Πανελλήνιες 2012: Οι πρώτοι των πρώτων

the japanese

Νεοφερμένος

Ο Σκιά τα Ξημερώματα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα σ' όλους και συγχαρητήρια στα παιδιά που πέτυχαν να εισαχθούν σε σχολή της προτίμησης τους. Πέρα από τον κομπλεξισμό του "Δε στερήθηκα τίποτα, αλλά έγραψα 19.000+" εγώ έχω να διατυπώσω και μια άλλη απορία χωρίς παρεξήγηση και χωρίς να θέλω να προσβάλλω κάποιο από τ' αριστούχα παιδιά.
Κάποιος μαθητής της θετικής ή τεχνολογικής κατεύθυνσης δε θα εξέπληττε με σοβαρό διάβασμα να έπιανε 19.500+ μόρια γιατί τις ασκήσεις ή θα τις λύσει σωστά ή όχι. Βέβαια και εκεί ίσως θα υπάρχουν αποκλίσεις στις απόψεις των καθηγητών, για να μη γίνομαι απόλυτος, αλλά θα είναι σαφώς πιο περιορισμένες.
Ωστόσο μου κάνει εντύπωση πώς μαθητές της θεωρητικής, με δεδομένα τον υποκειμενικό, στις περισσότερες των περιπτώσεων, παράγοντα που υπεισέρχεται στις βαθμολογήσεις πολλών μαθημάτων όπως της Λογοτεχνίας και της Έκθεσης κυρίως, το ξεχωριστό ύφος του καθενός που μπορεί να έλκει ή ν' απωθεί τον καθηγητή με ανάλογα βαθμολογικά αποτελέσματα και η τρέλα που κουβαλάει ο εκάστοτε βαθμολογητής καθώς και πολλά άλλα, καταφέρνουν να υπερκεράσουν αυτές τις δυσκολίες, που δεν περνούν και απ' το χέρι τους, τόσο επιτυχημένα ώστε ν' αγγίζουν το απόλυτο. Και εντάξει κάποιοι μπορεί να είναι τυχεροί, αλλά κάθε χρόνο παρουσιάζεται μια ντουζίνα αριστούχων θεωρητικής. Και δε μιλάω για 18.000, 18.500 κτλ. γιατί είναι φυσιολογικό κάποιοι να είναι καλύτεροι απ' τους άλλους αλλά για τα ιλλιγγιώδη 19.700+. Σαφώς θίγω το κατά πόσον τελικά είναι αδιάβλητη η όλη διαδικασία των πανελληνίων και δεδομένου ότι σ' αυτή τη χώρα τίποτα δεν είναι αγνό και αξιοκρατικό δε βρίσκω το λόγο γιατί να είναι οι πανελλήνιες.
Το σχόλιο μου δεν έχει την πρόθεση να προσβάλλει κανέναν, ούτε το γράφω με κακοήθεια απλά εκφράζω ορισμένες επιφυλάξεις και δίνω τροφή για συζήτηση και γιατί όχι για κάποιον που γνωρίζει καλύτερα να μου εξηγήσει.
Φιλικά.

