Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Βασικά ξέχασα να αναφέρω οτι όταν πήγα τον Ιανουάριο να δηλώσω οτι θελω να δώσω πανελλήνιες χρειάστηκε να δώσω το απολυτηριο λυκείου.Τώρα το αυθεντικό ήταν , φωτοτυπία ήταν θα σε γελάσω. Καλύτερα να ρωτήσεις στο σχολείο που θα δώσεις ακριβώς θα χρειαστεις.
Στις απορίες σου τώρα.
1)Μεχρι τα Χριστούγεννα διάβαζα περιπου 6-8 ώρες την ημέρα (τα Σ/Κ 10 την ημέρα). Απο τα Χριστούγεννα και μετά ανέβασα στροφές μέχρι που έφτασα σε σημείο που όταν δεν δουλευα/κοιμόμουν/έτρωγα, διάβαζα... Μάλιστα τα Σ/Κ μετά το Πάσχα έκλεινα και 15-17 ώρες διάβασμα, με 30 λεπτα διάλειμμα για φαγητό.
2)Χαχαχα πλάκα θα κάνεις. Τι εννοείς οτι δεν θυμάσαι τίποτα απο τα σχολικά βιβλία; Νομίζεις οτι θυμόμουν τίποτα εγώ;;; Εδώ σου λέω ξεκίνησα απο την αρχή.. Δεν ήξερα τι είναι το ουσιαστικο, το επιθετο, το ρήμα κλπ
Με πολύ θέληση, καλό καθηγητή, την ωριμότητα που την έχεις (και είναι τεράστιο υπερ) και καλό προγραμματισμό ΣΙΓΟΥΡΑ θα τα καταφέρεις. Και στην τελική αφού τα κατάφερα εγώ τότε γιατί να μην μπορείς και εσύ και ο οποιοσδήποτε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
... Μάλιστα τα Σ/Κ μετά το Πάσχα έκλεινα και 15-17 ώρες διάβασμα, με 30 λεπτα διάλειμμα για φαγητό...
υπερυπερβολές με τις οποίες τζάμπα αγχώνεις τον άλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
υπερυπερβολές με τις οποίες τζάμπα αγχώνεις τον άλλον

Παλικάρι μου είσαι όντως άκυρος. Ή βλάκας, ένα απο τα δύο.
1. Το αν είναι "υπερυπερβολές" ή οχι εγώ το ξέρω που το πέρασα και όχι εσύ που κάθεσαι πίσω απο το pc σου και γράφεις μπουρδες σε ένα θέμα που δεν σε αφορά
2. Γιατί να αγχώνεται απο την στιγμή που δεν είναι προτροπή αλλά περιγράφη
3. Η κοπέλα στην οποία απευθυνόμουν ειναι 27 και έχει την κρίση να επιλέξει αν πρέπει να διαβάσει τόσο ή λιγότερο ή περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Παλικάρι μου είσαι όντως άκυρος. Ή βλάκας, ένα απο τα δύο.
1. Το αν είναι "υπερυπερβολές" ή οχι εγώ το ξέρω που το πέρασα και όχι εσύ που κάθεσαι πίσω απο το pc σου και γράφεις μπουρδες σε ένα θέμα που δεν σε αφορά
2. Γιατί να αγχώνεται απο την στιγμή που δεν είναι προτροπή αλλά περιγράφη
3. Η κοπέλα στην οποία απευθυνόμουν ειναι 27 και έχει την κρίση να επιλέξει αν πρέπει να διαβάσει τόσο ή λιγότερο ή περισσότερο.
1ον) το αν με αφορά ή όχι θα το κρίνω εγώ κι όχι εσύ...το "κάθεσαι πίσω από το pc" καταντάει γραφικό...λες και αν το έλεγα στην πραγματικότητα θα πλακωνόμασταν ή κάτι τέτοιο..
2ον) εγώ αν ήμουν στη θέση της και διάβαζα αυτό θα αγχωνόμουν αρκετά
3ον) δν είπα κάτι διαφορετικό
4ον)Κωνσταντίνα, μάθε πρώτα τι σημαίνει λογοκρισία και μετά χρησιμοποίησε αυτή τη λέξη
5ον)αυτή είναι η γνώμη μου...από τι στιγμή που τα μηνύματά σας εμφανίζονται στην οθόνη μου μπορώ να τα σχολιάζω όπως εγώ θέλω και όπως κρίνω σωστό
6ον)σε είπα εγώ βλάκα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Παιδιά ας μη ξεφεύγει όμως το θέμα, και ΟΧΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ στους συνομιλητές μας.
Ας πέσουν λίγο οι τόνοι, ώστε να μην υπάρξουν συνέπειες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta5238

