panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Καταλαβαίνω το σκεπτικό που το λες αλλά ωστόσο έτσι έχει δημιουργηθεί από τον νομοθέτη το σύστημα και εξάλλου θα υπήρχε πρόβλημα ισότητας ανάμεσα στους κατόχους και μη πτυχίου τριτοβάθμιας για την εισαγωγή. Ίσως μια μοριοδοτηση με βάση το βαθμό και την συνάφεια αντικειμένου σε συνδυασμό με τις κατατακτήριες που θα μπορούσαν να δώσουν και οι μη κάτοχοι πτυχίου να ήταν ένα σύστημα υποθετικό.
 

NeferYoustie

Νεοφερμένος

Η Γιουστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Θα σε συμβουλευα να μη δωσεις απο ΕΠΑΛ. Περα του οτι θα πρεπει να παρακολουθησεις τα μαθηματα ειδικοτητας της β και γ λυκειου (και αρα να δωσεις το 2023), ο ανταγωνισμος στο τομεα υγειας ειναι τεραστιος και ολοενα θα αυξανεται. Οι θεσεις ειναι συγκριτικα λιγες αλλα οι περισσοτεροι επιλεγουν αυτο το δρομο λογω του οτι τα μαθήματα ειναι ευκολοτερα σε σχεση απο του γελ, ωστοσο δεν τιθενται περιθωριο λαθους που σου δινεται στο γελ. Κοιτα τις βασεις και θα καταλαβεις. Το χαμηλοτερο τμημα ειναι γυρω στο 15. Για τα τμηματα που ανεφερες πρεπει να χτυπησεις 20αρια στα 2 μαθηματα ειδικοτητας αλλα και στα μαθηματικα και επιπλεον πρεπει να γραψεις κανα 18 το λιγοτερο στο πιο υποκειμενικο μαθημα το οποιο ειναι η εκθεση. Προσπαθησε και βαλε τα δυνατα σου για τα μαθηματα του γελ. Με καθοδηγηση και αρκετη υπομονη και επιμονη θα δεις τον εαυτο σου, μερα με τη μερα, να ανεβαινει επιπεδο στα μαθηματα.
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Θα σε συμβουλευα να μη δωσεις απο ΕΠΑΛ. Περα του οτι θα πρεπει να παρακολουθησεις τα μαθηματα ειδικοτητας της β και γ λυκειου (και αρα να δωσεις το 2023), ο ανταγωνισμος στο τομεα υγειας ειναι τεραστιος και ολοενα θα αυξανεται. Οι θεσεις ειναι συγκριτικα λιγες αλλα οι περισσοτεροι επιλεγουν αυτο το δρομο λογω του οτι τα μαθήματα ειναι ευκολοτερα σε σχεση απο του γελ, ωστοσο δεν τιθενται περιθωριο λαθους που σου δινεται στο γελ. Κοιτα τις βασεις και θα καταλαβεις. Το χαμηλοτερο τμημα ειναι γυρω στο 15. Για τα τμηματα που ανεφερες πρεπει να χτυπησεις 20αρια στα 2 μαθηματα ειδικοτητας αλλα και στα μαθηματικα και επιπλεον πρεπει να γραψεις κανα 18 το λιγοτερο στο πιο υποκειμενικο μαθημα το οποιο ειναι η εκθεση. Προσπαθησε και βαλε τα δυνατα σου για τα μαθηματα του γελ. Με καθοδηγηση και αρκετη υπομονη και επιμονη θα δεις τον εαυτο σου, μερα με τη μερα, να ανεβαινει επιπεδο στα μαθηματα.
Το 15 που λες στην ουσια ειναι ενα 12 γιατι τα μαθηματα εχουν αυξημενους συντελεστες.Γλωσσα και μαθηματικα εχουν 1.5 και τα αλλα εχουν 3,5.Επισης στα ειδικοτητας που και τα 2 ειναι συνολο 80 σελιδες μπορεις να γραψεις 19-20 αν τα διαβασεις.Ενω στη θετικη ειναι αλλη φαση.Στο επαλ ειναι θεμα διαβασματος.Και στα μαθηματικα με 2-3 μηνες διαβασμα γραφεις 17 στη χειροτερη.Επισης υπαρχει και το εσπερινο επαλ οπου οι βασεις ειναι πιο χαμηλες.Η αληθεια ειναι οτι περσυ εγινε της τρελης στο επαλ γιατι το πηραν ολοι πρεφα οτι ειναι ευκολος ο δρομος.Ομως οι θεσεις ειναι λιγες ειναι το 10 % απ οτι στο γελ.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Πόσο δύσκολο είναι (αντικειμενικά) για κάποιον υποψήφιο της θεωρητικής να γράψει καλά στα λατινικά χωρίς φροντ; Διαβάζω διάφορες απόψεις εδώ μέσα και έχω αγχωθεί :( Έχω ξαναδώσει με λατινικά και δεν είχα γράψει καλά κι ο στόχος που έχω θέσει τώρα (αγγλική φιλολογία) φαντάζει λίγο ακατόρθωτος αλλά πάλι, με διάβασμα μόνη μου υπάρχει πιθανότητα να περάσω; Γνωρίζω αρκετά καλά αγγλικά οπότε υπάρχει και κάτι θετικό στην κατάσταση :lol:
 

