Πανελλήνιες 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δε μπορω αλλη Θεωρητικη σε αυτο το φορουμ. :P

ΟΕΦΕ Φυσικη εγραψε κανενας ;
Εγώ έγραψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Παει και η πολυδουρη.Διαλειμμα λιγων λεπτων και συνεχιζουμε με αγνωστο.Αν πεσει καβαφης ξανα θα γραψω 0.Αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Παει και η πολυδουρη.Διαλειμμα λιγων λεπτων και συνεχιζουμε με αγνωστο.Αν πεσει καβαφης ξανα θα γραψω 0.Αυτα

Δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει Καβάφης :)
Τελευταία μου έχει καρφωθεί ο Κρητικός και οι ενότητες 4-5...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει Καβάφης :)
Τελευταία μου έχει καρφωθεί ο Κρητικός και οι ενότητες 4-5...
ουτε τον εχω ανοιξει τον καβαφη και εγω πιστευω κρητικο μαζι με προσφυγικους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.

Η κυρία με τα πράσινα είναι η miss Panell Hnies όπως καταλάβατε...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Υπομονη παιδια,τιποτα δεν εμεινε.Ελπιζω ολοι να ειμαστε στις σχολες που θελουμε..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒλασίαΚ.

Νεοφερμένος

Η ΒλασίαΚ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παιδιά εχθές ο καθηγητής μας στην έκθεση μας επέστρεψε κάποιες εκθέσεις και έγινε κάτι που με άγχωσε. Κοιτάξτε, εμείς έχουμε πει οτι κάνουμε 10 παραγράφους, 2 πρόλογος-επίλογος και 4 για το κάθε ζητούμενο. Στο θέμα δίνεται οτι πρέπει να γράψουμε 500-600 λέξεις, που σημαίνει περίπου 60 λέξεις κάθε παράγραφος. Πέρα του προλόγου και το επιλόγου, νιώθω οτι οι 60 λέξεις είναι λίγες για κάθε παράγραφο, για αυτό πάντα έγραφα παραπάνω και μου έβγαιναν 700-750 λέξεις. Τα σχόλια που έπαιρνα ήταν θετικά. Όμως, στην πιο πρόσφατη έκθεση σκέφτηκα οτι επειδή συνήθως ξεπερνάω κατά πολύ τα όρια θα ήταν καλό να μικρύνω τις παραγράφους. Μη τα πολυλογώ, έκανα έκθεση 600 λέξεων με 10 παραγράφους. Ο καθηγητής όμως μου είπε οτι έκανα μικρές παραγράφους, ενώ θα έπρεπε να ήταν 70-80 λέξεις. Και τώρα, μια βδομάδα πριν δώσω έκθεση σκέφτομαι...είναι προτιμότερο να γράφεις μικρές παραγράφους ή πιο ολοκληρωμένες, αλλά ξεπερνώντας το όριο των λέξεων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Παιδιά εχθές ο καθηγητής μας στην έκθεση μας επέστρεψε κάποιες εκθέσεις και έγινε κάτι που με άγχωσε. Κοιτάξτε, εμείς έχουμε πει οτι κάνουμε 10 παραγράφους, 2 πρόλογος-επίλογος και 4 για το κάθε ζητούμενο. Στο θέμα δίνεται οτι πρέπει να γράψουμε 500-600 λέξεις, που σημαίνει περίπου 60 λέξεις κάθε παράγραφος. Πέρα του προλόγου και το επιλόγου, νιώθω οτι οι 60 λέξεις είναι λίγες για κάθε παράγραφο, για αυτό πάντα έγραφα παραπάνω και μου έβγαιναν 700-750 λέξεις. Τα σχόλια που έπαιρνα ήταν θετικά. Όμως, στην πιο πρόσφατη έκθεση σκέφτηκα οτι επειδή συνήθως ξεπερνάω κατά πολύ τα όρια θα ήταν καλό να μικρύνω τις παραγράφους. Μη τα πολυλογώ, έκανα έκθεση 600 λέξεων με 10 παραγράφους. Ο καθηγητής όμως μου είπε οτι έκανα μικρές παραγράφους, ενώ θα έπρεπε να ήταν 70-80 λέξεις. Και τώρα, μια βδομάδα πριν δώσω έκθεση σκέφτομαι...είναι προτιμότερο να γράφεις μικρές παραγράφους ή πιο ολοκληρωμένες, αλλά ξεπερνώντας το όριο των λέξεων;
10 παραγραφους ????????εγω κανω 1 προλογος 1 επιλογος 2 για το α ζητουμενο και 1ή2 για το δευτερο και βγαινουν 500 λεξεις πανω κατω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
10 παραγραφους ????????εγω κανω 1 προλογος 1 επιλογος 2 για το α ζητουμενο και 1ή2 για το δευτερο και βγαινουν 500 λεξεις πανω κατω
Θα συμφωνήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Εγώ κάνω
1 πρόλογος
3 για το 1ο ζητούμενο
1 μεταβατική
3 για το 2ο ζητούμενο
1 επίλογος

και να ξεπεράσεις στην έκθεση το όριο λέξεων δεν υπάρχει πρόβλημα (με μέχρι 750 είσαι οκ). Στην περίληψη και στην Β1 εκεί υπάρχει πρόβλημα αν το περάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒλασίαΚ.

