Πανελλήνιες 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

azwtoo

Νεοφερμένος

Η azwtoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδια εχετε καποιο δικιο οσον αφορα τα μηχανογραφικα αλλα η αποψη μου ειναι οτι το να διαλεγεις σχολη αναλογα με τα μορια σου ειναι πολυ λαθος.Ειχα για παραδειγμα ενα συμμαθητη που ηθελε οικονομικα εβγαλε ομως 19600 και δηλωσε ιατρικη...που ιατρικη πρεπει να την εχεις μερακι για να πας.Αλλωστε οι περισσοτεροι εχουν στο μυαλο τους περιπου τι σχολες θελουν.Εκτος των αλλων δεν τιθεται θεμα η προτεραιοτητα σε περιπτωση ισοβαθμιας αφου και τοτε μετραει ποιος εχει μεγαλυτερο γενικο βαθμο προσβασης.Αν για παραδειγμα καποιος δηλωσει τη νομικη κομοτηνης πρωτη και ο αλλος τριτη και εχουν ιδια μορια που συμπιπτουν με την βαση της σχολης περναει αυτος με μεγαλυτερο γ.βαθμο προσβασης και οχι αυτος που την δηλωσε προγενεστερα.Βεβαια στις στρατιωτικες σχολες υπαρχει μια εξαιρεση στην ισοβαθμια αν και εκει ειναι λιγο απιθανο να σου φαει καποιοσ την σχολη επειδη την δηλωσε προγενεστερα. Κατα την αποψη μου το θετικο στο ολο θεμα (ελπιζω)ειναι οτι παιδια που θα θελουν πολυ μια σχολη δεν θα την χανουν απο ατομα που τους πηραν την θεση λογω υψηλης βαθμολογιας και οχι επειδη την ηθελαν πραγματικα.Το αρνητικο ειναι οτι δεν ξερεις τα μορια σου με αποτελεσμα να δηλωνεις παρα πολλες σχολες στο μηχανογραφικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εμένα το πρόβλημα μου είναι ποιο 2ο πεδίο θα πρέπει να δηλώσω.Ξέρω ότι θα δηλώσω σίγουρα ένα από τα 3 που δικαιούμαι μιας και από εκεί είναι οι ουσιαστικοί μου στόχοι αλλά θέλω και ένα ακόμα για μπακ απ΄.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Γιατί? Δεν ξέρεις από τώρα τι θέλεις? Τα μόρια θα σου πούνε τι θέλεις? Η ανατροπή θα είναι ότι θα μπούμε σε σχολή που θα είναι πιο κάτω. Δεν βλέπω ουσιαστική αλλαγή. Αυτά για ότι θα μας αλλάξουν τα φώτα είναι υπερβολές. Και θα είναι στα αλήθεια μεγάλη αηδία να γίνουν καταλήψεις για κάτι τόσο ασήμαντο (εκτός αν ψάχνουμε αφορμή). Το ξαναλέω: δεν βλέπω πρόβλημα και μου είναι αδιάφορο πότε θα κάνω μηχανογραφικό. Και σήμερα να μου πούνε είμαι έτοιμος. Δεν βλέπω λόγο να γρινιάζουμε. Το μόνο καλό που βλέπω στην υπόθεση είναι ότι αν δεν έχουμε να κάνουμε μηχανογραφικά τον Ιούλιο, θα απολαύσουμε περισσότερες και καλύτερες καλοκαιρινές διακοπές.

