Πανελλήνιες 2007!

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Εντάξει ρε Ζωρζ όλοι το περιμέναμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εντάξει ρε Ζωρζ όλοι το περιμέναμε :P
Εγώ το λέω τόσο καιρό και δεν με ακούει κανείς... Μην χαίρεστε με εύκολα θέματα. Εκτοξεύουν τις βάσεις στα ύψη.

Δείτε τον βαθμό του πρώτου στους Ηλεκτρολόγους ΕΜΠ. :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Εγώ το λέω τόσο καιρό και δεν με ακούει κανείς... Μην χαίρεστε με εύκολα θέματα. Εκτοξεύουν τις βάσεις στα ύψη.

Δείτε τον βαθμό του πρώτου στους Ηλεκτρολόγους ΕΜΠ. :blink:
Μόνο εσύ μπορούσες να βγάλεις δλδ αυτό το συμπέρασμα; :bleh:
Εμείς δε το ξέραμε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Και οι Αρχιτεκτονικές ανεβαίνουν κι άλλο. Έλεος ρε. Πού θα πάνε πια; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
ifrit πού πέρασες τελικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καλε, πειτε που περασατε!!!

γιωργο να σαι καλα που τις εβαλες εδω. να μην ψαχνω...!

μερσί!



καλε που ναι το 10% ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
καλε που ναι το 10% ??
Δεν έβαλα το 10%. :P
Θα τα βρεις όλα εδώ. (αν καταφέρεις να μπεις :P)

ΑΕΙ 90%
ΑΕΙ 10%
ΤΕΙ 90%
ΤΕΙ 10%

Όλα για εξετάσεις ημερισίων Λυκείων.


Υπάρχει μεγάλη κίνηση στις γνωστές ιστοσελίδες, γιʼ αυτό έβαλα εδώ το 90% πριν πέσει κίνηση. :)



Επίσης εδώ έχει οδηγό σπουδών για τις σχολές που περάσατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι, οκ, τα βρηκα. θενξ.
αμα τυχει πουθενα και βρεις τπτ για μεταγραφες απο πολη σε αλλη πολη, πες.
εχω ενα πολυ καλο κειμενο σχετικα, που μου χε στειλει καποιος με πμ. να το παραθεσω εδω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
λεπον, τα ευσημα στην φιλτατη bunny για τις πληροφοριες.
παραθετω παρακατω λογους μεταγραφης.

