Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Sorry, Μόνο εγώ κόλλησα στο γεγονός ότι η δεσποινίς ήθελες γνώμες και όχι συζήτηση και γι΄αυτό συνήθως δεν απαντάει; Κόκκινο χαλάκι να περπατήσετε μήπως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sorsor

Νεοφερμένος

Ο Sorsor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Επειδη καπου το εχασα, το 14+-2 πως προκυπτει ακριβως;

Στην καλύτερη φαντάζομαι θα περάσει με πανελλήνιες σε 2 χρόνια , θα τελειώσει την σχολή σε 6 χρόνια και 6 χρόνια ειδικότητα , αγροτικά. Έβαλα και ενα +- 2 αν λέμε τώρα πάρει καμία ιατροδικαστική ή περάσει με την 4η φορά πανελληνίων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Sorry, Μόνο εγώ κόλλησα στο γεγονός ότι η δεσποινίς ήθελες γνώμες και όχι συζήτηση και γι΄αυτό συνήθως δεν απαντάει; Κόκκινο χαλάκι να περπατήσετε μήπως?

Πάντως το φόρουμ στηρίζεται στο ότι θα γίνει διάλογος.

Στην καλύτερη φαντάζομαι θα περάσει με πανελλήνιες σε 2 χρόνια , θα τελειώσει την σχολή σε 6 χρόνια και 6 χρόνια ειδικότητα , αγροτικά. Έβαλα και ενα +- 2 αν λέμε τώρα πάρει καμία ιατροδικαστική ή περάσει με την 4η φορά πανελληνίων :)

Ειδικότητα και αγροτικό θα πληρώνεται όμως. 8 χρόνια συν όποια αναμονή θα έχει στα ενδιάμεσα, αν δεν καταφέρει να δουλέψει ως άνευ ειδικότητας κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Παρατηρώ οτι είστε οι περισσότεροι αρκετα άτεγκτοι και δογματικοί. Εγώ εχω παρατηρήσει πολλα παιδιά να περνούν μέσω κατακτηριων στην ιατρική και να τα καταφέρνουν μια χαρά. Οι πανελλήνιες ειναι η αλήθεια ένας δύσκολος δρόμος αλλα πιστεύω οτι αν το θέλει παρα πολυ τότε υπάρχουν κάποιες πιθανότητες αναλόγως βέβαια και της προσπάθειας που θα καταβάλει να περάσει στην Ιατρική, που ειναι μια βεβαίως και δύσκολη και απαιτητική σχολή όπως μπορούν να ομολογήσουν και όσοι σπουδάζουν σε αυτη, αλλα το δύσκολο ειναι να μπεις που έλεγαν και οι γονείς μου γιατί αργά ή γρήγορα θα την τελειώσεις. Εγώ λεω ας ακολουθήσει τι λέει η καρδία της επειδή μάλλον στην τελική εμεις κάποιοι άσχετοι είμαστε που απλα μιλάμε. Και όλοι εχουν από μια γνώμη, δυστυχως.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Παρατηρώ οτι είστε οι περισσότεροι αρκετα άτεγκτοι και δογματικοί. Εγώ εχω παρατηρήσει πολλα παιδιά να περνούν μέσω κατακτηριων στην ιατρική και να τα καταφέρνουν μια χαρά. Οι πανελλήνιες ειναι η αλήθεια ένας δύσκολος δρόμος αλλα πιστεύω οτι αν το θέλει παρα πολυ τότε υπάρχουν κάποιες πιθανότητες αναλόγως βέβαια και της προσπάθειας που θα καταβάλει να περάσει στην Ιατρική, που ειναι μια βεβαίως και δύσκολη και απαιτητική σχολή όπως μπορούν να ομολογήσουν και όσοι σπουδάζουν σε αυτη, αλλα το δύσκολο ειναι να μπεις που έλεγαν και οι γονείς μου γιατί αργά ή γρήγορα θα την τελειώσεις. Εγώ λεω ας ακολουθήσει τι λέει η καρδία της επειδή μάλλον στην τελική εμεις κάποιοι άσχετοι είμαστε που απλα μιλάμε. Και όλοι εχουν από μια γνώμη, δυστυχως.:/:

Το θέμα των περισσότερών μας εδώ μέσα δεν είναι η ηλικία από μόνη της, αλλά σε συνδυασμό με το ότι είναι underqualified για να κάνει οτιδήποτε άλλο παράλληλα και να μπορεί να αυτοσυντηρηθεί. Αυτοί που μπαίνουν με κατατακτήριες συνήθως δουλεύουν παράλληλα (ίσως και στο ίδιο νοσοκομείο που κάνουν την κλινική τους άσκηση στα μεγάλα έτη), και προσωπικά θεωρώ αξιοθαύμαστο το γεγονός ότι συνδυάζουν δουλειά, οικογένεια και τόσο απαιτητικές σπουδές και τελειώνουν και στην ώρα τους ή με μία αμελητέα καθυστέρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Le Chiffre

Νεοφερμένος

Ο Le Chiffre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Κοίταξε, έχεις μπροστά σου 2 χρόνια, και σύμφωνα με όσα καταλαβαίνω έχεις καλύψει στο μεγαλύτερο ποσοστό τους τα προηγούμενα κενά σου. Οπότε ναι, δεν το θεωρώ ανέφικτο να σου πω την αλήθεια. Απλά να ξέρεις ότι μιλάμε για πολύ διάβασμα και για να μπεις στην σχολή, και αφού μπεις. Αλλά αν το θες πραγματικά αυτό δεν θα είναι ανασταλτικός παράγοντας. Δώσαμε με διαφορετικά συστήματα άρα δεν μπορώ να σου δώσω πρακτικές συμβουλές, αλλά όπως τα περιγράφεις δεν θα υπάρχει πρόβλημα. :)

Το θέμα των περισσότερών μας εδώ μέσα δεν είναι η ηλικία από μόνη της, αλλά σε συνδυασμό με το ότι είναι underqualified για να κάνει οτιδήποτε άλλο παράλληλα και να μπορεί να αυτοσυντηρηθεί. Αυτοί που μπαίνουν με κατατακτήριες συνήθως δουλεύουν παράλληλα (ίσως και στο ίδιο νοσοκομείο που κάνουν την κλινική τους άσκηση στα μεγάλα έτη), και προσωπικά θεωρώ αξιοθαύμαστο το γεγονός ότι συνδυάζουν δουλειά, οικογένεια και τόσο απαιτητικές σπουδές και τελειώνουν και στην ώρα τους ή με μία αμελητέα καθυστέρηση.
Αγαπητή Ερινύς, δεν είναι όλοι Plantae να θέλουν να τελειώσουν Ιατρική σε 5 χρόνια. Άλλωστε και εσύ στα posts σου γράφεις ότι με λίγο έως και καθόλου διάβασμα (της τελευταίας στιγμής καλέ!) περνάς μαθήματα με βαθμούς +8,5. Οπότε ποιο το θέμα? Εγώ πιστεύω ότι είναι απολύτως εφικτό να τα καταφέρει ο/η OP μέσα σ'αυτά τα δύο χρόνια. Ξέρω άτομα που τους θεωρούσαν αδύναμους μαθητές και τελικά κατάφεραν να μπουν σε εξαιρετικές σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αγαπητή Ερινύς, δεν είναι όλοι Plantae να θέλουν να τελειώσουν Ιατρική σε 5 χρόνια. Άλλωστε και εσύ στα posts σου γράφεις ότι με λίγο έως και καθόλου διάβασμα (της τελευταίας στιγμής καλέ!) περνάς μαθήματα με βαθμούς +8,5. Οπότε ποιο το θέμα? Εγώ πιστεύω ότι είναι απολύτως εφικτό να τα καταφέρει ο/η OP μέσα σ'αυτά τα δύο χρόνια. Ξέρω άτομα που τους θεωρούσαν αδύναμους μαθητές και τελικά κατάφεραν να μπουν σε εξαιρετικές σχολές.

