Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εχω ελπιδες
εαν συνεχισω μεχρι τελους να αποκτησω ενα καλυτερο μελλον ;
Αυτό εξαρτάται απο το πως είναι το παρόν σου. Η ερώτησή σου σχετίζεται άμεσα με την κατάσταση στην αγορά εργασίας, για την οποία εγώ προσωπικά ξέρω ελάχιστα πράγματα, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω. Δεν είπες κιόλας που θέλεις να πετύχεις μέσω των πανελληνίων.

Γνώσεις θα αποκτήσεις σίγουρα, θα ανοίξει το μυαλό σου γενικότερα και θα μάθεις να σκέφτεσαι με διαφορετικούς και πιο αποδοτικούς τρόπους. Αν υπάρχει όρεξη, χρόνος και χρήμα (με σειρά σημαντικότητας), μη το σκέφτεσαι καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Οταν αποφασισα να επιστρεψω
στα θρανια ο μονος στοχος που ειχα ηταν απλως να παρω το απολυτηριο
του λυκειου με εναν αξιοπρεπη βαθμο. Τωρα ομως (και αφου με εχουν
ενθαρρυνει πολλοι καθηγητες μου ) σκεφτομαι να δωσω, μονο και μονο για
να μην το εχω τυψεις στην συνειδηση μου αργοτερα, σκεφτομενος
γιατι δεν εδωσα.
Τι σε οδηγησε στο να θελεις να εχεις εναν αξιοπρεπη βαθμο στο απολυτηριο?
Αμα σκεφτεσαι οτι μπορει να εχεις τυψεις αμα δεν το κανεις καν' το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent-Knight

Νεοφερμένος

Ο Silent-Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εαν δωσω πανελληνιες θα επιλεξω πιθανοτατα Θεωρητικη κατευθυνση
και θα συμπληρωσω το πρωτο και το πεμπτο επιστημονικο πεδιο.
Πιστευετε οτι μπορω να πετυχω κατι καλο οσον αφορα το μελλον
μου οταν 40 χρονων θα δινω τοτε πανελληνιες επιλεγοντας Θεωρητικη
κατευθυνση και πρωτο και πεμπτο επιστημονικο πεδιο; Ορεξη υπαρχει,
χρονος ειναι σχετικος με τα χρηματα που δεν υπαρχουν. Ας πουμε
οτι υπαρχουν λιγα και θα χρειαστει να εργαζομαι παραλληλα, ειδικα
εαν φυγω απο τον τοπο μου και θα πρεπει να αντιμετωπισω οπως
και τα αλλα παιδια που ειναι φοιτητες σε διαφορα μερη της πατριδας μας,
εξοδα ενοικιου κ.τ.λ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Χμμ...δεν μπορώ να πω ελαφρα τη καρδια να δώσετε ή να μη δώσετε, προφανώς υπάρχουν πολλά περισσότερα ν αντιμετωπίσετε σε σχέση με ένα 18χρονο που δινει πανελλήνιες. Και δυστυχώς δεν μπορώ να γνωρίζω ακριβώς την κατάσταση (οικονομική,επαγγελματική,οικογενειακή) στην οποία βρίσκεστε ώστε να σχηματίσω μία πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Νομίζω πως στη δεδομένη φάση καλό θα ήταν να συζητήσετε με κάποιο καθηγητή σας, τον οποίο εμπιστεύεστε αρκετά, κυρίως τα ζητηματα που θα αντιμετωπίσετε σε μία πιθανή επιτυχία και να του εκθεσετε τους προβληματισμούς σας, αυτός σας γνωριζει καλύτερα εξάλλου και μπορεί να σας δώσει μια πιο ολοκληρωμένη άποψη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent-Knight

Νεοφερμένος

Ο Silent-Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Τι σε οδηγησε στο να θελεις να εχεις εναν αξιοπρεπη βαθμο στο απολυτηριο?
Αμα σκεφτεσαι οτι μπορει να εχεις τυψεις αμα δεν το κανεις καν' το