Χωρίς ποσοτικό περιορισμό (μέλη πολύτεκνων και πολυμελών οικογενειών, παιδιά θυμάτων της τρομοκρατίας, ορφανοί από έναν ή δύο γονείς, διακριθέντες στον τομέα του αθλητισμού, πάσχοντες από σοβαρές ασθένειες).
  1. Πολύτεκνοι γονείς και τέκνα πολυτέκνων (εδ. α παρ. 1). Πολύτεκνοι θεωρούνται όσοι έχουν τουλάχιστον τέσσερα (4) παιδιά ή όσοι εξομοιώνονται με πολύτεκνους βάσει του Ν. 1910/44 όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με τις διατάξεις του Ν. 860/79.
  2. Γονείς και τέκνα πολυμελών οικογενειών με τρία ζώντα τέκνα από νόμιμο γάμο ή νομιμοποιηθέντα ή νομίμως αναγνωρισθέντα ή υιοθετηθέντα, εφόσον κανένα από αυτά δεν υπερβαίνει το εικοστό έκτο έτος της ηλικίας του, συμπεριλαμβανομένων των περιπτώσεων αγάμων μητέρων με τρία μη αναγνωρισθέντα ζώντα τέκνα που δεν υπερβαίνουν το ανώτερο όριο ηλικίας (εδ.α.παρ.1).
  3. Τέκνα των φονευθέντων ή καταστάντων πλήρως ανικάνων για την εκτέλεση των καθηκόντων τους σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.1897/90 Φ.Ε.Κ. 120-Α (εδ.β.παρ.1)
  4. Ορφανοί φοιτητές ή σπουδαστές από τον ένα ή και από τους δύο γονείς που δε θεωρούνται πολύτεκνοι ή μέλη πολυμελών οικογενειών εφόσον ο μέσος όρος του συνολικού οικογενειακού εισοδήματος των τριών τελευταίων οικονομικών ετών δεν υπερβαίνει το ποσό των τριάντα πέντε χιλιάδων ευρώ (εδ.γ παρ.1)
  5. Φοιτητές και σπουδαστές που κατά τη διάρκεια των σπουδών τους σε Πανεπιστήμιο ή Τ.Ε.Ι πέτυχαν αθλητική διάκριση που επιτρέπει κατά τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας την εγγραφή τους καθ΄υπέρβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση για το λόγο αυτό (εδ.δ παρ. 1). Ειδικότερα οι ανήκοντες στην παράγραφο 2, του άρθρου 34 του Ν. 2725/99 (ΦΕΚ Α-121), του εδαφίου 1 της παραγράφου 13, του ίδιου νόμου όπως τροποποιήθηκε με την παράγραφο 15 του άρθρου 8 του Ν. 3207/99 (ΦΕΚ Α-302), της παραγράφου 5 του άρθρου 15 του Ν. 2640/98 (ΦΕΚ Α-206) και της παραγράφου 1 του άρθρου 26 του Ν. 2009/92 (ΦΕΚ Α-18).
  6. Φοιτητές και σπουδαστές που εγγράφηκαν σε Τμήμα Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ για έναν από τους λόγους υγείας που κατά τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας έχουν δικαίωμα πρόσβασης σε ποσοστό θέσεων 3% σε οποιοδήποτε τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και λόγω υπέρβασης του προβλεπομένου ποσοστού δεν μπόρεσαν να εγγραφούν στο Τμήμα προτίμησής τους ή που κατά τη διάρκεια των σπουδών τους υπέστησαν μια από τις σοβαρές ασθένειες που αναφέρονται στις παραπάνω διατάξεις. Επίσης δικαίωμα μετεγγραφής έχουν και όσοι πάσχουν από τις παραπάνω σοβαρές ασθένειες και εγγράφηκαν σε Τμήμα Πανεπιστημίου ή Τ.Ε.Ι μετά από συμμετοχή στις εξετάσεις των μαθημάτων που εξετάζονται σε εθνικό επίπεδο, χωρίς να έχουν κάνει χρήση του σχετικού δικαιώματος εγγραφής καθ' υπέρβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση για έναν από τους λόγους αυτούς (εδ.α παρ.5)
Οι μετεγγραφές για λόγους οικονομικούς (παρ.2,3 και 4) δεν επιτρέπεται να ξεπερνούν σε ποσοστό το 10% του αριθμού των εισακτέων στο Τμήμα υποδοχής. Ειδικά, για τα Ιδρύματα του Λεκανοπεδίου Αττικής και του Νομού Θεσσαλονίκης το ποσοστό των μετεγγραφών αυτών δεν επιτρέπεται να ξεπερνά το 5%. Υπέρβαση του ποσοστού μετεγγραφής δεν επιτρέπεται σε καμία απολύτως περίπτωση. Αν υπάρχουν περισσότεροι υποψήφιοι με τις ίδιες προϋποθέσεις, προηγούνται τα τέκνα των οικογενειών, μέλη των οποίων φοιτούν ήδη σε Πανεπιστήμια ή Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΤΕΙ) διαφορετικών πόλεων, που δεν συμπίπτουν με τον τόπο μόνιμης κατοικίας των γονέων ('τρία ή περισσότερα σπίτια'), εφόσον ο μέσος όρος του συνολικού οικογενειακού εισοδήματός τους δεν είναι μεγαλύτερος του ποσού των πέντε χιλιάδων ευρώ του μέσου όρου του συνολικού οικογενειακού εισοδήματος των άλλων υποψηφίων. Αν υπάρχει ίσος μέσος όρος οικογενειακού εισοδήματος, για την αποφυγή της υπέρβασης, λαμβάνεται υπόψη η συνολική βαθμολογία που έχουν πετύχει οι υποψήφιοι στο Τμήμα προέλευσης. Αν και η συνολική βαθμολογία είναι ίδια, γίνεται κλήρωση μεταξύ των ισοδύναμων υποψηφίων από τη Γενική Συνέλευση του Τμήματος υποδοχής (παρ. 3).