Υ.Γ.: Όταν έδινα εγώ πανελλήνιες πήγαν σε τρίτο βαθμολογητή δύο απ' τα μαθήματα που έδωσα, η Έκθεση και η Λογοτεχνία. Στη Λογοτεχνία, που θυμάμαι χαρακτηριστικά, ο πρώτος βαθμολογητής μου είχε βάλει 100/100 και ο δεύτερος 85/100 και ο τρίτος βαθμολόγησε κάπου ενδιάμεσα. Ένα παράδειγμα προσωπικό για το βαθμό υποκειμενικότητας σε κάποια μαθήματα της θεωρητικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα με τον Dia... αλλωστε, δεν υπαρχει κανενας λογος να κρυβεις τη σκληρη δουλεια που εκανες ολη τη χρονια. τα παιδια αυτα ειναι αριστουχοι και τιποτα δεν το αναιρει αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Έχω ξάδερφο που πριν λίγα χρόνια μπήκε πρώτος σε σχολή πολλών-πολλών μορίων. Το παιδί αυτό ξεσκίστηκε κυριολεκτικά στο διάβασμα και στερήθηκε τα πάντα. Μάλιστα κόντεψε να αρρωστήσει από έλλειψη ύπνου.
Εμενα του ξαδερφου μου (Ιατρικη Πάτρας) ασπρισαν οι τρίχες...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα με τον Dia... αλλωστε, δεν υπαρχει κανενας λογος να κρυβεις τη σκληρη δουλεια που εκανες ολη τη χρονια. τα παιδια αυτα ειναι αριστουχοι και τιποτα δεν το αναιρει αυτο.
Μπα.....τι λες...Για αυτους το να εχουν 19+ ή και 20,000 μορια και να σου λενε ταυτοχρονα οτι διαβασαν μονο 3 ωρες, τους δινει την ικανοποιηση να ΣΟΥ (σε καθε εναν απο εμας που εδεινε ) πουν οτι "Ξερεις εγω με τον ιδιο κοπο με εσενα επιασα πολυ περισσοτερα!!!!".......Με αλλα λογια ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΟΥΝΤΑΙ να βλεπουν στα προσωπα των αλλων τη λυπη που δεν πιασαν τη σχολη που ηθελαν τα παιδια( γιατι αυτοι ειναι ανετοι και δεν τους νοιαζει!!!!) και γι αυτο βγάζουν τις φατσες τους στα ΜΜΕ, ωστε ολο και περισσοτεροι να τους δουν.... Για εμενα ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΟΔΙΑ!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σαφώς θίγω το κατά πόσον τελικά είναι αδιάβλητη η όλη διαδικασία των πανελληνίων και δεδομένου ότι σ' αυτή τη χώρα τίποτα δεν είναι αγνό και αξιοκρατικό δε βρίσκω το λόγο γιατί να είναι οι πανελλήνιες..
Δηλαδή, με απλά λόγια λες ότι αυτοί που πέτυχαν μεγάλους βαθμούς, τους πήραν με δόλια μέσα. Αυτό θα μπορούσε να γίνει με δύο τρόπους: 1) Να ήξεραν τα θέματα ή 2) Να πλαστογραφήθηκαν οι βαθμοί τους. Όμως, η διαδικασία των πανελληνίων τα αποκλείει και τα δύο.
Θα μπορούσαμε όμως να χαρακτηρίσουμε ως "μη αξιοκρατικές" τις πανελλήνιες για άλλους λόγους: α) Δεν έχουν όλα τα παιδιά τις ίδιες ευκαιρίες στην προετοιμασία τους ή β) Υπάρχουν αρκετοί τρόποι με τους οποίους πάρα πολλοί μπαίνουν στις σχολές από την "πίσω πόρτα".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Δηλαδή, με απλά λόγια λες ότι αυτοί που πέτυχαν μεγάλους βαθμούς, τους πήραν με δόλια μέσα. Αυτό θα μπορούσε να γίνει με δύο τρόπους: 1) Να ήξεραν τα θέματα ή 2) Να πλαστογραφήθηκαν οι βαθμοί τους. Όμως, η διαδικασία των πανελληνίων τα αποκλείει και τα δύο.
Θα μπορούσαμε όμως να χαρακτηρίσουμε ως "μη αξιοκρατικές" τις πανελλήνιες για άλλους λόγους: α) Δεν έχουν όλα τα παιδιά τις ίδιες ευκαιρίες στην προετοιμασία τους ή β) Υπάρχουν αρκετοί τρόποι με τους οποίους πάρα πολλοί μπαίνουν στις σχολές από την "πίσω πόρτα".

Σε αυτη τη φραση συνοψιζεται για ΕΜΕΝΑ ΟΛΟ το νοημα!!!!:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εμενα του ξαδερφου μου (Ιατρικη Πάτρας) ασπρισαν οι τρίχες...

Το παιδί αυτό ξεσκίστηκε κυριολεκτικά στο διάβασμα και στερήθηκε τα πάντα. Μάλιστα κόντεψε να αρρωστήσει από έλλειψη ύπνου.

