Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες, π.χ δεν σου αρέσει η σχολή που σπουδάζεις και στη πόλη σου υπάρχει τμήμα που σε ενδιαφέρει. Δυσκολεύεσαι οικονομικά να ανταπεξέλθεις στη πόλη που είσαι, δεν σου αρέσει η πόλη ή για ψυχολογικούς λόγους προτιμάς να είσαι στο μέρος που μεγάλωσες.

Αν αναλύσεις όλα τα παραπάνω αίτια, το δεις διεξοδικά και εν τέλει συλλογιστείς τι σε συμφέρει, τότε θα απαντήσεις εσύ στην ερώτηση σου.

Πάντως σχετικά με το ερώτημα σου προσωπικά γνωρίζω αρκετά παιδιά που με το 10% πέρασαν στη πόλη τους, όμως εδώ συζητάμε να ξαναδώσεις πανελλήνιες, ένα ακραίο, άκρος ψυχοφθόρο σύστημα που σου απορροφά πολύτιμο χρόνο για να καταφέρεις να περάσεις σε μια σχολή.

Οπότε τελικά η απόφαση είναι εντελώς δικιά σου, και εσύ μόνο ξέρεις σε αυτή τη περίπτωση τι είναι το καλύτερο.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Αν δεν έχεις ΣΟΒΑΡΕΣ οικονομικές δυσκολίες στην επαρχία που πέρασες , δεν υπάρχει λόγος κατ'εμέ να ξαναδώσεις , ειδικά αν σου αρέσει το αντικείμενο της σχολής σου.
 

Valasia

Νεοφερμένος

Η Valasia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Σκέφτομαι αν συμφέρει να ξαναδώσω πανελλήνιες απλά για να περάσω στην πόλη μου και οχι επαρχία
Αχ και εγω περασα επαγγελμα που μαρεσει αλλα ηθελανα ξαναδωσω για αθηνα χαροκοπειο( δεν μενω αθηνα απλα για αρκετους λόγους που εγραψα και σε αλλο ποστ ηθελα να παω εκει) . Ο καιρόςπερναει και δεν ξερω :(((
Τι να πω , παντως νταξει εσυ που ερχεσαι απο αθηνα αν δεν εχεις οικονομικα προβληματα εγω θα σου ελεγα να πας εκει που περασες (αν επιτρεπεται κι ολας που περασες; ) Εκτος αν η σχολη στην αθηνα ειναι πολυ υψηλου επιπεδου και εχει μεγαλυτερο κυρος , οπως εγω που σκεφτομουν το χαροκοπειο το οποιο ειναι κλασεις ανωτερο απο ολα τα υπόλοιπα! Θεωρω παντως πως αν το πανεπιστημιο δεν εχει τοση διαφορα , το προγραμμα και τα σχετικα ,και αν σαρεσουν τα μαθηματα τοτε αδικος λιγο κοπος. Αλλα απο εκει και περα εσυ ξερεις τι ειναι καλυτερο για τον εαυτο σου!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mariospe

Νεοφερμένος

Ο Mariospe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Το θέμα είναι το εξής,
1ο εξάμηνο δεν παρακολούθησα καθόλου οπότε ούτως ή άλλως φαίνεται πως θα χάσω χρονιά.
Απο το να ξηλωθούν οι γονείς μου τόσα χρόνια, σκέφτομαι οτι ίσως καλύτερο είναι να ξαναδώσω και θα είμαι και σε καλύτερο πανεπιστήμιο και οχι σε ενα απομονωμένο μέρος που θα πρεπει να θυσιάσω πολλές ασχολίες μου γιατί δεν θα υπάρχουν στον συκγκεριμενο τοπο και επειδη τα χρηματα θα φευγουν σε νοικια κοκ Το μόνο που με απασχολεί ειναι η χρονιά που θα "χασω"..
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Το θέμα είναι το εξής,
1ο εξάμηνο δεν παρακολούθησα καθόλου οπότε ούτως ή άλλως φαίνεται πως θα χάσω χρονιά.
Απο το να ξηλωθούν οι γονείς μου τόσα χρόνια, σκέφτομαι οτι ίσως καλύτερο είναι να ξαναδώσω και θα είμαι και σε καλύτερο πανεπιστήμιο και οχι σε ενα απομονωμένο μέρος που θα πρεπει να θυσιάσω πολλές ασχολίες μου γιατί δεν θα υπάρχουν στον συκγκεριμενο τοπο και επειδη τα χρηματα θα φευγουν σε νοικια κοκ Το μόνο που με απασχολεί ειναι η χρονιά που θα "χασω"..
Νομίζω έχεις απαντήσει μόνος σου στο δίλημμα σου. Εφόσον το πρώτο έτος για εσένα μετατίθεται από ότι λες αφού δεν παρακολούθησες, με το να ξαναδώσεις όχι απλά δεν χάνεις χρόνο αλλά τον αξιοποιείς κιόλας. Στη θέση σου και με τα δεδομένα σου θα έδινα 100%.
 