Νεοφερμένος

Η zeta5238 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Παιδιά μην χαλάτε τις καρδούλες σας! Akiroskirie, εγώ ρώτησα τον magistro πόσες ώρες μελετούσε. :)
Την καθηγήτρια που σου έκανε λατινικά, αρχαία και ιστορία την ήξερες ή σου την σύστησαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΑ ΑΕΡΑΚΗ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΑ ΑΕΡΑΚΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα, ειμαι σαραντα χρονων αποφοιτος λυκειου το 1988 και μητερα 2 ανηλικων παιδιων. Ειχα δωσει πανελληνιες το΄88 και περασα σ οικονομικη σχολη του παν/μιου κρητης. δεν ολοκληρωσα ποτε τις σπουδες μου και τωρα θελω να δωσω πανελληνιες για παιδαγωγικα.ξερει καποιος να με ενημερωσει τι χρειαζεται να κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
καλησπερα, ειμαι σαραντα χρονων αποφοιτος λυκειου το 1988 και μητερα 2 ανηλικων παιδιων. Ειχα δωσει πανελληνιες το΄88 και περασα σ οικονομικη σχολη του παν/μιου κρητης. δεν ολοκληρωσα ποτε τις σπουδες μου και τωρα θελω να δωσω πανελληνιες για παιδαγωγικα.ξερει καποιος να με ενημερωσει τι χρειαζεται να κανω?

Γεια σου Βασια,

Λοιπον:

Το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να ενημερωθεις για το συστημα.

Οι υποψηφιοι των πανελληνιων δινουν 6 μαθηματα. Τα τεσσερα ειναι της κατευθυνσης τους, η εκθεση και το 6ο μαθημα που το διαλεγεις μεταξυ καποιων μαθηματων γενικης παιδειας [το πιο συνηθισμενο ειναι η βιολογια ή τα μαθηματικα γενικής]. Εσυ, ως οικονομολογος μπορεις επισης να δωσεις και αρχες οικονομικης θεωριας, ετσι ωστε να ανεβασεις τον μεσο ορο σου.

Οσον αφορα την κατευθυνση, εχεις να επιλεξεις αναμεσα στην θεωρητικη, την τεχνολογικη και την θετικη. Τα παιδαγωγικα τμηματα ειναι τοσο στο 1ο οσο και στο 2ο πεδιο, οποτε μπορεις να μπεις απο ολες τις κατευθυνσεις.

Στα πρακτικα τωρα:

Πας σε ενα βιβλιοπωλειο και αγοραζεις τα βιβλια που αντιστοιχουν στα μαθηματα κατευθυνσης και επιλογης σου. Επισης, αγοραζεις και κανενα βοηθημα. Κανεις ενα googling και βρισκεις τα αντιστοιχα παλαιοτερα θεματα για τα μαθηματα που θα δωσεις. Πας στην σελιδα του υπουργειου και ενημερωνεσαι για την περσινη υλη [μιας και η φετινη βγαινει αργοτερα απο την εναρξη της χρονιας]. Ξεκινας να διαβαζεις.

Γυρω στον Ιανουαριο - Φεβρουαριο τα σχολεια θα δεχονται τις αιτησης συμμετοχης για τις πανελληνιες. Θα διαλεξεις ενα σχολειο [φανταζομαι το πιο κοντινο στο σπιτι σου], θα πας στον διευθυντη και θα ενημερωθεις για τα δικαιολογητικα που πρεπει να καταθεσεις. Αν θυμαμαι καλα ειναι να συμπληρωσεις την αιτηση, να πας το απολυτηριο λυκειου, 1-2 φωτογραφιες... Με επιφυλαξη σου τα λεω αυτα , καλυτερα να ρωτησεις τον λυκειαρχη του σχολειου που θα πας.

Καμια εβδομαδα πριν τις πανελληνιες καλο θα ειναι να ξαναπας απο το σχολειο για να παρεις το καρτελακι του υποψηφιου. Και μετα θα πηγαινεις για να δινεις.

