[Πανελλήνιες 2013] Θερινή προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
γεια σας παιδια! και εγώ ξεκινάω αυριο...όλα τα μαθηματα κατ. και βιολογια επιλογης. Θα ηθελα να μου προτείνετε καποιο καλό βοηθημα για γνωστό κ' λογοτεχνία. Πιστευετε ότι η βιολογία και η ιστορία δε χρειαζονται βοήθημα?(- πολλοι λένε ότι αρκει να ξερεις το βιβλίο απ'εξω και ανακατωτα!)
ευχαριστω εκ των προτερων

Καταρχήν καλή επιτυχία και με το καλό στην πρώτη σου επιλογή.
Λοιπόν, αναφορικά με τα βοηθήματα, σύμφωνα και με τη δική μου καθηγήτρια δε χρειάζεται κάτι για Ιστορία, ενώ για Γνωστό έχω να σου προτείνω εκείνο του Φλώρου, εκδόσεις ΕΛΛΗΝΟΕΚΔΟΤΙΚΗ. Στη Λογοτεχνία ακούγεται ως καλό του ΜΕΤΑΙΧΜΙΟΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
εγώ για το γνωστό προβληματίζομαι!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
εγώ για το γνωστό προβληματίζομαι!!!!!!!

Μόνο της ΕΛΛΗΝΟΕΚΔΟΤΙΚΗΣ ακούγεται. Έχει κανείς εμπειρία από άλλες εκδόσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Μόνο της ΕΛΛΗΝΟΕΚΔΟΤΙΚΗΣ ακούγεται. Έχει κανείς εμπειρία από άλλες εκδόσεις;

εγώ για γνωστό ακούω πολύ καλό υλικό το μεταίχμιο έχει,δεν ξέρω.. διχάζομαι :P (πάνε και στο ψηφιακό σχολείο στο βιβλίο του καθηγητή!τρομερές σημειώσεις! -και ο καθηγητής μου το πρότεινε-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
ο�ον αφορα το γνωστο, η ελληνοεκδοτικη ειναι πολυ καλη, εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενη. Εννοειται τα σχολια του βιβλιου απ'εξω για τις ερωτησεις αναπτυξης, και πανω απο ολα να εχεις καταλαβει το νοημα , ωστε να μπορεις να απαντησεις πιο ευκολα στις ερμηνευτικες ερωτησεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasia95

Νεοφερμένος

Η vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Για Αρχαία (γνωστό) πιστεύω πως από τα καλύτερα βοηθήματα που υπάρχουν είναι αυτά της Ελληνοεκδοτικής (2 τόμοι-Πλάτωνας και Αριστοτέλης). Είναι πολύ αναλυτικό, χωρίς όμως να πλατειάζει και να κουράζει. Έχει και κριτήρια αξιολόγησης μετά από κάθε ενότητα έτσι ώστε ο μαθητής να βλέπει μόνος του τι έχει κατανοήσει. Στο Άγνωστο φυσικά η Γραμματική του Οικονόμου η οποία είναι απαραίτητη και για Συντακτικό συστήνω στο Συντακτικό της Αρχαίας Ελληνικής των Εκδ. Ζήτη. Έχει αρκετές ασκήσεις και δεν έχει πολλές και κουραστικές λεπτομέρειες όπως αυτό του Μπαχαράκη. Για Λογοτεχνία πολύ καλά βοηθήματα είναι των εκδόσεων Μεταίχμιο αλλά και του Σαββάλα. Του Σαββάλα όμως έχουν πάρα πολλές λεπτομέρειες και ο μαθητής κουράζεται εύκολα. Αυτό τουλάχιστον αντιμετώπισα εγώ. Για Λατινικά πολύ καλό βοήθημα είναι του Παπαθανασίου (Μεταίχμιο) και για ασκήσεις συνακτικού ένα νέο βιβλίο που βρήκα πρόσφατα απο τις εκδόσεις Ζήτη( Παπακώστας- Αθανασιάδου). Τέλος για Ιστορία δεν νομίζω να χρειάζεται βοήθημα, με τον όρο να έχεις καλές σημειώσεις για τον τρόπο ανάλυσης των πηγών. Για Βιολογία προτείνω ανεπιφύλακτα της Ελληνοεκδοτικής (Καμινέλλης) που περιέχει μια μεγάλη ποικιλία ασκήσεων. Ελπίζβ να βοήθησα!!!!
ευχαριστω πολύ! τα βιβλία της ελληνοεκδοτικης που μου προτεινες, τα ειδα στο site των εκδόσεων και μου αρεσαν αρκετα!

