Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Τώρα σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλήνιες. Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση. Προλαβαίνω να βγάλω την ύλη πιστεύετε? Και επίσης σκέφτηκα να έκανα μάθημα (δεν ξέρω για ιδιαίτερο ή όχι ακόμα) στα 2 μαθήματα βαρύτητας , μιας και έχω κάποιο complex με την φυσική!
Ευχαριστώ πολύ!!!
Καλημερα Δημητρη,μιας και δεν εχεις την δυνατοτητα του 10%,εννοειται να δωσεις πανελληνιες,απλα πιστευω οτι ενα φροντιστηριο σε ολα τα μαθηματα θα ηταν το καλυτερο,μην νομιζεις οτι οι χρηματικες διαφορες με το να εκανες τα 2 βαρυτητας που εχουν πολλες ωρες διδασκαλιας.
Εχεις μπροστα σου 6-7 μηνες,δεν εχεις σχολειο,αν πας φροντιστηριο και κανεις και ενα σωστο διαβασμα το οποιο θα μπορει να ειναι και ανετο λογω ελευθερων ωρων,δεν σε εμποδιζει τιποτα απο το να πετυχεις.
Καθε επιτυχια σου ευχομαι φιλε,καλο κουραγιο και συγχαρητηρια για την επιλογη αν και εφ'οσον την κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M1tsak0c

Νεοφερμένος

Ο M1tsak0c αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλημερα Δημητρη,μιας και δεν εχεις την δυνατοτητα του 10%,εννοειται να δωσεις πανελληνιες,απλα πιστευω οτι ενα φροντιστηριο σε ολα τα μαθηματα θα ηταν το καλυτερο,μην νομιζεις οτι οι χρηματικες διαφορες με το να εκανες τα 2 βαρυτητας που εχουν πολλες ωρες διδασκαλιας.
Εχεις μπροστα σου 6-7 μηνες,δεν εχεις σχολειο,αν πας φροντιστηριο και κανεις και ενα σωστο διαβασμα το οποιο θα μπορει να ειναι και ανετο λογω ελευθερων ωρων,δεν σε εμποδιζει τιποτα απο το να πετυχεις.
Καθε επιτυχια σου ευχομαι φιλε,καλο κουραγιο και συγχαρητηρια για την επιλογη αν και εφ'οσον την κανεις.

Sail Beg, σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη και εμψυχωτική απάντηση! :clapup: Αυτό μου λένε όλοι, ότι προλαβαίνω αν στρωθώ στο διάβασμα. Άντε με το καλό και εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lexritis

Νεοφερμένος

Ο lexritis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Sail Beg, σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη και εμψυχωτική απάντηση! :clapup: Αυτό μου λένε όλοι, ότι προλαβαίνω αν στρωθώ στο διάβασμα. Άντε με το καλό και εγώ!

οκτωβρη μηνα να κανεις τετοια ερωτηση για 2η φορα...το λιγοτερο απαραδεκτος:P

εγω θα σου ελεγα να κατσεις λιγο ακομη και να αρχισεις πιο μετα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theodora b.

Νεοφερμένος

Η theodora b. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κατ'αρχάς να χαίρεσαι το αγοράκι σου!
Η Θετική είναι δύσκολη κατεύθυνση μετά από απουσία χρόνων και χωρίς φροντιστηριακη βοήθεια.
Την Θεωρητική την παλεύεις; Noμίζω είναι η καλύτερη επιλογή μετά από απουσία χρόνων
Ευχαριστώ για τις ευχές.
Είχα σκεφτεί και εγώ να δώσω απο άλλη κατεύθυνση αλλά δεν νομίζω να τα καταφέρω.Όσο για την θεωρητική απο πού να αρχίσω...Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλω πέρα τα λατινικά και τα αρχαία...δεν μπορώ να παρακολουθήσω κανένα απο τα δύο...υπάρχει τρόπος να καλύψει κανείς τόσα κενά???Αυτή η κατεύθυνση μου είναι εντελώς άγνωστη...
Τα πήγαινα πολύ καλά στην κατεύθυνσή μου και με πολύ καλή βαθμολογία.Μου είναι πιστεύω ποιο εύκολο να ξαναδιαβάσω κάτι που έχω είδη κάνει παρά να αρχίσω μόνη μου κάτι καινούργιο...
Δεν ξέρω τί θα καταφέρω γιατί ακόμα σκέψου δεν έχω καταφέρει να ξεκινήσω το διάβασμα.Ο μικρός μου είναι στη φάση που περπατάει, τρέχει και κάνει σκανταλιές οπότε θέλει έναν άνθρωπο πίσω του και εκτός αυτού έχω και το σπίτι.Το θέμα μου είναι ότι ενώ μπορώ να βρω ώρες να διαβάσω δεν ξέρω πλέον πώς να τα βάλω σε μια σειρά.Ποιό μάθημα να αρχίσω και πώς να διαβάσω για να είναι αποδοτικός ο τρόπος μελέτης μου.Έχεις να προτείνεις κάτι?