Για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια, εδω ειμαστε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΑ ΑΕΡΑΚΗ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΑ ΑΕΡΑΚΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλο μεσημερι! Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Λιγο με μπερδευουν τα πεδια και οι κατευθυνσεις. Εγω θα ηθελα να δωσω θεωρητικα μαθηματα που παντα μου αρεσαν και ειναι πιο ευκολο για μενα λογω συνθηκων να διαβασω. Ποια ειναι τα μαθηματα που θα πρεπει να διαβασω? Και κατι ακομη. Μπορω να απευθυνθω σε οποιοδηποτε λυκειο (οπως γραφεις σ'αυτο που ειναι κοντα στο σπιτι μου) και οχι υποχρεωτικα σ' αυτο που αποφοιτησα?

και κατι ακομα, διαβασα στην πιο πανω διευθυνση για τον τροπο επιλογης των σχολων στο μηχανογραφικο. Περασα στο οικονομικο το 1988 γιατι το ηθελε η μαμα μου. Δεν ξανεδωσα πανελληνιες για παιδαγωγικα τοτε γιατι το ηθελε η μαμα μου. Και τωρα μαμα η ιδια αποφασιζω να κανω αυτο που ηθαλα και θελω πραγματικα τοσα χρονια. Και δε θα το πω σε κανενα!!!
Το μονο καλο ολα αυτα τα χρονια ειναι οτι απο τη φοιτηση μου στο παν/μιο πηρα εφοδια και γνωσεις που με βοηθησαν στη δουλεια που εκανα τοσα χρονια και που πραγματικα την ειχα ερωτευτει. Γι'αυτο και παντα συμβουλευω τα παιδια που δινουν εξετασεις να διαλεγουν αυτο που πιστευουν οτι αργοτερα θα τους ευχαριστει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timekeeper

Νεοφερμένος

Ο timekeeper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλο μεσημερι! Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Λιγο με μπερδευουν τα πεδια και οι κατευθυνσεις. Εγω θα ηθελα να δωσω θεωρητικα μαθηματα που παντα μου αρεσαν και ειναι πιο ευκολο για μενα λογω συνθηκων να διαβασω. Ποια ειναι τα μαθηματα που θα πρεπει να διαβασω? Και κατι ακομη. Μπορω να απευθυνθω σε οποιοδηποτε λυκειο (οπως γραφεις σ'αυτο που ειναι κοντα στο σπιτι μου) και οχι υποχρεωτικα σ' αυτο που αποφοιτησα?

Συνολικά πρέπει να δώσεις 6 μαθήματα (+ 1 προαιρετικό για ορισμένες σχολές). Για θεωρητική κατεύθυνση (κάτι σαν 3η δέσμη για να σε κατατοπίσω) δίνεις Αρχαία, Ιστορία Κατεύθυνσης, Λατινικά, Λογοτεχνία. Αυτά τα 4 είναι τα κατεύθυνσης. Πρέπει να δώσεις και άλλα 2 Γενικής Παιδείας (ή "Κορμού" αν προτιμάς) από τα οποία το ένα είναι υποχρεωτικά Νεοελληνική Γλώσσα (Έκθεση δηλαδή αλλά πολύ πιο εύκολη από αυτή που δίναμε εμείς με τις δέσμες...) και το άλλο μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε Μαθηματικά Γενικής Παιδείας, Φυσική Γενικής Παιδείας, Ιστορία Γενικής Παιδείας και Βιολογία.
Σχετικά με το λύκειο υποβολής των δικαιολογητικών, εννοείται ότι μπορεί να είναι το οποιοδήποτε! Αν σου κάνουν καμία μαμουνιά όπως πήγαν να κάνουν φέτος σε εμένα, να απαιτήσεις από τον διευθυντή του σχολείου να πάρει μπροστά σου τηλέφωνο στην Προϊστάμενη Υπηρεσία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για να του το πούνε και αυτοί. Ελπίζω να σε κατατόπισα. Ότι άλλο θες στην διάθεσή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΑ ΑΕΡΑΚΗ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΑ ΑΕΡΑΚΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τα μαθηματα με εξαιρεση τα αρχαια φαινονται βατα ή κανω λαθος? Το μονο που με φοβιζει ειναι τα αρχαια. Υπαρχει περιπτωση να τα καταφερω χωρις φροντηστηριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timekeeper

Νεοφερμένος

Ο timekeeper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Τα μαθηματα με εξαιρεση τα αρχαια φαινονται βατα ή κανω λαθος? Το μονο που με φοβιζει ειναι τα αρχαια. Υπαρχει περιπτωση να τα καταφερω χωρις φροντηστηριο?

