Πανελλήνιες και ύπνος

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Γιατί του επιτίθεστε;Δεν έχει εντελώς άδικο.Σε άλλους κάνει καλό σε άλλους όχι.Ιδιαίτερα αν γίνεται τη βδομάδα πριν το Πάσχα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kelli

Νεοφερμένος

Η kelli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά είμαι γ λυκειου και οι καθηγητές μου μου λένε ότι πρέπει να αρχίζω να ξενυχταω αν δεν προλαβαίνω.ομως ακούω πως όταν κάποιος νυσταζει και είναι κουρασμένος ουσιαστικά δεν αφομοιώνει τίποτα και ότι πρέπει να κλεινω 7-8 ώρες ύπνου δηλαδη να κοιμάμαι απο τις 12.τι θα λέγατε να κάνω;να ξεκινήσω τα ξενύχτια η θα κλαταρω;αν όχι τότε ποτε είναι η περίοδος που πρέπει να αρχίσουν;

προσωπικα το ξενιχτι σε θεμα διαβασματος με εχει σωσει. βιολογια ΟΕΦΕ εγραψα το μεγαλυτερο βαθμο που εχω γραψει μεχρι τωρα μετα απο ξενυχτι!! ολονυχτιο κιολας.
βεβαια μετα κοιμομουν ολο το μεσημερι:D

γενικα προτιμω να διαβαζω τις μικρες ωρες!
-εχει ησυχια και συγκεντρωνομαι πιο ευκολα
-δεν μου αποσπαται η προσοχη απο τηλεοραση,υπολογιστη κτλ...
βεβαια καλο ειναι να εχεις κοιμηθει το μεσημερι γιατι απο μια στιγμη και μετα ,τα ματια κλεινουν απο μινα τους...:/:
Ο καφες δεν κανει δουλεια! ΟΙ καφεδες παλι ναι! σκετοι και δυνατοι αλλιως δε με πιανουν! XD

γενικα το ξενιχτι πιστευω βοηθαει.. αλλα με μετρο. Μη πας να γραψεις και κοιμηθεις πανω στο γραπτο ;)
μια νυχτα ξενιχτι= μεσημεριανος υπνος οπωσδηποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
8 ώρες την ημέρα ύπνο και διάβασμα πριν τον ύπνο. Όχι υπολογιστή όχι κινητό όχι Πάσχα οχι πενταήμερη. Σταθερό πρόγραμμα. Ισορροπημενη διατροφή, όχι γυμναστήριο και όσο το δυνατο λιγοτερο καφέ.
Στο μόνο που διαφωνώ κάθετα είναι η πενταήμερη, η εξήγηση είναι προφανής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Παιδιά όσοι δεν πηγαίνετε σχολείο τι ώρα ξυπνατε και τι ώρα κοιμαστε;προτιμάτε να ξεκουραστείτε λίγο παραπάνω η να διαβάσετε λίγο παραπάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
8:00-9:00 ξυπνάω εγώ. Και ξεκινώ το διάβασμα μία ώρα μετά περίπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loco13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.
και εγώ προτιμώ να διαβάζω βραδινές ώρες που έχει ησυχία σπίτι
ο μεσημεριανός ύπνος βοηθάει πολύ σε αυτήν την περίπτωση ειδικά όταν γυρνάω από σχολείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictian

Νεοφερμένος

Η xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Επειδη μερικοι πιστευουν πως αμα πας, δεν ξεκουραζεσαι καλα και μετα οταν γυρνας κοιμασαι ορθιος για 2 μερες κι εκτος απ αυτο χανεις πολυτιμο χρονο απο το διαβασμα σου ..δεν ειναι δικο μου το argument btw (:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jane anto

Νεοφερμένος

Η jane anto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδια εγω τωρα το καλοκαιρι διαβαζω πολυ νωρις τ πρωι ή μετα τις 12 το βραδυ...εχω 20 ωρες την εβδομαδα φροντ + και τα σχολεια που θα αρχισουν.....................πιστευετε οτι θα προλαβαινω να διαβασω αν κοιμαμαι τ μεσημερι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
παιδια εγω τωρα το καλοκαιρι διαβαζω πολυ νωρις τ πρωι ή μετα τις 12 το βραδυ...εχω 20 ωρες την εβδομαδα φροντ + και τα σχολεια που θα αρχισουν.....................πιστευετε οτι θα προλαβαινω να διαβασω αν κοιμαμαι τ μεσημερι?
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laemma

Νεοφερμένος

Η laemma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
παιδια εγω τωρα το καλοκαιρι διαβαζω πολυ νωρις τ πρωι ή μετα τις 12 το βραδυ...εχω 20 ωρες την εβδομαδα φροντ + και τα σχολεια που θα αρχισουν.....................πιστευετε οτι θα προλαβαινω να διαβασω αν κοιμαμαι τ μεσημερι?

