Πανελλήνιες 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Διάβαζα το πρώτο μήνυμα του θέματος και είδα στιγμιαία την ημερομηνία του. Θα περιμένω να συγκινηθώ στις 23.

Καλή επιτυχία παιδιά, όλοι εδώ μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stevedionys

Νεοφερμένος

Ο stevedionys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
55 νομιζω με των προηγουμενων χρονων
μονο της 3ης λυκειου ποσες ειναι ?
ευχαριστω για την αποκριση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragolarossa

Νεοφερμένος

Η fragolarossa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
μονο της 3ης λυκειου ποσες ειναι ?
ευχαριστω για την αποκριση :)

23 νομιζω.Εμεις βασιακ καναμε : παιδεια ανθρωπινα δικαιωματα ,βια εγκληματικοτηατα,διαφημιση,καταναλωτισμος,ευρωπαικη ενωση,προπαγανδ,θανατικη ποινη,επιστημη,κλωνοποιηση,τεχνολογια,κοινωνικος μομφορμισμος,θεσμοι-δημοκρατια,γλωσσα,λαικισμος μεσσιανισμος,παραδοση-μνημεια,τεχνη,διαδικτυο,θεση γυναικας,πνευματικοι ανθρωποι,ρατσισμος,οικολογια,αθλητισμος,παγκοσμιοποιηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Διάβαζα το πρώτο μήνυμα του θέματος και είδα στιγμιαία την ημερομηνία του. Θα περιμένω να συγκινηθώ στις 23.

Καλή επιτυχία παιδιά, όλοι εδώ μετά.

Shadowfax καλή επιτυχία!!! Την Πέμπτη προσπάθησε να συγκρατήσεις την έμπνευσή σου και να μείνεις εντός του ορίου των λέξεων στην έκθεση. Γιατί κάτι θυμάμαι...

( Είμαι ο Djimmakos αν σου λέει κάτι :whistle: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ε τωρα θα την πω την κακια μου

Σταματανε τις μεταγγραφες,μειωνουν τους εισακτετους,περιοριζουν το προγραμμα πανελλαδικων

Μετρα αν μη τι αλλο σκληρα.Και τα μορια απο αθλητικες επιδοσεις ακομα να τα κοψουν?Δηλαδη ελεος.Πολυ μεγαλη βλακεια αυτο και ετσι αποκτανε ενα πλεονεκτημα μερικα ατομα
όπως πολύ σωστά σ απαντησε η κοπελλα απο πανω εχεις αδικο..δεν το καναν για τν ψυχη της μανας τους...εχουν κουραστει τοσα χρονια..εξαλλου αν τα ειχες εσυ τα επιπλεον μορια δεν νομιζω να ηταν τοσο μεγαλη βλακεια :whistle:
θεωρητικοι διακρινω ενα αγχος :( ?? μην αγχωνεστε σκεφτειτε οτι σε λιγο δεν θα χρειαστει να διαβαζετε τοσο πολυ:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Και εγω εχω κουραστει ολα αυτα τα χρονια να παιζω παιχνιδια στον υπολογιστη.Μηπως να παρω μορια και εγω?

Εννοειτε πως αμα ειχα και εγω αυτο το πλεονεκτημα θα το ηθελα αλλα το σωστο ειναι να μην υπαρχει

Δεν κολλανε αυτα τα δυο σε καμια περιπτωση.Ο αθλητισμος με τις Πανελληνιες.Και ειδικα οταν υπαρχουν κατι γελοιες διοργανωσεις που πολυ ευκολα παιρνεις μεταλλια αρα και μορια.Τωρα που το σκεφτομαι εχω παρει και εγω μεταλλιο στο σκακι πριν 6 χρονια.Να παω να το δηλωσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και εγω εχω κουραστει ολα αυτα τα χρονια να παιζω παιχνιδια στον υπολογιστη.Μηπως να παρω μορια και εγω?

