Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Τοσο ο thinkpad560z οσο και ο Stýx....εχουν απολυτο δικιο!!!!!.....Οποιος πραγματικα ενδιαφερεται να πετυχει τους στοχους του και να πραγματοποιησει τα ονειρα του.....στρωνει τον κ**ο του και διαβαζει οσο χρειαζετε....Ψαχνει να βρει την γνωση απο οσες περισσοτερες πηγες γινεται.....και με λιγη καλη θεληση οπως λεει και ο λαος....ΟΛΑ γινονται!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα σε σχολές όπως η ιατρική το ημμυ και η νομική δε παιρνάς χωρίς φροντιστήριο αλλα ένα 17, 18 πιστεύω γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα σε σχολές όπως η ιατρική το ημμυ και η νομική δε παιρνάς χωρίς φροντιστήριο αλλα ένα 17, 18 πιστεύω γίνεται.
Μπα.....και γιατι αυτο:sly:......Μηπως πρεπει να αρχισουμε να αναθεωρουμε καποια πραγματα.....Επειδη καποιος θελει Ιατρικη,Νομικη κ.λ.π αυτο σημαινει οτι το φροντηστηριο ειναι η λυση και το μοναδικο του οπλο για να το καταφερει??......ΟΧΙ...Το ιδιο το ατομο αν οντως το θελει......και μονος του μπορει να τα καταφερει.....Πλεον συγχεουμε την επιτυχια στις πανελληνιες με τα πολυεξοδα μαθηματα σε φροντηστηρια, ομως πραγματικα η θεληση του καθενως μπορει να τον οδηγησει στην εκπληρωση των στοχων του.....Γνωριζω ατομα που πιασαν Ιατρικες και Νομικες χωρις ΚΑ-ΘΟ-ΛΟΥ φροντηστηριο......Αυτο το λεω για να δειξω το αν καποιος θελει κατι ΠΟΛΥ...ΠΟΛΥ....ΠΟΛΥ...Τοτε ΚΑΘΕ ευκαιρια που εχει για να τα καταφερει την τραβαει απο τα μαλλιά, ανεξαρτητα της παρουσιας των φροντιστηριων!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα σε σχολές όπως η ιατρική το ημμυ και η νομική δε παιρνάς χωρίς φροντιστήριο αλλα ένα 17, 18 πιστεύω γίνεται.

Τουλάχιστον στη θεωρητική δεν ισχύει αυτό. Τα περισσότερα μαθήματά μας (σχεδόν όλα) στηρίζονται στην παπαγαλία. Οποιος πάρει καλά βοηθήματα και τα αποστηθίσει, γράφει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Τουλάχιστον στη θεωρητική δεν ισχύει αυτό. Τα περισσότερα μαθήματά μας (σχεδόν όλα) στηρίζονται στην παπαγαλία. Οποιος πάρει καλά βοηθήματα και τα αποστηθίσει, γράφει.

Όποιος πάρει καλά βοηθήματα και τα αποστηθίσει είναι στόκος.;) Εγγυημένη αποτυχία.
Η αποστήθιση πιάνει μόνο στην Ιστορία και, μέχρι πρότινος, έπιανε και στη Βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Όποιος πάρει καλά βοηθήματα και τα αποστηθίσει είναι στόκος.;) Εγγυημένη αποτυχία.
Η αποστήθιση πιάνει μόνο στην Ιστορία και, μέχρι πρότινος, έπιανε και στη Βιολογία.

Στο γνωστό δε θέλει κατά 90% αποστήθιση των σημειώσεων; Στη λογοτεχνία το ίδιο. Στην ιστορία πάλι το ίδιο. Στη βιολογία κατα 70% θέλει αποστήθιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Όσον αφορά την θεωρητική κατεύθυνση, αν γίνεται καλό μάθημα στο σχολείο και όχι ο κακός χαμός, ένας μαθητής μπορεί να βοηθηθεί αρκετά και σε συνδυασμό με το προσωπικό του διάβασμα να γράψει εξαιρετικά καλά.. Αλλα τουλάχιστον στο σχολείο μου γινόταν ο κακός χαμός:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γνωριζω ατομα που πιασαν Ιατρικες και Νομικες χωρις ΚΑ-ΘΟ-ΛΟΥ φροντηστηριο......
Ίσως πηγαίνανε σε ιδιωτικό σχολείο (το οποίο το θεωρω φροντιστήριο) αλλά θεωρώ αδύνατο να πιάσεις ιατρική χωρίς φροντιστήριο μέσω πανελλαδικών.


Τουλάχιστον στη θεωρητική δεν ισχύει αυτό. Τα περισσότερα μαθήματά μας (σχεδόν όλα) στηρίζονται στην παπαγαλία. Οποιος πάρει καλά βοηθήματα και τα αποστηθίσει, γράφει.
οκ δεν αντιλέγω δε την ξερω την θεωρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Στο γνωστό δε θέλει κατά 90% αποστήθιση των σημειώσεων; Στη λογοτεχνία το ίδιο. Στην ιστορία πάλι το ίδιο. Στη βιολογία κατα 70% θέλει αποστήθιση.