manpap97

Νεοφερμένος

Ο manpap97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Πόσο δύσκολο είναι (αντικειμενικά) για κάποιον υποψήφιο της θεωρητικής να γράψει καλά στα λατινικά χωρίς φροντ; Διαβάζω διάφορες απόψεις εδώ μέσα και έχω αγχωθεί :( Έχω ξαναδώσει με λατινικά και δεν είχα γράψει καλά κι ο στόχος που έχω θέσει τώρα (αγγλική φιλολογία) φαντάζει λίγο ακατόρθωτος αλλά πάλι, με διάβασμα μόνη μου υπάρχει πιθανότητα να περάσω; Γνωρίζω αρκετά καλά αγγλικά οπότε υπάρχει και κάτι θετικό στην κατάσταση :lol:
Δεν είναι καθόλου δύσκολο, καθώς τα Λατινικά είναι το μόνο μάθημα που εξετάζεσαι καθαρά στις γνώσεις και όχι σε κάτι τυχαίο όπως το άγνωστο, πχ. Επομένως, αν ξέρεις καλά μετάφραση, τύπους, συντακτικές ασκήσεις είναι piece of cake και γράφεις εύκολα καλά. Επίσης, από όσο θυμάμαι, τα Αγγλικά για την Αγγλική Φιλολογία σου δίνουν περισσότερα μόρια από μόνα τους, δεν χρειάζεται απαραίτητα να γράψεις 18.000+ θεωρώ.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Δεν είναι καθόλου δύσκολο, καθώς τα Λατινικά είναι το μόνο μάθημα που εξετάζεσαι καθαρά στις γνώσεις και όχι σε κάτι τυχαίο όπως το άγνωστο, πχ. Επομένως, αν ξέρεις καλά μετάφραση, τύπους, συντακτικές ασκήσεις είναι piece of cake και γράφεις εύκολα καλά. Επίσης, από όσο θυμάμαι, τα Αγγλικά για την Αγγλική Φιλολογία σου δίνουν περισσότερα μόρια από μόνα τους, δεν χρειάζεται απαραίτητα να γράψεις 18.000+ θεωρώ.
Κάπως καθησυχαστική η απάντηση σου αν και ξέρω ότι πρέπει να ρίξω πολύ διάβασμα για να καλύψω τα κενά μου. Τα αγγλικά έχουν συντελεστή 2 για τα τμήματα αγγλικής φιλολογίας οπότε βοηθάνε να καλυφθεί μεγάλο κομμάτι των ζητούμενων μορίων, αν βέβαια γράψεις καλά! :lol:

Να σε ρωτήσω πάντως, εσύ με δικό σου διάβασμα ξεκάθαρα έδωσες λατινικά ή έκανες μαθήματα; Αν ισχύει το πρώτο, θα μπορούσες να δώσεις καμιά συμβουλή; :clapping:
 

manpap97

Νεοφερμένος

Ο manpap97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Κάπως καθησυχαστική η απάντηση σου αν και ξέρω ότι πρέπει να ρίξω πολύ διάβασμα για να καλύψω τα κενά μου. Τα αγγλικά έχουν συντελεστή 2 για τα τμήματα αγγλικής φιλολογίας οπότε βοηθάνε να καλυφθεί μεγάλο κομμάτι των ζητούμενων μορίων, αν βέβαια γράψεις καλά! :lol:

Να σε ρωτήσω πάντως, εσύ με δικό σου διάβασμα ξεκάθαρα έδωσες λατινικά ή έκανες μαθήματα; Αν ισχύει το πρώτο, θα μπορούσες να δώσεις καμιά συμβουλή; :clapping:
Εγώ ήμουν φυτουκλάκι, οπότε διάβαζα συστηματικά. Αν έχεις κενά, είναι προτιμότερο να κάνεις μαθήματα. Εγώ είχα δώσει 2 φορές πανελλήνιες και την 2η φορά δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ τόσο πολύ με τα λατινικά γιατί ήταν ακριβώς τα ίδια, επομένως ήξερα που έπρεπε να δώσω παραπάνω έμφαση
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Εγώ ήμουν φυτουκλάκι, οπότε διάβαζα συστηματικά. Αν έχεις κενά, είναι προτιμότερο να κάνεις μαθήματα. Εγώ είχα δώσει 2 φορές πανελλήνιες και την 2η φορά δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ τόσο πολύ με τα λατινικά γιατί ήταν ακριβώς τα ίδια, επομένως ήξερα που έπρεπε να δώσω παραπάνω έμφαση
Χμ οκ κατάλαβα. Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για μαθήματα και δεν υπάρχουν ούτε κοινωνικά φροντιστήρια στην περιοχή μου. Νομίζω θα προσπαθήσω μόνη μου για φέτος κι αν δω ότι μέχρι Μάιο ας πούμε δεν νιώθω έτοιμη τότε θα το αναβάλλω για τις πανελλήνιες του 23.

Εκτός των άλλων νιώθω και κάπως περίεργα που θέλω να κάνω τέτοιες αλλαγές σχεδόν στα 28 μου. Υποθέτω είναι συχνό φαινόμενο στους μεγαλύτερους σε ηλικία υποψηφίους αλλά δεν παύει να με γεμίζει με δεύτερες σκέψεις κυρίως για το αν είναι όντως μια σωστή απόφαση. :ermm:
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Χμ οκ κατάλαβα. Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για μαθήματα και δεν υπάρχουν ούτε κοινωνικά φροντιστήρια στην περιοχή μου. Νομίζω θα προσπαθήσω μόνη μου για φέτος κι αν δω ότι μέχρι Μάιο ας πούμε δεν νιώθω έτοιμη τότε θα το αναβάλλω για τις πανελλήνιες του 23.

Εκτός των άλλων νιώθω και κάπως περίεργα που θέλω να κάνω τέτοιες αλλαγές σχεδόν στα 28 μου. Υποθέτω είναι συχνό φαινόμενο στους μεγαλύτερους σε ηλικία υποψηφίους αλλά δεν παύει να με γεμίζει με δεύτερες σκέψεις κυρίως για το αν είναι όντως μια σωστή απόφαση. :ermm:
Είσαι 28 χρόνων. Έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου. Στο κάτω κάτω η σχολη που επιλέγεις είναι μόνο 4 χρόνια.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Χμ οκ κατάλαβα. Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για μαθήματα και δεν υπάρχουν ούτε κοινωνικά φροντιστήρια στην περιοχή μου. Νομίζω θα προσπαθήσω μόνη μου για φέτος κι αν δω ότι μέχρι Μάιο ας πούμε δεν νιώθω έτοιμη τότε θα το αναβάλλω για τις πανελλήνιες του 23.

Εκτός των άλλων νιώθω και κάπως περίεργα που θέλω να κάνω τέτοιες αλλαγές σχεδόν στα 28 μου. Υποθέτω είναι συχνό φαινόμενο στους μεγαλύτερους σε ηλικία υποψηφίους αλλά δεν παύει να με γεμίζει με δεύτερες σκέψεις κυρίως για το αν είναι όντως μια σωστή απόφαση. :ermm:

Τα πράγματα είναι απλά, ή θα εισαι 33 με πτυχίο αγγλικής φιλολογιας ή 33 χωρίς πτυχίο.

Εφόσον το θες, να το κυνηγήσεις.
Οταν μπεις μεσα στη σχολή θα συναντήσεις ενα σωρό άτομα καθε ηλικίας, πραγματικά δεν εχει καμια σημασία, εξάλλου εισαι ακομα νεοτατη.

Τωρα βεβαια να ξέρεις η νεα υλη των λατινικών ειναι αρκετά απαιτητική.
Με βοήθεια ειναι το μάθημα που οντως μπορείς να στοχεύσεις σε καλο βαθμο, χωρις τα πραγματα ειναι δύσκολα και χρειάζεται παρα πολυ προσωπική προσπάθεια.
Στο φοντ/ιδιαίτερα ουσιστικα σου δινουν ετοιμη δουλειά και εσυ το μονο που μενει ειναι να την διαβάσεις.