Υπαρχουν καποιες στιγμες στην ζωη μας που καποια πραγματα μας
εμποδιζουν να κανουμε αυτο που θα επρεπε να ειχαμε κανει.
Για διαφορους λογους που δεν θα ηθελα να αναλυσω αυτη τη στιγμη, επελεξα οτι επρεπε να σταματησω το σχολειο απλα τελειωνοντας το γυμνασιο τοτε. Αφου ομως περασαν πολλα χρονια απο τοτε, αρχισε να στριφογυριζει στο μυαλο μου, ενα γιατι δεν συνεχισα τοτε. Προσπαθουσα να φανταστω πως μπορει να ηταν το μελλον μου τωρα, εαν απλως ειχα συνεχισει τοτε και αυτο με εκανε να σκεφτομαι να επιστρεψω στα θρανια. Ομως αυτο ειναι μια αποφαση που δεν μπορεις να την παρεις αμεσως λογω της μεγαλης μου ηλικιας. Για να καταλαβεις τι εννοω, θα σου πω οτι εχω για συμμαθητες μου παιδια που ειτε εχουν την μιση μου ηλικια, ειτε θα μπορουσαν να ειναι παιδια μου. Αφου περασαν καποια χρονια και ωριμασε μεσα μου η ιδεα της επιστροφης στα θρανια, επελεξα να εγγραφω σε ενα εσπερινο λυκειο οπου θα φοιτουσα τεσσερα χρονια, αντι τριων των ημερησιων, επειδη μετα απο τοσα χρονια αποχης θα ειχα μεγαλες ελειψεις στα μαθηματα και υπολογισα οτι τα δυο χρονια που θα εκανα για τελειωσω την Α' λυκειου ( οι δυο πρωτες χρονιες στο εσπερινο αντιστοιχουν με την Α' λυκειου του ημερησιου) θα με οφελουσαν στο να καλυψω αρκετο μερος απο τις ελειψεις που θα ειχα. Ετσι τις επομενες δυο χρονιες θα ημουν πιο
δυνατος. Σκεφτηκα οτι αφου θα περνουσα τεσσερα χρονια απο την ζωη
μου σε αυτο το σχολειο, τουλαχιστον ας προσπαθησω να παρω οτι μπορω
απο εκει. Ποτε δεν μου περασε απο το μυαλο να δωσω πανελληνιες
εξετασεις τοτε. Απλα αφου η επιστροφη μου στα θρανια ηταν για να παρω
αυτο που απερριψα τοτε, σκεφτηκα οτι θα ηταν καλλιτερο να το παρω
με εναν αξιοπρεπη βαθμο σαν ανταλαγμα για την προσπαθεια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν ειμαι απαισιοδοξος αλλα λιγο επιφυλακτικος λεγοντας πως με τετοια ορθογραφια ειναι κομματακι δυσκολο ,μονο αν εχεις σκοπο να δουλεψεις πολυ σκληρα να θεσεις ως στοχο της πανελλαδικες.Δικη σου η αποφαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
εγω θα σου πω να παρεις το απολυτηριο με καλο βαθμο αλλα να δωσεις και πανελληνιες.θα εχεις σιγουρα μια καλυτερη μοιρα απο οτι τωρα.
αλλα θα ελεγα καλυτερα να πας για 4 και 5 πεδιο γιατι εχει καλυτερη αγορα εργασιας.φυσικα ειναι και τι κλαδος μαθηματων σου αρεσει.
οτι και να κανεις ελπιζω να πετυχεις τους στοχους σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εαν δωσω πανελληνιες θα επιλεξω πιθανοτατα Θεωρητικη κατευθυνση
και θα συμπληρωσω το πρωτο και το πεμπτο επιστημονικο πεδιο.
Πιστευετε οτι μπορω να πετυχω κατι καλο οσον αφορα το μελλον
μου οταν 40 χρονων θα δινω τοτε πανελληνιες επιλεγοντας Θεωρητικη
κατευθυνση και πρωτο και πεμπτο επιστημονικο πεδιο; Ορεξη υπαρχει,
χρονος ειναι σχετικος με τα χρηματα που δεν υπαρχουν. Ας πουμε
οτι υπαρχουν λιγα και θα χρειαστει να εργαζομαι παραλληλα, ειδικα
εαν φυγω απο τον τοπο μου και θα πρεπει να αντιμετωπισω οπως
και τα αλλα παιδια που ειναι φοιτητες σε διαφορα μερη της πατριδας μας,
εξοδα ενοικιου κ.τ.λ.

βασικά για η θεωρητική είναι η μόνη που σε σχέση με τις άλλες δεν χρειάζεται τόσο πολύ φροντιστήριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent-Knight

Νεοφερμένος

Ο Silent-Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δεν ειμαι απαισιοδοξος αλλα λιγο επιφυλακτικος λεγοντας πως με τετοια ορθογραφια ειναι κομματακι δυσκολο ,μονο αν εχεις σκοπο να δουλεψεις πολυ σκληρα να θεσεις ως στοχο της πανελλαδικες.Δικη σου η αποφαση


