Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
***Με το σημερινο συστημα θα δωσεις του χρονου!***




Για αρχη δες αυτο :




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Kateythinseis_Pedia_Mathimata .pdf
    105.1 KB · Εμφανίσεις: 1,381

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Σου εύχομαι να το πετύχεις εγώ αποφοίτησα το 1995 και δίνω φέτος μόνη χωρίς φροντιστήρια όσο μπορώ να διαβάσω με μωρά. Έχω πάρει τα βιβλία του οργανισμού, και σημειώσεις από μαθητές Γ Λυκείου. Αν πραγματικό το θες μπορείς ούτως ή άλλως η εμπειρία μετράει!
-----------------------------------------
Και πληροφοριακά δίνεις με το σημερινό σύστημα ανάλογα που θα ήθελες να περάσεις. Τα μαθήματα είναι 5 και με το μάθημα επιλογής 6. Τουλάχιστον για θεωρητική που δίνω εγώ. Μετά είναι και το ειδικό μάθημα που το δίνεις μόνο αν θέλεις να δηλώσεις κάτι που αφορά γλώσσες, π.χ τουριστικά επαγγέλματα, δημοσιογραφία, ιταλ./γαλ./αγγλ. φιλολογία κ.τ.λ. Ακόμη σαν ειδικά μαθήματα υπάρχουν το σχέδιο για επαγγέλματα όπως καλών τεχνών, αρμόνια για μουσικά επαγγέλματα. Εγώ διαβάζω από πέρυσι και Αρχαία έκανα μια φορά στην Α Λυκείου. Good luck!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Δεν μπορείς να δώσεις φέτος. Του χρόνου θα δώσεις με το τότε ισχύον σύστημα, μόνο μην ξεχάσεις να βγάλεις την απαιτούμενη κάρτα μέχρι τις 20 Φεβρουαρίου.

Κάθε επιτυχία σου εύχομαι :no1:

