[Πανελλήνιες 2013] Θερινή προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Στα καλοκαιρινά μαθήματα κανείς δεν έχει συνειδητοποιήσει ακόμα ότι έρχονται πανελλήνιες..! Οπότε θα περάσετε καλά..!
Τώρα που τελειώσαμε κ μεις θα σας πούμε (όπως μας έλεγαν κ μας οι προηγούμενοι) ότι δεν είναι τίποτα τελικά οι εξετάσεις...Κ ξέρω ότι το χειμώνα θα εκνευρίζεστε όταν το ακούτε γιατί πραγματικά θα πήξετε στο διάβασμα...! Μετά όμως είναι τα καλύτερα...!! Να σκέφτεστε όλα αυτά που θα κάνετε του χρόνου το καλοκαίρι κ να πέρνετε κουράγιο κ με ένα καλό προγραμματάκι θα περάσει κ αυτή η χρονιά..!!
Καλό κουράγιο σας εύχομαι κ ότι χρειαστείτε είμαστε εδώ να σας βοηθήσουμε..!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά πράγματα:
1)Κοιμηθείτε τουλάχιστον 7-8 ώρες τώρα το καλοκαίρι ΑΛΛΑ και το χειμώνα.Τα ξενύχτια δε λειτουργούν.ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ.
2)Φροντίστε να ξεκουράζεστε όταν νιώθετε ότι ξεφεύγετε από τα όρια.Ναι, αν έχετε στόχους πρέπει να προσπαθήστε πολύ.Όμως αν πάτε κουρασμένοι στις πανελλήνιες δε θα αποδώσετε όσο θέλετε.ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ.
3)Θα βάλετε κιλά, αλλά όσο να'ναι προσπαθήστε να τρώτε υγιεινά.Μη μένετε νηστικοί.Να πίνετε χυμούς, να τρώτε φρούτα και μακριά από τους καφέδες όσο μπορείτε.Καλύτερα κοιμηθείτε και μη πιείτε καφέ!
4)Κρατείστε τις απουσίες για το τέλος.
5)Να πάτε 5ημερη.
6)Όταν κάποιος κλαίγεται για την καημένη τη ζωή του, για τις πανελλήνιες κτλ. να φεύγετε!Φέτος μην κάνετε παρέα με τέτοια άτομα, για το όνομα του θεού!
7)Μην παίρνετε τηλέφωνο τον κολλητό σας για να του πείτε τον πόνο σας.Και οι δύο είστε για τον πούτσο, έχετε προβλήματα(δεν έχετε, αλλά νομίζετε ότι έχετε) και με το τηλέφωνο δε θα τα λύσετε.Χαλαρώστε, σφίξτε τα δόντια και κάνετε ότι μπορείτε.Όταν παίρνετε τηλέφωνο τους φίλους σας, να μιλάτε για ανάλαφρα πραγματάκια.
8 )Μην ασχοληθείτε με τα γκομενικά, δεν κάνει!
9)Α!!!ΚΑΘΕ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ, θα θέλει να διαβάζετε μόνο για το δικό του μάθημα!Να είστε προετοιμασμένοι λοιπόν.Να διαβάζετε για όλα και να κάνετε πρόγραμμα!!!
10)Προσπαθήστε με κάθε τρόπο να έχετε καλή ψυχολογία.Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα περάσετε μια κουραστική χρονιά και θα έχετε νεύρα.Χαλαρώστε.
Αυτές είναι οι 10 εντολές για μια όσο το δυνατόν επιτυχημένη και λιγότερο οδυνηρή χρονιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
μα δεν ειναι οδυνηρη ρε παιδια ηρεμηστε! σωστο προγραμματισμο θελει και ουτε εξοδους θα στερηθητε ουτε γκομενικα ουτε φιλους ουτε καν pc! εξυπνο χειρισμο χρειαζεται και προσοχη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
καταρχην, πολυ ωραιο κειμενο, σε ευχαριστουμε εμεις τα θετικοπαιδα!:)
θα ηθελα να σε ρωτησω: 1. ποσο ''εξυπνο'' ειναι να διαβαζεις(λυνεις ασκησεις) απο ''γνωστα'' βοηθηματα? το λεω αυτο καθως εχω ακουσει πως αυτοι που βαζουν τα θεματα ξερουν πανω κατω τα ''πιο διασημα βοηθηματα'' και τα αποφευγουν για ασκησεις.
2. τις ασκησεις των σχολικων δεν ειναι καλυτερο να τις κανουμε μονοι μας για εξασκηση? η καθηγητρια μου στο φροντιστηριο ειπε πως φυσικη μαλλον δεν θα κανουμε καθολου ασκησεις απο το σχολικο βιβλιο μιας που πια βαζουν τοσο εξεζητημενα θεματα που δεν υπαρχουν στα σχολικα βιβλια και δεν υπαρχει λογος να ''χανουμε χρονο''. αλλα ακουσα πως ουτε στο σχολειο μου φετος στην Γ' εκαναν ασκησεις απο το βιβλιο:confused: 3. πως βλεπεις τον συνδυασμο θετικης με φυσικη Γ.Π.? (αντι για βιολογια ή μαθηματικα)