ε οκ. Μιλάς για τον εαυτό σου όμως που ξέρεις τι θέλεις. Υπάρχουν παιδιά, που δίνουν Πανελλήνιες και δεν έχουν ιδέα τι σχολή θέλουν, αν πάει και κάνει μηχανογραφικό αυτό το παιδί από τον Μάρτιο, νομίζεις θα βάλει κάτι που του αρέσει; Επηρεασμένο θα είναι απ' όσα ακούει και θα βάλει κάτι κατά τύχη.
Και για να μιλήσω και για μένα, εγώ δεν έχω πολλές επιλογές μιας και έχω τη δυνατότητα να περάσω μόνο Αθήνα, και θα δηλώσω το πολύ 6-7 σχολές με ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΙΑ και αυτά. Από κει και πέρα υπάρχει και η περίπτωση να μη περάσω πουθενά, και να αναγκαστώ να ξαναδώσω 2η χρονιά, και ούτε όρεξη, ούτε κουράγιο θα έχω να ξαναδώσω. Ενώ, αν γινόταν όπως κάθε χρόνο, θα είχα χρόνο να ψάξω μία μία τις σχολές, να ψαχτώ κτλ. Και δεν είμαι από αυτούς που δεν έχουν κάποιο στόχο. Έχω στόχο και αρκετά υψηλό (τουλάχιστον για μένα:P) αλλά αυτό είναι μεγάλο ρίσκο, γιατί μπορεί κάλλιστα να μείνεις έτσι ":confused:" όταν βγουν τα αποτελέσματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ρε συ Λάουρα δηλαδή τώρα δεν έχεις χρόνο να σκεφτείς;
Οκ, και εγώ τελευταία στιγμή ψάχτηκα κυρίως διότι ήξερα ότι έχω χρόνο να ασχοληθώ με αυτό το ζήτημα.
Δεν είναι τυχαίο ότι οι Έλληνες χαρακτηρίζονται ότι κάνουν τα πάντα τελευταία στιγμή. Όταν ξέρεις ότι η τελευταία στιγμή είναι πιο νωρίς ψάχνεσαι και λίγο πιο νωρίς.
Δε νομίζω να αλλάξεις συνήθειες, ενδιαφέροντα σε μία σχολική χρονιά. Ψάξτε τα από τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
δεν θεωρώ τελευταία στιγμή την ημέρα που θα έχεις μπροστα τους βαθμουσ σου!!!! νομίζω πως τότε είσαι σε θέση να ξέρεις επακριβώς τι θα κάνεις σε περίπτωση που δεν έχεις πάει καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
δεν θεωρώ τελευταία στιγμή την ημέρα που θα έχεις μπροστα τους βαθμουσ σου!!!! νομίζω πως τότε είσαι σε θέση να ξέρεις επακριβώς τι θα κάνεις σε περίπτωση που δεν έχεις πάει καλα!
Με βάση τα περσινά δεδομένα εννοείς. ΟΚ, και τώρα θα βάλεις και άλλες επιλογές αν θες να γίνεις φοιτητής.
Μη το προδικάζεται.

Btw, σε πόσα θέματα θα μιλάμε για το ίδιο θέμα; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

busted

Νεοφερμένος

Ο busted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δε συμφωνω με τα μηχανογραφικα το μαρτιο... Με αυτο τον τροπο θα πρεπει ολοι να βαλουμε 100 σχολες +++ γιατι απλα δε θα ξερουμε τι θα μας κατσει οταν θα γραψουμε... Μπορει καποιος να υπολογιζει οτι θα βγαλει 16 και τελικα να βγαλει 14 απο ατυχια η απο οτιδηποτε δεν εχει σημασια.. Ετσι δε γινεται να βαλεις μονο 10 σχολες.. Αναγκαζεσαι να βαλεις τα παντα για να καλυψεις ολες τις περιπτωσεις.

Περα απ αυτο ομως υπαρχουν παιδια τα οποια δε ξερουν καν ποια πεδια θα ανοιξουν οχι μονο τι σχολες θα δηλωσουν.. Ειναι λιγο προβλημα γι αυτα να εχουν το διαβασμα και ταυτοχρονα να ψαχνουν σχολες σαν τρελοι και να αγχωνονται με το μηχανογραφικο..