Όντως ασάφεια, το "τότε" αναφέρεται στο μέλλον, όχι στο παρελθόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Για πολλούς θα θεωρηθώ ένας αργόσχολος ενήλικας που θέλει να κάνει το καπρίτσιο του δινοντας πανελληνιες στα ...34. Ναι στα 34. Δεν μου ειναι καθολου ευκολο πιστεψτε με ουτε καν να το ομολογω. Ισως να κανω ενα μεγαλο λαθος και να χανω αδικα τον πολυτιμο χρονο μου. Ισως και οχι. Θα μου πειτε , καλα , τωρα σου ηρθε? Οχι , εδω και αρκετο καιρο αλλα οικογενειακες υποχρεωσεις με εκαναν να το αναβαλω συνεχως. Αλλοι θα ρωτησουν, γιατι θελεις να δωσεις. Επειδη δουλευω 10 χρονια ως βοηθος μηχανικου και ενιοτε ως μηχανικος - χωρις τον προσδιορισμο - και βαρεθηκα να με συμπεριφερονται ως απλο σχεδιαστη η να παρουσιάζομαι σε "συναδελφους" ως συναδελφος. Θελω να δωσω για πολυτεχνειο και για να μην παει "στραφι" ολο το διαβασμα και για Τ.Ε.Ι.. Ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο. Ισως και ακατορθωτο για μενα. Δεν θελω ομως να εχω παντα την απορια τι θα γινοταν αν .... Ξερω οτι το θελω και οτι θα το προσπαθησω. Δυστυχως το αποφασισα φετος αρκετα αργα. μολις πριν 3 εβδομαδες, οποτε δεν θα δωσω αυτη τη χρονια , η μαλλον θα δωσω για την εμπειρια και απο του χρονου θα διαβασω εντατικα. Σκεφτομαι φετος να βγαλω τα "θεωρητικα" Βιολογια,Νεα,Αρχες Οργανωσης,Αναπτυξη Εφαρμογων (την Βιολογια την καταφερα) και του χρονου να ασχοληθω λιγοτερο με αυτα και πολυ περισσοτερο με Φυσικη και Μαθηματικα. Δεν ξερω γιατι εγραψα αυτο το μηνυμα , σκεφτομαι τωρα ... τι δουλεια εχω εγω εδω? Ισως γιατι θελω να δειξω σε καποιους οτι περισσοτερο μετραει να θελεις κατι, να προσπαθεις να το πετυχεις , να το κανεις ακομα και αν οι περισσοτεροι σε χλευαζουν η σε ειρωνευονται. Δεν ειναι δυσκολο - ουτε και ευκολο. Απλως προσπαθηστε να το κανετε οσο πιο μεθοδικα μπορειτε. Ζητηστε βοηθεια απο οσους πιστευετε οτι μπορουν να σας βοηθησουν. Και οσοι απο εσας εχετε την ευτυχια να εχετε επικοινωνια με τους γονεις σας - κατι που δυστυχως δεν ειχα οσο θα ηθελα εγω - να την εκμεταλευτειτε. Καλη επιτυχια σε ολους σας.
Καθολου αργοσχολος εισαι,το αντιθετο μαλιστα,κοιτα μην το βλεπεις τοσο δυσκολο να περασεις ακομα και φετος,ψυχραιμια και καθαρο μυαλο θελει περισσοτερο γιατι με αυτα ισως να μπορεσεις να γραψεις καλυτερα απο οσο νομιζεις,καλυτερα λιγα και καλα παρα να ξερεις πολλα και απο λιγο.Κοιτα οτι μια καποια ειρωνεια θα αντιμετωπισεις απο καποιους "εξυπνακηδες"αυτο ειναι αληθεια,εδω εγω αντιμετωπισα που απλα ξαναδωσα δευτερη φορα επειδη με ικανοποιουσε και δεν ηταν της προσδοκιας-αρεσκειας μου η σχολη που περασα.Παντα θα υπαρχουν τετοιοι αλλα πρεπει απλα να μην δινεις σημασια γιατι αλλιως θα σε επηρεασουν με το χειροτερο τροπο.Ειλικρινα δεν βρισκω καπου το παραλογο να ξαναδωσει καποιος στα 34 του,μαλλον τον τιμα θα ελεγε..(σσ ξερω πολλες σχολες οπου εχουν περασει ατομα 60 κατι χρονων με κατατακτηριες..,αρα σε περνει ακομα:P)Καλη επιτυχια λοιπον και καλο κουραγιο..:)

Μην σκεφτείς ποτέ τι θα λένε οι άλλοι για σένα! Και εσύ και εγώ και άλλοι πολλοί βρίσκονται στην ίδια ακριβώς θέση. Είμαι καλή - πολύ καλή στη δουλειά που κάνω αλλά αν είχα πτυχίο τι θα ήμουν τώρα? Επειδή όμως ποτέ δεν έιναι αργά - αποφάσισα να μάθω! Κάνε την προσπάθειά σου - μόνο κερδισμένος θα βγεις!
Ακριβως αυτο,μετα σκεφτεσαι το τι θα γινοταν ΑΝ και ειναι πολυ χειροτερο απο το να πιεστεις λιγο παραπανω για ακομα μια φορα απο το να σε "τρωει"αυτη η σκεψη.Μια γνωστη μου ακομα την βασανιζει αυτο το αν ξαναδινε (εστω και κατατακτηριες) πως θα ειχε εξελιχθει σημερα..Καλιο αργα παρα ΠΟΤΕ ...Καλη επιτυχια και σε σενα!:)

Βεβαια μην ξεχνατε και οι δυο πως θα ειναι πολυ δυσκολο να "συνελθετε"απο την ολη επιπονη διαδικασια το ακομα πιο δυσκολο θα ειναι να προσαρμοστητε στα νεα δεδομενα οταν περασετε,μπορει μερικοι να τη εχουν δει οτι με το που περνας καπου ολα ωραια και καλα, αλλα δεν ειναι ετσι, θελει παλι διαβασμα οχι με τον ιδιο ρυθμο βεβαια αλλα δεν παυει να χρειαζεται ενα οργανωμενο διαβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
αυτο ξεχασα να το αναφερω για τις 20 φλεβαρη. εχει δικιο το προηγουμενο μελος .
αν δεν εχεις ηδη δηλωσει ειναι αργα για φετος good luck για του χρονου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letzt