Παρόλο που είμαι της θεωρητικής κατεύθυνσης, αντικειμανικά θεωρώ πως αν οι ασκήσεις του σχολικού βιβλίου ήταν τόσο περιττές, δεν θα υπήρχαν.. οταν μπαίνεις σε ένα κεφάλαιο ή υποενότητα , πρώτα θα ξεκινήσεις απο τα απλά και μετα θα πας στα εξηζητημένα.. Βέβαια αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.. πάντως εγω μεχρι την β' λυκειου έκανα μαθηματικά, μήπως τελικά τα επέλεγα ως 6ο μάθημα, και κάπως έτσι ήταν η μεθοδολογία της καθηγήτριας που είχα... Αν πέσει ένα υποερώτημα, ας υποθέσουμε, που είναι ολόιδιο με ένα του βιβλίου, μετά δεν θα υπάρχει καμία δικαιολογία του τύπου : "καλά και αυτοί απο το σχολικό βιβλίο έβαλαν" ... βεβαίως επισημαίνω ξανά πως αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, δεν έχω κάποια προσωπική εμπειρία απο την θετική κατεύθυνση, αλλά ξέρω τον αδερφό μου που ήταν θετική κατεύθυνση , έκανε αυτό που προανέφερα και έγραψε εξαιρετικά καλά(πριν απο 2 χρόνια).. βεβαίως έλυνε πολλές ασκήσεις που του έδιναν οι καθηγητές του, αλλά δεν αδιαφορούσε για το σχολικό βιβλίο , επειδή είχε λύσει δεκάδες ασκήσεις πολύ πιο δύσκολες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Παρόλο που είμαι της θεωρητικής κατεύθυνσης, αντικειμανικά θεωρώ πως αν οι ασκήσεις του σχολικού βιβλίου ήταν τόσο περιττές, δεν θα υπήρχαν.. οταν μπαίνεις σε ένα κεφάλαιο ή υποενότητα , πρώτα θα ξεκινήσεις απο τα απλά και μετα θα πας στα εξηζητημένα.. Βέβαια αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.. πάντως εγω μεχρι την β' λυκειου έκανα μαθηματικά, μήπως τελικά τα επέλεγα ως 6ο μάθημα, και κάπως έτσι ήταν η μεθοδολογία της καθηγήτριας που είχα... Αν πέσει ένα υποερώτημα, ας υποθέσουμε, που είναι ολόιδιο με ένα του βιβλίου, μετά δεν θα υπάρχει καμία δικαιολογία του τύπου : "καλά και αυτοί απο το σχολικό βιβλίο έβαλαν" ... βεβαίως επισημαίνω ξανά πως αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, δεν έχω κάποια προσωπική εμπειρία απο την θετική κατεύθυνση, αλλά ξέρω τον αδερφό μου που ήταν θετική κατεύθυνση , έκανε αυτό που προανέφερα και έγραψε εξαιρετικά καλά(πριν απο 2 χρόνια).. βεβαίως έλυνε πολλές ασκήσεις που του έδιναν οι καθηγητές του, αλλά δεν αδιαφορούσε για το σχολικό βιβλίο , επειδή είχε λύσει δεκάδες ασκήσεις πολύ πιο δύσκολες..
του βιβλιου δεν ειναι απαραιτητα πιο απλες. αν κρινω απο τα φετινα της κατευθυνσης(στην φυσικη κυριως) ειναι αρκετα μπερδεμενες μερικες και με χαλια νουμερα!:P
αν οντως δεν κανουμε καθολου απο τα σχολικα βιβλια στο φροντιστηριο, μαλλον θα τα χρησιμοποιω για να δω και εγω τις δυνατοτητες μου! (αν εχω χρονο:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntonisR21