Μετα ριχνετε κατηγοριες σε αυτους που λενε οτι διαβασαν 2 ωρες και επιασαν τρελα μορια,ενω εσεις οι ιδιοι ανατρεχετε σε παρομοιες υπερβολες,απλως απο το αλλο ακρο.
Σιγα μην εχουμε και νεκρους σε λιγο,ελεινοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Λέσβος: Μαθητής με πρόβλημα όρασης αρίστευσε στις Πανελλήνιες!

https://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/214316/lesvos-mathitis-me-provlima-orasis-aristeyse-stis-panellinies

Έγραψε σε όλα 20. Μπράβο του.
Για εμενα ΗΡΩΑΣ αυτο το παιδι.....Και βγαζει 20 αλλα και θα ακολουθησει αυτο που του αρεσει και οχι το ΕΞΕΖΗΤΗΜΕΝΟ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the japanese

Νεοφερμένος

Ο Σκιά τα Ξημερώματα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Μην ξεχνάς φίλε Δία το σκάνδαλο με τα εκπαιδευτήρια Μπουγά στην Καλαμάτα, κι αυτό τις Πανελλήνιες αφορούσε αν δεν κάνω λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Μετα ριχνετε κατηγοριες σε αυτους που λενε οτι διαβασαν 2 ωρες και επιασαν τρελα μορια,ενω εσεις οι ιδιοι ανατρεχετε σε παρομοιες υπερβολες,απλως απο το αλλο ακρο.
εγώ είπα για ενα γεγονός, ούτε άρχισα κομπασμούς ούτε τίποτα, σε αντίθεση με τους "μάγκες" της δημοσιευσης...
Σιγα μην εχουμε και νεκρους σε λιγο,ελεινοι!

https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63666285 :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Εχει υπαρξει μαθητης που να εχει βγαλει 20 στις πανελληνιες;
Χιλια μπραβο του αξιζουν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Λέσβος: Μαθητής με πρόβλημα όρασης αρίστευσε στις Πανελλήνιες!

https://www.newsbomb.gr/koinwnia/sto...me-provlima-orasis-aristeyse-stis-panellinies

Έγραψε σε όλα 20. Μπράβο του.
Μπράβο στο παιδί για την προσπάθεια. Αλλά, για να είμαστε ειλικρινείς, ΔΕ γίνεται να έχει κάποιος 20 σε όλα. 20 στην έκθεση;;; Ούτε ένα μικρό λαθάκι κάπου στα 6 ή 7 μαθήματα; Το ότι οι καθηγητές ήταν ευνoϊκά προκατειλημμένοι απέναντι του αποτελεί κοινωνικό ρατσισμό, από την άλλη μεριά όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Brainiac

Νεοφερμένος

Ο Mr.Brainiac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με το χρηστη qwerty111.Τα παιδια με καθε ειδους προβλημα υγειας εξεταζονται face 2 face με το διορθωτη,οποτε παιζει σε μεγαλο βαθμο η προκαταληψη.Δε μιλαμε για τιποτα τρελες διαφορες,αλλα και 1-2 βαθμοι πανω ειναι αρκετο.Συγχαρητηρια παντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Μπα.....τι λες...Για αυτους το να εχουν 19+ ή και 20,000 μορια και να σου λενε ταυτοχρονα οτι διαβασαν μονο 3 ωρες, τους δινει την ικανοποιηση να ΣΟΥ (σε καθε εναν απο εμας που εδεινε ) πουν οτι "Ξερεις εγω με τον ιδιο κοπο με εσενα επιασα πολυ περισσοτερα!!!!".......Με αλλα λογια ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΟΥΝΤΑΙ να βλεπουν στα προσωπα των αλλων τη λυπη που δεν πιασαν τη σχολη που ηθελαν τα παιδια( γιατι αυτοι ειναι ανετοι και δεν τους νοιαζει!!!!) και γι αυτο βγάζουν τις φατσες τους στα ΜΜΕ, ωστε ολο και περισσοτεροι να τους δουν.... Για εμενα ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΟΔΙΑ!!!!!!