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τελείωσα τον στρατό τον μάρτιο του 2008 , 23 ετών τότε ένα μήνα πρίν είχα δηλώσει για να ξαναγράψω πανελλαδικες΄, δεν δίαβαζα πολύ έλεγα να κάνω ενα test run :D ,διαβαζα ελαφρα λατινικα και αρχαια , πριν την έναρξη είπα να διαβασω ιστορία, κείμενα , βιολογία και έκθεση .

Έδωσα....

Λατινικά 12,2 ,Αρχαία 9,5 ,Ιστορία 16,1 ,κείμενα 14 ,βιολογία 17,5 Εκθεση 11,3.

Βιολογία και ιστορία είχα από τρείς μέρες δίαβασμα στο καθένα κάθε μέρα την ύλη του ολόκληρη, στα κείμενα ποτέ δεν έκανα ολόκληρη ανάλυση, Λατινικά - πραγματικά βαρίομουν να διαβάσω παραπάνω :D το ίδιο και στα αρχαία , οσο για την έκθεση τις ασκήσεις τις έπιασα αλλά όχι και το θέμα(για όνομα του θεού , παράδοση? τι στο καλό:lol:)Kids, dont try this at home!

Φέτος αν και εργαζόμενος , κάνω αρχαία , λατινικά και έκθεση ιδιαίτερα οσο για κείμενα , βιολογία και ιστορία ξέρω οτι μπορώ και μόνος να φέρω καλούς βαθμούς.

Ο καθένας απο εμάς έχει την ικανότητα να ανταπεξέλθει αρκεί να το θέλει , τα πράγματα είναι απλά αν ξέρεις τις ικανότητες σου και ξέρεις με τι έχεις να κάνεις , ανάμεσα σε αύτα τα δύο η επιτυχία είναι εφικτή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hASMA

Νεοφερμένος

Η Γιούλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ιδιαίτερα ανακουφιστική η εμπειρία σου Letzt!!Καλή Επιτυχία!!!:D Εγω ας πούμε οτι δεν βρίσκω το διάβασμα δύσκολο, ούτε σκαλώνω πουθενά καλύπτωντας σιγά σιγά την ύλη. Όμως αναρωτιέμαι αν θα τα θυμάμαι όταν θα έχω μπροστά μου τις ερωτήσεις.Και γι'αυτό φταίει το γεγονός οτι οι εμείς οι ίδιοι έχουμε δημιουργήσει ένα στερεότυπο για τις Πανελλαδικές. Τις φοβόμαστε!! ...Δεν πρέπει βρε παιδιά!! ....Όχι οτι το έχω εμπεδώσει κι εγώ :xixi: αλλά.....

Καλό διάβασμα κ πάλι κ καλή επιτυχία σε όλους!!!!!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letzt

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ιδιαίτερα ανακουφιστική η εμπειρία σου Letzt!!Καλή Επιτυχία!!!:D Εγω ας πούμε οτι δεν βρίσκω το διάβασμα δύσκολο, ούτε σκαλώνω πουθενά καλύπτωντας σιγά σιγά την ύλη. Όμως αναρωτιέμαι αν θα τα θυμάμαι όταν θα έχω μπροστά μου τις ερωτήσεις.Και γι'αυτό φταίει το γεγονός οτι οι εμείς οι ίδιοι έχουμε δημιουργήσει ένα στερεότυπο για τις Πανελλαδικές. Τις φοβόμαστε!! ...Δεν πρέπει βρε παιδιά!! ....Όχι οτι το έχω εμπεδώσει κι εγώ :xixi: αλλά.....

Καλό διάβασμα κ πάλι κ καλή επιτυχία σε όλους!!!!!!!:no1:

Ευχαριστώ , επίσης. Ο φόβος είναι ένα φυσιολογικό συναίσθημα, εσύ εγώ όλοι μας όπως είπες φοβόμαστε, το να μην φοβόσουν θα ήταν περίεργο , το θέμα είναι να μην σε κυριεύει γιατί μετατρέπεται σε πανικό.