Πρώτον η Ιατρική κρατάει 6 χρόνια.
Δεύτερον οι λόγοι για τους οποίους έχω ξαναγράψει ότι καλό θα ήταν να τελειώνεις στα 6 άντε 6,5 χρόνια εκτός και αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι, δεν έχουν να κάνουν με το γένος φυτού στο οποίο πιστεύεις ότι ανήκουμε. Έχουν να κάνουν με το ότι εγώ πιστεύω (και τονίζω ότι μιλάω για προσωπική άποψη), ότι το να σε συντηρούν μετά τα 24-25 δεν μου φαίνεται σωστό.
Τρίτον δεν θυμάμαι να έγραψα κάπου ότι έκανα λίγο έως καθόλου διάβασμα για κάποιο μέτριο ως ζόρικο μάθημα. Θα μου κουοτάρεις το ποστ μου πλιζ;
Τέταρτον το ποστ μου το οποίο παρέθεσες είναι απάντηση σε ποστ άλλου χρήστη και όχι της ΟΡ. Στον χρήστη αυτόν νομίζω ότι απάντησα ενθαρρυντικά. Η ΟΡ είναι άλλη περίπτωση και το ποστ μου με τις αμφιβολίες μου περί του εγχειρήματος μπορείς να το δεις παραπάνω.

Σε κάλυψα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλοι μου. Είμαι 25 χρονών, μένω στο Ηράκλειο Κρήτης και φοιτούσα για αρκετά χρόνια στο τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας στο Ρέθυμνο από όπου δεν κατάφερα να πάρω πτυχίο καθώς η σχολή δεν με ενδιέφερε καθόλου. Πέρυσι συνειδητοποίησα ότι το όνειρό μου είναι να σπουδάσω ιατρική και μάλιστα σε ελληνικό πανεπιστήμιο κατά προτίμηση στο Πανεπιστήμιο Κρήτης (δεν υπάρχουν χρήματα για έξω). Αποφοίτησα το 2010 από τη θεωρητική κατεύθυνση επομένως ουδεμία σχέση έχω με φυσικές χημείες κλπ. Θέληση όμως για διάβασμα και αγάπη για το επάγγελμα που θέλω να κάνω υπάρχει. Έχω ρωτήσει σε πολλά φροντιστήρια και μου έχουν πει ότι είναι απίστευτα δύσκολο να μάθω από το μηδέν αυτά τα μαθήματα που ποτέ δεν διάβασα κατά τα σχολικά μου χρόνια. Φυσικά δεν είναι πλήρως ακατόρθωτο, αλλά θα ήταν ''θαύμα'' να τα κατάφερνα μέχρι τις επόμενες πανελλήνιες το 2018. Σε 2 χρόνια δηλαδή στις πανελλήνιες του 2019 λένε ότι είναι σίγουρα πιο πραγματοποιήσιμο. Ποια είναι η άποψή σας ;#Εννοείται πως αν ξεκινήσω μαθήματα θα κάνω ιδιαίτερα και δεν θα μπω σε τμήμα. Γνωρίζω πως οι#περισσότεροι ίσως πείτε ότι αν ήταν όντως το όνειρό μου θα το ήξερα απ το σχολείο. Δεν είναι έτσι. Στο σχολείο ήμουν ένα τελείως διαφορετικό άτομο που δεν διάβαζε και το τελευταίο πράγμα που το ενδιέφερε ήταν η επαγγελματική του αποκατάσταση. Δυστυχώς. Είχα όμως αρκετό μυαλό για να γράψω καλό βαθμό παρ'όλο που δεν ασχολιόμουν. Τώρα είμαι πολύ διαφορετική. Είναι σαν να ξεκινάω τη ζωή μου απ το 0. Τι που είμαι 25 ; Καλύτερα σε μεγάλη ηλικία να κάνεις αυτό που θες, παρά να ζεις μια ζωή με απωθημένα. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας. Κάθε άποψη είναι σεβαστή.

Φοβαμαι οτι θα συμφωνήσω με τους "ρεαλιστές" της παρέας. Γιατι όμως τόσο δραστικη στροφη καριέρας και μαλιστα σε κατι τοσο απαιτητικο (ρητορικη ερώτηση); Σα να μετανιωνει ενας της θετικής για το γεωλογικό και να το γυρναει σε νομική. Δεν είναι έυκολα πράγματα αυτα - τολμώ να πω ακατόρθωτα- και σιγουρα κατα την αποψη μου δεν ειναι έγκαιρα. Ας μη σχολιασω τις κατατακτηριες που ανεφεραν πολλοί. Είναι δυνατον με πτυχιο αρχαιολογικου να περασει ιατρικη με κατατακτηριες; ιατρικη; που τόσοι απόφοιτοι πιο κοντινων σχολων παλεύουν να μπουν καθε χρονο;

Καταλαβαίνω οτι για τον α ή β λόγο, σου έχει κολλησει η ιατρική ....να προτείνω μια μεση λυση; Ξερεις ποιο επάγγελμα εχει καλυτερη επαγγελματικη αποκατάσταση απο το γιατρο, είναι στον ιδιο χώρο, και μπορείς πολύ πιο εύκολα να το καταφερεις- ακομα και μεσω κατατακτηριων; Η νοσηλευτικη. Γιατι δεν σκέφτεσαι και αυτο το ενδεχομενο; Για να μην αναφερω οτι η ιδια σχολη υπάρχει και σε ΙΕΚ. Αντι να δωσεις τα χρηματα σου για δυο χρονια φροντιστηρια (και αν φερουν αποτέλεσμα), πηγαινε με το απολυτηριο σου το Σεπτεμβρη και γραψου σε ενα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Κοίταξε, έχεις μπροστά σου 2 χρόνια, και σύμφωνα με όσα καταλαβαίνω έχεις καλύψει στο μεγαλύτερο ποσοστό τους τα προηγούμενα κενά σου. Οπότε ναι, δεν το θεωρώ ανέφικτο να σου πω την αλήθεια. Απλά να ξέρεις ότι μιλάμε για πολύ διάβασμα και για να μπεις στην σχολή, και αφού μπεις. Αλλά αν το θες πραγματικά αυτό δεν θα είναι ανασταλτικός παράγοντας. Δώσαμε με διαφορετικά συστήματα άρα δεν μπορώ να σου δώσω πρακτικές συμβουλές, αλλά όπως τα περιγράφεις δεν θα υπάρχει πρόβλημα. :)