Σε ποια σχολη στοχευεις ;
Είχα στο νου μου το οικονομικό Πατρών ή το βιολογικό πάλι στην Πάτρα.Είναι και τα δύο αντικείμενα πολύ ενδιαφέροντα και μου αρέσουν εξίσου.Και αν δεν κάνω λάθος απο θετική περνάνε και στις δύο σωστά???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aidonaki

Νεοφερμένος

Η aidonaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Καταρχήν, θα ηθελα να ευχηθώ σε όσους κυνηγήσουν το στόχο τους καλη επιτυχία!

Βρίσκομαι κι εγω σε παρόμοια κατάσταση... Αποφοίτησα από Ενιαίο Λύκειο Ηγουμενίτσας, τεχνολογικής κατεύθυνσης το 2003 και δέκα χρόνια μετά νομίζω πως ήρθα αντιμέτωπη με αυτό που έπρεπε να είμαι, και τελικά ήταν αυτό που ξεκίνησα όταν ήμουν μικρή αλλά οι καταστάσεις δεν με άφησαν να συνεχίσω και να εξελίξω και η κοινωνία αργότερα να κυνηγήσω... :(

Αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ.... ε; ;)

Πέρασα τότε στη σχολή του ΑΤΕΙ Εμπορίας και Διαφήμισης. Μου άρεσε η σχολή και ιδιαιτερα το δημιουργικό διαφήμισης. Εκανα την πρακτική μου σε μια εταιρια που με ενδιεφερε το 2009 κι από τότε άρχισε ο κατηφορος. Απολύσεις, η ίδια λιγα χρονακια μετα χρεοκώπησε και γενικότερα εγώ δεν έβρισκα δουλεια ουτε για δειγμα. Επισης, ανακαλυψα ότι το μαρκετινγκ στην ελληνική αγορά είναι αρκετά υποτιμημένο. Μόνο στο να μοιράζεις φυλλάδια, να κανεις πρωθησεις σε σουπερ μαρκετ και να πουλάς τηλεφωνικά πακέτα το μεταφράζουνε. Κι αντε να τα κανεις -που τα χω κανει ολα- στην αρχή σου; Μετά; Το τιποτα. Νομίζω μόνο με μεγάλες σπουδές μπορείς να πετύχεις πραγματα σε καμια πολυεθνική ή στο εξωτερικό. Αλλά εγώ δεν είχα τέτοια όνειρα.

Να αναφέρω ότι από μικρή και κατα τη διάρκεια των σπουδών μου ασχολούμουν με τις Τέχνες. Τις έχω αγγίξει όλες - και ήμουν καλή σε όλες - εκτός της ζωγραφικής. Εκανα πιανο, αργότερα χορό, εγραφα, εκανα θεατρο. Αλλα με ειχαν πεισει πως όλα αυτα ειναι χομπυ. Ναι είναι. Δεν ειναι κατευθυνεις που στοχευεις στα χρήματα ή σου εξασφαλίζουν αλλά τελικά χιλιες φορές να καταρτιστεις σωστά σε αυτό που θες και εισαι φτιαγμενος παρα σε "οτι εχει προοπτική". Ισως τότε να βρεις και τον οικονομικό δρόμο σου.

