Πανελλήνιες ή Κατατακτήριες για Ιατρική;

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
εξαρτ
Δεν έχω κάποια προσωπική εμπειρία και χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαραθεση αυτά συνήθως τα ακούω από άτομα που δεν έχουν αλληλεπιδράσει με αποφοιτους των Βαλκανικών Χωρών και απλά ακούνε τη λέξη Βουλγαρία και ξινιζει η φάτσα τους (δε λέω οτι αυτό ισχύει στην προκειμένη περίπτωση, αλλά μιλάω γενικά).
Ο αδερφός μου - ειδικευόμενος γιατρός - πάντως έχει γνωρίσει, συνεργαστεί με γιατρούς που έχουν φοιτήσει στο εξωτερικό (μαλιστα σε Βαλκανικές Χώρες μερικοί) και μου έχει πει τα καλύτερα και δεν έχει σχηματίσει την ίδια εικόνα για όλους τους εγχώριους αποφοιτους.
Τώρα αν έπεσε σε φοιτητές διαμάντια καλώς ή κακώς δεν το γνωρίζω.
τι ειδικοτητα κανει;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,359 μηνύματα.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, το είδα, αλλά και πάλι θεώρησα ότι είσαι πολύ απόλυτη.
Αλλά μάλλον θα έχεις έρθει σε επαφή με πάρα πολλούς και μπορείς να γενικευσεις και να καταλήξεις σε ένα συμπέρασμα.
Απολυτη θα ήμουν αν έλεγα ότι είναι όλοι έτσι. Αλλά αυτό είναι ψέμα. Σε κάθε νοσοκομείο που πάω είναι πάντα 80-20, 70-30. Ούτε εγώ ήθελα να το πιστέψω, αλλά ισχύει. Ένα μεγάλο ποσοστό όσων πήγαν σε αυτές τις χώρες δεν ήταν καν μαθητές που διάβαζαν.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
η αληθεια ειναι οτι κι εγω ξερω συνολικα 4 παιδια που πηγαν ιατρικη στο εξωτερικο κι ολοι γραψαν κατω απο 13 στις πανελληνιες
μαλιστα ξερω και 1 κοπελα που περασε φιλολογια καλαματας και εν τελει αποφασισε να παει στην ιταλια ιατρικη δηλαδη ηταν σε τελειως διαφορετικη κατευθυνση
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι κάνουν στη Βουλγαρία και στη Ρουμανία κι αν πληρώνουν για να πάρουν πτυχίο, αλλά το 80% των γιατρών που αποφοιτούν από εκεί είναι ολίγον τι άσχετοι να το πω; Δεν έχουν ανοίξει βιβλίο ούτε για δείγμα να το πω; Τους λείπουν βασικές γνώσεις;
Ήμουν πολύ οκ με την επιλογη αυτή σαν φοιτήτρια, μέχρι που έπρεπε να συνεργαστώ με αρκετούς.
Σοζι δεν ήμουν ούτε είμαι οκ με αυτή την επιλογή αλλά η πραγματικότητα δεν πάει να πει ότι πρέπει να συμφωνεί μαζί μου :/:

Στο κομμάτι των γνώσεων, συμφωνώ, και μάλιστα άτομα που έχουν πάει Βουλγαρία για σπουδές(συγκεκριμένα οδοντιατρική) μου έχουν παραδεχτεί ότι πλήρωσαν για τα μαθήματα, ότι δεν έκαναν δουλειά κλπ. Κάπου το 2013 αυτά.

Αλλά, ακόμη και εάν δεχτούμε a priori ότι κάποιος που πάει Βουλγαρία τελειώνοντας τις σπουδές δεν ξέρει πχ ούτε να μετράει πίεση ή ότι το Κάλιο μετράται σε mmol/L,

