fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ισχύουν μόνο οι γραπτοί
Αν και συνήθως δε συμφωνώ να δώσουν ενήλικοι ξανά πανελλαδικές (για διάφορους λόγους) σε σένα συμφωνώ. Πιστεύω ότι η θεωρητική κατεύθυνση ταιριάζει περισσότερο σε ώριμα μυαλιά οπότε έχεις πολλές προοπτικές για να γράψεις καλά. Για την βιολογία θα συμφωνήσω (πολύ πιο εύκολη από την ιστορία γενικής).

Όσο αφορά την σχολή πιστεύω ότι πρέπει να σκεφτείς και τα τμήματα ΜΜΕ (είναι καλύτερα να εξειδικευτείς σε κάτι που ξέρεις και σίγουρα θα έχεις προβάδισμα απο αλλους φοιτητές από το να αρχίσεις κάτι από το 0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Καταλαβαίνω αυτό που λες, όμως όλα αυτά τα χρόνια είχα την ευκαιρία να συναναστραφώ με παιδιά που είχαν τελειώσει, ή σπούδαζαν ΜΜΕ. Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι είναι μια καθαρά θεωρητική σχολή, που δεν σου μαθαίνει τίποτα πρακτικό, ούτε ας πούμε να κάνεις ρεπορτάζ, ούτε να γράφεις. Είναι κάτι που ή το έχεις ή δεν το έχεις. Οπότε αν και παραμένει η προτίμησή μου στις θεωρητικες σπουδές, θα προτιμούσα κάτι άλλο.

Αποφάσισα να δώσω γιατί το παίδευα στο μυαλό μου από πέρυσι και δεν το έκανα, με αποτέλεσμα να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο! Τα θεματα ήταν εύκολα... μάλιστα κατεβάζοντάς τα τώρα για να τα δω, διαπίστωσα ότι ήδη θυμάμαι αρκετά πράγματα, πχ μεταφράσεις λατινικών, γραμματική, συντακτικό κλπ.
Μακάρι να μπορούσα να έχω δώσει νωρίτερα, όμως δούλευα 12 ώρες τη μέρα και δεν είχα χρόνο για τίποτα άλλο! Οπότε γιατί να μην προσπαθήσω, δεν έχω να χάσω τιποτα.

** Ευχαριστω για την απάντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καταλαβαίνω αυτό που λες, όμως όλα αυτά τα χρόνια είχα την ευκαιρία να συναναστραφώ με παιδιά που είχαν τελειώσει, ή σπούδαζαν ΜΜΕ. Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι είναι μια καθαρά θεωρητική σχολή, που δεν σου μαθαίνει τίποτα πρακτικό, ούτε ας πούμε να κάνεις ρεπορτάζ, ούτε να γράφεις. Είναι κάτι που ή το έχεις ή δεν το έχεις. Οπότε αν και παραμένει η προτίμησή μου στις θεωρητικες σπουδές, θα προτιμούσα κάτι άλλο.

Ποια σχολή ΜΜΕ έβγαλαν οι φίλοι σου..; Γιατί μάλλον τουρίστες ήταν...Σόρρυ, αλλά πρέπει να διορθώνονται οι ανακρίβειες.

(Το ταλέντο στο γράψιμο συμφωνώ ότι ή το έχεις ή όχι. Αλλά το πώς να γράφεις δημοσιογραφικά το μαθαίνεις. Δεν μπορούν όλοι με καλή πένα να γίνουν δημοσιογράφοι. Και το ρεπορτάζ το μαθαίνεις.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Κοίταξε, αν είσαι τουρίστας δεν παίρνεις και πτυχίο... λογικά (και δεν θάβω τους φίλους μου, μιλάω για άτομα που έτυχε να συνεργαστώ :) ). Κατά τ' άλλα, το ίδιο πράγμα είπα.. ή το έχεις ή δεν το έχεις. Όμως αυτά τα πράγματα μαθαίνονται στην πράξη. Μη μου πεις ότι τα τμήματα ΜΜΕ δεν έχουν πολλή θεωρία και καθόλου πράξη. Καλή είναι και η θεωρία και η ακαδημαϊκή γνώση, όμως όταν ξεκινάς να δουλεύεις, βλέπεις ότι πρακτικά αυτά που μάθαινες τόσα χρόνια στη σχολή, είναι διαφορετικά. Βέβαια το ραδιόφωνο της Παντείου ας πούμε και η εκπομπή των φοιτητών στον 9,84 είναι πολύ θετικές πρωτοβουλίες, όμως θα έπρεπε να υπάρχουν περισσότερες τέτοιες κινήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Επειδή ήμουν και είμαι σε τμήμα ΜΜΕ, και έχουμε στενή συνεργασία με τα άλλα δύο τμήματα ΜΜΕ της Ελλάδας, έχω μια συνολική άποψη, η οποία εμπλουτίζεται όσο μπαίνω και πιο μέσα στα πράγματα.