Όχι, βέβαια!:warn: Δεν πάμε καλά! Ποιος σου είπε ότι το γνωστό θέλει αποστήθιση; Το γνωστό είναι φιλοσοφικός στοχασμός και θέλει κατανόηση. Οι σημειώσεις και τα βοηθήματα σε «βοηθούν» να αντιληφθείς βαθύτερα το περιεχόμενο. Η διατύπωση πρέπει να είναι προσωπική. Όσοι πήγαν και αποστήθισαν, π.χ., φέτος την «έξη», την «αρετή» κλπ, πήραν στο γνωστό από τα 3...
Λογοτεχνία πάλι αποστήθιση; Λογοτεχνία «αποστηθίζεις», αν μου επιτρέπεται αυτός ο όρος, μόνο τα γραμματολογικά.
Το νόημα του μαθήματος είναι εντελώς διαφορετικό. Γι' αυτό πάλι βλέπεις χαντακώματα στη λογοτεχνία.
Αν πας έτσι είσαι χαμένος από χέρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violina

Νεοφερμένος

Η violina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάποιο σιτε για την βιολογια και τη χημεια κατ γ λυκειου...???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάποιο σιτε για την βιολογια και τη χημεια κατ γ λυκειου...???
Χημεια τον Σαλτερη!
Βιολογια, δεν εχω να σου προτινω καποιο για αυτην την περιοδο! Ομως οταν θα βγαλεις την υλη καλο θα ειναι ν απρεις το "Τετραδιο προετοιμασιας για τις πανελλαδικες εξετασεις". Ειναι πολυ καλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
θα δώσω φέτος ξανα παννελλήνιες.. χωρίς φροντηστήρια.. θέλω να μου πείτε και μένα τι βοηθήματα θέλω σε:

1. Μαθ κατ
2. Φυσ κατ
3. Εκθεση?
4. Μαθ γεν
5. αοδέ ( ίσως χρειαστεί για να εξασκούμε και λίγο )

προγραμματισμό δεν υπάρχει πιο γελοίο μάθημα δεν χρειάζομαι

μαθ κατ έχω ήδη μπαρλα, και ο καθηγητής στο φροντ μου είπε να πάρω παπαδάκη και πήρα...
φυσική έχω παλόγο-ποντικό...
μαθ γεν μπαρλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Μαθηματικά Μπάρλα και Φυσικη εγώ είχα του Σαββάλα, αλλά γενικά από ότι άκουγα χρησιμοποιούσαν πολύ του Ματθιουδάκη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntGuRu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
θα δώσω φέτος ξανα παννελλήνιες.. χωρίς φροντηστήρια.. θέλω να μου πείτε και μένα τι βοηθήματα θέλω σε:

1. Μαθ κατ
2. Φυσ κατ
3. Εκθεση?
4. Μαθ γεν
5. αοδέ ( ίσως χρειαστεί για να εξασκούμε και λίγο )

προγραμματισμό δεν υπάρχει πιο γελοίο μάθημα δεν χρειάζομαι

μαθ κατ έχω ήδη μπαρλα, και ο καθηγητής στο φροντ μου είπε να πάρω παπαδάκη και πήρα...
φυσική έχω παλόγο-ποντικό...
μαθ γεν μπαρλα..
Αοδέ εγώ δεν θα σου έλεγα να πάρεις κανένα βοήθημα. Αν προσέχεις στο μάθημα, διαβάζεις τακτικά και έχεις λίγη κρίση, άνετα μπορείς να βγάλεις και τα Σ-Λ (100% απο θεωρία βιβλίου) και τις "ασκήσεις (1-2 σε όλο το βιβλίο) και όλα.. Τον προγραμματισμό μην τον υποτιμάς, εκτός και αν τον κατέχεις - αν δηλαδή ασχολείσαι μόνος σου, ξέρεις κάποια πράγματα από αλγορίθμους κλπ. Αν δεν είσαι εξοικιωμένος, μπορεί το "ΔΙΑΒΑΣΕ" και το "ΓΡΑΨΕ" να σου φαίνονται τώρα γελοία, αλλά το να πιάνεις την λογική από πολλές ασκήσεις, δεν γίνεται χωρίς να εχεις δουλέψει προηγουμένως πολλές ασκήσεις μόνος σου, για να μπεις στο νόημα.

Έκθεση για μένα χωρίς φροντιστήριο ή ιδιαίτερο, είναι επίφοβο. Απ'την φύση της, είναι μάθημα που θέλει να γράψεις επίσης πολλές εκθέσεις, περιλήψεις, παραγράφους κλπ, για να στις διορθώνει συνέχεια ο καθηγητής και κάθε φορά να αλλάζεις ό,τι σου λέει. Το να μάθεις παπαγαλία λέξεις για να εντυπωσιάσεις, ή να μαθαίνεις παπαγαλία φυλλάδια ιδεών, δεν θα σε ωφελήσει. Πάντως απαραιτήτως πάρε κάποιο βοήθημα, αν δεν έχεις άλλη βοήθεια. Έχω ακούσει ότι ο "Πειστικός λόγος" από σαββάλα είναι πολύ καλό αλλά ψάξτο.