Και όταν έρθει η ώρα να γράψεις απλώς κοίτα να έχεις ξεκουραστεί κανονικά , οι ολονυχτίες που κάνουν άλλοι πρίν τις πανελλαδικές είναι δείγμα απροετοιμασίας η πανικού και αποτυχάνουν γιατί γίνονται σε βάρος της ξεκούρασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ευχαριστώ , επίσης. Ο φόβος είναι ένα φυσιολογικό συναίσθημα, εσύ εγώ όλοι μας όπως είπες φοβόμαστε, το να μην φοβόσουν θα ήταν περίεργο , το θέμα είναι να μην σε κυριεύει γιατί μετατρέπεται σε πανικό.

Και όταν έρθει η ώρα να γράψεις απλώς κοίτα να έχεις ξεκουραστεί κανονικά , οι ολονυχτίες που κάνουν άλλοι πρίν τις πανελλαδικές είναι δείγμα απροετοιμασίας η πανικού και αποτυχάνουν γιατί γίνονται σε βάρος της ξεκούρασης.
Τι μου θυμιζει.... τι μου θυμιζει.......:hmm::what::P..Ναι αυτο ειναι πααρα πολυ σημαντικο και το λεω και εγω συνεχεια..(βλεπεις το παθημα γινεται μαθημα)και για να μην την πατησουν και αλλοι γι αυτο οποιον ακουω να λεει οτι δινει Πανελληνιες του τονιζω ακριβως αυτο που ειπες...Απλα πολλοι νομιζουν οτι με το να διαβαζουν μεχρι τα ξημερωματα οτι θα καταφερουν κατι αυτο ειναι ομως εντελως λαθος γιατι ουσιαστικα με αυτο τον τροπο εξουθενωνεις τον οργανισμο σου και ετσι την επομενη μερα εισαι τοοσο κουρασμενος που αδυνατεις να αποδοσεις στο μεγιστο ακομα και αυτα που ξερεις πααρα πολυ καλα.ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΞΕΝΥΧΤΙ οταν γραφετε την επομενη μερα....Εχετε περισσοτερες πιθανοτητες να γραψετε καλα οταν ξερετε λιγα και πολλοι καλα παρα πολλα και απο λιγο..Καλη επιτυχια...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hASMA

Νεοφερμένος

Η Γιούλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
.....Χμμμ!!:hmm: Θα το έχω υπ'όψιν μου. Συνηθίζω να ξενυχτάω κ αρκούμαι συχνά στον 4ωρο ύπνο. Πρέπει να το αποφύγω μέσα στις Πανελλαδικές :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Έφτασα στο φόρουμ ψάχνωντας να βρω εμπειρίες ανθρώπων που ξαναέδωσαν πανελλήνιες, μήπως πάρω λίγο κουράγιο... :s
Βλέπετε,το πρόβλημα έχει ως εξής: αυτή τη στιγμή είμαι δευτεροετής φοιτήτρια στο γεωπονικό, και το θέμα είναι ότι καλώς ή κακώς η γεωπονική είναι μια σχολή με ΠΟΛΛΑ μαθήματα, γι αυτό και θέλει στενή παρακολούθηση (εννοώ να ενδιαφέρεσαι), και φυσικά έχει εργαστήρια,αρκετά απ τα οποία σε αναγκάζουν να κλείνεις 12ωρα στη σχολή. Βέβαια μετά από δύο χρόνια αποφάσισα να παραδεχτώ στον εαυτό μου ότι ποσώς μ ενδιαφέρει το φυτό,και ό,τι αυτό συνεπάγεται. Επίσης αποφάσισα να παραδεχτώ ότι το μόνο που θέλω είναι να γίνω γιατρός. Σε οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα απλά θα συμβιβαστώ.