Φυσικά και έχουν πράξη τα τμήματα ΜΜΕ! Και την έχουν όταν χρειάζεται, μετά από το 3ο έτος, όπου αρχίζουν και οι πρακτικές. Στα δύο πρώτα χρόνια παίρνεις βασικές γνώσεις από διάφορα πεδία, που αν θέλεις να λέγεσαι σωστός δημοσιογράφος πρέπει να τα ξέρεις. Είναι πολύ σωστά φτιαγμένο το πρόγραμμα σπουδών. Μετά ξεκινά η εξειδίκευση σε ότι θέλει ο καθένας, είτε λέγεται δημοσιογραφία είτε λέγεται επικοινωνιολογία είτε ότι άλλο θέλει. Αν είχαμε πρακτικά μαθήματα από τα πρώτα έτη, θα έλειπαν βασικές γνώσεις ανάμεσα σε άλλα κοινωνιολογίας, γλωσσολογίας, επικοινωνίας, δικαίου των ΜΜΕ για να μην γράφονται και φωτογραφίζονται χοντράδες όπως γίνεται κατά κόρον τώρα με τους "δήθεν" δημοσιογράφους που προσβάλλουν τους συνανθρώπους μας.

Και το δικό μας τμήμα έχει ραδιόφωνο και περιοδικό! Μέχρι και μοντάζ κάνουμε. Μέχρι και να στήνουμε σελίδες μαθαίνουμε.

Αυτό το επιχείρημα για την πράξη και την θεωρία το λένε μόνο όσοι βαριούνται και θεωρούν ότι η δημοσιογραφία είναι να σε βγάζουν από τα 18 να ξεροσταλιάζεις στο δρόμο επειδή δεν έχουν άλλο θύμα στο κανάλι ή ακόμα ακόμα και οι τυχοδιώκτες που δεν τους ενδιαφέρει να πάνε λίγο παρακάτω σε αυτό που σπουδάζουν (δεν λέω για σένα εννοείται, απλά έχω μια πικρία που προσπαθώ να εξηγήσω ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ το ίδιο πράγμα).

Δυστυχώς, στα τμήματα αυτά και τουρίστας να είσαι, μπορείς να το πάρεις το πτυχίο, όχι με κανέναν σοβαρό βαθμό αλλά το παίρνεις.Ειδικά τώρα στην εξεταστική, κάνω συλλογή από τουρίστες. Χτες σε ακροατήριο 20 ατόμων πιάσαμε 6 κινητά. Αυτοί μας χαλάνε το όνομα του πτυχίου μας και εκνευρίζομαι!!! Είναι εύκολο να τις βγάλεις τις σχολές μας, δύσκολο να πάρεις καλό βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
. Χτες σε ακροατήριο 20 ατόμων πιάσαμε 6 κινητά.


Άτιμη και ειρωνική μοίρα,
που παίρνεις αθώους φοιτητές
και τους μεταλλάσεις σε μέλη ΔΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Επειδή ήμουν και είμαι σε τμήμα ΜΜΕ, και έχουμε στενή συνεργασία με τα άλλα δύο τμήματα ΜΜΕ της Ελλάδας, έχω μια συνολική άποψη, η οποία εμπλουτίζεται όσο μπαίνω και πιο μέσα στα πράγματα.
Φυσικά και έχουν πράξη τα τμήματα ΜΜΕ! Και την έχουν όταν χρειάζεται, μετά από το 3ο έτος, όπου αρχίζουν και οι πρακτικές. Στα δύο πρώτα χρόνια παίρνεις βασικές γνώσεις από διάφορα πεδία, που αν θέλεις να λέγεσαι σωστός δημοσιογράφος πρέπει να τα ξέρεις. Είναι πολύ σωστά φτιαγμένο το πρόγραμμα σπουδών. Μετά ξεκινά η εξειδίκευση σε ότι θέλει ο καθένας, είτε λέγεται δημοσιογραφία είτε λέγεται επικοινωνιολογία είτε ότι άλλο θέλει. Αν είχαμε πρακτικά μαθήματα από τα πρώτα έτη, θα έλειπαν βασικές γνώσεις ανάμεσα σε άλλα κοινωνιολογίας, γλωσσολογίας, επικοινωνίας, δικαίου των ΜΜΕ για να μην γράφονται και φωτογραφίζονται χοντράδες όπως γίνεται κατά κόρον τώρα με τους "δήθεν" δημοσιογράφους που προσβάλλουν τους συνανθρώπους μας.

Και το δικό μας τμήμα έχει ραδιόφωνο και περιοδικό! Μέχρι και μοντάζ κάνουμε. Μέχρι και να στήνουμε σελίδες μαθαίνουμε.

Αυτό το επιχείρημα για την πράξη και την θεωρία το λένε μόνο όσοι βαριούνται και θεωρούν ότι η δημοσιογραφία είναι να σε βγάζουν από τα 18 να ξεροσταλιάζεις στο δρόμο επειδή δεν έχουν άλλο θύμα στο κανάλι ή ακόμα ακόμα και οι τυχοδιώκτες που δεν τους ενδιαφέρει να πάνε λίγο παρακάτω σε αυτό που σπουδάζουν (δεν λέω για σένα εννοείται, απλά έχω μια πικρία που προσπαθώ να εξηγήσω ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ το ίδιο πράγμα).

