Πανελλήνιες 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

lizzy

Νεοφερμένος

Η lizzy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Θετικοτεχνολόγοι έχετε κάνει ασκήσεις με ανακύκλωση; Το ακούω πολύ για 2ο θέμα!!
Εμεις καναμε μια-δυο το πολυ...εσεις;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θετικοτεχνολόγοι έχετε κάνει ασκήσεις με ανακύκλωση; Το ακούω πολύ για 2ο θέμα!!
Μας το έδειξαν στο φροντ δεν είναι τόσο τραγικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lizzy

Νεοφερμένος

Η lizzy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σιγά την ανακύκλωση ρε παιδιά, τι σας παιδεύει τόσο πολύ; Η λύση είναι στανταράκι: Έστω ότι κάνει ανακύκλωση, μια ΑΔΕ έως την ανώτερη θέση, και είτε βρίσκεις (γωνιακή) ταχύτητα, είτε καταλήγεις σε άτοπο οπότε δεν κάνει ανακύκλωση.
Οντως δεν ειναι κατι τραγικο...απλως αν δεν ξερεις τη μεθοδολογια λιγο δυσκολο να το βρεις μονος σου!!!:P

ααα κατι ασχετο...ποσο πρεπει να εχω συνολο για να περασω ενα μαθημα γενικης;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Θετικοτεχνολόγοι έχετε κάνει ασκήσεις με ανακύκλωση; Το ακούω πολύ για 2ο θέμα!!
Αρκετές. Δεν το είχα ακούσει για σος αλλά καλό μου ακούγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Απλά επειδή έχει αρκετές περιπτώσεις για αυτό..Αλλά και εγώ το θεωρώ ωραίο θεματάκι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ανακύκλωση 2ο θέμα? Πιο πολύ για υποερώτημα του 4ου δεν πάει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel07

Νεοφερμένος

Η angel07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Θετικοτεχνολογικοί!!!! Δεν έχω κάτι ξεκάθαρο στο μυαλό μου! Για τον σχεδιασμό ενός στιγμιοτύπου στάσιμου όταν δεν έχω κάποιο διάγραμμα σε κάποια προηγούμενη χρονική στιγμή βρίσκω τις θέσεις δεσμών και κοιλιών;;;;; Αν όχι τότε πως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frwws

Νεοφερμένος

Η Frwws αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Βρίσκεις θέσεις δεσμών και κοιλιών ,βρίσκεις τι κάνει η αρχή (άν είναι κοιλία φυσικά) , και ό,τι κάνει αυτή αυτό κάνουν και τα σημεία που ταλαντώνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosmon1994

Νεοφερμένος

Ο giorgosmon1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Βρίσκεις θέσεις δεσμών και κοιλιών ,βρίσκεις τι κάνει η αρχή (άν είναι κοιλία φυσικά) , και ό,τι κάνει αυτή αυτό κάνουν και τα σημεία που ταλαντώνονται.

Θετικοτεχνολογικοί!!!! Δεν έχω κάτι ξεκάθαρο στο μυαλό μου! Για τον σχεδιασμό ενός στιγμιοτύπου στάσιμου όταν δεν έχω κάποιο διάγραμμα σε κάποια προηγούμενη χρονική στιγμή βρίσκω τις θέσεις δεσμών και κοιλιών;;;;; Αν όχι τότε πως

Η αν δεν ξέρεις τι κάνει το σημείο Ο (πηγή) τότε άμα βρεις τι κάνει ένα σημείο που είναι κοιλία μπορείς να καταλάβεις και τι κάνουν όλα τα άλλα γιατί ανάμεσα σε περριτό πλήθος δεσμών οι κοιλίες έχουν ΔΦ=Π και σε άρτιο πλήθος δεσμών έχουν ΔΦ=0

Πω... άμα πέσει στο στερέο εκείνο με το τεταρτοκύκλιο και το σώμα που κάνει ομαλλή κυκλική κίνηση θα μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Η αν δεν ξέρεις τι κάνει το σημείο Ο (πηγή) τότε άμα βρεις τι κάνει ένα σημείο που είναι κοιλία μπορείς να καταλάβεις και τι κάνουν όλα τα άλλα γιατί ανάμεσα σε περριτό πλήθος δεσμών οι κοιλίες έχουν ΔΦ=Π και σε άρτιο πλήθος δεσμών έχουν ΔΦ=0

Πω... άμα πέσει στο στερέο εκείνο με το τεταρτοκύκλιο και το σώμα που κάνει ομαλλή κυκλική κίνηση θα μας....

