαφορά 18-20 μπορεί να σε αφήσει εκτός σχολής...

συνεπως, άμα η βιολογία δεν είναι ανυπόφορη για κάποιον (γιατί δεν είναι απαραίτητα αποστήθιση απλά λογικό είναι αν τη μάθεις τέλεια να χρησημοποιείς και λέξεις του βιβλίου) είναι ασφαλής δρόμος για επιτυχία στις πανελλήνιες ειδικά για θεωρητική

μην ξεχνάτε πως τα μαθηματικά για το 5ο πεδίο είναι μάθημα αυξημένης βαρύτητας, που θα πει οτι για το πεδίο αυτό κάθε μονάδα είναι 330 μόρια...
αυτό σημαίνει ότι, λογικό είναι στις πανελλήνιες κάποια μόρια να πιάνονται δύσκολα. Μην ξεχνάτε οτι τα μαθηματικά θέλουν το φροντηστήριό τους, ενώ η βιολογία μπορεί να βγει με προσωπικό διάβασμα.
Ο μαθηματικός μας που μέχρι πέρσι μας παρότρυνε να πάρουμε μαθηματικά αν μας αρέσουν, φέτος είπε "να σκεφτείτε σοβαρά αν θα το πάρετε το μάθημα, γιατί δυσκολεύουν τα πράγματα..."
φυσικά δεν θέλω να προσηλυτίσω στη βιολογία, απλά παρουσιάζω κάποιες παραμέτρους που πρέπει να ληφθούν υπ όψιν
για αυτούς που δεν αντέχουν την βιολογία, καλή εναλλακτική είναι η φυσική. Με το ντεζαβανταζ πάντα οτι δεν ανοίγει πεδίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top