alkyonii

Νεοφερμένος

Η alkyonii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα κ από μένα! Είμαι 26 χρονών κ αφού τελείωσα το προπτυχιακό κ το μεταπτυχιακό μου αποφάσισα να ξαναδώσω πανελλήνιες το 2011. Η σχολή που θα με ενδιέφερε είναι η αρχιτεκτονική. Βέβαια ακόμη κ το πετύχω αυτό ίσως έχω πρόβλημα με τις παρακολουθήσεις γιατί παράλληλα θα δουλεύω.
Με τα μαθηματικά - κατεύθυνσης κ γενικής - δεν πιστεύω ότι θα συναντήσω προβλήματα το μετ/κο ήταν φουλ σε μαθηματικά.
Στη φυσική κατεύθυνσης χωρίς μαθήματα δλδ μόνο με το σχολικό βιβλίο κ βοηθήματα είμαι καλυμμένη?
Α ξέχασα να πω ότι είχα περάσει το 2001. Η ύλη της φυσικής πρέπει να έχει αλλάξει αρκετά από τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairoutsa

Νεοφερμένος

Η mairh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω, αν γνωριζεται τι διαφορα εχουν τα τουριστικα επαγγελματα απο τις τουριστικες επιχειρησεις? Εγω θελω να ασχοληθω με την μαγειρικη τεχνη, και η μονη σχολη που εχω ακουσει οτι εχει την προοπτικη να βγεις με πτυχιο σεφ ειναι τα τουριστικα επαγγελματα (ΑΣΤΕΡ,ΑΣΤΑΙΓ). Απο την αλλη ομως διαβασα οτι στις τουριστικες επιχειρησεις υπαρχουν μαθηματα για μαγειρικη τεχνη αλλα δεν ξερω αν ειναι το ιδιο. θα ηθελα να μου απαντησει καποιος αν γνωριζει κατι και αν οχι μηπως γνωριζει που να απευθυνθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tes11

Νεοφερμένος

Ο tes11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γειά σε όλους.

Είμαι οικονομολόγος και 30 χρονών. Φέτος αποφάσισα πως θέλω να δώσω ξανά Πανελλήνιες και συγκεκριμένα για Παιδαγωγικές σχολές. Ισως να ακούγεται κάπως σε ορισμένους, αλλά είναι κάτι που το θέλω πραγματικά.

Έχω όμως ακόμη κάποιες απορίες. Παράδειγμα, μπορώ να δώσω Πανελλήνιες (δηλαδή να πάω να δώσω τα 6 μαθήματα που με ενδιαφέρουν ή χρειάζονται και άλλα επιπλέον;)

Ξέρω ότι για παιδαγωγικά τμήματα πρέπει να δώσω 1ο ε.πεδίο - Θεωρητική κατεύθυνση, δηλαδή Αρχαία και Λατινικά. Τα οποία έχω να διαβάσω από τότε.
Αν από την άλλη επιλέξω 1ο ε.πεδίο -Τεχνολογική κατεύθυνση - Κύκλο Πληροφορικής, που είναι πιο εύκολα για μένα, χάνω αμέσως μόρια. Πράγμα που σημαίνει ότι και 20 να γράψω σε όλα, φτάνω μέχρι 18600 μόρια. (βλ. συντελεστές βαρύτητας κτλ).

Να προσπάθήσω για 1ο ε.πεδίο - Θεωρητική κατεύθυνση με Αρχαία και Λατινικά ή να πάω από 1ο ε.πεδίο -Τεχνολογική κατεύθυνση - Κύκλο Πληροφορικής και να ξεκινήσω με απώλεια μορίων;; Μην ξεχνάτε και τις υψηλές βάσεις των συγκεκριμένων σχολών.

Δώστε τα φώτα σας pleeez!!