Εγώ ήμουνα τέταρτο-δεσμίτης το 1997 και έδωσα ξανά φέτος. Διάβασα από τον Γενάρη και μετά και έβγαλα 14.606 μόρια. Πίστεψέ με, τα μαθήματα είναι πολύ πιο βατά από αυτά που δίναμε τότες... Μην μασάς. Και βέβαια μπορείς να τα καταφέρεις. Η ηλικία είναι με το μέρος σου, ο τρόπος που θα αντιλαμβάνεσαι τα μαθήματα θα είναι πολύ πιο αποτελεσματικός απ' όταν ήσουν 17...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

twentysomething

Νεοφερμένος

Η twentysomething αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σε όλους. Κάνω κάποιες σκέψεις για το μέλλον μου κ θα ήθελα να ακούσω τι έχετε να πείτε.
Είμαι φοιτητής στο 4ο έτος στο τμήμα Μηχ. Η/Υ κ Πληροφορικής στο πανεπιστήμιο Πατρών. Μετά από καιρό σκέψης αλλά και προσπάθειας και αφού δεν βλέπω μέλλον σε αυτή τη σχολή πια, σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να ξαναπροσπαθήσω στις πανελλήνιες του ερχόμενου έτους. Θα μου πείτε "καλά τώρα το αποφάσισες"; Η απάντηση είναι όχι. Απλά καθε χρονιά που το συζητούσα με τους γονείς μου καταλήγαμε στο ότι άξιζε να κάνω μια νέα προσπάθεια (κυρίως λόγω του ότι η σχολή έχει μεγάλο βαθμό απορροφητικότητας στην αγορά εργασίας). Φέτος, και μετά από την τελευταία "νέα προσπάθεια" βλέπω ότι δεν υπάρχει καθόλου μελλον. Το αντικείμενο της σχολής δεν με προσελκύει (όπως πίστευα όταν πρωτομπήκα) με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω το απαραίτητο διάβασμα για μια τόσο απαιτητική σχολή και νιώθω πως μένοντας, κορο'ι'δεύω τον εαυτό μου. Το κακό είναι οτι άργησα για να πάρω αυτή την απόφαση, αν και το είχα αποφασίσει κ περσι.
Η ψυχολογία μου είναι στο ναδίρ, αλλά είμαι πεπεισμένος πως μια νέα προσπάθεια και μια νέα αρχή θα μου έδιναν τεράστια ώθηση.
Θα ήθελα να δω ποιά είναι η γνώμη σας στο θέμα

(Τα παραπάνω δεν οφείλονται στη φοιτητική χαλαρότητα όπως πολλοί μπορεί να υποθέσετε. Θέλω πραγματικά να σπουδάσω αλλά ένα αντικείμενο που να με ενδιαφέρει. Για όσους αναρωτιούνται, σκέφτομαι περισσότερο τις Οικονομικές σχολές)