Εννοειτε πως αμα ειχα και εγω αυτο το πλεονεκτημα θα το ηθελα αλλα το σωστο ειναι να μην υπαρχει

Δεν κολλανε αυτα τα δυο σε καμια περιπτωση.Ο αθλητισμος με τις Πανελληνιες.Και ειδικα οταν υπαρχουν κατι γελοιες διοργανωσεις που πολυ ευκολα παιρνεις μεταλλια αρα και μορια.Τωρα που το σκεφτομαι εχω παρει και εγω μεταλλιο στο σκακι πριν 6 χρονια.Να παω να το δηλωσω?

Να μην πάρεις.
Δεν νομίζω να είναι πολλές οι γελοίες διοργανώσεις.
Όσο αφορά το σκάκι, πριν απο 6 χρόνια... λίγο χλομό το βλέπω να πάρεις μόρια.

Τωρα που ειπες α9λητικες επιδοσεις αν εχεις μορια σε στρατιωτικες και τεφαα μετρανε περισσοτερο??
Έχει διαφορά και μάλιστα μεγάλη. Έχω ανεβάσει την εγκύκλιο στο "10 μύθοι για τις πανελλήνιες". Λογικά είναι κάπου στις τελευταίες 4εις σελίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Με τα λατινικα εχω σκεφτει οτι 9α τα σπασω σε 2 μερες και την τριτη 9α κανω γραμματικη-συντακτικο και 9α 3αναδω τις δευτερευουσες και τις μεταφρασεις

Ιστορια σκεφτηκα την πρωτη μερα 1-4-5 πυ μαρεσουν κ βγαινουν ευκολα συγχρονως 9α δω τις ερωτησεις και τς συνδιαστικες που εχω γραψει πανω στο βιβλιο δεν 9α ανοι3ω σημειωσεις σε μια μιση μερα σε καμια περιπτωση
και την δευτερη μερα 2-3 οτι καταφερω 9α το παλεψω

Αρχαια σκεφτηκα την πρωτη μερα Πρωταγορας - Πολιτεια με εισαγωγες και την δευτερη Αριστοτελης
αλλα ενδεχεται απο την Πεμπτη να κανω κατι παρομοιο με αυτο που ειπες εσυ ωστε να προλαβω να δω και λιγο γραμματικη γτ αν στηριχτω σε κατι στα αρχαια αυτο 9α ναι η γραμματικη κ η μεταφραση δν πιστευω να γραψω εισαγωγη και να την 3ερω δν 9α κτλβω ποιο κομματι 9α πρεπει να γραψω

Βιολογια επδ τν κανω σημερα 9α ειμαι πιο ανετη αλλα Πεμπτη σιγουρα 9α κανω 1 και 3 και Παρασκευη δευτερο επδ ειναι πιο μεγαλο ασκησεις κτλ με τν κα9ηγητη μονο

Γενικοτερα 9α κοιτα3ω οτι εχω μα9ει να το επαναλαβω ουτε καινουργια σχολια ουτε νεες ασκησεις ουτε πηγες
Δεν μα9αινονται τελευταια στιγμη με τπτ


καλα ναι, τελευταια στιγμη δε μπορεις να μαθεις κατι καινουργιο, ειναι αδυνατον γιατι η υλη ειναι τεραστια. Κ εγω θα προσπαθησω να διαβασω 1-2 ωρες γραμματικη, ρηματα πιο πολυ (οιδα,ερχομαι,τιθημι...) και αντωνυμιες. Απο συντακτικο τα ρηματικα επιθετα κ αυτα ΑΝ προλαβω, ετσι κ αλλιως καναμε την επαναληψη με τετοιο τροπο που βγαλαμε ολο το συντακτικο στο τελος για να τα εχουμε προσφατα στη μνημη μας.
Στην εισαγωγη ειναι ενα θεματακι αυτο με τις ερωτησεις, αν και τις πιο πολλες φορες αν δεις την εκφωνηση σε παραπεμπει με καποια λεξη η φραση. Αν και ειναι τοσο σαβουρα αυτη η εισαγωγη που αντε ν θυμασαι αυτη τη φραση...
Παντως εχω ακουσει να λενε για πρωταγορα 5-6 αυτα με τις ποινες, αν και πιστευω οτι θα πεσουν πολιτικα φετος.