Το θέμα των περισσότερών μας εδώ μέσα δεν είναι η ηλικία από μόνη της, αλλά σε συνδυασμό με το ότι είναι underqualified για να κάνει οτιδήποτε άλλο παράλληλα και να μπορεί να αυτοσυντηρηθεί. Αυτοί που μπαίνουν με κατατακτήριες συνήθως δουλεύουν παράλληλα (ίσως και στο ίδιο νοσοκομείο που κάνουν την κλινική τους άσκηση στα μεγάλα έτη), και προσωπικά θεωρώ αξιοθαύμαστο το γεγονός ότι συνδυάζουν δουλειά, οικογένεια και τόσο απαιτητικές σπουδές και τελειώνουν και στην ώρα τους ή με μία αμελητέα καθυστέρηση.
. Για την ακρίβεια σε εμάς τουλάχιστον ειναι πολυ λίγοι οι εξ κατατακτήριων φοιτητών οι οποίοι εργάζονται παράλληλα και μάλιστα ειναι λογικό από ο,τι μου είχαν πει κάποια στιγμη διότι κατανοούν την δυσκολία της σχολής και θέλουν να επικεντρωθούν σε αυτο. Και λογικό ειναι, ετσι; Διότι δεν δυνάμεθα ημεις να ισχυροζομεθα οτι πρέπει να αφοσιωθει κανεις πλήρως στην σχολή αλλα τον κατατακτήριο φοιτητή να πρέπει οπωσδήποτε να εργάζεται ταυτόχρονα. Υπάρχουν και φοιτητές 19 ετών που δουλεύουν και το αντίστροφο. Άμα οι γονείς της εχουν την οικονομική δυνατότητα ας την ενισχύσουν όπως και όσο μπορούν εμεις μόνο να συμβουλεύουμε δυνάμεθα.

Φοβαμαι οτι θα συμφωνήσω με τους "ρεαλιστές" της παρέας. Γιατι όμως τόσο δραστικη στροφη καριέρας και μαλιστα σε κατι τοσο απαιτητικο (ρητορικη ερώτηση); Σα να μετανιωνει ενας της θετικής για το γεωλογικό και να το γυρναει σε νομική. Δεν είναι έυκολα πράγματα αυτα - τολμώ να πω ακατόρθωτα- και σιγουρα κατα την αποψη μου δεν ειναι έγκαιρα. Ας μη σχολιασω τις κατατακτηριες που ανεφεραν πολλοί. Είναι δυνατον με πτυχιο αρχαιολογικου να περασει ιατρικη με κατατακτηριες; ιατρικη; που τόσοι απόφοιτοι πιο κοντινων σχολων παλεύουν να μπουν καθε χρονο;

Καταλαβαίνω οτι για τον α ή β λόγο, σου έχει κολλησει η ιατρική ....να προτείνω μια μεση λυση; Ξερεις ποιο επάγγελμα εχει καλυτερη επαγγελματικη αποκατάσταση απο το γιατρο, είναι στον ιδιο χώρο, και μπορείς πολύ πιο εύκολα να το καταφερεις- ακομα και μεσω κατατακτηριων; Η νοσηλευτικη. Γιατι δεν σκέφτεσαι και αυτο το ενδεχομενο; Για να μην αναφερω οτι η ιδια σχολη υπάρχει και σε ΙΕΚ. Αντι να δωσεις τα χρηματα σου για δυο χρονια φροντιστηρια (και αν φερουν αποτέλεσμα), πηγαινε με το απολυτηριο σου το Σεπτεμβρη και γραψου σε ενα :)
Επιςης δεν ξερω τι διαδραματίζεται σε άλλες σχολές αλλα σε εμάς ένα μεγάλο ποσοστό κατατακτήριων φοιτητών ειναι από τελείως ασυναφεις με το αντικείμενο σχολές επι παραδείγματι οικιακής οικονομίας, θεολογία,κοσμητολογίας αλλα και συναφείς όπως νοσηλευτική, ιατρικά εργαστήρια και βιοχημεία ή βιολογία. Άρα, νομιζω οτι εντέχνως προσπαθούμε να καλλιεργησομε εντυπώσεις υπεράνθρωπες δυσκολίας, ίσως ενίοτε ορμώμενοι από τις ιδικες μας δύσκολες ομολογουμένως εφηβικές εποχές ξεχνώντας όμως το διαχρονικό της εκπαίδευσης, την θέληση του ανθρώπου να επιδιώξει οτιδήποτε εναντίον κάθε κριτικής κακόβουλης και καλοβουλης αλλα ότι ο άνθρωπος εξελίσσεται δεν μένει ίδιος, η ηλικία ειναι κάτι τόσο πεζό που το ανάγουμε σε απόλυτο κριτήριο για κάθε απόπειρα κάποιου να αλλαξοδρομησει και να πλάσει την δίκη του πορεία. Οι επιλογές της θα την οδηγήσουν είτε στην επιτυχία που αποσκοπεί ή θα ειναι δυστυχως βαρύ το τίμημα που θα κληθεί να πληρώσει. Ο χρόνος μόνο θα δείξει. Και αν ειναι δυνατόν ως εναλλακτική να προτείνεται η νοσηλευτική από άτομα με συγχωρείτε διόλου σχετικά με την Υγεία. Δεν εχει παιδιά καμία σχέση η νοσηλευτική με την Ιατρική ούτε σαν ρόλος του κάθε επαγγελματία αλλα και σαν επιστήμες εχουν τελείως διαφορετικούς προσανατολισμούς. Εγώ προσωπικά και βλέποντας τους νοσηλευτές στο νοσοκομείο τους θαυμάζω μεν αλλα δε δεν μπορω να με φανταστώ να κανω αυτη την δουλειά. Δεν θα μου άρεσε καθόλου. Ειναι πιο φαιδρή να το πω, πως να το είπω ο άνθρωπος;Υ.γ. Μάθημα στην ιατρική με ελάχιστο διάβασμα και μεγάλο βαθμό εκτός από κάτι εύκολα επιλογής και ξένη γλώσσα εγώ από προσωπική εμπειρία ξερω οτι ειναι σκονάκια, αντιγραφές και αυτα που λέμε τα σος. Για να ενημερώσω το κοινό μην νομίζετε οτι στην ιατρική όλοι διαβάζουν. Αυτο και αν ειναι μέγα ψεύδος, για να σας δημιουργούν εντυπώσεις τα λένε, δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσοι κόβονται, πόσοι πάνε με σκονάκια, με κινητά. Πλανάστε πλάνην οικτρά αν νομίζετε έστω και μια στιγμη οτι θέλει <<σκληρό και συνεχές και ανελλιπες διάβασμα>> που ορισμένοι διαφεντεύουν. Καλή σας νύχτα, ελπίζω ορισμένοι να σκεφτούν ορισμένα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Waverer765

Νεοφερμένος

Ο Waverer765 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
panagiotis23 Πέστα χρυσόστομε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Για να ενημερώσω το κοινό μην νομίζετε οτι στην ιατρική όλοι διαβάζουν. Αυτο και αν ειναι μέγα ψεύδος, για να σας δημιουργούν εντυπώσεις τα λένε, δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσοι κόβονται, πόσοι πάνε με σκονάκια, με κινητά. Πλανάστε πλάνην οικτρά αν νομίζετε έστω και μια στιγμη οτι θέλει <<σκληρό και συνεχές και ανελλιπες διάβασμα>> που ορισμένοι διαφεντεύουν. Καλή σας νύχτα, ελπίζω ορισμένοι να σκεφτούν ορισμένα πράγματα.