Καταρχήν χαιρετώ όλους. Είμαι νέο μέλος και σκοπεύω να δώσω πανελλήνιες το 2011 μετά από 9 χρόνια (είμαι 26 πια η γρια... :P )
Είπα να μην ανοίξω άλλο θέμα γιατί δεν έχω κάποια απορία προς το παρόν, απλά ήθελα να συστηθούμε και να μου δώσετε λίγη δύναμη από εδώ μέσα γιατί ο χειμώνας θα είναι απαιτητικός (διάβασμαααααα)
Και βρήκα αυτό το θέμα να συστηθώ λοιπόν και πέφτω πάνω στον Radiomix και την περίπτωσή του που μου θυμίζει τη δική μου...
Λοιπόν Radiomix, το 2002 δίνω πανελλήνιες και ήθελα από παιδί ιατρικές-παραιατρικές-φαρμακευτικές σχολές (ήθελα και Παιδαγωγικές αλλά όταν έδινα εγώ ήταν για φτύσιμο, οι βάσεις τους πολύ χαμηλά και το ενδεχόμενο επαγγελματικής αποκατάστασης ανύπαρκτο για μια μαθήτρια με τους δικούς μου βαθμούς - αυτά έλεγαν οι "άλλοι"). Όλες οι άλλες μου φαίνονταν ίδιες μετά, τί πέρναγα οικονομικές τί πολυτεχνείο το ίδιο θα μου έκανε.Δηλώνω σχολές ΑΕΙ του 3ου πεδίου λοιπόν που με ενδιέφεραν (ιατρικές-οδοντιατρικές-φαρμακευτικές) και τα ΤΕΙ Φυσιοθεραπείας. Από κάτω βάζω τις Οικονομικές Σχολές, καθώς είχα διαλέξει τις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας σαν εναλλακτική τελικά...
Μια μέρα πριν την υποβολή Μηχανογραφικού, βρίσκομαι να ακούω έναν καθηγητή μου μαθηματικό (με τον οποίο ακόμα έχουμε καλές σχέσεις αλλά ακόμα και τώρα του λέω ότι με έκαψε :mad: ) που μου προτείνει να βγάλω τα ΤΕΙ Φυσικοθεραπείας, γιατί "ΤΕΙ θα περάσεις? Εσύ?? Όχι! Αν είναι ξαναπροσπαθείς του χρόνου για ΑΕΙ 3ου πεδίου".
Και τέλος Αυγούστου βρίσκομαι να έχω περάσει ΑΣΟΕΕ, σε μια πάρα πολύ καλή σχολή, όνειρο ζωής για άλλους (περιττό να αναφέρω πως αν δεν είχα βγάλει την Φυσιοθεραπεία θα είχα περάσει Αθήνα, και πως αν είχα επιλέξει παιδαγωγικά θα είχα μπει με υποτροφία!!)
Έμεινα δοκιμαστικά να δω τί ήταν αυτή η τόσο σημαντική σχολή που όλοι μου έλεγαν εξτασιασμένοι ότι πέρασα.
Τον πρώτο χρόνο με 4 περασμένα μαθήματα, αποφασίζω να υποβάλλω Μηχανογραφικό και περνάω με το 10% ΑΕΙ Νοσηλευτικής Αθήνας. Δεν πάω, γιατί "η σχολή σου είναι επιπέδου, άμεσης επαγγελματικής αποκατάστασης, άλλοι παρακαλάνε να μπουν.Τί θα κάνεις στη Νοσηλευτική? Θα γίνεις νοσηλεύτρια?? Σπουδαίο πράγμα! Αυτό ονειρευόσουν?? (θα δώσω κατατακτήριες στην Ιατρική ας πούμε μετά?? Κανείς δεν βρέθηκε να το πει!!!).
Τον 2ο χρόνο είχα φτάσει αισίως τα 6-7 μαθήματα.
Ποτέ μου δεν αγάπησα το αντικείμενο όσο κι αν προσπάθησα.
Ποτέ μου δε μπόρεσα να επικοινωνήσω σε επίπεδο σχολικό με τους συμφοιτητές μου, όλες οι συζητήσεις τους για τα μαθήματα και οι προβληματισμοί τους για το μέλλον τους επαγγελματικά με άφηναν αδιάφορη!
Για να μην τα πολυλέω, τέλος 5ου έτους και εγώ να έχω περάσει μόνο 9-10 μαθήματα (μέσος όρος αποφοίτησης της σχολής μου είναι 6 χρόνια). Τα πήρα με τον εαυτό μου που τόσα χρόνια άκουγα άλλους και απλά πήγαινα βόλτα στην "πιο σημαντική Οικονομική Σχολή της Ελλάδας" (βέβαια όλα αυτά τα χρόνια δούλευα σε δουλειές άσχετες με τα Οικονομικά) και πείσμωσα πάαααρα πολύ. Είπα πως εδώ που έφτασες, χωρίς να έχεις πάρει την απόφαση νωρίτερα, καλά να πάθεις, δεν έχει επιστροφή. Θα γίνεις ο μέσος όρος αποφοίτησης, και μετά κάνε ότι θες... ήξερα ότι μπορώ να τα περάσω, απλά το αντικείμενο δε μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ και δεν ήθελα να ασχοληθώ... Ψυχολογικό το θέμα...
Μέσα σε ένα έτος και 3 εξεταστικές μέρασα 26 μαθήματα!!! Και ορκίστηκα πριν και από άλλους συμφοιτητές μου... Οι άλλοι έτριβαν τα μάτια τους και έλεγαν μπράβο κι εγώ απλά ένιωθα πως έφυγε από πάνω μου ένα βάρος, τίποτα άλλο...
Θα έδινα πανελλήνιες ή κατατακτήριες νωρίτερα, αλλά παρουσιάστηκε μια δουλειά 1 μήνα αφού αποφοίτησα και είπα να μην αφήσω την ευκαιρία, γιατί ποτέ δεν είχα μάθει να είμαι χωρίς δουλειά.
Κόλλησα εδώ και 2 χρόνια, ψήθηκα και στο αντικείμενο σπουδών μου στην αγορά εργασίας, και είπα πια όλα καλά (είμαι και τυχερή που στις μέρες μας έχω δουλειά σχετική με τις σπουδές μου κιόλας) αλλά ως εδώ.... θα κάνω αυτό που θέλω εγώ τώρα πια, να μου φύγει και το απωθημένο βρε αδερφέ...
Έχω ήδη ξεκινήσει δειλά δειλά διάβασμα για πανελλήνιες (οι πιθανότητες να μπω με κατατακτήριες στις σχολές που ενδιαφέρομαι είναι πολύ μικρότερες) και ό,τι γίνει...

