Πανελλήνιες ξανά: Παλιό ή νέο σύστημα;

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
γεια!

η ύλη των πανελληνίων είναι ίδια για όλους, και για αυτούς που θα δώσουν με το παλιό σύστημα και για αυτούς που θα δώσουν με το νέο; υπάρχει περίπτωση όποιος δώσει με το παλιό να έχει την παλιά ύλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_ts

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Οχι, η υλη του παλιου συστηματος ειναι αυτη που γνωριζουμε, αλλα του καινουριου θα ειναι διαφορετικη.( https://www.opengov.gr/ypepth/?p=2392 )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Οι σχολές πληροφορικής(αει&τει) υπάγονται στο οικονομίας&πληροφορικής(εκτός από το τμήμα επιστήμης υπολογιστών που ανήκει αποκλειστικά στη Θετική)

Είναι και κάποια που ανήκουν και στα δύο πεδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Είναι και κάποια που ανήκουν και στα δύο πεδία.

Σωστός.Απλώς ήθελα να τονίσω ότι τα τει πληροφορικής (που ενδιέφεραν το παιδί) βρίσκονται (και) στο 5ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lola13

Νεοφερμένος

Η lola13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Διάβασα τα σχόλιά σας αλλά είμαι μπερδεμένη. Εγώ έδωσα πανελλήνιες φέτος, σκέφτομαι όμως να ξαναδώσω. Θα μπορώ να επιλέξω εγώ το σύστημα των μαθημάτων (4 ή 6) ή αναγκαστικά θα δώσω με 6 μαθήματα; Επίσης όσοι δώσουν 6 μαθήματα διεκδικούν τελικά μόνο το 10% των θέσεων; Μήπως επίσης ξέρετε πότε πρέπει να κάνω αίτηση στο σχολείο για θα ξαναδώσω πανελλήνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Διάβασα τα σχόλιά σας αλλά είμαι μπερδεμένη. Εγώ έδωσα πανελλήνιες φέτος, σκέφτομαι όμως να ξαναδώσω. Θα μπορώ να επιλέξω εγώ το σύστημα των μαθημάτων (4 ή 6) ή αναγκαστικά θα δώσω με 6 μαθήματα; Επίσης όσοι δώσουν 6 μαθήματα διεκδικούν τελικά μόνο το 10% των θέσεων; Μήπως επίσης ξέρετε πότε πρέπει να κάνω αίτηση στο σχολείο για θα ξαναδώσω πανελλήνιες;

Κανείς δεν ξέρει. Βλέπεις, ο λαός ήθελε Τσίπρα πρωθυπουργό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Διάβασα τα σχόλιά σας αλλά είμαι μπερδεμένη. Εγώ έδωσα πανελλήνιες φέτος, σκέφτομαι όμως να ξαναδώσω. Θα μπορώ να επιλέξω εγώ το σύστημα των μαθημάτων (4 ή 6) ή αναγκαστικά θα δώσω με 6 μαθήματα; Επίσης όσοι δώσουν 6 μαθήματα διεκδικούν τελικά μόνο το 10% των θέσεων; Μήπως επίσης ξέρετε πότε πρέπει να κάνω αίτηση στο σχολείο για θα ξαναδώσω πανελλήνιες;
μπορεις να επιλεξεις το παλιο ή το νεο συστημα...απλα αμα επιλεξεις το παλιο να ξερεις οτι θα εχεις λιγοτερες διεκδικησιμες θεσεις σε τμηματα οπως ειπες [10% (4% - 6% )] ..οσον αφορα την αιτηση γινεται αν δεν κανω λαθος τον φεβρουαριο..καλη επιτυχια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lola13

Νεοφερμένος

Η lola13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κανείς δεν ξέρει. Βλέπεις, ο λαός ήθελε Τσίπρα πρωθυπουργό.

Δημιουργική ασάφεια...!