Νεοφερμένος

Ο AntonisR21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
ρε παιδιά μην αγχώνεστε ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ απλώς θα δώσετε.
Υπάρχει κόσμος που δεν έχει να φάει,άτομα βαριά άρρωστα και θεωρείται
δύσκολη περίοδο της ζωής σας κάποιες εξετάσεις;
Όσο αφορά τα μαθήματα,δεν χρειάζεται να φοβάστε ΤΙΠΟΤΑ,αν κάνετε
ΣΩΣΤΟ διάβασμα θα πάνε όλα καλά.Σωστό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να διαβάζεις όλη
μέρα,απλώς να μην αφήνεται κενά,να βλέπετε ασκήσεις από διάφορα βοηθήματα και
όταν κάτι δεν καταλαβαίνεται να ζητάτε την βοήθεια του καθηγητή σας.
Φέτος και χρόνο για προπονήσεις είχα και παρασκευές και Σαββατοκύριακα ελεύθερο χρόνο,
αλλά και στην διάρκεια των εξετάσεων..
Καλή σας επιτυχία και χωρίς άγχος γιατί απλά δεν χρειάζεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
του βιβλιου δεν ειναι απαραιτητα πιο απλες. αν κρινω απο τα φετινα της κατευθυνσης(στην φυσικη κυριως) ειναι αρκετα μπερδεμενες μερικες και με χαλια νουμερα!:P
αν οντως δεν κανουμε καθολου απο τα σχολικα βιβλια στο φροντιστηριο, μαλλον θα τα χρησιμοποιω για να δω και εγω τις δυνατοτητες μου! (αν εχω χρονο:redface:)

δηλαδη στα σχολικά βιβλία δεν υπάρχουν απλες ασκήσεις; :confused: Τελος πάντων τι να σου πώ, ο καθένας ξέρει τι πρέπει να κάνει.. πάντως και παιδιά απο την τάξη μου που πήγαιναν στην τεχνολογική κατεύθυνση (δεν είχαμε φέτος θετική κατεύθυνση) και είχαν υψηλούς στόχους, και τις ασκήσεις του σχολικού βιβλίου είχαν κάνει και πάρα πολλές ασκήσεις απο εξωσχολικά... ο καθένας με το πρόγραμμά του.. προσωπικά και στην δική μου κατεύθυνση έχει το σχολικό βιβλίο διάφορες ερωτήσεις , σχόλια κ.α. δεν άφησα κανένα αδιάβαστο για να είμαι σίγουρη και όσο το δυνατό καλύτερα προετοιμασμένη... Στην ιστορία κατεύθυνσης χαρακτηριστικά έβαλαν ορισμένα ιστορικά παραθέματα απο το σχολικό βιβλίο... είχα γράψει πάρα πολλες πηγές μέχρι τις πανελλήνιες, αλλά ο καθηγητής μου επέμενε κατα την διάρκεια της χρονιάς να κάνουμε και του σχολικού βιβλίου(και εγώ έλεγα μέσα μου:"σιγά μην πέσουν απο το σχολικό βιβλίο)... και τελικά δικαιώθηκε..εδώ βέβαια δεν έχουμε και φροντιστήρια και τον ανταγωνισμό ποιος θα τελειώσει πιο νωρις την ύλη..