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μιλάς για πανελλήνιες 2010? Έχεις δηλώσει πως θες να δώσεις? Αν όχι δε μπορείς να κάνεις κάτι. Πριν πάμε στα παρακάτω ας εξασφαλίσουμε πως έχεις ID.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tes11

Νεοφερμένος

Ο tes11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Όχι μιλάω για του χρόνου. Αν καταλάβα καλά ID είναι το δικαίωμα πρόσβασης; Εξηγησέ μου τι ακριβώς γίνεται εκεί γιατί δεν γνωρίζω καλά. Έχω ακούσει και για 10% και 90%;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
OK, ID εννοώ κάρτα ταυτοποίησης. Έχει έναν μοναδικό αριθμό που αντιστοιχεί σε σένα και μόνο και με αυτό συμμετέχεις στις πανελλήνιες.
Τώρα για 90% και 10% που ρωτάς είναι δύο διαφορετικοί τρόποι για να εισαχθείς σε ένα τμήμα. Το 90% αντιστοιχεί στο 90% των θέσεων που διαθέτει ένα τμήμα και το καταλαμβάνουν μόνο όσοι δώσουν πανελλήνιες εκείνη τη χρονιά. Έστω δηλαδή πως το Παιδαγωγικό ΑΠΘ έχει 100 θέσεις, οι 90 θα δοθούν στους 90 καλύτερους που δήλωσαν παιδαγωγικό ΑΠΘ και έδωσαν πανελλήνιες το 2010-2011. Το υπόλοιπο 10% των θέσεων δε σε ενδιαφέρει, πληροφοριακά όμως το καταλαμβάνουν οι απόφοιτοι που έχουν δώσει πανελλήνιες τα δύο τελευταία χρόνια. Δηλαδή αν έχεις δώσει τον προηγούμενο ή προπροηγούμενο χρόνο από αυτόν που σε ενδιαφέρει πανελλήνιες, μπορείς να κρατήσεις τα μόρια σου και να διαγωνισθείς για το 10% αυτών. Αφού δεν έχεις δώσει πανελλήνιες εδώ και πολλά χρόνια μας κάνει μόνο το 90% (έχεις σκεφτεί και για κατατακτήριες?)
Κάτι ακόμα. Όταν έδινες πανελλήνιες είχες δέσμες? Δεν ξέρω τι ορίζουν οι εγκύκλιοι γι'αυτήν την περίπτωση, φαντάζομαι όμως πως αν ήσουν στη θεωρητική δέσμη, δε θα μπορείς να δώσεις τώρα μαθήματα τεχνολογικής. Anybody που να ξέρει καλύτερα?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tes11

Νεοφερμένος

Ο tes11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
OK κατάλαβα. Ναι είχα δώσει με δέσμες. Συγκεκριμένα 4η δέσμη - οικονομικά. Δεν έχω ακούσει πως δεν μπορώ να αλλάξω απο τεχνολογική σε θεωρητική και το ανάποδο. Αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει ας δώσει τα φώτα του!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Kαλησπερα φιλε tes και καλο κουραγιο!!
Ειμαι φοιτητης του παιδαγωγικου και θελω να πιστευω πως μπορω να σε βοηθησω... Το λοιπον, για να περασεις σε καποιο απο τα παιδαγωγικα τμηματα, μπορεις να επιλεξεις τοσο το πρωτο, οσο και το δευτερο πεδιο ΧΩΡΙΣ απωλεια μοριων!! Γι αυτο που σου λεω ειμαι σιγουρος 100%... Αυτο πρακτικα σημαινει πως μπορεις να δωσεις τοσο με τη θεωρητικη κατευθυνση, οσο και με την τεχνολογικη-κυκλος πληροφορικης, οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας!! Η επιλογη ειναι δικη σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tes11

Νεοφερμένος

Ο tes11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολυ φίλε μου. Ξέρω είναι δύσκολο αυτό που αποφάσισα, αλλά το θέλω πραγματικά.