μπορεις να επιλεξεις το παλιο ή το νεο συστημα...απλα αμα επιλεξεις το παλιο να ξερεις οτι θα εχεις λιγοτερες διεκδικησιμες θεσεις σε τμηματα οπως ειπες [10% (4% - 6% )] ..οσον αφορα την αιτηση γινεται αν δεν κανω λαθος τον φεβρουαριο..καλη επιτυχια :)

Ευχαριστώ πάρα πολύ! :D Έψαχνα σχεδόν ένα μήνα και κανένας δεν ήξερε. Δεν περίμενα τόσο γρήγορες απαντήσεις!! Είμαι εντυπωσιασμένη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a(po)tyxia

Νεοφερμένος

Ο a(po)tyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Και εγώ είμαι στο club έκεινων που μάλλον θα δώσουν ξανά πανελλήνιες το 2016. Στοχεύω Ηλεκτρολόγων ή Μηχανολόγων Μηχανικών και εξ΄αρχής έχω αποφασίσει ότι θέλω να διαγωνιστώ με το παλιό σύστημα μιας και το καινούργιο απαιτεί Χημεία , την οποία δεν ξέρω καλά και απεχθάνομαι.

Λέω να κάτσω ένα μήνα στην σχολή που είμαι και μετά να ξεκινήσω διάβασμα από Νοέμβριο. Δεδομένου ότι σε βασικά μαθήματα (Μαθηματικά , Φυσική) δεν έχω κενά, πιστεύετε πως είναι αργά να ξεκινήσω τότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Δημιουργική ασάφεια...!



Ευχαριστώ πάρα πολύ! :D Έψαχνα σχεδόν ένα μήνα και κανένας δεν ήξερε. Δεν περίμενα τόσο γρήγορες απαντήσεις!! Είμαι εντυπωσιασμένη :)
χαχα εδω ειναι αισκοολ οχι αστεια :clapup::P

Και εγώ είμαι στο club έκεινων που μάλλον θα δώσουν ξανά πανελλήνιες το 2016. Στοχεύω Ηλεκτρολόγων ή Μηχανολόγων Μηχανικών και εξ΄αρχής έχω αποφασίσει ότι θέλω να διαγωνιστώ με το παλιό σύστημα μιας και το καινούργιο απαιτεί Χημεία , την οποία δεν ξέρω καλά και απεχθάνομαι.

Λέω να κάτσω ένα μήνα στην σχολή που είμαι και μετά να ξεκινήσω διάβασμα από Νοέμβριο. Δεδομένου ότι σε βασικά μαθήματα (Μαθηματικά , Φυσική) δεν έχω κενά, πιστεύετε πως είναι αργά να ξεκινήσω τότε;
εσυ ξερεις καλυτερα φιλε...αν πιστευεις οτι τα κατεχεις σε μεγαλο βαθμο καλα ειναι ο νοεμβριος για να ξεκουραστεις και να ξελασκαρεις κιολας..εγω εχω και γνωστο που ξεκινησε και ιανουαριο διαβασμα (2η χρονια) και πετυχε συγκεντρωνοντας πολλες χιλιαδες μορια..δικη σου επιλογη και δικη σου αξιολογηση :) καλη επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marifei