(η φίλη μου δεν τις είχε κάνει αυτές τις πηγές του σχολικού βιβλίου, γιατι η καθηγήτριά της ήταν απο αυτές που θέλουν να τελειώσουν την ύλη απο τον ιανουάριο και φυσικά όχι απο αυτές που ενδιαφέρονται για τις πηγές του σχολικού βιβλίου, και την πάτησε στο τέλος. )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
δηλαδη στα σχολικά βιβλία δεν υπάρχουν απλες ασκήσεις; :confused: Τελος πάντων τι να σου πώ, ο καθένας ξέρει τι πρέπει να κάνει.. πάντως και παιδιά απο την τάξη μου που πήγαιναν στην τεχνολογική κατεύθυνση (δεν είχαμε φέτος θετική κατεύθυνση) και είχαν υψηλούς στόχους, και τις ασκήσεις του σχολικού βιβλίου είχαν κάνει και πάρα πολλές ασκήσεις απο εξωσχολικά... ο καθένας με το πρόγραμμά του.. προσωπικά και στην δική μου κατεύθυνση έχει το σχολικό βιβλίο διάφορες ερωτήσεις , σχόλια κ.α. δεν άφησα κανένα αδιάβαστο για να είμαι σίγουρη και όσο το δυνατό καλύτερα προετοιμασμένη... Στην ιστορία κατεύθυνσης χαρακτηριστικά έβαλαν ορισμένα ιστορικά παραθέματα απο το σχολικό βιβλίο... είχα γράψει πάρα πολλες πηγές μέχρι τις πανελλήνιες, αλλά ο καθηγητής μου επέμενε κατα την διάρκεια της χρονιάς να κάνουμε και του σχολικού βιβλίου(και εγώ έλεγα μέσα μου:"σιγά μην πέσουν απο το σχολικό βιβλίο)... και τελικά δικαιώθηκε..εδώ βέβαια δεν έχουμε και φροντιστήρια και τον ανταγωνισμό ποιος θα τελειώσει πιο νωρις την ύλη..
δεν εχω την καταλληλη πειρα για να απαντησω:redface:
μπορει να το ειπε αυτο η καθηγητρια μου λογω της απογοητευσης που ενιωσε φετος με τα θεματα της φυσικης κατευθυνσης, γιατι λεει πως ηταν καποια πραγματα που δεν τα ειχε ξαναδει σε βοηθημα κ.λ.π.(ή κατι τετοιο:P) οποτε με την λογικη αυτη να καναμε πιο πολλες και πιο δυσκολες ασκησεις (αφου ηδη υπαρχει πιεση χρονου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
δεν εχω την καταλληλη πειρα για να απαντησω:redface:
μπορει να το ειπε αυτο η καθηγητρια μου λογω της απογοητευσης που ενιωσε φετος με τα θεματα της φυσικης κατευθυνσης, γιατι λεει πως ηταν καποια πραγματα που δεν τα ειχε ξαναδει σε βοηθημα κ.λ.π.(ή κατι τετοιο:P) οποτε με την λογικη αυτη να καναμε πιο πολλες και πιο δυσκολες ασκησεις (αφου ηδη υπαρχει πιεση χρονου)
Προσωπικά ως άνθρωπος , προτιμώ να κάνω κάτι μεθοδικά, παρά βιαστικά... Πες πως και του χρόνου υπάρχει η αντίστοιχη απογοήτευση, εσυ που διάβασες μεθοδικά γράψεις πολύ καλά και οι άλλοι που εμβάθυναν στα πιο δύσκολα δεν γράψουν καλά για διάφορους λόγους, τότε τα φροντιστήρια τι πρέπει να κάνουν, να ξεκινάνε τα μαθήματα με θέματα πανελληνιών και να κάνουν μετά τα πιο δύσκολα θέματα;... ξέρω και άτομα απο την κατεύθυνση μου που διάβαζαν αναλύσεις υπερβολικές (λες και θα δώσουμε εξετάσεις πανεπιστημίου) και στο τέλος μαύρες πλερέζες.. ορισμένες φορές το εύκολο μας μπερδεύει.. γι αυτό σε διαβεβαιώ προσωπικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Χμμ, αφορμωμενος απο τον alchemist θα προχωρησω κ εγω σε καποιες συμβουλες, για τη θεωρητικη κατευθυνση ομως, και να τις διαβασετε πολυ προσεκτικα! Λοιπον:

1.Aρχαια: η πληγη της θεωρητικης, για εναν ανεξηγητο λογο. πραγματικα το συγκεκριμενο μαθημα ειναι απο τα πιο στανταρ. το βασικο που πρεπει να κανετε,ξεκινωντας απο το Γνωστο, ειναι η εισαγωγη και τα ερμηνευτικα του βιβλιου! Σιγουρα οταν τα δειτε αμφοτερα θα πειτε"τι μαλακιες ειναι αυτα"(οπως ειπα κ εγω και ολοι), ειναι οντως υπερβολικα ανοουσια αλλα και απαραιτητα ταυτοχρονα.στο γνωστο δεν εχω να επισημανω κατι αλλο εγω τουλαχιστον περα απο την εισαγωγη την εβρισκα απιστευτα να διαβαζω γνωστο! νταξει ο πρωταγορας με τον οποιο θα αρχισετε ειναι ενα εκτρωμα, ενα συγγραφικο λαθος, αλλα η πολιτεια, τα ηθικα νικομαχεια και τα πολιτικα ειναι μαγικα! ε και στο αγνωστο να ξεμπερδεψετε απο το καλοκαιρι(αν δεν εχετε ηδη ξεμπερδεψει-εγω τουλαχιστον ειχα) με γραμματικη και συντακτικο..οπως εχετε δει σε αυτα τα δυο στις πανελληνιες ζητουν stadar πραγματα που και ο μεσος μαθητης που δεν εχει ξεσκισει το συντακτικο μπορει να τα εντοπισει.Α! μην το ξεχασω, στο γνωστο εγω διαβαζα απο το study4exams(του υπουργειου) ειναι πραγματικα εξαιρετικο μου τα εβγαζε φωτοτυπια ο καθηγητης μου και παραλληλα απο το μεταιχμιο για εξτρα. παντως το σαιτ του υπουργειου ειναι κορυφαιο(ΓΙΑ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ, γιατι στα λατινικα και στη βιολογια ειναι τραγικο)