Αν λοιπόν κατάλαβα καλά, μπορώ να δώσω τα εξής μαθήματα: από 2ο επιστημονικό πεδίο (θετικές επιστήμες) / Κατεύθυνση: Τεχνολογική - Κύκλος Πληροφορικής

1.ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ (1,3)
2.ΦΥΣΙΚΗ (0,7)

3.ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ
4.ΔΙΟΙΗΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ
5.Νεολληνική Γλώσσα (Γ.Π)
6.Ελεύθερη Επιλογή (Γ.Π) - (εδώ δεν ξέρω τι μπορώ να επιλέξω???)

και να μην έχω απώλεια μορίων. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σημαντική είναι η πληροφορια που μου δίνεις. Να είσαι καλά.

[FONT=&quot][/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δηλαδή για να καταλάβω, όποιος έδινε με το σύστημα των δεσμών, τώρα μπορεί να διαλέξει όποια κατεύθυνση θέλει? Κουφό, αλλά στην περίπτωση σου σε συμφέρει. Στο μάθημα επιλογής μπορείς να διαλέξεις ότι θεωρείς πως είναι πιο εύκολο για σένα. Φαντάζομαι τα μαθηματικά Γ.Π. είναι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tes11

Νεοφερμένος

Ο tes11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Έτσι φαίνεται πως είναι τελικά. Καθόλου κουφό αφού συμφέρει στην περιπτωσή μου!! Φοβόμουν πως θα πρέπει να διαβάσω Αρχαία ξανά, που αν και μου αρέσουν δεν τα κατάφερνα και πολυ καλά. Τhnx!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Μπορεις να επιλεξεις αναμεσα σε μαθηματικα γενικης παιδειας, βιολογια γενικης παιδειας, ιστορια γενικης παιδεας (μη σκεφτεις και κανεις καμια χαζομαρα) και φυσικη γενικης παιδειας!! Προσωπικη μου αποψη ειναι να παρεις βιολογια, γιατι εχει απειροελαχιστες ασκησεις, δεν χρειαζεται πρακτικη ασκηση και το σημαντικοτερο, μπορεις να τη διαβασεις και μονος σου...

Να φανταστω πως σε οποιο τμημα και να περασεις, θα ερχεσαι μονο για να δινεις τα μαθηματα, σωστα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tes11

Νεοφερμένος

Ο tes11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Συμφωνώ. Πιστεύω και εγώ πως η Βιολογία είναι η καλύτερη επιλογή.

Η αλήθεια είναι πως με ενδιαφέρουν παρα πολυ οι παιδαγωγικές και αν με το καλό περάσω, θα προσπαθήσω να παρακολουθώ όσο περισσότερα μαθήματα μπορώ. Αυτός είναι ο στόχος παρα τον περιορισμένο χρόνο.

Σε ευχαριστώ και πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Συμφωνώ. Πιστεύω και εγώ πως η Βιολογία είναι η καλύτερη επιλογή.

Η αλήθεια είναι πως με ενδιαφέρουν παρα πολυ οι παιδαγωγικές και αν με το καλό περάσω, θα προσπαθήσω να παρακολουθώ όσο περισσότερα μαθήματα μπορώ. Αυτός είναι ο στόχος παρα τον περιορισμένο χρόνο.

Σε ευχαριστώ και πάλι.
Δεν κανει τιποτα, ειναι χαρα μου να βοηθαω, ειδικα ανθρωπους που εχουν φιλοδοξιες και ονειρα:)!! Επειδη ομως θελω να ειμαι απολυτα ειλικρινης μαζι σου, η κατασταση των δασκαλων αναμενεται να γινει δυσκολη σε μερικα χρονια, οποτε μην ελπιζεις πως θα βρεις σιγουρα δουλεια... Αν,ομως, παρολα αυτα σου αρεσει η σχολη, τοτε να δωσεις χωρις δευτερη σκεψη!! Και γω για αυτο την επελεξα!! Για ποια τμηματα(πολεις) ενδιαφερεσαι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tes11

Νεοφερμένος

Ο tes11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ναι το γνώριζω πως σε λίγα χρόνια θα είναι δύσκολα. Δουλειά έχω. Δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Απλά είναι κάτι που μου αρέσει. Όσο περίεργο και να ακούγεται, θέλω να δοκιμάσω απλά και μόνο γιατί, μου αρέσει.

