Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πέρα από αυτό που λέει η kaleidoscope η καθηγήτρια που μου έκανε ιδιαίτερα έδωσε πανελλήνιες, ενώ παρέδιδε ιδιαίτερα, και έβγαλε 18.000 + μόρια και πέρασε από τους πρώτους.

Πιστεύω πως αν υπάρχει θέληση θα τα καταφέρει. Όταν μεγαλώνουμε το μυαλό είναι πιο ανοιχτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Άλλο ένας καθηγητής που κάνει ιδιαίτερα και στην ουσία ασχολείται με την ύλη κάποια χρόνια και άλλο ένας άλλος άνθρωπος που έχει μπροστά του λίγους μήνες να προετοιμαστεί. Αν η καθηγήτρια σου είναι φιλόλογος και έδωσε στην θεωρητική κατεύθυνση φυσικό είναι να χτυπήσει μεγάλη βαθμολογία (αφού όλα σχεδόν τα μαθήματα της θεωρητικής κατεύνσης είναι φιλολογικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Πέρα από αυτό που λέει η kaleidoscope η καθηγήτρια που μου έκανε ιδιαίτερα έδωσε πανελλήνιες, ενώ παρέδιδε ιδιαίτερα, και έβγαλε 18.000 + μόρια και πέρασε από τους πρώτους.

Πιστεύω πως αν υπάρχει θέληση θα τα καταφέρει. Όταν μεγαλώνουμε το μυαλό είναι πιο ανοιχτό.

Όπως είπε κι ο fockos, άλλο συγγραφέας κι άλλο καθηγητής φιλολογικών μαθημάτων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Και καθηγητές να δίναν πανελλαδικές (που ασχολούνται χρόνια με αυτό) πέρα από το μάθημα που διδάσκουν σε πολλά μαθήματα θα γράψουν χειρότερα από πολλούς μαθητές..
Για αυτό το είπα βρε παιδιά.

Επιμένω πάντως πως με τη θέληση μπορεί να πετύχει.
Το μυαλό ωριμάζει, συγκεντρώνεσαι πιο εύκολα στους στόχους σου, κατανοείς πιο εύκολα τα γραφόμενα κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Για αυτό το είπα βρε παιδιά.

Επιμένω πάντως πως με τη θέληση μπορεί να πετύχει.
Το μυαλό ωριμάζει, συγκεντρώνεσαι πιο εύκολα στους στόχους σου, κατανοείς πιο εύκολα τα γραφόμενα κτλ.

Ίσως. Το δικό μου το μυαλό πάντως όσο πάει και λαπαδιάζει. Αν με έβαζες να γράψω τώρα έκθεση δεν ξέρω αν θα έγραφα τόσο καλά όσο 3,5 χρόνια πριν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ας ξεκαθαρισω καποια πραγματα πουδιαπιστωσα οτι δεν τα κατεχετε επαρκως ολοι.

Το αν η εισαγωγη με τις κατατακτηριες επηρρεαζεται απο τον βαθμο πτυχιου δεν ειναι στανταρ. Ειναι αναλογα το τμημα. Αλλα τμηματα διαλεγουν με βαθμο πτυχιου [οπως το παιδαγωγικο Θεσσαλονικης, που συγκεντρωνει καμια πεντε χιλιαδες αιτησεις, λογικο ειναι, σιγα μην βαθμολογησουν τοσα γραπτα], και αλλα τμηματα διαλεγουν με τον κλασσικο τροπο, δηλαδη με εξεταση σε τρια μαθηματα. Η υλη των τριων μαθηματων εχει ανακοινωθει εδω και 8 μηνες, οι αιτησεις για κατατακτηριες γινονται απο προχθες μεχρι 15 ή 20 Νοεμβριου νομιζω, και οι εξετασεις γινονται το πρωτο δεκαπενθημερο του Δεκεμβρη.

Συμπερασμα πρωτο: Αν θελει η φιλη μας να δωσει κατατακτηριες, καλα θα κανει να βιαστει και να παει να κανει αιτηση στο τμημα που επιθυμει να εισαχθει.

Το μεγαλο προβλημα των κατατακτηριων, κατα την γνωμη μου, που στηριζεται οχι μονο σε μια γενικα αποψη αλλα σε πραγματικα γεγονοτα, ειναι οτι ο θεσμος των κατατακτηριων δεν φημιζεται και για την διαφανεια του, αλλα για το αντιθετο. Φυσικα, οι πανελληνιες υπερτερουν ετη φωτος σε αυτο το κομματι.

Το καλο των κατατακτηριων ειναι οτι οι επιτυχοντες εισαγονται στο 2ο ετος σπουδων (συνηθως), οποτε γλιτωνουν εναν χρονο φοιτησης. Φυσικα, ισχυουν και αυτα που ειπε ο Φωκος.

Επισης, με τις κατατακτηριες πολλα τμηματα δεν δινουν πασο, ενω με τις πανελληνιες δινουν.