βιολογια εβγαλα κ εγω την εξελιξη προχθες, το 2ο το ξερω ολο εκτος απο ρπανση υδατων που θελω να δω καλυτερα καποια κομματια και το πρωτο πιστευω θα το θυμηθω γρηγορα, δεν εχω προβλημα στη βιολογια, ειναι το μονο που μου αρεσει και εχει καποιο ενδιαφερον.

Λατινικα, σκεφτομαι να αφησω για το τελος τις προτασεις, γιατι ειναι καποιες μεμονωμενες περιπτωσεις (οπως αυτο με την καικιλια) που πρεπει να τις θυμασαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Και εγω εχω κουραστει ολα αυτα τα χρονια να παιζω παιχνιδια στον υπολογιστη.Μηπως να παρω μορια και εγω?

Εννοειτε πως αμα ειχα και εγω αυτο το πλεονεκτημα θα το ηθελα αλλα το σωστο ειναι να μην υπαρχει

Δεν κολλανε αυτα τα δυο σε καμια περιπτωση.Ο αθλητισμος με τις Πανελληνιες.Και ειδικα οταν υπαρχουν κατι γελοιες διοργανωσεις που πολυ ευκολα παιρνεις μεταλλια αρα και μορια.Τωρα που το σκεφτομαι εχω παρει και εγω μεταλλιο στο σκακι πριν 6 χρονια.Να παω να το δηλωσω?

Απαπα ζήλεια...:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Δεν κολλανε αυτα τα δυο σε καμια περιπτωση.Ο αθλητισμος με τις Πανελληνιες.
Eννοείται όχι. Συμφωνώ μαζί σου.
Καλά ρε παιδιά δεν έχουν καταργηθεί τα μόρια για τους αθλητές? Wtf? :confused:
Γιατί να δωθούν έξτρα μόρια σε κάποιον που ασχολείται με αθλήματα?
Τι σχέση έχει αυτό με τις Πανελλήνιες.
Δηλαδή άντε,το να δωθούν κάποια μόρια επιπλέον σε άτομα που έχουν πάρει μετάλλια αλλά μόνο για καμιά γυμναστική ακαδημία ξερωγώ και όχι για όλες τις σχολές,το βρίσκω πιο λογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Νομίζω πως όλη αυτή η συζήτηση περι αθλητών πρέπει να μεταφερθεί στο τοπικ "10 μύθοι για τις πανελλήνιες". Αλλά δεν πρέπει να είναι μύθος, όντως παίρνουν μόρια οι διακεκριμένοι αθλητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Δε θα πρέπει να υπάρχει κάποια επιβράβευση γι'αυτά τα παιδια δηλαδή?Ο πρωταθλητισμός απαιτεί τεράστια ποσά χρόνου και ειδάλλως δε νομίζω ν'άφηνε κανείς το παιδί του ν'ασχοληθεί μ'αυτόν στο Λύκειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Periklispap

Νεοφερμένος

Ο Periklispap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Βασικά για να είναι πιο δίκαιο θα έπρεπε να υπάρχουν λίγες θέσεις (3-4) σε κάθε σχολή για παιδιά που δίνουν με αθλήματα και οι καλύτεροι μεταξύ αυτων (στο βαθμό που θα βγάλουν στις πανελλήνιες) να μπαίνουν. Έτσι και δεν παίρνουν θέσεις άλλων παιδιών και διεκδικούν μια θέση μεταξύ παιδιών που έχουν το προνόμιο των επιπλέον μορίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δε θα πρέπει να υπάρχει κάποια επιβράβευση γι'αυτά τα παιδια δηλαδή?Ο πρωταθλητισμός απαιτεί τεράστια ποσά χρόνου και ειδάλλως δε νομίζω ν'άφηνε κανείς το παιδί του ν'ασχοληθεί μ'αυτόν στο Λύκειο...

Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να παίρνουν κάποια μόρια. Αλλά επειδή είναι offtopic δεν θα συνεχίσω αυτήν την κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
@Gianoutas
Τα 'χουμε πει αυτά, δεν είπε κανείς ότι οι πανελλήνιες είναι δίκαιες. Σε μερικά πράγματα υπάρχουν οι "έξυπνοι" και οι υπόλοιποι. Το κακό είναι βέβαια ότι αντί να δώσουμε σε όλους ίσες ευκαιρίες κοιτάμε να πάμε με τους "έξυπνους".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Ανακοινώθηκε ο αριθμός!

ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr

Ο αριθμός των εισακτέων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση για το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 ανέρχεται στις 74.440 από 84.690 (
Επιπλέον, στον παραπάνω αριθμό εισακτέων προστίθενται και οι θέσεις εισακτέων:

1. Για τις Στρατιωτικές Σχολές
2. Για τις Σχολές της Αστυνομικής Ακαδημίας
3. Για τις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας
4. Για τις Σχολές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού
5. Ανώτερη Σχολή Τουριστικών Επαγγελμάτων Ρόδου (ΑΣΤΕΡ)
6. Ανώτερη Σχολή Τουριστικών Επαγγελμάτων Αγ. Νικολάου (ΑΣΤΕΑΝ)

Από τον ανωτέρω συνολικό αριθμό των 74.440 θέσεων διατίθενται:

  • ποσοστό 90% των θέσεων των Πανεπιστημίων και των Ανώτατων Εκκλησιαστικών Ακαδημιών και ποσοστό 69% των θέσεων των ΤΕΙ, της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. και των Ανώτερων Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης, στους μαθητές της Γ΄ τάξης του ημερήσιου Γενικού Λυκείουκαι ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄)και τους αποφοίτους Λυκείων που θα λάβουν μέρος στις φετινές πανελλήνιες εξετάσεις. Για τις Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές, τις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας και των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού ο ακριβής αριθμός των θέσεων εισακτέων καθορίζεται με αποφάσεις των αντίστοιχων Υπουργείων. Τα ανωτέρω ποσοστά θέσεων αναμένεται να διεκδικήσουν 92.259 περίπου εν δυνάμει υποψήφιοι, δηλαδή όσοι από τους 76.132 μαθητές της Γ΄ τάξης ημερήσιου ΓΕΛ και τους 464 μαθητές της Γ΄ τάξης ημερήσιου ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄) θα υποβάλλουν τελικά μηχανογραφικό δελτίο και οι 15.663 απόφοιτοι προηγούμενων ετών που υπολογίζεται ότι θα λάβουν μέρος στις φετινές εξετάσεις.
  • ποσοστό 10% των θέσεων των Πανεπιστημίων, των ΤΕΙ, των Ανώτατων Εκκλησιαστικών Ακαδημιών, της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. και των Ανώτερων Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης, σε υποψήφιους πουδε συμμετέχουν στις πανελλήνιες εξετάσεις του ακαδ. έτους 2011-2012 και είναι κάτοχοι απολυτηρίου δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που έλαβαν μέρος στις πανελλήνιες εξετάσεις των ημερήσιων Γενικών Λυκείων τα ακαδ. έτη 2009-2010, 2010-2011 ή είναι κάτοχοι απολυτηρίου ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄) που έλαβαν μέρος στις πανελλήνιες εξετάσεις το ακαδ. έτος 2010-2011. Για τις Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές, τις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας και των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού ο ακριβής αριθμός των θέσεων εισακτέων καθορίζεται με αποφάσεις των αντίστοιχων Υπουργείων. Τα ανωτέρω ποσοστά θέσεων αναμένεται να διεκδικήσουν περίπου 10.000 με 12.000 υποψήφιοι. Ο ακριβής αριθμός των υποψηφίων θα γνωστοποιηθεί μετά την υποβολή των μηχανογραφικών δελτίων.
  • ποσοστό 20% των θέσεων των Τ.Ε.Ι., της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., των Ανώτερων Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης στους μαθητές της Γ΄ τάξης ημερήσιων ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α΄) και αποφοίτους ΕΠΑΛ που θα λάβουν μέρος στις πανελλήνιες εξετάσεις των τεσσάρων μαθημάτων. Δίδεται επιπλέον σε κάθε Τμήμα ή Σχολή Τ.Ε.Ι. μία (1) επιπλέον θέση για το σύνολο των κατηγοριών με ειδικό αριθμό θέσης πέραν του κανονικού. Για τις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών, τις Σχολές Αστυφυλάκων της Αστυνομίας και τις Σχολές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού ο ακριβής αριθμός των θέσεων εισακτέων καθορίζεται με αποφάσεις των αντίστοιχων Υπουργείων. Το ποσοστό αυτό θα διεκδικήσουν 20.916 περίπου εν δυνάμει υποψήφιοι, μαθητές και απόφοιτοι ημερησίων ΕΠΑΛ (Ομάδα Α’).
  • ποσοστό 1% των θέσεων των Τ.Ε.Ι., της ΑΣΠΑΙΤΕ και των Ανώτερων Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης στους μαθητές της Δ΄ τάξης εσπερινών ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α΄) που θα λάβουν μέρος στις πανελλήνιες εξετάσεις των δύο μαθημάτων. Δίδεται επιπλέον σε κάθε Τμήμα ή Σχολή Τ.Ε.Ι. μία (1) επιπλέον θέση για το σύνολο των κατηγοριών με ειδικό αριθμό θέσης πέραν του κανονικού. Για τις Σχολές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού ο ακριβής αριθμός των θέσεων εισακτέων καθορίζεται με απόφαση του αντίστοιχου Υπουργείου.
  • Ποσοστό 1% πέρα από τον αριθμό εισακτέων, διατίθενται για τους μαθητές και αποφοίτους των Εσπερινών Γενικών Λυκείων καθώς και τους μαθητές της τελευταίας τάξης εσπερινών ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄) που θα λάβουν μέρος στις αντίστοιχες πανελλήνιες εξετάσεις της Δ΄ τάξης των Λυκείων αυτών. Δίδεται επιπλέον σε κάθε Τμήμα ή Σχολή Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι. μία (1) επιπλέον θέση για το σύνολο των κατηγοριών με ειδικό αριθμό θέσης πέραν του κανονικού.
ερώτηση εγω προσθεσατα σύνολα και μου βγήκεοσο είπαν αλλα χωρις να είναι μέσα οι
1. Για τις Στρατιωτικές Σχολές
2. Για τις Σχολές της Αστυνομικής Ακαδημίας
3. Για τις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας
4. Για τις Σχολές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού
5. Ανώτερη Σχολή Τουριστικών Επαγγελμάτων Ρόδου (ΑΣΤΕΡ)
6. Ανώτερη Σχολή Τουριστικών Επαγγελμάτων Αγ. Νικολάου (ΑΣΤΕΑΝ)


ενω λέει οτι συμπεριλαμβάνονται στον αριθμό πως γίνεται αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Periklispap

Νεοφερμένος

Ο Periklispap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Δεν είπε κάποιος εδώ χτες ή προχτές ότι δεν θα γινόταν τόσο μεγάλη μείωση θέσεων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
@Gianoutas
Τα 'χουμε πει αυτά, δεν είπε κανείς ότι οι πανελλήνιες είναι δίκαιες. Σε μερικά πράγματα υπάρχουν οι "έξυπνοι" και οι υπόλοιποι. Το κακό είναι βέβαια ότι αντί να δώσουμε σε όλους ίσες ευκαιρίες κοιτάμε να πάμε με τους "έξυπνους".
Σωστά.Κι'αυτοί που πάνε σε μαθηματικές/φυσικές και δε συμμαζεύεται ολυμπιάδες είναι λαμόγια ε...?Μπαίνουνε χωρίς εξετάσεις σε σχολές! :stunned:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν είπε κάποιος εδώ χτες ή προχτές ότι δεν θα γινόταν τόσο μεγάλη μείωση θέσεων?