Αν και δεν με συμφέρει, θα πω οτι οι φιλόλογοι ειναι παρα πολλοί.
Μπορείς να βρεις αξιόλογα ατομα με ελάχιστα χρήματα, ειδικά νεαρά, που θα σε δουν ως αφορμή να χτίσουν εμπειρία.
Μη το βλέπεις σαν ολα ή τίποτα, και μια φορά τη βδομάδα να κανεις χρήσιμο θα ναι.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικα θα δωσω του χρονου στα 29-30 ξανα πανελληνιες. δεν εχει να λεει η ηλικια. η Θεληση μετραει. @ri_28 στη δουλεια της μητερας μου ( σουπερμαρκετ) , μια συναδελφος της εδωσε στα 45 πανελληνιες και περασε κοινωνιολογια. Στη σχολη μου οταν περασα το 2011, ειχα συμφοιτητες και 50 χρονων. Κανε αυτο που λεει η καρδια σου και καλη επιτυχια. Εξαλλου αν εχεις πτυχιο μπορεις και με κατατακτηριες
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Καλημερα!!Αναμεσα σε πτδε,εργοθεραπεια,κοινωνικη εργασια τι θα μου προτεινατε να δηλωσω και γιατι δεδομενου οτι μου αρεσουν το ιδιο ως αντικειμενο?Η εργοθεραπεια αφορα σε απασχοληση αποκλειστικαστον ιδιωτικο τομεα?
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Είσαι 28 χρόνων. Έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου. Στο κάτω κάτω η σχολη που επιλέγεις είναι μόνο 4 χρόνια.
Προσωπικα θα δωσω του χρονου στα 29-30 ξανα πανελληνιες. δεν εχει να λεει η ηλικια. η Θεληση μετραει. @ri_28 στη δουλεια της μητερας μου ( σουπερμαρκετ) , μια συναδελφος της εδωσε στα 45 πανελληνιες και περασε κοινωνιολογια. Στη σχολη μου οταν περασα το 2011, ειχα συμφοιτητες και 50 χρονων. Κανε αυτο που λεει η καρδια σου και καλη επιτυχια. Εξαλλου αν εχεις πτυχιο μπορεις και με κατατακτηριες
Συμφωνώ και με τους δύο. Όντως στο τέλος της μέρας δεν παίζει ρόλο η ηλικία αν το θες αρκετά, άλλωστε γι' αυτό σκέφτομαι κι εγώ να μπω σε όλη αυτή την διαδικασία. Οι μόνοι ενδοιασμοί μου αφορούν κάποια πρακτικά ζητήματα μετά την αποφοίτηση όσον αφορά την εύρεση εργασίας και το χτίσιμο μιας σταθερής καριέρας. Δηλαδή άλλα άτομα στα 30+ θα έχουν πόσα χρόνια εμπειρίας κι εγώ θα είμαι νέα απόφοιτη. Δυστυχώς κατατακτήριες δεν γίνεται να δώσω μιας και δεν έχω πτυχίο πανεπιστημίου.

Τα πράγματα είναι απλά, ή θα εισαι 33 με πτυχίο αγγλικής φιλολογιας ή 33 χωρίς πτυχίο.

Εφόσον το θες, να το κυνηγήσεις.
Οταν μπεις μεσα στη σχολή θα συναντήσεις ενα σωρό άτομα καθε ηλικίας, πραγματικά δεν εχει καμια σημασία, εξάλλου εισαι ακομα νεοτατη.

Τωρα βεβαια να ξέρεις η νεα υλη των λατινικών ειναι αρκετά απαιτητική.
Με βοήθεια ειναι το μάθημα που οντως μπορείς να στοχεύσεις σε καλο βαθμο, χωρις τα πραγματα ειναι δύσκολα και χρειάζεται παρα πολυ προσωπική προσπάθεια.
Στο φοντ/ιδιαίτερα ουσιστικα σου δινουν ετοιμη δουλειά και εσυ το μονο που μενει ειναι να την διαβάσεις.