Δυστυχώς, στα τμήματα αυτά και τουρίστας να είσαι, μπορείς να το πάρεις το πτυχίο, όχι με κανέναν σοβαρό βαθμό αλλά το παίρνεις.Ειδικά τώρα στην εξεταστική, κάνω συλλογή από τουρίστες. Χτες σε ακροατήριο 20 ατόμων πιάσαμε 6 κινητά. Αυτοί μας χαλάνε το όνομα του πτυχίου μας και εκνευρίζομαι!!! Είναι εύκολο να τις βγάλεις τις σχολές μας, δύσκολο να πάρεις καλό βαθμό.

οκ, δεκτά αυτά που λες... προτείνω να μη συνεχίσουμε το θέμα εδώ γιατί θα βγούμε ακόμα περισσότερο εκτός θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Καλησπερα,ηθελα να ρωτησω για τις πανελληνιες,εδωσα και εγω το 2003 απο γενικο και προσφατα τελειωσα τη σχολη και πηρα ενα πτυχιο και θελω να ξαναδωσω πανελληνιες αλλα εχουν περασει πολλα χρονακια και δεν ξερω πως λειτουργει το συστημα.ΚΑταρχας θα πρεπει να διαλεξω κατευθυνση για να δωσω εξετασεις η δινω με την παλια πουειχα επιλεξει?ΚΑι αυτη η κατευθυνση με περιοριζει ως προς τις σχολες.δηλαδη πχ πρεπει αλλη κατευθυνση στην ΙΑτρικη και αλλη στο ΕΜΠ η μπορω να μπω και στις δυο?Και ποσα ειναι τα μαθηματα και ποια δινουμε οσοι ξαναδινουμε πανελληνιες?Επισης θα μπορουσα να παω σε νυχτερινο να δωσω η πρεπει να κανω την 4η χρονια?Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Καλησπερα,ηθελα να ρωτησω για τις πανελληνιες,εδωσα και εγω το 2003 απο γενικο και προσφατα τελειωσα τη σχολη και πηρα ενα πτυχιο και θελω να ξαναδωσω πανελληνιες αλλα εχουν περασει πολλα χρονακια και δεν ξερω πως λειτουργει το συστημα.ΚΑταρχας θα πρεπει να διαλεξω κατευθυνση για να δωσω εξετασεις η δινω με την παλια πουειχα επιλεξει?ΚΑι αυτη η κατευθυνση με περιοριζει ως προς τις σχολες.δηλαδη πχ πρεπει αλλη κατευθυνση στην ΙΑτρικη και αλλη στο ΕΜΠ η μπορω να μπω και στις δυο?Και ποσα ειναι τα μαθηματα και ποια δινουμε οσοι ξαναδινουμε πανελληνιες?Επισης θα μπορουσα να παω σε νυχτερινο να δωσω η πρεπει να κανω την 4η χρονια?Ευχαριστω!

Γεια σου George,

Καταρχήν πλέον, τα μαθήματα δεν είναι εννιά, είναι έξι. Δίνεις δηλαδή τα τέσσερα της κατεύθυνσης, έκθεση και ένα ακόμα γεν. παιδείας που επιλέγεις εσύ, μεταξύ βιολογίας, μαθηματικών, ιστορίας και φυσικής (για τη φυσική έχω μια αμφιβολία, αλλά νομίζω είναι και γεν. παιδείας). Επιπλέον, μπορείς να δώσεις Αρχές Οικ. Θεωρίας, ειδικά μαθήματα ή/και αθλήματα, αυτό δεν αλλάζει, είναι όπως όταν δίναμε εμείς.

Λοιπόν, κατεύθυνση νομίζω πως δεν σε περιορίζει κανένας να αλλάξεις, αλλά σκέψου αν σε συμφέρει, να αλλάξεις πχ από θεωρητική σε θετική ή το αντίθετο. Εσύ το ξέρεις καλύτερα. Επίσης, η κατεύθυνση που επιλέγεις, σου "ξεκλειδώνει" κάποια πεδία, βάσει των μαθημάτων βαρύτητας. Και αυτό ίσχυε όταν δίναμε εμείς. Μπορείς να τα δεις αναλυτικά εδώ https://www.look4studies.com/ekpaideusi-teleutaia-nea-panelladikes-exetaseis-2011.html

Ας πούμε, ιατρική και πολυτεχνείο, είναι στο τρίτο και στο τέταρτο πεδίο, αντίστοιχα. Οπως θα δείς και στο link που σου έδωσα, σε συμφέρει να δώσεις από θετική κατεύθυνση και λιγότερο από τεχνολογική. Από θεωρητική είναι ακόμα δυσκολότερο (αλλά φαντάζομαι για να σκέφτεσαι αυτές τις σχολές θα είσαι καλύτερος σε φυσικομαθηματικά κλπ). Εχε στο μυαλό σου, ότι μπορούμε να δηλώσουμε μόνο σχολές από δύο πεδία, όχι παραπάνω.