Μαθ Κατ και Φυσ Κατ, συμφωνώ σε Μπάρλα και Σαβάλλας/Μαθιουδάκης (1 απ'τα 2).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
αοδέ τι εννοείς να προσέχω στο μάθημα? ούτε σχολείο ούτε φροντ δεν θα κάνω..
προγραμματισμό ναι ασχολούμε μόνος αρκετά
έκθεση δεν με ενδιαφέρει να γράψω πάνω απο 11-12 άρα δεν χρείαζομαι φροντ.. οκ θα αγοράσω πειστικό λόγο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
αοδέ τι εννοείς να προσέχω στο μάθημα? ούτε σχολείο ούτε φροντ δεν θα κάνω..
προγραμματισμό ναι ασχολούμε μόνος αρκετά
έκθεση δεν με ενδιαφέρει να γράψω πάνω απο 11-12 άρα δεν χρείαζομαι φροντ.. οκ θα αγοράσω πειστικό λόγο!
Εκθεση ειχα το "24 θεματικοι κυκλοι για την εκθεση λυκειου" απο Μητρουλια, Ζακυνθινο και Λαμπρακο, ειναι κορυφη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictian

Νεοφερμένος

Η xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
δεν εχει καμια μα ΚΑΜΙΑ σχεση το ποσο εβγαλες στη Β λυκειου!!εδω, μιλαμε για αριστουχους και αριστουχους, οι οποιοι στις πανελληνιες πιανουν πατο!
με προσπαθεια, διαθεση και λιγη τυχη φυσικα, ΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Φυσικα και μπορεις να τα καταφερεις χωρις φροντιστηριο........με θεληση και μελετη ολα γινονται!\
Ομως κατα την αποψη μου θα ηταν καλο να ψαξεις να βρεις να κανεις ενα οικονομικο ιδιαιτερο στα μαθηματικα αφου εχεις και καποια κενακια απ ο,τι λες...εστω μια ωριτσα την εβδομαδα...θα σε βοηθουσαν παρα πολυυυυ!!!!!αν ψαξεις θα βρεις ενα καθηγητη που να μην παιρνει πολλα την ωρα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntGuRu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
αοδέ τι εννοείς να προσέχω στο μάθημα? ούτε σχολείο ούτε φροντ δεν θα κάνω..
προγραμματισμό ναι ασχολούμε μόνος αρκετά
έκθεση δεν με ενδιαφέρει να γράψω πάνω απο 11-12 άρα δεν χρείαζομαι φροντ.. οκ θα αγοράσω πειστικό λόγο!
Sorry για το ΑΟΔΕ ξεχάστηκα. Νόμιζα ότι σχολείο πήγαινες. Τότε αυτό που θα κάνεις είναι διάβασμα και πάλι διάβασμα. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αγοράσεις βοήθημα. Παπαγαλία στην παπαγαλία, ώρες και ώρες να τα λες νεράκι, και θα είσαι κομπλέ. Στο κάτω κάτω υπάρχουν κριτήρια και στο internet για να δεις, αν και όταν τα ξέρεις τόοοσο καλά, ξέρεις ότι έστω και μια λέξη που παραλείπεται από το Σωστο λάθος (πχ), το καθιστά λάθος.

Για την έκθεση, το 11-12 πιστεύω είναι προσιτό, με λίγη δουλειά μόνο. Πάντως μή σε πάρω στο λαιμό μου για το βοήθημα. Μου το έχουν πει κάποια άτομα αλά δν έχω προσωπική εμπειρία. Άκου και τον φίλο πιο πάνω αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samaritan

Νεοφερμένος

Ο Samaritan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Λοιπόν παίδες από τότε που άνοιξα το thread, όλα άλλαξαν. Στρώθηκα στο διάβασμα, πήρα βοηθήματα, έκανα μαθήματα στο internet, έβλεπα lectures σε διάφορα μαθήματα στο internet, ειδικά στο Khan Academy, που σαν site είναι πάρα πολύ χρήσιμο. Ορεξάτος άρχισα να μαθαίνω και C++ (καμία σχέση βέβαια με την ψευδογλώσσα που θα μαθαίνουμε, αλλά καιρό ήθελα να την μάθω, αφού μάθαινα python, και δεν το μετανιώνω για να πω την αλήθεια), ειδικά φέτος που θα έχουμε και αρχές προγραμματισμού, που σαν μάθημα αλλά και προοπτική για το μέλλον με ενδιαφέρει. Νιώθω φρέσκος, και παραδόξως, ανυπομονώ να αρχίσει το σχολείο. Καλή σχολική χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top