Valasia

Νεοφερμένος

Η Valasia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Το θέμα είναι το εξής,
1ο εξάμηνο δεν παρακολούθησα καθόλου οπότε ούτως ή άλλως φαίνεται πως θα χάσω χρονιά.
Απο το να ξηλωθούν οι γονείς μου τόσα χρόνια, σκέφτομαι οτι ίσως καλύτερο είναι να ξαναδώσω και θα είμαι και σε καλύτερο πανεπιστήμιο και οχι σε ενα απομονωμένο μέρος που θα πρεπει να θυσιάσω πολλές ασχολίες μου γιατί δεν θα υπάρχουν στον συκγκεριμενο τοπο και επειδη τα χρηματα θα φευγουν σε νοικια κοκ Το μόνο που με απασχολεί ειναι η χρονιά που θα "χασω"..
Βασικα, εχεις και οικονομικο όφελος απο την στιγμη που εισαί απο αθηνα. Συμφωνα με τα λεγομενα σου οπως απαντησαν και πιο πανω αξιζει πιστεύω. Χρονιά δεν προκειται να χασεις με την εννοια οτι ολα γινονται διαδικτιακα , φοιτητικη ζωη δεν προκειται να δουμε ( δηλαδη να μας βαλουμ να νοικιασουμε σπιτια για κανα 2μηνο το βρισκω αδιανοητο ) , πολλοι ξαναδινουν εξαλλου. Αυτο που λες με τα ενδιαφεροντα και 'εγω προβληματιζομαι δεν εχει εκει που περασα αυτο που ψαχνω . Καλη δύναμη οτι και να κάνεις
 

throawayypothetw

Νεοφερμένος

Ο throawayypothetw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αρχικά συγγνώμη αν δεν ποσταρα στο σωστό σημείο, δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει την σελίδα.

Έδωσα πέρυσι πανελλήνιες και απλά θα πω πως έγραψα αισχρά, δεν πήγε καλά η χρόνια για διάφορους λόγους και τελικά δεν έδωσα αρκετή βάση στα μαθήματα. Σκέφτηκα αρχικά να ξαναδωσω, χωρίς να τα πολυλογώ κατέληξα σε ιεκ σε εντελώς διαφορετικό κλάδο από την κατεύθυνση μου λόγο του ότι χρειάστηκα χαρτί αναβολής στρατού και δεν ήθελα ούτως ή άλλως να ρισκάρω να χάσω χρόνια αν δεν περάσω.

Εδώ και λίγες εβδομάδες δυσκολεύομαι με το αν θελω να ξαναδωσω, δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θέλω να κάνω στην ζωή μου οπότε δεν εχω στόχο κάποια συγκεκριμένη σχολή, αλλά απλά φαντάζομαι πως το να περάσω κάπου θα ήταν προτιμότερο από το να μην εχω χαρτί η μόνο χαρτί ΙΕΚ. Είμαι θεωρητική, οι σχολές είναι αρκετά ψηλές και δεν γνωρίζω αν όντως αξίζουν η αν θα τα καταφέρω τελικά να περάσω, δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου Επειδή νιώθω πως θα δώσω 100% φέτος και δεν θα τα καταφέρω. Γράφω εδώ για να δω απόψεις ατόμων και να φύγει λίγο το βάρος από μέσα μου, για πρώτη φορά πραγματικά νιώθω τόσο απαίσια και έπρεπε κάπου να στρέψω. ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Mariospe

Νεοφερμένος

Ο Mariospe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ναι να δώσεις. Ξέχνα τι έγινε. Ξεκίνα από το 0, κάτσε στρώσου και θα πετύχεις. Δεν είναι διαγωνισμός ευφυΐας, διαβάσματος είναι..
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Δεν ειναι αναγκη να δώσεις φετος. Κατσε να το σκεφτείς καλα και δίνεις αλλη χρονια..
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Να κάτσεις κάτω, να ψαχτείς, να κοιτάξεις τι σου αρέσει, που βρίσκεις ενδιαφέρον... Να βρεις κάποιες σχολές που να σου αρέσουν, και να βάλεις στόχο, γιατί χωρίς στόχους δεν μπορούμε να βρούμε και κίνητρο... και μετά πάρε το απόφαση, και δώσε εξετάσεις, είτε φέτος είτε του χρόνου... Ποτέ δεν είναι αργά, παρά μόνο όταν δεν θέλουμε να κάνουμε κάτι και απλά το αναβάλλουμε :) :)
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Αρχικά συγγνώμη αν δεν ποσταρα στο σωστό σημείο, δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει την σελίδα.