Τέλος, δεν ξέρω αν γίνεται να πας σε νυχτερινό. Εχεις ήδη απολυτήριο λυκείου, οπότε, πώς θα σε δεχθούν; Δεν γίνεται. Οι δηλώσεις των αποφοίτων για να συμμετέχεις ξανά στις εξετάσεις είναι από τις 10 μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου. Δες αναλυτικά εδώ: https://www.minedu.gov.gr/grafeio-ty...pal-i-aitisis-gia-endosxoliko-apolytirio.html

Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos22

Νεοφερμένος

Ο Manos22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημερα, με λενε Μανο ειναι 22 χρονων και εχω τελειωσει ΙΕΚ. Μιας και δεν βλεπω φως οσον αφορα τα επαγγελματικα αποφασισα να δωσω ξανα πανελληνιες του χρονου μηπως και καταφερω κατι καλυτερο στο μελλον, ενδιαφερομαι κυριως για τα ΤΕΙ εργοθεραπειας και λογοθεραπειας.Εχω ομως το εξης προβλημα με τις κατευθυνσης. Αν παω θετικη (χωρις απωλεια μοριων) νομιζω οτι δεν θα τη παλεψω καθολου με μαθηματικα-φυσικη-χημεια καθως εχω τεραστια κενα απο τις προηγουμενες ταξεις. Προλαβαινω να τα καλυψω μεχρι το Σεπτεμβρη? Απο την αλλη αν δωσω απο θεωρητικη θα εχω 4 μαθηματα χωρις ιδιαιτερες προαπετουμενες γνωσεις, λατινικα που θα χω την υλη μιας χρονιας να καλυψω και Αρχαια... μου φαινεται πιο ευκολο αλλα θα πρεπει να γραψω αρκετα παραπανω απο τη βαση γιατι θα εχω απωλεια μοριων... Καταλαβαινεται τον προβληματισμο μου, τι λετε να κανω τελικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Καλημερα, με λενε Μανο ειναι 22 χρονων και εχω τελειωσει ΙΕΚ. Μιας και δεν βλεπω φως οσον αφορα τα επαγγελματικα αποφασισα να δωσω ξανα πανελληνιες του χρονου μηπως και καταφερω κατι καλυτερο στο μελλον, ενδιαφερομαι κυριως για τα ΤΕΙ εργοθεραπειας και λογοθεραπειας.Εχω ομως το εξης προβλημα με τις κατευθυνσης. Αν παω θετικη (χωρις απωλεια μοριων) νομιζω οτι δεν θα τη παλεψω καθολου με μαθηματικα-φυσικη-χημεια καθως εχω τεραστια κενα απο τις προηγουμενες ταξεις. Προλαβαινω να τα καλυψω μεχρι το Σεπτεμβρη? Απο την αλλη αν δωσω απο θεωρητικη θα εχω 4 μαθηματα χωρις ιδιαιτερες προαπετουμενες γνωσεις, λατινικα που θα χω την υλη μιας χρονιας να καλυψω και Αρχαια... μου φαινεται πιο ευκολο αλλα θα πρεπει να γραψω αρκετα παραπανω απο τη βαση γιατι θα εχω απωλεια μοριων... Καταλαβαινεται τον προβληματισμο μου, τι λετε να κανω τελικα?

Δεν γράφεις σε ποιά κατεύθυνση ήσουν στο λύκειο... Εφόσον σκοπεύεις να δώσεις του χρόνου, έχεις πολύ χρόνο να οργανώσεις το διάβασμά σου. Λες ότι θα έχεις να καλύψεις την ύλη ενός χρόνου στα λατινικά. Αρα ήσουν θεωρητική στη Β' λυκείου; Αν ήσουν, θα χρειαστείς γερή επανάληψη πριν περάσεις στα λατινικά της Γ' λυκείου. Αν όχι, πρέπει να ξεκινήσεις από την αρχή, γιατί οι βάσεις γραμματικής-συντακτικού μπαίνουν στη δευτέρα. Το ίδιο και στα αρχαία, που πιό εντατικά αρχίζει να ασχολείται κανείς στην κατεύθυνση, όχι στην Α' λυκείου.

Λοιπόν, για να μη σε ζαλίζω, η κάθε κατεύθυνση έχει τις δυσκολίες και τις παγίδες της. Η θεωρητική χρειάζεται πάρα-πάρα-πάρα πολύ διάβασμα. Από την άλλη βέβαια, αν τα μαθηματικά σου φαίνονται σαν κινέζικα, μην το επιχειρήσεις, γιατί η ύλη δεν καλύπτεται τόσο εύκολα στα μαθήματα θετικής -πιστεύω- (αν μιλάμε για διάβασμα χωρίς φροντιστήριο).