Δεν θελω να με παρεξηγησεις, ομως οταν αναφερεις :"με τετοια
ορθογραφια ειναι κομματακι δυσκολο...", τι εννοεις ; Σε ρωταω
γιατι νομιζω οτι η ορθογραφια μου δεν ασχημη. Θα με ενδιεφερε
να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος στο θεμα αυτο. Παντα φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Δεν ειμαι απαισιοδοξος αλλα λιγο επιφυλακτικος λεγοντας πως με τετοια ορθογραφια ειναι κομματακι δυσκολο ,μονο αν εχεις σκοπο να δουλεψεις πολυ σκληρα να θεσεις ως στοχο της πανελλαδικες.Δικη σου η αποφαση
Πως έκανε μια λέξη λάθος ο άνθρωπος, δε σημαίνει πως είναι ανορθόγραφος.Μια χαρά ορθογραφία ξέρει.Δε θα κοπεί στις εξετάσεις πως θα κάνει ένα ορθογραφικό άμα έχει διαβάσει και προσπαθήσει.:P

Silent Knigth:
*ελλείψεις
*καλύτερο
*αντάλλαγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irida1973

Νεοφερμένος

Η Renia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Μηλιές (Μαγνησία). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Είναι υπερόχο αυτό π κάνεις!!!!!!! Ποτέ δεν είναι αργά!!!!!!!!!!!Εγώ προσωπικά σ θαυμάζω για αυτή σου τν πράξη!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D:jumpy::jumpy::jumpy::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι να πάρεις το απολυτήριο. Σίγουρα θα κερδίσεις πράγματα απο το σχολείο. Απλά αν δεν έχεις κάποια σχολή στο μυαλό σου - όσον αφορά στις πανελλήνιες - δε θα σε συμβούλευα να μπεις σε αυτή τη διαδικασία. Όχι γιατί δε θα τα καταφέρεις, αλλά γιατί αν δε θες κάτι πολύ, είναι ρίσκο να αφήσεις πίσω σου όσα έχεις χτίσει μέχρι τώρα.
Είναι δύσκολη απόφαση και δε χρειάζεται να την πάρεις τώρα. Δες πως θα σου φανούν αυτά που κάνουμε στην κατεύθυνση, αν τα βρίσκεις ενδιαφέροντα, και βλέπεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
αν το θες πολυ καντο φυσικα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Πως έκανε μια λέξη λάθος ο άνθρωπος, δε σημαίνει πως είναι ανορθόγραφος.Μια χαρά ορθογραφία ξέρει.Δε θα κοπεί στις εξετάσεις πως θα κάνει ένα ορθογραφικό άμα έχει διαβάσει και προσπαθήσει.:P
Χμ εγω το χρησιμοποιησα ως δειγμα για την γενικη του γνωση.Ανεξαρτητα ομως απ αυτο δεν μου αρεσει να χαιδευω ψευδαισθησεις , ηθελα απλα να του επιστησω την προσοχη στο οτι θα ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα (χωρις να υπολογιζουμε ορθογραφικο υποβαθρο).Εννοειται πως ευχομαι καλη τυχη σε οτι και αν αποφασισει
(Εγω ειμαι στο αβαταρ παρεπιπτωντος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent-Knight

Νεοφερμένος

Ο Silent-Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Χμ εγω το χρησιμοποιησα ως δειγμα για την γενικη του γνωση.Ανεξαρτητα ομως απ αυτο δεν μου αρεσει να χαιδευω ψευδαισθησεις , ηθελα απλα να του επιστησω την προσοχη στο οτι θα ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα (χωρις να υπολογιζουμε ορθογραφικο υποβαθρο).Εννοειται πως ευχομαι καλη τυχη σε οτι και αν αποφασισει
(Εγω ειμαι στο αβαταρ παρεπιπτωντος)

Κανενα προβλημα. Απλα θα ηθελα να σου πω οτι και εσυ κανεις
ορθογραφικα λαθη, ομως τα καταφερες και περασες στο Μαθηματικο
τμημα της Αθηνας. :)

Το σωστο ειναι : παρεμπιπτοντως.

Καλη επιτυχια και σε εσενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irida1973

Νεοφερμένος

Η Renia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Μηλιές (Μαγνησία). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ρε παιδια μν τρελαθούμε............Όλοι κάνουμε ορθγραφικά λάθη.....Δν θ κρίνουν αυτά όμως τν μετ'επειτα πορεία μσ!!!!!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Δεν ειμαι απαισιοδοξος αλλα λιγο επιφυλακτικος λεγοντας πως με τετοια ορθογραφια ειναι κομματακι δυσκολο ,μονο αν εχεις σκοπο να δουλεψεις πολυ σκληρα να θεσεις ως στοχο της πανελλαδικες.Δικη σου η αποφαση

Ότι πρέπει να δουλέψει σκληρά, ναι πρέπει, αλλά όπως είπε και κάποιος άλλος, οι περισσότεροι στα εσπερινά ενδιαφέρονται για το απολυτήριο μόνο, οπότε κατ'εμέ έχει βάσιμες ελπίδες αν προσπαθήσει όσο χρειάζεται.