Θέλω να πω, μην αφήσεις τώρα πια την σχολή σου, πίστεψε στον εαυτό σου και δες ότι το μπορείς. Δεν είμαστε χαζοί, απλά ψυχολογικοί είναι οι λόγοι που δε μας βοηθάνε να την τελειώσουμε την ρημάδα...
Δεν έχεις χάσει χρόνο από την ζωή σου, μην το θεωρήσεις έτσι σε καμία περίπτωση... Ποτέ δεν είναι αργά για τα όνειρά μας, εμπειρίες μαζεύουμε απλά και μέσα από αυτές φτάνουμε πιο συνειδητοποιημένοι στους στόχους μας...
Αν τα παρατήσεις τότε απλά θα είναι κρίμα. Όπως και να έχει είναι ένα πτυχίο, ένα χαρτί που μπορεί κάποτε να σου δώσει δουλειά. Αλλά και ένα χαρτί που θα σου έχει δώσει ένα τεράστιο μάθημα - να πιστεύεις στον εαυτό σου ότι μπορεί να καταφέρει το ακατόρθωτο και να μην είναι οι αποφάσεις της ζωής σου από δω και πέρα αποφάσεις που παίρνουν άλλοι έμμεσα για σένα.
Οκ ίσως κάποιοι να το καταλαβαίνουν νωρίτερα από εμάς, εμείς απλά που αργούμε απολαμβάνουμε πιο μεγάλη διαδρομή..... :) Το θέμα είναι να φτάσεις εκεί που θες, όχι το πότε ούτε το πως...

Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timekeeper

Νεοφερμένος

Ο timekeeper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καταρχήν χαιρετώ όλους. Είμαι νέο μέλος και σκοπεύω να δώσω πανελλήνιες το 2011 μετά από 9 χρόνια (είμαι 26 πια η γρια... :P )
.... Το θέμα είναι να φτάσεις εκεί που θες, όχι το πότε ούτε το πως...

Φιλικά.

Σωστότατη η "γριούλα"!!! Κι εγώ μάλλον θα ξαναδώσω φέτος αφού με 14.606 μόρια που έπιασα, το Μαθηματικό απομακρύνεται... Πίστη και επιμονή και τα πάντα γίνονται!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Timekeeper , δεν περνάς Μαθηματικό Σάμου ; ( Βάση 2009 : 14441)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timekeeper

Νεοφερμένος

Ο timekeeper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Timekeeper , δεν περνάς Μαθηματικό Σάμου ; ( Βάση 2009 : 14441)

Φίλε Chris δεν δήλωσα ούτε Σάμο, ούτε Ηράκλειο αφού έχω οικογένεια και δουλειά και δεν με παίρνει σε κάθε εξεταστική να παίρνω 15 μέρες άδεια... Αν περνούσα Ιωάννινα ή Πάτρα θα παλευόταν η κατάσταση. Τέλος πάντων, ας είμαστε καλά και βλέπουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Κρίμα :( Θα ξαναδώσεις Πανελλήνιες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timekeeper

Νεοφερμένος

Ο timekeeper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Κρίμα :( Θα ξαναδώσεις Πανελλήνιες ;

Αν το αντέξει η σύζυγός μου φίλε μου ναι, γιατί, όταν είσαι παντρεμένος, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα χωρίς την ανοχή αλλά και την στήριξη της οικογένειας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Αν το αντέξει η σύζυγός μου φίλε μου ναι, γιατί, όταν είσαι παντρεμένος, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα χωρίς την ανοχή αλλά και την στήριξη της οικογένειας...

τη στήριξη πάντως του φόρουμ την έχεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timekeeper

Νεοφερμένος

Ο timekeeper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top