να σας ρωτησω... πόσα αγνωστα βγάλατε αυτη τη χρονια? στο φρον. εκανα περίπου 55 αλλά μου φαινονται λίγα ( έχω κανει βεβαια και καποια μόνη μου από θεματογραφίες). σκέφτομαι τώρα στα θερινα να διαβαζω για την επόμενη μερα και οσος χρόνος μου μενει να κανω αγνωστα από διαφορες θεματογραφιες που εχω αγορασει.
επίσης, στα θερινα πρέπει να δωσουμε εμφαση σε γνωστό ή αγνωστο στο φροντιστηριο?
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Το ψηφιακό βοήθημα είναι δωρεάν από το υπουργείο παιδείας. Είναι μια ιστοσελίδα, μια πολλή αξιόλογη προσπάθεια.
https://www.study4exams.gr
:)
Εγώ γιατί δεν έχω πρόσβαση στο βοήθημα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
παρεπιπτοντως στα ψηφιακα βοηθηματα υπαρχουν μονο διαγωνισματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Τα παιδάκια που έχουν αρχίσει τα μαθήματα, πώς τα βλέπουν τα πράγματα; Πώς οργανώνουν το χρόνο τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χελ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Γεια και από μένα.
Όπως οι περισσότεροι και εγώ ξεκινάω αύριο και συνολικά θα κάνω 5 ωρες αρχαίων, 2 ιστορία, 2 λατινικά, 2 έκθεση, 1 βιολογία και 2 ώρες κείμενα.
Αν και είναι 14 ώρες εμένα μου φαίνονται λίγες και σε κάποια μαθήματα θα προτιμούσα παραπανω μα απο οτι ειδα οι περισσοτεροι εκει κυμαίνονται.
Θα ήθελα όποιος μπορεί να μου πει που πρεπει να δώσω βάση και αν πραγματικα χρειαζονται για κάπου βοηθήματα :D

παρεπιπτοντως στα ψηφιακα βοηθηματα υπαρχουν μονο διαγωνισματα?
όχι, όταν ανοίξεις το βοήθημα στα αριστερά γράφει μενου πλοήγησης εκει πάτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia95

Νεοφερμένος

Η vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
εχει κανεις καμια αποψη για το θεμα των αγνωστων που ρωτησα πριν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Γεια και από μένα.
Όπως οι περισσότεροι και εγώ ξεκινάω αύριο και συνολικά θα κάνω 5 ωρες αρχαίων, 2 ιστορία, 2 λατινικά, 2 έκθεση, 1 βιολογία και 2 ώρες κείμενα.
Αν και είναι 14 ώρες εμένα μου φαίνονται λίγες και σε κάποια μαθήματα θα προτιμούσα παραπανω μα απο οτι ειδα οι περισσοτεροι εκει κυμαίνονται.
Θα ήθελα όποιος μπορεί να μου πει που πρεπει να δώσω βάση και αν πραγματικα χρειαζονται για κάπου βοηθήματα :D


όχι, όταν ανοίξεις το βοήθημα στα αριστερά γράφει μενου πλοήγησης εκει πάτα :)
εγω κοιταζα αλλο μενου πλοηγησης, ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
:D:D:D χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη που το νιώθειι!
17-18 ώρες;:wacko:
ποια σχολή στοχεύεις;:)

Είτε ιατρική είτε οδοντιατρική! Το ποιο από τα δύο θα είναι πρώτη επιλογή ακόμα το σκέφτομαι :P Εσύ;