Οπότε αυτό που της λες είναι να το δοκιμάσει και να μην ανησυχεί γιατί μπορεί να κλέψει ή να κάνει σκονάκι και να περάσει ένα μάθημα; Πάλι της λέμε να διαλέξει τον εύκολο δρόμο δηλαδή, "επειδή υπάρχουν κι άλλοι που το κάνουν"; Το ότι αν αντιγράψεις στην παθολογία ή στην παιδιατρική ή πας με παλιά θέματα και σοσ στη φυσιολογία μετά θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο, το κάνουμε γαργάρα;:whistle:
Τώρα μην πείτε "ό,τι είναι να μάθει θα το μάθει στην ειδικότητα", αυτό το πράγμα έχω βαρεθεί να το ακούω και κάποια στιγμή η παραπληροφόρηση πρέπει να σταματήσει. Άμα διάβασε τα 500 πολλαπλής φυσιολογίας για να περάσει το μάθημα, πώς στο καλό να καλύψει τα κενά; Άμα διάβασε τα παλιά θέματα ανατομία και νευροανατομία, πώς να καλύψει τα κενά; Άμα διάβασε μόνο την λίστα με τα 30 φάρμακα (ο PeterTheGreat κάπου εδώ σκίζει τις σημειώσεις φαρμακολογίας:P), πώς περιμένουμε να καλύψει τα κενά;
Ναι κι εγώ αν δεν θυμάμαι τα κριτήρια της Kawasaki ή του FMF δεν πειράζει, θα γράψω 1 βαθμό πιο κάτω παιδιατρική αλλά θα δω 2 περιστατικά στην ειδικότητα και θα μου μείνουν. Αν δεν θυμάμαι όμως πώς αντιμετωπίζουμε την πνευμονία και την φαρυγγοαμυγδαλίτιδα, πού πάω ακριβώς;

Και γω δεν κατέβηκα από το φεγγάρι, υπάρχουν επιλεγόμενα που γίνονται πάρτι αντιγραφής, υπάρχουν μαθήματα που ανακυκλώνονται συνέχεια τα παλιά θέματα γιατί βαριούνται να βγάζουν καινούρια, μαθήματα που δεν γίνεται ποτέ επαρκής επιτήρηση και ούτω καθεξής. Και θα ήταν ψέμα να πω ότι δεν έχω κοιτάξει ποτέ παλιά θέματα ή δεν έχω περάσει μάθημα με πάρτι αντιγραφής, κανείς δεν είναι έτσι, γιατί όταν ο φόρτος από τα υπόλοιπα "σοβαρά" καταλήγει υπεράνθρωπος, σε μαθήματα ήσσονος σημασίας θα προσπαθήσεις να πας από παράκαμψη. Ο συνειδητοποιημένος όμως, περνάει έτσι μαθήματα όπως τα αγγλικά ή η νευροχειρουργική, η ιστορία της ιατρικής κλπ. Όχι η χειρουργική, η νευρολογία, η ψυχιατρική, η γυναικολογία...

Με συγχύσατε πρωί πρωί πάλι :P

Διότι δεν δυνάμεθα ημεις να ισχυροζομεθα οτι πρέπει να αφοσιωθει κανεις πλήρως στην σχολή αλλα τον κατατακτήριο φοιτητή να πρέπει οπωσδήποτε να εργάζεται ταυτόχρονα.

Κανείς δεν "αναγκάζει" έναν κατατακτήριο να εργαστεί, δεν υπάρχει κάποια νόρμα. Συνήθως όμως τα παιδιά αυτά είναι πολύ συνειδητοποιημένα και καταλαβαίνουν ότι στα 26-27, έστω και part-time κάπου θα δουλέψουν. Οι περισσότεροι έχουν και φτιαγμένη ζωή, δεν γίνεται να περιμένουν από το έτερον ήμισυ να τα κάνει όλα στο σπίτι για 6 χρόνια για να τελειώσουν την σχολή. Οι προτεραιότητες είναι διαφορετικές. Ο 20άρης θέλει να βγει από την σχολή μια ώρα αρχύτερα, και μαθαίνει πράγματα καινούρια. Ο 30άρης, που συνήθως είναι από κάποια παραϊατρική ειδικότητα, ακούει πράγματα που έχει ξανακούσει, και τρενάρει κάποια πράγματα στην σχολή για να βάλει πιο πάνω κάποια άλλα από την εκτός ιατρικής ζωή. Δεν τίθεται σύγκριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
. Για την ακρίβεια σε εμάς τουλάχιστον ειναι πολυ λίγοι οι εξ κατατακτήριων φοιτητών οι οποίοι εργάζονται παράλληλα και μάλιστα ειναι λογικό από ο,τι μου είχαν πει κάποια στιγμη διότι κατανοούν την δυσκολία της σχολής και θέλουν να επικεντρωθούν σε αυτο. Και λογικό ειναι, ετσι; Διότι δεν δυνάμεθα ημεις να ισχυροζομεθα οτι πρέπει να αφοσιωθει κανεις πλήρως στην σχολή αλλα τον κατατακτήριο φοιτητή να πρέπει οπωσδήποτε να εργάζεται ταυτόχρονα. Υπάρχουν και φοιτητές 19 ετών που δουλεύουν και το αντίστροφο. Άμα οι γονείς της εχουν την οικονομική δυνατότητα ας την ενισχύσουν όπως και όσο μπορούν εμεις μόνο να συμβουλεύουμε δυνάμεθα.


Επιςης δεν ξερω τι διαδραματίζεται σε άλλες σχολές αλλα σε εμάς ένα μεγάλο ποσοστό κατατακτήριων φοιτητών ειναι από τελείως ασυναφεις με το αντικείμενο σχολές επι παραδείγματι οικιακής οικονομίας, θεολογία,κοσμητολογίας αλλα και συναφείς όπως νοσηλευτική, ιατρικά εργαστήρια και βιοχημεία ή βιολογία.

Πάρα πολύ ωραία, πάρα πολύ ρομαντικά αυτά που λες, μπράβο στα παιδιά που κατάφεραν από θεολογία να μπουν ιατρική- ξέρω και εγώ μια μοναχη που εκανε το ιδιο- άξιοι και συγχαρητήρια. Να μην ξεχνάμε βέβαια οτι η κοπέλα δεν εχει πάρει καν το πτυχιο της ακομα. Εσύ όμως είσαι μάλλον μικρούλης και ποντάρω στο ότι δεν έχει χρειαστεί ποτέ να δουλέψεις στη ζωή σου εξ ου και όλα αυτά για το

διαχρονικό της εκπαίδευσης, την θέληση του ανθρώπου να επιδιώξει οτιδήποτε εναντίον κάθε κριτικής κακόβουλης και καλοβουλης αλλα ότι ο άνθρωπος εξελίσσεται δεν μένει ίδιος, η ηλικία ειναι κάτι τόσο πεζό που το ανάγουμε σε απόλυτο κριτήριο για κάθε απόπειρα κάποιου να αλλαξοδρομησει και να πλάσει την δίκη του πορεία.

