Πανελλήνιες 2011: Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όντως χωρίς πρόγραμμα και οργάνωση δεν γίνεται τίποτα!!! Εμείς σήμερα ξεκιήσαμε με χημεία και μαθηματικά κατεύθυνσης :) Εντάξει ένας μήνας είναι τα καλοκαιρινά και τον Αύγουστο, όπως λέει ο χημικός μου, σειρά έχουν όλα τα -άκια (μπανάκια, μπαράκια κλπ... )
Πάντως πιστεύω οτι είναι αρκετά σημαντικά τα καλοκαιρινά ειδικά για όσους στοχεύουν ψηλά :)

Ξέχασε τα γκομεν-άκια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
παιδια καλησπερα!!! λοιποοον!! θα παω τριτη λυκειου(θεωρητικη κατευθυνση)κ σημερα ξεκινησαμε καλοκαιρινα!εχω ομως καποιες αποριες και θα ηθελα βοηθεια κ απο τα παιδια π εχουν ηδη δωσει!! Το πρόγραμμα μας έχει ως εξής: Λατινικα 2 ώρες, Άγνωστο 2 ωρες, Γνωστο 1,5 ώρα (με την μια καθηγητρια ολα αυτα) και με την άλλη Έκθεση 1,5 ωρα και Λογοτεχνια 1,5. Η συγκεκριμενη της εκθεσης κ της λογοτεχνιας πιστευει πως δεν χρειάζεται να κάνουμε ιστορια απο τωρα γιατι όπως λέει βγαίνει..και ενω της ζήτησα να κάνουμε αρνήθηκε λέγοντας μου πως θα κουραστώ πολυ χωρις λόγο. Εδω λοιπον είναι η πρώτη μου δυσκολια...Τι να κάνω; Να την πιάσω απο Σεπτέμβρη ή να την παλέψω μόνη μου για αρχη στο χαλαρο;(+αν αποφασισω να δουλεψω μονη μου το καλοκαιρι πως να οργανωθω;) Επίσης Βιολογία Γενικής να ξεκινήσω τωρα η Σεπτέμβρη; Και γενικά πείτε μας σε εμας που τωρα μπαινουμε σ αυτο το πρόγραμμα πως να την παλεψουμεε!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανάσης Χανιά

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης Χανιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Αν και ήμουν θετική κατεύθυνση, να σου πω τον γενικό κανόνα: όσο πιο νωρίς αρχίσεις ένα μάθημα, τόσες περισσότερες επαναλήψεις θα κάνεις άρα και θα το εμπεδώσεις καλύτερα. Για την Βιολογία Γενικής και Σεπτέμβρη να αρχίσεις βγάζεις άνετα την ύλη + επαναλήψεις αλλά όπως σου είπα όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα.. Για να την παλέψετε χρειάζεται σωστό διάβασμα και ξεκούραση. Όλοι εσείς οι μαθητές που θα κάνετε το "ταξίδι" της Γ Λυκείου να ξέρετε ότι σωστό διάβασμα δεν είναι αυτό που κρατάει τις περισσότερες ώρες. Το καλοκαίρι ξεκουραστείτε όσο μπορείτε. Καλή δύναμη.. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Οχι Βιολογια ειναι αρκετα ευκολη και μικρη σε υλη δεν υπαρχει καποιος λογος να ξεκινησεις απο τωρα.... δωσε βαση στα μαθηματα κατευθυνσης... ιστορια αφου η καθηγητρια σου λεει να μην ξεκινησεις απο τωρα (κατι παραπανω θα ξερει) διαβασε την εσυ αν θες λιγο το καλοκαιρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Εγώ θα κάνω τον Ιούνιο - Ιούλιο Έκθεση ,Φυσική και Βιολογία και τον Αύγουστο Μαθηματικά και Χημεία.Από το Σεπτέμβρη βέβαια όλα μαζι .Οπότε από διακοπές σχεδόν τιποτα φετος :(Κανα μπάνιο βέβαια και κανα καφεδάκι επιβάλλονται!!Του χρόνου το καλοκαίρι βέβαια θα απολαύσουμε τους κόπους μας...Αντε μια χρονιά είναι θα περάσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios159