1)Γλίτωσε έναν απίστευτο κόπο να εισαχθεί, ζώντας μια πιο ξεκούραστη εφηβεία
2)Τα χρήματα που θα έδινε στα φροντιστήρια (πιθανά για δύο χρονιές) τα άφησε στην άκρη
3)Δεν θα χρειαστεί να σπάσει το κεφάλι του αποστηθίζοντας χίλιες δυο άχρηστες βλακείες στη βιοχημεία και τα λοιπα βιοχαρούμενα για να δικαιολογήσουν το μισθό τους κάποιοι
4)Όντας πιο ξεκούραστος, εάν έχει διάθεση και πραγματικό ενδιαφέρον μπορεί να επενδύσει αυτό το χρόνο να μελετήσει μερικά αξιόλογα ξενόγλωσσα συγγράματα
5)Μπορεί να τελειώσει νωρίτερα, σε σχέση με κάποιον που του έτυχε μια αναποδιά στις σπουδές*
6)Δεν κινδυνεύει με διαγραφή, εφόσον το χρήμα ρέει
7)Πιθανόν να του βγει πιο φθηνά το "μαλλί" σε σχέση με έναν σπουδαγμένο εν ελλάδι

Εάν αφήσουμε στην άκρη το κομμάτι των γνώσεων/skills/γοήτρου και το δούμε εντελώς ωμά και κυνικά, κυρίως προνόμια βλέπω.
Προφανώς ο φίλος μας δεν θα επιλέξει ΓΧ, ΘΧ, ΝΧ, Παθολογία, αλλά θα στραφεί πιο προσανατολισμένα σε ΓΙ, Οφθαλμο, Δέρμα (και σε πολλές περιπτώσεις, κληρονομημένο ιατρείο-πελατεία).
Παράλληλα, μπορεί να παίζει τον τουριστο-γιατρό ή τον μόνιμο αγροτικό όσο διαρκεί η αναμονή και αν είναι και λίγο καταφερτζής και τα βρει με το φαρμακοποιό, να ρέει το χρήμα άφθονο.

Εάν τώρα το παραπάνω συνδυαστεί με το αστεράκι* και το εκπληκτικό σύστημα της επετηρίδας που κυριολεκτικά ο οποιοσδήποτε που μιλάει ελληνικά, με βάση την ημερομηνία αίτησης για ειδικότητα στη νομαρχία που έχουμε σε αυτή την αστεία χώρα, σπάω το κεφάλι μου για να βρω γιατί ο τύπος έκανε τη λάθος επιλογή.
Ο μισθός θα σκάει βρέξει-χιονίσει, κάτι θα μισο-μάθει στη διάρκεια της ειδικότητας, ό,τι δεν ξέρει μαζί με τα όποια επείγοντα, θα το πασάρει από δω κι από εκεί. Είπαμε, η επιλογή της ειδικότητας ήταν στοχευμένη.
Έτοιμος ο ειδικός.
Και προφανώς δεν μιλάω για κάποιον που έχει μπάρμπα πανεπιστημιακό που θα τον μπάσει στα Χ/Α (εάν τελικά επιλέξει τέτοια ειδικότητα) από τη μέρα 0 που γύρισε ως ειδικευόμενος.

(Όπως καταλαβαίνεις, δεν ακολούθησα αυτό το δρόμο για δικούς μου ασήμαντους λόγους και ούτε θα το έκανα. Αλλά αληθινά θα ήθελα κάποιος να μου δείξει ότι δεν είναι αυτή η πραγματικότητα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Σοζι δεν ήμουν ούτε είμαι οκ με αυτή την επιλογή αλλά η πραγματικότητα δεν πάει να πει ότι πρέπει να συμφωνεί μαζί μου :/:

Στο κομμάτι των γνώσεων, συμφωνώ, και μάλιστα άτομα που έχουν πάει Βουλγαρία για σπουδές(συγκεκριμένα οδοντιατρική) μου έχουν παραδεχτεί ότι πλήρωσαν για τα μαθήματα, ότι δεν έκαναν δουλειά κλπ. Κάπου το 2013 αυτά.

Αλλά, ακόμη και εάν δεχτούμε a priori ότι κάποιος που πάει Βουλγαρία τελειώνοντας τις σπουδές δεν ξέρει πχ ούτε να μετράει πίεση ή ότι το Κάλιο μετράται σε mmol/L,