Γενικα ομως νομιζω οτι τη φετινη χρονια θα εχουμε πολλες καταληψεις. Ισως αυτο το θεμα να αποτελεσει αφορμη στη συνεχεια.. Θα δειξει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Δεν βλέπω πρόβλημα. Θα βάλουμε τις σχολές με τη σειρά της προτίμησης μας. Δεν υπάρχει περιορισμός πόσες σχολές θα βάλουμε. Αν γράψουμε καλά θα μπούμε 1η, 2η, 3η επιλογή. Αν όχι 5η, 26η, 69η, 2345η. Δεν βλέπω διαφορά για να το κάνουμε θέμα για επανάσταση. Μόνον που οι αναποφάσιστοι θα πρέπει να αποφασίσουν 3 μήνες πιο πριν. Νομίζω και παλιά έτσι γινόταν και δεν υπήρχε πρόβλημα. Και μάλιστα από 15 Ιουνίου θα είμαστε ελέυθεροι για διακοπές.

Ναι,έτσι γινόταν και παλιά αλλά είχαν πρόβλημα!Εγώ μόλις είπα στη μαμά μου ότι λένε ως θα κάνουμε μηχανογραφικό το Μάρτιο είπε πως πάνε πάλι πίσω, λες και τότε ήταν καλύτερα!Πάντα έλεγε πως είναι χίλιες φορές καλύτερο αυτό που γίνεται τώρα!Εξάλλου, τον Ιούνιο θα έχουμε σίγουρα πιο καθαρό μυαλό!Επίσης, ποιος λέει πως οι σειρά επιλογής, αλλά και οι επιλογές μας πέρα από 1η-2η είναι γνωστές;Αν δεν έχουμε χρόνο να επιλέξουμε προσεκτικά τις σχολές μας και να τις δηλώσουμε με ακριβή σειρά προτίμησης,πώς θα περάσουμε στην κατάλληλη σχολή;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

margiannis

Νεοφερμένος

Ο margiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κίσσαμος (Χανιά). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ρε παιδια να ρωτησω εγω και αλλο ασχετο παυλα σχετικο?Αν οντως ισχύσει αυτο το πραγμα με τα μηχανογραφικα τοτε δεν πρεπει και ενα σωρο αλλα πραγματα να γινουν ακομη πιο νωρις απ'οτι τις αλλες χρονιες?Και εννοω τις προκηρυξεις απο τις στρατιωτικες σχολες,την επιλογη πεδιων,τη επιλογη του 6 μαθηματος κλπ?Δε γνωριζω γι'αυτο ρωταω.Παντως μου φαινεται οτι πιο πολυ μπερδεμα δημιουργει ολο αυτο το πραγμα παρα καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ρε παιδια να ρωτησω εγω και αλλο ασχετο παυλα σχετικο?Αν οντως ισχύσει αυτο το πραγμα με τα μηχανογραφικα τοτε δεν πρεπει και ενα σωρο αλλα πραγματα να γινουν ακομη πιο νωρις απ'οτι τις αλλες χρονιες?Και εννοω τις προκηρυξεις απο τις στρατιωτικες σχολες,την επιλογη πεδιων,τη επιλογη του 6 μαθηματος κλπ?Δε γνωριζω γι'αυτο ρωταω.Παντως μου φαινεται οτι πιο πολυ μπερδεμα δημιουργει ολο αυτο το πραγμα παρα καλό.
Έτσι κι αλλιώς ως τώρα η επιλογή του 6ου μαθήματος, ειδικών μαθημάτων και η αίτηση για στρατιωτικές κλπ σχολές Φεβρουάριο γινόταν.

Και για να ρωτήσω κάτι άλλο: Υπάρχει κάποιο link ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο από φέτος? Μήπως είναι ράδιο-αρβύλα? Δεν το έχω ακούσει αλλού εκτός από το i-school και στο σχολείο δεν ξέρουν τίποτα κανένας. (Χάλια το συντακτικό μου - συγνώμη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_chr

Νεοφερμένος

Η maria_chr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
μηπως ξερει κανεις ποσα μορια χανω απο θεωρητικη κατευθυνση για διαιτολογια διατροφολογια ???τει!!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Και για να ρωτήσω κάτι άλλο: Υπάρχει κάποιο link ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο από φέτος? Μήπως είναι ράδιο-αρβύλα? Δεν το έχω ακούσει αλλού εκτός από το i-school και στο σχολείο δεν ξέρουν τίποτα κανένας. (Χάλια το συντακτικό μου - συγνώμη).

