Πανελλήνιες 2010

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

tinaki!!

Νεοφερμένος

Η χριστινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
ΔΕΝ παμε καθολου καλα!νταξει μπορει να τους κοροιδεψανε αλλλα οκ εμεις τι φταιμε και την πληρωνουμεεεεεε ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν κάνω πουθενά λάθος ας με διορθώσει κανένας.
Για να γίνει βαθμολογητής κάποιος πρέπει να είσαι καθηγητής δημόσιου σχολείου. Επιπλέον οι καθηγητές (που δουλεύουν στο δημόσιο) πληρώνονται όλο το 12μηνο. Προσωπικά Πιστεύω ότι δεν πρέπει να πληρώνονται καθόλου. Απο την στιγμή που το καλοκαίρι παίρνουν κανονικά το μισθό τους μου φαίνεται παράλογο να πληρώνονται επιπλέον για αυτό τον λόγο. Αυτό που έκανε το υπουργείο δεν ήταν σωστό αφού δεν τους ενημέρωσε εγγερως αλλά από την άλλη οι καθηγητές πρέπει να σεβαστουν τα παιδιά και να συνεχίσουν το έργο τους και όποιος θέλει συνεχίζει μετά.

Θα μπορούσαν οι βαθμολογητες να εναλλάζονταν κυκλικά κάθε χρόνο με κλήρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
??? :| :|
Για να βαθμολογουν σου φαινεται παραλογο να πληρωνονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Eμένα μου φαινεται παράλογο να μπορεί καποιος να διορθώνει μαθήματα περαν του κλαδου του.Απλα ψαξτε ποιοι εχουν δικαιωμα να διορθωσουν
Βιολογια.Τι στο καλο ειναι ο φυσιοδηφης η πως το λενε για παραδειγμα...ελεος....και μετα αναρωτιεμαι κι εγω και καθε αλλος για αποκλεισεις σε τετοια μαθηματα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
??? :| :|
Για να βαθμολογουν σου φαινεται παραλογο να πληρωνονται;
Μα παίρνουν κανονικά τον μισθό τους. Αν δουλεύουν παραπάνω από το οχτάωρο τους να παίρνουν κάποιο μπόνους διαφορετικά όχι. Οι βαθμολογητές μπορεί να επιλέγονται με κλήρωση κάθε χρόνο.

Επαναλαμβάνω ότι και πάλι θεωρώ το υπουργείο έκανε πατάτα. Μπορούσε να το εφαρμόσει του χρόνου για να μη δημιουργηθεί πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Eμένα μου φαινεται παράλογο να μπορεί καποιος να διορθώνει μαθήματα περαν του κλαδου του.Απλα ψαξτε ποιοι εχουν δικαιωμα να διορθωσουν
Βιολογια.Τι στο καλο ειναι ο φυσιοδηφης η πως το λενε για παραδειγμα...ελεος....και μετα αναρωτιεμαι κι εγω και καθε αλλος για αποκλεισεις σε τετοια μαθηματα!!
φίλε μου το διορθώνουν άσχετοι γιατί το διδάσκουν άσχετοι...στο σχολείο μας αυτός που διδάσκει κατά κύριο λόγο βιολογία είναι φυσικός και επειδη δε ξέρει τη τύφλα του, φέρνει βοηθήματα και μας διαβάζει ερωτήσεις και τις απαντήσεις τους και αυτό το θεωρεί παράδωση...Και ναφανταστείται ότι τον θεωρούν καλό καθηγητή οι μαθητές γιατί του γράφεις 8 στο διαγώνισμα τετραμήνου και σου βάζει στο τετράμηνο 18

και άσε την ιστορία που από του χρόνου θα την διδάσκουν οι καθηγητές αγγλικών και γερμανικών για να συμπληρώνουν ωράριο και όχι φιλόλογοι-ιστορικοί-αρχαιολόγοι..

όσο για την απεργία των διορθωτών δεν γίνεται μόνο για τη μείωση των αποδοχών τους αλλά και γιατί αλλάζει ο τρόπος πληρωμής τους με αποτέλεσμα πολλοί να μήν πληρώνονται..

ακόμα κατά τηγνώμη μου φυσικά και πρέπει να πληρώνονται παραπάνω για τη διώρθωση γιατί είναι βασανιστήριο να διωρθώνεις τόσαγραπτά που μπορεί να είναι ή κακογραμμένα ή να γράφουν κοτσάνες και να πρέπει να έχεις την υπομονή να τα δείς μπας και έχει γράψει κάτι σωστό ο μαθητής...