Οποτε εγκατελειψα τη σχολή μου στο πτυχιο (χρωστώντας 5 μαθηματα) και κατεβηκα στην Αθηνα και σπουδασα θεατρο σε ιδιωτική σχολή. Μου βγήκε ο κ........ να τα καταφερω. Αν και μετανιωσα γιατι τελικα το επιπεδο των ιδιωτικών δεν αξίζει τα λεφτα του. (ήθελα να δωσω και εθνικό αλλά ήμουν ήδη 25 και είχαν όριο ηλικίας. Οι ηλίθιοι. λες και το θεατρο εχει ηλικία....:() Εκανα τα δυο χρονια μονο λογω οικονομικων. Με στηριξαν λιγο ακομα στο νοικι (δουλευα ευτυχως για ενα χρονο) Εκανα πραγματα στο χωρο της Τεχνης (χαμηλα οικονομικα αλλα σημαντικα ποιοτικα) αλλά το 2012 εφτασε ο κομπος στο χτενι με τις αλλαγες μισθων... και 2 δουλειες να εκανα δεν μπορουσα να σταθω με το νοικι. Οποτε ενω βρηκα δουλεια ξανα (4 ωρη αυτη τη φορα) ο μισθος ηταν 250 ευρω μικτα. :worry::worry::worry: Τι να κανεις; Εγκατελειψα την Αθηνα και τις ευκαιρίες κι επιλογές που κουράστηκα να ανοίξω στην τέχνη μου και γυρισα στο πατρικό μου........ Το συναισθημα ειχε ανακουφιση - δεν αντεχα αλλο το οικονομικό αδιέξοδο - αλλα και θλιψη οτι καποιος μου στερει την ευκαιρια να προσπαθησω γι αυτο που αγαπαω.

Το μόνο πραγμα που σκεφτηκα όταν επεστρεψα ήταν να ξαναρχισω να παιζω στο πιανο μου. Ηταν η πρωτη τεχνη που εμαθα όταν ημουν μόλις 8 χρονων. Και το ειχα ζητησει η ίδια. Το σταματησα γιατί το μοναδικό Ωδειο της επαρχίας τότε είχε κλεισει. Άλλο αίσθημα αδικίας κι αυτό... Στα 14 ηθελα να πηγαινοερχομια στο Ιονιο Ωδειο της Κερκυρας αλλα οταν ο πατερας μου ακουσε και για φωνητική δεν με αφησε. Τωρα ξαναρχισα το Ωδειο και ειναι το μόνο πραγμα που με κανει και νιωθω ομορφα... Οπως κι όταν εκανα θεατρο. Γενικά ότα δημιουργώ...

Αυτή τη στιγμή πηγαίνω Ωδειο ξανα (ευτυχως εχουμε τώρα ... :P) και νιώθω καλά. Αλλά δε μου αρκεί. Σκέφτηκα ότι δε θέλω άλλο να χαραμίσω χρόνο χωρίς ουσία. Να κλείσει ενα Ωδειο, ή να μην εχει αξία ενα πτυχιο και και και..... και όλα αυτα που εχω ζήσει μεχρι τωρα. Ψάχτηκα και αποφάσισα να ξαναδώσω πανελλήνιες για να περάσω στο Μουσικών Σπουδών της Κέρκυρας όπου κάνουν και όργανο (σε σχέση με της Αθήνας πχ που ειναι καθαρα θεωρητική σχολή) και είναι και δίπλα στο σπίτι μου.

Αυτό που με απασχολεί είναι πως ειχα βαλει στοχο φετος να παρω το πτυχιο στη Θεσσαλονίκη. Λέω σιγά τα μαθηματα... Μην παει χαμένο... Και διαβασμα για τις πανελλήνιες και για την πανω σχολή... επίσης χρειάζεται να δώσω ειδικό μάθημα Αρμονία (διαβασμα κι εκει) γιατί μπορεί να παίζω καλά πιάνο αλλά αρμονία δεν ειχα προλάβει ποτέ να κάνω. Νομίζω λίγο ειχαμε τότε αρχίσει... Όλα αυτά λίγο με αγχωσαν. Αν και το συζητάω με το Ωδειο να δουμε τι θα κανουμε.