2.Λατινικα: θεωρειται(και μαλλον ειναι) το πιο ευκολο μαθημα της κατευθυνσης. Ωστοσο εμενα περσι το καλοκαιρι στο καλοκαιρινο διαγωνισμα μου φανηκε το πιο δυσκολο γιατι ενω διαβαζα πολυ εγραψα 75(!) και αναρωτηθηκα γιατι ολοι λενε πως στα λατινικα πρεπει να εισαι χαζος να μη γραψεις πανω απο 95. και σας το λεω μετα βεβαιοτητας, τωρα που τελειωσα , οντως τα λατινικα ειναι σιγουρος βαθμος. και αυτο οχι γιατι ειναι ευκολα(το συντακτικο ειναι χαωδες και η μαλακια ειναι οτι στη Β λυκειου στα λατινικα ξυνετε τα ** σας λογω κακης κατανομης της υλης απο το υπουργειο) αλλα γιατι η υλη ειναι μικρη! θα τα κανετε τοσες επαναληψεις που στο τελος θα τα εχετε μαθει απεξω χωρις καν να το καταλαβετε..ακουγεται παραξενο αλλα σε εμενα και σε ολους τους γνωστους μου καλους μαθητες αυτο συνεβη! αλλα στην αρχη μου φαινονταν βουνο! Απο βοηθηματα δεν εχω να προτεινω κατι γιατι μεσα στη χρονια εφτιαξα δικο μου(εμπιστευομουνα περισσοτερο τον εαυτο μου αποτι τριτους) αλλα εχω ακουσει πως το μεταιχμιο ειναι συμπαθητικο! παντως θα προτεινα να εργαστειτε κυριως μονοι σας χωρις βοηθημα και να συγκεντρωσετε ολα τα συντακτικα φαινομενα του καθε κειμενου(δε ξερω αν εγινα κατανοητος) εμενα αυτο μου γλιτωσε πολυ χρονο και στις πανελληνιες κατεληξα να γραφω τα συντακτικα χωρις καν να τα σκεφτομαι(ετυχε να εχω κανει τον ιδιο πλαγιο λογο:P). Δεν εχω να πω κατι αλλο γι αυτο το μαθημα

3.Εκθεση: κατ' εμε απο τα δυσκολα μαθηματα. δεν σε παιδευει μεν με πολυ διαβασμα στο σπιτι αλλα θελει ενα 5ωρο εβδομαδιαιως να ασχολειστε(γραφη 3ωρου διαγωνισματος, 1ωρα επιχειρηματα και 1 ωρα θεωρια). Ειναι επισης πολυ καλο να διαβασετε αρθρα, εγω ας πουμε ημουν απο τους τυχερους φετος διοτι το σαββατοκυριακο πριν τις πανελληνιες διαβασα 3 κειμενα της αρβελερ, και ημουν καπως εξοικειωμενος με το "στρυφνο" υφος της.. ακουγεται χασιμο χρονου αλλα τα αρθρα σου δομουν σωστα τη σκεψη και σου προτεινουν εναλλακτικα επιχειρηματα περα απο τα τετριμμενα των βοηθηματων που λιγο πολυ θα γραψουν ολοι.. παντως γενικα δεν πιστευω να σας παιδεψει πολυ η εκθεση, αν ηδη εχετε ξεμπερδεψει με τη θεωρια, δωστε πολυ βαση στα κειμενικα ειδη!!(δοκιμιο, αρθρο, επιφυλλιδα-χαρακτηριστικα και διαφορες τους) γιατι πιστευω οτι θα σας ζητηθει κατι τετοιο, και νταξει η πειθω ειναι πολυ ευκολη. Ε τωρα τα επιχειρηματα καλο ειναι να τα διαβαζετε και να μη λετε "σιγα τα βγαζω και μονος μου αυτα" εγω τουλαχιστον τα διαβαζα. γιατι αν σας ζητηθει καποιο θεμα "φροντηστηριακο" σαν το δικο μας ας πουμε αυτοι που παπαγαλισαν τα ετοιμα θα εγραφαν..αυτα για την εκθεση κ ελπιζω να τα τηρησετε!βοηθημα ειχα του ΚΕΔΡΟΥ το ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ για θεωρια(κορυφαιο) και το 24 ΘΕΜΑΤΙΚΟΙ ΚΥΚΛΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ(επισης κορυφαιο το συστηνω ανεπιφυλακτα ειναι πολυ καλοφτιαγμενο)παλι του ΚΕΔΡΟΥ.