όσο για την απεργία μια χαρά σε κατάλληλη ώρα την κάνουν γιατί μόνο όταν το κράτος πιεστεί σε ακούει.Όσο γοα το υπουργείο ,ναι αυτό κατά κύτιο λόγο φταίει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
εμενα μου φαινεται καλη ιδεα να διδασκει ενας φυσικος βιολογια! (αρκει βεβαια να τον ενδιαφερει το αντικειμενο και να ασχολειται)

για παραδειγμα εγω που διδασκω και βιολογια τρελλαινομαι με το αντικειμενο

συντομα θα αγορασω και ενα καλο μικροσκοπιο για περιπετειωδεις αναζητησεις εκτος υλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
εμενα μου φαινεται καλη ιδεα να διδασκει ενας φυσικος βιολογια! (αρκει βεβαια να τον ενδιαφερει το αντικειμενο και να ασχολειται)
φίλε μου ένας φυσικός ξέρει τη βιολογία που ξέρει και ένας φιλόλογος, άντε να ξέρει λίγο χημεία αλλά σίγουρα όχι βιολογία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Νομίζω ότι στον ΑΣΕΠ, στον κλάδο ΠΕ04, όπου τον μοιράζονται οι φυσικοί, οι χημικοί, οι βιολόγοι, οι γεωλόγοι, οι απόφοιτοι της ΣΕΜΦΕ ειδικότητας φυσικού εφαρμογών, φυσιογνώστες, βιολόγοι από το Τμήμα Βιοτεχνολογικών Εφαρμογών του Πανεπ.Ιωαννίνων,...κ.α. ομοειδείς κλάδοι από το Πανεπ.Κύπρου ή του εξωτερικού (με ανάλογη αναγνώριση πτυχίου από το ΔΟΑΤΑΠ ή πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ), όπως ορίζεται με αντίστοιχο ΦΕΚ με ειδικές διατάξεις, εξετάζονται σε κοινά μαθήματα (φυσικής, βιολογίας, χημείας). Οπότε ότι και να λέτε περί επάρκειας ανά κλάδο, τα παράπονά σας και τις ενστάσεις σας στο Υπουργείο (και εγώ μαζί σας). Αλλά μένουμε Ελλάδα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Eμένα μου φαινεται παράλογο να μπορεί καποιος να διορθώνει μαθήματα περαν του κλαδου του.Απλα ψαξτε ποιοι εχουν δικαιωμα να διορθωσουν Βιολογια.Τι στο καλο ειναι ο φυσιοδηφης η πως το λενε για παραδειγμα...ελεος....και μετα αναρωτιεμαι κι εγω και καθε αλλος για αποκλεισεις σε τετοια μαθηματα!!
φίλε μου το διορθώνουν άσχετοι γιατί το διδάσκουν άσχετοι...
1) Σίγουρα τουλάχιστον στο λύκειο κάθε μάθημα πρέπει να το διδάσκει ο ειδικός και όχι ο άσχετος.
2) Για το διόρθωμα στις πανελλήνιες ξέρω ότι πηγαίνουν μόνον οι καθηγητές που έχουν διδάξει τα τελευταία χρόνια το μάθημα.
3) Ο φυσιογνώστης βασικά είναι και βιολόγος. Μέχρι το 1980 νομίζω δεν υπήρχε στα πανεπιστήμια βιολογικό και γεωλογικό. Ήταν το φυσιογνωστικό που είχε βιολογία και γεωλογία. Τότε καταργήθηκε και χωρίστηκε σε βιολογικό και γεωλογικό. Αν κάνουμε την αφαίρεση 2010-1980 βγάινει ότι οι φυσιογνώστες που υπάρχουν σήμερα πρέπει να είναι λίγοι και κοντά στη σύνταξη.
4) Πάντως νομίζω ότι αν κάποιος που δεν είναι της ειδικότητας ασχοληθεί και του αρέσει, μπορεί να διδάξει και τα άλλα θετικά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
4) Πάντως νομίζω ότι αν κάποιος που δεν είναι της ειδικότητας ασχοληθεί και του αρέσει, μπορεί να διδάξει και τα άλλα θετικά μαθήματα.
αυτός που ανέφερα υποτήθεται ότι ασχολείται όμως όσο και να προσπαθώ να καταλάβω τι λέει ,και προσπαθώ αρκετά, δέν μπορώ να καταλάβω τι λέει αν και προσπαθεί (βέβαια δεν προσπαθεί να τα κατανοήσει αλλά να τα διδάξει ασχετα αν τα καταλαβαίνει ή όχι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Το Τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών, ιδρύθηκε το 1967 και είναι το πρώτο Τμήμα Βιολογίας που ιδρύθηκε σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Μετά το 1970, ιδρύθηκαν τα υπόλοιπα Τμήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
αυτός που ανέφερα υποτήθεται ότι ασχολείται όμως όσο και να προσπαθώ να καταλάβω τι λέει ,και προσπαθώ αρκετά, δέν μπορώ να καταλάβω τι λέει αν και προσπαθεί (βέβαια δεν προσπαθεί να τα κατανοήσει αλλά να τα διδάξει ασχετα αν τα καταλαβαίνει ή όχι)
Προφανώς μιλάω για κάποιον που θα μπορούσε να τα καταφέρει.