Αν και δεν με συμφέρει, θα πω οτι οι φιλόλογοι ειναι παρα πολλοί.
Μπορείς να βρεις αξιόλογα ατομα με ελάχιστα χρήματα, ειδικά νεαρά, που θα σε δουν ως αφορμή να χτίσουν εμπειρία.
Μη το βλέπεις σαν ολα ή τίποτα, και μια φορά τη βδομάδα να κανεις χρήσιμο θα ναι.
Πολύ απλά πραγματικά!
:laugh:
Ζω σε μικρή πόλη και οι επιλογές είναι αρκετά περιορισμένες αλλά θα το κοιτάξω. Αν γνωρίζει κάποιος, υπάρχει δυνατότητα ιδιαίτερων μαθημάτων μέσω ίντερνετ;
 

Dionyshs1

Νεοφερμένος

Ο Dionyshs1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Σταματήστε να σκέφτεστε κατευθείαν τα φροντιστήρια καθήστε στον pc ψάξτε την ύλη δείτε βιντεάκια στο YouTube έχει τα πάντα με πολύ αξιολογους καθηγητες,όρεξη θέλει και να εχεις και λίγο χρόνο μην πετάτε λεφτά στα φροντιστήρια..
 
Τελευταία επεξεργασία:

chochoru

Νεοφερμένος

Η chochoru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Χμ οκ κατάλαβα. Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για μαθήματα και δεν υπάρχουν ούτε κοινωνικά φροντιστήρια στην περιοχή μου. Νομίζω θα προσπαθήσω μόνη μου για φέτος κι αν δω ότι μέχρι Μάιο ας πούμε δεν νιώθω έτοιμη τότε θα το αναβάλλω για τις πανελλήνιες του 23.

Εκτός των άλλων νιώθω και κάπως περίεργα που θέλω να κάνω τέτοιες αλλαγές σχεδόν στα 28 μου. Υποθέτω είναι συχνό φαινόμενο στους μεγαλύτερους σε ηλικία υποψηφίους αλλά δεν παύει να με γεμίζει με δεύτερες σκέψεις κυρίως για το αν είναι όντως μια σωστή απόφαση. :ermm:
Γιατί να μην είναι μια σωστή απόφαση? Είναι απλά μια επιλογή. Είτε θα κάνεις αυτό είτε κάτι άλλο. Ναι, θα χρειαστεί να κάνεις κάποιες θυσίες τόσο κατά την προετοιμασία όσο και κατά τη διάρκεια των σπουδών όμως θα αποκτήσεις γνώσεις, ένα πτυχίο, νέες γνωριμίες, θα δεις τι σε ενδιαφέρει περισσότερο, θα αλλάξεις σχέδια 100 φορές.. Μην σκέφτεσαι την ηλικία σου γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Θα σου δοθούν ευκαιρίες αν το κυνηγήσεις

Πέρσι ξεκίνησα από τον Αύγουστο να διαβάζω για να δώσω για το πεδίο Υγείας. Πήρα βοηθήματα, έψαξα ότι ενημερωμένη ιστοσελίδα με σημειώσεις κ βίντεο υπάρχει σχετικά με φυσική και χημεία και διάβαζα όλους αυτούς τους μήνες με πρόγραμμα. Τελικά δεν τα κατάφερα και ήδη προγραμματίζω τι θα κάνω για να προετοιμαστώ καλύτερα του χρόνου. Αυτή τη φορά θα προσπαθήσω με φροντιστήριο. Δεν θα σου πω πως δεν στεναχωρέθηκα και δεν απογοητεύτηκα όταν είδα τους βαθμούς μου. Εκείνη τη μέρα πήρα κάποια μηνύματα από φίλους που μου έλεγαν πόσο δύσκολο τους φαίνεται όλο αυτό και ότι πήραν κουράγιο και οι ίδιοι να προσπαθήσουν για πράγματα που θέλουν και πραγματικά ένιωσα ότι δεν είμαι μόνη. Όλοι όσοι δίνουμε χωρίς βοήθεια και μετά από χρόνια από τα μαθητικά μας χρόνια έχουμε αυτές τις σκέψεις. Είναι προτιμότερο να κάνεις την προσπάθεια σου παρά να μείνεις με τα αν και τα πως.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 537 μηνύματα.
Συμφωνώ και με τους δύο. Όντως στο τέλος της μέρας δεν παίζει ρόλο η ηλικία αν το θες αρκετά, άλλωστε γι' αυτό σκέφτομαι κι εγώ να μπω σε όλη αυτή την διαδικασία. Οι μόνοι ενδοιασμοί μου αφορούν κάποια πρακτικά ζητήματα μετά την αποφοίτηση όσον αφορά την εύρεση εργασίας και το χτίσιμο μιας σταθερής καριέρας. Δηλαδή άλλα άτομα στα 30+ θα έχουν πόσα χρόνια εμπειρίας κι εγώ θα είμαι νέα απόφοιτη. Δυστυχώς κατατακτήριες δεν γίνεται να δώσω μιας και δεν έχω πτυχίο πανεπιστημίου.