Με λίγα λόγια, καλύτερα να δώσεις τα μαθήματα της κατεύθυνσης που είχες, γιατί θα ξέρεις καλύτερα περί τίνος πρόκειται, πού είχες αδυναμίες και πού όχι και θα μπορείς να οργανώσεις καλύτερα το διάβασμά σου. Αλλα το σημαντικό είναι ότι έχεις μπροστά σου έναν ολόκληρο χρόνο! Εκμεταλλεύσου το λοιπόν, από τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos22

Νεοφερμένος

Ο Manos22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
@tiramisuu
Για σου φιλη ευχαριστω για την απαντηση σου, ημουν τεχνολογικη στο λυκειο, οχι οτι εχει να κανει βεβαια γιατι δεν πολυ διαβαζα.

Αποφασισα τελικα να δωσω απο θετικη, ηθελα να ρωτησω οποιον εχει επιχειρησει κατι αναλογο η εχει μια αποψη, πιστευετε οτι σε 6 μηνες με ιδιαιτερα το καλοκαιρι λιγες ωρες την εβδομαδα θα μπορεσω να καλυψω την υλη προηγουμενων ταξεων σε μαθηματικα-φυσικη-χημεια και να μπω κανονικα απο Σεπτεμβρη στην υλη της Γ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
@tiramisuu
Για σου φιλη ευχαριστω για την απαντηση σου, ημουν τεχνολογικη στο λυκειο, οχι οτι εχει να κανει βεβαια γιατι δεν πολυ διαβαζα.

Αποφασισα τελικα να δωσω απο θετικη, ηθελα να ρωτησω οποιον εχει επιχειρησει κατι αναλογο η εχει μια αποψη, πιστευετε οτι σε 6 μηνες με ιδιαιτερα το καλοκαιρι λιγες ωρες την εβδομαδα θα μπορεσω να καλυψω την υλη προηγουμενων ταξεων σε μαθηματικα-φυσικη-χημεια και να μπω κανονικα απο Σεπτεμβρη στην υλη της Γ?

Απο Εσενα εξαρταται. Ο χρονος ειναι υπερ-αρκετος .Αν διαβαζεις θα τα βγαλεις, αν περιμενεις να στα βαλουν οι καθηγητες στο κεφαλι ,οσες ωρες και να κανεις δεν θα καταφερεις και πολλα. Its up to you
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ana30

Νεοφερμένος

Η ana30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλημέρα
είμαι 30 χρονών και αποφάσισα φέτος να δώσω πανελλήνιες, θεωρώντας ότι θα βοηθηθώ περισσότερο στη δουλειά μου. Να σημειώσω ότι δεν είχα ξαναδώσει ποτέ ξανά, αφού τελείωσα ιδιωτική σχολή μετά το λύκειο. Ξεκίνησα να διαβάζω μετά τα Χριστούγεννα, δεν έκανα κανένα φροντιστήριο και απλά πήρα κάποια βοηθήματα σε όλα τα μαθήματα και διάβαζα μόνη μου. Λόγω δουλειάς δεν είχα δυνατότητα να διαβάζω περισσότερο από 3 ώρες την ημέρα και κοντά στις 6 ώρες το Σαββατοκύριακο. Το τελευταίο δίμηνο διάβαζα περισσότερο καθημερινά, αλλά μην φανταστείτε πολύ συνολικά κανά τετράωρο την ημέρα. Την ύλη κατάφερα να την τελειώσω τον μήνα των πανελληνίων, επανάληψη έκανα τις μέρες που έγραφα. Τις δύο πρώτες εβδομάδες του Μαίου, πήρα άδεια από τη δουλειά και εκεί τα έδωσα όλα, διαβάζοντας όλη την ημέρα. Αυτά και μόνο.
Συμφωνώ απόλυτα ότι το μυστικό είναι στο σωστό πρόγραμμα και στη συστηματική δουλειά. Έδωσα βάση σε αρχαία, ιστορία και λατινικά, λιγότερο στη βιολογία και πολύ λιγότερο σε έκθεση η λογοτεχνία. Κατάφερα να συγκεντρώσω 16350 μόρια και να περνάω στη σχολή που ήθελα.
Ακούω παιδιά να διαβάζουν όλη την ημέρα, να στερούνται χρόνο δικό τους, εξόδους κλπ. Αυτό που απλά έχω να συμβουλεύσω μέσα από τη δική μου μικρή εμπειρία είναι χρειάζεται πρόγραμμα και μάλιστα συστηματικό, το οποίο πέρα από το χρόνο διαβάσματος θα περιλαμβάνει απαραίτητα χρόνο προσωπικό. Ένας άνθρωπος που πιεζεται -και σίγουρα οι πανελλήνιες έιναι πάρα πολύ πιεστική διαδικασία για ένα νέο- αν δεν μπορέσει να βρει χρόνο δικό του και χρόνο για τους φίλους του μέσα στο σκ, η διαδικασία του διαβάσματος και οι πανελλήνιες θα γίνουν μια ηλίθια, πιεστική και ψυχοφθόρα διαδικασία. Κλείνοντας σας παραθέτω το εξαιρετικό χρονογράφημα της Έλενας Ακρίτα, σχετικό επί του θέματος. Να προσέχετε τους ευατούς σας φίλοι μου
Μη χαλάς την καρδιά σου, καρδιά μου ...