Και στη ζυγαριά έχουμε το εξής:
- Απ τη μία πλευρά έχω τρία χρόνια ακόμα για να τελειώσω μια ΚΑΛΗ σχολή (γιατί πιστέψτε με, η γεωπονική είναι καλή σχολή), με αρκετές πιθανότητες να την τελειώσω επιτυχώς στην ώρα της, χωρίς όμως διάθεση να το κυνηγήσω παραπάνω απο προσωπικό ενδιαφέρον,παρά μόνο γιατί πρέπει.
Εννοώ ότι σ αυτό που θα κάνω θέλω να είμαι καλή,κι όχι απλά ένα περιφερόμενο πτυχίο, όμως φοβάμαι ότι δεν βρίσκω ενδιαφέρον...
-Απ την άλλη έχουμε την καταστροφη... :thanks: Το σενάριο του να παρατήσω τη σχολή και να πέσω με τα μούτρα στο διάβασμα για τις επόμενες πανελλήνιες, με μοναδικό στόχο τις Ιατρικές. Βέβαια το 'παρατάω τη σχολή' δεν είναι και τόσο εύκολο, αφού εκτός απ το ότι μένω πίσω ένα ολόκληρο ακαδημαϊκό έτος, πρέπει να αφήσω πίσω και ανθρώπους,και μια ολόκληρη ζωή που είχε αρχίσει να διαμορφώνεται, για να γυρίσω στη μαμά και στο μπαμπά, και στα παλιά μου φροντιστήρια.
Παρόλαυτά το σκέφτομαι πολυ έντονα τις τελευταίες μέρες και νομίζω ότι δεν θα βολευτώ σε κανένα άλλο επάγγελμα εκτός απ αυτό του γιατρού. Σίγουρα το "δίνω πανελλήνιες" δεν σημαίνει κι αυτόματα ότι περνάω στην ιατρική, όμως θέλω να έχω τουλάχιστον την ευκαιρία που μου στέρησα πριν 2 χρόνια, όταν δεν μπήκα καν στον κόπο να προσπαθήσω για το άπιαστο όνειρο μου.
Βέβαια σε περίπτωση αποτυχίας λειτουργεί και το plan B: γυρνάω πίσω και τελειώνω τη σχολή,έστω και με μια καθυστέρηση...

Οπότε εδώ έχω το δίλημμα... Παρατάω μια αρκετά καλά στρωμένη πορεία στη σχολή για να κυνηγήσω μάγισσες ή μένω εδώ που είμαι και απλά θυμάμαι ότι κάποτε ήθελα να γίνω γιατρός? Και για να έρθω και στον τίτλο του θέματος...ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΞΑΝΑ??
Δεν είναι καθόλου εύκολο να περάσεις ξανά απ τη διαδικασία των πανελληνίων και μάλιστα για κάτι τόσο αβέβαιο... (Ειδικά τώρα που μπλεχτηκα λίγο στα πράγματα και διάβασα τα πλέον δυσοίωνα για τους φοιτητές ιατρικής!) Έλαα όμως που δεν μ αφήνει η ιδέα να ησυχάσω!!:P

Οποιαδήποτε συμβουλή/πληρόφορία/anything θα ήταν κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη!:):)


Καληνύχτα και καλή συνέχεια στους ξενύχτηδες σα κι εμάς!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Κατ αρχάς συγχαρητηρια! Πολύ λίγοι θα σκεφτόνοτυσαν έστω να ξαναδώσουν μετά από 2 χρόνια σπουδων και φοιτητικής ζωής.