1)Γλίτωσε έναν απίστευτο κόπο να εισαχθεί, ζώντας μια πιο ξεκούραστη εφηβεία
2)Τα χρήματα που θα έδινε στα φροντιστήρια (πιθανά για δύο χρονιές) τα άφησε στην άκρη
3)Δεν θα χρειαστεί να σπάσει το κεφάλι του αποστηθίζοντας χίλιες δυο άχρηστες βλακείες στη βιοχημεία και τα λοιπα βιοχαρούμενα για να δικαιολογήσουν το μισθό τους κάποιοι
4)Όντας πιο ξεκούραστος, εάν έχει διάθεση και πραγματικό ενδιαφέρον μπορεί να επενδύσει αυτό το χρόνο να μελετήσει μερικά αξιόλογα ξενόγλωσσα συγγράματα
5)Μπορεί να τελειώσει νωρίτερα, σε σχέση με κάποιον που του έτυχε μια αναποδιά στις σπουδές*
6)Δεν κινδυνεύει με διαγραφή, εφόσον το χρήμα ρέει
7)Πιθανόν να του βγει πιο φθηνά το "μαλλί" σε σχέση με έναν σπουδαγμένο εν ελλάδι

Εάν αφήσουμε στην άκρη το κομμάτι των γνώσεων/skills/γοήτρου και το δούμε εντελώς ωμά και κυνικά, κυρίως προνόμια βλέπω.
Προφανώς ο φίλος μας δεν θα επιλέξει ΓΧ, ΘΧ, ΝΧ, Παθολογία, αλλά θα στραφεί πιο προσανατολισμένα σε ΓΙ, Οφθαλμο, Δέρμα (και σε πολλές περιπτώσεις, κληρονομημένο ιατρείο-πελατεία).
Εάν τώρα το παραπάνω συνδυαστεί με το αστεράκι* και το εκπληκτικό σύστημα της επετηρίδας που κυριολεκτικά ο οποιοσδήποτε που μιλάει ελληνικά, με βάση την ημερομηνία αίτησης για ειδικότητα στη νομαρχία που έχουμε σε αυτή την αστεία χώρα, σπάω το κεφάλι μου για να βρω γιατί ο τύπος έκανε τη λάθος επιλογή.
Ο μισθός θα σκάει βρέξει-χιονίσει, κάτι θα μισο-μάθει στη διάρκεια της ειδικότητας, ό,τι δεν ξέρει μαζί με τα όποια επείγοντα, θα το πασάρει από δω κι από εκεί. Είπαμε, η επιλογή της ειδικότητας ήταν στοχευμένη.
Έτοιμος ο ειδικός.
Και προφανώς δεν μιλάω για κάποιον που έχει μπάρμπα πανεπιστημιακό που θα τον μπάσει στα Χ/Α (εάν τελικά επιλέξει τέτοια ειδικότητα) από τη μέρα 0 που γύρισε ως ειδικευόμενος.

(Όπως καταλαβαίνεις, δεν ακολούθησα αυτό το δρόμο για δικούς μου λόγους και ούτε θα το έκανα. Αλλά πραγματικά θα ήθελα κάποιος να μου δείξει ότι δεν είναι αυτή η πραγματικότητα)
λιγο εκτος θεματος ερωτηση: η γενικη ιατρικη ειναι ευκολοτερη απο παθολογια;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
λιγο εκτος θεματος ερωτηση: η γενικη ιατρικη ειναι ευκολοτερη απο παθολογια;
Η παθολογία είναι από τις δυσκολότερες ειδικότητες γεωργία.
Η γενική ιατρική έχει άλλα θετικά και πολλά αρνητικά, αλλά είναι συζήτηση που δεν μπορώ να την κάνω ακόμη..
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σοζι δεν ήμουν ούτε είμαι οκ με αυτή την επιλογή αλλά η πραγματικότητα δεν πάει να πει ότι πρέπει να συμφωνεί μαζί μου :/:

Στο κομμάτι των γνώσεων, συμφωνώ, και μάλιστα άτομα που έχουν πάει Βουλγαρία για σπουδές(συγκεκριμένα οδοντιατρική) μου έχουν παραδεχτεί ότι πλήρωσαν για τα μαθήματα, ότι δεν έκαναν δουλειά κλπ. Κάπου το 2013 αυτά.