Πολύ απλά πραγματικά!
:laugh:
Ζω σε μικρή πόλη και οι επιλογές είναι αρκετά περιορισμένες αλλά θα το κοιτάξω. Αν γνωρίζει κάποιος, υπάρχει δυνατότητα ιδιαίτερων μαθημάτων μέσω ίντερνετ.
Για τα λατινικά κοίταξε και το υλικό που υπάρχει στο study4exams. Λόγω αλλαγής της ύλης μπορεί να μην έχει όλα τα κείμενα αλλά έχει καλό υλικό.
 

n1ki20

Νεοφερμένος

Η n1ki20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλέ μησκατε για την ηλικία εγώ 29 χρόνων με 2 παιδιά και έδωσα ξανά εξετάσεις. Όλα αυτά τα χρόνια από το 2009 που έδωσα πρώτη φορά και πέρασα μέχρι τώρα είδα μεγάλη διαφορά κυρίως στον τρόπο που διάβαζα. Εννοώ ότι άλλο μυαλό έχεις στα 17-18 και άλλο στα 30. Όταν ήμουν Τρίτη λυκειου τα διαβάζαμε απλά για να τα μάθουμε δεν υπήρχε και λίγο προβληματισμούς ενώ τώρα στα αρχαία πχ δεν χρειάστηκα ιδιαίτερο διάβασμα για να κατανοήσω πχ τον Αριστοτέλη. Σίγουρα αλλιώς είναι ν α τελειώσεις μια σχολή στα 22 και αλλιώς στα 30φευγα αλλά εδώ θυμάμαι στην πρώτη μου σχολή σχεδόν οι μισοί φοιτητές ήταν άνω των 35. Θέληση να υπάρχει!
 

Marple

Νεοφερμένος

Η Marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γεια σας ..είμαι καινούρια στη σελίδα ...φέτος έδωσα πανελλήνιες ..πέρασα στη φαρμακευτική αλλά ήθελα ιατρική ....όλοι αλλά και εγώ μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα έπεσαν από τα σύννεφα ...δεν ήταν το αναμενόμενο αυτό ... υπάρχει κάποιος άλλος που ξαναδινει πανελλήνιες ;;;;Επίσης θα μπορούσε κάποιος που έχει ξαναδώσει πανελλήνιες για να πετύχει τον στόχο του να μου γράψει πώς του φάνηκε η δεύτερη χρονιά;;;Εμένα προς το παρόν μου είναι πολυ δύσκολη ..δεν μπορώ να συγκεντρωθώ στο διάβασμα μου ..και φυσικά όλο το καλοκαίρι ήμουν απογοητευμένη ..σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ακόμη και αν κάποιος δεν απαντήσει
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Γεια σας ..είμαι καινούρια στη σελίδα ...φέτος έδωσα πανελλήνιες ..πέρασα στη φαρμακευτική αλλά ήθελα ιατρική ....όλοι αλλά και εγώ μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα έπεσαν από τα σύννεφα ...δεν ήταν το αναμενόμενο αυτό ... υπάρχει κάποιος άλλος που ξαναδινει πανελλήνιες ;;;;Επίσης θα μπορούσε κάποιος που έχει ξαναδώσει πανελλήνιες για να πετύχει τον στόχο του να μου γράψει πώς του φάνηκε η δεύτερη χρονιά;;;Εμένα προς το παρόν μου είναι πολυ δύσκολη ..δεν μπορώ να συγκεντρωθώ στο διάβασμα μου ..και φυσικά όλο το καλοκαίρι ήμουν απογοητευμένη ..σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ακόμη και αν κάποιος δεν απαντήσει
Αχ εγώ ήθελα φαρμακευτική και δεν πέρασα...εγώ θα ξανά δώσω μόνο αν έχουμε μειωμένη υλη καθώς δεν θέλω να ξανά πάω φροντιστήριο για καινούργια ύλη..
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Οι αιτήσεις των αποφοίτων για τις πανελλήνιες του 2022 θα είναι τον Μάρτιο;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top