Είναι παραμύθια της χαλιμάς. Γιατί αγαπητέ μου, όταν βγεις στην πραγματική ζωή, όταν βγεις στις συνθήκες του ωραίου και δίκαιου καπιταλισμού που ζούμε, όταν θα φτάσεις σε μια ηλικία που θα πρέπει να απογαλακτιστείς, θα καταλάβεις ότι είναι λίγες οι ευκαιρίες για να "αλλάξεις πορεία" και να "εξελιχθείς" αν πρώτα δεν έχεις πατήσει γερά τα πόδια σου κάπου για να μπορέσεις να επιβιώνεις. Ξέρεις πόσοι άνθρωποι εικοσιπέντε χρονών στην Ελλάδα έχουν την ευχέρεια να τους ταΐζουν οι γονείς του μέχρι τα 40 για να κυνηγήσουν τα όνειρα τους; Ελάχιστοι φίλε μου, και η κοπέλα εδώ το έχει αναφέρει οτι λεφτά υπάρχουν μόνο για φροντιστήρια, ούτε καν για ζωή σε άλλη πόλη.

Εδώ δε μιλάμε για το εαν κάποιος μπορεί να εξελιχθεί, εδώ μιλάμε για το εάν ένα άτομο μπορεί στην ηλικία των 25 να ξεκινήσει από το 0 για την -ίσως- πιο δύσκολη σχολή της χώρας. Άλλο εξελίσσομαι, άλλο δημιουργούμαι. Έχω δει παιδιά που ήταν πάντα αριστούχοι και πάντα συνεπής να αποτυγχάνουν στις πανελλήνιες και έρχεστε όλοι εσείς να καλλιεργήσετε φρούδες ελπίδες οτι με 7 χρόνια αποχή από την εκπαίδευση και μάλιστα με μεταπήδηση από άλλο γνωστικό πεδίο, έχει ελπίδες η κοπέλα να περάσει ιατρική στα 28 της και να την τελειώσει κιόλας στα έξι-εξίμιση χρόνια, για να δουλεύει σα γιατρός στα σαράντα της. Μέσα σε όλα αυτά να μη χρειαστεί ποτέ οικονομική υποστήριξη που ίσως τώρα είναι δυνατό, αλλά σε χ χρόνια να μην είναι δυνατό, να της δοθεί, να μη θελήσει σε 7-8 χρόνια να κάνει οικογένεια και κύριο και σημαντικότερο- να μην πατήσει πόδι πρώτο εξάμηνο στη σχολή και να καταριέται την ώρα και τη στιγμή χαραμίζοντας έτσι άλλα δυο χρόνια και χρήματα.

Δεν μπορώ να ξέρω γιατί μπορεί να θέλει ιατρική, αλλά προσπαθώ να προτείνω κάτι που εν αντιθέσει με την ιατρική είναι εφικτό. Αν θέλει να γίνει γιατρός γιατί της δημιουργούνται αισθήματα κοινωνικής προσφοράς και αλτρουισμού, και δεδομένου ότι αντικειμενικά είναι πολύ δύσκολο αυτό που θέλει να κάνει, ας προσφέρει ως νοσοκόμα. Εσύ από την πλεονεκτική σου θέση, σνόμπαρε όσο θες τους νοσηλευτές και θεώρησε την επιστήμη που μαθαίνουν όσο φαιδρή θες.
Εαν θέλει ιατρική για την επιστήμη αυτή κάθε αυτή, λυπάμαι αλλά είναι ίσως αργά. Το πιο κοντινό που μπορώ να σκεφτώ είναι να πάει νοσηλευτική και να τρελαθεί μετά σε σεμινάρια, ημερίδες και συνέδρια που θα της δώσουν ακόμα πιο πολλές γνώσεις και θα την "εξελίξουν" όπως λες και εσύ. Σίγουρα δε θα γίνει γιατρός αλλά μια πολύ καλή νοσηλεύτρια- again αν εσύ θες, σνόμπαρε.


Τέλος, αν αποφάσισε να γίνει γιατρός γιατί είδε πολύ House MD (δεν λεω οτι ισχύει απλα αναφέρω κατι εξτριμ που ναι, το έχω ακούσει ΚΑΙ αυτό), τοτε να φωναξω o tempora o mores και να φυγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Καταρχήν τόσο μικρός που να μην γνωρίζω τι γίνεται στην αγορά εργασίας λυπάμαι αλλα δεν είμαι. Ύστερα, λοιπον, εγώ ανέφερα τα περί αντιγράφων και τα συναφή οχι ως παράδειγμα προς μίμηση αλλα ένα επιχείρημα προκειμένου να αποδομησω μιαν άποψην οι οποία υπάρχει οτι όλοι διαβάζουν στην ιατρική και αλλα παρόμοια γεγονότα. Και συγγνώμη αλλα πρόσφατα δίναμε παθολογία και εκτός της απογοήτευσης που είχα διότι διάβασα από το βιβλίο και οχι από τα σος που λένε και δεν έγραψα όσο καλα ήθελα αυτο το οποίο με εξαγρίωσε ειναι οτι πολλοί κάνανε αντιγραφή, και μάλιστα αυτοί οι άριστοι ,που λένε κάποιοι, μαθητές που όμως δεν ονειδιζονται στο κατ´ελάχιστον για αυτα τα αίσχη που πράττουν αλλα κανεις δεν ομιλεί παρα απλώνεται μιαν σιγή ιχθύος.και εγώ που διαβάζω εντατικά και όσο μπορώ πιο επισταμένα εχω και εγώ κενά τι παει να πει αυτο αλλα και συγγνώμη εγώ κανέναν από αυτούς που λες δεν εχω δει να κτυπάει το κεφάλι του κάθε άλλο αδιαφορούν και μόνο να κάνουν επίδειξη τους πολυ καλούς βαθμούς ξέρουν. Αλλα βέβαια όταν κανεις λέει αληθείες τότε τα κάνουμε γαργάρα, δις Ερινυς.τελος πάντων αντιπαρερχομενος αυτα θα ήθελαν να προσθέσω οι περισσότεροι καταστροφολογείτε και μάλιστα ασυστόλως και βασιζόμενοι οτι απλα επειδή δεν εχει τελειώσει την σχολή της και ειναι μεγάλη δεν εχει το δικαίωμα να επιδιώκει ο,τι ποθεί. Εγώ λεω λίγο να σκεφτόμαστε γιατί εκθέτουμε και τον άλλο και εμάς τους ίδιους χωρίς λόγο και αιτία. Επιςης άντε πάλι αυτη η καραμέλα με την νοσηλευτική. Χρυσό μου κορίτσι εκτός και αν εισαι νοσηλεύτρια είτε γενικά έχεις κάποια σχέση με την Υγεία μήπως πρέπει να σκέφτεσαι και κυρίως να έχεις κάνει μια προεργασία, μια έρευνα κάτι βρε παιδί μου να εισαι προετοιμασμένη πριν άρχισεις να πετάς όπως λένε στην καθομιλουμένη που τόσο απεχθάνομαι βεβαίως βατράχια; Η νοσηλευτική εχει επαναλαμβάνω τελείως διαφορετικό ρολο και προσανατολισμό, θα το καταλάβετε επιτέλους πια; Επιςης αλλα καλλιεργώ ελπίδες και άλλο να παραθέτεις κάποια στοιχεία όπως οτι ειναι δυνατόν αν το προσπαθήσει πολυ και αφοισιωθει να καταφέρει να εισαχθεί εκει που ποθεί. Αυτο με τον house μα ποσό πλέον αναμασημένη καταντάει γραφικό. Λοιπον λεω λίγο να ηρεμήσουμε και να σοβαρευτούμε γιατί εχουμε παρεκτραπεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Χρυσο μου αγόρι, και συγνώμη προκαταβολικά για τη χρηση της καθομιλουμενης που τόσο πολυ σιχαίνεσαι, το θέμα δεν είναι αν θα καταφέρει να μπει στη σχολή, γιατί μπες οτι ξεσκίζεται στο διάβασμα και μπαίνει. Χαζή δεν είναι, το λέει και η ίδια οτι χωρις ιδιαίτερη προσπάθεια μπηκε αρχαιολογικό... Δεν βρίσκω κανένα λόγο να μην μπει και ιατρική σε δυο χρόνια.

