Πανελλήνιες ξανά: Παλιό ή νέο σύστημα;

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Γι αυτό είπα όσοι έχουν καταλήξει τι σχολές θέλουν. Εμένα πχ μου άρεσαν οι περισσότερες σχολές του τρίτου πεδίου και μου άρεσε πολύ και το χημικό και οι χημικοί μηχανικοί. Αν έδινα όμως φέτος θα έδινα 4 μαθήματα κι ας μην είχα πρόσβαση στο χημικό, συμβιβάζεσαι και λίγο. Δεν είναι και τόσο λίγες οι σχολές του 3ου πεδίου αν το καλοσκεφτείς και είναι όλες πολύ ενδιαφέρουσες, απλώς οι πανεπιστημιακές έχουν αρκετά υψηλές βάσεις, από κει και πέρα έχει και αρκετά υψηλόβαθμα τει τα οποία όμως πιστεύω ότι σε πολλές περιπτώσεις έχουν καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές και περισσότερο ενδιαφέρον (αυτό βέβαια εξαρτάται από τον καθένα :P) από αντίστοιχα αει άλλων πεδίων και αξίζουν να τα προσέξει κανείς.
Από την άλλη βέβαια θεωρώ ότι τα μαθηματικά σου ανοίγουν το μυαλό και είναι πολύ σημαντικό και χρήσιμο μάθημα αλλά στην τρίτη λυκείου μάλλον το βλέπουμε λίγο πιο χρησιμοθηρικά...
Για το 2ο,4ο,5ο πεδίο τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, αν δεν θέλεις επιστήμες υγείας δεν δίνεις βιολογία. Από κει και πέρα η μόνη περίπτωση που ίσως έπαιρνα βιολογία είναι στη θεωρητική μιας και ανοίγει μια πληθώρα επιλογών στο 3ο πεδίο (με προσανατολισμό κυρίως στα τει θα έλεγα αν μιλάμε για θεωρητική). Πιστεύω ότι εκεί αξίζει πολύ γιατί η θεωρητική παρέχει πολύ περιορισμένες επιλογές σχολών.
Το θεμα ειναι οτι μ'αρεσουν οι επιστημες υγειας +μαθηματικο, χημικο..μαλλον θα πρεπει να κατασταλαξω ομως..γιατι το να εχεις +1 μαθημα (ποσο μαλλον οταν αυτο ειναι τα μαθηματικα) δεν ειναι ευκολη υποθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Παιδιά ξέρετε τι θα γίνει με το ειδικό μάθημα, τα αγγλικά?! Όσοι δώσουμε με το παλιό σύστημα, μπορούμε να το δηλώσουμε?! Η βαθμολογία του ειδικού μαθήματος, των αγγλικών, συμπεριλαμβάνετε στα μόρια που θα βγουν, στο 4ο πεδίο συγκεκριμένα?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Παιδιά ξέρετε τι θα γίνει με το ειδικό μάθημα, τα αγγλικά?! Όσοι δώσουμε με το παλιό σύστημα, μπορούμε να το δηλώσουμε?! Η βαθμολογία του ειδικού μαθήματος, των αγγλικών, συμπεριλαμβάνεται στα μόρια που θα βγουν, στο 4ο πεδίο συγκεκριμένα?!
Λογικά για όσους θα ξαναδώσουν με το παλιό σύστημα, ισχύουν όσα ίσχυαν μέχρι τώρα. Έτσι, μπορείς να δηλώσεις ειδικό μάθημα, αλλά η βαθμολογία του θα μετράει στα μόρια, ΜΟΝΟΝ για τα τμήματα στα οποία το μάθημα αυτό είναι απαραίτητο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Λογικά για όσους θα ξαναδώσουν με το παλιό σύστημα, ισχύουν όσα ίσχυαν μέχρι τώρα. Έτσι, μπορείς να δηλώσεις ειδικό μάθημα, αλλά η βαθμολογία του θα μετράει στα μόρια, ΜΟΝΟΝ για τα τμήματα στα οποία το μάθημα αυτό είναι απαραίτητο.


Άρα μόνο στα τουριστικά, 5ο πεδίο κυρίως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Βγαίνουν διάφοροι καθηγητές φροντιστηρίων (3 μέχρι τώρα) και λένε πως βγήκε το ποσοστό που θα δωθεί στους παλαιοσυστημήτες, και αυτό είναι 6%.