Έδωσα πέρυσι πανελλήνιες και απλά θα πω πως έγραψα αισχρά, δεν πήγε καλά η χρόνια για διάφορους λόγους και τελικά δεν έδωσα αρκετή βάση στα μαθήματα. Σκέφτηκα αρχικά να ξαναδωσω, χωρίς να τα πολυλογώ κατέληξα σε ιεκ σε εντελώς διαφορετικό κλάδο από την κατεύθυνση μου λόγο του ότι χρειάστηκα χαρτί αναβολής στρατού και δεν ήθελα ούτως ή άλλως να ρισκάρω να χάσω χρόνια αν δεν περάσω.

Εδώ και λίγες εβδομάδες δυσκολεύομαι με το αν θελω να ξαναδωσω, δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θέλω να κάνω στην ζωή μου οπότε δεν εχω στόχο κάποια συγκεκριμένη σχολή, αλλά απλά φαντάζομαι πως το να περάσω κάπου θα ήταν προτιμότερο από το να μην εχω χαρτί η μόνο χαρτί ΙΕΚ. Είμαι θεωρητική, οι σχολές είναι αρκετά ψηλές και δεν γνωρίζω αν όντως αξίζουν η αν θα τα καταφέρω τελικά να περάσω, δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου Επειδή νιώθω πως θα δώσω 100% φέτος και δεν θα τα καταφέρω. Γράφω εδώ για να δω απόψεις ατόμων και να φύγει λίγο το βάρος από μέσα μου, για πρώτη φορά πραγματικά νιώθω τόσο απαίσια και έπρεπε κάπου να στρέψω. ευχαριστώ εκ των προτέρων
Εγώ ξαναδινω φέτος και είχα δώσει το 2019 δεν είναι κάτι σιγά...απλά άμα το πάρεις απόφαση προσπάθησε πραγματικά
 

Sokratis Mitropoulos

Νεοφερμένος

Ο Sokratis Mitropoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αρχικά συγγνώμη αν δεν ποσταρα στο σωστό σημείο, δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει την σελίδα.

Έδωσα πέρυσι πανελλήνιες και απλά θα πω πως έγραψα αισχρά, δεν πήγε καλά η χρόνια για διάφορους λόγους και τελικά δεν έδωσα αρκετή βάση στα μαθήματα. Σκέφτηκα αρχικά να ξαναδωσω, χωρίς να τα πολυλογώ κατέληξα σε ιεκ σε εντελώς διαφορετικό κλάδο από την κατεύθυνση μου λόγο του ότι χρειάστηκα χαρτί αναβολής στρατού και δεν ήθελα ούτως ή άλλως να ρισκάρω να χάσω χρόνια αν δεν περάσω.

Εδώ και λίγες εβδομάδες δυσκολεύομαι με το αν θελω να ξαναδωσω, δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θέλω να κάνω στην ζωή μου οπότε δεν εχω στόχο κάποια συγκεκριμένη σχολή, αλλά απλά φαντάζομαι πως το να περάσω κάπου θα ήταν προτιμότερο από το να μην εχω χαρτί η μόνο χαρτί ΙΕΚ. Είμαι θεωρητική, οι σχολές είναι αρκετά ψηλές και δεν γνωρίζω αν όντως αξίζουν η αν θα τα καταφέρω τελικά να περάσω, δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου Επειδή νιώθω πως θα δώσω 100% φέτος και δεν θα τα καταφέρω. Γράφω εδώ για να δω απόψεις ατόμων και να φύγει λίγο το βάρος από μέσα μου, για πρώτη φορά πραγματικά νιώθω τόσο απαίσια και έπρεπε κάπου να στρέψω. ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλησπέρα, χωρίς να ξέρω πόσο έγραψες αρχικά θα σου να μην υποτιμάς ποτέ τον εαυτό σου είναι ότι χειρότερο σίγουρα όλοι μας ξέρουμε τα όρια μας και μέχρι που μπορούμε να φτάσουμε αλλά με πολλή προσπάθεια και διάβασμα τίποτα δεν είναι ανέφικτο να το ξέρεις! Όλα είναι θέμα διαβάσματος στις πανελλήνιες και καλής καθοδήγησης(εάν επιλέξεις να πας φροντιστήριο) προσπάθησε να διαβάσεις όσο καλυτερα μπορείς ειδικά φέτος που θα μειώσουν την ύλη κατά 95% θα είναι μεγάλη ευκαιρία Ιστορία σκέψου είναι μόνο τρία κεφάλαια και από αυτά το ένα με κομμένη ύλη, κοινωνιολογία είναι οχτώ κεφάλαια και αρχαία θα είναι ή πέντε ή έξι(εάν δεν αφαιρεθεί κάτι). Θα σου πρότεινα να το σκεφτείς πριν είναι αργά για να δώσεις φέτος στο κάτω κάτω δήλωσε και πάνε δώσε με ότι διάβασμα κάνεις χαμένος δεν θα βγεις και μόνο οι συνθήκες, η εμπειρία θα σε βοηθήσει πολύ για τα μεθεπόμενα βήματα σου...