Βεβαια ειτε βγει το πτυχιο μου στη Θεσσαλονίκη, είτε όχι, εγω σκεφτομαι τις Πανελλήνιες γιατί διαβασα ότι με κατατακτήριες δεν εχεις δικαιωμα δωρεαν στεγασης. Οποτε εγω θελω να έχω αυτο το δικαιωμα αφου εχω φορολογική δηλωση... Διαφορετικα θα ειναι δυσκολα. Και τα νοίκια για γκαρσονιέρες γενικά δεν εχουν πεσει σε φυσιολογικά επιπεδα. Μισθοι 400-500 ευρω και για τη γκαρσονιερα 250 χωρις λογαριασμους, δε γινεται!!!!!!

Εγω που ειμαι τεχνολογική κατευθυνση χανω μόρια για το 1ο πεδίο που νομίζω πως ειναι η σχολή; Θεωρητική δεν νομιζω να τα καταφέρω... Ουτε λατινικά ξερω, και ποιος ξαναθυμαται αρχαια τωρα......... :worry::worry::worry:

Συγγνώμη αν εγραψα πολλά αλλά ζητώ κι εγώ κάποιες άλλες οπτικές γωνίες και ίσως λίγο θάρρος ;) ακόμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aidonaki

Νεοφερμένος

Η aidonaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Επίσης αν έχει δώσει κανείς ειδικό μάθημα Αρμονία, θα ήθελα τη γνώμη του :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
σιγουρα χανεις μορια απο τεχνολογικη για πρωτο πεδιο,ποσα μορια εχει αυτη η σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aidonaki

Νεοφερμένος

Η aidonaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
σιγουρα χανεις μορια απο τεχνολογικη για πρωτο πεδιο,ποσα μορια εχει αυτη η σχολη?

:/::/:
ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ (ΚΕΡΚΥΡΑ) ΙΟΝΙΟ ΠΑΝ 90% ΓΕΝΙΚΗ ΣΕΙΡΑ
(2013) 11.321
(2012) 7.352

έτσι το βρήκα γραμμένο στους πίνακες.
Η κατηγορία των τρίτεκνων ισχύει και με ποιες προυποθέσεις;

Όταν αποφοίτησα είχα βγάλει περίπου -γιατί δε θυμάμαι ακριβώς- 14.500-14.800 μόρια.

Επίσης στο ιντερνετ βρήκα τη σχολή Μουσικών Σπουδών να ανήκει και στο 1ο και στο 2ο πεδίο; Σωστό είναι αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Η συγκεκριμενη σχολη βρισκεται στο 2ο και 1ο επιστημονικο πεδιο. Επομενως απο τη τεχνολογικη δεν θα χασεις μορια. Καλη επιτυχια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aidonaki

Νεοφερμένος

Η aidonaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Η συγκεκριμενη σχολη βρισκεται στο 2ο και 1ο επιστημονικο πεδιο. Επομενως απο τη τεχνολογικη δεν θα χασεις μορια. Καλη επιτυχια:)

Ευχαριστώ!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SpirosRHO

Νεοφερμένος

Ο SpirosRHO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καταρχήν, γεια σε ολους σας.Ειμαι 22 ετών και μενω Ροδο.Ειμαι κατα 90% αποφασισμενος να ξαναδωσω πανελλαδικες και να προσπαθησω να παρω ενα πτυχιο.Τελειωσα Γενικο Λυκειο τεχνολογικης κατευθυνσης.Ειχα αποφασισει απο δευτερα Λυκειου οτι θα κατσω και θα δουλευω στο μαγαζι που εχουμε οικογενειακα ( πρακτορειο ΟΠΑΠ ) μονιμα και θα δωσω πανελλαδικες εξετασεις μονο για την εμπειρια και οτι το μονο π με ενδιαφερει ειναι να παρω το απολυτηριο με οποιονδηποτε βαθμο.Ετσι και εγινε , εδωσα πανελλαδικες για "χαβαλε" και πηρα το απολυτηριο με 11,5.Σκεφτομαι να το κανω παραληλα με την δουλεια την οποια πλεον την εχω συνηθισει και ειδικα αυτες τις εποχες που ζουμε , για να λεμε την αληθεια , οταν εχεις δουλεια δεν την αφηνεις.
Ειμαι αναμεσα στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης και το Τμήμα Μεσογειακών Σπουδών αλλα μαλλον με βλεπω πιο πολυ για το δευτερο.Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:
Ημουν τεχνολογικη και αυτα ειναι θεωρητικη.Πως πρεπει να ξεκινησω και ποια ειναι τα πρωτα βηματα π πρεπει να κανω και πρεπει να ξερω ? Δεν με νοιαζει ποσο διαβασμα θα χρειαστω , ειμαι αποφασισμενος να δοκιμασω.Ευχαριστω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BartMan