  1. Την ίδια στιγμή, το υπουργείο Παιδείας προχωράει και σε μία άμεση αλλαγή που θα ισχύσει, πιθανότατα, από τις ερχόμενες πανελλαδικές, καθώς οι υποψήφιοι θα καταθέτουν τα μηχανογραφικά δελτία από τον Μάρτιο, δηλαδή πριν ξεκινήσουν οι εξετάσεις και προφανώς αφού έχει ανακοινωθεί ο αριθμός των εισακτέων σε κάθε σχολή

  2. Οι υποψήφιοι των επόμενων Πανελλαδικών θα συμπληρώσουν για πρώτη φορά τα μηχανογραφικά τους τον Μάρτιο του 2011, προτού δώσουν δηλαδή πανελλαδικές εξετάσεις και προτού μάθουν τις βαθμολογίες τους.

:P

Βέβαια, ανακοίνωση επίσημη δεν υπάρχει, περιμένουν να ψηφιστεί πρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Βέβαια, ανακοίνωση επίσημη δεν υπάρχει, περιμένουν να ψηφιστεί πρώτα.
Κατάλαβα... Οι εφημερίδες το έγραψαν.... Πάντως σίγουρο δεν είναι. Μπορεί και να μην ισχύσει από φέτος. (Από λόγια καλά πάμε). Θα δείξει... Πάντως, αν το σκεφτείς καλά, δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά αν καταθέσουμε μηχανογραφικά Μάρτιο ή Ιούλιο. (Σκέψου τις διακοπές μας :)). Πάντως αν το κάνουν θα το κάνουν μόνο και μόνο για να μην πληρώνουν παραπάνω προσωπικό για τα μηχανογραφικά τον Ιούλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaki26

Νεοφερμένος

Η katerinaki26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ειναι επισημο οτι θα ισχυσει απο φετος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

katerinaki26

Νεοφερμένος

Η katerinaki26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
δεν εχω link...διαβασα μια συνενευξη της Υπουργου Παιδειας και ειπε οτι το μονο σιγουρο οτι τα μηχανογραφικα φετος θα κατατεθουν πριν τις πανελληνιες...το σκεφτονταν εδω και πολυ καιρο και τωρα θα υλοποιηθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δεν είναι κάτι επίσημο από το Υπουργείο αλλιώς θα είχε σταλεί ενημέρωση στα σχολεία.:confused:
Εμάς πάντως μας είπαν ότι ακόμα περιμένουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

margiannis

Νεοφερμένος

Ο margiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κίσσαμος (Χανιά). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εμας πάλι δεν ξέρουν τίποτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Και σε τι ακριβως βοηθαει αυτο?Δηλαδη δυο μηνες πριν δωσουν εξετασεις τα παιδια,θα πρεπει να αποφασισουν και τι σχολες θα δηλωσουν,τι θα κανουν δηλαδη σε ολη την υπολοιπη ζωη τους.Μεσα στο αγχος των επικειμενων εξετασεων να πρεπει να κανεις και μηχανογραφικο ειναι απλα τραγικο.Φοβερες οι αλλαγες της Υπουργου,ειμαι σιγουρος οτι τωρα η Παιδεια μας θα γινει καλυτερη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Δεν είναι κάτι επίσημο από το Υπουργείο αλλιώς θα είχε σταλεί ενημέρωση στα σχολεία.:confused:
Εμάς πάντως μας είπαν ότι ακόμα περιμένουν.

για να βγει ενημερωση στα σχολεια πρεπει να εχει ηδη ψηφιστει απο την σχολη. αυτο που λενε ειναι οτι ειναι προς ψηφιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top