Ναι αλλά δεν έχουμε πει ότι το υπουργείο είναι όλο εκπλήξεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
κυρίως επειδή εκλεισαν πολλά ΤΕΙ οπως αυτά
Για τους λόγους που προαναφέρθηκαν, δεν θα υπάρξουν φέτος εισακτέοι στα παρακάτω Τμήματα ΤΕΙ:
1. ΤΕΙ ΘΕΣ/ΚΗΣ, ΤΕΧΝΟΛ. ΑΛΙΕΙΑΣ & ΥΔΑΤΟΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΩΝ (με έδρα τα Μουδανιά)
2. ΤΕΙ ΠΑΤΡΑΣ, ΕΜΠΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ (με έδρα την Αμαλιάδα)
3. ΤΕΙ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΕΦΟΔΙΑΣΜΟΥ (με έδρα τα Γρεβενά)
4. ΤΕΙ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΖΩΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ (με έδρα τη Φλώρινα)
5. ΤΕΙ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, ΦΥΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ (με έδρα τη Φλώρινα)
6. ΤΕΙ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΤΙΡΙΩΝ (με έδρα τα Τρίκαλα)
7. ΤΕΙ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΒΙΟΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ
8. ΤΕΙ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ
9. ΤΕΙ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΔΑΣΟΠΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ (με έδρα την Καρδίτσα)
10. ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ, ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΑΚΩΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΩΝ ΚΑΙ ΑΝΘΟΚΟΜΙΑΣ
11. ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ, ΕΠΙΧΕΙΡΗΜ. ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦ. ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ (με έδρα τον Άγ. Νικόλαο)
12. ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ, ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ (με έδρα το Ηράκλειο)
13. ΤΕΙ ΗΠΕΙΡΟΥ, ΖΩΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ (με έδρα την Άρτα)
14. ΤΕΙ ΗΠΕΙΡΟΥ, ΙΧΘΥΟΚΟΜΙΑΣ ΑΛΙΕΙΑΣ (με έδρα την Ηγουμενίτσα)
15. ΤΕΙ ΗΠΕΙΡΟΥ, ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ (με έδρα την Ηγουμενίτσα)
16. ΤΕΙ ΚΑΒΑΛΑΣ, ΟΙΝΟΛΟΓΙΑΣ & ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΟΤΩΝ (με έδρα τη Δράμα)
17. ΤΕΙ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ, ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ (με έδρα την Κεφαλονιά)
18. ΤΕΙ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΦΙΜΩΝ (με έδρα την Κεφαλονιά)
19. ΤΕΙ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ (με έδρα τη Λευκάδα)
20. ΤΕΙ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ, ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΑΚΩΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΩΝ & ΑΝΘΟΚΟΜΙΑΣ
21. ΤΕΙ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ, ΦΥΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ
22. ΤΕΙ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ, ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΑΚΩΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΩΝ & ΑΝΘΟΚΟΜΙΑΣ
23. ΤΕΙ ΜΕΣΟΛΛΟΓΓΙΟΥ, ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΥΔΑΤΙΝΩΝ ΠΟΡΩΝ
24. ΤΕΙ ΜΕΣΟΛΛΟΓΓΙΟΥ, ΥΔΑΤΟΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΩΝ ΚΑΙ ΑΛΙΕΥΤΙΚΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top