Αυτή η Τετάρτη -η Μαύρη Τετάρτη- Τετάρτη ήταν και πέρασε. Μια βλαμμένη Τετάρτη. Μίζερη, ανέραστη κι εκδικητική. Μια Τετάρτη που σε άγχωσε, που σε τρέλανε, που η καρδιά έφτασε στο στόμα και οι σφυγμοί σου χτύπησαν διακόσια. Μια συμπλεγματική Τετάρτη που έγινε σταρ, στα καλά καθούμενα, μόνο και μόνο γιατί κρατούσε στο τσεπάκι της τη ζωή σου. Το μέλλον σου. Τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ σου. Τις βάσεις και τις βαθμολογίες σου. Τα όνειρά σου. Που σε πείσανε ότι είναι δικά σου. Και σε δέσανε και σε δεσμεύσανε. Μη μένεις δέσμιος της δέσμης σου, καρδιά μου ...

Δεν φταις εσύ. Δε φταις εσύ που το εκπαιδευτικό σύστημα αλλάζει Τρίτη - Πέμπτη - Σάββατο, που κάθε καινούριος υπουργός μόλις μπει στο ρετιρέ της παιδείας, τον πιάνει μανία να αλλάξει τη διακόσμηση. Πάρτε από κει τον καναπέ, φέρτε πίσω την εταζέρα, ξεκρεμάστε τον πίνακα, αλλάξτε το πορτατίφ, τις λάμπες, τα λαμπατέρ, αλλάξτε τους τα φώτα γενικώς.

Δεν φταις εσύ που η μάνα σου κι ο πατέρας σου επενδύσανε τη μάνα τους και τον πατέρα τους πάνω σου. Που εδώ ο κόσμος καίγεται κι εκείνοι φαντασιώνονται μια μπρονζέ κορνίζα με το δίπλωμά σου πάνω από την κασέλα.

Πώς το πάθανε αυτό; Πότε το πάθανε αυτό και δεν το πήρανε χαμπάρι; Μια χαρά γενιά του Πολυτεχνείου υπήρξαν οι άνθρωποι. Με τα πανό τους, με τα πλακάτ τους, με το Μαρκούζε τους, με τον Ρόμερ τους και τον Γκοντάρ τους, με τις προγαμιαίες τους. Είδες, καρδιά μου, τι παθαίνει ο άνθρωπος μόλις πατάει τα σαράντα; Παθαίνει μια εξέλιξη. Μεταλλάσσεται ως πόκεμον. Ό,τι κορόιδευε, τώρα το λούζεται. Ό,τι πολέμησε, τώρα το ασπάζεται. Δηλώνει αστός, φέρεται σα μικροαστός και ψηφίζει Αριστερά. Άβυσσος η ψυχή του τεχνοκράτη. Μόλις μπει το Ηome Cinema από την πόρτα, βγαίνει ο Μαρξ από το παράθυρο.

Κι έτσι, για τα προσχήματα, έτσι για ένα άλλοθι στο προσχόλ της μέσης ηλικίας κάποιες μνήμες ανασύρονται ενίοτε. Κάποιες σπάνιες συναντήσεις με τους «παλιούς». Τους «συναγωνιστές» μην πω καμιά κουβέντα σαββατιάτικα: «Τι ωραία που ήταν όλα τότε, θυμάσαι βρε; Μας κυνηγούσαν οι μπάτσοι στη Στουρνάρη, τρέχαμε στις διαδηλώσεις ...; Τι νόστιμα, τι γραφικά - σαν ηλιοβασίλεμα στη Σαντορίνη ένα πράμα. Θυμάσαι βρε; Αλήθεια, το'χεις ακόμα εκείνο το χακί αμπέχωνο; Αλήθεια, το'χεις ακόμα εκείνο το κατακόκκινο όραμα; Μπράβο βρε ...;» Κατάλαβες, καρδιά μου;

Αυτός ήταν ο μπαμπάς σου κάποτε. Αυτή ήταν η μάνα σου. Ένα αγόρι κι ένα κορίτσι ολόφωτα, σαν αστραπές στο σκότος και στο έρεβος. Μακριά μαλλιά, βλέμμα-αγκαλιά, σώμα χωρίς κυτταρίτιδα. Αυτοί οι ίδιοι άνθρωποι που τώρα, με ρόμπα και τσόκαρο, σβήνουν το ένα τσιγάρο πίσω απ'το άλλο. Και Τετάρτη πρωί, στις δέκα ακριβώς, κάθονται κολλημένοι στην οθόνη, να δουν αν μπήκες εσύ στο Πανεπιστήμιο.