Άλλο βασικό θέμα είσαι ακόμη 18 χρόνων μην απελπίζεσαι για τίποτα και το ΙΕΚ να τελειώσεις και να δώσεις μετά τι έγινε;

επίσης σου αρέσουν ένοπλες δυνάμεις, σχολή αστυφυλάκων και τα σχετικά;
 

Mariasete

Νεοφερμένος

Η Mariasete αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.
Έδωσα πανελλήνιες το 2018,ήμουν κατεύθυνση Υγείας και πέρασα σε μια σχολή που δεν με ενδιαφέρει.
Θέλω να ξαναδώσω φέτος, από κατεύθυνση Οικονομικών κα στοχεύω σε σχολή 17000 μορίων.
Τα έχω παίξει λίγο, γιατί
1ον) Το αποφάσισα λίγο αργά (Είναι ήδη μέσα Δεκέμβρη).
2ον) Κοίταξα λίγο την νέα ύλη και έχω χαθεί και κατααγχωθεί.
3ον) Έχω να κάνω Μαθηματικά απο Β' Λυκείου.
4ον) Μάλλον θα διαβάσω χωρίς φροντιστήριο και κάποια άλλη εξωτερική βοήθεια.

Έχω πελαγώσει είναι η αλήθεια και δεν ξέρω από που να αρχίσω.
Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη.
 

imkindalost

Νεοφερμένος

Η imkindalost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
δίνω φέτος απο οικονομίας και πληροφορικής. το Αοθ μου φαίνεται αρκετα ευκολο και ειδικα αμα μειώσουν την υλη το βγαζεις εύκολα ακομα και χωρις φροντιστηριο και γράφεις και πολυ καλα, με την βοήθεια και του διαδικτυου. Τα μαθηματικά ειναι δύσκολα αμα εχεις κενα. Το Αεππ καποιοι το βρίσκουν γελοίο, αλλοι δύσκολο.. Το καλο ειναι οτι έχει ελάχιστη θεωρία
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Το ΑΟΘ είναι απλά θεωρία;
οχι εχει και ασκησεις.Αλλα οι ασκησεις ειναι ακρετα ευκολες.Χρειαζεται βεβαια να ξερεις και βασικα μαθηματικα.Ομως πιστευω οτι θα τα καταφερεις.Εγω που παω β λυκειου και κανω φροντηστηριο εχω λυσει καποια θεματα πανελληνιων με μια σχετικη ευκολια.Για την ωρα η υλη που εχουμε καλυψει μου φαινεται βατη!
 