Αλλά, ακόμη και εάν δεχτούμε a priori ότι κάποιος που πάει Βουλγαρία τελειώνοντας τις σπουδές δεν ξέρει πχ ούτε να μετράει πίεση ή ότι το Κάλιο μετράται σε mmol/L,

1)Γλίτωσε έναν απίστευτο κόπο να εισαχθεί, ζώντας μια πιο ξεκούραστη εφηβεία
2)Τα χρήματα που θα έδινε στα φροντιστήρια (πιθανά για δύο χρονιές) τα άφησε στην άκρη
3)Δεν θα χρειαστεί να σπάσει το κεφάλι του αποστηθίζοντας χίλιες δυο άχρηστες βλακείες στη βιοχημεία και τα λοιπα βιοχαρούμενα για να δικαιολογήσουν το μισθό τους κάποιοι
4)Όντας πιο ξεκούραστος, εάν έχει διάθεση και πραγματικό ενδιαφέρον μπορεί να επενδύσει αυτό το χρόνο να μελετήσει μερικά αξιόλογα ξενόγλωσσα συγγράματα
5)Μπορεί να τελειώσει νωρίτερα, σε σχέση με κάποιον που του έτυχε μια αναποδιά στις σπουδές*
6)Δεν κινδυνεύει με διαγραφή, εφόσον το χρήμα ρέει
7)Πιθανόν να του βγει πιο φθηνά το "μαλλί" σε σχέση με έναν σπουδαγμένο εν ελλάδι

Εάν αφήσουμε στην άκρη το κομμάτι των γνώσεων/skills/γοήτρου και το δούμε εντελώς ωμά και κυνικά, κυρίως προνόμια βλέπω.
Προφανώς ο φίλος μας δεν θα επιλέξει ΓΧ, ΘΧ, ΝΧ, Παθολογία, αλλά θα στραφεί πιο προσανατολισμένα σε ΓΙ, Οφθαλμο, Δέρμα (και σε πολλές περιπτώσεις, κληρονομημένο ιατρείο-πελατεία).
Παράλληλα, μπορεί να παίζει τον τουριστο-γιατρό ή τον μόνιμο αγροτικό όσο διαρκεί η αναμονή και αν είναι και λίγο καταφερτζής και τα βρει με το φαρμακοποιό, να ρέει το χρήμα άφθονο.

Εάν τώρα το παραπάνω συνδυαστεί με το αστεράκι* και το εκπληκτικό σύστημα της επετηρίδας που κυριολεκτικά ο οποιοσδήποτε που μιλάει ελληνικά, με βάση την ημερομηνία αίτησης για ειδικότητα στη νομαρχία που έχουμε σε αυτή την αστεία χώρα, σπάω το κεφάλι μου για να βρω γιατί ο τύπος έκανε τη λάθος επιλογή.
Ο μισθός θα σκάει βρέξει-χιονίσει, κάτι θα μισο-μάθει στη διάρκεια της ειδικότητας, ό,τι δεν ξέρει μαζί με τα όποια επείγοντα, θα το πασάρει από δω κι από εκεί. Είπαμε, η επιλογή της ειδικότητας ήταν στοχευμένη.
Έτοιμος ο ειδικός.
Και προφανώς δεν μιλάω για κάποιον που έχει μπάρμπα πανεπιστημιακό που θα τον μπάσει στα Χ/Α (εάν τελικά επιλέξει τέτοια ειδικότητα) από τη μέρα 0 που γύρισε ως ειδικευόμενος.