Νεοφερμένος

Ο BartMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
22 εγω θελω να δωσω πανελληνιες με την Ομαδα Β' ΕΠΑΛ για να περασω στο Τμήμα ΜΙΘΕ του Καποδιστριακου πανεπιστημιου , υπαρχει και μια σκεψη για τμήμα κινηματογραφου στη Θεσσαλονικη , θα διξει...

Το προβλημα ειναι οτι δινω Μαθηματικα και Φυσικη Κτευθυνσης. 2 μαθηματα τα οποια δεν τα διδαχτικα ποτε στο ΕΠΑΛ.

Θα ηθελα να ρωτησω εκτος απο την προφανη και δυστιχως ακριβη λυση του ιδιαιτερου-φροντηστηριου , ξερετε κανα site , κανα βοήθημα να ξεκινησω το διάβασμα ; Το καλό ειναι οτι εχω αρκετο ελευθερο χρονο στη διαθεση μου να αφιερωσω στο διαβασμα και γενικα μπορω και αφιερωνω αρκετες ωρες.

Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
22 εγω θελω να δωσω πανελληνιες με την Ομαδα Β' ΕΠΑΛ για να περασω στο Τμήμα ΜΙΘΕ του Καποδιστριακου πανεπιστημιου , υπαρχει και μια σκεψη για τμήμα κινηματογραφου στη Θεσσαλονικη , θα διξει...

Το προβλημα ειναι οτι δινω Μαθηματικα και Φυσικη Κτευθυνσης. 2 μαθηματα τα οποια δεν τα διδαχτικα ποτε στο ΕΠΑΛ.

Θα ηθελα να ρωτησω εκτος απο την προφανη και δυστιχως ακριβη λυση του ιδιαιτερου-φροντηστηριου , ξερετε κανα site , κανα βοήθημα να ξεκινησω το διάβασμα ; Το καλό ειναι οτι εχω αρκετο ελευθερο χρονο στη διαθεση μου να αφιερωσω στο διαβασμα και γενικα μπορω και αφιερωνω αρκετες ωρες.

Ευχαριστω.
BartMan, και οι δυο σχολες που αναφερεις ειναι του πρωτου πεδιου ,δηλαδη Θεωρητικης κατευθυνσης .Συνεπως,δεν εξεταζεσαι σε Μαθηματικα και Φυσικη ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Κι εγώ δίνω πανελλήνιες μετά από δέκα χρόνια! Έχω ήδη βγάλει μια σχολή αλλά έχω μεγάλη όρεξη. Ακόμα δεν έχω ξεκινήσει διάβασμα αλλά θα ξεκινήσω σύντομα ώστε να έχω έναν αργό και χαλαρό ρυθμό και να μην πιεστώ. Δεν στοχεύω σε σχολή με πολλά μόρια. Γενικώς θεωρώ τις κατατακτήριες τον πιο δύσκολο και αβέβαιο δρόμο (και αν μου επιτρέπετε όχι και σίγουρα αξιοκρατικό) εκτός και αν τα αντικείμενα των δύο σχολών έχουν κάποια σχέση. Ίσως το ιδανικό για κάποιον είναι να διαβάσει έως Δεκέμβρη για κατατακτήριες και αν αποτύχει να συνεχίσει για πανελλήνιες αλλά δεν έχω το κουράγιο για κάτι τέτοιο. Άλλωστε θέλω ξενόγλωσση φιλολογία και νομίζω σε κατατακτήριες και με τον ανταγωνισμό που θα υπάρχει ένα επίπεδο c2 είναι απαραίτητο, το οποίο και δεν έχω, ενώ στο ειδικό μάθημα με επίπεδο b2 εξασφαλίζεται ένας ικανοποιητικός βαθμός. Στο μακρινό 2003 ήμουν θεωρητική, τώρα φυσικά θα είμαι επίσης θεωρητική με την διαφορά ότι θα έχω 3 μαθήματα λιγότερα! (αρχαία δεν πρόκειται να ασχοληθώ με το άγνωστο)
Καλή επιτυχία σε όλους, σε όσους δίνουν για πρώτη φορά και σε όσους θέλουν να συνεχίσουν τις σπουδές τους! Διάθεση για μάθηση να υπάρχει :D :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BartMan