Από 'κει και πέρα, αφενός αποθαρρύνεις τον άνθρωπο χωρίς λόγο όταν λες ότι είναι ανορθόγραφος επειδή έκανε 2-3 λάθη (ενώ άλλα παιδιά σε αυτό το φόρουμ ή άνθρωποι στην ηλικία του κάνουν πολλά περισσότερα), αφετέρου δεν νομίζω εσύ συγκεκριμένα να έχεις δικαίωμα να μιλάς, ενώ έχεις κάνει πολύ πιο κραυγαλέα λάθη από αυτά σε τούτο το φόρουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Silent Knigth:
*ελλείψεις
*καλύτερο
*αντάλλαγμα

γραφεται και καλυτερο και καλλιτερο! οποτε δεν εκανε λαθος σε αυτο :)


Οφ τόπικ:αλήθεια ή με δουλεύεις;;:p
σε δουλευει :P https://www.imdb.com/title/tt0374900/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Με τέτοιους καλούς βαθμούς ίσως να μην χρειαστείς να φύγεις από τον τόπο σου.
Μπράβο σου πάντως!:)

(Με το να γράφετε πως είναι off-topic το άκυρο που λέτε, δε σημαίνει πως δικαιολογήστε. :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
γραφεται και καλυτερο και καλλιτερο! οποτε δεν εκανε λαθος σε αυτο :)



σε δουλευει :P https://www.imdb.com/title/tt0374900/

Όχι,αν δε με απατά η μνήμη μου στη νέα ελληνική το σωστό είναι το καλύτερο.


Δες κι αυτό το άρθρο που βρήκα::)
Ως προς τη λέξη καλύτερος, η φιλόλογος στο τελευταίο κείμενό της προσπάθησε πάλι να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα, δηλ. τη γραφή καλλίτερος. Φυσικά, άφησε αναπάντητο ένα εύλογο ερώτημα που της ετέθη, δηλ. πώς θα γραφούν τα συγκριτικά μεγαλύτερος, κοντύτερος, χοντρύτερος, αρχύτερα πρωτύτερα, που δεν έχουν αρχαίους τύπους. Αυτά, επειδή σχηματίζονται κατά τα συγκριτικά σε -ύτερος -ύς ( ευρύς- ευρύτερος, βαρύς- βαρύτερος κ.λπ.), γράφονται σωστά με -υ-. Το καλύτερος δεν ανήκει στην ίδια κατηγορία; Για να δικαιολογήσει την εσφαλμένη γραφή με -ι- ( καλλίτερος ), η Ά. Τζ. υποστήριξε ότι το κάλλιο, που χρησιμοποιούμε μεταξύ άλλων στην παροιμιώδη φράση «κάλλιο αργά παρά ποτέ», προέρχεται από το καλλίτερα (!) Κατά τη φιλόλογο, αφού το κάλλιο γράφεται με -ι-, άρα και το καλύτερα γράφεται με -ι- ( καλλίτερα )! Μόνο που το κάλλιο, που επικαλείται η Ά. Τζ., δεν ετυμολογείται από τον ανύπαρκτο τύπο καλλίτερα, αλλά από το αρχαίο επίρρημα κάλλιον (βλ. ΛΝΕΓ, λ. κάλλιο ). Επομένως, ο συλλογισμός με τον οποίον η φιλόλογος προσπάθησε να δικαιολογήσει τη γραφή καλλίτεροςκαλύτερος προέρχεται από το …καλλίων, ενώ τη δεύτερη ότι το κάλλιο ετυμολογείται από το …καλλίτερα. Κάθε φορά η Ά. Τζ. προσπαθεί με διαφορετικό τρόπο να αποδείξει ότι το καλύτερος γράφεται με -ι- ). Όπως εξήγησε αναλυτικά ο Χατζιδάκις (1905: 577- 585), το συγκριτικό καλύτερος γράφεται βεβαίως με ύψιλον, γιατί έχει σχηματιστεί κατά τον αντίστοιχο βαθμό των επιθέτων σε -ύς (πλατύς- πλατύτερος, ταχύς- ταχύτερος κ.λπ.). Ας προστεθεί, επίσης, ότι από την επιστημονική- ετυμολογική ορθογραφία της συγκεκριμένης λέξης αποκλίνει και ο Απόστολος Τζαφερόπουλος ( Ελληνική Αγωγή, φύλλο Μαρτίου 1998), που γράφει επανειλημμένως καλύτερο με -ι- (καλλίτερο),μολονότι είναι αυτός που διδάσκει την ετυμολογία στη σχολή αρχαίων Ελληνικών Ελληνική Αγωγή ! και των επιθέτων σε είναι αυθαίρετος (την πρώτη φορά ισχυρίστηκε ότι το

Αμφιλεγόμενη λέξη:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top