Πώς να μπεις στο Πανεπιστήμιο, καρδιά μου; Πώς; Ποιος σώφρων άνθρωπος μπορεί να πιάσει βαθμολογία 19,7; Να στο δώσω και ολογράφως να το εντυπωθείς: Δεκαεννέα κόμμα επτά. Που σημαίνει ότι με 19,6 είσαι για φτύσιμο. Νούλα. Αποτυχημένος. Με 19,6 θα πουλάς εμφιαλωμένα νερά στα φανάρια. Έτσι κι αλλιώς, ως επιστήμων, δεν θα δεις προκοπή, καρδιά μου.

Δικηγόρο έχω. Παθολόγο έχω, Καρδιολόγο έχω. Ενδοκρινολόγο, οδοντίατρο, γυναικολόγο, χειρουργό, ορθοπεδικό έχω. (Ψυχίατρο δεν έχω, αλλά που θα πάει..). Τους έχω όλους αυτούς σε όλες τις συσκευασίες. Και σε καθηγητή και σε υφηγητή και σε κάτι πιο λαϊτ, άμα μου 'ρχεται βαρύ στο στομάχι όλο αυτό το κρεμασμένο χαρτομάνι στο γραφείο του, όλη αυτή η διπλωματίλα, το ξένο Πανεπιστήμιο, το ντοκτορά και η διάκριση.

Υδραυλικό δεν έχω, καρδιά μου. Στον ηλεκτρολόγο κάνω τάματα να 'ρθει να δει το ρελέ ασφαλείας που τα 'χει φτύσει. Καυστηρατζή δε βρίσκω. Αυτοί λείπουν από τη ζωή μου. Αυτοί που έρχονται -αν έρθουν- κάθονται ένα τέταρτο, παίρνουν μια εικοσάρα και δε σου δίνουν και απόδειξη. Και κάθε μισό λεπτό βαράει το κινητό τους. Ουρές περιμένουν. Ουρές ατέλειωτες μέσα στην κατάνυξη. Τεχνικός μπήκε στο σπίτι μου ή ο Τίμιος Σταυρός;

Όχι, καρδιά μου, δεν σου λέω «γίνε υδραυλικός», επειδή δε βρίσκω εγώ υδραυλικό. Δεν είναι τόσο ιδιοτελή τα κίνητρά μου. Σου λέω, απλώς, γράψ'την αυτή τη Μαύρη Τετάρτη. Γράψ'την κανονικά. Μπορεί να μη με πιστεύεις τώρα, αλλά κάποτε θα τη θυμάσαι και θα ρίχνεις το γέλιο της αρκούδας. Μπορεί να μην το ξέρεις τώρα -τώρα που τα μάτια σου είναι υγρά ακόμα- αλλά η ζωή πάντα βρίσκει τρόπους να σου κλείνει το μάτι. Δεν είναι η Κηφισίας ο μόνος δρόμος για να φθάσεις Σύνταγμα. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι. Υπάρχουν κι άλλοι δρόμοι. Κι αν δεν είσαι ακόμα σίγουρος ότι καλά και σώνει θέλεις να φθάσεις Σύνταγμα, ότι καλά και σώνει αυτός είναι ο προορισμός σου δεν πειράζει. Δεν έγινε και τίποτα. Η διαδρομή μετράει, καρδιά μου ...

Κι όταν βρεις, όταν δεις το μέρος που θέλεις, μόνος σου θα το καταλάβεις. Θα παρκάρεις και θα βγεις. Θα κοιτάξεις γύρω σου. Θα έχεις φθάσει. Επιτέλους, ύστερα από χρόνια στα θρανία, ύστερα από δέσμες και δεσμά, βάσεις και Βασούλες, ύστερα από απύθμενες ηλιοθιότητες, εσύ θα έχεις φθάσει. Εκεί που θέλεις. Εκεί που Εσύ θέλεις. Τελικά. Αρχικά.

Καλή αρχή, καρδιά μου. Καλή ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Παίδες,θα ήθελα απόψεις πάνω σε ένα θέμα που συζητάω εδώ και κάτι μέρες.Ένας φίλος ο οποίος είναι 3ο έτος στην σχολή του,όταν την τελειώσει θα ξαναδώσει πανελλήνιες για υψηλόβαθμη σχολή.Θα είναι ευκολότερο για αυτόν;ή θα είναι ακόμα πιο δύσκολο;σημειωτέων,είναι μαθηματικό και αυτός!ακούω απόψεις....

υ.γ.:δεν ξέρω αν έχει θιχτεί παρόμοιο thread...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Θεωρω πως θα είναι πιο δύσκολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Παίδες,θα ήθελα απόψεις πάνω σε ένα θέμα που συζητάω εδώ και κάτι μέρες.Ένας φίλος ο οποίος είναι 3ο έτος στην σχολή του,όταν την τελειώσει θα ξαναδώσει πανελλήνιες για υψηλόβαθμη σχολή.Θα είναι ευκολότερο για αυτόν;ή θα είναι ακόμα πιο δύσκολο;σημειωτέων,είναι μαθηματικό και αυτός!ακούω απόψεις....