Νεοφερμένος

Ο BartMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
BartMan, και οι δυο σχολες που αναφερεις ειναι του πρωτου πεδιου ,δηλαδη Θεωρητικης κατευθυνσης .Συνεπως,δεν εξεταζεσαι σε Μαθηματικα και Φυσικη ! :)

Μου ειπανε οτι αν θελω να δωσω για ΜΙΘΕ να δωσω καλυτερα απο το 2ο πεδιο μιας και το τμημα ανηκει στο 1ο και 2ο.

Διάθεση για μάθηση να υπάρχει :D :clapup:

Είπες μεγαλη κουβεντα τωρα φιλε buffon. Δυστιχως στο δυτικο κοσμο υπαρχει απο την πλεοψηφια η αντιληψη πανεπιστημιο = μάθηση και μολις τελειωνει αυτο σταματανε και να μαθαινουν και ειναι οι ιδιοι ανθρωποι που ηταν απο οταν ηταν φοιτητες. Το να πας ξανα στο πανεπιστημιο με διψα για μαθηση θελει θαρος και μπραβο σου και εγω γιαυτο θελω να δωσω πανελληνιες υστερα απο 4 χρονια. Βεβαια κατι μου λεει οτι ολοι αυτοι που διψαμε για μαθηση θα απογοητευτουμε με την κατασταση των ελληνικων πανεπιστημιων σε θεματα οργανωσης κτλ αλλα ενταξει...
Επισης για ολους εσας τους life-long learners εκει εξω , τσεκαρετε αυτα εδω : udacity.org , futurelearn.com , coursera.org. Εγω μεσω αυτων βρήκα τι θελω να σπουδασω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Μου ειπανε οτι αν θελω να δωσω για ΜΙΘΕ να δωσω καλυτερα απο το 2ο πεδιο μιας και το τμημα ανηκει στο 1ο και 2ο.
Είπες μεγαλη κουβεντα τωρα φιλε buffon. Δυστιχως στο δυτικο κοσμο υπαρχει απο την πλεοψηφια η αντιληψη πανεπιστημιο = μάθηση και μολις τελειωνει αυτο σταματανε και να μαθαινουν και ειναι οι ιδιοι ανθρωποι που ηταν απο οταν ηταν φοιτητες. Το να πας ξανα στο πανεπιστημιο με διψα για μαθηση θελει θαρος και μπραβο σου και εγω γιαυτο θελω να δωσω πανελληνιες υστερα απο 4 χρονια. Βεβαια κατι μου λεει οτι ολοι αυτοι που διψαμε για μαθηση θα απογοητευτουμε με την κατασταση των ελληνικων πανεπιστημιων σε θεματα οργανωσης κτλ αλλα ενταξει...
Επισης για ολους εσας τους life-long learners εκει εξω , τσεκαρετε αυτα εδω : udacity.org , futurelearn.com , coursera.org. Εγω μεσω αυτων βρήκα τι θελω να σπουδασω...
Πραγματι,η συγκεκριμενη σχολη ανηκει στο 1ο και στο 2ο πεδιο.Εσυ, BartMan εχεις κλιση στη θεωρητικη η στη θετικη-τεχνολογικη κατευθυνση ? Αληθεια,στο ΕΠΑΛ δεν κανατε Μαθηματικα και Φυσικη ? Και ποια μαθηματα διδαχτηκατε ? :confused: Κανεις φροντιστηριο η οχι ; Και μηπως σου αιτιολογησαν γιατι ειναι καλυτερα απ'το 2ο πεδιο να δωσεις γι'αυτο το τμημα ? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BartMan

Νεοφερμένος

Ο BartMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Πραγματι,η συγκεκριμενη σχολη ανηκει στο 1ο και στο 2ο πεδιο.Εσυ, BartMan εχεις κλιση στη θεωρητικη η στη θετικη-τεχνολογικη κατευθυνση ? Αληθεια,στο ΕΠΑΛ δεν κανατε Μαθηματικα και Φυσικη ? Και ποια μαθηματα διδαχτηκατε ? :confused: Κανεις φροντιστηριο η οχι ; Και μηπως σου αιτιολογησαν γιατι ειναι καλυτερα απ'το 2ο πεδιο να δωσεις γι'αυτο το τμημα ? :hmm:

Καναμε στο ΕΠΑΛ Μαθηματικα και Φυσικη Γενικης Παιδειας και οχι Κατευθυνσης . Δεν κανω φροντηστηριο μαλλον για ιδιαιτερο θα ξεκινησω μεσα στην εβδομαδα.
Εγω θεωρω πως εχω κληση στη Θεωρητικη , μιας και μπορω πολυ ευκολα να κατσω να διαβασω και να κατανοησω εννιες,γεγονοτα κτλ. με τα μαθηματικα και φυσικη θα με παρει απλα παρα πολυ περισσοτερο να τα κατανοησω σε επιπεδο πανελληνιων.

Στο 2ο πεδιο ειναι καλυτερα να δωσω διοτι και στο 1ο να εδινα θα ειχα παλι Μαθηματικα και Φυσικη μιας και ειμαι Ομαδα Β' ΕΠΑΛ οποτε μου ειπανε ας δωσω στο 2ο για να εχω και τους συντελεστες, δεν ξερω αν οντως με συμφερει μιας και θεωρω πως αυτα τα 2 μαθηματα θα ειναι τα πιο αδυναμα μου.

Εδω ειναι ακριβως τι θα μαθηματα θα πρεπει να δωσω https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3962863&postcount=3

Οποιος αλλος ξερεις ας βοηθησει ,

Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Cathrinaki

Νεοφερμένος

Η Cathrinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!!!
Τώρα στα γεράματα μού' ρθε να ξαναδώσω πανελλήνιες για Ισπανική Φιλολογία... το πρόβλημα μου είναι οτι δεν ξέρω τι μαθήματα θα πρέπει να δώσω εκτός βέβαια απο το ειδικό μάθημα των Ισπανικών. Την πρώτη φορά που έδωσα πανελλαδικές ήταν το 1998 με τις δέσμες τότε και ήμουν στη πρώτη δέσμη, έδωσα δηλαδή μαθηματικά, φυσική, χημεία και έκθεση. Με τα αρχαία - ιστορία κτλ δεν έχω και πολύ επαφή να πω την μαύρη μου αλήθεια. Μπορείτε λίγο να με κατατοπίσετε όσοι γνωρίζετε τι παίζει με τα μαθήματα και τη διαδικασία γενικά? Θα σας είμαι ευγνώμων!

Απο το site του Υπουργείου Παιδείας βρήκα ότι οι αιτήσεις για τους απόφοιτους γίνονται μέσα στον Φεβρουάριο και οτι θα μπορούσα να δώσω Μαθηματικά-Φυσική-Χημεία/Βιοχημεία-Ηλεκτρολογία-Ν.Γλώσσα(Γ.Π.)-Ιστορία(Γ.Π.), μαθήματα της Τεχνολογικής Κατερύθυνσης.
Είναι όμως εφικτό με αυτά τα μαθήματα να περάσω Ισπανική Φιλολογία που ανήκει στο 1ο Επιστημονικό Πεδίο;;;
Τι βαθμούς θα πρέπει να "χτυπήσω" ωστε να τα καταφέρω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Ναι αυτο που λες ειναι εφικτο.

Θα εχεις ωστοσο απωλεια μοριων. Υπολογιζε πανω κατω 1000 μορια. Συμφωνα με τα περσινα δεδομενα η βαση ηταν 10.483. Αν εγραφες θεωρητικα εστω ενα 15 στα ισπανικα αυτο διπλασιαζεται επι 2 και εχεις αυτοματα συν 3000 μορια. Επομενως αν εγραφες στις πανελληνιες 9000 θα εφτανες μαζι με το ειδικο περιπου τα 11.000 μορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cathrinaki

Νεοφερμένος

Η Cathrinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δηλαδη για να καταλαβω...περιπου ποσο πρεπει να γραψω στα υπολοιπα μαθηματα για να περασω;;;
Πρεπει να γράψω στα 6 μαθήματα γύρω στο 15;;
6χ1500=9000;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top