thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θέλω του χρόνου να δώαω πανελλαδικές για δεύτερη φορά αλλά επειδή δεν θα έχω βοήθεια από φροντιστήριο υπάρχει στο μυαλό μου η περίπτωση της αποτυχίας... Σε αυτή την περίπτωση πόσες φορές έχει δικαίωμα κάποιος να δώσει ξανά;
Σε ποια κατεύθυνση είσαι ;
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
θεωρητική.
Ιστορία, θέλει καλό διάβασμα μα όχι τόσο παπαγάλια καθώς, σημασία έχει να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις. Αρχαία δεν ξέρω να σου πω, έκθεση έχει αλλάξει κάπως το μάθημα τα τελευταία 2 χρόνια οπότε πρέπει να πάρεις καινούριο βοήθημα.
Το πρόβλημα είναι ότι επανέφεραν τα λατινικά που είναι καθαρά παπαγάλια
 

Anwnumh

Νεοφερμένος

Η Anwnumh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Πάλι καλά που τα επνέφερα και έμεινε και κάτι απ τα παλια 🤣🤣🤣 ακομα και στ αρχαια αλλαξαν τα πραγματα... Ελπιζω μεχρι τις πανελλαδικες του 22 να μην αλλαξουν κ αλλα 😂
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι επανέφεραν τα λατινικά που είναι καθαρά παπαγάλια
Συγνώμη γιατί μπερδεύτηκα (δεν παρατηρώ το θέμα κιόλας).

Πέρσι βγάλανε τα λατινικά για να βάλουν κοινωνιολογία και φέτος βγάζουν την κοινωνιολογία για να βάλουν πίσω τα λατινικά;
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Συγνώμη γιατί μπερδεύτηκα (δεν παρατηρώ το θέμα κιόλας).

Πέρσι βγάλανε τα λατινικά για να βάλουν κοινωνιολογία και φέτος βγάζουν την κοινωνιολογία για να βάλουν πίσω τα λατινικά;
Επί κυβερνήσεως ΣΥΡΙΖΑ αντικαταστάθηκε το μάθημα των λατινικών με την κοινωνιολόγια. Όμως, αφού άλλαξε η κυβέρνηση η καινούρια υπουργός παιδείας είπε ότι από το 2022 και έπειτα οι μαθητές θα δίνουν λατινικά.
Δεν έχεις πλέον την δυνατότητα να δώσεις με το παλιό σύστημα ως παλιά απόφοιτος καθώς, κατάργησαν αυτή την δυνατότητα. Αν δώσεις το 2022 θα δώσεις σαν να έχεις γεννηθεί το 2004, με ότι σύστημα δηλαδή δώσουν τα παιδιά τότε.
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.

Anwnumh

Νεοφερμένος

Η Anwnumh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Μισο για χάθηκα... αρα εγώ που θέλω να φώσω το 22 θα δώσω με λατινικά και 4 μαθήματα (όχι 6 που δίναμε το 15). Σωστά;
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Μισο για χάθηκα... αρα εγώ που θέλω να φώσω το 22 θα δώσω με λατινικά και 4 μαθήματα (όχι 6 που δίναμε το 15). Σωστά;
θα δώσεις έκθεση και λογοτεχνία μαζί, λατινικά, αρχαία και ιστορία. αυτά είναι για την θεωρητική.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Δίνω δεύτερη φορά πανελλήνιες και είμαι θεωρητική κατεύθυνση. Πιστεύετε ότι έχω περιπτώσεις επιτυχίας (περίπου 15.000-16.000 μόρια) χωρίς φροντιστήριο?
 

Bill2002

Νεοφερμένος

Ο Bill2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναι,με πολύ καλό διάβασμα,οργάνωση και.επαναλήψεις συνέχεια.
 

papadopoulou.sophia

Νεοφερμένος

Η papadopoulou.sophia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας παιδια...ειμαι 25 χρονων και σκεφτομαι το 22 να δωσω πανελληνιες!!!Ηθελα καιρο να το κανω και τωρα λογω τησ καταστασης που ζουμε πιστευω ειναι η ιδανικη περιοδος γιατι εχω πολυ χρονο ελευθερο να διαθεσω στο διαβασμα.Ημουν θεωρητικη οταν πηγαινα σχολειο μετρια μαθητρια και ασε που δεν εδωσα καν πανελληνιεσ τοτε γιατι πιστευα οτι ειναι χασιμο χρονου.Απο τοτε εως τωρα εχω βεβαια μετανιωσει για αυτη μου την πραξη.Τωρα θελω να περασω διαιτολογια και πλεον δεν μπορω να το κανω απο θεωρητικη αλλα μονο απο το 3 πεδιο.Με τρομαξε αρκετα αυτη η αλλαγη και δεν ξερω αν θα τα κατεφερω ομως απο την αλλη το θελω παραααααα πολυ .Εσεις τι με συμβουλευεται να κανω...να το κανω η να μην μπω καν στον κοπο?
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
γεια σας παιδια...ειμαι 25 χρονων και σκεφτομαι το 22 να δωσω πανελληνιες!!!Ηθελα καιρο να το κανω και τωρα λογω τησ καταστασης που ζουμε πιστευω ειναι η ιδανικη περιοδος γιατι εχω πολυ χρονο ελευθερο να διαθεσω στο διαβασμα.Ημουν θεωρητικη οταν πηγαινα σχολειο μετρια μαθητρια και ασε που δεν εδωσα καν πανελληνιεσ τοτε γιατι πιστευα οτι ειναι χασιμο χρονου.Απο τοτε εως τωρα εχω βεβαια μετανιωσει για αυτη μου την πραξη.Τωρα θελω να περασω διαιτολογια και πλεον δεν μπορω να το κανω απο θεωρητικη αλλα μονο απο το 3 πεδιο.Με τρομαξε αρκετα αυτη η αλλαγη και δεν ξερω αν θα τα κατεφερω ομως απο την αλλη το θελω παραααααα πολυ .Εσεις τι με συμβουλευεται να κανω...να το κανω η να μην μπω καν στον κοπο?
ποτε δεν ειναι αργα αρχικα...κατα δευτευτερον ευκολο δεν ειναι οχι ομως και ακατόρθωτο μιλαμε για αθηνα μονο?
 