Δικαίωμα υποβολής αίτησης για μετεγγραφή έχουν επίσης από το ακαδημαϊκό έτος 2005-2006 τα τέκνα των γονέων των οποίων ο μέσος όρος του συνολικού οικογενειακού εισοδήματος των τριών τελευταίων οικονομικών ετών δεν υπερβαίνει το ποσό των τριανταπέντε χιλιάδων ευρώ. Στις περιπτώσεις αυτές δικαίωμα υποβολής αίτησης για μετεγγραφή έχουν μόνο όσοι βρίσκονται στο τρίτο εξάμηνο σπουδών τους και εφόσον έχουν πετύχει στο Τμήμα προέλευσης σε όλα τα υποχρεωτικά και με επιλογή υποχρεωτικά μαθήματα των δύο πρώτων εξαμήνων του ενδεικτικού προγράμματος σπουδών ή σε ίσο τουλάχιστον αριθμό μαθημάτων του ατομικού προγράμματος σπουδών του υποψήφιου για μετεγγραφή φοιτητή ή σπουδαστή. (παρ. 2)

Κατ' εξαιρεση και ειδικά για το Aκαδnμαϊκό έτος 2004-2005, δικαίωμα υποβολής αίτησης για μετεγγραφή υπό τις προϋποθέσεις των παραγράφων 2 και 3 έχουν όλοι όσοι βρίσκονται στο πρώτο εξάμηνο των σπουδών τους κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου. Στις περιπτώσεις αυτές, δεν απαιτείται επιτυχής εξέταση σε όλα τα υποχρεωτικά και με επιλογή υποχρεωτικά μαθήματα των δύο πρώτων εξαμήνων στο Τμήμα προέλευσης και για την αποφυγή της υπέρβασης, μεταξύ υποψηφίων με ίσο μέσο όρο οικογενειακού εισοδήματος λαμβάνεται υπόψη ο συνολικός αριθμός μορίων που συγκέντρωσαν οι υποψήφιοι κατά την τελευταία συμμετοχή τους στις εξετάσεις των μαθημάτων που εξετάζονται σε εθνικό επίπεδο. (παρ. 4)

Τα τέκνα των οποίων ένας τουλάχιστον γονέας είναι τυφλός ή κωφάλαλος ή νεφροπαθής που υποβάλλεται σε αιμοκάθαρση ή πάσχει από μυική δυστροφία Duchenne ή ανήκει στην κατηγορία ατόμων ειδικών αναγκών επειδή έχει κινητικά προβλήματα οφειλόμενα σε αναπηρία άνω του 67%, μετεγγράφονται σε ποσοστό 1% του αριθμού των εισακτέων στο Τμήμα υποδοχής. Στις περιπτώσεις αυτές, για την αποφυγή της υπέρβασης του ποσοστού εγγραφής, μεταξύ υποψηφίων με τις ίδιες προϋποθέσεις λαμβάνεται υπόψη ο μέσος όρος του οικογενειακού εισοδήματος, ή, αν υπάρχει ίσος μέσος όρος εισοδήματος, η συνολική βαθμολογία που έχουν πετύχει οι υποψήφιοι στο Τμήμα προέλευσης ή ο συνολικός αριθμός μορίων που συγκέντρωσαν οι υποψήφιοι κατά την τελευταία συμμετοχή τους στις εξετάσεις των μαθημάτων που εξετάζονται σε εθνικό επίπεδο. Αν και η συνολική βαθμολογία είναι ίδια, γίνεται κλήρωση μεταξύ των ισοδύναμων υποψηφίων από τη Γενική Συνέλευση του Τμήματος υποδοχής. (εδ.β παρ.5)