Ιδσνικό θα είναι να περάσω Αθήνα, που είναι η πόλη μου. Αν χρειαστεί όμως να πάω και Αλεξανδρούπολη...θα πάω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
tes11 οικονομικό δεν έχεις τελειώσει? Υπάρχει περίπτωση να βρεις τα μαθηματικά Γ.Π. δυσκολότερα από τη Βιολογία? Όχι ότι η Βιολογία είναι δύσκολη, μόνο παπαγαλία είναι, αλλά φαντάζομαι τα μαθηματικά θα πρέπει να τα παίζεις στα δάχτυλα σου. Κοίτα να διευκολυνθεις σε ότι μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tes11

Νεοφερμένος

Ο tes11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σωστό αυτό που λες woochoogirl! Η βιολογία έχει περισσότερο θεωρία όμως. Όπου υπάρχουν ασκήσεις μεγιστοποιείται και η πιθανότητα λάθους. Εσεις τι θα προτείνατε; Μαθηματικά (Γ.Π.) ή Βιολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Εγώ είχα δώσει Βιολογία και πραγματικά αν διαβάσεις και προσέξεις γράφεις άριστα. Το θέμα είναι πως πρέπει να τα πας καλά με την απομνημόνευση. Εκεί στήριξα το επιχείρημα μου για τα Μαθηματικά Γ.Π..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Eγω ως γνησιο θεωρητικο μυαλο, θα σου προτεινα να επιλεξεις βιολογια γενικης. Τους λογους τους ανελυσα πριν και επιπλεον η υλη δεν ειναι μεγαλη, οποτε θα τη βγαλεις ευκολα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
λοιπόν αγαπητέ εν δυνάμει συνάδελφε tes11 (ελπίζω κάποια στιγμή να πάρω το πτυχίο μου γαρ!!!) θα σου πρότεινα ανεπιγύλακτα να δώσεις μαθηματικά γενικής παιδείας όπου θα σου φανούν γελοία μιας και έχεις κάνει οικονομετρία.
είναι απλή στατιστική,παράγωγοι κατά βάση και το μόνο που θα πρέπει να δεις είναι κάποιες λεπτομέρεις στην θεωρεία και κάποιες πολύ παλαβές ασκήσεις για για να εξασφαλίσεις όπωσδήποτε το 100άρι.έτσι θα έχεις τη δυνατότητα να δώσεις και α.ο.θ όπου είναι τραγικά τα πράγματα για κάποιον που έχει βγάλει σχετική σχολή.υποψία μίκρο είναι το μάθημα και εισαγωγικά του οικ.συστήματος τι είναι οικονομία και άλλα τέτοια όλη την ώρα με πίνακες ασχολείσε οριακών και μέσων εσόδων-εξόδων και θα σου δώσει καλό bonus δεδομένου ότι θα γράψεις και εκεί άριστα και ας μην είναι στο πεδίο σου,μπαίνει στον μ.ο των γραπτών σου παντού και σε τραβάει.δεν ξέρω αν ισχύει και για του χρόνου αυτό αλλά πριν 2-3 χρόνια ίσχυε στο απόλυτο.αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας πει,θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

κατά τα άλλα η βιολογία γενικής δεν είναι τίποτα δύσκολο,μικρή ύλη-εύκολη 1-2 σημεία πιο σοβαρό διάβασμα να μην μπερδέψεις μικρολεπτομέρεις και γράφεις και εκεί παάρα πολύ καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top