Νεοφερμένος

Ο stelios159 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
χρειαζομαι την αποψη σας κανω θερινα στο φροντιστηριο.περσυ ημασταν 8 ατομα.αν και ειμαι ευχαριστημενοσ απο το φροντιστηριο σημερα πρωτη μερα με εκπληξη διαπιστωσα πως τα τμηματα εχουν 12 ατομα .σκεφτομαι ακομα και να αλλαξω φροντιστηριο λοιπον.ποια η αποψη σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εγώ θα κάνω τον Ιούνιο - Ιούλιο Έκθεση ,Φυσική και Βιολογία και τον Αύγουστο Μαθηματικά και Χημεία.Από το Σεπτέμβρη βέβαια όλα μαζι .Οπότε από διακοπές σχεδόν τιποτα φετος :(Κανα μπάνιο βέβαια και κανα καφεδάκι επιβάλλονται!!Του χρόνου το καλοκαίρι βέβαια θα απολαύσουμε τους κόπους μας...Αντε μια χρονιά είναι θα περάσει!
Ήταν υποχρεωτικό να γίνει αυτός ο προγραμματισμός? Δεν γινόταν να τα μαζέψεις όλα στη μια περίοδο και να έχεις την άλλη ελέυθερη? Νομίζω ότι ένας μήνας ξεκούραση χωρίς καθόλου μάθημα θα ήταν πολύ καλός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Θεωρώ πως για να είναι αποτελεσματικά τα φροντηστήρια θα πρέπει να έχουν στα τμήματα περιορισμένο αριθμό ατόμων που να έχουν το ίδιο μαθησιακό επίπεδο. Και αυτό γιατί έτσι είναι ευκολότερο και για το καθηγητή να εξηγεί και να προσαρμόζει το μάθημα για 4 πχ μαθητές και όχι για 12!!! Πραγματικά δεν έχω ξανακούσει τόσους πολλούς μαθητές σε ένα τμήμα. Στο δικό μου φροντιστήριο είμαστε αυστηρά 6 άτομα maximum!!
Συζήτησέ όμως και με τους δικούς σου αλλά και με κάποιους συμμαθητές σου για να ζητήσετε να χωριστείτε σε τμήματα...
Αλλιώς βλέπεις και πράττεις ανάλογα!!
Καλή σου επιτυχία!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios159

Νεοφερμένος

Ο stelios159 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Και μενα στο φροντ που πηγαινα φετος καθε τμημα ειχε 6 παιδια max!Τωρα δεν ξερω αν στην Αθηνα τα τμηματα ειναι τοσο υπεραριθμα! Παντως εμενα μου φενοντε υπερβολικα 12 ατομα!Τι θα πρωτοκανει ο καθηγητης σε 1 ωρα με τοσα παιδια??Ασε που σιγουρα θα υπαρχουν σε τοσα παιδια κανα 2 χαβαλεδες και παει το μαθημα!
Εφοσον εχεις καποιο σκοπο για του χρονου και δεν πηγαινεις στο φροντ για βολτα ζητα να αλλαξεις τμημα..... αν δεν γινετε εγω παντως θα εφευγα απτο φροντ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανάσης Χανιά

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης Χανιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Άλλαξε τώρα που είναι νωρίς γιατί μετά θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
χρειαζομαι την αποψη σας κανω θερινα στο φροντιστηριο.περσυ ημασταν 8 ατομα.αν και ειμαι ευχαριστημενοσ απο το φροντιστηριο σημερα πρωτη μερα με εκπληξη διαπιστωσα πως τα τμηματα εχουν 12 ατομα .σκεφτομαι ακομα και να αλλαξω φροντιστηριο λοιπον.ποια η αποψη σας?
Το φροντιστήριο θέλει να αυξήσει το κέρδος του. Αν όλοι μαζί του τμήματος πάτε και ζητήσετε να σας χωρίσει αλλιώς θα το σκεφτείτε αν θα συνεχίσετε, θα δεις ότι από την άλλη μέρα θα είσαστε δύο εξαμελή τμήματα.΄
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios159

Νεοφερμένος

Ο stelios159 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
συγκεκριμενα παραπονεθηκαν ηδη καποια παιδια απο ολα τμημα και ο καθηγητησ τουσ ειπε ασ παει μια βδομαδα ετσι και αμα δεν τραβαει βλεπουμε αμα κανεισ ομως μια βδομαδα μετα πως να πας σε αλλο φροντιστηριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
συγκεκριμενα παραπονεθηκαν ηδη καποια παιδια απο ολα τμημα και ο καθηγητησ τουσ ειπε ασ παει μια βδομαδα ετσι και αμα δεν τραβαει βλεπουμε αμα κανεισ ομως μια βδομαδα μετα πως να πας σε αλλο φροντιστηριο?
Καλά, αυτά είναι π***ς. Σε μια βδομάδα τάχα και να καθυστερήσουμε να ξεχαστεί και να μην μπορείτε μετά να φύγετε. Στο χέρι σας είναι. Αν είστε χαλαροί θα περάσει το δικό του. Αν όμως αύριο πάτε στο γραφείο και πείτε τελεσίγραφο: ή μας χωρίζεις ή την κάνουμε, τότε σίγουρα θα υποχωρήσει. Και αν ακόμα έρθουν και παραπονεθούν οι γονείς σας ακόμα καλύτερα. Φίλε μου, μοιρολατρικά δεν βρίσκεται ποτέ το δίκιο. Αντιδρούμε όταν μας αδικούν και πετυχαίνουμε. Αλλιώς είμαστε άξιοι της τύχης μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