(Όπως καταλαβαίνεις, δεν ακολούθησα αυτό το δρόμο για δικούς μου λόγους και ούτε θα το έκανα. Αλλά αληθινά θα ήθελα κάποιος να μου δείξει ότι δεν είναι αυτή η πραγματικότητα)
Ρε συ αυτά που λες είναι όντως άκρως αληθινά και δεν έχω να σχολιάσω τίποτα. Αλλά εμένα μου προκαλούν θλίψη.
Δεν μπορώ να υπάρχουν άσχετοι που πληρώνονται απλά για να υπάρχουν. Έχω βιώσει τόση ασχετοσυνη και ταυτόχρονη κατοχή μόνιμης θέσης που πέφτω σε κατάθλιψη.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Η παθολογία είναι από τις δυσκολότερες ειδικότητες γεωργία.
Η γενική ιατρική έχει άλλα θετικά και πολλά αρνητικά, αλλά είναι συζήτηση που δεν μπορώ να την κάνω ακόμη..
γιατι η παθολογια ειναι δυσκολη;(δεν ρωταω με αμφισβητηση αλλα για να μαθω)
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
λιγο εκτος θεματος ερωτηση: η γενικη ιατρικη ειναι ευκολοτερη απο παθολογια;
Η Γενική Ιατρική είναι μια ειδικότητα στην οποία χρειάζεται να ξέρεις λίγο απ'όλα κι η παθολογία μια ειδικότητα που αν δεν μπορείς να ξέρεις τα πάντα, καλό θα ήταν να ξέρεις πολύ από πολλά.
Η χρησιμότητα της γενικής ιατρικής είναι στην διαλογή των περιστατικών στα ΤΕΠ, στη διαχείριση εύκολων προβλημάτων (αρχική ρύθμιση μια αρτηριακής υπέρτασης, μιας δυσλιπιδαιμιας), στην πρωτοβάθμια υγεία και γενικά έχει πολλά όρια. Μετά χρειάζεται ειδικευμένος άλλης ειδικότητας.
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Μήπως αυτός που θα πάει όμως έξω σε αυτές τις χώρες μάλλον θα το πληρώσει πιο ακριβά με άλλον τρόπο; Πχ αν δεν έχει καλό επίπεδο σε όποια ειδικότητα και αν είναι δεν θα τον εμπιστεύονται τόσο εύκολα οι ασθενείς ενώ θα λαμβάνει και την απαξίωση των συναδέλφων του. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό μπορεί να το αντέξει κανείς.
Γιατί τελικά πάλι και εκεί είναι η ουσία, τι δουλειά έχεις κάνει όλα αυτά τα χρόνια και στην σχολή αλλά και στην ειδικότητα και σε ποιο νοσοκομείο και με ποιους καθηγητές. Άρα, εκεί να δούμε τι μπορεί να γίνει. Συμφωνώ αυτό με την αναμονή μεγάλο ζήτημα και νομίζω περισσότερο αδικούνται οι απόφοιτοι εν Ελλάδι παρά αυτοί που έρχονται από έξω.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γιατι η παθολογια ειναι δυσκολη;(δεν ρωταω με αμφισβητηση αλλα για να μαθω)
Γιατί πρέπει να έχεις βαθιά γνώση όλων των συστημάτων.
Μήπως αυτός που θα πάει όμως έξω σε αυτές τις χώρες μάλλον θα το πληρώσει πιο ακριβά με άλλον τρόπο; Πχ αν δεν έχει καλό επίπεδο σε όποια ειδικότητα και αν είναι δεν θα τον εμπιστεύονται τόσο εύκολα οι ασθενείς ενώ θα λαμβάνει και την απαξίωση των συναδέλφων του. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό μπορεί να το αντέξει κανείς.
Γιατί τελικά πάλι και εκεί είναι η ουσία, τι δουλειά έχεις κάνει όλα αυτά τα χρόνια και στην σχολή αλλά και στην ειδικότητα και σε ποιο νοσοκομείο και με ποιους καθηγητές. Άρα, εκεί να δούμε τι μπορεί να γίνει. Συμφωνώ αυτό με την αναμονή μεγάλο ζήτημα και νομίζω περισσότερο αδικούνται οι απόφοιτοι εν Ελλάδι παρά αυτοί που έρχονται από έξω.
Ε κάπως τα καταφέρνουν πάντα κι από θέμα χαρακτήρας μας γράφουν στα @@ τους. Είναι ανιωθοι.
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
γιατι η παθολογια ειναι δυσκολη;(δεν ρωταω με αμφισβητηση αλλα για να μαθω)
Η εσωτερική παθολογία λόγω του μεγάλου εύρους και βάθους είναι μια κατά γενική ομολογία δύσκολη ειδικότητα, η γενική ιατρική είναι από την άλλη μια ειδικότητα που πρέπει να γνωρίζεις κάποια πράγματα από πολλές ειδικότητες χωρίς βέβαια να μπαίνεις σε μεγάλο βάθος και χωρίς να μπορείς να επέμβεις σε πολλά επίπεδα. Στην Ελλάδα είναι αρκετά υποβαθμισμένη με τον ρόλο που τους έχει προσδώσει η ίδια η Πολιτεία αλλά και με τον ρόλο που οι ίδιοι δείχνουν προς τα έξω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί πρέπει να έχεις βαθιά γνώση όλων των συστημάτων.