Εγώ θα σου έλεγα να το τολμήσεις. Μόνο το ότι το σκέφτεσαι δείχνει πως αγαπάς την ιατρική πραγματικά. Διαφορετικά πρώτη πρώτη θα σε αποθάρρυνα.
Θα σου πω τι θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου κατ αρχάς.
Θα έδινα. Θα έδινα μόνο και μόνο για να μη μου μείνει το "Τι θα γινόταν αν είχα τολμήσει τότε?"
Θα παρέμενα στην πόλη σπουδών μου και θα έβρισκα ένα καλό φροντιστήριο για να ξαναδώσω.
Αυτό σου το προτείνω για δύο λόγους. Αφενός δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθούσε να ακουσεις ακριβώς τα ίδια από τους ίδιους καθηγητές (και στην πόλη σου να επέστρεφες καλό θα ήταν να αλλάξεις φροντιστήριο για να δεις καποια πράγματα από διαφορετική οπτική γωνία) και αφετέρου θα έχεις παρεα, κάποιους φίλους και γνωστούς με τους οποίους θα μπορείς να βγαίνεις και να ξεσκας. Από φίλους μου που φέτος ξαναδίνουν, θα σου έλεγα πως δεν είναι ό,τι καλύτερο να είσαι μόνος σου στο hometown:P και όλοι οι συμμαθητές σου να σπουδάζουν ενώ εσύ ξαναδίνεις πανελλήνιες. Από ένα ςσημεί ο ακι μετα μπορεί να σου τη δώσει πολύ άσχημα. Σου χρειάζεται καμια έξοδος που και που. Βεβαια αυτό που σου προτείνω εαν και εσύ έχεις αυτοέλεγχο ώστε να αφοσιωθείς στο στόχο σου και να μην παρασυρθείς και εάν τα οικονομικά της οικογένειας το επιτρέπουν.
Ναι, το γεωπονικό είναι πολύ καλή σχολή ,με προοπτικές. Αμα δε σου αρέσει όμως τι να κάνουμε? Είναι σαν αν βλέπεις ένα αντικειμενικά πολύ ωραίο ρούχο, το οποίο όμως δε σου ταιριάζει. Δεν ισχυουν τα ίδια για όλους. Ακριβώς το ίδιο σου λέω και για την ιατρική. Γενικά είναι δυσοίωνα. Για κάποιον που ψάχνεται όμως,δεν περιορίζεται στις πιο δημοφιλεις ειδικότητες και αγαπάει πραγματικά τη δουλεια (και αυτό καταλαβαίνω από σενα όταν μου λες πως δε σ αφήνει η ιδεα να ησυχάσεις) τα πράγματα σίγουρα είναι καλύτερα. Η μιση μου οικογένεια είναι μεσα στα νοσοκομεία, από τα χέρια συγγενών μου περνουν κατα καιρούς πολλοί ειδικευόμενοι και μπορώ να σε διαβεβαιώσω γι αυτό. Αν έχεις μεράκι, όλα γίνονται, ακομα και στην ιατρική.
Αυτο που επιδιώκεις ούτε άπιαστο είναι, ούτε καταστροφή. Στο κατω κάτω έχεις εμπειρία από τις προηγουμενες εξετάσεις, θα έχεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ελεύθερο χρόνο για να αφοσιωθείς στην προετοιμασία σου και γι αυτούς τους λόγους στις περισσότερες περιζήτητες σχολές (κυρίως στις ιατρικές) μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας έχουν οι απόφοιτοι.
Το να μείνεις στη γεωπονική τώρα φαίνεται η εύκολη λύση, δεν ξέρω όμως εάν είναι η σωστή.

Έχω δει γνωστούς μου να φτάνουν 25 χρονών και να ξαναδίνουν για αυτη τη σχολή ενώ έχουν τελειώσει κατι άλλο προηγουμενως (μοριακή βιολογία ή αστυνομια).
Εγω δει τριετείς και τεταρτοετείς να παρατουν τη σχολή και να ξαναδίνουν.
Εχω δει παιδιά να δίνουν για τριτη φορά προκειμένου να μπουν ιατρική.

Μη σκας, δεν το περνάς μόνο εσύ αυτό το λούκι.

Και στο κάτω κάτω η θέση σου στη σχολή είναι εξασφαλισμένη. Κανένας δεν μπορεί να σε βγάλει απο κει. Δωσε και το πολύ πολύ επιστρέφεις αν το κρίνεις αναγκαίο.

Όμως θα πρέπει πρώτα απ όλα να καταλάβεις αν έχεις δυνάμεις να μπεις σε όλη συτή τη διαδικασία, γιατί κακά τα ψέματα μετά από 2 χρόνια φοιτητικής ζωής δεν ξερω πόσο εύκολο θα ήτσν για τον οποιονδήποτε να ξαναμπει σε αυτό το λουκι.