Νεοφερμένος

Η ΒλασίαΚ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εγώ κάνω
1 πρόλογος
3 για το 1ο ζητούμενο
1 μεταβατική
3 για το 2ο ζητούμενο
1 επίλογος

και να ξεπεράσεις στην έκθεση το όριο λέξεων δεν υπάρχει πρόβλημα (με μέχρι 750 είσαι οκ). Στην περίληψη και στην Β1 εκεί υπάρχει πρόβλημα αν το περάσεις...

Αρκετά συχνά κάνω και εγώ 3 παραγράφους για το κάθε ζητούμενο. Σε κάθε παράγραφο αναλύεις ένα επιχείρημα ή συνδυάζεις πολλά μαζί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
10 παραγραφους ????????εγω κανω 1 προλογος 1 επιλογος 2 για το α ζητουμενο και 1ή2 για το δευτερο και βγαινουν 500 λεξεις πανω κατω

2 για το Α ζητούμενο;
1-2 για το Β ζητούμενο;

Και πόσο σου βάζουν στα 40;
Το σωστό ειναι ρε παιδιά 3 για το Α 3 για το Β. Δείτε λίγο τις οδηγίες των βαθμολογητών. Η μεταβατική δεν είναι υποχρεωτική, αλλά αν γράφεις 2 για το κάθε ζητούμενο χάνεις σίγουρα μονάδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ κάνω
1 πρόλογος
3 για το 1ο ζητούμενο
1 μεταβατική
3 για το 2ο ζητούμενο
1 επίλογος

και να ξεπεράσεις στην έκθεση το όριο λέξεων δεν υπάρχει πρόβλημα (με μέχρι 750 είσαι οκ). Στην περίληψη και στην Β1 εκεί υπάρχει πρόβλημα αν το περάσεις...
Οκ, και να ξεπεράσεις το όριο δεν έγινε κάτι - το θέμα είναι ότι άμα γράψεις πολύ περισσότερες λέξεις, μπορεί να σου φύγει ο χρόνος και να μην προλάβεις. Γι' αυτό: εντός ορίων πάντα οι λέξεις παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Παιδιά εχθές ο καθηγητής μας στην έκθεση μας επέστρεψε κάποιες εκθέσεις και έγινε κάτι που με άγχωσε. Κοιτάξτε, εμείς έχουμε πει οτι κάνουμε 10 παραγράφους, 2 πρόλογος-επίλογος και 4 για το κάθε ζητούμενο. Στο θέμα δίνεται οτι πρέπει να γράψουμε 500-600 λέξεις, που σημαίνει περίπου 60 λέξεις κάθε παράγραφος. Πέρα του προλόγου και το επιλόγου, νιώθω οτι οι 60 λέξεις είναι λίγες για κάθε παράγραφο, για αυτό πάντα έγραφα παραπάνω και μου έβγαιναν 700-750 λέξεις. Τα σχόλια που έπαιρνα ήταν θετικά. Όμως, στην πιο πρόσφατη έκθεση σκέφτηκα οτι επειδή συνήθως ξεπερνάω κατά πολύ τα όρια θα ήταν καλό να μικρύνω τις παραγράφους. Μη τα πολυλογώ, έκανα έκθεση 600 λέξεων με 10 παραγράφους. Ο καθηγητής όμως μου είπε οτι έκανα μικρές παραγράφους, ενώ θα έπρεπε να ήταν 70-80 λέξεις. Και τώρα, μια βδομάδα πριν δώσω έκθεση σκέφτομαι...είναι προτιμότερο να γράφεις μικρές παραγράφους ή πιο ολοκληρωμένες, αλλά ξεπερνώντας το όριο των λέξεων;

Μειωσε τις παραγραφους πριν ειναι αργα.Κανε 3 σε καθε ζητουμενο,με ~80-100 λεξεις η καθεμια.Να αναλυεις αυτο που παρουσιαζεις,και να μην το αγγιζεις επιδερμικα,αυτο ειναι λαθος που κανουν πολλοι μαθητες στην εκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Εγώ κάνω
1 πρόλογος
3 για το 1ο ζητούμενο
1 μεταβατική
3 για το 2ο ζητούμενο
1 επίλογος

και να ξεπεράσεις στην έκθεση το όριο λέξεων δεν υπάρχει πρόβλημα (με μέχρι 750 είσαι οκ). Στην περίληψη και στην Β1 εκεί υπάρχει πρόβλημα αν το περάσεις...
Πολλες κανεις θεωρω, εκτος κι αν τις κανεις μικρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dafni-Eva K

Νεοφερμένος

Η Dafni-Eva K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ποιος νομίζετε ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να αναπτύξεις μια πηγή στην ιστορία κατεύθυνσης;;;
ο κάθε φιλόλογος λέει και έναν διαφορετικό τρόπο έχω μπερδευτεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
ποιος νομίζετε ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να αναπτύξεις μια πηγή στην ιστορία κατεύθυνσης;;;
ο κάθε φιλόλογος λέει και έναν διαφορετικό τρόπο έχω μπερδευτεί

Κάνεις 1 πρόλογο και αναφέρεις το ιστορικό πλαίσιο, με λίγες λέξεις τι αναφέρει η πηγή. Πχ «Το ιστορικό παράθεμα καταγράφει...»
Ξεκινάς με γνώσεις βιβλίου σε άλλη παράγραφο, και όπου υπάρχουν στοιχεία πηγής που συνδυάζονται, κάνεις σύνθεση.
Μετά συνεχίζεις με γνώσεις βιβλίου και κάνεις την ίδια διαδικασία.
Και στο τέλος εναν μικρό επίλογο (πχ συμπέρασμα) για να κλείσεις ομαλά την πηγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top