Ε κάπως τα καταφέρνουν πάντα κι από θέμα χαρακτήρας μας γράφουν στα @@ τους. Είναι ανιωθοι.
Μμμ είμαι κάπως σε διάσταση στο κατά πόσο είναι αναίσθητοι, θα έλεγα ότι ίσως δεν έχουν κατανοήσει την ευθύνη ή την προσπάθεια που απαιτεί για να φτάσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο παροχής υπηρεσιών υγείας. Απλώς σε ένα περιβάλλον νοσοκομείου που χρειάζεται μία ταχύτητα και μία σπιρτάδα εκεί το πράγμα αρχίζει και γίνεται δυσάρεστο καθώς επιβαρύνουν και την υπόλοιπη ομάδα.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης η Παθολογια είναι δύσκολη διότι έχει τον μεγαλύτερο όγκο περιστατικών και εκεί καταλήγουν και όλα τα περιστατικα που μετά από μάχες δεν παίρνουν οι άλλες ειδικότητες. Οπότε σε μια παθολογική μεγάλου νοσοκομείου μπορεί να υπάρχουν και 80 ασθενείς. Οι κλινικές μπορεί να έχουν 30 διαθέσιμες κλίνες και τα περιστατικα είναι σε διάφορες κλινικές γύρω γύρω. Ο παθολόγος τρέχει σαν τον Βέγγο ώρες επί ωρών και κάνει επισκέψεις ατελείωτων ωρών μέχρι να τους δει όλους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

]