υ.γ.:δεν ξέρω αν έχει θιχτεί παρόμοιο thread...

Μια συμφοιτητριά μου τελείωσε το Παιδαγωγικό Αθήνας, ξαναέδωσε πανελλήνιες και πέρασε Νηπιαγωγών Αθήνας. Επειδή σκέφτομαι να κάνω το ίδιο, μου είπε να το κάνω σίγουρα. Όπως είπε χαρακτηριστικά, "μπροστά στο πανεπιστήμιο οι πανελλήνιες μου φάνηκαν περίπατος". Και να φανταστείς ότι και τις 2 φορές έδωσε με Θετική. Το μόνο κακό είναι ότι δεν σου αναγνωρίζουν τυχόν κοινά μαθήματα με το πρώτο πτυχίο. Μόνο αν έχεις μπει με κατατακτήριες το κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Χαιρετε!!!

Αποφοιτησα απο το λυκειο το 1999.
Τοτε υπηρχε ακομα το συστημα με τις δεσμες και
απ'οτι ακουω εχουν αλλαξει πολλα απο τοτε.

Σκεφτομαι να ξαναδωσω πανελληνιες και ηθελα να ρωτησω που μπορω να απευθυνθω για πληροφοριες.
παρολο που ησουν αριστος μαθητης γιανα περασεις ιατρικη θα χρειαστει να κανεις μεγαλη προσπαθεια καθως η υλη εχει αλλαξει.περιμενω να μαθω πως θα τα πας:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.

macmarios

Νεοφερμένος

Ο macmarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδιά θέλω την άποψη σας πάνω σε κάτι.Είμαι 28 ετών και πάντα ένιωθα την ανάγκη να σπουδάσω αλλα δυστυχώς λόγο οικογενειας (υπερβολική via στο σπίτι και διαφορες καταστάσεις τέτοιου είδους )δεν μπόρεσα.Λόγο οικογενειας λοιπόν καθότι από τα 11 μου βιώναμε όλα τα αδέρφια και η μητέρα μου τέτοιου είδους καταστάσεις και ενώ πάντα ήμουν ο εξυπνότερος στις τάξεις μου (διαγωνίσματα του 20 δίχως διάβασμα και έντονο μνημονικό),σε κάποια φάση τις ζωής μου όπως λέμε τα φόρτωσα στον κόκορα γιατί έπρεπε να δουλεύω για τον αδερφό μου επειδή ήμασταν δίδυμοι και ισα που κατάφερα να τελειώσω το λύκειο το 2004.Από τότε ζω μονος μου και δουλεύω αν και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος από την ζωή μου (νιώθω τρομερά καταθλιπτικός,άτονος και βαρετός σαν άνθρωπος,αποτυχημένες σχέσεις,και κανένας φίλος...).Φέτος λοιπόν μου ήρθε έντονα το συναίσθημα να φτιάξω την ζωή μου όπως εγώ την θέλω.Αποφάσισα λοιπόν να δώσω πανελλήνιες το 2013 όσο δύσκολο και αν είναι.Θέλω λοιπόν την άποψη σας:Θεωρείτε πως είναι αδύνατον ένας άνθρωπος που δεν διάβασε σχεδόν καθόλου στο λύκειο να τα καταφέρει να γράψει καλά σε τωρινές πανελλήνιες??? με ενδιαφέρει επίσης να μάθω τι επαγγέλματα έχει η κάθε κατεύθυνση(για να δείτε ποσο στον κόκορα τα είχα ρίξει) καθώς και τι παραπάνω έχω εφόσον είμαι από πολύτεκνοι οικογένεια.επίσης αν μετράει το γεγονός χωρισμένων γονιών η όχι και ποίες είναι οι δυσκολίες κάθε κατεύθυνσης.επίσης το τι πρέπει να κάνω για να δώσω πάλι και αν πρέπει να "ξαναφοιτισο" κάποια ταξί...Ακόμη και αυτό διατίθεμαι να κάνω με όσες δυσκολίες έχει καθώς δουλεύω βραδια.
Αφήνοντας το καλύτερο για το τέλος,με ενδιαφέρει η Ιατρική που είναι το όνειρο μου!!!!!!!
Ξέρω πως είναι σχεδόν ακατόρθωτο αλλα πιστεύω πως άμα το θελήσει ο άνθρωπος όλα μπορεί να τα καταφέρει!!!!και έχω πρόθεση για τρελή προσπάθεια.Θα μπορέσω όμως μέσα σε ένα χρόνο να καλύψω τα κενά???για την ακρίβεια το όνειρο μου πάντα ήταν οι γιατροί χωρίς σύνορα...
ευχάριστο που με ακούσατε καθώς πρώτη φορα μιλάω για την ζωή μου,και ζητω συγγνώμη για το μακρύ post καθώς και για τα greeklish(αγγλικό pc βλέπετε)ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top