Αν έχεις πρόγραμμα όλα θα τα προλάβεις, μην ανησυχείς. ;)
Όσο για τον μεσημεριανό ύπνο, εγώ προσωπικά σπάνια κοιμόμουν τα μεσημέρια. Στην γ' λυκείου όμως κοιμόμουν σχεδόν κάθε μέρα το μεσημέρι για μίση με μία ώρα πείπου (και αυτό κυρίως μετά τον Φεβρουάριο που αρχίζεις και κουράζεσαι κάπως). Αυτά τα λεπτά μπορεί να φαίνονται λίγα και να νιώθεις ότι χάνεις πολύτιμο χρόνο αλλά πίστεψε με.. Βοηθούν πολύ!! Καφέδες δεν έπινα καθόλου όλη τη χρονιά και μόνο με ύπνο και καλό φαί άντεξα τις τόσες ώρες διαβάσματος.
Το βράδυ πήγαινα για ύπνο κατά τις 2 (σπάνια πιο αργά)... μετά έκλειναν τα μάτια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Αν έχεις πρόγραμμα όλα θα τα προλάβεις, μην ανησυχείς. ;)
Όσο για τον μεσημεριανό ύπνο, εγώ προσωπικά σπάνια κοιμόμουν τα μεσημέρια. Στην γ' λυκείου όμως κοιμόμουν σχεδόν κάθε μέρα το μεσημέρι για μίση με μία ώρα πείπου (και αυτό κυρίως μετά τον Φεβρουάριο που αρχίζεις και κουράζεσαι κάπως). Αυτά τα λεπτά μπορεί να φαίνονται λίγα και να νιώθεις ότι χάνεις πολύτιμο χρόνο αλλά πίστεψε με.. Βοηθούν πολύ!! Καφέδες δεν έπινα καθόλου όλη τη χρονιά και μόνο με ύπνο και καλό φαί άντεξα τις τόσες ώρες διαβάσματος.
Το βράδυ πήγαινα για ύπνο κατά τις 2 (σπάνια πιο αργά)... μετά έκλειναν τα μάτια :P
Εγω το μεσημερι επειδη ειχα τυψεις οταν κοιμομουν αποφασισα να κοιμαμαι καταλαθως. Ελεγα στον εαυτο μου "πηγαινε να δεις λιγη τηλεοραση δε πειραζει" εβλεπα κανα μισαωρο και μ επαιρνε ο υπνος στον καναπε.Ξυπναγα μετα απο ενα δυωρο και ετρεχα πανικοβλητος να διαβασω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laemma

Νεοφερμένος

Η laemma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγω το μεσημερι επειδη ειχα τυψεις οταν κοιμομουν αποφασισα να κοιμαμαι καταλαθως. Ελεγα στον εαυτο μου "πηγαινε να δεις λιγη τηλεοραση δε πειραζει" εβλεπα κανα μισαωρο και μ επαιρνε ο υπνος στον καναπε.Ξυπναγα μετα απο ενα δυωρο και ετρεχα πανικοβλητος να διαβασω.:P

Χαχα κ εγώ το έκανα αυτό μερικές φορές!! 'Η και το άλλο που έλεγα στον εαυτο μου... ''Λίγο θα ξαπλώσω, 5 λεπτά ίσα ίσα για να ξεκουραστούν τα μάτια...'' και τα 5 λεπτά γίνονταν μία ωρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Χαχα κ εγώ το έκανα αυτό μερικές φορές!! 'Η και το άλλο που έλεγα στον εαυτο μου... ''Λίγο θα ξαπλώσω, 5 λεπτά ίσα ίσα για να ξεκουραστούν τα μάτια...'' και τα 5 λεπτά γίνονταν μία ωρα. :P
Αυτο που κοροιδευαμε τους εαυτους μας ειναι οντως αξιοθαυμαστο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Πολλά μεσημέρια κοιμόμουν ακριβώς ένα μισάωρο, με ξυπνητήρι. Βασικά έκανε κάνα δεκάλεπτο να με πάρει ο ύπνος αλλά αυτό το μικρό reboot μου έκανε καλό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
εγώ πάλι, αν και νύσταζα τα μεσημέρια δεν έπεφτα για ύπνο γιατί όταν ξυπνούσα ήμουν σαν ''μαστουρωμένη''.Δεν μπορούσα να διαβάσω με τίποτα μετά έκλειναν τα μάτια μου..Εν ολίγοις, αυτό που μου έλειψε περισσότερο στην 3 λυκείου,δεν ήταν οι βόλτες αλλά ο ύπνος...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
εγώ πάλι, αν και νύσταζα τα μεσημέρια δεν έπεφτα για ύπνο γιατί όταν ξυπνούσα ήμουν σαν ''μαστουρωμένη''.Δεν μπορούσα να διαβάσω με τίποτα μετά έκλειναν τα μάτια μου..Εν ολίγοις, αυτό που μου έλειψε περισσότερο στην 3 λυκείου,δεν ήταν οι βόλτες αλλά ο ύπνος...:P
Γι'αυτό το μεσημέρι το ιδανικότερο είναι να κοιμάσαι 30 με 45 λεπτά. Τότε ξεκουράζεσαι , όταν πέφτεις όμως για ώρες βυθίζεσαι στον ύπνο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Γι'αυτό το μεσημέρι το ιδανικότερο είναι να κοιμάσαι 30 με 45 λεπτά. Τότε ξεκουράζεσαι , όταν πέφτεις όμως για ώρες βυθίζεσαι στον ύπνο.:P