Mariasete

Νεοφερμένος

Η Mariasete αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλουςςςς!!
Μέχρι πριν λίγες μέρες ήμουν 3ετής σε μια σχολή που δεν μου άρεζε αλλά έτυχε να περάσω εκεί γιατί όταν έδωσα πανελλήνιες το μακρινό 2018 δεν είχα διαβάσει όσο έπρεπε και δεν τα είχα πάει καλά. Αποφάσισα λοιπόν να ξαναδώσω αλλά έχουν αρχίσει και με τρώνε οι αμφιβολίες, οι τύψεις και το άγχος είπα να έρθω εδώ μήπως και ηρεμήσω λίγο.
Δεν ξέρω νιώθω αποτυχημένος σαν άνθρωπος, πως μένω πίσω σε σχέση με τους συμφοιτητές μου.
Λίγο στήριξη παιδιάα. Θα περάσω πάλι ολο το λούκι μόνη μου απο την αρχή απο άλλη κατεύθυνση και φοβάμαι να σας πω την αληθειαα
γιατί αλλα πραγματα θα επρεπε να κανω τωρα οχι να δινω πανελληνιεςς
Απο τη μια νιώθω οτι κάνω το σωστό, απο την αλλη οτι θα χασω 6 μηνες απο τη ζωη μουυ
ευχαριστωωω
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλουςςςς!!
Μέχρι πριν λίγες μέρες ήμουν 3ετής σε μια σχολή που δεν μου άρεζε αλλά έτυχε να περάσω εκεί γιατί όταν έδωσα πανελλήνιες το μακρινό 2018 δεν είχα διαβάσει όσο έπρεπε και δεν τα είχα πάει καλά. Αποφάσισα λοιπόν να ξαναδώσω αλλά έχουν αρχίσει και με τρώνε οι αμφιβολίες, οι τύψεις και το άγχος είπα να έρθω εδώ μήπως και ηρεμήσω λίγο.
Δεν ξέρω νιώθω αποτυχημένος σαν άνθρωπος, πως μένω πίσω σε σχέση με τους συμφοιτητές μου.
Λίγο στήριξη παιδιάα. Θα περάσω πάλι ολο το λούκι μόνη μου απο την αρχή απο άλλη κατεύθυνση και φοβάμαι να σας πω την αληθειαα
γιατί αλλα πραγματα θα επρεπε να κανω τωρα οχι να δινω πανελληνιεςς
Απο τη μια νιώθω οτι κάνω το σωστό, απο την αλλη οτι θα χασω 6 μηνες απο τη ζωη μουυ
ευχαριστωωω
Καλημέρα, θέλω λίγο να καταλάβω τον συλλογισμό σου για τις πανελλήνιες. Από αυτά που διαβάζω βλέπω ότι βρίσκεσαι σε μία φαινομενική αδιέξοδο με την σχολή που είσαι, τώρα ειδικά που πλησιάζει η εξεταστική αλλά οι περισσότεροι φοιτητές ούτε βιβλίο έχουν ανοίξει, ούτε ξέρουν το πρόγραμμα εξεταστικής, ούτε ξέρουν αν αυτές οι νέες εξ αποστάσεως εξετάσεις θα είναι εύκολες/δύσκολες/θα πέσουν περσινά οπότε και υπάρχουν παντού αμφιβολίες, και όλο αυτό μπορεί να είναι ψυχοφθόρο ειδικά για κάποιον που δεν έχει μεγάλο ενδιαφέρον σε αυτό που σπουδάζει. Ενώ από την άλλη κοιτάει κανείς τις πανελλήνιες και βλέπει ότι εκεί όλα είναι πολύ πιο ξεκάθαρα και απλά, 4 μαθήματα άντε δεν είναι ίδια με αυτά που έδωσες το 2018 αλλά με τόσο μικρή ύλη σε σχέση με αυτά του πανεπιστημίου δεν τίθεται θέμα, και περνάς όποια σχολή θες με ένα απλό μηχανογραφικό, οπότε φαίνεται σαν κάτι πολύ πιο εύκολο και αποδοτικό να κάνεις για να πετύχεις τους στόχους σου. Τελικά για να μπορέσεις να λύσεις το δίλημμα, πρέπει να δεις καταρχάς στην σχολή πόσα μαθήματα σου μένουν μέχρι να πάρεις το πτυχίο και πόσο εύκολα θα μπορούσες να τα τελειώσεις στην περίπτωση που παραμείνεις. Θα ήταν επίσης χρήσιμο να δεις τι στοχεύεις με την συμμετοχή στις πανελλαδικές, το καλύτερο που θα μπορούσες είναι να μιλήσεις με καθηγητές από φροντιστήριο ή από ιδιαίτερα για το τι στοχεύεις για να σε κατατοπίσουν κατά πόσο είναι δυνατό αυτό που ψάχνεις. Εφόσον ζυγίσεις τους παραπάνω παράγοντες λογικά θα μπορείς να πάρεις μία απόφαση. Τώρα αν θες να μοιραστείς και άλλα στοιχεία μπορείς να πεις για την σχολή σου, σε ποια άλλη σχολή θέλεις να περάσεις κλπ είτε εδώ είτε σε πρωσοπικό μύνημα:D.
 

Anwnumh

Νεοφερμένος

Η Anwnumh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θέλω του χρόνου να δώαω πανελλαδικές για δεύτερη φορά αλλά επειδή δεν θα έχω βοήθεια από φροντιστήριο υπάρχει στο μυαλό μου η περίπτωση της αποτυχίας... Σε αυτή την περίπτωση πόσες φορές έχει δικαίωμα κάποιος να δώσει ξανά;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top