Νεοφερμένος

Η Marifei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλη την παρέα!Είμαι παλιά απόφοιτη και σκέφτομαι να επιχειρήσω να δώσω πανελλήνιες για δεύτερη φορά!Είμαι από θεωρητική κατεύθυνση και προσανατολίζομαι σε παιδαγωγικές σχολές ή ξένη φιλολογία. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος που γνωρίζει, με ποιο σύστημα με συμφέρει να δώσω από πλευράς ύλης;δεν ξέρω τι παραμένει, τι έχει βγει. Επίσης, με προβληματίζει το γεγονός πως για το νέο σύστημα, θα πρέπει να δώσω μαθηματικά για να περάσω στις παιδαγωγικές σχολές. Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλη την παρέα!Είμαι παλιά απόφοιτη και σκέφτομαι να επιχειρήσω να δώσω πανελλήνιες για δεύτερη φορά!Είμαι από θεωρητική κατεύθυνση και προσανατολίζομαι σε παιδαγωγικές σχολές ή ξένη φιλολογία. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος που γνωρίζει, με ποιο σύστημα με συμφέρει να δώσω από πλευράς ύλης;δεν ξέρω τι παραμένει, τι έχει βγει. Επίσης, με προβληματίζει το γεγονός πως για το νέο σύστημα, θα πρέπει να δώσω μαθηματικά για να περάσω στις παιδαγωγικές σχολές. Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα! Καταρχήν επειδή είσαι παλαιά απόφοιτη μπορείς να δώσεις εξετάσεις με το παλιό σύστημα, οπότε δεν είσαι υποχρεωμένη να δώσεις μαθηματικά για να μπεις σε παιδαγωγική σχολή. Αν είσαι αδύναμη στα μαθηματικά, εννοείται να δώσεις με το παλιό στη θεωρητική κατεύθυνση, όπου τα μαθήματα μπορεί να είναι περισσότερα, αλλά θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να γράψεις το βαθμό που θέλεις για να περάσεις. Η παγίδα είναι βέβαια πως αν δώσεις με το παλιό θα διεκδικήσεις λιγότερες θέσεις, γιατί θα υπάρξει ποσόστωση των θέσεων ανάλογα με το πόσοι θα δηλώσουν συμμετοχή για να δώσουν εξετάσεις με το κάθε σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Παιδιά έλεος δεν υπάρχει καμία παγίδα, ίδιες πιθανότητες έχεις με όποιο σύστημα και να πας. Οι λίγες θέσεις είναι για τους λίγους υποψηφίους και οι πολλές για τους πολλούς.
Αν για να περάσεις παιδαγωγικά δίνεις μαθηματικά ΓΕΝΙΚΗΣ 1000% να πας με το νέο σύστημα, γιατί είναι πολύ εύκολα ακόμα και για τους θεωρητικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν για να περάσεις παιδαγωγικά δίνεις μαθηματικά ΓΕΝΙΚΗΣ 1000% να πας με το νέο σύστημα, γιατί είναι πολύ εύκολα ακόμα και για τους θεωρητικούς.
Καλά, μπροστά στα αλαμπουρνέζικα της κατεύθυνσης σίγουρα είναι εύκολα. Αλλά εύκολα και για τους θεωρητικούς..? Τα τελευταία χρόνια νομίζω ότι τα θέματα που βάζουν είναι αρκέτα δύσκολα για το επίπεδο του σχολικού βιβλίου.

Φέτος όμως, σύμφωνα πάντα με το νέο σύστημα, οι μοναδικοί μαθητές που δίνουν μαθηματικά γενικής είναι οι θεωρητικοί. Αυτό σημαίνει ότι τα θέματα μπορεί να είναι πιο προσιτά για κάποιον που δεν είναι θετικο-τεχνολογικός.

Να και ένα link που περιγράφει το νέο σύστημα :rtfm: :
https://www.methodiko-frontistirio.gr/news/2015NeoSystima.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Πιστεύω πως αν δεν έχει τρομερά κενά, μπορεί άνετα να ανταποκριθεί!
Άλλωστε απόφοιτη είναι έχει πολύ χρόνο να λύσει πολλές και δύσκολες ασκήσεις. Στατιστική και πιθανότητες δεν θα έχει κανένα πρόβλημα, μόνο συναρτήσεις ίσως δυσκολευτεί αν έχει κενά από την α' καιβ' λυκείου, αλλά τίποτα φοβερό. Χρειάζονται βασικές γνώσεις που τις έχει κάθε βοήθημα σαν επανάληψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marifei