Ισχύει κάτι τέτοιο?! Δεν το έχω δει κάπου επίσημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristotelis10

Νεοφερμένος

Ο aristotelis10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδια ξερεται αμα εμεις που δινουμε με το παλιο συστημα θα γραψουμε διαφορετικες μερες απο του νεοσυστημιτες;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Παιδια ξερεται αμα εμεις που δινουμε με το παλιο συστημα θα γραψουμε διαφορετικες μερες απο του νεοσυστημιτες;;;
Λογικά θα γράφετε τις ίδιες μέρες για να μην πληρώσουν διπλές επιτροπές.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Τα προφορικά μετράνε τώρα στις πανελληνίες;αν ναι,οσοι ενδιαφέρονται για δευτερη φορα τι ισχύει;
ειχα δωσει το 13
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τα προφορικά μετράνε τώρα στις πανελληνίες;αν ναι,οσοι ενδιαφέρονται για δευτερη φορα τι ισχύει;
ειχα δωσει το 13
1) Για όσους δίνουν με το νέο σύστημα ΔΕΝ μετράνε.
2) Για όσους δίνουν με το παλιό, μετράνε μόνο για 2 χρόνια από όταν πήραν το απολυτήριο.
3) Άρα, αν έδωσες το 13, με όποιο σύστημα και αν ξαναδώσεις ΔΕΝ μετράνε.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα. Είμαι απόφοιτος του 2008. Γνωρίζετε αν μπορώ να δώσω φέτος με το παλιό σύστημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karv2

Νεοφερμένος

Η Sandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Χαίρεται παιδιά! Έδωσα πέρσι πανελλήνιες με στόχο την πολυαγαπημένη μου Ιατρική , αλλά τελικά πιάνοντας 17.426 μόρια δεν το κατάφερα. Έτσι αποφάσισα και εγώ να ξαναδώσω με το παλιό σύστημα , επειδή νιώθω μεγαλύτερη σιγουριά.. Απλά είχα την απορία αν υπάρχει κανένας άλλος που να δίνει για ιατρικές και είναι με το παλιό σύστημα , γιατί είμαι περίεργη με το πως θα διαμορφωθούνε τα ποσοστά :hmm: Καλό κουράγιο παιδιά , λίγο έμεινε, οι 3 μηνες θα περασουν χωρίς να το καταλάβουμε , και έπειτα αφού δεν έχουμε να ανησυχούμε για ενδοσχολικές , θα λιαζόμαστε στην παραλία! :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα. Είμαι απόφοιτος του 2008. Γνωρίζετε αν μπορώ να δώσω φέτος με το παλιό σύστημα;

Μπορείς.

Χαίρεται παιδιά! Έδωσα πέρσι πανελλήνιες με στόχο την πολυαγαπημένη μου Ιατρική , αλλά τελικά πιάνοντας 17.426 μόρια δεν το κατάφερα. Έτσι αποφάσισα και εγώ να ξαναδώσω με το παλιό σύστημα , επειδή νιώθω μεγαλύτερη σιγουριά.. Απλά είχα την απορία αν υπάρχει κανένας άλλος που να δίνει για ιατρικές και είναι με το παλιό σύστημα , γιατί είμαι περίεργη με το πως θα διαμορφωθούνε τα ποσοστά :hmm: Καλό κουράγιο παιδιά , λίγο έμεινε, οι 3 μηνες θα περασουν χωρίς να το καταλάβουμε , και έπειτα αφού δεν έχουμε να ανησυχούμε για ενδοσχολικές , θα λιαζόμαστε στην παραλία! :jumpy:

Σε εμάς τους παλαιοσυστημήτες θα μας δώσουν ένα ποσοστό επί των θέσεων κάθε σχολής. Το ποσοστό αυτό θα το μάθουμε αφού πρώτα δει το Υπουργείο πόσα άτομα θα δώσουν με το παλιό σύστημα, για να μας δωθεί ένα δίκαιο ποσοστό.
Βέβαια, για να υπάρχει και ανταγωνισμός, μπορεί να μας δώσουν μισή, μία μονάδα λιγότερο...
Το ποσοστό αυτό θα το πάρουν από το 90% των θέσεων (δηλαδή και οι νεοσυστημήτες χάνουν κάποιες θέσεις εξαιτίας μας). (το 10% για όσους κάνουν μόνο μηχανογραφικά, παραμένει ως έχει. Τουλάχιστον έτσι έμαθα).