Το θέμα είναι τι γίνεται μετα και με τι δεκανίκια θα μπορέσει να σπουδάσει και να τελειώσει τη σχολή σε ένα λογικό χρονικό πλαίσιο. Αν υπάρχει η στήριξη, κυρίως η οικονομική, και βέβαια να το προσπαθήσει, δεν την εμποδίζει κανείς ούτε θα την κρίνει άσχημα. Πολλές φόρε όμως πρέπει να βλέπουμε και τα πράγματα με αντικειμενικότητα και λογική. Καλώς ή κακώς, αν εγώ αποφασίσω τώρα, στα 23 μου, να γυρίσω τις σπουδές μου σε αρχιτεκτονική ας πουμε, πιθανά θα φάω τα μούτρα μου. Είναι πολύ καλό να έχουμε όνειρα, είναι όμως πολύ καλύτερο να μην είμαστε και αιθεροβάμονες (καλά το πάω το γλωσσικό; ).

Τελος, για να σου φύγει και η απορία δηλαδή, ούτε ιατρική έχω τελειώσει, ούτε νοσηλευτική. Επίσης έχω πλήρη κατανόηση οτι άλλη καριέρα η μία, άλλη καριέρα η άλλη. Μην ανησυχείς, δε σου θίξαμε τα επαγγελματικά διακιώματα. Το θέμα όμως, όπως είπα, είναι να ακολουθούμε στη ζωή μας και μια λογική για το τι ειναι εφικτό και τι όχι. Μακάρι να βγω λάθος και εγώ, και η Ερινυς, και όλοι όσοι εκφράσαμε τις αμφιβολίες και τους φοβους μας για το δύσκολο αυτής της προσπάθειας, και μακάρι σε δεκα χρονια η κοπέλα να ξαναποσταρει εδω, κρατώντας το πτυχίο της ιατρικής. Ζήτησε όμως γνώμες, και η δικιά μου είναι πως είναι υπερβολικά φιλόδοξο κατι τέτοιο.

Ως βιολόγος, εαν έκανα ιδιαίτερα και μου τύχαινε μια τέτοια περίπτωση μαθητή, η δικιά μου ηθική δε να με αφηνε να τον/την αναλάβω για προετοιμασία πανελληνίων για τη συγκεκριμένη σχολή- θα ένιωθα σαν να τον/την εξαπατω πουλώντας φυκια για μεταξωτες κορδέλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kikoula

Νεοφερμένος

Η kikoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλημέρα σας.
Μετά από πολλά χρόνια αποφοίτησης, αποφάσισα να δώσω εκ νέου πανελλήνιες. Θα ήθελα να μάθω την τρέχουσα διαδικασία και τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω προκειμένου να συμμετάσχω στις Πανελλήνιες του 2018. Αρχικά θα ήθελα να αποσαφηνιστούν τα κάτωθι ζητήματα :
1] Επιτρέπεται να ξαναδώσω πανελλήνιες;
2]Θα πρέπει να επισκεφτώ το κοντινότερο σχολείο για να υποβάλω αίτηση τον Φεβρουάριο μαζί με το απολυτήριό μου; Τι άλλο θα χρειαστώ;
3] Πόσα μαθήματα δίνουν πλέον οι μαθητές; Ποια είναι αυτά για την θεωρητική κατεύθυνση [εάν ακόμα λέγεται έτσι :) ] ;
4] Παλιότερα έπαιζαν ρόλο οι προφορικοί βαθμοί. Πλέον παίζουν ρόλο; Τι συμβαίνει στην περίπτωση όσων δίνουν ξανά πανελλήνιες;
5] Για ξένες φιλολογίες πρέπει να προσκομίζεις πιστοποιητικά γνώσης των ξένων γλωσσών ή όχι;
6] Ποιος ο συντελεστής βαρύτητας για τις ξένες γλώσσες;
7] Μπορεί κάποιος να δηλώσει 2 ή 3 ξένες γλώσσες και να επιλέξει μετά μεταξύ 2-3 φιλολογιών;
8] Για τις σχολές των σλαβικών σπουδών και ανατολικών σπουδών δίνουν οι υποψήφιοι ρώσικα και τούρκικα αντίστοιχα; Ή η βάση διαμορφώνεται μονάχα με την επίδοση τους στα βασικά μαθήματα;
9] Υπάρχει δυνατότητα να είσαι μεταπτυχιακός φοιτητής και παράλληλα προπτυχιακός σε διαφορετικά πανεπιστημιακά ιδρύματα, έστω για ένα έτος;
10] Για να γράψω στα βασικά μαθήματα 8-10, 1 μήνας διαβάσματος είναι αρκετός πριν τις πανελλήνιες; Σημειωτέον κάποτε... αλλά ΚΑΠΟΤΕ ήμουν μαθήτρια του 18. Έκθεση ενδεχομένως μπορώ να γράψω καλά, φοβάμαι για λατινικά - ιστορία - αρχαία κυρίως που απαιτούν διάβασμα και αποστήθιση, εάν βέβαια όλα αυτά είναι βασικά μαθήματα της σημερινής θεωρητικής κατεύθυνσης.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και για τον χρόνο σας.