αυτός ήταν αρχικός μου σκοπός,αλλά όταν μετά απο 30-40 λεπτά χτυπούσε το ξυπνητήρι το έκλεινα και με ξανάπαιρνε ο ύπνος :P Και μετά ξυπνούσα και έψαχνα σαν την τρελή το βιβλίο αλλά τα μάτια μου δεν άνοιγαν για να διαβάσω..και μετά,κλασσικά,έλεγα: τι έκανα πάλι ρε γαμώτο,δεν ξανακοιμάμαι μεσημέρι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Χμμ... Όταν ακόμη πήγαινα σχολείο, επέστρεφα στο σπίτι 2 παρά. Από εκείνη την ώρα μέχρι τις 2.10 περίπου καθόμουν στον υπολογιστή, μετά έτρωγα και από τις 2.30 ως τις 3 παρα 10 «κοιμόμουν» κάθε μέρα. Αυτό το εικοσάλεπτο ποτέ δεν το παραβίασα, και πάντα έφτανε για να ξεθολώσει το μυαλό μου από τη ζαλάδα που είχα από το σχολείο. Ήταν αρκετά τα 20 λεπτά για αυτό το σκοπό. Περισσότερη ξεκούραση σε αποσυντονίζει.
Τα βράδια, όταν ακόμη πήγαινα σχολείο, κοιμόμουν στις 2. Αφού σταμάτησα το σχολείο κοιμόμουν στις 4 κατά μέσο όρο (μπορεί και 5, μπορεί και 3), και ξυπνούσα στις 9-9.30. Μπορώ να πω πως πέρα από μερικές φορές, δεν αισθάνθηκα πολύ κουρασμένος κλπ. Ήταν καλό για εμένα αυτό το πρόγραμμα.

Υγ. Ο καφές με συνόδευε σε κάθε ώρα της «ημέρας», βέβαια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Eγώ ποτέ δεν έμεινα να διαβάσω μέχρι αργά τη νύχτα.Δεν άντεχα,νύσταζα,χασμοριόμουν συνέχεια,έκλειναν τα μάτια μου και δεν καταλάβαινα τι διάβαζα.Μόνο μία φορά έμεινα να διαβάσω μέχρι τις 3,που έκανα επανάληψη στο λογοτεχνία..τις άλλες φορές το πολύ 1-1.30 είχα πέσει για ύπνο..όταν δεν πήγαινα σχολείο το πρωί ξυπνούσα κατά τις 8.30:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jane anto

Νεοφερμένος

Η jane anto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αν έχεις πρόγραμμα όλα θα τα προλάβεις, μην ανησυχείς. ;)
Όσο για τον μεσημεριανό ύπνο, εγώ προσωπικά σπάνια κοιμόμουν τα μεσημέρια. Στην γ' λυκείου όμως κοιμόμουν σχεδόν κάθε μέρα το μεσημέρι για μίση με μία ώρα πείπου (και αυτό κυρίως μετά τον Φεβρουάριο που αρχίζεις και κουράζεσαι κάπως). Αυτά τα λεπτά μπορεί να φαίνονται λίγα και να νιώθεις ότι χάνεις πολύτιμο χρόνο αλλά πίστεψε με.. Βοηθούν πολύ!! Καφέδες δεν έπινα καθόλου όλη τη χρονιά και μόνο με ύπνο και καλό φαί άντεξα τις τόσες ώρες διαβάσματος.
Το βράδυ πήγαινα για ύπνο κατά τις 2 (σπάνια πιο αργά)... μετά έκλειναν τα μάτια :P

χαχαχα δικιο εχεις μετα τις 12.30 εμενα με πιανει τρομερος υπνος....προτιμω να κοιμαμαι νωρις τ βραδυ και να σηκωνομαι νωρις τ πρωι για διαβασμα...:D:D ειναι τελειοοο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top