Μελίνα

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα. Στην Δυτική Κουλτούρα, που ο ελεύθερος χρόνος υπάρχει και αν μόνο για ύπνο και βρίθει άγχους
δεν υπάρχει καλύτερη διαφυγή και γεύση ευτυχίας απο το να αφιερώνεις την ημέρα σου στη δουλειά που αγαπάς και σε νοηματοδοτεί.
Οι καιροί θα είναι πάντα δύσκολοι, το θέμα είναι πως μετουσιώνουμε αυτή τη δυσκολία σε κάτι υπερ μας, αξιοποιήσιμο και ευεργετικό για εμάς και την κοινωνία.

Καταλαβαίνω και σέβομαι την δυσκολία του σθένους αρχικά να πάρεις την απόφαση να μπεις σε αυτή τη διαδικασία. Όμως θα σου πω το εξής:

Η ηλικία δεν παίζει κανένα ρόλο και πολλά άτομα έχουν κάνει δεύτερο πτυχίο ή έχουν αφήσει τη σχολή που πέρασαν γιατί κατάλαβαν ακριβώς τι δεν θέλουν, άρα είναι πιο κοντά στο τι θέλουν.

Έχει ζυμωθεί μέσα σου αυτή η επιλογή, είσαι συνειδητοποιημένη και αποφασισμένη γι'αυτό. Οπότε αυξάνονται οι πιθανότητες να επιτύχεις.

Όσο έχεις κίνητρο, τόσο η παραγωγικότητα σου θα αυξάνεται.

Επίσης πιθανότατα και πλέον θα γνωρίζεις το απώτερο νόημα όσο θα διαβάζεις για να σταθμίζεις το άγχος, όσο και δεν θα σου φαίνεται τόσο βουνό, όσο μας φαινόταν στα 17-18.

Εγώ είχα τη τύχη η πρώτη μου επιλογή σχολής να ήταν η πρώτη μου και στη πραγματικότητα. Δεν θα το άλλαζα με τίποτα, όσες φορές και αν γυρνούσα τον χρόνο ακόμη και στις πολύ δύσκολες στιγμές.
Το προπτυχιακό είναι μια αρχή και ένα ταξίδι που ξεκινάει και σε εξελίσσει απο 'κει και έπειτα.

Το τι αξίζει τον κόπο, έχει σημείο αναφοράς τον εαυτό μας.

Go for it

Κοντολογίς,
Καλή επιτυχία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

γεια σας παιδια...ειμαι 25 χρονων και σκεφτομαι το 22 να δωσω πανελληνιες!!!Ηθελα καιρο να το κανω και τωρα λογω τησ καταστασης που ζουμε πιστευω ειναι η ιδανικη περιοδος γιατι εχω πολυ χρονο ελευθερο να διαθεσω στο διαβασμα.Ημουν θεωρητικη οταν πηγαινα σχολειο μετρια μαθητρια και ασε που δεν εδωσα καν πανελληνιεσ τοτε γιατι πιστευα οτι ειναι χασιμο χρονου.Απο τοτε εως τωρα εχω βεβαια μετανιωσει για αυτη μου την πραξη.Τωρα θελω να περασω διαιτολογια και πλεον δεν μπορω να το κανω απο θεωρητικη αλλα μονο απο το 3 πεδιο.Με τρομαξε αρκετα αυτη η αλλαγη και δεν ξερω αν θα τα κατεφερω ομως απο την αλλη το θελω παραααααα πολυ .Εσεις τι με συμβουλευεται να κανω...να το κανω η να μην μπω καν στον κοπο?
.
 

papadopoulou.sophia

Νεοφερμένος

Η papadopoulou.sophia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ποτε δεν ειναι αργα αρχικα...κατα δευτευτερον ευκολο δεν ειναι οχι ομως και ακατόρθωτο μιλαμε για αθηνα μονο?

ποτε δεν ειναι αργα αρχικα...κατα δευτευτερον ευκολο δεν ειναι οχι ομως και ακατόρθωτο μιλαμε για αθηνα μονο?
οχι μονο για αθηνα...σε ολη την ελλαδα....καλαματα κρητη τρικαλα δεν εχω καποιο θεμα...απλα σκεφτομαι πως πρεπει να διαβασω χημεια και φυσικη τα οποια μου φαινεται βουνο
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
οχι μονο για αθηνα...σε ολη την ελλαδα....καλαματα κρητη τρικαλα δεν εχω καποιο θεμα...απλα σκεφτομαι πως πρεπει να διαβασω χημεια και φυσικη τα οποια μου φαινεται βουνο
Κάνε την προσπάθεια σου σίγουρα αξίζει!!
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Slytherin ομοκοιτωνίτη ποιο τμήμα έβγαλες ρε συ ? Και γω οικονοκικά τελείωσα αλλά βρήκα αμέσως ...
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top