Καλημέρα σας.
Μετά από πολλά χρόνια αποφοίτησης, αποφάσισα να δώσω εκ νέου πανελλήνιες. Θα ήθελα να μάθω την τρέχουσα διαδικασία και τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω προκειμένου να συμμετάσχω στις Πανελλήνιες του 2018. Αρχικά θα ήθελα να αποσαφηνιστούν τα κάτωθι ζητήματα :
1] Επιτρέπεται να ξαναδώσω πανελλήνιες;
2]Θα πρέπει να επισκεφτώ το κοντινότερο σχολείο για να υποβάλω αίτηση τον Φεβρουάριο μαζί με το απολυτήριό μου; Τι άλλο θα χρειαστώ;
3] Πόσα μαθήματα δίνουν πλέον οι μαθητές; Ποια είναι αυτά για την θεωρητική κατεύθυνση [εάν ακόμα λέγεται έτσι :) ] ;
4] Παλιότερα έπαιζαν ρόλο οι προφορικοί βαθμοί. Πλέον παίζουν ρόλο; Τι συμβαίνει στην περίπτωση όσων δίνουν ξανά πανελλήνιες;
5] Για ξένες φιλολογίες πρέπει να προσκομίζεις πιστοποιητικά γνώσης των ξένων γλωσσών ή όχι;
6] Ποιος ο συντελεστής βαρύτητας για τις ξένες γλώσσες;
7] Μπορεί κάποιος να δηλώσει 2 ή 3 ξένες γλώσσες και να επιλέξει μετά μεταξύ 2-3 φιλολογιών;
8] Για τις σχολές των σλαβικών σπουδών και ανατολικών σπουδών δίνουν οι υποψήφιοι ρώσικα και τούρκικα αντίστοιχα; Ή η βάση διαμορφώνεται μονάχα με την επίδοση τους στα βασικά μαθήματα;
9] Υπάρχει δυνατότητα να είσαι μεταπτυχιακός φοιτητής και παράλληλα προπτυχιακός σε διαφορετικά πανεπιστημιακά ιδρύματα, έστω για ένα έτος;
10] Για να γράψω στα βασικά μαθήματα 8-10, 1 μήνας διαβάσματος είναι αρκετός πριν τις πανελλήνιες; Σημειωτέον κάποτε... αλλά ΚΑΠΟΤΕ ήμουν μαθήτρια του 18. Έκθεση ενδεχομένως μπορώ να γράψω καλά, φοβάμαι για λατινικά - ιστορία - αρχαία κυρίως που απαιτούν διάβασμα και αποστήθιση, εάν βέβαια όλα αυτά είναι βασικά μαθήματα της σημερινής θεωρητικής κατεύθυνσης.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και για τον χρόνο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Καλημέρα σας.
Μετά από πολλά χρόνια αποφοίτησης, αποφάσισα να δώσω εκ νέου πανελλήνιες. Θα ήθελα να μάθω την τρέχουσα διαδικασία και τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω προκειμένου να συμμετάσχω στις Πανελλήνιες του 2018. Αρχικά θα ήθελα να αποσαφηνιστούν τα κάτωθι ζητήματα :
1] Επιτρέπεται να ξαναδώσω πανελλήνιες;
2]Θα πρέπει να επισκεφτώ το κοντινότερο σχολείο για να υποβάλω αίτηση τον Φεβρουάριο μαζί με το απολυτήριό μου; Τι άλλο θα χρειαστώ;
3] Πόσα μαθήματα δίνουν πλέον οι μαθητές; Ποια είναι αυτά για την θεωρητική κατεύθυνση [εάν ακόμα λέγεται έτσι :) ] ;
4] Παλιότερα έπαιζαν ρόλο οι προφορικοί βαθμοί. Πλέον παίζουν ρόλο; Τι συμβαίνει στην περίπτωση όσων δίνουν ξανά πανελλήνιες;
5] Για ξένες φιλολογίες πρέπει να προσκομίζεις πιστοποιητικά γνώσης των ξένων γλωσσών ή όχι;
6] Ποιος ο συντελεστής βαρύτητας για τις ξένες γλώσσες;
7] Μπορεί κάποιος να δηλώσει 2 ή 3 ξένες γλώσσες και να επιλέξει μετά μεταξύ 2-3 φιλολογιών;
8] Για τις σχολές των σλαβικών σπουδών και ανατολικών σπουδών δίνουν οι υποψήφιοι ρώσικα και τούρκικα αντίστοιχα; Ή η βάση διαμορφώνεται μονάχα με την επίδοση τους στα βασικά μαθήματα;
9] Υπάρχει δυνατότητα να είσαι μεταπτυχιακός φοιτητής και παράλληλα προπτυχιακός σε διαφορετικά πανεπιστημιακά ιδρύματα, έστω για ένα έτος;
10] Για να γράψω στα βασικά μαθήματα 8-10, 1 μήνας διαβάσματος είναι αρκετός πριν τις πανελλήνιες; Σημειωτέον κάποτε... αλλά ΚΑΠΟΤΕ ήμουν μαθήτρια του 18. Έκθεση ενδεχομένως μπορώ να γράψω καλά, φοβάμαι για λατινικά - ιστορία - αρχαία κυρίως που απαιτούν διάβασμα και αποστήθιση, εάν βέβαια όλα αυτά είναι βασικά μαθήματα της σημερινής θεωρητικής κατεύθυνσης.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και για τον χρόνο σας.
Καλησπέρα!

1. Ναι, φυσικά, όσες φορές θέλεις.
3. Λέγεται Ομάδα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών. Τα μαθήματα για το πρώτο πεδίο είναι τα εξής τέσσερα: Έκθεση, Αρχαία Προσανατολισμού (με συντελεστή 1,3), Ιστορία προσανατολισμού (με συντελεστή 0,7) και Λατινικά. Αν θέλεις να ανοίξεις το τέταρτο πεδίο των παιδαγωγικών επιστημών, αντί για Λατινικά δίνεις Μαθηματικά Γενικής Παιδείας (σε αυτήν την περίπτωση συντελεστή δεν έχουν τα Αρχαία και η Ιστορία, αλλά η Έκθεση (1,3) και τα Μαθηματικά (0,7). Μπορείς επίσης να ανοίξεις το τρίτο πεδίο, με απώλεια μορίων. Αντί για Λατινικά ή Μαθηματικά, δίνεις Βιολογία Γενικής Παιδείας (τότε, συντελεστή έχει η Βιολογία (0,9) και η Έκθεση (0,4).
4. Οι προφορικοί βαθμοί και το απολυτήριο δεν παίζουν κανένα ρόλο πια.
5. Όχι. Μόνο η εξέταση στο αντίστοιχο ειδικό μάθημα μετράει.
6. Για τις ξενόγλωσσες φιλολογίες ο συντελεστής είναι 2 (αν γράψεις 15, παίρνεις 3000 μόρια για αυτές μόνο τις σχολές), και για τα τμήματα ΜΜΕ ο συντελεστής είναι 1 (αν γράψεις 15, παίρνεις 1500 επιπλέον).
7. Ναι, κανονικά.
8. Ενδιαφέρομαι και εγώ για το τμήμα Ρωσικής Φιλολογίας (πρώην Σλαβικών Σπουδών), και όχι, δεν απαιτείται εξέταση σε ξένη γλώσσα. Στη σχολή ξεκινούν από το μηδέν την εκμάθηση. Η βάση καθορίζεται από τη βαθμολογία σε Αρχαία, Ιστορία, Έκθεση και Λατινικά.

Για τα υπόλοιπα καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα. Μπορείς να επιλέξεις να ανοίξεις και δύο πεδία (μέχρι δύο) δίνοντας και πέμπτο μάθημα (επιλέγεις μεταξύ Λατινικών, Μαθηματικών και Βιολογίας). Αν τα πας άσχημα στα Λατινικά πχ, η επίδοσή σου στο μάθημα αυτό δε θα μετρήσει για το τέταρτο πχ πεδίο. Από θεωρητική κατεύθυνση, δεν μπορείς να ανοίξεις δεύτερο (θετικές και τεχνολογικές επιστήμες) και πέμπτο πεδίο (οικονομία και πληροφορική). Και ένα σχεδιάγραμμα που τα εξηγεί καλύτερα:


Α, και κάτι ακόμα. Τα Λατινικά, με το νέο σύστημα, δεν διδάσκονται στην κατεύθυνση της Β' Λυκείου. Αυτό σημαίνει ότι το βιβλίο που παλιά ήταν της Β' Λυκείου, τώρα πια διδάσκεται ως πρώτο τεύχος στην τρίτη Λυκείου, και το βιβλίο που παλιά ήταν στην Γ' Λυκείου διδάσκεται ως δεύτερο τεύχος. Έχουν αφαιρεθεί πολλά κείμενα από την ύλη, και από γραμματική/συντακτικό αφαιρέθηκε ο πλάγιος λόγος και η γερουνδιακή έλξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Καλημέρα σας.
Μετά από πολλά χρόνια αποφοίτησης, αποφάσισα να δώσω εκ νέου πανελλήνιες. Θα ήθελα να μάθω την τρέχουσα διαδικασία και τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω προκειμένου να συμμετάσχω στις Πανελλήνιες του 2018. Αρχικά θα ήθελα να αποσαφηνιστούν τα κάτωθι ζητήματα :
1] Επιτρέπεται να ξαναδώσω πανελλήνιες;
2]Θα πρέπει να επισκεφτώ το κοντινότερο σχολείο για να υποβάλω αίτηση τον Φεβρουάριο μαζί με το απολυτήριό μου; Τι άλλο θα χρειαστώ;
3] Πόσα μαθήματα δίνουν πλέον οι μαθητές; Ποια είναι αυτά για την θεωρητική κατεύθυνση [εάν ακόμα λέγεται έτσι :) ] ;
4] Παλιότερα έπαιζαν ρόλο οι προφορικοί βαθμοί. Πλέον παίζουν ρόλο; Τι συμβαίνει στην περίπτωση όσων δίνουν ξανά πανελλήνιες;
5] Για ξένες φιλολογίες πρέπει να προσκομίζεις πιστοποιητικά γνώσης των ξένων γλωσσών ή όχι;
6] Ποιος ο συντελεστής βαρύτητας για τις ξένες γλώσσες;
7] Μπορεί κάποιος να δηλώσει 2 ή 3 ξένες γλώσσες και να επιλέξει μετά μεταξύ 2-3 φιλολογιών;
8] Για τις σχολές των σλαβικών σπουδών και ανατολικών σπουδών δίνουν οι υποψήφιοι ρώσικα και τούρκικα αντίστοιχα; Ή η βάση διαμορφώνεται μονάχα με την επίδοση τους στα βασικά μαθήματα;
9] Υπάρχει δυνατότητα να είσαι μεταπτυχιακός φοιτητής και παράλληλα προπτυχιακός σε διαφορετικά πανεπιστημιακά ιδρύματα, έστω για ένα έτος;
10] Για να γράψω στα βασικά μαθήματα 8-10, 1 μήνας διαβάσματος είναι αρκετός πριν τις πανελλήνιες; Σημειωτέον κάποτε... αλλά ΚΑΠΟΤΕ ήμουν μαθήτρια του 18. Έκθεση ενδεχομένως μπορώ να γράψω καλά, φοβάμαι για λατινικά - ιστορία - αρχαία κυρίως που απαιτούν διάβασμα και αποστήθιση, εάν βέβαια όλα αυτά είναι βασικά μαθήματα της σημερινής θεωρητικής κατεύθυνσης.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και για τον χρόνο σας.

Καλημέρα σας.
Μετά από πολλά χρόνια αποφοίτησης, αποφάσισα να δώσω εκ νέου πανελλήνιες. Θα ήθελα να μάθω την τρέχουσα διαδικασία και τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω προκειμένου να συμμετάσχω στις Πανελλήνιες του 2018. Αρχικά θα ήθελα να αποσαφηνιστούν τα κάτωθι ζητήματα :
1] Επιτρέπεται να ξαναδώσω πανελλήνιες;
2]Θα πρέπει να επισκεφτώ το κοντινότερο σχολείο για να υποβάλω αίτηση τον Φεβρουάριο μαζί με το απολυτήριό μου; Τι άλλο θα χρειαστώ;
3] Πόσα μαθήματα δίνουν πλέον οι μαθητές; Ποια είναι αυτά για την θεωρητική κατεύθυνση [εάν ακόμα λέγεται έτσι :) ] ;
4] Παλιότερα έπαιζαν ρόλο οι προφορικοί βαθμοί. Πλέον παίζουν ρόλο; Τι συμβαίνει στην περίπτωση όσων δίνουν ξανά πανελλήνιες;
5] Για ξένες φιλολογίες πρέπει να προσκομίζεις πιστοποιητικά γνώσης των ξένων γλωσσών ή όχι;
6] Ποιος ο συντελεστής βαρύτητας για τις ξένες γλώσσες;
7] Μπορεί κάποιος να δηλώσει 2 ή 3 ξένες γλώσσες και να επιλέξει μετά μεταξύ 2-3 φιλολογιών;
8] Για τις σχολές των σλαβικών σπουδών και ανατολικών σπουδών δίνουν οι υποψήφιοι ρώσικα και τούρκικα αντίστοιχα; Ή η βάση διαμορφώνεται μονάχα με την επίδοση τους στα βασικά μαθήματα;
9] Υπάρχει δυνατότητα να είσαι μεταπτυχιακός φοιτητής και παράλληλα προπτυχιακός σε διαφορετικά πανεπιστημιακά ιδρύματα, έστω για ένα έτος;
10] Για να γράψω στα βασικά μαθήματα 8-10, 1 μήνας διαβάσματος είναι αρκετός πριν τις πανελλήνιες; Σημειωτέον κάποτε... αλλά ΚΑΠΟΤΕ ήμουν μαθήτρια του 18. Έκθεση ενδεχομένως μπορώ να γράψω καλά, φοβάμαι για λατινικά - ιστορία - αρχαία κυρίως που απαιτούν διάβασμα και αποστήθιση, εάν βέβαια όλα αυτά είναι βασικά μαθήματα της σημερινής θεωρητικής κατεύθυνσης.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και για τον χρόνο σας.

9. Ναι, υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα.

10. Αν ενδιαφέρεσαι να γράψεις βαθμολογίες που να πλησιάζουν τη βάση ή πιο κάτω, πιστεύω πως ναι, με διάβασμα ενός-δύο μηνών είναι εφικτό, αλλά φαντάζομαι ότι θα ζοριστείς αρκετά, καθώς πρόκειται για πολλές σελίδες αποστήθισης. Γιατί να υποβάλλεις τον εαυτό σου σε μία τέτοια διαδικασία και μάλιστα λίγο πριν τις εξετάσεις; Γιατί δεν ξεκινάς από τώρα ένα πιο "χαλαρό" διάβασμα για να έχεις μία επαφή και στην πορεία να το εντατικοποιήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Διαβασα λιγο τα παραπανω αλλα θα κανω και μια ερωτηση να ειμαι σιγουρη.
Αν θες να μπεις οικονομικο αλλα να εχεις ανοιξει και το πεδιο των παιδαγωγικων δινεις
μαθηματικα, αναπτυξη εφαρμογων, ιστορια γενικης και εκθεση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Διαβασα λιγο τα παραπανω αλλα θα κανω και μια ερωτηση να ειμαι σιγουρη.
Αν θες να μπεις οικονομικο αλλα να εχεις ανοιξει και το πεδιο των παιδαγωγικων δινεις
μαθηματικα, αναπτυξη εφαρμογων, ιστορια γενικης και εκθεση;;

Από την κατεύθυνση οικονομίας και πληροφορικής, αν θέλεις να ανοίξεις ταυτόχρονα 5ο πεδίο (οικονομίας και πληροφορικής) και 4ο πεδίο (παιδαγωγικών επιστημών) δίνεις Έκθεση, Μαθηματικά, ΑΕΠΠ και ΑΟΘ (μάθημα επιλογής που οδηγεί στο 5ο πεδίο) και Ιστορία γενικής (μάθημα επιλογής που οδηγεί στο 4ο πεδίο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Μπορεις να μου πεις και τι πρεπει να δωσει καποιος για να μπει Μηχανικων Ηλεκτρονικων Υπολογιστων και Πληροφορικης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top