Αν σου πω ότι αυτό περιμένω.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔημήτρηςΠ95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔημήτρηςΠ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Κοίτα προφανώς δεν σε γνωρίσω προσωπικά ούτε ξέρω το επίπεδο σου. Τα παραπάνω δεν τα έγραψα με εμπάθεια. Αν είσαι διαβασμένη μην εύχεσαι για εύκολα θέματα. Καλύτερα δύσκολα και να γράψεις 15-17(δηλαδή να μην κάνεις σχεδόν καθόλου το στερεό) όταν όλοι γράφουν βάσεις παρά εύκολα και να είσαι ένα από τα άπειρα άριστα. Ούτε εμένα μου αρέσει το στερεό και ούτε εγώ τις έχω όλες τις ασκήσεις του αλλά το προτιμώ από ένα απλό κύμα(ή και στάσιμο) πού θα το γράψουν οι περισσότεροι. Στην έκθεση είχα προετοιμαστεί πολύ καλά και ότι και αν έπεφτε θα έγραφα το 15 που ήθελα. Οταν έπεσε περιβάλλον απογοητεύτηκα παρότι έχω γράψει(σχεδόν σίγουρα) πάνω από 15 γιατί τόσο έγραψαν όλοι, μέχρι και ο διπλανός μου που δεν ήξερε καν τι θα πει λαικισμός, μεσσιανισμός κλπ.

ρε φίλε σαν πολύ πατριωτικά το έχεις δει το θέμα !! τι θες να μα πεις σε κάθε post σου ? ότι είσαι κάργα διαβασμένος και υπέρ των δύσκολων θεμάτων κλτ κλτ ?? φέρτε καμιά σακούλα να μαζέψουμε τα ψώνια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosmon1994

Νεοφερμένος

Ο giorgosmon1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Πως σου ήρθε ότι μπορεί να πέσει κάνα τέτοιο?
Και σκέψου να βάλουν και καμια ανάκλαση-διάθλαση με τις γωνίες και να χάνεσαι
Και φυσικά καπάκι απόδειξη της εξίσωσης του αρμονικού κύματος... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Η αν δεν ξέρεις τι κάνει το σημείο Ο (πηγή) τότε άμα βρεις τι κάνει ένα σημείο που είναι κοιλία μπορείς να καταλάβεις και τι κάνουν όλα τα άλλα γιατί ανάμεσα σε περριτό πλήθος δεσμών οι κοιλίες έχουν ΔΦ=Π και σε άρτιο πλήθος δεσμών έχουν ΔΦ=0

Πω... άμα πέσει στο στερέο εκείνο με το τεταρτοκύκλιο και το σώμα που κάνει ομαλλή κυκλική κίνηση θα μας....

τι ειδους ασκηση ειναι αυτη? μπορεις να μ το περιγραψεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πως σου ήρθε ότι μπορεί να πέσει κάνα τέτοιο?
Και σκέψου να βάλουν και καμια ανάκλαση-διάθλαση με τις γωνίες και να χάνεσαι
Και φυσικά καπάκι απόδειξη της εξίσωσης του αρμονικού κύματος... :mad:

Η απόδειξη του αρμονικού κύματος είναι απλή. Για δύσκολη απόδειξη λέω εγώ τους τύπους της ελαστικής κρούσης ή για την συχνότητα στο ντόπλερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔημήτρηςΠ95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔημήτρηςΠ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Θετικοτεχνολογικοί!!!! Δεν έχω κάτι ξεκάθαρο στο μυαλό μου! Για τον σχεδιασμό ενός στιγμιοτύπου στάσιμου όταν δεν έχω κάποιο διάγραμμα σε κάποια προηγούμενη χρονική στιγμή βρίσκω τις θέσεις δεσμών και κοιλιών;;;;; Αν όχι τότε πως

Ν=x/λ όπου Ν=Αριθμός ταλαντώσεων(τα ''σκουλικάκια'' για το στιγμιότυπο) μετά (γιατί σε κάθε στιγμιότυπο σου δίνει τη θέση αντικαθιστάς στην εξίσωση του στασίμου και λύνεις ως προς y ) και τελικά χαράζεις τα σκουλικάκια ! that's it !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosmon1994

Νεοφερμένος

Ο giorgosmon1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ε είναι στο στέρεο και έίναι ένα σώμα το οποίο βρίσκεται σένα μεγάλο ημικύκλιο και κάνει κυκλική κίνηση...
Αν έχεις το βοήθημα μαθιουδάκη πάνε στην σελίδα 246
Πάντως είναι δύσκολο να στο εξηγήσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
α ναι το ξερω ... το εχω δει πολλες φορες...(θυμηθηκα),,, μπα δεν νομιζω (φαινεται λιγο χαζο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Μακάρι να πέσουν δύσκολα θέματα...
Να πέσουν και οι βάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosmon1994

Νεοφερμένος

Ο giorgosmon1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Χαζό αλλά (τουλάχιστον εμένα ) με μπερδεύει...
Ας ελπίσουμε να μην πέσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Ο φυσικός μου είχε πει πως η ανακύκλωση είναι ωραίο υποερώτημα 4ου για τις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top