Νεοφερμένος

Η Marifei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!!Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσει καθείς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Σύμφωνα με το νέο σύστημα, αξίζει κανείς να δώσει 5 μαθήματα αντί για 4; Και κάτι ακόμη; Αν για παράδειγμα δώσω και μαθηματικά και βιολογία, επηρεάζει το άλλο τα μόρια στο 2ο πεδίο και το πρώτο στο 3ο πεδίο αντίστοιχα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Απ'ότι ξέρω δεν επηρεάζει τα μόρια το 5ο, σε κάθε πεδίο μετράνε μόνο τα 4 μαθήματα.
Έτσι όπως είναι το σύστημα, πιστεύω ότι τα 4 μαθήματα είναι μονόδρομος για κάποιον που ξέρει περίπου τι σχολές θέλει (και βρίσκονται όλες στο ίδιο πεδίο :P)
Είναι πολύ άνισο όταν πχ κάποιος θα δίνει έκθεση, βιολογία, χημεία, φυσική και κάποιος άλλος θα δίνει επιπλέον και μαθηματικά. Εμένα τα μαθηματικά πέρυσι ήταν το μισό διάβασμα της εβδομάδας σχεδόν και το άλλο μισό όλα τα υπόλοιπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Απ'ότι ξέρω δεν επηρεάζει τα μόρια το 5ο, σε κάθε πεδίο μετράνε μόνο τα 4 μαθήματα.
Έτσι όπως είναι το σύστημα, πιστεύω ότι τα 4 μαθήματα είναι μονόδρομος για κάποιον που ξέρει περίπου τι σχολές θέλει (και βρίσκονται όλες στο ίδιο πεδίο :P)
Είναι πολύ άνισο όταν πχ κάποιος θα δίνει έκθεση, βιολογία, χημεία, φυσική και κάποιος άλλος θα δίνει επιπλέον και μαθηματικά. Εμένα τα μαθηματικά πέρυσι ήταν το μισό διάβασμα της εβδομάδας σχεδόν και το άλλο μισό όλα τα υπόλοιπα!

Ναι αλλα οι σχολες του 3ου πεδιου ειναι μετρημενες στα δαχτυλα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Γι αυτό είπα όσοι έχουν καταλήξει τι σχολές θέλουν. Εμένα πχ μου άρεσαν οι περισσότερες σχολές του τρίτου πεδίου και μου άρεσε πολύ και το χημικό και οι χημικοί μηχανικοί. Αν έδινα όμως φέτος θα έδινα 4 μαθήματα κι ας μην είχα πρόσβαση στο χημικό, συμβιβάζεσαι και λίγο. Δεν είναι και τόσο λίγες οι σχολές του 3ου πεδίου αν το καλοσκεφτείς και είναι όλες πολύ ενδιαφέρουσες, απλώς οι πανεπιστημιακές έχουν αρκετά υψηλές βάσεις, από κει και πέρα έχει και αρκετά υψηλόβαθμα τει τα οποία όμως πιστεύω ότι σε πολλές περιπτώσεις έχουν καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές και περισσότερο ενδιαφέρον (αυτό βέβαια εξαρτάται από τον καθένα :P) από αντίστοιχα αει άλλων πεδίων και αξίζουν να τα προσέξει κανείς.
Από την άλλη βέβαια θεωρώ ότι τα μαθηματικά σου ανοίγουν το μυαλό και είναι πολύ σημαντικό και χρήσιμο μάθημα αλλά στην τρίτη λυκείου μάλλον το βλέπουμε λίγο πιο χρησιμοθηρικά...
Για το 2ο,4ο,5ο πεδίο τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, αν δεν θέλεις επιστήμες υγείας δεν δίνεις βιολογία. Από κει και πέρα η μόνη περίπτωση που ίσως έπαιρνα βιολογία είναι στη θεωρητική μιας και ανοίγει μια πληθώρα επιλογών στο 3ο πεδίο (με προσανατολισμό κυρίως στα τει θα έλεγα αν μιλάμε για θεωρητική). Πιστεύω ότι εκεί αξίζει πολύ γιατί η θεωρητική παρέχει πολύ περιορισμένες επιλογές σχολών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top