4.Ιστορια: πραγματικα το πιο σιχαμενο μαθημα της κατευθυνσης μας.Το βιβλιο σε καποια σημεια σου ερχεται να το σκισεις(βλεπε 3ο, 5ο κεφαλαιο) η υλη ειναι τεραστια και, φυσικα, χρειαζεται παπαγαλια, που για τους πιο πολλους(αν οχι για ολους) στην Γ ειναι κατι νεο..εγω εφτυσα αιμα μεχρι να μαθω την ιστορια και, παρολο που δε το συστηνω, ειχα αφησει καποιες σελιδες(4-5) εκτος, γιατι δε προλαβαινα! παλι καλα δεν επεσε κατι απο εκει και λογικα ειμαι πανω απο 95.. παντως προσοχη! η παπαγαλια στην ιστορια σε παει σιγουρα στο 90, αλλα για να ανεβει κανεις κλιμακα και να φτασει το 95(και παραπανω, αλλα απο κει και περα ειναι στο χερι του διορθωτη) πρεπει να δουλευεις συστηματικα πηγες.. εγω εκανα σιγουρα 2 πηγες εβδομαδιαιως! ενα καλο βοηθημα που δουλευα εγω ειναι παλι του ΚΕΔΡΟΥ ΘΕΜΑΤΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ..

5.Λογοτεχνια: απο τα ευκολα μαθηματα της κατευθυνσης, μολονοτι αρκετα αμφιλεγομενο. δεν χρειαζεται ιδιαιτερο διαβασμα, αν "το εχεις" με το μπλα-μπλα, οπως εγω, δεν θα αντιμετωπισεις δυσκολια. και αυτο γιατι προτιμαν να βλεπουν ωραια γραφη παρα ουσιαστικη(καλως η κακως). εγω τουλαχιστον δεν εμαθα κατι απεξω στη λογοτεχνια και διαβαζα κυριως τις ερωτησεις του ΚΕΕ και τις απαντησεις τους, που θα σας τις δωσουν στο σχολειο η στο φροντηστηριο, και επισης διαβαζα το βοηθημα του πουκαμισα που ηταν πολυ καλο για τη λογοτεχνια... επισης μου εχουν πει οτι το μεταιχμιο εχει καλες σημειωσεις, αλλα ολα τα βοηθηματα περιπου τα ιδια λενε, οποτε μην αγχωνεστε! σιγουρα ομως η λογοτεχνια ειναι το μαθημα που θα σας παιδεψει πολυ λιγοτερο απο τα υπολοιπα:)Α ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ. μπορειτε και διαδυκτιακα να βρειτε απιστευτες σημειωσεις, εχει για ολα τα μαθηματα αλλα κυριως για λογοτεχνια κ εμενα μου χρησιμευσε πολυ https://latistor.blogspot.gr/

6.Βιολογια Γενικης: επισης πανευκολο μαθημα, που ομως εχει αρκετη παπαγαλια. οι ασκησεις απλουστατες(τις ελυνε ο αδερφος μου που ειναι Γ γυμνασιου-true story) και η θεωρια στο 95% της πολυ κατανοητη. αν δεν πατε φροντηστηριο δε χρειαζεται να αγχωθειτε, ουτε εγω πηγαινα και πιστευω οτι θα ειμαι απο τους λιγους που εγραψαν στα φετικα θεματα 93-96...οχι οτι τα φετινα ηταν δυσκολα, απλα πηγαν να βαλουν κατι που χρειαζεται κριτικη σκεψη αλλα αντ' αυτου εβαλαν ηλιθια, δυσνοητα θεματα που ειτε δεν εχουν επιστημονικη βαση(βλεπε Δ2) ειτε ειναι αμφιλεγομενα και καθε λυση ειναι σωστη(βλεπε Δ1) ειτε εβαλαν ερωτηματα ιδια μεταξυ τους(βλεπε Γ1-Γ2). Γενικα παντως απλο μαθημα που χαριζει βαθμους. μη σας αγχωνουν τα φετινα θεματα παντως, η βιολογια γενικης ειναι γενικα ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ.και το λεω εγω απο θεωρητικη, για τους αλλους της θετικης αποτι μου λεγανε δε χρειαζοταν σχεδον καθολου διαβασμα, ενω για τη θεωρητικη οσο και να το κανεις, δεν ειναι εξοικειωμενη με το θετικο τροπο σκεψης της βιολογιας(λογω της φυσης της συγκεκριμενης κατευθυνσης) απο βοηθηματα δε το ψαξα ιδιαιτερα αλλα εγω διαβαζα απο του πουκαμισα ειναι καλο και εχει πολλες καλες ασκησεις! επισης επειδη δεν ειχα αλλο βοηθημα και ηθελα να λυνω ασκησεις ψαχνομουνα πολυ στο ιντερνετ και εχει κατι πολυ καλες σημειωσεις και ασκησεις!