Μμμ είμαι κάπως σε διάσταση στο κατά πόσο είναι αναίσθητοι, θα έλεγα ότι ίσως δεν έχουν κατανοήσει την ευθύνη ή την προσπάθεια που απαιτεί για να φτάσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο παροχής υπηρεσιών υγείας. Απλώς σε ένα περιβάλλον νοσοκομείου που χρειάζεται μία ταχύτητα και μία σπιρτάδα εκεί το πράγμα αρχίζει και γίνεται δυσάρεστο καθώς επιβαρύνουν και την υπόλοιπη ομάδα.
Μπορεί να μην είναι αναίσθητοι. Μπορεί να ναι απλά παρτακηδες. Ισχύει 😋
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Έχω βιώσει τόση ασχετοσυνη και ταυτόχρονη κατοχή μόνιμης θέσης που πέφτω σε κατάθλιψη.
Θα μπορούσες να μας το εξηγήσεις λίγο περισσότερο, σε πρακτικό επίπεδο;;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης η Παθολογια είναι δύσκολη διότι έχει τον μεγαλύτερο όγκο περιστατικών και εκεί καταλήγουν και όλα τα περιστατικα που μετά από μάχες δεν παίρνουν οι άλλες ειδικότητες. Οπότε σε μια παθολογική μεγάλου νοσοκομείου μπορεί να υπάρχουν και 80 ασθενείς. Οι κλινικές μπορεί να έχουν 30 διαθέσιμες κλίνες και τα περιστατικα είναι σε διάφορες κλινικές γύρω γύρω. Ο παθολόγος τρέχει σαν τον Βέγγο ώρες επί ωρών και κάνει επισκέψεις ατελείωτων ωρών μέχρι να τους δει όλους.
Στο νοσοκομείο που ήμουν στη Λάρισα μάλλον λόγω και του διευθυντή (όποιος τον ξέρει γνωρίζει για τί σόι άνθρωπο μιλάω) είχε όγκο περιστατικών ποτέ όμως πάνω από τις ανάγκες της κλινικής και μάλλον το αντίθετο θα έλεγα συνέβαινε, οι ασθενείς εφόσον διαγιγνώσκονταν με νόσημα υποειδικότητας παραπέμπονταν χωρίς πολλά πολλά, βέβαια είναι και λόγω της πολιτικής που εφαρμόζει η κλινική! Δεν ξέρω από τη μία σκέφτομαι ότι έτσι όπως είναι τα πράγματα δεν μπορείς να αρνηθείς την εκπαίδευση σε κανέναν αλλά μήπως να βάζαμε κάποια ποιοτικά κριτήρια στους αποφοίτους των Ιατρικών; Το πρόβλημα είναι η συνεργασία που απαιτείται στην περίθαλψη των ασθενών, δεν αρκεί να είσαι εσύ καλός, πρέπει και οι γύρω να είναι!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα μπορούσες να μας το εξηγήσεις λίγο περισσότερο, σε πρακτικό επίπεδο;;
Κέντρο υγείας, 2 ΓΙ, μου έδιναν τα καρδιογράφηματα να τους πω τι δείχνουν. Η μία χωρίς ντροπή μου εξομολογήθηκε ότι στο κομμάτι της Καρδιολογίας στην ειδικότητα πήρε απλά το πιστοποιητικό ότι το έκανε και δεν είχε εφημερεύσει ποτέ.
Νοσοκομείο επαρχιακής πόλης, γενικός ιατρός, ειδικευμενος, μου ζήτησε βοήθεια με καρδιογράφημα να του ξεχωρίσω P, QRS, T.
Γιατροί που σε ανακοπες βάζουν ότι φάρμακο έχουν όρεξη. Μηδενική γνώση αλγορίθμου. Βαρανε ρεύματα στο γάμο του Καραγκιοζη. Αλλεργικά σοκ με ενδοφλέβιες αδρεναλινες με το καλημέρα σας και ανακοπες.
Ειδικευμένοι με εξειδίκευση στην εντατική που τη γράφουν στη σφραγίδα για να χαίρονται Παθολόγος-Εντατικολογος και δεν ξέρουν να ρυθμίσουν έναν αναπνευστηρα.
Προσπαθώ να περιορίστω να μην πω και άλλα και έκθεσω όλη την ιατρική κοινότητα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα μπορούσες να μας το εξηγήσεις λίγο περισσότερο, σε πρακτικό επίπεδο;;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Στο νοσοκομείο που ήμουν στη Λάρισα μάλλον λόγω και του διευθυντή (όποιος τον ξέρει γνωρίζει για τί σόι άνθρωπο μιλάω) είχε όγκο περιστατικών ποτέ όμως πάνω από τις ανάγκες της κλινικής και μάλλον το αντίθετο θα έλεγα συνέβαινε, οι ασθενείς εφόσον διαγιγνώσκονταν με νόσημα υποειδικότητας παραπέμπονταν χωρίς πολλά πολλά, βέβαια είναι και λόγω της πολιτικής που εφαρμόζει η κλινική! Δεν ξέρω από τη μία σκέφτομαι ότι έτσι όπως είναι τα πράγματα δεν μπορείς να αρνηθείς την εκπαίδευση σε κανέναν αλλά μήπως να βάζαμε κάποια ποιοτικά κριτήρια στους αποφοίτους των Ιατρικών; Το πρόβλημα είναι η συνεργασία που απαιτείται στην περίθαλψη των ασθενών, δεν αρκεί να είσαι εσύ καλός, πρέπει και οι γύρω να είναι!