Τωρα, οσον αφορα το επιπεδο της υλης στις πανελληνιες και στις κατατακτηριες, ειναι κατι πολυ σχετικο. Εξαρταται απο το ποια σχολη εχει βγαλει ο υποψηφιος προηγουμενως, αν εχει κρατησει καποια επαφη με το αντικειμενο και φυσικα, που στοχευει να εισαχθει. Ισως αν η φιλη μας γινοταν πιο συγκεκριμενη να μας βοηθουσε να της δωσουμε παραπανω στοιχεια.

Για οτιδηποτε αλλο, κυρια Ρεββεκα, εδω ειμαστε για να σας απαντησουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebekka

Νεοφερμένος

Η rebekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση και κατατοπιστική σας απάντηση. Η ανάγκη αυτή για ένα νέο πτυχίο ξεκινάει από την μεγάλη ανάγκη για εύρεση εργασίας. Έχω τελειώσει από το 1998 την σχολή Εμπορίας και Διαφήμισης και δούλευα όλα αυτά τα χρόνια σε διαφημιστικές εταιρίες. Εδώ και μισό χρόνο δεν εργάζομαι επειδή απόκτησα παιδάκι και έρχομαι λοιπόν τώρα στα 35 μου χρόνια να μην μπορώ να βρω δουλεια γιατί δεν είμαι πολύ ανταγωνιστική σε σχέση με τις πιο μικρές ηλικίες και επειδή ακριβώς έχω ένα παιδί. Σκεφτόμουνα λοιπόν να ασχοληθώ με κάτι άλλο. Η αλήθεια είναι ότι είμαι σαν τα μικρά παιδιά που στα 18 τους δεν ξέρουν τι θέλουν να κάνουν. Άραγε σκέφτομαι είναι αργά να κάνω οτιδήποτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Συνονόματη, καλημέρα!

Έχεις τελείωσει μία σχολή πολύ σύγχρονη και με αντικείμενο που έχει πιθανότητες να βρει αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας...Τώρα σε ποια σχολή θα ήθελες να στραφείς....;

Γιατί και άλλα δέκα πτυχία να έχεις, το παιδάκι πάλι θα το έχεις....Δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα βρεις δουλειά...Ίσως ένα μεταπτυχιακό...;Το έχεις σκεφτεί...?Να εξειδικευτείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrongturn

Νεοφερμένος

Ο Wrongturn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
[FONT=&quot]Καλησπερα ,εδωσα την χρονια που μας περασε πανελληνιες κ ευτυχως ή δυστυχως περασα στην προτελευταια μου επιλογη....το ΤΕΙ Πληροφορικης Θεσσαλονικης.... Παρ'ολα αυτα εγω σκεφτομαι να ξαναδωσω για διαφορους λογους....ειναι μακρυα απο το σπιτι μου....στην Ελλαδα δν κανεις ευκολα μεταπτυχιακο απο ΤΕΙ και επισης δν με ενθουσιασε αν και το παθος μου ειναι οι υπολογιστες,οχι ομως ακριβως ετσι οπως τα διδασκουν στην Πληροφορικη...οποτε θελω να μπω σε ΑΕΙ για πιο ευκολες μεταπτυχιακες σπουδες !
Λοιπον φετος εχασα την Γεωλογια Θεσσαλονικης για 36 μορια ,δν τα πηγα καλα στις πανελληνιες αν και οι στοχοι μ ηταν μεγαλοι,τα σκατωσα σε 2 μαθηματα...οποτε αν ξαναδωσω ...σκεφτομαι Τοπογραφων μηχανικων η γεωλογια μετα .... απλα ηθελα να ρωτησω...(τωρα φτανουμε στις ερωτησεις που θελω να κανω,σορρυ για τον μεγαλο προλογο) μετα την Γεωλογια μπορω να ασχοληθω με την Γεωπληροφορικη με καποιο μεταπτυχιακο ,συστηματα GIS κ αυτα ? .. η με μεταπτυχιακο στην πληροφορικη τι κερδιζω κ τι μπορω να κανω ? δν με ενδιαφερουν τα μεταπτυχιακα του τμηματος της γεωλογιας ,απλα οτι εχει σχεση με πληροφορικη μετα ..... αν μπορειτε να μ πειτε προτασεις η οτιδηποτε οποιος γνωριζει πανω σ αυτα π ειπα και ρωτησα..οποιαδηποτε προταση και αποψη θα μπορουσε να βοηθησει.......ευχαριστω τσακαλια εκ των προτερων![/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manjazzz