Σκέψου τα όλα αυτα και αποφασίζεις, έχεις 5 μήνες ακομα μπορστά σου.

Σε κάθε περίπτωση, καλή συνέχεια και για ό,τι άλλο θες εμείς ειμαστε εδώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
~Γεια χαρά!
Έχεις δίκιο για όσα λες για την τωρινή μου σχολή, και αυτός είναι και ο λόγος που σκεφτομαι τόσο σοβαρά να ξαναδώσω.
Αυτό που ανέφερες σχετικά με το φροντιστήριο στην πόλη που σπουδάζω ομολογώ ότι το είχα σκεφτεί σαν εναλλακτική,μιας και δεν υπάρχουν οικονομικοί παράγοντες που να μου το αποκλείουν, όμως ήδη η διαδικασία του να περάσω πάλι απο πανελλήνιες το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ότι με τρομάζει, και σκέφτομαι ότι ίσως αισθάνομαι πιο άνετα με τους παλιούς μου καθηγητές...Ίσως πάλι κάνω και λάθος :hmm: Σίγουρα δεν γίνεται να αποκλείσω εξόδους και παρέες,στο τελος θα καταλήξω να μπω στην Ιατρική για νοσηλεία κι όχι για να σπουδάσω!:P :P Ωστόσο το πατρικό μου είναι περίπου 1,5 ώρα μακρυά απ την πόλη που σπουδάζω κι έτσι σκέφτομαι ότι ίσως μπορώ να το σκάω για μικρά διαλείμματα και για φίλους ;)
Όσο πιο πολύ το σκέφτομαι τόσο περισσότερο πείθομαι ότι πρέπει να προσπαθήσω, όμως η αλήθεια είναι ότι για πρώτη φορά στη ζωή μου φοβάμαι ~ και σου μιλάει άνθρωπος που ήδη έχει κάνει κουλά πράγματα στη ζωή του [ενδεικτικά απλά να αναφέρω ότι στη β λυκείου ήμουν θεωρητική, ενώ στην γ λυκείου πήγα θετική -ευτυχώς χώρις απώλειες :P].
Ξέρω πως είναι δύσκολο, αλλά επίσης ξέρω πως δεν είναι ακατόρθωτο, κι αν υπάρχει κάτι που προσπαθώ να αποφύγω τότε αυτό είναι τ απωθημένα...Γιατί πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα σε κάνουν να μιζεριάσεις.
Και τώρα που το σκέφτομαι ο μόνος λόγος που στη β λυκείου άφησα την θεωρητική και την ιδέα της νομικής(και μιλάμε για έτοιμες δουλειΕς) ήταν επειδή πάντα ήλπιζα πως ίσως κάνω την υπέρβαση.
Βέβαια ελπίζω ότι δεν είναι ακόμα αργά,γιατί η ιδέα του να κάνεις 30 χρόνια κάτι που δεν αγαπάς ακούγεται το λιγότερο βασανιστικό :P

Σ ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να γράψεις, οποιαδήποτε γνώμη με βάζει σε σκέψεις και με βοηθάει ν αποφασίσω! Ευχαριστώ και πάλι!

Υ.Γ.: Όταν τελειώσω με την απόφαση μου και έρθει η ώρα να τ ανακοινώσω στους γονείς μου ελπίζω η κλίση μου προς τις ιατρικές επιστήμες να με βοηθήσει ν αντιμετωπίσω εγκεφαλικά και εμφράγματα :P:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent-Knight