Το Τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών, ιδρύθηκε το 1967 και είναι το πρώτο Τμήμα Βιολογίας που ιδρύθηκε σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Μετά το 1970, ιδρύθηκαν τα υπόλοιπα Τμήματα!
Έχεις δίκιο. Το έψαξα κι εγώ στο ίντερνετ. Ίδρυση βιολογικών τμημάτων: Πάτρα 1967, Αθήνα 1970, Θεσσαλονίκη 1973, Κρήτη 1981.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MEMNER

Νεοφερμένος

Η MEMNER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
συμφωνα με τα τελευταια νεα οι βαθμολογητες απεχουν απο τη βαθμολογηση στο νομο αττικης.γνωριζω οτι ο νομος μου αιτωλοακαρνανια υπαγεται εκει.γι'αυτο γινεται εκκληση στο υπουργειο παιδειας να διορθωσει την κατασταση μιας και η φετινη χρονια ηταν δυσκολη να μην την κανει χειροτερη.ζητουμε ομως τη βοηθεια και επικαλουμαστε το αισθημα ευθυνης των βαθμολογητων γιατι ο κοπος και ο ιδρωτας μας δεν αξιζει κοιταγμα του γραπτου σε 5 η' 15 λεπτα.αν τα αποτελεσματα δεν ανταποκρινονται σε αυτα που πιστευουμε οτι εχουμε γραψει το θεμα θα φτασει μεχρι και την υπουργο ωστε να παρει και αυτη ποτε θεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Πολλα παιδια ειδαν περυσι τα αποτελεσματα τους μεσω ιντερνετ παντως. Εγω απο το αγχος μου θα εχω κατσικωθει εξω απο το σχολειο απο τα χαραματα.:P



Καλη φαση. Οσο πιο νωρις τοσο το καλυτερο.
Τελειωνω 14 αλλα μερικοι συμμαθητες μου που εχουν και θρησκευτικα και επιλογες τελειωνουν 18.:/:

Δε δίνεις θρησκευτικά; Εγώ τελειώνω στις 17 με Φυσική, Θρησκευτικά και γερμανικά.

Επίσης, δε θυμάμαι τι μας είχαν πει, αφού θα δώσω ειδικό μάθημα γερμανικά, πρέπει να το δώσω και στο σχολείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Επίσης, δε θυμάμαι τι μας είχαν πει, αφού θα δώσω ειδικό μάθημα γερμανικά, πρέπει να το δώσω και στο σχολείο;
Αν έχεις πάρει ως μάθημα επιλογής στο σχολείο Γερμανικά τότε νομίζω πως πρέπει να το δώσεις και εκεί.
Είναι άσχετο με το ειδικό μάθημα δηλαδή.
Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τα Αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Εμεις απο προχθες εχουμε τελιωσει!
Μια φιλη μου που δινει Γερμανικα ειδικο μαθημα θα παει στην Αθηνα για να δωσει!... δεν ειναι και στο facebook να την ρωταγα να σου ελεγα σιγουρα τι γινετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εμεις απο προχθες εχουμε τελιωσει!
Μια φιλη μου που δινει Γερμανικα ειδικο μαθημα θα παει στην Αθηνα για να δωσει!... δεν ειναι και στο facebook να την ρωταγα να σου ελεγα σιγουρα τι γινετε...
Αν το έχει πάρει ως μάθημα επιλογής είμαι σίγουρη πως πρέπει να το δώσει και ενδοσχολικά.
Μας το είχε πει ο διευθυντής μας,τώρα δεν ξέρω. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Έχω μάθημα επιλογής γερμανικά και νομίζω πως έτσι είναι, απλώς δεν ήμουν σίγουρη. Thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Αν το εχεις ως μαθημα επιλογης τοτε το δινεις και στο σχολειο,η φιλη μου μονο ειδικο μαθημα το χει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top