Τελικά 16 ώρες είναι την εβδομάδα τα μαθήματα για μένα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
εχει κανεις καμια αποψη για το θεμα των αγνωστων που ρωτησα πριν?
εγω ελυσα πανω απο 500, αλλα εκανα ιδιαιτερα, οποτε δεν νομιζω οτι αποτελω μετρο συγκρισης...οι φιλοι μου που πηγαιναν φροντηστηριο εκαναν περιπου 100
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Αντε παιδια, καλη αρχη στην δοικιμασια που ερχεται, και μην φοβαστε, τελικα οι πανελληνιες δεν ειναι τιποτα το σπουδαιο, πολυ σημασια τις εχουμε δωσει
Τελοσπαντων, να πω και γω, ρε παιδια μην πεφτετε στην παγιδα των φροντηστηριων και τους ακουτε να κανετε καλοκαιρινα μαθηματα χαραμιζοντας το καλοκαιρι σας. Για μενα το καλοκαιρι ειναι ιερο, αρχισα την προετοιμασια μου το σεμπτεμβρη και μια χαρα βγηκε η υλη χωρις αγχη κτλ(τουλαχιστον για την τεχνολογικη που ημουν εγω). Εκτος και αν εχετε τεραστια κενα, αλλα και παλι αν ηταν ετσι, τοτε καλο θα ηταν να κανετε επαναληψη την υλη των προηγουμενων ταξεων που θα σας χρειαστει φετος.

Για τα μαθηματικα τουλαχιστον μπορω να πω οτι χρειαζεται να ξερετε τελεια τις εκθετικες και λογαριθμικες συναρτησεις απο περυσι και τα απολυτα, τριωνυμο κτλ απο προπερσι
Στην φυσικη θα χρειαστει να ξερετε κυριως αυτην της πρωτης λυκειου
Μην τα αφησετε τελευταια στιγμη, και τρεχετε μετα
Επισης το ΑΕΠΠ ειναι το μαθημα που απαιτει το λιγοτερο διαβασμα απ ολα, αρκει να το παρεις απ την αρχη με καλο ματι, και καταφερεις να μαθεις την λογικη των ασκησεων του. Ειναι σαν το ποδηλατο, απαξ και τα καταφερεις δεν προκειται να το ξεχασεις, και τα πραγματα μετα ειναι πολυ ευκολα.

Και να σας φερω το παραδειγμα ενος γνωστου μου, που φετος δεν διαβαζε καθολου, αλλα του κοβε, και το ΑΕΠΠ, το χε παρει με καλο ματι, αλλα και παλι χωρις να το διαβαζει, και στο τελος εγραψε 17+ σε αυτο το μαθημα, ενω στα αλλα πατωσε, ακομα και στο ΑΟΔΕ. Οποτε οπως καταλαβαινετε θελει μονο λογικη.

καλο κουραγιο σε ολους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
γεια σας και απο μενα ακουω πολλους να λενε για αγορα βοηθηματων και πανε φροντιστηρια ηθελα να ρωτησω οι καθηγητες σας δν σας δινουν σημειωσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Εγώ θα κάνω μόνο μέχρι αυτή την Παρασκευή. Είμαστε ήδη πολύ μπροστά σε όλα τα μαθήματα επειδή ξεκινήσαμε την ύλη της γ από Ιανουάριο (και ιστορία πιο πριν), οπότε είναι αρκετό. Μετά από 20 Αυγούστου κανονικά. Πάντως το διάβασμα σχεδόν όλο το καλοκαίρι δε σταματά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
γεια σας και απο μενα ακουω πολλους να λενε για αγορα βοηθηματων και πανε φροντιστηρια ηθελα να ρωτησω οι καθηγητες σας δν σας δινουν σημειωσεις?
κι εγώ παρόμοια απορία εξέφρασα και με γράψανε -_-
είχα ρωτήσει αν δεν αρκεί το φροντιστηριακό υλικό,κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Ντεπουτάρουμε αύριο 8 η ώρα με φυσική κατ στερεό πρώτο μάθημα πιθανότατα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Ντεπουτάρουμε αύριο 8 η ώρα με φυσική κατ στερεό πρώτο μάθημα πιθανότατα:hmm:
αναποδα ξεκινατε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top