Νεοφερμένος

Ο manjazzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλημερα , ειμαι 22 ετων και θελω να ξαναδωσω πανελληνιες για αρχιτεκτονικη χωρις φροντιστηρια.
Διαθετω ολα τα απαραιτητα βιβλια για καλο διαβασμα , και το μονο που θα κανω ειναι φροντιστηριο για ελευθερο σχεδιο.
Οταν ειχα γραψει πριν 1 1/2 χρονο ειχα παει μετρια (15.5) και ειμαι στο τει πειραια πολιτικων δομικων εργων.
Θα μου ηταν πολυ χρησιμο να ακουσω αποψεις σχετικες , ακομα και παρομοιες περιπτωσεις σαν την δικη μου απο ατομα που το επιχειρησαν.
Ευχαριστω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Aποψη μου όποιος έχει φύγει από το κλίμα του σχολείου παραπάνω από 2 χρόνια είναι αδύνατο εως ακατόρθωτο να γράψει καλά στις πανελλαδικές (για υψηλόβαθμες σχολες). Η ύλη δεν είναι μεγάλη αλλά τα παιδιά που δίνουν ασχολούνται όλη μερα (πάνω από 12 ώρες την ημέρα) για τουλάχιστον 2 χρόνια με αυτά τα πράγματα και απλώς δε μπορείς να ανταγωνιστείς μαζί τους.
Αφού είσαι σε ΤΕΙ Δομικών έργων βγάλε την σχολή και δώσε κατακτήριες στο τμήμα που θέλεις. Ένα 17 μπορείς να το βγάλεις αλλά πάνω από 18 πολύ δύσκολα στις πανελλαδικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πραγματικά σε συμφέρει καλύτερα να δώσεις κατατακτήριες, έχεις φάει ήδη τη μισή σχολή εκεί που είσαι τώρα..

Επίσης (διορθώστε με αν κάνω λάθος) σε μερικές σχολές παίρνουν πολλούς περισσότερους απόφοιτους ΤΕΙ από ΑΕΙ, άρα θα έχεις πολλές πιθανότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
manjazzz συμφωνώ με τους από πάνω μου.Έτσι και πιο εύκολα θα μπεις αν μπεις,και κάτι θα σου μείνει στο χέρι αν δεν καταφέρεις να μπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manjazzz

Νεοφερμένος

Ο manjazzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κοιταχτε μπηκα στην σχολη περυσι τον ιανουαριο.
Ειμαι καλος γενικα στα βασικα μαθημα (μαθηματικα φυσικη και λοιπα).
Εκτος αυτου ειμαι απο επα.λ Β ομαδα(δηλαδη δηλωνω τα παντα) .
Με κατακτηριες ομως υπαρχει προβλημα , με τα βυσματα και την δυσκολια θεματων.
Και γω σε διλλημα ειμαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κοιταχτε μπηκα στην σχολη περυσι τον ιανουαριο.
Ειμαι καλος γενικα στα βασικα μαθημα (μαθηματικα φυσικη και λοιπα).
Εκτος αυτου ειμαι απο επα.λ Β ομαδα(δηλαδη δηλωνω τα παντα) .
Με κατακτηριες ομως υπαρχει προβλημα , με τα βυσματα και την δυσκολια θεματων.
Και γω σε διλλημα ειμαι..

Nα σου πω για βύσματα κι εγώ έχω ακούσει,αλλά καλύτερα να μη μπούμε σε αυτό το σκεπτικό.Αν είσαι καλός,είναι σαν τις Πανελλήνιες.Αποκλείεται να μη σε πάρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ ξέρω για βύσματα (και πολύ κοντινό μου πρόσωπο είχε εμπειρία) σε ιατρική και νομική, δηλαδή σχολές-φιλέτα..
Επειδή η αρχιτεκτονική θέλει και κάποιο ταλέντο, δεν νομίζω ότι υφίσταται τέτοιο θέμα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Για τις κατατακτήριες δεν το έχω ψάξει , οπότε δεν μπορώ να πω κάτι. Πάντως, ποτέ δεν είναι αργά για να δώσεις Πανελλήνιες, αν το πάρεις απόφαση. Στη σχολή μου ένα 30% (ίσως και παραπάνω) των φοιτητών του α' έτους είναι 19+ και είτε έχουν δώσει 2η φορά είτε μπήκαν με το 10%. Κάτι αντίστοιχο πρέπει να συμβαίνει και στις υπόλοιπες υψηλόβαθμες σχολές..
Καλή δύναμη, ό,τι κι αν αποφασίσεις τελικά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta5238

Νεοφερμένος

Η zeta5238 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Παιδιά πώς πάει; Κάποιος άλλος ("μεγάλος") που θα δώσει πανελλήνιες τον Μάιο; Πως σας φαίνονται; Εύκολα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manjazzz

Νεοφερμένος

Ο manjazzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγω μαλλον θα ξαναδωσω για αρχ.μηχανικους.
Ειμαι 22 και σπουδαζω ηδη στο ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ μηχανικος δομικων εργων.
Εχει καποια συμβουλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωνσταντινα τσ

Νεοφερμένος

Η κωνσταντινα τσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλημερα.Θα ξαναδωσω πανελληνιεσ μετα απο 17 χρονια.Ειμαι παντρεμενη και εχω 1 παιδι.Θα δωσω θεωρητικη κατευθυνση για γερμανικη φιλολογια.Μπορει καποιοσ να μου δωσει πληροφοριες?Εχω ξεκινησει διαβασμα και κανω και αρχαια,αλλα δεν εχω χρονο να διαβασω λογω δουλειας και οικογενειας.Διαβαζω τα πρωινα και μεσημερια,οταν εχω χρονο και οταν το παιδι παει στον παιδικο.Πιστευετε οτι θα προλαβω να τελειωσω την υλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top