Αυτά στην Αθήνα δεν παίζουν επουδενί. Η δύναμη της κλινικής είναι 20; Θα νοσηλευουμε 80. Σε τρία κτηρια διασκορπισμενους. Σε 10 κλινικές.
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Κέντρο υγείας, 2 ΓΙ, μου έδιναν τα καρδιογράφηματα να τους πω τι δείχνουν. Η μία χωρίς ντροπή μου εξομολογήθηκε ότι στο κομμάτι της Καρδιολογίας στην ειδικότητα πήρε απλά το πιστοποιητικό ότι το έκανε και δεν είχε εφημερεύσει ποτέ.
Νοσοκομείο επαρχιακής πόλης, γενικός ιατρός, ειδικευμενος, μου ζήτησε βοήθεια με καρδιογράφημα να του ξεχωρίσω P, QRS, T.
Γιατροί που σε ανακοπες βάζουν ότι φάρμακο έχουν όρεξη. Μηδενική γνώση αλγορίθμου. Βαρανε ρεύματα στο γάμο του Καραγκιοζη. Αλλεργικά σοκ με ενδοφλέβιες αδρεναλινες με το καλημέρα σας και ανακοπες.
Ειδικευμένοι με εξειδίκευση στην εντατική που τη γράφουν στη σφραγίδα για να χαίρονται Παθολόγος-Εντατικολογος και δεν ξέρουν να ρυθμίσουν έναν αναπνευστηρα.
Προσπαθώ να περιορίστω να μην πω και άλλα και έκθεσω όλη την ιατρική κοινότητα.
Αν μου επιτρέπεις στα παραδείγματα που φέρνεις αναφέρεσαι σε επαρχιακό επίπεδο, το οποίοι βέβαια έχει σημασία (να πω βέβαια ότι και στην πρωτεύουσα δεν σημαίνει ότι όλα τα νοσοκομεία έχουν τους καλύτερους ιατρούς ούτε το αντίστροφο το ΠΓΝΛ είχε εξαιρετικούς ιατρούς βέβαια θα μου πεις ήταν πανεπιστημιακό) απλά μήπως αυτό δείχνει μια άλλου τύπου παθογένεια ως προς την ποιοτική κατανομή της υγείας με ένα ετεροβαρές ισοζύγιο υπέρ των μεγάλων αστικών κέντρων; Και ένα βήμα παραπέρα τι εκπαίδευση (όποια και αν είναι αυτή) τελικά παρέχεται στους ειδικευόμενους, μετέπειτα ειδικούς;
Δηλαδή το ζήτημα να το δούμε σε επίπεδο οργανωτικό!
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν μου επιτρέπεις στα παραδείγματα που φέρνεις αναφέρεσαι σε επαρχιακό επίπεδο, το οποίοι βέβαια έχει σημασία (να πω βέβαια ότι και στην πρωτεύουσα δεν σημαίνει ότι όλα τα νοσοκομεία έχουν τους καλύτερους ιατρούς ούτε το αντίστροφο το ΠΓΝΛ είχε εξαιρετικούς ιατρούς βέβαια θα μου πεις ήταν πανεπιστημιακό) απλά μήπως αυτό δείχνει μια άλλου τύπου παθογένεια ως προς την ποιοτική κατανομή της υγείας με ένα ετεροβαρές ισοζύγιο υπέρ των μεγάλων αστικών κέντρων; Και ένα βήμα παραπέρα τι εκπαίδευση (όποια και αν είναι αυτή) τελικά παρέχεται στους ειδικευόμενους, μετέπειτα ειδικούς;
Δηλαδή το ζήτημα να το δούμε σε επίπεδο οργανωτικό!
Έχω κι από αθηναϊκά νοσοκομεία υλικό, μην αγχώνεσαι 😋
Αλλά ναι, η επαρχία πάσχει. Κι από ειδικούς κι από ειδικευόμενους.
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Αυτά στην Αθήνα δεν παίζουν επουδενί. Η δύναμη της κλινικής είναι 20; Θα νοσηλευουμε 80. Σε τρία κτηρια διασκορπισμενους. Σε 10 κλινικές.
Δεν ξέρω σε ποιο νοσοκομείο είσαι αλλά και από γνωστό μου που έχω στον Ευαγγελισμό στην Παθολογική έχουν όγκο αλλά δεν τους διασκορπίζουν, πάλι θα μου πεις είναι το μεγαλύτερο νοσοκομείο και δεν έχουν ανάγκη, αλλά βλέπεις ότι είναι τόσο ετερογενές το ζήτημα που δύσκολα μπορείς να γενικεύσεις. Και απλώς όλα αυτά τα ζητήματα μπλέκονται με την εκπαίδευση, την κατάρτιση των ειδικών, αν είναι πανεπιστημιακό, τι εχέγγυα έχει ο ειδικευόμενος και άλλα πολλά. Για αυτό και πριν επιλέξει κανείς νοσοκομείο πρέπει να είναι πολυ προσεκτικός, ευτυχώς εγώ είχα γνωστούς σε διάφορα νοσοκομεία και με είχαν ενημερώσει αλλά και αό καθηγητές σχετικούς με την ειδικότητα, πχ Αιματολογία που θέλω να κάνω μου είπαν το Λαικό θεωρείται το καλύτερο και οι εσωτερικές πληροφορίες που έχω το επιβεβαιώνουν, οπότε θελει πολλή προσοχή. Απλώς το Λαϊκό έχει αναμονή, δικαίως...
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Έχω κι από αθηναϊκά νοσοκομεία υλικό, μην αγχώνεσαι 😋
Αλλά ναι, η επαρχία πάσχει. Κι από ειδικούς κι από ειδικευόμενους.
Μου κατέστρεψες τα "όνειρα" για κομμάτι ειδικότητας σε μικρό επαρχιακό πριν τη μεγάλη πόλη...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top