Το αστείο είναι ότι την Πέμπτη, πρώτη μέρα, πήγα με δύο φίλους μου στο λύκειο να κάνουμε την αίτηση και μας είπαν ότι δεν λειτουργεί το σύστημα, να ξανα πάμε την Δευτέρα :D

1) Χρειάζεται το απολυτήριο λυκείου για να το βγάλουν μια φωτοτυπία (το επίσημο έγγραφο)
2) Την βεβαίωση από τις περσινές πανελλαδικές (γράφει επάνω ΒΕΒΑΙΩΣΗ)
3) Μία φωτογραφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karv2

Νεοφερμένος

Η Sandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Σε εμάς τους παλαιοσυστημήτες θα μας δώσουν ένα ποσοστό επί των θέσεων κάθε σχολής. Το ποσοστό αυτό θα το μάθουμε αφού πρώτα δει το Υπουργείο πόσα άτομα θα δώσουν με το παλιό σύστημα, για να μας δωθεί ένα δίκαιο ποσοστό.
Βέβαια, για να υπάρχει και ανταγωνισμός, μπορεί να μας δώσουν μισή, μία μονάδα λιγότερο...
Το ποσοστό αυτό θα το πάρουν από το 90% των θέσεων (δηλαδή και οι νεοσυστημήτες χάνουν κάποιες θέσεις εξαιτίας μας). (το 10% για όσους κάνουν μόνο μηχανογραφικά, παραμένει ως έχει. Τουλάχιστον έτσι έμαθα).

Το αστείο είναι ότι την Πέμπτη, πρώτη μέρα, πήγα με δύο φίλους μου στο λύκειο να κάνουμε την αίτηση και μας είπαν ότι δεν λειτουργεί το σύστημα, να ξανα πάμε την Δευτέρα :D

1) Χρειάζεται το απολυτήριο λυκείου για να το βγάλουν μια φωτοτυπία (το επίσημο έγγραφο)
2) Την βεβαίωση από τις περσινές πανελλαδικές (γράφει επάνω ΒΕΒΑΙΩΣΗ)
3) Μία φωτογραφία.

Τη φωτογραφία από τώρα τη δίνουμε; :hmm: Γιατί πέρσι θυμάμαι μέσα άνοιξης άρχισαν να τις μαζεύουν..
Ωραία..Εγώ θα πάω Τρίτη! Άντε καλή μας εγγραφή .. θα είμαστε επίσημα (πάλι) υποψήφιοι πανελληνίων! :clapup:
Άνυπομονώ να τελειώσουν οι εγγραφές για να μάθουμε τα ποσοστά.. όχι ότι θα αλλάξει τίποτα , αλλά αυτόν τον καιρό όλοι κάνουν προβλέψεις, έστω να ξέρουμε τι μας περιμένει :D
Η βεβαίωση ποια είναι ακριβώς;; Μια που έχει τους βαθμούς των πανελληνιών που μας δόθηκε με το απολυτήριο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nisbo7

Νεοφερμένος

Ο Nisbo7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος (ή ακόμα καλύτερα κάποιοι) να μου πει με απόλυτη βεβαιότητα αν οι μιγαδικοί είναι μέσα στην ύλη του παλιού συστήματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
έχω την εντύπωση πως οι μιγαδικοί είναι εντός ύλης με το παλιό σύστημα (χωρίς να 'μαι σίγουρος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Στα μαθηματικά κατεύθυνσης η ύλη είναι κοινή για το παλαιό και νέο σύστημα.Άρα οι μιγαδικοι είναι ΕΚΤΟΣ υλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nisbo7

Νεοφερμένος

Ο Nisbo7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Στα μαθηματικά κατεύθυνσης η ύλη είναι κοινή για το παλαιό και νέο σύστημα.Άρα οι μιγαδικοι είναι ΕΚΤΟΣ υλης.
Και εγώ αυτό νομίζω γιατί δεν τους έβλεπα στην εφημερίδα της κυβέρνησης όπου είχαν δημοσιευτεί. Είναι 100% σίγουρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Και εγώ αυτό νομίζω γιατί δεν τους έβλεπα στην εφημερίδα της κυβέρνησης όπου είχαν δημοσιευτεί. Είναι 100% σίγουρο;
Δίνω ξανά με το παλαιό σύστημα,οπότε ναι ειναι σίγουρο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nisbo7

Νεοφερμένος

Ο Nisbo7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Η βεβαίωση ποια είναι ακριβώς;; Μια που έχει τους βαθμούς των πανελληνιών που μας δόθηκε με το απολυτήριο;;

Άργησα?! Τώρα το είδα το post -.-
Ναι, είναι ένα που έχει με μεγάλα γράμματα ΒΕΒΑΙΩΣΗ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top