Αυτα τα ολιγα, και οτιδηποτε περαιτερω θελετε ρωτηστε με :D

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ευχομαι!
Σ'ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Σ'ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! :clapup:
τιποτα καλε, και οτι αλλο θελετε ρωτηστε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Προσωπικά ως άνθρωπος , προτιμώ να κάνω κάτι μεθοδικά, παρά βιαστικά... Πες πως και του χρόνου υπάρχει η αντίστοιχη απογοήτευση, εσυ που διάβασες μεθοδικά γράψεις πολύ καλά και οι άλλοι που εμβάθυναν στα πιο δύσκολα δεν γράψουν καλά για διάφορους λόγους, τότε τα φροντιστήρια τι πρέπει να κάνουν, να ξεκινάνε τα μαθήματα με θέματα πανελληνιών και να κάνουν μετά τα πιο δύσκολα θέματα;... ξέρω και άτομα απο την κατεύθυνση μου που διάβαζαν αναλύσεις υπερβολικές (λες και θα δώσουμε εξετάσεις πανεπιστημίου) και στο τέλος μαύρες πλερέζες.. ορισμένες φορές το εύκολο μας μπερδεύει.. γι αυτό σε διαβεβαιώ προσωπικά ;)
τι εννοεις οταν λες μεθοδικα?:confused:
καθηγητης μου εχει πει πως αν δεν μπορουμε ενα λυνουμε τις ευκολες ασκησεις(οταν κανουμε μονο δυσκολες) σημαινει πως κατι δεν εχουμε κατανοησει σωστα..(αν καταλαβα σωστα τι λες:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
τι εννοεις οταν λες μεθοδικα?:confused:
καθηγητης μου εχει πει πως αν δεν μπορουμε ενα λυνουμε τις ευκολες ασκησεις(οταν κανουμε μονο δυσκολες) σημαινει πως κατι δεν εχουμε κατανοησει σωστα..(αν καταλαβα σωστα τι λες:redface:)

μεθοδικοτητα για μενα οσον αφορα τις πανελληνιες ειναι:διαβαζω και σχολικο βιβλιο και βοηθηματα ή σημειωσεις του/της καθηγητη/τριας στον/στην οποιο/α κανεις μαθημα με συστηματικο διαβασμα και προγραμμα και οχι με ακροτητες (π.χ. ξενυχτι).

Ακομα και να την εχεις καταλαβει την υλη τελεια, αλλα εξασκεισαι μονο σε δυκολα, οταν θα σου πεσει το ευκολο μπορει να μην σου περασει καν απο το μυαλο οτι ειναι αυτο.. Π.χ. Εγω στο αγνωστο που ελυνα διαφορα διαγωνισματα με τον καθηγητη μου προς το τελος(για να μπω στο κλιμα των πανελληνιων), ηταν ενα απλο συντακτικο φαινομενο και εγω προσπαθουσα να σκεφτω μην ειναι η υποπεριπτωση της υποπεριπτωσης.. Ευτυχως που στο τελος που ειχα προετοιμαστει σωστα , για να λυνω και ευκολα και δυσκολα, εγραψα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΝικοςΡ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
εμενα παντως η αποψη μου μετα τις φετινες πανελληνιες σχετικα με τις ωρες που πρεπει να διαβαζεις,ειναι οτι δεν υπαρχουν συγκεκριμενες.ολοι λενε να διαβαζετε το πρωι-απογευμα και να αποφευγετε τα ξενυχτια.
ε εμενα αυτο δε μου εγβαινε..εγω κοιμομουν ενα διωρο το μεσημερι μεχρι τις 4-5 (οταν δεν ειχα φρο),πηγαινα φρο και τελειωνα το διαβασμα κατα τις 2-2 και..και την αλλη μερα ημουν μια χαρα,ουτε νυσταζα ουτε τιποτα..ειναι αναλογα δηλαδη τι ωραριο ταιριαζει στον καθενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Ηρθε επιτελους και η σειρα μας...και λεω επιτελους διοτι περιμενω την προκληση και δεν φοβαμαι...πολλοι απο τους συμαθητες μου ΥΠΕΡαγχωνονται για τις εξετασεις και εχουν δικιο διοτι απο αυτες εξαρταται το μελλον μας
Ομως θεωρω οτι πρεπει να διαβαζουμε για την γνωση και οχι για να περασουμε τις εξετασεις..Θα παλεψουμε ομως!!!
Καλη επιτυχια παιδια θα τα καταφερουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
εμενα παντως η αποψη μου μετα τις φετινες πανελληνιες σχετικα με τις ωρες που πρεπει να διαβαζεις,ειναι οτι δεν υπαρχουν συγκεκριμενες.ολοι λενε να διαβαζετε το πρωι-απογευμα και να αποφευγετε τα ξενυχτια.
ε εμενα αυτο δε μου εγβαινε..εγω κοιμομουν ενα διωρο το μεσημερι μεχρι τις 4-5 (οταν δεν ειχα φρο),πηγαινα φρο και τελειωνα το διαβασμα κατα τις 2-2 και..και την αλλη μερα ημουν μια χαρα,ουτε νυσταζα ουτε τιποτα..ειναι αναλογα δηλαδη τι ωραριο ταιριαζει στον καθενα..
ναι κ εγω βραδυ διαβαζα μια ζωη και τελικα μια χαρα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos1995