papagalaki14

Νεοφερμένος

Η papagalaki14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εγω ξεκίνησα για τα θερινα χθες. 9 ωρες την εβδομαδα μεχρι 25 ιουλ. Καλά δεν είναι? ισχύει αυτο που έλεγαν για μειωση της υλης? Θα πάω β' λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Diana Fire

Νεοφερμένος

Η Τίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
εγω ξεκίνησα για τα θερινα χθες. 9 ωρες την εβδομαδα μεχρι 25 ιουλ. Καλά δεν είναι? ισχύει αυτο που έλεγαν για μειωση της υλης? Θα πάω β' λυκειου.
Για μειωση της υλης δεν ειναι σιγουρο ακομη τιποτα..:PΠοια μαθηματα κανεις θερινα;;
Εγω ξεκιναω 2 Αυγουστου 12 ωρες τη βδομαδα...:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Στη Β Λυκείου ξέρω για μείωση στη χημεία κάτ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_ballet

Νεοφερμένος

Η love_ballet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
συγκεκριμενα παραπονεθηκαν ηδη καποια παιδια απο ολα τμημα και ο καθηγητησ τουσ ειπε ασ παει μια βδομαδα ετσι και αμα δεν τραβαει βλεπουμε αμα κανεισ ομως μια βδομαδα μετα πως να πας σε αλλο φροντιστηριο?
Στο φροντιστηριο δεν υπαρχει καποιος κανονισμος που να λεει ποσα ατομα μαξιμουμ θα εχουν τα τμηματα? Γιατι στο φροντιστηριο που πηγαινω εγω εχει οριο τα 8 ατομα. Παντως οτιθ εχεις να κανεις καντο αμεσα. Καλη σου επιτυχια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Στο φροντιστηριο δεν υπαρχει καποιος κανονισμος που να λεει ποσα ατομα μαξιμουμ θα εχουν τα τμηματα? Γιατι στο φροντιστηριο που πηγαινω εγω εχει οριο τα 8 ατομα. Παντως οτιθ εχεις να κανεις καντο αμεσα. Καλη σου επιτυχια!

Τους ιδιωκτήτες του φροντηστηρίου από οικονομική άποψη τους συμφέρει τα άτομα να είναι όσο το δυνατόν περισσότερα. Από την στιγμή που δεν αντιδράσουν κιόλας και μπορέσουν να τους τουμπάρουν είναι η καλύτερή τους. Και αυτό συμφέρει τους ιδιωτκήτες επειδή τους στγκεκριμένους καθηγητές τους πληρωνουν ανά την ώρα. Αντί λοιπόν ένας καθηγητής να κάνει 2 ώρες σε έξι άτομα και να πάρει πχ 20 ευρώ, θα κάνει μία ώρα σε 10 άτομα και θα πάρει 10 ευρώ...
;)
Ωστόσο αυτό είναι απαράδεκτο. Συμφωνώ απόλυτα με τον Δία, πρέπει να απαιτήσετε αυτό που θέλετε. Στο κάτω- κάτω και πελατιακά να το δεις, όπως λένε και οι Γάλλοι, ο πελάτης έχει πάντα δίκιο. Και αν εσύ αλλάξεις φροντηστήριο δεν θα χάσεις και πολλά γιατί υπάρχει πληθώρα καλών φροντηστηρίων εκεί έξω. Εκείνος θα χάσει έναν και περισσότερους μαθητές του!!
Μην ψαρώνεται!! Έχετε δίκιο!!
Vamos!!!:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brynja

Νεοφερμένος

Η Brynja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
οσον αφορα για τον αριθμο των ατομων συμφωνω και εγω...πρεπει να ειναι το πολυ 6 ατομα ετσι ωστε να γινεται πιο ευκολα το μαθημα...
απο εκει και περα εγω προσωπικα δεν θα κανω θερινα...το φροντιστηριο μου ξεκινα μαθηματα 17 αυγουστου.αλλα και παλι εβαλα σκοπο να ασχοληθω με αλγεβρα φυσικη και χημεια της β' αλλα ακομα και της α' για να καλυψω τυχον κενα...
αντε να δουμε... :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top