πσ. και κατι ακομα που βρηκα, που τα επιβεβαιωνει, εδω:
https://www.makthes.gr/index.php?name=News&file=article&sid=5265
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MiSparrow

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Χμ... Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πώς μαθαίνει κάποιος τη σειρά εισαγωγής του στη σχολή. Και φυσικά το γιατί γίνεται τόσος χαμός γι αυτό..
Σημασία νομίζω έχει το τι κάνεις από εδώ και πέρα....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
τι εννοεις? αν περασες εβδομη η δεκατη τριτη? υπαρχουν πινακες αναρτημενοι καλο μου... στη σχολη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμ... Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πώς μαθαίνει κάποιος τη σειρά εισαγωγής του στη σχολή. Και φυσικά το γιατί γίνεται τόσος χαμός γι αυτό..
Σημασία νομίζω έχει το τι κάνεις από εδώ και πέρα....:hmm:

Το μαθαίνεις όταν πας να πάρεις το χαρτί απο το σχολείο σου. :)

Εγώ πέρασα Πληροφορική ΑΣΣΟΕΕ. :)
Ήταν η δεύτερη επιλογή μου και την ήθελα σχεδόν όσο και την πρώτη. :)
Πέρναγα και Di αλλά δεν το έβαλα καν, πολύ hardware. Αμα ήθελα hardware έμενα και στους ΗΜΜΥ που έχουν και καλύτερη φήμη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Μπραβοοοοοο!
πολυ καλη σχολη!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MiSparrow

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγώ πέρασα Πληροφορική ΑΣΣΟΕΕ. :)
Ήταν η δεύτερη επιλογή μου και την ήθελα σχεδόν όσο και την πρώτη. :)
Πέρναγα και Di αλλά δεν το έβαλα καν, πολύ hardware. Αμα ήθελα hardware έμενα και στους ΗΜΜΥ που έχουν και καλύτερη φήμη. ;)

:clapup::clapup::P:clapup::clapup:
Μπράβοο!!! Συγχαρητήρια!

Αλλά τι σημαίνει Di???:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Άντε Μαθηματικό Θεσνίκης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
:clapup::clapup::P:clapup::clapup:
Μπράβοο!!! Συγχαρητήρια!

Αλλά τι σημαίνει Di???:confused:
Di = Πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών του Καποδιστριακού. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εχω συμμαθητρια που το τελειωσε..! ειναι γενικα πολυ ευχαριστημενη.
και η ΑΣΟΕΕ κορυφαια με τις σχολες της παντως γενικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συγχαρητήρια Μισέλ!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
εχω συμμαθητρια που το τελειωσε..! ειναι γενικα πολυ ευχαριστημενη.
και η ΑΣΟΕΕ κορυφαια με τις σχολες της παντως γενικα.
Μακάρι να είναι έτσι. :) Εγώ την "ανακάλυψα" λίγες μέρες πριν δώσω μηχανογραφικό, μαζί με μια άλλη της ΑΣΣΟΕΕ (το ΔΕΤ, το είχα βάλει πρώτη επιλογή αυτό) και μου φάνηκαν πολύ καλές σε σχέση με αυτά που μου αρέσουν. :)
Η Πληροφορική της ΑΣΣΟΕΕ δε, έχει και φόρουμ, οπότε μπήκα και ρώτησα και φοιτητές εκεί και γενικά μου έδωσε καλή εντύπωση και οτι είναι κυρίως software (που εμένα απο υπολογιστές το software με ενδιαφέρει). Απο δω και πέρα ...είδωμεν. :) Ελπίζω αυτή η σχολή να μου αρέσει, γιατί με τους ΗΜΜΥ έχει φοβηθεί το μάτι μου.
Πάντως νιώθω λίγο άσχημα που θα πάω να διαγραφω απο μια σχολή που άλλοι θα έδιναν πολλά για να πέρναγαν :/: Θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος τρόπος "δωρεάς θέσεων" γμτ, να έδινα τη θέση μου αλλού.
Συγχαρητήρια Μισέλ!!!!!!!!
Ευχαριστώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top