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας! μόλις τελειωσα τις εξετάσεις τις δευτέρας λυκείου και ήδη έχω ξεκινήσει την θερινή προετοιμασία για τις πανελλαδικές. κάνω ιδιαιτερα μαθήματα. Το θερινό μου εβδομαδιαίο πρόγραμμα θα έχει ως εξής:
- 5 ώρες αρχαία ( 2 ώρες γνωστό και 3 ώρες άγνωστο )
- 3 ώρες λατινικά
- 2 ώρες ιστορία
- 2 ώρες λογοτεχνία
- 2 ώρες έκθεση

P.Σ.: βιολογία από Σεπτέμβρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BeThere.

Νεοφερμένος

Η BeThere. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ήρθα και εγώ στην παρέα! Καταρχάς να πώ πως είναι θεωρητική κατεύθυνση. Ιδιαίτερα ξεκινάω απο 20 αυγούστου σε όλα τα μαθήματα κατεύθυνσης εκτός απο ιστορία και βιολογία γενικής. Πιστεύετε πως πρέπει σε αυτά τα δύο να πάρω κάποιο βοήθημα, κυρίως με πηγές και ασκήσεις στην βιολογία; αν μπορείτε πείτε κάποιο καλό που μείνατε ευχαριστημένοι (προς τους απόφοιτους). Άντε και καλή μας επιτυχία! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzeka chocola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tzeka chocola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
εμενα παντως η αποψη μου μετα τις φετινες πανελληνιες σχετικα με τις ωρες που πρεπει να διαβαζεις,ειναι οτι δεν υπαρχουν συγκεκριμενες.ολοι λενε να διαβαζετε το πρωι-απογευμα και να αποφευγετε τα ξενυχτια.
ε εμενα αυτο δε μου εγβαινε..εγω κοιμομουν ενα διωρο το μεσημερι μεχρι τις 4-5 (οταν δεν ειχα φρο),πηγαινα φρο και τελειωνα το διαβασμα κατα τις 2-2 και..και την αλλη μερα ημουν μια χαρα,ουτε νυσταζα ουτε τιποτα..ειναι αναλογα δηλαδη τι ωραριο ταιριαζει στον καθενα..

ακριβώς!! και γω έτσι έκανα το καλύτερο διαβασμα! είμαστε της νύχτας τι να κάνουμε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzeka chocola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tzeka chocola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Ήρθα και εγώ στην παρέα! Καταρχάς να πώ πως είναι θεωρητική κατεύθυνση. Ιδιαίτερα ξεκινάω απο 20 αυγούστου σε όλα τα μαθήματα κατεύθυνσης εκτός απο ιστορία και βιολογία γενικής. Πιστεύετε πως πρέπει σε αυτά τα δύο να πάρω κάποιο βοήθημα, κυρίως με πηγές και ασκήσεις στην βιολογία; αν μπορείτε πείτε κάποιο καλό που μείνατε ευχαριστημένοι (προς τους απόφοιτους). Άντε και καλή μας επιτυχία! ;)

και γω θεωρητική!! πολύ καλή επιλογη :P και εγώ από Δευτέρα ξεκινάω σε όλα εκτός από αυτά τα 2. Λοιπόν κοίτα εγώ για ιστορία σκέφτηκα να πάρω το βιβλίο το καλοκαίρι και απλά να το κάνω ένα πέρασμα όλο απλά για να τα έχω ξαναδεί. Ο βιολόγος μας είπε πως δεν χρειάζονται καλοκαιρινά και αν ξεκινήσεις με σύστημα το Σεπτέμβρη και διαβάζεις καλά και μεθοδικά μια χαρά βγαίνει. Απλά λέει δεν πρέπει να το παρατήσεις.

Επιτυχία σκέτο ( για τους θεωρητικούς :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top