Νεοφερμένος

Ο Silent-Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ειμαι 37 χρονων και φοιτω στην Β' λυκειου σε εσπερινο λυκειο
στην Χιο. Ομως στα εσπερινα λυκεια η Α' λυκειου των ημερησιων
λυκειων αντιστοιχει σε δυο χρονιες. Επεστρεψα στα θρανια μετα
απο παρα πολλα χρονια και με μεγαλη μου εκπληξη διαπιστωσα οτι
τωρα σε μεγαλη ηλικια πλεον τα παω παρα πολυ καλα στα μαθηματα
σε σχεση με αυτο που θυμομουν απο τον εαυτο μου τοτε. Τελειωσα
την πρωτη χρονια στο εσπερινο λυκειο με γενικο μεσο ορο 19,3.
Στο πρωτο τετραμηνο για την δευτερη χρονια ειχα μεσο ορο
19,7. Βεβαια υποθετω οτι ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα σε σχεση
με τα ημερησια, ομως δεν παυει να με εκπλησει αυτη η επιδοση μου
σε μεγαλη πλεον ηλικια. Στο εσπερινο τελειωνεις το λυκειο
υποχρεωτικα σε τεσσερις χρονιες και στην συνεχεια εαν θελεις
μπορεις να δωσεις πανελληνιες για εσπερινα λυκεια. Γινονται
ειδικες πανελληνιες με ποσοστο επιτυχιας 1%. Ποια ειναι η γνωμη σας ;
Μου προτεινετε να δωσω πανελληνιες σε αυτη την ηλικια ( θα ειμαι
40 χρονων οταν θα ειναι η περιοδος για τις πανελληνιες τοτε ) ή οχι ;
Θα με ενδιεφερε να ακουσω μερικες αποψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n1kous

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
go for it μεγαλε!!!αν εχεισ αυτοπεποιθηση στον εαυτο σου δεν υπαρχει περιπτωση να μη γραψεις.και οσον αφορα στο 1% απλα σκεψου οτι τα περισσοτερα ατομα που φοιτουν στα νυχτερινα δε στοχευουν σε κτ παραπανω απο το απολυτηριο γιατι ηδη ασχολουνται με κτ αλλο.και στα νυχτερινα ωαζουν νομιζω και πιο ευκολα θεματα....:no1::no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν το θες καντο φυσικα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Νίκο.Αν θες να σπουδάσεις βάλτο πείσμα και θα τα καταφέρεις!!Η αποψη μου είναι να συνεχίσεις.Δεν είσαι και τόσο μεγάλος πια.Αν μπορείς μη το εγκαταλήψεις.Κάθε επιτυχία σου εύχομαι.:no1::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έχεις κάποιο συγκεκριμένο στόχο, αν επιτρέπεται; Αν δεν υπάρχουν προβλήματα άλλης φύσεως (οικονομικά, χρόνου κτλ), δεν βλέπω κανένα λόγο να μην το κάνεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
τα ονειρα και οι στοχοι δεν εχουν οριο ηλικιας!εγω πιστευω και μονο που μπηκες σε αυτη τη διαδικασια πρεπει να τη φτασεις μεχρι το τελος,αν το θελεις φυσικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent-Knight

Νεοφερμένος

Ο Silent-Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Θελω να ευχαριστησω ολα τα παιδια που εκαναν τον κοπο να διαβασουν
αλλα και να διαθεσουν λιγο απο τον χρονο τους για να μου γραψουν
δυο λογια. Σας ευχαριστω απο καρδιας. Οταν αποφασισα να επιστρεψω
στα θρανια ο μονος στοχος που ειχα ηταν απλως να παρω το απολυτηριο
του λυκειου με εναν αξιοπρεπη βαθμο. Τωρα ομως (και αφου με εχουν
ενθαρρυνει πολλοι καθηγητες μου ) σκεφτομαι να δωσω, μονο και μονο για
να μην το εχω τυψεις στην συνειδηση μου αργοτερα, σκεφτομενος
γιατι δεν εδωσα. Απλα δεν γνωριζω εαν μπορει να με οφελησουν
επαγγελματικα αυτα μου τα καινουργια βηματα. Εννοω καποια πιθανη
επαγγελματικη αποκατασταση. Ή μηπως απλα θα αποκτησω μονο
περισσοτερες γνωσεις ; Αυτο ειναι που δεν γνωριζω. Εχω ελπιδες
εαν συνεχισω μεχρι τελους να αποκτησω ενα καλυτερο μελλον ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top