δεν νομιζω οτι κινητρο των αριστουχων ειναι να δουν στο προσωπο του άλλου τη λυπη, οπως λες, ή να αισθανθουν οτι οι αλλοι ειναι υποδεεστεροι τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Λέσβος: Μαθητής με πρόβλημα όρασης αρίστευσε στις Πανελλήνιες!

https://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/214316/lesvos-mathitis-me-provlima-orasis-aristeyse-stis-panellinies

Έγραψε σε όλα 20. Μπράβο του.

Καλα ενταξει...φυσικα και οι βαθμοι δεν ειναι ρεαλιστικοι,οσο αριστος και να ηταν.
Απλως,λογω του σοβαρου προβληματος υγειας του,τον βοηθησαν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
δεν νομιζω οτι κινητρο των αριστουχων ειναι να δουν στο προσωπο του άλλου τη λυπη, οπως λες, ή να αισθανθουν οτι οι αλλοι ειναι υποδεεστεροι τους...
Πραγματικα δεν ειμαι προκατηλημενος αλλα αμα δεν το εβλεπα με τα ματια μου να συμβαινει τη μια φορά και την αλλη να το βιωνω....εεεεε...δεν ξερω μπορει να ειμαι και τρελος !!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μην ξεχνάς φίλε Δία το σκάνδαλο με τα εκπαιδευτήρια Μπουγά στην Καλαμάτα, κι αυτό τις Πανελλήνιες αφορούσε αν δεν κάνω λάθος...
Το ότι έγινε κάτι τέτοιο (που υπερβολικά ονομάζεις "σκάνδαλο") δεν δικαιολογεί τη γενίκευση του προηγούμενου μηνύματός σου. Το γεγονός που αναφέρεις δεν διαφέρει και πολύ από το σκονάκι που κάποιος κατάφερε να χρησιμοποιήσει και φυσικά δεν αποτελεί τη "δικαιολόγηση" της ύπαρξης αριστούχων.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Μέχρι κι εδώ κακίες...
Αν δεν κάνω λάθος, τα γραπτά των πανελληνίων διορθώνονται ΚΑΙ συγκριτικά. Σωστά;

1000 μπράβο στο παλληκάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 565231

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια,αυτα ειναι βλακιες.
Γνωριζω παιδι της θετικης το οποιο εγραψε κοντα στο 19 και καθε κυριακη ηταν στις προπονησεις,ΑΛΛΑ οταν τελειωσαν οι πανελληνιες κοιμοταν για μια εβδομαδα απο την κουραση το αγχος.
Συγχαρητηρια για την 1ια.Συγχαρητηρια στο συστημα που αναδεικνυει ΠΑΠΑΓΑΛΟΥΣ!
Δε τα βαζω με το κοριτσι-καλα εκανε και πετυχε.Αλλα δεν ειναι και παραδειγμα σορρυ κιολας.Δλδ οι γονεις εμενα πρεπει
να μου λενε να ετσι να γινεις σα την κοπελιτσα.Να γινω παπαγαλος;σορρυ κιολας,αλλα δε θελω.Το θεμα ειναι
να σκεφτεσαι!Να διαβασεις ξερω εγω φιλοσοφια και να κατανοεις τους στοικους,το διογενη,να καταλαβαινεις σε τι κοσμο ηθελαν να ζησουν οχι
να ξερεις ποτε γεννηθηκε και τι εκανε.Υπαρχουν βιβλια και ιντερνετ που τα λεει ολα αυτα!Δε χρειαζεται να τα μαθαινεις!
τεσπα,ο σκοπος αγιαζει τα μεσα.Και του χρονου που δινω και εγω θα παπαγαλισω λιγο αοδε,λιγο απο εδω λιγο απο εκει.
Παπαγαλακια μας κανουν!

Με ανησυχει που δε διαβασα κανενα σχολιο παρομοιο με το δικο μου.το θεωρειται φυσιολογικο να γινομαστε ρομποτακια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top